Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Sum-Sim (50m) 2012 | Utskriftsdatum | 13 augusti 2012 | |||
Tävlingsort | Borås | Utskriftstid | 13:08 | |||
Arrangör | SSF/SK Elfsborg | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 19 juli 2012 |
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Staples |
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS |
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Eric Hinderup | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 26.36 | 55.05 | |||||
2 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 26.64 | 56.33 | |||||
3 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 27.46 | 57.04 | |||||
4 | Filip Hedman | 1998 | Täby Sim | 27.43 | 57.09 | |||||
5 | Cebastian Christensen | 1998 | Trelleborgs Simsällskap | 28.01 | 58.46 | |||||
6 | Sebastian Pantzar | 1999 | Tyresö Simsällskap | 28.01 | 58.79 | |||||
7 | Sean Zhong | 1998 | Täby Sim | 27.98 | 59.00 | |||||
8 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 27.90 | 59.06 | |||||
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år |
Sponsor: Staples |
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS |
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 26.63 | 54.46 | |||||
2 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 26.90 | 55.82 | |||||
3 | Oskar Nilsson | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 27.22 | 55.85 | |||||
4 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 27.13 | 56.09 | |||||
5 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 26.90 | 56.44 | |||||
6 | Shervin Ghahestani | 1997 | Täby Sim | 27.55 | 56.81 | |||||
7 | Alexander Frost | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 27.32 | 57.19 | |||||
8 | André Idoffsson | 1997 | Simklubben Laxen | 26.79 | 58.03 | |||||
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Staples |
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS |
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emil Gustavsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 25.38 | 53.20 | |||||
2 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 25.97 | 53.27 | |||||
3 | Enzo Schön | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 26.20 | 53.90 | |||||
4 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 26.01 | 54.24 | |||||
5 | Viktor Hörndahl | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 25.26 | 54.35 | |||||
6 | Fabian Steen | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 26.07 | 54.65 | |||||
7 | Grim Sjöberg | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 25.87 | 54.75 | |||||
8 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 26.18 | 54.83 | |||||
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Staples |
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS |
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 27.13 | 56.90 | |||||
2 | Filip Hedman | 1998 | Täby Sim | 28.21 | 58.30 | |||||
3 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 28.29 | 58.31 | |||||
4 | Eric Hinderup | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 28.48 | 58.63 | |||||
5 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 27.87 | 58.69 | |||||
6 | Cebastian Christensen | 1998 | Trelleborgs Simsällskap | 28.25 | 59.08 | |||||
7 | Sean Zhong | 1998 | Täby Sim | 27.98 | 59.11 | |||||
8 | Sebastian Pantzar | 1999 | Tyresö Simsällskap | 28.22 | 59.13 | |||||
9 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 27.88 | 59.23 | |||||
10 | Mika Persson | 1998 | Höganäs Simsällskap | 27.67 | 59.33 | |||||
11 | David Olsen | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 28.33 | 59.42 | |||||
12 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Täby Sim | 27.16 | 59.54 | |||||
13 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 28.40 | 59.71 | |||||
14 | Alfred Christensson | 1998 | Landskrona Simsällskap | 28.21 | 59.77 | |||||
15 | Victor Johansson | 1998 | Nässjö SLS | 28.48 | 59.89 | |||||
16 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 28.44 | 59.94 | |||||
17 | Steven Angelo Larsson | 1998 | Trollhättans Simsällskap | 28.43 | 59.98 | |||||
18 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 28.66 | 1:00.02 | |||||
19 | Teodor Widerberg | 1998 | Simklubben Laxen | 27.98 | 1:00.17 | |||||
20 | Jonathan Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.10 | 1:00.53 | |||||
21 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 29.19 | 1:01.02 | |||||
22 | William Svalander | 1998 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 28.45 | 1:01.13 | |||||
23 | Fredrik Hjalmarsson | 1998 | Karlskrona Simsällskap | 29.34 | 1:01.34 | |||||
24 | Erik Nicklasson | 1998 | Oskarshamns Simsällskap | 28.93 | 1:01.45 | |||||
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 15 år |
Sponsor: Staples |
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS |
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 26.94 | 55.15 | |||||
2 | Oskar Nilsson | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 27.13 | 55.88 | |||||
3 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 27.11 | 56.40 | |||||
4 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 27.34 | 56.73 | |||||
5 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 27.22 | 57.01 | |||||
6 | André Idoffsson | 1997 | Simklubben Laxen | 27.53 | 57.12 | |||||
7 | Shervin Ghahestani | 1997 | Täby Sim | 26.82 | 57.32 | |||||
8 | Alexander Frost | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 27.13 | 57.50 | |||||
9 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 27.90 | 57.54 | |||||
10 | Michail Papantoniou | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.72 | 57.56 | |||||
11 | Fredrik Liljedahl-Olsson | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 27.61 | 57.70 | |||||
12 | Filip Weidlitz | 1997 | Simklubben Neptun | 27.59 | 57.88 | |||||
13 | Cruiz Llupa | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 27.20 | 58.08 | |||||
14 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 28.45 | 58.61 | |||||
15 | Alexander Almeida Sundell | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 28.16 | 58.75 | |||||
16 | Axel Bååthe | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 27.68 | 58.79 | |||||
17 | Hugo Cedervall | 1997 | Simklubben Poseidon | 28.14 | 58.80 | |||||
18 | Nathaniel Jousefi | 1997 | Upsala Simsällskap | 28.46 | 58.97 | |||||
19 | Marcos Cerutti | 1997 | Simklubben Sydsim | 28.49 | 59.22 | |||||
20 | Jacob Witt | 1997 | Höganäs Simsällskap | 28.01 | 59.33 | |||||
21 | Filip Bivesand | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 28.86 | 59.40 | |||||
22 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 28.54 | 59.56 | |||||
23 | David Josefsson | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 27.67 | 59.93 | |||||
24 | David Kruthammar | 1997 | Täby Sim | 28.75 | 1:00.02 | |||||
25 | Hannes Liljedahl | 1997 | Simklubben Ägir | 28.61 | 1:00.07 | |||||
26 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 28.69 | 1:00.12 | |||||
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Staples |
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS |
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 25.16 | 53.10 | Deltar ej i final | ||||
2 | Emil Gustavsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 25.54 | 53.63 | |||||
3 | Viktor Hörndahl | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 25.78 | 53.91 | |||||
4 | Grim Sjöberg | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 25.96 | 54.24 | |||||
5 | Enzo Schön | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 26.50 | 54.43 | |||||
6 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 26.49 | 54.46 | |||||
7 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 26.09 | 54.49 | |||||
8 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 26.23 | 54.57 | |||||
9 | Fabian Steen | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 26.26 | 54.73 | |||||
10 | Linus Wannebro | 1995 | Kristianstads SLS | 26.42 | 54.76 | |||||
11 | Viktor Kertes | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 26.24 | 54.89 | |||||
12 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 26.37 | 54.91 | |||||
13 | Joen Brynnel | 1996 | Simklubben Neptun | 26.27 | 54.97 | |||||
14 | Isak Eliasson | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 26.29 | 55.00 | |||||
15 | Alexander Johansson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 26.59 | 55.17 | |||||
16 | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 26.16 | 55.36 | |||||
17 | Efrem Ghirmai | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 26.67 | 55.39 | |||||
18 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 26.30 | 55.57 | |||||
19 | Arvid Salomonsson | 1995 | Kalmar Simsällskap | 26.53 | 55.75 | |||||
20 | Julian Cöster | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 26.24 | 55.87 | |||||
21 | Viktor Christiansson | 1995 | Tyringe Simsällskap | 26.08 | 56.14 | |||||
22 | Henrik Podéus | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 26.94 | 56.28 | |||||
23 | Adrian Johannesson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 27.35 | 56.54 | |||||
23 | Johan Christiansson | 1996 | Ystads Simsällskap | 26.96 | 56.54 | |||||
25 | Arwid Anesten | 1995 | Simklubben Elfsborg | 27.43 | 56.56 | |||||
26 | Elias Gausel | 1996 | Simklubben S 02 | 27.47 | 56.66 | |||||
27 | Robert O´Gorman | 1995 | Simklubben S 02 | 27.71 | 56.93 | |||||
28 | Alexander Vestin | 1996 | Karlstads Simsällskap | 26.98 | 56.94 | |||||
29 | Joachim Olsson | 1995 | Ystads Simsällskap | 27.23 | 57.39 | |||||
30 | Mikael Blum | 1995 | Simklubben Laxen | 27.32 | 57.40 | |||||
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Stiba |
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Cassandra Tran 2:25.69 MKK |
16 - 17 år: Martina Granström (1991) 2:18.30 2007 FM: Frida Berggren 2:22.27 Västerå |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.08 | 1:05.34 | 1:42.13 | 2:20.29 | |||
2 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 31.50 | 1:07.91 | 1:44.97 | 2:22.27 | |||
3 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 32.88 | 1:09.56 | 1:47.34 | 2:27.84 | |||
4 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.85 | 1:09.96 | 1:48.80 | 2:27.89 | |||
5 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 32.54 | 1:10.17 | 1:49.44 | 2:29.40 | |||
6 | Augusta Andersson | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 33.51 | 1:10.99 | 1:49.85 | 2:30.03 | |||
7 | Inez Kristensson | 1997 | Göteborg Sim | 33.79 | 1:13.03 | 1:54.63 | 2:36.67 | |||
8 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 33.46 | 1:12.03 | 1:53.84 | 2:38.25 | |||
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Stiba |
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Cassandra Tran 2:25.69 MKK |
16 - 17 år: Martina Granström (1991) 2:18.30 2007 FM: Frida Berggren 2:22.27 Västerå |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 30.51 | 1:05.82 | 1:41.97 | 2:21.03 | |||
2 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.82 | 1:07.89 | 1:44.17 | 2:21.59 | |||
3 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 31.08 | 1:07.21 | 1:44.86 | 2:23.15 | |||
4 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 32.07 | 1:07.88 | 1:44.85 | 2:23.44 | |||
5 | Ebba Stillman | 1996 | Växjö Simsällskap | 32.04 | 1:08.74 | 1:46.80 | 2:24.47 | |||
6 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 32.58 | 1:10.68 | 1:49.51 | 2:29.57 | |||
7 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 32.28 | 1:10.04 | 1:50.18 | 2:30.11 | |||
8 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 32.75 | 1:10.45 | 1:50.45 | 2:30.22 | |||
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Stiba |
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Cassandra Tran 2:25.69 MKK |
16 - 17 år: Martina Granström (1991) 2:18.30 2007 FM: Frida Berggren 2:22.27 Västerå |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 33.12 | 1:11.05 | 1:49.47 | 2:26.17 | |||
2 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 32.14 | 1:10.00 | 1:48.38 | 2:27.16 | |||
3 | Augusta Andersson | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 33.92 | 1:11.54 | 1:50.26 | 2:29.46 | |||
4 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 33.06 | 1:11.21 | 1:50.69 | 2:29.89 | |||
5 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 33.30 | 1:11.98 | 1:52.08 | 2:33.11 | Deltar ej i final | ||
6 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.39 | 1:10.68 | 1:51.58 | 2:33.80 | |||
7 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 32.71 | 1:10.58 | 1:50.67 | 2:34.36 | |||
8 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 33.60 | 1:13.11 | 1:54.10 | 2:36.21 | |||
9 | Inez Kristensson | 1997 | Göteborg Sim | 33.33 | 1:12.55 | 1:55.59 | 2:38.69 | |||
10 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 36.24 | 1:16.90 | 1:57.71 | 2:40.35 | |||
11 | Malin Johansson | 1997 | Simklubben Sydsim | 33.91 | 1:14.30 | 1:57.59 | 2:41.40 | |||
12 | Emina Bjelak | 1997 | Simklubben Neptun | 34.41 | 1:13.94 | 1:55.76 | 2:41.67 | |||
13 | Marie Hanson | 1997 | Simklubben Triton | 34.55 | 1:14.58 | 1:57.84 | 2:42.65 | |||
14 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 35.52 | 1:17.31 | 2:00.42 | 2:43.77 | |||
15 | Beatrice Vezzoli | 1998 | Turebergs Simklubb | 34.35 | 1:14.84 | 1:58.73 | 2:46.34 | |||
16 | Johanna Johnsson | 1997 | Älmhults Simsällskap | 35.44 | 1:15.85 | 1:59.64 | 2:46.35 | |||
17 | Linnéa Fahlberg | 1998 | Simklubben Elfsborg | 34.25 | 1:15.84 | 2:01.09 | 2:46.38 | |||
18 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 36.16 | 1:19.86 | 2:05.68 | 2:52.55 | |||
19 | Rebecka Bergström | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 36.78 | 1:20.45 | 2:07.01 | 2:54.85 | |||
20 | Sandra Lundqvist | 1998 | Falu Simsällskap | 36.89 | 1:22.83 | 2:11.25 | 2:59.16 | |||
21 | Sanna Westerberg | 1998 | Karlskrona Simsällskap | 37.97 | 1:23.86 | 2:12.40 | 3:01.83 | |||
- | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Stiba |
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Cassandra Tran 2:25.69 MKK |
16 - 17 år: Martina Granström (1991) 2:18.30 2007 FM: Frida Berggren 2:22.27 Västerå |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 32.13 | 1:08.17 | 1:45.67 | 2:23.25 | |||
2 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 32.43 | 1:08.99 | 1:47.33 | 2:23.60 | |||
3 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 32.55 | 1:09.30 | 1:46.46 | 2:23.84 | |||
4 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 31.54 | 1:08.76 | 1:46.93 | 2:25.71 | |||
5 | Ebba Stillman | 1996 | Växjö Simsällskap | 32.43 | 1:10.00 | 1:48.49 | 2:26.98 | |||
6 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 33.21 | 1:11.50 | 1:49.47 | 2:28.23 | Deltar ej i final | ||
7 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 33.08 | 1:09.94 | 1:49.76 | 2:29.89 | |||
8 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 32.93 | 1:10.36 | 1:50.22 | 2:30.14 | |||
9 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 32.65 | 1:10.47 | 1:49.74 | 2:31.06 | |||
10 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.31 | 1:09.01 | 1:48.42 | 2:31.29 | |||
11 | Johanna Andersson | 1996 | Simklubben S 02 | 32.19 | 1:09.95 | 1:51.00 | 2:31.69 | |||
12 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 32.67 | 1:10.67 | 1:51.10 | 2:31.70 | |||
13 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 31.81 | 1:10.75 | 1:51.25 | 2:33.04 | |||
14 | Emma Nilsson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 31.91 | 1:11.02 | 1:51.14 | 2:33.06 | |||
15 | Amanda Sundström | 1995 | Uddevalla Sim | 32.64 | 1:11.11 | 1:51.61 | 2:33.32 | |||
16 | Ulrika Holm | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.14 | 1:09.46 | 1:50.35 | 2:33.43 | |||
17 | Vera Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 32.80 | 1:11.44 | 1:51.80 | 2:33.87 | |||
18 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 32.74 | 1:11.14 | 1:52.43 | 2:35.99 | |||
19 | Emma Bring | 1995 | Spårvägens Simförening | 32.34 | 1:10.88 | 1:51.68 | 2:36.08 | |||
20 | Mette Karlsson | 1995 | Kristianstads SLS | 33.05 | 1:11.86 | 1:53.42 | 2:39.67 | |||
21 | Amelia Berlin | 1995 | Simklubben Sydsim | 34.49 | 1:14.98 | 1:58.70 | 2:42.41 | |||
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Brämhults juice |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:09.13 2007 FM: Patrik Löfgren 2:12.55 MASS |
16 - 17 år: Kristian Kron (1992) 2:04.75 2009 FM: Axel Pettersson 2:07.84 Jönköping |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Petter Fredriksson | 1997 | Simklubben Hajen | 30.90 | 1:05.31 | 1:40.30 | 2:13.97 | |||
2 | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | 31.51 | 1:05.78 | 1:40.17 | 2:14.33 | |||
3 | Michail Papantoniou | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.05 | 1:05.08 | 1:40.32 | 2:16.28 | |||
4 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 32.77 | 1:07.99 | 1:43.89 | 2:19.92 | |||
5 | Eric Schollin | 1997 | Höganäs Simsällskap | 32.16 | 1:07.59 | 1:43.69 | 2:20.50 | |||
6 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.97 | 1:09.48 | 1:47.22 | 2:22.43 | |||
7 | Mattias Evaldsson | 1997 | Kalmar Simsällskap | 32.85 | 1:09.39 | 1:46.96 | 2:24.24 | |||
8 | Elias Altman | 1998 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 32.84 | 1:09.37 | 1:47.61 | 2:24.96 | |||
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Brämhults juice |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:09.13 2007 FM: Patrik Löfgren 2:12.55 MASS |
16 - 17 år: Kristian Kron (1992) 2:04.75 2009 FM: Axel Pettersson 2:07.84 Jönköping |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 28.56 | 59.37 | 1:31.12 | 2:03.74 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | ||
2 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.00 | 1:04.19 | 1:37.67 | 2:11.57 | |||
3 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 30.75 | 1:04.29 | 1:38.38 | 2:13.17 | |||
4 | John Olsson | 1995 | Simklubben Laxen | 31.97 | 1:05.98 | 1:41.62 | 2:15.22 | |||
5 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 31.09 | 1:04.99 | 1:40.28 | 2:15.23 | |||
6 | Alexander Kesenci | 1995 | Södertälje Simsällskap | 31.90 | 1:06.34 | 1:41.46 | 2:17.01 | |||
7 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 32.18 | 1:07.98 | 1:44.61 | 2:18.19 | |||
8 | Christoffer Roos | 1995 | Ängelholms Simsällskap | 32.18 | 1:07.33 | 1:43.22 | 2:18.52 | |||
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Brämhults juice |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:09.13 2007 FM: Patrik Löfgren 2:12.55 MASS |
16 - 17 år: Kristian Kron (1992) 2:04.75 2009 FM: Axel Pettersson 2:07.84 Jönköping |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Petter Fredriksson | 1997 | Simklubben Hajen | 31.73 | 1:06.44 | 1:42.05 | 2:15.51 | |||
2 | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | 31.88 | 1:07.07 | 1:43.21 | 2:18.74 | |||
3 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 32.58 | 1:07.78 | 1:43.61 | 2:19.07 | |||
4 | Eric Schollin | 1997 | Höganäs Simsällskap | 31.84 | 1:07.35 | 1:44.29 | 2:20.86 | |||
5 | Mattias Evaldsson | 1997 | Kalmar Simsällskap | 31.98 | 1:07.59 | 1:44.14 | 2:21.27 | |||
6 | Michail Papantoniou | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.38 | 1:10.08 | 1:47.74 | 2:23.69 | |||
7 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.99 | 1:09.68 | 1:48.18 | 2:24.04 | |||
8 | Elias Altman | 1998 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 33.46 | 1:09.75 | 1:47.52 | 2:25.02 | |||
9 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Täby Sim | 33.98 | 1:10.73 | 1:48.57 | 2:25.26 | |||
10 | Marcus Ottosson | 1997 | Växjö Simsällskap | 33.15 | 1:09.92 | 1:47.70 | 2:25.76 | |||
11 | Alexander Lind | 1997 | Södertälje Simsällskap | 33.82 | 1:10.27 | 1:48.72 | 2:26.10 | |||
12 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.11 | 1:11.01 | 1:48.94 | 2:27.22 | |||
13 | Jonathan Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 33.75 | 1:12.20 | 1:50.44 | 2:28.38 | |||
14 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 33.96 | 1:11.42 | 1:50.23 | 2:28.78 | |||
15 | Rasmus Ericsson | 1998 | Simklubben Triton | 36.09 | 1:14.09 | 1:51.85 | 2:28.80 | |||
16 | Kristoffer Loo | 1997 | Kalmar Simsällskap | 35.44 | 1:12.87 | 1:51.50 | 2:29.43 | |||
17 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 35.74 | 1:14.28 | 1:52.77 | 2:30.95 | |||
18 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 34.39 | 1:11.39 | 1:50.70 | 2:31.47 | |||
19 | Gustav Östlund | 1997 | Simklubben Poseidon | 35.20 | 1:13.82 | 1:53.20 | 2:32.07 | |||
20 | Erik Reinholdz | 1997 | Södertörns Simsällskap | 35.68 | 1:14.41 | 1:54.39 | 2:32.41 | |||
21 | Stefan Kojic | 1998 | Höganäs Simsällskap | 33.73 | 1:11.85 | 1:52.12 | 2:32.92 | |||
22 | Filip Hedman | 1998 | Täby Sim | 34.37 | 1:13.50 | 1:54.93 | 2:35.59 | |||
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Brämhults juice |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:09.13 2007 FM: Patrik Löfgren 2:12.55 MASS |
16 - 17 år: Kristian Kron (1992) 2:04.75 2009 FM: Axel Pettersson 2:07.84 Jönköping |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 29.24 | 1:01.77 | 1:35.48 | 2:08.87 | |||
2 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.08 | 1:04.51 | 1:38.38 | 2:12.65 | |||
3 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 31.45 | 1:04.51 | 1:38.85 | 2:13.19 | |||
4 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 31.70 | 1:07.08 | 1:42.66 | 2:17.03 | |||
5 | John Olsson | 1995 | Simklubben Laxen | 31.81 | 1:07.20 | 1:42.41 | 2:17.28 | |||
6 | Christoffer Roos | 1995 | Ängelholms Simsällskap | 31.90 | 1:06.33 | 1:41.70 | 2:17.81 | |||
7 | Alexander Kesenci | 1995 | Södertälje Simsällskap | 31.43 | 1:06.12 | 1:41.85 | 2:18.31 | |||
8 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 31.72 | 1:07.86 | 1:44.26 | 2:19.71 | |||
9 | Jonas Andersson | 1996 | Simklubben Sydsim | 32.06 | 1:07.46 | 1:44.01 | 2:20.05 | |||
10 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.14 | 1:07.52 | 1:44.30 | 2:20.48 | |||
11 | John Classon | 1995 | Kalmar Simsällskap | 31.41 | 1:06.29 | 1:42.90 | 2:20.67 | |||
12 | Daniel Olsson | 1996 | Linköpings Allmänna SS | 31.70 | 1:07.08 | 1:44.02 | 2:20.96 | |||
13 | Oskar Olsson | 1995 | Karlstads Simsällskap | 32.37 | 1:08.67 | 1:46.20 | 2:22.84 | |||
14 | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 32.59 | 1:08.89 | 1:46.44 | 2:22.98 | |||
15 | Anton Welliver | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 33.11 | 1:09.86 | 1:46.71 | 2:23.96 | |||
16 | Erik Asp | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 32.67 | 1:07.74 | 1:46.18 | 2:25.57 | |||
17 | Oskar Gannholm-Johansson | 1996 | Linköpings Allmänna SS | 32.31 | 1:09.25 | 1:47.46 | 2:25.87 | |||
18 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 32.95 | 1:09.55 | 1:47.60 | 2:26.00 | |||
19 | Robert O´Gorman | 1995 | Simklubben S 02 | 33.19 | 1:10.20 | 1:47.81 | 2:26.16 | |||
20 | Gustav Norberg-Pettersson | 1996 | Simklubben Laxen | 33.51 | 1:10.23 | 1:49.25 | 2:27.36 | |||
21 | Martin Jareman | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 34.23 | 1:12.28 | 1:52.19 | 2:33.45 | |||
- | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | DNS | ||||||
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Ina Marin AB |
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS |
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 |
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Sophie Hansson | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 34.78 | 1:14.02 | |||||
2 | Lina Berggren | 1998 | Västerås Simsällskap | 34.85 | 1:15.56 | |||||
3 | Matilda Weiler | 1998 | Ängelholms Simsällskap | 36.04 | 1:16.87 | |||||
4 | Sandra Lendt | 2000 | Föreningen Trelleborg Kappsim | 36.55 | 1:18.26 | |||||
5 | Sara Wallberg | 1999 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 37.06 | 1:18.91 | |||||
6 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.48 | 1:18.99 | |||||
7 | Ellen Sandberg | 1999 | S71 | 37.13 | 1:19.75 | |||||
8 | Rebecca Berggren-Nylund | 1999 | S71 | 37.84 | 1:21.38 | |||||
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år |
Sponsor: Ina Marin AB |
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS |
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 |
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Johanna Andersson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 35.12 | 1:14.66 | |||||
2 | Lina Rosvall | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 34.77 | 1:14.98 | |||||
3 | Mari Louise Tran | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 35.64 | 1:15.10 | |||||
4 | Klara Juliusson | 1997 | Höganäs Simsällskap | 34.95 | 1:15.60 | |||||
5 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 34.48 | 1:15.82 | |||||
6 | Tilda Lindgren | 1997 | Kalmar Simsällskap | 36.05 | 1:16.89 | |||||
7 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 35.93 | 1:17.87 | |||||
8 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 36.61 | 1:18.65 | |||||
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Ina Marin AB |
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS |
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 |
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 33.99 | 1:13.51 | |||||
2 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 34.62 | 1:13.92 | |||||
3 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 35.19 | 1:14.05 | |||||
4 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 34.74 | 1:14.09 | |||||
5 | Linnea Lindberg | 1996 | Simklubben Neptun | 34.02 | 1:14.10 | |||||
6 | Viktoria Reinhold | 1996 | Göteborg Sim | 34.82 | 1:14.89 | |||||
7 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 35.54 | 1:15.14 | |||||
8 | Nellie Ternblad | 1995 | Simklubben Lödde | 36.71 | 1:15.92 | |||||
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Ina Marin AB |
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS |
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 |
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Sophie Hansson | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 34.99 | 1:14.59 | |||||
2 | Lina Berggren | 1998 | Västerås Simsällskap | 36.41 | 1:18.31 | |||||
3 | Matilda Weiler | 1998 | Ängelholms Simsällskap | 36.42 | 1:18.56 | |||||
4 | Sandra Lendt | 2000 | Föreningen Trelleborg Kappsim | 37.06 | 1:19.29 | |||||
5 | Sara Wallberg | 1999 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 36.99 | 1:19.64 | |||||
6 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.61 | 1:19.83 | |||||
7 | Ellen Sandberg | 1999 | S71 | 37.36 | 1:20.20 | |||||
8 | Rebecca Berggren-Nylund | 1999 | S71 | 37.56 | 1:20.73 | |||||
9 | Victoria Jönsson | 1999 | S71 | 37.68 | 1:20.81 | |||||
10 | Emma Wahlund | 1998 | Väsby Simsällskap | 37.37 | 1:20.97 | |||||
11 | Julia Ewerbring | 1998 | Täby Sim | 37.96 | 1:21.04 | |||||
12 | Olivia Berglund | 1998 | Simklubben Ran | 39.12 | 1:22.87 | |||||
13 | Elin Zetterberg | 1998 | Falu Simsällskap | 38.15 | 1:22.89 | |||||
14 | Alexandra Nilsson | 1998 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 37.60 | 1:23.13 | |||||
15 | Elin Steindl | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 38.14 | 1:23.19 | |||||
16 | Tilde Malm | 1999 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 38.57 | 1:23.32 | |||||
17 | Klara Thormalm | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 37.64 | 1:23.48 | |||||
18 | Hanna Öberg | 2000 | Sundsvalls Simsällskap | 39.49 | 1:24.27 | |||||
19 | Ann-Kristin Karlsson | 1999 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 39.73 | 1:25.27 | |||||
20 | Ida Pettersson | 1999 | Stockholmspolisens Sim IF | 39.60 | 1:26.29 | |||||
21 | Amanda Karlsson | 1998 | Simklubben Hajen | 40.84 | 1:26.61 | |||||
22 | Sofie Klügel | 1998 | S71 | 38.52 | 1:27.71 | |||||
23 | Thilde Palmqvist | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 40.39 | 1:28.68 | |||||
- | Malin Atran | 1998 | Järfälla Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 15 år |
Sponsor: Ina Marin AB |
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS |
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 |
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Johanna Andersson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 35.59 | 1:15.05 | |||||
2 | Mari Louise Tran | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 35.22 | 1:15.28 | |||||
3 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 35.23 | 1:15.67 | |||||
4 | Lina Rosvall | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 35.32 | 1:15.88 | |||||
5 | Klara Juliusson | 1997 | Höganäs Simsällskap | 35.14 | 1:16.09 | |||||
6 | Tilda Lindgren | 1997 | Kalmar Simsällskap | 36.78 | 1:17.33 | |||||
7 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 36.76 | 1:18.48 | |||||
8 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 36.74 | 1:18.61 | |||||
9 | Enya Mcpheat | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 36.74 | 1:19.00 | |||||
10 | Pauline Korssell | 1997 | Täby Sim | 37.24 | 1:20.16 | |||||
11 | Astrid Johansson | 1997 | Simklubben S 02 | 37.94 | 1:20.18 | |||||
12 | Sara Linné | 1997 | Landskrona Simsällskap | 37.06 | 1:20.43 | |||||
13 | Elin Taraldsson | 1997 | Väsby Simsällskap | 37.71 | 1:20.87 | |||||
14 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 38.86 | 1:21.41 | |||||
15 | Elin Talback | 1997 | Järfälla Simsällskap | 36.80 | 1:21.44 | |||||
16 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 38.55 | 1:21.84 | |||||
17 | Natalie Varady | 1997 | Eslövs Simsällskap | 38.45 | 1:22.48 | |||||
18 | Felicia Andersson | 1997 | Uddevalla Sim | 38.01 | 1:22.73 | |||||
19 | Felicia Sandström | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 38.12 | 1:22.81 | |||||
20 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | Simsällskapet Delfin | 37.54 | 1:23.18 | |||||
21 | Ronja Isaksson | 1997 | Motala Simsällskap | 37.84 | 1:24.12 | |||||
22 | Jenny Thalin | 1997 | Vellinge-Näsets Simklubb | 39.30 | 1:25.46 | |||||
23 | Erika Gardelin | 1997 | Spårvägens Simförening | 39.51 | 1:26.31 | |||||
- | Emelie Gidlöf | 1997 | Linköpings Allmänna SS | DSQ | ||||||
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Ina Marin AB |
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS |
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 |
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Linnea Lindberg | 1996 | Simklubben Neptun | 34.51 | 1:14.20 | |||||
2 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 34.83 | 1:14.38 | |||||
3 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 34.99 | 1:14.50 | |||||
4 | Viktoria Reinhold | 1996 | Göteborg Sim | 35.27 | 1:14.76 | |||||
5 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 35.94 | 1:15.15 | |||||
6 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 35.79 | 1:15.20 | |||||
7 | Nellie Ternblad | 1995 | Simklubben Lödde | 35.49 | 1:15.72 | |||||
8 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 35.93 | 1:15.90 | |||||
9 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 35.65 | 1:15.97 | |||||
10 | Lina Berg | 1996 | Simklubben S 02 | 35.78 | 1:16.05 | |||||
11 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 35.91 | 1:16.24 | |||||
12 | Emelie Johansson | 1996 | Täby Sim | 35.93 | 1:16.50 | |||||
13 | Moa Ståhl | 1995 | Simklubben Triton | 35.51 | 1:16.58 | |||||
14 | Rebecca Nilsson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 35.61 | 1:16.69 | |||||
15 | Isabelle Avenius | 1996 | Kungälvs Simsällskap | 35.16 | 1:16.91 | |||||
16 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 36.16 | 1:16.93 | |||||
17 | Jenny Christensson | 1996 | Simsällskapet Iden | 35.53 | 1:17.33 | |||||
18 | Johanna Holm | 1996 | Järfälla Simsällskap | 36.42 | 1:17.52 | |||||
19 | Johanna Niklasson | 1996 | Karlsborgs Simklubb | 35.26 | 1:17.53 | |||||
20 | Ida Jaraquemada | 1996 | Simklubben Neptun | 36.10 | 1:17.88 | |||||
21 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 36.38 | 1:17.97 | |||||
22 | Alice Ivarsson | 1996 | Motala Simsällskap | 35.55 | 1:18.30 | |||||
23 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 36.62 | 1:18.74 | |||||
24 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 36.75 | 1:18.75 | |||||
25 | Josefine Möller | 1996 | Höganäs Simsällskap | 37.00 | 1:18.93 | |||||
26 | Emmeli Hansson | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.02 | 1:20.06 | |||||
27 | Alma Thormalm | 1996 | Hvetlanda Simsällskap | 36.03 | 1:20.32 | |||||
28 | Lina Wingren | 1996 | Simklubben Triton | 37.42 | 1:20.33 | |||||
29 | Mathilda Sjödin | 1995 | Simklubben Ägir | 37.15 | 1:20.87 | |||||
30 | Agnes Ekfors-Elvin | 1995 | Simklubben Poseidon | 37.22 | 1:21.19 | |||||
31 | Elin Lundgren | 1995 | Simklubben Hajen | 38.82 | 1:21.42 | |||||
32 | Amelia Berlin | 1995 | Simklubben Sydsim | 38.37 | 1:21.86 | |||||
33 | Isabella Hagberg | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 38.46 | 1:23.96 | |||||
- | Fanny Strömstedt | 1996 | Järfälla Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Patrik Löfgren 4:44.96 MASS |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Erik Persson 4:28.59 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 1:03.98 | 2:17.89 | 3:41.88 | 4:47.55 | |||
2 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 1:06.68 | 2:21.56 | 3:45.61 | 4:50.92 | |||
3 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:04.07 | 2:21.38 | 3:48.75 | 4:57.29 | |||
4 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 1:06.17 | 2:25.42 | 3:52.22 | 4:57.98 | |||
5 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 1:07.74 | 2:24.78 | 3:50.45 | 4:58.31 | |||
6 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 1:07.99 | 2:24.42 | 3:55.95 | 4:58.61 | |||
7 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:12.42 | 2:32.51 | 4:02.90 | 5:13.22 | |||
8 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:12.02 | 2:32.17 | 4:06.58 | 5:20.67 | |||
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Patrik Löfgren 4:44.96 MASS |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Erik Persson 4:28.59 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 1:03.37 | 2:15.35 | 3:31.44 | 4:34.70 | |||
2 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:03.17 | 2:16.35 | 3:36.10 | 4:41.02 | |||
3 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 1:03.79 | 2:20.34 | 3:43.94 | 4:48.61 | |||
3 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:02.93 | 2:18.25 | 3:43.94 | 4:48.61 | |||
5 | Max Östberg | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:06.26 | 2:23.28 | 3:47.35 | 4:53.08 | |||
6 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:07.87 | 2:24.41 | 3:49.60 | 4:53.28 | |||
7 | Christopher Jedel | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:07.27 | 2:23.67 | 3:51.36 | 4:55.26 | |||
8 | Ludvig Hazard | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:04.22 | 2:23.15 | 3:48.52 | 4:58.43 | |||
Gren 5, 400m Medley Herrar, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Patrik Löfgren 4:44.96 MASS |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Erik Persson 4:28.59 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 1:07.08 | 2:22.13 | 3:45.61 | 4:52.38 | |||
2 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 1:04.88 | 2:21.07 | 3:45.79 | 4:53.22 | |||
3 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:04.84 | 2:22.91 | 3:53.24 | 5:00.39 | |||
4 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 1:07.15 | 2:21.90 | 3:57.13 | 5:02.29 | |||
5 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 1:06.96 | 2:26.44 | 3:57.57 | 5:06.23 | |||
6 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:09.35 | 2:28.42 | 3:58.14 | 5:08.28 | Deltar ej i final | ||
7 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:07.46 | 2:26.94 | 3:57.89 | 5:08.68 | |||
8 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:08.32 | 2:29.58 | 3:58.52 | 5:09.52 | Deltar ej i final | ||
9 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 1:11.91 | 2:30.81 | 3:57.72 | 5:11.26 | |||
10 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:10.92 | 2:32.20 | 4:03.71 | 5:14.57 | |||
11 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:09.94 | 2:32.23 | 4:03.59 | 5:14.75 | |||
12 | Oskar Ehrnberg | 1997 | Göteborg Sim | 1:09.08 | 2:31.71 | 3:56.51 | 5:15.92 | |||
13 | Alexander Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:11.66 | 2:36.09 | 4:05.96 | 5:16.50 | |||
14 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 1:08.61 | 2:28.12 | 3:57.47 | 5:19.89 | |||
15 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 1:10.48 | 2:33.31 | 4:06.50 | 5:20.78 | |||
16 | Filip Svedberg | 1997 | Umeå Simsällskap | 1:09.26 | 2:36.08 | 4:08.13 | 5:21.01 | |||
17 | Jonathan Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:13.32 | 2:34.81 | 4:12.86 | 5:21.37 | |||
18 | Gustaf Mild | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 1:11.85 | 2:37.18 | 4:08.55 | 5:21.44 | |||
19 | Isac Troell | 1997 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:10.78 | 2:38.77 | 4:10.39 | 5:21.69 | |||
20 | Cruiz Llupa | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 1:07.69 | 2:31.16 | 4:07.32 | 5:22.60 | |||
21 | Anton Andersson | 1997 | Vellinge-Näsets Simklubb | 1:16.03 | 2:39.20 | 4:08.92 | 5:23.08 | |||
22 | Jesper Olsson | 1998 | Eslövs Simsällskap | 1:12.95 | 2:35.30 | 4:13.76 | 5:25.82 | |||
23 | Anton Karlsson | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:12.29 | 2:37.03 | 4:14.72 | 5:27.34 | |||
24 | Arvid Kjellén | 1998 | Spårvägens Simförening | 1:09.17 | 2:38.34 | 4:11.76 | 5:28.63 | |||
25 | Erik Nicklasson | 1998 | Oskarshamns Simsällskap | 1:09.05 | 2:37.75 | 4:14.04 | 5:30.32 | |||
Gren 5, 400m Medley Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Patrik Löfgren 4:44.96 MASS |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Erik Persson 4:28.59 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 1:04.68 | 2:17.96 | 3:36.23 | 4:41.01 | |||
2 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:03.36 | 2:16.87 | 3:36.48 | 4:42.35 | |||
3 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:02.84 | 2:17.87 | 3:42.60 | 4:48.07 | |||
4 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:06.93 | 2:21.22 | 3:42.94 | 4:48.10 | |||
5 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 1:04.55 | 2:20.66 | 3:42.82 | 4:49.56 | |||
6 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 1:06.25 | 2:23.31 | 3:45.79 | 4:52.97 | Deltar ej i final | ||
7 | Max Östberg | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:04.88 | 2:21.58 | 3:46.06 | 4:54.00 | |||
8 | Ludvig Hazard | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:03.85 | 2:22.74 | 3:46.92 | 4:55.64 | |||
9 | Christopher Jedel | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:07.68 | 2:23.21 | 3:52.34 | 4:57.17 | |||
10 | Victor Lloyd | 1996 | Trelleborgs Simsällskap | 1:06.64 | 2:25.22 | 3:51.71 | 4:59.60 | |||
11 | Edvin Qvirist | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:02.75 | 2:23.35 | 3:52.89 | 5:01.25 | |||
12 | David Larsson | 1996 | Kalmar Simsällskap | 1:06.22 | 2:24.59 | 3:53.40 | 5:01.99 | |||
13 | Alfred Bjärudd | 1996 | Simklubben Laxen | 1:08.20 | 2:28.86 | 3:50.57 | 5:02.03 | |||
14 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 1:05.36 | 2:22.87 | 3:53.44 | 5:02.04 | |||
15 | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:05.90 | 2:25.85 | 3:51.34 | 5:02.76 | |||
16 | Joachim Bratt | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:06.41 | 2:26.21 | 3:53.29 | 5:07.48 | |||
17 | Filip Tagesson | 1996 | Örebro Simallians | 1:08.84 | 2:29.88 | 3:56.14 | 5:08.00 | |||
18 | Jakob Schariot | 1995 | Simklubben S 02 | 1:08.76 | 2:29.70 | 3:58.17 | 5:08.45 | |||
19 | Martin Blivik | 1995 | Karlskrona Simsällskap | 1:05.25 | 2:27.31 | 3:58.39 | 5:11.60 | |||
20 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 1:10.51 | 2:29.08 | 4:00.01 | 5:12.63 | |||
21 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 1:07.57 | 2:35.15 | 4:02.17 | 5:13.82 | |||
22 | Johannes Sköld | 1996 | Simklubben S 02 | 1:08.04 | 2:29.64 | 4:00.52 | 5:14.15 | |||
23 | Niklas Sandberg | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 1:08.38 | 2:28.60 | 4:00.98 | 5:16.28 | |||
24 | Tom Hangård | 1996 | Simsällskapet Iden | 1:12.07 | 2:37.67 | 4:05.19 | 5:17.89 | |||
25 | Tim Filipsson | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 1:06.03 | 2:25.56 | 4:00.50 | 5:21.51 | |||
26 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:06.68 | 2:31.17 | 4:09.36 | 5:21.99 | |||
- | Alexander Kesenci | 1995 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
- | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | DNS | ||||||
Gren 6, 4X100m Frisim Damer 16-17, Finaler 17 år och yngre |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
17 år och yngre: Täby S (1992) 3:52.06 2009 FM: SK Neptun 3:59.53 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Väsby SS Lag 1 | 1995 | Väsby Simsällskap | 3:57.13 | ||||||
Emma Sjösten | 1996 | 28.51 | 1:00.10 | 1:00.10 | ||||||
Felicia Hedman | 1995 | 28.49 | 59.79 | 1:59.89 | ||||||
Jaqueline Hippi | 1996 | 27.55 | 57.54 | 2:57.43 | ||||||
Tove Sparrman | 1996 | 27.84 | 59.70 | 3:57.13 | ||||||
2 | Helsingborgs S | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 4:00.13 | ||||||
Rebecca Nilsson | 1996 | 28.60 | 1:00.16 | 1:00.16 | ||||||
Emma Nilsson | 1995 | 29.35 | 1:02.68 | 2:02.84 | ||||||
Jeanette Reinert | 1996 | 29.41 | 1:02.09 | 3:04.93 | ||||||
Louise Hansson | 1996 | 25.81 | 55.20 | 4:00.13 | ||||||
3 | SK Neptun | 1995 | Simklubben Neptun | 4:01.69 | ||||||
Jessica Eriksson | 1995 | 28.14 | 59.10 | 59.10 | ||||||
Jonna Dahlberg | 1995 | 28.06 | 59.61 | 1:58.71 | ||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 28.53 | 1:00.27 | 2:58.98 | ||||||
Linnea Lindberg | 1996 | 29.70 | 1:02.71 | 4:01.69 | ||||||
4 | Järfälla S | 1995 | Järfälla Simsällskap | 4:01.70 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 29.81 | 1:01.36 | 1:01.36 | ||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 27.66 | 58.16 | 1:59.52 | ||||||
Linda Baron | 1995 | 29.33 | 1:00.40 | 2:59.92 | ||||||
Fanny Norkko | 1995 | 29.80 | 1:01.78 | 4:01.70 | ||||||
5 | Södertörns SS | 1995 | Södertörns Simsällskap | 4:03.29 | ||||||
Greta Nykvist | 1996 | 29.69 | 1:01.42 | 1:01.42 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 28.76 | 1:00.69 | 2:02.11 | ||||||
Josefin Hallman | 1995 | 28.80 | 1:00.70 | 3:02.81 | ||||||
Carin Klasson | 1995 | 29.20 | 1:00.48 | 4:03.29 | ||||||
6 | Skövde SS | 1995 | Skövde Simsällskap | 4:04.00 | ||||||
Louise Hjalmarsson | 1997 | 28.84 | 1:00.09 | 1:00.09 | ||||||
Andrea Pavlic | 1995 | 29.43 | 1:02.55 | 2:02.64 | ||||||
Céline Bertrand | 1995 | 27.51 | 57.60 | 3:00.24 | ||||||
Nikki Brockmar | 1999 | 29.72 | 1:03.76 | 4:04.00 | ||||||
7 | Spårvägens Sf | 1995 | Spårvägens Simförening | 4:06.95 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 29.02 | 1:01.22 | 1:01.22 | ||||||
Jessica Billquist | 1996 | 29.41 | 1:02.13 | 2:03.35 | ||||||
Cecilia Wallén | 1995 | 29.20 | 1:01.97 | 3:05.32 | ||||||
Helin Rahim | 1995 | 28.60 | 1:01.63 | 4:06.95 | ||||||
8 | Täby S | 1995 | Täby Sim | 4:07.17 | ||||||
Elsa Ericsson | 1995 | 28.89 | 59.73 | 59.73 | ||||||
Alexandra Uusaro | 1995 | 30.05 | 1:03.38 | 2:03.11 | ||||||
Emelie Johansson | 1996 | 29.22 | 1:01.65 | 3:04.76 | ||||||
Anna Sandäng | 1996 | 29.58 | 1:02.41 | 4:07.17 | ||||||
9 | SK S02 | 1995 | Simklubben S 02 | 4:08.31 | ||||||
Erica Dahlgren | 1997 | 29.24 | 1:01.19 | 1:01.19 | ||||||
Tilde Lundmark | 1995 | 29.21 | 1:01.51 | 2:02.70 | ||||||
Julia Bellvik | 1996 | 29.76 | 1:03.10 | 3:05.80 | ||||||
Johanna Andersson | 1996 | 29.43 | 1:02.51 | 4:08.31 | ||||||
10 | Väsby SS Lag 2 | 1995 | Väsby Simsällskap | 4:08.56 | ||||||
Emelie Bäck | 1996 | 30.18 | 1:02.83 | 1:02.83 | ||||||
Mikaela Bäck | 1995 | 29.54 | 1:02.01 | 2:04.84 | ||||||
Julia Robertsson | 1995 | 28.37 | 1:00.43 | 3:05.27 | ||||||
Emelie Åkerström | 1995 | 29.65 | 1:03.29 | 4:08.56 | ||||||
11 | SK Triton | 1995 | Simklubben Triton | 4:08.66 | ||||||
Moa Ståhl | 1995 | 28.90 | 1:00.07 | 1:00.07 | ||||||
Amanda Nilsson | 1996 | 29.72 | 1:03.66 | 2:03.73 | ||||||
Johanna Nilsson | 1996 | 29.31 | 1:02.19 | 3:05.92 | ||||||
Ellen Olsson | 1995 | 30.26 | 1:02.74 | 4:08.66 | ||||||
12 | SK Ran | 2012 | Simklubben Ran | 4:14.92 | ||||||
Martina Jensen | 1998 | 31.52 | 1:06.89 | 1:06.89 | ||||||
Josefine Johnsson | 1996 | 30.27 | 1:04.01 | 2:10.90 | ||||||
Wanda Dollmayer | 1996 | 27.44 | 58.13 | 3:09.03 | ||||||
Olivia Berglund | 1998 | 31.26 | 1:05.89 | 4:14.92 | ||||||
13 | Stockholms KK | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:14.96 | ||||||
Alma Karlsson | 1999 | 30.11 | 1:04.14 | 1:04.14 | ||||||
Lovisa Malmberg | 1995 | 29.87 | 1:02.49 | 2:06.63 | ||||||
Danielle Lönnberg | 1995 | 30.21 | 1:03.38 | 3:10.01 | ||||||
Julia Peterson | 1995 | 29.85 | 1:04.95 | 4:14.96 | ||||||
14 | SK Lödde | 1995 | Simklubben Lödde | 4:15.09 | ||||||
Sandra Engberg | 1995 | 30.27 | 1:03.84 | 1:03.84 | ||||||
Nellie Ternblad | 1995 | 29.75 | 1:03.36 | 2:07.20 | ||||||
Julia Rosberg | 1995 | 29.88 | 1:03.90 | 3:11.10 | ||||||
Michelle Lövdahl | 1995 | 30.58 | 1:03.99 | 4:15.09 | ||||||
15 | Kungsbacka SS Lag 1 | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 4:18.28 | ||||||
Elvira Hörndahl | 1997 | 31.01 | 1:04.85 | 1:04.85 | ||||||
Gina Hvarfvenius | 1997 | 30.11 | 1:03.60 | 2:08.45 | ||||||
Annica Molin | 1996 | 29.83 | 1:03.08 | 3:11.53 | ||||||
Isabelle Hoverberg | 1996 | 30.75 | 1:06.75 | 4:18.28 | ||||||
Gren 7, 4X100m Frisim Damer 15OY, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Lane 4 |
15 år och yngre: Väsby SS 15 Oy Lag 1 (1996) 4:00.58 2011 FM: Väsby SS 4:00.58 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Kalmar SS Lag 1 | 1997 | Kalmar Simsällskap | 4:07.57 | ||||||
Linnea Wranå | 1998 | 30.08 | 1:03.32 | 1:03.32 | ||||||
Issabella Hong | 1998 | 30.23 | 1:04.31 | 2:07.63 | ||||||
Josefin Lewton | 1997 | 28.32 | 1:00.70 | 3:08.33 | ||||||
Miranda Arvidsson | 1998 | 28.24 | 59.24 | 4:07.57 | ||||||
2 | Södertälje SS | 1997 | Södertälje Simsällskap | 4:09.39 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 29.31 | 1:00.40 | 1:00.40 | ||||||
Sandra Mattsson-Coll | 1997 | 29.94 | 1:03.65 | 2:04.05 | ||||||
Alexandra Engsoo | 1998 | 29.52 | 1:02.41 | 3:06.46 | ||||||
Hilma Ramdén | 2000 | 29.54 | 1:02.93 | 4:09.39 | ||||||
3 | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 4:09.74 | ||||||
Amanda Kimander | 1997 | 29.83 | 1:03.63 | 1:03.63 | ||||||
Enya Mcpheat | 1997 | 30.63 | 1:05.11 | 2:08.74 | ||||||
Marlene Pavlu Lewin | 1997 | 27.08 | 57.72 | 3:06.46 | ||||||
Sofia von Sydow | 1997 | 29.34 | 1:03.28 | 4:09.74 | ||||||
4 | Spårvägens Sf | 1997 | Spårvägens Simförening | 4:10.36 | ||||||
Klara Wallenbro | 1997 | 30.66 | 1:03.77 | 1:03.77 | ||||||
Lovisa Malmgren | 1997 | 29.52 | 1:02.27 | 2:06.04 | ||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 29.83 | 1:02.06 | 3:08.10 | ||||||
Malin Wallén | 1997 | 29.75 | 1:02.26 | 4:10.36 | ||||||
5 | Järfälla S | 1997 | Järfälla Simsällskap | 4:10.43 | ||||||
Emma Rotstam | 1998 | 29.59 | 1:02.84 | 1:02.84 | ||||||
Ida Eriksen | 1997 | 28.74 | 1:00.29 | 2:03.13 | ||||||
Elin Talback | 1997 | 30.26 | 1:03.98 | 3:07.11 | ||||||
Isabelle Hanson | 1998 | 30.23 | 1:03.32 | 4:10.43 | ||||||
6 | Danderyds S | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 4:10.66 | ||||||
Emma Varga | 1997 | 28.94 | 1:00.41 | 1:00.41 | ||||||
Alice Sundberg | 1999 | 31.09 | 1:05.42 | 2:05.83 | ||||||
Frida Berglund | 1998 | 29.91 | 1:02.92 | 3:08.75 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 29.18 | 1:01.91 | 4:10.66 | ||||||
7 | Ängelholms SS | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 4:13.12 | ||||||
Lina Rosvall | 1997 | 29.46 | 1:01.73 | 1:01.73 | ||||||
Hanna Rosvall | 2000 | 31.18 | 1:06.44 | 2:08.17 | ||||||
Johanna Andersson | 1997 | 30.03 | 1:03.23 | 3:11.40 | ||||||
Matilda Weiler | 1998 | 28.55 | 1:01.72 | 4:13.12 | ||||||
8 | SK Triton | 1997 | Simklubben Triton | 4:13.26 | ||||||
Alba Forés | 1998 | 28.31 | 59.22 | 59.22 | ||||||
Ida Borg | 1997 | 30.47 | 1:03.65 | 2:02.87 | ||||||
Marie Hanson | 1997 | 31.27 | 1:05.73 | 3:08.60 | ||||||
Fanny Andersson | 1997 | 31.21 | 1:04.66 | 4:13.26 | ||||||
9 | Göteborg S | 1997 | Göteborg Sim | 4:13.72 | ||||||
Inez Kristensson | 1997 | 30.46 | 1:04.15 | 1:04.15 | ||||||
Alfhild Kristensson | 1999 | 28.99 | 1:00.85 | 2:05.00 | ||||||
Amanda Janzon | 1997 | 29.91 | 1:04.53 | 3:09.53 | ||||||
Mathilda Janzon | 1998 | 30.62 | 1:04.19 | 4:13.72 | ||||||
10 | Mölndals ASS | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 4:15.90 | ||||||
Johanna Åberg | 1997 | 30.11 | 1:03.28 | 1:03.28 | ||||||
Amanda Magnusson | 1999 | 30.04 | 1:03.79 | 2:07.07 | ||||||
My Janzén | 1997 | 29.96 | 1:03.95 | 3:11.02 | ||||||
Marta Qvirist | 1998 | 30.80 | 1:04.88 | 4:15.90 | ||||||
11 | Sundsvalls SS | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 4:16.16 | ||||||
Frida Hedlund | 1999 | 30.29 | 1:04.19 | 1:04.19 | ||||||
Lina Bergqvist | 1998 | 29.67 | 1:03.94 | 2:08.13 | ||||||
Cecilia Svensson | 1997 | 29.95 | 1:03.64 | 3:11.77 | ||||||
Eveline Westberg | 1997 | 30.42 | 1:04.39 | 4:16.16 | ||||||
12 | Väsby SS Lag 1 | 1997 | Väsby Simsällskap | 4:16.68 | ||||||
Agnes Wiiand | 1997 | 29.42 | 1:01.06 | 1:01.06 | ||||||
Elin Taraldsson | 1997 | 31.00 | 1:07.51 | 2:08.57 | ||||||
Milana Salih | 1997 | 30.35 | 1:02.60 | 3:11.17 | ||||||
Isabell Kjellberg | 1997 | 31.43 | 1:05.51 | 4:16.68 | ||||||
13 | Norrköpings KK | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 4:16.86 | ||||||
Elin Podéus | 1997 | 29.52 | 1:02.93 | 1:02.93 | ||||||
Sally Ericsson | 1997 | 28.88 | 1:03.31 | 2:06.24 | ||||||
Sara Wallberg | 1999 | 30.62 | 1:05.33 | 3:11.57 | ||||||
Anna Grundmark | 1997 | 30.33 | 1:05.29 | 4:16.86 | ||||||
14 | Linköpings ASS Lag 1 | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 4:17.44 | ||||||
Daniela Kindstrand | 1997 | 30.12 | 1:03.56 | 1:03.56 | ||||||
Elin Elm | 1998 | 29.32 | 1:02.83 | 2:06.39 | ||||||
Sofia Henell | 1997 | 30.03 | 1:03.91 | 3:10.30 | ||||||
Lovisa Lampi | 1999 | 31.44 | 1:07.14 | 4:17.44 | ||||||
15 | Sjöbo SS | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 4:17.84 | ||||||
Felicia Sandström | 1997 | 29.73 | 1:02.35 | 1:02.35 | ||||||
Augusta Andersson | 1997 | 31.13 | 1:05.45 | 2:07.80 | ||||||
Emelie Rosen | 1998 | 31.80 | 1:08.59 | 3:16.39 | ||||||
Erica Sjöholm | 1997 | 29.28 | 1:01.45 | 4:17.84 | ||||||
15 | Stocholmspolisens Sif | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:17.84 | ||||||
Charlotte Myers | 1997 | 29.20 | 1:01.32 | 1:01.32 | ||||||
Ayleen Burt | 1997 | 31.06 | 1:05.82 | 2:07.14 | ||||||
Ida Pettersson | 1999 | 30.36 | 1:05.19 | 3:12.33 | ||||||
Jessica Berg | 1998 | 31.13 | 1:05.51 | 4:17.84 | ||||||
17 | Höganäs SS | 1997 | Höganäs Simsällskap | 4:18.33 | ||||||
Klara Juliusson | 1997 | 29.58 | 1:03.18 | 1:03.18 | ||||||
Ida Liljeqvist | 1999 | 28.81 | 1:02.28 | 2:05.46 | ||||||
Ellen Schollin | 1997 | 31.16 | 1:06.62 | 3:12.08 | ||||||
Thelma Jöhnke | 1999 | 31.21 | 1:06.25 | 4:18.33 | ||||||
18 | Malmö KK | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 4:18.49 | ||||||
Cassandra Tran | 1997 | 29.23 | 1:02.58 | 1:02.58 | ||||||
Hanna Liljegren | 1998 | 30.56 | 1:04.50 | 2:07.08 | ||||||
Cecilia Laursen | 1997 | 31.38 | 1:05.93 | 3:13.01 | ||||||
Hannah Skog | 1997 | 31.19 | 1:05.48 | 4:18.49 | ||||||
19 | S 71 | 1997 | S71 | 4:19.65 | ||||||
Rebecca Berggren-Nylund | 1999 | 30.13 | 1:03.45 | 1:03.45 | ||||||
Knar Mikael | 1999 | 30.49 | 1:05.04 | 2:08.49 | ||||||
Ellen Sandberg | 1999 | 30.52 | 1:04.34 | 3:12.83 | ||||||
Jessica Jönsson | 1998 | 31.37 | 1:06.82 | 4:19.65 | ||||||
20 | Täby S | 1997 | Täby Sim | 4:20.16 | ||||||
Emma Augustsson | 1999 | 29.90 | 1:02.45 | 1:02.45 | ||||||
Pauline Korssell | 1997 | 30.61 | 1:04.67 | 2:07.12 | ||||||
Hanna Sangfelt | 1997 | 30.55 | 1:05.66 | 3:12.78 | ||||||
Julia Ewerbring | 1998 | 31.53 | 1:07.38 | 4:20.16 | ||||||
21 | Helsingborgs S | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 4:20.82 | ||||||
Sophie Hansson | 1998 | 31.02 | 1:05.51 | 1:05.51 | ||||||
Mari Louise Tran | 1997 | 31.27 | 1:05.79 | 2:11.30 | ||||||
Johanna Söderberg | 1999 | 30.93 | 1:04.87 | 3:16.17 | ||||||
Sara Weide | 1997 | 30.31 | 1:04.65 | 4:20.82 | ||||||
22 | Västerås SS | 1997 | Västerås Simsällskap | 4:25.07 | ||||||
Lina Berggren | 1998 | 30.60 | 1:03.26 | 1:03.26 | ||||||
Amanda Löfgren | 1997 | 31.68 | 1:07.91 | 2:11.17 | ||||||
Frida Byström | 1998 | 30.95 | 1:05.54 | 3:16.71 | ||||||
Madeleine Olofsson | 1997 | 31.98 | 1:08.36 | 4:25.07 | ||||||
Gren 8, 4X100m Medley Herr 16-17, Finaler 17 år och yngre |
Sponsor: Team Sportia Borås |
17 år och yngre: Helsinborgs S (1992) 4:00.13 2009 FM: SK Triton 4:02.28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Jönköping Herrar | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 3:59.08 | 0-17 Åldersgrupp Rekord | |||||
Axel Pettersson | 1995 | 27.87 | 57.75 | 57.75 | ||||||
Kevin Thorvaldsson | 1995 | 31.45 | 1:08.41 | 2:06.16 | ||||||
Emil Gustavsson | 1995 | 27.38 | 58.77 | 3:04.93 | ||||||
Daniel Forndal | 1997 | 25.73 | 54.15 | 3:59.08 | ||||||
2 | Mölndals ASS Lag 1 | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 4:03.87 | ||||||
Patrik Löfgren | 1996 | 30.05 | 1:01.77 | 1:01.77 | ||||||
Joachim Bratt | 1995 | 32.36 | 1:09.99 | 2:11.76 | ||||||
Edvin Qvirist | 1995 | 26.90 | 58.37 | 3:10.13 | ||||||
Isak Eliasson | 1996 | 25.22 | 53.74 | 4:03.87 | ||||||
3 | SK Laxen | 1995 | Simklubben Laxen | 4:08.10 | ||||||
John Olsson | 1995 | 30.95 | 1:01.77 | 1:01.77 | ||||||
Alfred Bjärudd | 1996 | 31.75 | 1:08.44 | 2:10.21 | ||||||
Mikael Blum | 1995 | 28.75 | 1:02.00 | 3:12.21 | ||||||
André Idoffsson | 1997 | 26.86 | 55.89 | 4:08.10 | ||||||
4 | Kungsbacka SS Lag 1 | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 4:08.56 | ||||||
Erik Asp | 1995 | 30.91 | 1:04.74 | 1:04.74 | ||||||
Joel Georgy | 1996 | 32.14 | 1:10.10 | 2:14.84 | ||||||
Anton Johansson | 1996 | 27.74 | 1:00.49 | 3:15.33 | ||||||
Viktor Hörndahl | 1995 | 24.91 | 53.23 | 4:08.56 | ||||||
5 | Helsingborgs S Lag 1 | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 4:08.61 | ||||||
Efrem Ghirmai | 1996 | 30.73 | 1:04.03 | 1:04.03 | ||||||
Otto Schippert | 1996 | 32.65 | 1:10.44 | 2:14.47 | ||||||
Fabian Steen | 1996 | 27.29 | 1:00.58 | 3:15.05 | ||||||
Enzo Schön | 1996 | 26.14 | 53.56 | 4:08.61 | ||||||
6 | Väsby SS Lag 1 | 1995 | Väsby Simsällskap | 4:11.31 | ||||||
Oscar Zedendahl | 1995 | 30.98 | 1:04.37 | 1:04.37 | ||||||
Alexander Ozerov | 1996 | 31.76 | 1:10.45 | 2:14.82 | ||||||
Markus Fürst | 1996 | 27.12 | 58.66 | 3:13.48 | ||||||
Max Bergh | 1996 | 27.09 | 57.83 | 4:11.31 | ||||||
7 | Mölndals ASS Lag 2 | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 4:11.91 | ||||||
Anton Welliver | 1995 | 31.41 | 1:05.55 | 1:05.55 | ||||||
Ludvig Hazard | 1995 | 32.00 | 1:09.56 | 2:15.11 | ||||||
Julian Cöster | 1995 | 26.97 | 1:00.65 | 3:15.76 | ||||||
Christopher Jedel | 1995 | 27.19 | 56.15 | 4:11.91 | ||||||
8 | Linköpings ASS | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 4:12.37 | ||||||
Oskar Gannholm-Johansson | 1996 | 30.72 | 1:05.04 | 1:05.04 | ||||||
Grim Sjöberg | 1995 | 31.83 | 1:09.82 | 2:14.86 | ||||||
Carl Norlander | 1997 | 27.75 | 1:01.19 | 3:16.05 | ||||||
Daniel Olsson | 1996 | 26.44 | 56.32 | 4:12.37 | ||||||
9 | Helsingborgs S Lag 2 | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 4:12.71 | ||||||
Pontus Wallin | 1996 | 31.17 | 1:05.06 | 1:05.06 | ||||||
Axel Andersson | 1996 | 34.10 | 1:13.44 | 2:18.50 | ||||||
Filip Dolk | 1996 | 27.81 | 1:00.47 | 3:18.97 | ||||||
Alexander Johansson | 1995 | 25.52 | 53.74 | 4:12.71 | ||||||
10 | SK Elfsborg | 1995 | Simklubben Elfsborg | 4:13.24 | ||||||
Arwid Anesten | 1995 | 30.34 | 1:04.19 | 1:04.19 | ||||||
Sebastian Engfors-Nyqvist | 1996 | 33.06 | 1:11.11 | 2:15.30 | ||||||
Adam Paulsson | 1995 | 28.35 | 1:02.16 | 3:17.46 | ||||||
Adrian Johannesson | 1995 | 26.46 | 55.78 | 4:13.24 | ||||||
11 | Ängelholms SS | 1995 | Ängelholms Simsällskap | 4:13.64 | ||||||
Christoffer Roos | 1995 | 31.47 | 1:04.85 | 1:04.85 | ||||||
Viktor Kertes | 1996 | 31.16 | 1:07.63 | 2:12.48 | ||||||
Joel Knutsson | 1997 | 28.66 | 1:03.26 | 3:15.74 | ||||||
Erik Öjstedt | 1995 | 27.38 | 57.90 | 4:13.64 | ||||||
12 | Sundsvalls SS | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 4:13.76 | ||||||
Emil Dahlberg | 1997 | 35.27 | 1:12.08 | 1:12.08 | ||||||
Johannes Skagius | 1995 | 29.37 | 1:02.56 | 2:14.64 | ||||||
Benjamin Dzihic | 1997 | 28.02 | 1:02.12 | 3:16.76 | ||||||
Dominik Jackiewicz | 1996 | 26.44 | 57.00 | 4:13.76 | ||||||
13 | SK S02 | 1995 | Simklubben S 02 | 4:13.96 | ||||||
Alexander Dimcevski | 1995 | 30.13 | 1:02.75 | 1:02.75 | ||||||
Jakob Schariot | 1995 | 33.11 | 1:12.30 | 2:15.05 | ||||||
Robert O´Gorman | 1995 | 27.94 | 1:02.60 | 3:17.65 | ||||||
Elias Gausel | 1996 | 26.90 | 56.31 | 4:13.96 | ||||||
14 | Uddevalla S | 1995 | Uddevalla Sim | 4:14.09 | ||||||
Johan Andersson | 1995 | 31.78 | 1:07.76 | 1:07.76 | ||||||
Andreas Elofsson | 1995 | 30.63 | 1:06.11 | 2:13.87 | ||||||
Jesper Skoglund | 1995 | 28.72 | 1:02.29 | 3:16.16 | ||||||
Simon Bodestig | 1996 | 26.77 | 57.93 | 4:14.09 | ||||||
15 | Kalmar SS | 1995 | Kalmar Simsällskap | 4:15.96 | ||||||
John Classon | 1995 | 30.66 | 1:02.91 | 1:02.91 | ||||||
Robin Fröstberg | 1996 | 33.82 | 1:13.94 | 2:16.85 | ||||||
David Larsson | 1996 | 28.92 | 1:02.70 | 3:19.55 | ||||||
Arvid Salomonsson | 1995 | 26.92 | 56.41 | 4:15.96 | ||||||
16 | Spårvägens Sf | 1995 | Spårvägens Simförening | 4:16.11 | ||||||
Tobias Henriksson | 1996 | 31.85 | 1:05.46 | 1:05.46 | ||||||
Patrik Eriksson | 1996 | 33.58 | 1:13.83 | 2:19.29 | ||||||
Anton Lüning | 1996 | 27.09 | 1:00.36 | 3:19.65 | ||||||
Haider Adel Ali | 1995 | 26.76 | 56.46 | 4:16.11 | ||||||
17 | SK Hajen | 1996 | Simklubben Hajen | 4:18.45 | ||||||
Petter Fredriksson | 1997 | 29.91 | 1:02.13 | 1:02.13 | ||||||
Martin Rogmark | 1996 | 32.73 | 1:10.70 | 2:12.83 | ||||||
Per Christerson | 1995 | 30.85 | 1:07.68 | 3:20.51 | ||||||
Johan Jönsson | 1995 | 27.48 | 57.94 | 4:18.45 | ||||||
18 | Stockholms KK | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:20.47 | ||||||
Felix Gudehn | 1995 | 33.11 | 1:10.61 | 1:10.61 | ||||||
Alexander Morgan | 1996 | 30.12 | 1:04.94 | 2:15.55 | ||||||
Ossian Lönn | 1996 | 29.17 | 1:04.74 | 3:20.29 | ||||||
Ossian Ankarberg | 1996 | 27.97 | 1:00.18 | 4:20.47 | ||||||
19 | Norrköpings KK | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 4:22.91 | ||||||
Henrik Podéus | 1995 | 32.99 | 1:09.75 | 1:09.75 | ||||||
Marcus Forsgren | 1996 | 33.38 | 1:13.12 | 2:22.87 | ||||||
Oskar Renåker | 1996 | 28.88 | 1:02.88 | 3:25.75 | ||||||
David Magnusson | 1995 | 26.32 | 57.16 | 4:22.91 | ||||||
20 | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 4:26.36 | ||||||
Martin Jareman | 1996 | 33.69 | 1:09.56 | 1:09.56 | ||||||
Patrik Jansson | 1995 | 33.96 | 1:13.87 | 2:23.43 | ||||||
Tim Filipsson | 1996 | 29.31 | 1:05.56 | 3:28.99 | ||||||
Jack Sjölund | 1995 | 26.65 | 57.37 | 4:26.36 | ||||||
21 | Kungsbacka SS Lag 2 | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 4:27.72 | ||||||
Niklas Sandberg | 1995 | 33.37 | 1:10.49 | 1:10.49 | ||||||
Theodor Hennings | 1995 | 34.38 | 1:15.74 | 2:26.23 | ||||||
Filip Hörndal | 1995 | 29.21 | 1:03.91 | 3:30.14 | ||||||
David Zachrisson | 1996 | 27.04 | 57.58 | 4:27.72 | ||||||
- | SK Ena | 1995 | Simklubben Ena | DSQ | ||||||
Gren 9, 4X100m Medley Herr 15 OY, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Wideco Sweden AB |
15 år och yngre: Helsingborgs S 15 Lag 1 (1996) 4:14.05 2011 FM: Helsingborgs S 4:14.05 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Malmö KK | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 4:16.72 | ||||||
Eric Hinderup | 1998 | 31.03 | 1:04.16 | 1:04.16 | ||||||
Ludwig Wemlén | 1997 | 32.92 | 1:11.84 | 2:16.00 | ||||||
Simon Karlsson | 1997 | 28.42 | 1:02.85 | 3:18.85 | ||||||
Filip Bivesand | 1997 | 27.17 | 57.87 | 4:16.72 | ||||||
2 | Höganäs SS | 1997 | Höganäs Simsällskap | 4:21.77 | ||||||
Eric Schollin | 1997 | 31.17 | 1:04.34 | 1:04.34 | ||||||
Mika Persson | 1998 | 32.99 | 1:13.01 | 2:17.35 | ||||||
Stefan Kojic | 1998 | 30.07 | 1:06.92 | 3:24.27 | ||||||
Erik Boström | 1997 | 27.42 | 57.50 | 4:21.77 | ||||||
3 | Täby S Lag 1 | 1997 | Täby Sim | 4:22.17 | ||||||
Carl-Åke Willberg | 1998 | 31.95 | 1:05.70 | 1:05.70 | ||||||
Daniel Räisänen | 1999 | 34.72 | 1:15.09 | 2:20.79 | ||||||
Sean Zhong | 1998 | 28.92 | 1:04.73 | 3:25.52 | ||||||
Shervin Ghahestani | 1997 | 26.32 | 56.65 | 4:22.17 | ||||||
4 | Norrköpings KK | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 4:22.57 | ||||||
Hampus Lovinge | 1998 | 31.83 | 1:06.16 | 1:06.16 | ||||||
Hugo Rydberg | 1998 | 34.88 | 1:15.73 | 2:21.89 | ||||||
Alexander Frost | 1997 | 28.54 | 1:02.32 | 3:24.21 | ||||||
David Josefsson | 1997 | 27.33 | 58.36 | 4:22.57 | ||||||
5 | Helsingborgs S Lag 1 | 1999 | Helsingborgs Simsällskap | 4:23.02 | ||||||
Alexander Almeida Sundell | 1997 | 33.61 | 1:10.19 | 1:10.19 | ||||||
Magnus Karlsborn | 1998 | 35.35 | 1:15.58 | 2:25.77 | ||||||
Cruiz Llupa | 1997 | 28.46 | 1:01.67 | 3:27.44 | ||||||
Oskar Nilsson | 1997 | 27.12 | 55.58 | 4:23.02 | ||||||
6 | Anderstorps SS | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 4:23.50 | ||||||
Henry Kerman | 1997 | 32.04 | 1:07.46 | 1:07.46 | ||||||
Alexander Bogesten | 1997 | 34.41 | 1:15.19 | 2:22.65 | ||||||
Markus Malm | 1997 | 28.38 | 1:01.59 | 3:24.24 | ||||||
Gustaf Mild | 1997 | 27.59 | 59.26 | 4:23.50 | ||||||
7 | Stocholmspolisens Sif | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:23.60 | ||||||
Michail Papantoniou | 1997 | 30.41 | 1:03.36 | 1:03.36 | ||||||
Alexander Gabri | 1997 | 33.91 | 1:15.75 | 2:19.11 | ||||||
Cristian Vasilescu | 1997 | 28.53 | 1:03.82 | 3:22.93 | ||||||
Niclas Eriksson | 1998 | 28.56 | 1:00.67 | 4:23.60 | ||||||
8 | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 4:24.63 | ||||||
William Lulek | 1998 | 31.99 | 1:07.76 | 1:07.76 | ||||||
Hannes Hjärne | 1997 | 33.63 | 1:14.57 | 2:22.33 | ||||||
Axel Bååthe | 1997 | 28.66 | 1:03.88 | 3:26.21 | ||||||
Petter Lindberg | 1997 | 26.90 | 58.42 | 4:24.63 | ||||||
9 | Mölndals ASS Lag 1 | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 4:27.45 | ||||||
Jonathan Havton | 1998 | 33.10 | 1:09.54 | 1:09.54 | ||||||
Pär Börjeson | 1998 | 34.27 | 1:14.55 | 2:24.09 | ||||||
Christopher Havton | 1997 | 29.48 | 1:03.17 | 3:27.26 | ||||||
Gregory Havton | 1998 | 28.77 | 1:00.19 | 4:27.45 | ||||||
10 | Kalmar SS | 1997 | Kalmar Simsällskap | 4:31.73 | ||||||
Mattias Evaldsson | 1997 | 31.05 | 1:04.87 | 1:04.87 | ||||||
Jacob Olsson | 1998 | 35.51 | 1:18.21 | 2:23.08 | ||||||
Alexander Lundgren | 1997 | 30.58 | 1:08.19 | 3:31.27 | ||||||
Kristoffer Loo | 1997 | 28.95 | 1:00.46 | 4:31.73 | ||||||
11 | Göteborg S | 1997 | Göteborg Sim | 4:32.09 | ||||||
Eric Gustafsson | 1997 | 34.86 | 1:12.41 | 1:12.41 | ||||||
Oskar Ehrnberg | 1997 | 32.22 | 1:09.99 | 2:22.40 | ||||||
Alexander Triantafillou | 1997 | 28.98 | 1:03.70 | 3:26.10 | ||||||
Erik Björkner | 1998 | 30.73 | 1:05.99 | 4:32.09 | ||||||
12 | Spårvägens Sf | 1997 | Spårvägens Simförening | 4:34.01 | ||||||
Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | 32.67 | 1:08.74 | 1:08.74 | ||||||
Joel Severin | 1997 | 35.88 | 1:18.81 | 2:27.55 | ||||||
Arvid Kjellén | 1998 | 30.20 | 1:05.63 | 3:33.18 | ||||||
Oliver Freiholtz | 1997 | 28.53 | 1:00.83 | 4:34.01 | ||||||
13 | SK Poseidon | 1997 | Simklubben Poseidon | 4:39.76 | ||||||
Philip Hermansson-Barak | 1997 | 33.87 | 1:11.36 | 1:11.36 | ||||||
Victor Lanzinger | 1997 | 38.21 | 1:22.49 | 2:33.85 | ||||||
Hugo Cedervall | 1997 | 29.49 | 1:06.25 | 3:40.10 | ||||||
Gustav Östlund | 1997 | 28.08 | 59.66 | 4:39.76 | ||||||
14 | Mölndals ASS Lag 2 | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 4:40.64 | ||||||
Karl Zimmerman | 1998 | 32.69 | 1:09.61 | 1:09.61 | ||||||
Oscar Brohammer | 1998 | 35.87 | 1:18.93 | 2:28.54 | ||||||
Alexander Havton | 1998 | 32.84 | 1:11.99 | 3:40.53 | ||||||
Aron Qvirist | 1998 | 27.98 | 1:00.11 | 4:40.64 | ||||||
15 | SK Elfsborg | 1998 | Simklubben Elfsborg | 4:43.63 | ||||||
Anton Lornell | 1998 | 35.51 | 1:15.16 | 1:15.16 | ||||||
William Reinholdsson | 1997 | 35.27 | 1:16.10 | 2:31.26 | ||||||
Daniel Sumi | 1997 | 32.03 | 1:11.07 | 3:42.33 | ||||||
Hannes Wirfalk | 1997 | 28.87 | 1:01.30 | 4:43.63 | ||||||
16 | Västerås SS | 1997 | Västerås Simsällskap | 4:43.74 | ||||||
Gustaf Dahlman | 1997 | 32.26 | 1:06.57 | 1:06.57 | ||||||
Lukas Steiner | 1998 | 38.57 | 1:22.69 | 2:29.26 | ||||||
Filip Björkholm | 1998 | 32.11 | 1:10.14 | 3:39.40 | ||||||
Gustav Ejdersund | 1998 | 29.71 | 1:04.34 | 4:43.74 | ||||||
17 | Landskrona SS | 1997 | Landskrona Simsällskap | 4:44.72 | ||||||
Hampus Svensson | 1999 | 34.21 | 1:12.77 | 1:12.77 | ||||||
Salim Celikovic | 1998 | 39.28 | 1:24.80 | 2:37.57 | ||||||
Alfred Christensson | 1998 | 28.27 | 1:02.44 | 3:40.01 | ||||||
Filip Tretonius | 1999 | 29.99 | 1:04.71 | 4:44.72 | ||||||
18 | Väsby SS Lag 1 | 1997 | Väsby Simsällskap | 4:45.27 | ||||||
Samuel Törnqvist | 1997 | 32.98 | 1:09.58 | 1:09.58 | ||||||
Niklas Nyblom | 1999 | 39.97 | 1:25.53 | 2:35.11 | ||||||
Gustav Frödeberg | 1997 | 30.07 | 1:06.43 | 3:41.54 | ||||||
Carl Robertsson | 1997 | 29.39 | 1:03.73 | 4:45.27 | ||||||
19 | SK Sydsim | 1997 | Simklubben Sydsim | 4:48.83 | ||||||
Mihail Simis | 1998 | 34.42 | 1:12.84 | 1:12.84 | ||||||
Sebastian Andersson | 1999 | 38.27 | 1:22.24 | 2:35.08 | ||||||
Marcos Cerutti | 1997 | 30.03 | 1:06.71 | 3:41.79 | ||||||
Denni Vejzovic | 1997 | 30.99 | 1:07.04 | 4:48.83 | ||||||
20 | Umeå SS | 1998 | Umeå Simsällskap | 4:57.56 | ||||||
Isak Wikström | 1999 | 37.73 | 1:19.94 | 1:19.94 | ||||||
Filip Sund | 1997 | 35.02 | 1:20.21 | 2:40.15 | ||||||
Filip Svedberg | 1997 | 29.32 | 1:03.02 | 3:43.17 | ||||||
Fredrik Levin | 1998 | 34.04 | 1:14.39 | 4:57.56 | ||||||
Gren 10, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: NSI AB |
15 år och yngre: Martina Granström (1991) 9:05.07 2009 FM: Jeanette Reinert 9:19.57 HS |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 8:54.54 2000 FM: Josefine Hippi 9:04.58 Väsby |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 1:05.76 | 2:15.47 | 3:25.58 | 4:35.59 | 9:19.44 | ||
5:45.75 | 6:56.30 | 8:08.04 | ||||||||
2 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 1:06.44 | 2:17.53 | 3:28.38 | 4:39.46 | 9:22.70 | ||
5:50.39 | 7:01.88 | 8:13.27 | ||||||||
3 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 1:06.83 | 2:18.11 | 3:28.78 | 4:40.07 | 9:27.57 | ||
5:51.43 | 7:03.60 | 8:16.47 | ||||||||
4 | Erica Dahlgren | 1997 | Simklubben S 02 | 1:03.95 | 2:15.17 | 3:27.32 | 4:39.76 | 9:29.30 | ||
5:51.88 | 7:04.87 | 8:18.33 | ||||||||
5 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:07.11 | 2:18.38 | 3:29.83 | 4:42.07 | 9:36.07 | ||
5:55.90 | 7:09.88 | 8:23.87 | ||||||||
6 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:06.59 | 2:18.39 | 3:31.72 | 4:45.19 | 9:37.30 | ||
5:59.20 | 7:13.87 | 8:26.97 | ||||||||
7 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:07.03 | 2:19.23 | 3:32.40 | 4:45.37 | 9:39.79 | ||
5:58.92 | 7:13.34 | 8:27.45 | ||||||||
8 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 1:09.78 | 2:23.19 | 3:36.60 | 4:49.64 | 9:42.25 | ||
6:03.27 | 7:17.33 | 8:31.08 | ||||||||
9 | Louise Hjalmarsson | 1997 | Skövde Simsällskap | 1:07.48 | 2:20.36 | 3:33.71 | 4:47.95 | 9:43.33 | ||
6:03.02 | 7:18.03 | 8:32.05 | ||||||||
10 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:08.27 | 2:22.17 | 3:36.39 | 4:50.92 | 9:44.45 | ||
6:04.98 | 7:19.17 | 8:33.07 | ||||||||
11 | Amanda Granborg | 1999 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:09.16 | 2:23.12 | 3:38.17 | 4:53.37 | 9:55.88 | ||
6:08.64 | 7:24.81 | 8:40.97 | ||||||||
12 | Sofia Henell | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 1:07.50 | 2:21.82 | 3:38.05 | 4:54.23 | 9:57.32 | ||
6:10.33 | 7:26.25 | 8:42.60 | ||||||||
13 | Emma Öhman | 1997 | Wisby Simsällskap | 1:09.62 | 2:23.50 | 3:38.49 | 4:53.94 | 9:57.43 | ||
6:09.96 | 7:26.26 | 8:42.72 | ||||||||
14 | Fanny Trollstad | 1997 | Värnamo Simsällskap | 1:09.68 | 2:24.96 | 3:41.08 | 4:57.84 | 10:04.15 | ||
6:14.40 | 7:31.57 | 8:49.34 | ||||||||
15 | Amanda Löfgren | 1997 | Västerås Simsällskap | 1:09.69 | 2:26.15 | 3:42.58 | 4:58.76 | 10:04.70 | ||
6:15.36 | 7:32.12 | 8:49.03 | ||||||||
16 | Johanna Johnsson | 1997 | Älmhults Simsällskap | 1:10.78 | 2:25.03 | 3:39.45 | 4:56.47 | 10:10.11 | ||
6:14.76 | 7:34.41 | 8:53.04 | ||||||||
17 | Amanda Janzon | 1997 | Göteborg Sim | 1:09.46 | 2:26.33 | 3:44.48 | 5:02.74 | 10:14.70 | ||
6:21.42 | 7:40.62 | 8:59.38 | ||||||||
18 | Alfhild Kristensson | 1999 | Göteborg Sim | 1:10.99 | 2:27.83 | 3:45.88 | 5:04.92 | 10:15.06 | ||
6:23.80 | 7:43.39 | 9:01.38 | ||||||||
19 | Sofia Heimsten | 1997 | Simklubben Sydsim | 1:07.82 | 2:23.19 | 3:39.80 | 4:57.96 | 10:16.06 | ||
6:16.76 | 7:37.21 | 8:57.26 | ||||||||
20 | Jessica Jönsson | 1998 | S71 | 1:11.85 | 2:31.14 | 3:50.92 | 5:10.72 | 10:26.45 | ||
6:30.85 | 7:50.90 | 9:10.43 | ||||||||
21 | Matilda Kewenter | 1997 | Göteborg Sim | 1:11.86 | 2:29.60 | 3:48.90 | 5:08.89 | 10:29.40 | ||
6:29.14 | 7:50.10 | 9:10.76 | ||||||||
- | Frida Byström | 1998 | Västerås Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 10, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: NSI AB |
15 år och yngre: Martina Granström (1991) 9:05.07 2009 FM: Jeanette Reinert 9:19.57 HS |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 8:54.54 2000 FM: Josefine Hippi 9:04.58 Väsby |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 1:06.38 | 2:16.53 | 3:26.59 | 4:36.64 | 9:08.39 | ||
5:45.07 | 6:53.84 | 8:02.40 | ||||||||
2 | Ellen Olsson | 1995 | Simklubben Triton | 1:06.98 | 2:16.93 | 3:26.57 | 4:36.20 | 9:17.30 | ||
5:46.50 | 6:57.15 | 8:07.90 | ||||||||
3 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 1:06.49 | 2:16.78 | 3:26.83 | 4:37.17 | 9:19.96 | ||
5:47.30 | 6:58.49 | 8:09.73 | ||||||||
4 | Camilla Svensson | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:05.83 | 2:16.75 | 3:27.90 | 4:38.91 | 9:21.32 | ||
5:49.55 | 7:00.05 | 8:11.04 | ||||||||
5 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:07.16 | 2:17.54 | 3:28.24 | 4:39.79 | 9:23.67 | ||
5:50.72 | 7:01.89 | 8:13.03 | ||||||||
6 | Jeanette Reinert | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 1:07.19 | 2:17.08 | 3:27.79 | 4:39.65 | 9:27.08 | ||
5:50.88 | 7:04.41 | 8:17.72 | ||||||||
7 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:05.64 | 2:18.17 | 3:30.82 | 4:43.03 | 9:27.88 | ||
5:55.51 | 7:06.99 | 8:18.78 | ||||||||
8 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:05.61 | 2:16.27 | 3:27.53 | 4:40.23 | 9:28.26 | ||
5:53.50 | 7:06.40 | 8:18.87 | ||||||||
9 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 1:07.19 | 2:17.90 | 3:28.39 | 4:39.51 | 9:30.64 | ||
5:51.63 | 7:04.76 | 8:18.29 | ||||||||
10 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:07.69 | 2:19.10 | 3:31.19 | 4:43.94 | 9:33.83 | ||
5:56.45 | 7:09.64 | 8:22.48 | ||||||||
11 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:04.96 | 2:15.40 | 3:26.69 | 4:38.93 | 9:37.14 | ||
5:52.54 | 7:08.21 | 8:23.34 | ||||||||
12 | Maria Galic | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 1:07.79 | 2:20.07 | 3:32.54 | 4:45.85 | 9:39.57 | ||
5:59.01 | 7:12.82 | 8:26.29 | ||||||||
13 | Elvira Andersen | 1995 | Markaryds Simsällskap | 1:07.47 | 2:19.69 | 3:32.94 | 4:46.86 | 9:40.17 | ||
6:00.47 | 7:14.64 | 8:29.05 | ||||||||
14 | Tilde Lundmark | 1995 | Simklubben S 02 | 1:05.45 | 2:17.51 | 3:31.22 | 4:45.12 | 9:42.09 | ||
5:59.38 | 7:13.88 | 8:28.16 | ||||||||
15 | Fanny Norkko | 1995 | Järfälla Simsällskap | 1:08.74 | 2:21.25 | 3:34.19 | 4:47.58 | 9:42.40 | ||
6:01.23 | 7:15.68 | 8:29.83 | ||||||||
16 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 1:06.68 | 2:19.37 | 3:33.77 | 4:48.97 | 9:46.15 | ||
6:03.93 | 7:18.44 | 8:34.20 | ||||||||
17 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:08.74 | 2:22.82 | 3:37.12 | 4:52.06 | 9:52.33 | ||
6:07.34 | 7:23.38 | 8:38.88 | ||||||||
18 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:08.14 | 2:22.51 | 3:37.38 | 4:53.47 | 9:54.63 | ||
6:09.53 | 7:24.87 | 8:40.45 | ||||||||
19 | Ida Johansson | 1996 | Örebro Simallians | 1:09.91 | 2:25.21 | 3:41.22 | 4:57.49 | 10:00.88 | ||
6:14.21 | 7:30.75 | 8:46.67 | ||||||||
20 | Danielle Lönnberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:10.35 | 2:25.75 | 3:41.76 | 4:58.30 | 10:01.79 | ||
6:14.48 | 7:30.73 | 8:47.33 | ||||||||
21 | Madelen Rydqvist | 1996 | Simklubben Triton | 1:10.14 | 2:24.93 | 3:40.99 | 4:57.50 | 10:04.33 | ||
6:14.36 | 7:31.45 | 8:48.47 | ||||||||
22 | Linnea Magnusson | 1996 | Linköpings Allmänna SS | 1:08.08 | 2:21.41 | 3:37.31 | 4:54.74 | 10:07.65 | ||
6:12.19 | 7:30.75 | 8:49.64 | ||||||||
23 | Viktoria Reinhold | 1996 | Göteborg Sim | 1:10.40 | 2:28.29 | 3:49.20 | 5:10.65 | 10:38.91 | ||
6:33.49 | 7:56.07 | 9:18.37 | ||||||||
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Nyqvist Invest AB |
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Alexander Morgan 2:27.35 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:18.91 2011 FM: Erik Persson 2:18.91 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Benjamin Dzihic | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 34.42 | 1:12.96 | 1:51.86 | 2:32.57 | |||
2 | Oskar Ehrnberg | 1997 | Göteborg Sim | 33.55 | 1:11.87 | 1:51.63 | 2:33.05 | |||
3 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 34.28 | 1:13.53 | 1:54.16 | 2:35.27 | |||
4 | Daniel Räisänen | 1999 | Täby Sim | 34.90 | 1:14.23 | 1:55.16 | 2:36.52 | |||
5 | Ludwig Wemlén | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 35.53 | 1:15.83 | 1:57.48 | 2:38.27 | |||
6 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 34.59 | 1:14.03 | 1:56.28 | 2:38.42 | |||
7 | Kalle Svensson | 1997 | Uddevalla Sim | 33.38 | 1:12.40 | 1:54.49 | 2:38.65 | |||
8 | Pär Börjeson | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 36.67 | 1:17.83 | 1:59.88 | 2:44.07 | |||
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Nyqvist Invest AB |
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Alexander Morgan 2:27.35 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:18.91 2011 FM: Erik Persson 2:18.91 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 31.09 | 1:05.83 | 1:42.18 | 2:17.52 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | ||
2 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.58 | 1:09.04 | 1:45.81 | 2:23.45 | |||
3 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 32.64 | 1:09.09 | 1:46.52 | 2:23.86 | |||
4 | Andreas Elofsson | 1995 | Uddevalla Sim | 32.50 | 1:10.43 | 1:48.59 | 2:25.97 | |||
5 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 33.38 | 1:10.69 | 1:48.26 | 2:26.08 | |||
6 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 33.83 | 1:11.88 | 1:49.84 | 2:29.48 | |||
7 | Kevin Thorvaldsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 34.33 | 1:12.05 | 1:51.15 | 2:29.56 | |||
8 | Viktor Kertes | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 33.61 | 1:12.89 | 1:52.04 | 2:31.39 | |||
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Nyqvist Invest AB |
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Alexander Morgan 2:27.35 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:18.91 2011 FM: Erik Persson 2:18.91 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Benjamin Dzihic | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 34.42 | 1:12.50 | 1:53.01 | 2:34.19 | |||
2 | Oskar Ehrnberg | 1997 | Göteborg Sim | 33.82 | 1:12.82 | 1:53.75 | 2:36.13 | |||
3 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 35.39 | 1:15.81 | 1:57.12 | 2:38.17 | |||
4 | Kalle Svensson | 1997 | Uddevalla Sim | 35.22 | 1:15.58 | 1:56.83 | 2:38.82 | |||
5 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 34.79 | 1:16.29 | 1:58.49 | 2:39.98 | |||
6 | Daniel Räisänen | 1999 | Täby Sim | 35.18 | 1:16.15 | 1:57.55 | 2:40.44 | |||
7 | Ludwig Wemlén | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 35.64 | 1:16.34 | 1:58.38 | 2:41.74 | |||
8 | Pär Börjeson | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 36.82 | 1:18.74 | 2:00.91 | 2:42.72 | |||
9 | Alexander Bogesten | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 36.96 | 1:17.80 | 2:00.37 | 2:42.75 | |||
10 | Hannes Hjärne | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 36.49 | 1:18.44 | 2:01.26 | 2:44.06 | |||
11 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 37.01 | 1:18.57 | 2:01.40 | 2:45.13 | |||
12 | David Kruthammar | 1997 | Täby Sim | 36.20 | 1:17.85 | 2:02.60 | 2:45.93 | |||
13 | Gustaf Mild | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 37.83 | 1:20.12 | 2:03.62 | 2:46.17 | |||
14 | Dennis Åberg | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 37.16 | 1:19.31 | 2:03.23 | 2:46.46 | |||
15 | Magnus Karlsborn | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 37.03 | 1:20.01 | 2:03.26 | 2:46.78 | |||
16 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 38.20 | 1:21.48 | 2:06.36 | 2:48.42 | |||
17 | Alexander Gabri | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.91 | 1:19.86 | 2:03.90 | 2:48.44 | |||
18 | Joel Knutsson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 37.30 | 1:20.72 | 2:05.71 | 2:50.75 | |||
19 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 36.63 | 1:19.40 | 2:04.96 | 2:50.84 | |||
20 | William Reinholdsson | 1997 | Simklubben Elfsborg | 38.68 | 1:22.02 | 2:07.26 | 2:52.07 | |||
21 | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | 38.21 | 1:21.82 | 2:07.42 | 2:53.52 | |||
22 | Calle Lindroth | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 38.41 | 1:22.73 | 2:08.18 | 2:54.44 | |||
- | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Nyqvist Invest AB |
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Alexander Morgan 2:27.35 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:18.91 2011 FM: Erik Persson 2:18.91 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.65 | 1:08.58 | 1:45.59 | 2:23.90 | |||
2 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 32.87 | 1:09.00 | 1:46.94 | 2:24.40 | |||
3 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 32.75 | 1:10.03 | 1:48.47 | 2:26.87 | |||
4 | Andreas Elofsson | 1995 | Uddevalla Sim | 32.37 | 1:10.02 | 1:48.73 | 2:28.31 | |||
5 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 33.26 | 1:11.52 | 1:50.12 | 2:29.17 | |||
6 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 34.44 | 1:12.76 | 1:50.96 | 2:30.01 | |||
7 | Kevin Thorvaldsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 34.55 | 1:13.69 | 1:52.39 | 2:30.33 | |||
8 | Viktor Kertes | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 33.69 | 1:12.00 | 1:51.19 | 2:31.71 | |||
9 | Sebastian Engfors-Nyqvist | 1996 | Simklubben Elfsborg | 34.30 | 1:13.36 | 1:53.22 | 2:32.98 | |||
10 | Ludvig Hazard | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 33.45 | 1:12.56 | 1:52.74 | 2:33.25 | |||
11 | Alfred Bjärudd | 1996 | Simklubben Laxen | 33.78 | 1:12.74 | 1:52.98 | 2:33.70 | |||
12 | Otto Schippert | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 34.96 | 1:15.19 | 1:54.52 | 2:34.10 | |||
13 | Jakob Helman | 1996 | Malmö Kappsimningsklubb | 35.26 | 1:13.52 | 1:53.62 | 2:34.43 | |||
14 | Noa Koch | 1996 | Uddevalla Sim | 33.73 | 1:13.86 | 1:54.64 | 2:35.09 | |||
15 | Joachim Bratt | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 35.36 | 1:14.76 | 1:55.31 | 2:35.29 | |||
16 | Axel Andersson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 35.09 | 1:15.43 | 1:56.05 | 2:36.70 | |||
17 | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 34.92 | 1:15.55 | 1:55.12 | 2:37.95 | |||
18 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.95 | 1:14.91 | 1:56.28 | 2:37.97 | |||
19 | Benjamin Lindberg | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.22 | 1:15.52 | 1:57.06 | 2:38.27 | |||
20 | Johan Andersson | 1995 | Uddevalla Sim | 34.98 | 1:15.07 | 1:57.03 | 2:39.13 | |||
21 | Adam Åkesson | 1996 | Ystads Simsällskap | 35.05 | 1:15.37 | 1:57.00 | 2:39.29 | |||
22 | Calle Westberg | 1995 | Täby Sim | 35.48 | 1:16.45 | 1:58.45 | 2:39.30 | |||
23 | Victor Klügel | 1995 | S71 | 35.02 | 1:15.68 | 1:58.30 | 2:40.01 | |||
24 | Mika Mononen | 1996 | Ystads Simsällskap | 35.98 | 1:15.49 | 1:56.50 | 2:40.48 | |||
25 | Luke Postema | 1995 | Sjöbo Simsällskap | 34.55 | 1:15.52 | 1:58.77 | 2:40.55 | |||
26 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 35.44 | 1:16.75 | 1:59.34 | 2:41.20 | |||
27 | Joel Georgy | 1996 | Kungsbacka Simsällskap | 35.27 | 1:15.83 | 1:58.97 | 2:42.62 | |||
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Stiba |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås |
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS |
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 30.49 | 1:05.83 | |||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 30.01 | 1:06.53 | |||||
3 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 31.32 | 1:07.98 | |||||
4 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.68 | 1:08.68 | |||||
5 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 32.75 | 1:09.25 | |||||
6 | Klara Thormalm | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 31.43 | 1:09.45 | |||||
7 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 31.66 | 1:09.80 | |||||
8 | Alma Karlsson | 1999 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.44 | 1:09.81 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år |
Sponsor: Stiba |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås |
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS |
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.09 | 1:03.54 | |||||
2 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.67 | 1:03.74 | |||||
3 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 31.62 | 1:07.16 | |||||
4 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 30.36 | 1:07.29 | |||||
5 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.85 | 1:08.31 | |||||
6 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.75 | 1:08.62 | |||||
7 | Clara Vater | 1997 | Landskrona Simsällskap | 31.67 | 1:09.35 | |||||
8 | Inez Kristensson | 1997 | Göteborg Sim | 33.14 | 1:10.05 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Stiba |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås |
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS |
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Céline Bertrand | 1995 | Skövde Simsällskap | 28.74 | 1:02.62 | |||||
2 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 29.87 | 1:03.77 | |||||
3 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.71 | 1:04.54 | |||||
4 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.13 | 1:04.63 | |||||
5 | Ulrika Holm | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.47 | 1:04.81 | |||||
6 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 29.97 | 1:05.53 | |||||
7 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 31.70 | 1:05.87 | |||||
8 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 30.33 | 1:06.26 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Stiba |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås |
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS |
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 30.06 | 1:06.96 | |||||
2 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 31.55 | 1:07.19 | |||||
3 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 30.69 | 1:08.03 | |||||
4 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.10 | 1:08.81 | |||||
5 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 32.02 | 1:09.63 | |||||
6 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 32.88 | 1:09.75 | |||||
7 | Alma Karlsson | 1999 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.61 | 1:09.92 | |||||
8 | Klara Thormalm | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 31.32 | 1:10.25 | |||||
9 | Elin Elm | 1998 | Linköpings Allmänna SS | 32.88 | 1:10.26 | |||||
10 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägens Simförening | 32.25 | 1:10.33 | |||||
11 | Beatrice Vezzoli | 1998 | Turebergs Simklubb | 32.89 | 1:10.40 | |||||
12 | Ellen Lindeby | 1999 | Kalmar Simsällskap | 33.32 | 1:11.31 | |||||
13 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.07 | 1:11.33 | |||||
14 | Ellen Sandberg | 1999 | S71 | 32.58 | 1:11.41 | |||||
15 | Dinah Jönsson | 1998 | Ystads Simsällskap | 32.75 | 1:11.63 | |||||
16 | Ida Liljeqvist | 1999 | Höganäs Simsällskap | 33.28 | 1:11.64 | |||||
17 | Anna Eriksson | 1999 | SK Strängnäs Frisimmare | 32.56 | 1:11.67 | |||||
18 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.66 | 1:12.51 | |||||
19 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 33.05 | 1:13.63 | |||||
20 | Linnéa Fahlberg | 1998 | Simklubben Elfsborg | 33.83 | 1:13.97 | |||||
21 | Amanda Magnusson | 1999 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.72 | 1:14.09 | |||||
22 | Thilde Palmqvist | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 34.68 | 1:16.48 | |||||
23 | Sanna Westerberg | 1998 | Karlskrona Simsällskap | 35.35 | 1:18.66 | |||||
- | Sandra Lundqvist | 1998 | Falu Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 15 år |
Sponsor: Stiba |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås |
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS |
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.22 | 1:05.39 | |||||
2 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.87 | 1:06.31 | |||||
3 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 30.91 | 1:07.36 | |||||
4 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 32.12 | 1:08.24 | |||||
5 | Clara Vater | 1997 | Landskrona Simsällskap | 32.17 | 1:08.86 | |||||
6 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.42 | 1:09.19 | |||||
7 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.55 | 1:09.29 | |||||
8 | Inez Kristensson | 1997 | Göteborg Sim | 32.35 | 1:09.60 | |||||
9 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.20 | 1:09.88 | |||||
10 | Augusta Andersson | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 33.18 | 1:10.07 | |||||
11 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 32.78 | 1:10.40 | |||||
12 | Ellen Thor | 1997 | Motala Simsällskap | 32.08 | 1:10.44 | |||||
13 | Erica Dahlgren | 1997 | Simklubben S 02 | 31.69 | 1:10.47 | |||||
14 | Malin Johansson | 1997 | Simklubben Sydsim | 32.53 | 1:10.55 | |||||
15 | Klara Wallenbro | 1997 | Spårvägens Simförening | 32.63 | 1:11.27 | |||||
16 | Sara Rasmussen | 1997 | Kalmar Simsällskap | 32.58 | 1:11.97 | |||||
17 | Emina Bjelak | 1997 | Simklubben Neptun | 33.07 | 1:12.03 | |||||
18 | Marie Hanson | 1997 | Simklubben Triton | 33.49 | 1:12.10 | |||||
19 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 34.47 | 1:12.51 | |||||
20 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 34.01 | 1:12.64 | |||||
21 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 32.23 | 1:12.71 | |||||
22 | Hanna Sangfelt | 1997 | Täby Sim | 33.60 | 1:13.05 | |||||
23 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 32.37 | 1:13.28 | |||||
24 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 34.59 | 1:15.94 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Stiba |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås |
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS |
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Céline Bertrand | 1995 | Skövde Simsällskap | 28.95 | 1:03.21 | |||||
2 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 30.00 | 1:04.02 | |||||
3 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.04 | 1:04.65 | |||||
4 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.90 | 1:05.22 | |||||
5 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 30.12 | 1:05.44 | |||||
6 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 30.39 | 1:05.48 | |||||
7 | Ulrika Holm | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.24 | 1:05.67 | |||||
8 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 30.66 | 1:05.93 | Deltar ej i final | ||||
9 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 31.68 | 1:06.24 | |||||
10 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.76 | 1:06.49 | |||||
10 | Vera Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 29.98 | 1:06.49 | |||||
12 | Ebba Stillman | 1996 | Växjö Simsällskap | 31.27 | 1:06.82 | |||||
13 | Emma Nilsson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 31.09 | 1:07.00 | |||||
14 | Vilma Lagebro | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.96 | 1:07.08 | |||||
15 | Sandra Engberg | 1995 | Simklubben Lödde | 31.46 | 1:07.11 | |||||
16 | Alexandra Berg | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 30.74 | 1:07.31 | |||||
16 | Nike Kruners | 1996 | Varberg-Falkenberg Sim | 30.64 | 1:07.31 | |||||
18 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.29 | 1:07.58 | |||||
19 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 31.14 | 1:07.60 | |||||
20 | Alma Thormalm | 1996 | Hvetlanda Simsällskap | 30.86 | 1:07.73 | |||||
21 | Amanda Sundström | 1995 | Uddevalla Sim | 30.82 | 1:07.79 | |||||
22 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.76 | 1:07.90 | |||||
23 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 31.48 | 1:08.11 | |||||
24 | Josefine Johnsson | 1996 | Simklubben Ran | 31.53 | 1:08.41 | |||||
25 | Lovisa Malmberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.00 | 1:08.54 | |||||
26 | Annie Lindström | 1996 | Kristianstads SLS | 31.82 | 1:08.57 | |||||
27 | Elin Lundgren | 1995 | Simklubben Hajen | 32.17 | 1:09.00 | |||||
28 | Amanda Hörberg-Zdanowski | 1996 | Simsällskapet Iden | 31.97 | 1:09.01 | |||||
29 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 31.62 | 1:09.18 | |||||
30 | Emma Bring | 1995 | Spårvägens Simförening | 31.50 | 1:09.42 | |||||
31 | Johanna Andersson | 1996 | Simklubben S 02 | 31.54 | 1:09.49 | |||||
32 | Anna Sandäng | 1996 | Täby Sim | 31.31 | 1:10.14 | |||||
33 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 31.76 | 1:10.22 | |||||
34 | Mette Karlsson | 1995 | Kristianstads SLS | 31.84 | 1:10.25 | |||||
- | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | DNS | ||||||
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Speed Group |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 |
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun |
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 1:01.72 | 2:09.44 | 3:17.76 | 4:23.15 | |||
2 | Cebastian Christensen | 1998 | Trelleborgs Simsällskap | 1:03.10 | 2:11.47 | 3:20.50 | 4:27.19 | |||
3 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:03.92 | 2:11.77 | 3:20.57 | 4:27.57 | |||
4 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:04.56 | 2:13.16 | 3:22.01 | 4:29.18 | |||
5 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:04.28 | 2:13.60 | 3:22.10 | 4:29.54 | |||
6 | Teodor Widerberg | 1998 | Simklubben Laxen | 1:04.99 | 2:12.98 | 3:21.21 | 4:30.86 | |||
7 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:03.46 | 2:12.15 | 3:22.26 | 4:32.21 | |||
8 | Jonathan Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:02.79 | 2:12.17 | 3:21.87 | 4:32.61 | |||
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år |
Sponsor: Speed Group |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 |
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun |
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 1:02.05 | 2:07.05 | 3:11.32 | 4:13.23 | |||
2 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 1:00.06 | 2:05.43 | 3:11.02 | 4:14.26 | |||
3 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 1:00.53 | 2:05.75 | 3:11.35 | 4:14.88 | |||
4 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 1:01.68 | 2:06.62 | 3:11.94 | 4:16.16 | |||
5 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 1:02.75 | 2:10.10 | 3:18.32 | 4:25.78 | |||
6 | Filip Weidlitz | 1997 | Simklubben Neptun | 1:01.69 | 2:10.44 | 3:21.36 | 4:32.35 | |||
- | Cruiz Llupa | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | DNS | ||||||
- | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | DNF | ||||||
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Speed Group |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 |
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun |
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 57.45 | 1:58.53 | 3:01.78 | 4:03.94 | |||
2 | Christopher Jedel | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 59.24 | 2:02.78 | 3:07.45 | 4:10.33 | |||
3 | Isak Eliasson | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 58.82 | 2:01.83 | 3:06.66 | 4:11.20 | |||
4 | Henrik Podéus | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:01.14 | 2:06.06 | 3:10.73 | 4:15.40 | |||
5 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 59.78 | 2:03.78 | 3:09.58 | 4:16.14 | |||
6 | Joen Brynnel | 1996 | Simklubben Neptun | 1:00.33 | 2:05.90 | 3:12.95 | 4:18.87 | |||
7 | Alexander Johansson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 1:00.89 | 2:06.74 | 3:13.19 | 4:19.25 | |||
8 | Pontus Wallin | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 1:01.11 | 2:06.51 | 3:13.06 | 4:20.88 | |||
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Speed Group |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 |
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun |
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Jonathan Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:03.21 | 2:11.64 | 3:21.37 | 4:30.06 | |||
2 | Cebastian Christensen | 1998 | Trelleborgs Simsällskap | 1:03.41 | 2:11.75 | 3:22.28 | 4:30.68 | |||
3 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:04.54 | 2:14.91 | 3:24.26 | 4:31.44 | |||
4 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:03.85 | 2:12.48 | 3:22.28 | 4:31.61 | |||
5 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:04.83 | 2:13.77 | 3:23.19 | 4:31.75 | |||
6 | Teodor Widerberg | 1998 | Simklubben Laxen | 1:05.81 | 2:13.94 | 3:24.08 | 4:34.36 | |||
7 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 1:04.89 | 2:15.61 | 3:25.43 | 4:34.49 | |||
8 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:05.40 | 2:14.71 | 3:25.04 | 4:34.84 | |||
9 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:04.68 | 2:14.28 | 3:25.33 | 4:35.43 | |||
10 | Victor Johansson | 1998 | Nässjö SLS | 1:04.99 | 2:15.52 | 3:27.03 | 4:36.34 | |||
11 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:05.04 | 2:16.23 | 3:28.10 | 4:38.77 | |||
12 | David Olsen | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:05.27 | 2:15.97 | 3:28.06 | 4:38.96 | |||
13 | Rasmus Ericsson | 1998 | Simklubben Triton | 1:07.33 | 2:18.58 | 3:29.35 | 4:39.42 | |||
14 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:03.57 | 2:16.51 | 3:28.18 | 4:39.47 | |||
15 | Sean Zhong | 1998 | Täby Sim | 1:04.86 | 2:16.52 | 3:29.28 | 4:41.39 | |||
16 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 1:06.25 | 2:18.06 | 3:31.25 | 4:44.57 | |||
17 | William Lindblom | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:05.33 | 2:18.04 | 3:32.32 | 4:45.21 | |||
18 | Odhin Brynnel | 1998 | Simklubben Neptun | 1:06.71 | 2:20.38 | 3:34.59 | 4:46.21 | |||
19 | Sebastian Pantzar | 1999 | Tyresö Simsällskap | 1:05.77 | 2:19.70 | 3:35.60 | 4:48.82 | |||
20 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 1:06.83 | 2:21.37 | 3:36.15 | 4:49.45 | |||
21 | Philip Bergstedt | 1998 | Alingsås SLS | 1:07.47 | 2:22.04 | 3:37.99 | 4:51.71 | |||
22 | Niklas Jagerstål | 1999 | Simklubben Triton | 1:06.91 | 2:20.35 | 3:36.58 | 4:52.01 | |||
23 | Jesper Olsson | 1998 | Eslövs Simsällskap | 1:09.08 | 2:23.12 | 3:38.73 | 4:53.30 | |||
24 | Erik Nicklasson | 1998 | Oskarshamns Simsällskap | 1:08.56 | 2:24.00 | 3:42.51 | 4:59.04 | |||
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 15 år |
Sponsor: Speed Group |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 |
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun |
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 58.96 | 2:03.44 | 3:09.97 | 4:16.19 | |||
2 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 1:01.26 | 2:06.65 | 3:12.52 | 4:17.54 | |||
3 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 1:03.13 | 2:09.56 | 3:12.66 | 4:18.37 | |||
4 | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | 1:03.61 | 2:10.84 | 3:17.93 | 4:23.82 | |||
5 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 1:02.85 | 2:10.60 | 3:19.14 | 4:25.91 | |||
6 | Filip Weidlitz | 1997 | Simklubben Neptun | 1:01.96 | 2:09.44 | 3:18.74 | 4:26.11 | |||
7 | Cruiz Llupa | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 1:02.87 | 2:10.10 | 3:18.64 | 4:26.98 | |||
8 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 1:04.23 | 2:11.37 | 3:18.96 | 4:27.44 | |||
9 | Filip Bivesand | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:04.21 | 2:12.33 | 3:20.49 | 4:28.24 | |||
10 | Axel Bååthe | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 1:03.55 | 2:13.22 | 3:22.58 | 4:30.49 | |||
11 | Isac Troell | 1997 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:04.42 | 2:12.60 | 3:21.94 | 4:31.41 | |||
12 | Marcos Cerutti | 1997 | Simklubben Sydsim | 1:03.42 | 2:12.98 | 3:24.00 | 4:32.76 | |||
13 | Hugo Wiman | 1997 | Växjö Simsällskap | 1:04.97 | 2:13.85 | 3:24.07 | 4:33.54 | |||
14 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:04.79 | 2:15.66 | 3:26.62 | 4:36.67 | |||
15 | Alexander Almeida Sundell | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 1:04.82 | 2:16.26 | 3:29.31 | 4:41.63 | |||
15 | David Josefsson | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:04.89 | 2:17.60 | 3:30.53 | 4:41.63 | |||
17 | Hannes Wirfalk | 1997 | Simklubben Elfsborg | 1:05.09 | 2:17.02 | 3:30.52 | 4:42.78 | |||
18 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 1:07.85 | 2:20.95 | 3:34.21 | 4:44.06 | |||
19 | Eric Gustafsson | 1997 | Göteborg Sim | 1:07.69 | 2:20.30 | 3:33.35 | 4:45.74 | |||
20 | Fredrik Nilsson | 1997 | Upsala Simsällskap | 1:06.00 | 2:18.14 | 3:32.61 | 4:45.79 | |||
21 | Anton Andersson | 1997 | Vellinge-Näsets Simklubb | 1:06.44 | 2:17.66 | 3:31.37 | 4:46.32 | |||
22 | Axel Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:08.45 | 2:22.48 | 3:36.12 | 4:47.30 | |||
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Speed Group |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 |
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun |
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 59.92 | 2:04.15 | 3:08.59 | 4:11.86 | |||
2 | Isak Eliasson | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:00.46 | 2:04.43 | 3:08.26 | 4:12.50 | |||
3 | Christopher Jedel | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:01.11 | 2:05.78 | 3:10.15 | 4:12.89 | |||
4 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:02.66 | 2:08.82 | 3:14.65 | 4:17.95 | |||
5 | Pontus Wallin | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 1:02.55 | 2:08.59 | 3:14.44 | 4:18.84 | |||
6 | Joen Brynnel | 1996 | Simklubben Neptun | 1:01.51 | 2:09.13 | 3:15.54 | 4:19.21 | |||
7 | Alexander Johansson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 1:01.70 | 2:08.74 | 3:14.93 | 4:20.08 | |||
8 | Henrik Podéus | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:02.82 | 2:08.97 | 3:15.33 | 4:20.16 | |||
9 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:01.65 | 2:07.68 | 3:14.93 | 4:20.28 | |||
10 | Emil Gustavsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 1:03.86 | 2:10.04 | 3:15.80 | 4:20.56 | |||
11 | Oscar Pihl | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 1:02.23 | 2:08.61 | 3:15.13 | 4:20.83 | |||
12 | Oskar Olsson | 1995 | Karlstads Simsällskap | 1:02.59 | 2:09.67 | 3:15.71 | 4:21.08 | |||
13 | Viktor Hörndahl | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 1:02.91 | 2:09.66 | 3:17.27 | 4:21.98 | |||
14 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 1:02.06 | 2:09.62 | 3:16.99 | 4:22.00 | |||
15 | Max Östberg | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:02.47 | 2:08.82 | 3:16.32 | 4:22.49 | |||
16 | Oliver Titikic | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 1:02.93 | 2:09.61 | 3:16.36 | 4:23.17 | |||
17 | Edvin Qvirist | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:02.68 | 2:09.26 | 3:16.21 | 4:23.77 | |||
18 | Johan Christiansson | 1996 | Ystads Simsällskap | 1:02.35 | 2:08.88 | 3:16.00 | 4:24.13 | |||
19 | Linus Wannebro | 1995 | Kristianstads SLS | 1:02.50 | 2:08.96 | 3:16.63 | 4:25.60 | |||
20 | Victor Lloyd | 1996 | Trelleborgs Simsällskap | 1:02.64 | 2:10.43 | 3:18.92 | 4:25.88 | |||
21 | Haider Adel Ali | 1995 | Spårvägens Simförening | 1:02.71 | 2:10.52 | 3:19.68 | 4:26.11 | |||
22 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:03.83 | 2:12.30 | 3:20.71 | 4:26.21 | |||
23 | Arvid Salomonsson | 1995 | Kalmar Simsällskap | 1:03.65 | 2:10.81 | 3:19.37 | 4:26.27 | |||
24 | Viktor Kertes | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 1:02.99 | 2:11.38 | 3:20.05 | 4:26.35 | |||
25 | Grim Sjöberg | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 1:01.73 | 2:10.06 | 3:18.52 | 4:26.90 | |||
26 | Mikael Blum | 1995 | Simklubben Laxen | 1:03.38 | 2:11.55 | 3:21.17 | 4:27.57 | |||
27 | Johannes Sköld | 1996 | Simklubben S 02 | 1:04.16 | 2:12.91 | 3:22.39 | 4:31.71 | |||
28 | Tom Hangård | 1996 | Simsällskapet Iden | 1:05.01 | 2:15.62 | 3:27.08 | 4:38.28 | |||
Gren 14, 200m Medley Damer, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Datagrottan AB |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS |
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Sophie Hansson | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 32.52 | 1:12.21 | 1:53.16 | 2:28.00 | |||
2 | Matilda Weiler | 1998 | Ängelholms Simsällskap | 31.28 | 1:10.73 | 1:54.38 | 2:29.42 | |||
3 | Lina Berggren | 1998 | Västerås Simsällskap | 32.67 | 1:13.81 | 1:55.91 | 2:31.64 | |||
4 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 32.01 | 1:12.09 | 1:57.79 | 2:32.17 | |||
5 | Josefine Almvret | 1999 | Järfälla Simsällskap | 33.13 | 1:11.98 | 1:57.12 | 2:32.82 | |||
6 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 33.70 | 1:12.42 | 2:00.00 | 2:34.72 | |||
7 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.86 | 1:13.03 | 2:00.04 | 2:37.32 | |||
8 | Amanda Magnusson | 1999 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.52 | 1:11.95 | 1:59.65 | 2:37.59 | |||
Gren 14, 200m Medley Damer, Finaler 15 år |
Sponsor: Datagrottan AB |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS |
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 30.86 | 1:07.08 | 1:50.96 | 2:25.73 | |||
2 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 31.33 | 1:08.42 | 1:53.55 | 2:27.65 | |||
3 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.97 | 1:09.00 | 1:53.59 | 2:28.77 | |||
4 | Lina Rosvall | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 32.26 | 1:10.92 | 1:54.45 | 2:29.46 | |||
5 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.93 | 1:10.86 | 1:56.12 | 2:29.84 | |||
6 | Astrid Johansson | 1997 | Simklubben S 02 | 32.46 | 1:11.14 | 1:54.91 | 2:30.71 | |||
7 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.87 | 1:08.73 | 1:55.74 | 2:31.87 | |||
8 | Sara Linné | 1997 | Landskrona Simsällskap | 32.64 | 1:11.79 | 1:57.84 | 2:35.75 | |||
Gren 14, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Datagrottan AB |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS |
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Céline Bertrand | 1995 | Skövde Simsällskap | 29.93 | 1:07.55 | 1:48.62 | 2:21.80 | |||
2 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.88 | 1:09.01 | 1:51.31 | 2:22.65 | |||
3 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 30.34 | 1:08.06 | 1:50.36 | 2:23.30 | |||
4 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.79 | 1:07.65 | 1:51.44 | 2:24.81 | |||
5 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 30.51 | 1:08.26 | 1:52.79 | 2:25.41 | |||
6 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.75 | 1:10.90 | 1:52.35 | 2:27.66 | |||
7 | Alice Ivarsson | 1996 | Motala Simsällskap | 30.97 | 1:08.90 | 1:53.44 | 2:27.68 | |||
8 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 32.78 | 1:10.46 | 1:54.27 | 2:28.59 | |||
Gren 14, 200m Medley Damer, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Datagrottan AB |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS |
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Matilda Weiler | 1998 | Ängelholms Simsällskap | 32.03 | 1:13.62 | 1:56.98 | 2:32.16 | |||
2 | Josefine Almvret | 1999 | Järfälla Simsällskap | 33.98 | 1:12.50 | 1:57.34 | 2:33.61 | |||
3 | Sophie Hansson | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 33.37 | 1:14.59 | 1:56.52 | 2:34.23 | |||
4 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 32.58 | 1:12.63 | 1:59.09 | 2:34.99 | |||
5 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 33.13 | 1:13.39 | 1:59.64 | 2:35.16 | |||
6 | Amanda Magnusson | 1999 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.73 | 1:12.29 | 1:58.92 | 2:35.91 | |||
7 | Lina Berggren | 1998 | Västerås Simsällskap | 33.68 | 1:15.97 | 1:59.89 | 2:36.04 | |||
8 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 33.50 | 1:12.31 | 2:01.42 | 2:36.55 | |||
9 | Sara Wallberg | 1999 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 35.26 | 1:16.82 | 2:00.46 | 2:37.01 | |||
10 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 33.51 | 1:15.87 | 2:02.15 | 2:37.55 | |||
11 | Ellen Sandberg | 1999 | S71 | 33.11 | 1:16.34 | 2:02.65 | 2:39.00 | |||
12 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.53 | 1:14.65 | 2:03.86 | 2:39.30 | |||
13 | Issabella Hong | 1998 | Kalmar Simsällskap | 33.84 | 1:14.99 | 2:04.70 | 2:41.44 | |||
14 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 34.95 | 1:19.71 | 2:04.20 | 2:41.95 | |||
15 | Lisa Eriksson | 1998 | SK Strängnäs Frisimmare | 35.34 | 1:15.56 | 2:06.07 | 2:42.21 | |||
16 | Hanna Liljegren | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 36.62 | 1:17.38 | 2:07.03 | 2:43.04 | |||
17 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 34.06 | 1:16.63 | 2:06.19 | 2:43.24 | |||
18 | Victoria Jönsson | 1999 | S71 | 35.25 | 1:20.05 | 2:05.93 | 2:44.50 | |||
19 | Ida Pettersson | 1999 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.98 | 1:18.04 | 2:06.23 | 2:45.57 | |||
20 | Elin Elm | 1998 | Linköpings Allmänna SS | 33.44 | 1:18.26 | 2:10.50 | 2:47.53 | |||
21 | Mathilda Edlund | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 35.20 | 1:19.23 | 2:10.42 | 2:49.84 | |||
22 | Sanna Westerberg | 1998 | Karlskrona Simsällskap | 35.97 | 1:19.66 | 2:10.91 | 2:52.12 | |||
23 | Jessica Jönsson | 1998 | S71 | 36.83 | 1:21.80 | 2:13.80 | 2:52.34 | |||
Gren 14, 200m Medley Damer, Försök 15 år |
Sponsor: Datagrottan AB |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS |
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 30.72 | 1:07.64 | 1:53.11 | 2:28.71 | |||
2 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.52 | 1:10.55 | 1:55.60 | 2:30.97 | |||
3 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 31.41 | 1:10.18 | 1:56.30 | 2:31.01 | |||
4 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.78 | 1:08.94 | 1:55.71 | 2:31.52 | |||
5 | Lina Rosvall | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 31.87 | 1:11.45 | 1:55.43 | 2:31.85 | |||
6 | Astrid Johansson | 1997 | Simklubben S 02 | 32.60 | 1:11.79 | 1:56.69 | 2:32.99 | |||
7 | Sara Linné | 1997 | Landskrona Simsällskap | 32.74 | 1:11.87 | 1:57.26 | 2:33.96 | |||
8 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.91 | 1:13.31 | 1:59.57 | 2:34.16 | |||
9 | Malin Johansson | 1997 | Simklubben Sydsim | 33.34 | 1:14.25 | 2:01.14 | 2:35.22 | |||
10 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 34.51 | 1:16.15 | 2:01.50 | 2:36.06 | |||
11 | Josefin Lewton | 1997 | Kalmar Simsällskap | 32.85 | 1:12.58 | 2:01.81 | 2:36.15 | |||
12 | Sofia Henell | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 32.84 | 1:14.13 | 2:00.22 | 2:36.54 | |||
13 | Johanna Johnsson | 1997 | Älmhults Simsällskap | 33.58 | 1:13.90 | 2:00.75 | 2:36.85 | |||
13 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 34.99 | 1:14.76 | 2:02.19 | 2:36.85 | |||
15 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 32.71 | 1:16.63 | 2:01.46 | 2:36.93 | |||
16 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.76 | 1:13.02 | 2:01.59 | 2:37.25 | |||
17 | Amanda Löfgren | 1997 | Västerås Simsällskap | 34.82 | 1:14.76 | 2:00.19 | 2:37.26 | |||
18 | Ida Borg | 1997 | Simklubben Triton | 33.10 | 1:13.32 | 2:01.94 | 2:38.42 | |||
19 | Klara Juliusson | 1997 | Höganäs Simsällskap | 34.29 | 1:15.26 | 2:00.80 | 2:38.69 | |||
20 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 32.44 | 1:14.06 | 2:01.13 | 2:38.86 | |||
21 | Hannah Skog | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 34.21 | 1:12.95 | 2:01.26 | 2:39.53 | |||
22 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | Simsällskapet Delfin | 34.02 | 1:14.50 | 2:02.40 | 2:41.07 | |||
23 | Felicia Andersson | 1997 | Uddevalla Sim | 33.19 | 1:16.92 | 2:02.75 | 2:41.30 | |||
24 | Ellen Thor | 1997 | Motala Simsällskap | 33.14 | 1:15.81 | 2:03.22 | 2:41.36 | |||
25 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 34.08 | 1:18.01 | 2:04.27 | 2:42.12 | |||
Gren 14, 200m Medley Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Datagrottan AB |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS |
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.74 | 1:08.13 | 1:50.76 | 2:23.06 | |||
2 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 30.38 | 1:08.26 | 1:52.51 | 2:25.55 | |||
3 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 30.89 | 1:08.58 | 1:50.52 | 2:25.70 | |||
4 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 31.31 | 1:08.57 | 1:52.35 | 2:25.95 | |||
5 | Céline Bertrand | 1995 | Skövde Simsällskap | 30.44 | 1:09.16 | 1:51.32 | 2:26.17 | |||
6 | Alice Ivarsson | 1996 | Motala Simsällskap | 30.98 | 1:08.46 | 1:52.55 | 2:27.21 | |||
7 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 32.29 | 1:10.41 | 1:53.26 | 2:27.96 | |||
8 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.15 | 1:11.84 | 1:53.36 | 2:28.62 | |||
9 | Johanna Pettersson | 1996 | Värnamo Simsällskap | 30.88 | 1:09.64 | 1:55.36 | 2:29.29 | |||
10 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 32.16 | 1:10.20 | 1:55.38 | 2:29.45 | |||
11 | Emelie Johansson | 1996 | Täby Sim | 31.72 | 1:10.60 | 1:54.73 | 2:29.59 | |||
12 | Nike Kruners | 1996 | Varberg-Falkenberg Sim | 31.76 | 1:09.03 | 1:54.98 | 2:29.82 | |||
13 | Rebecca Håkansson | 1996 | Vellinge-Näsets Simklubb | 32.15 | 1:10.88 | 1:55.41 | 2:30.30 | |||
14 | Rebecca Nilsson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 32.05 | 1:11.78 | 1:55.78 | 2:30.87 | |||
15 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 32.90 | 1:13.57 | 1:55.17 | 2:31.93 | |||
16 | Elin Lundgren | 1995 | Simklubben Hajen | 32.17 | 1:12.98 | 1:57.70 | 2:32.16 | |||
17 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 32.68 | 1:11.88 | 1:57.27 | 2:32.49 | |||
18 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 32.01 | 1:14.00 | 1:56.14 | 2:32.61 | |||
19 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 32.65 | 1:12.14 | 1:57.45 | 2:32.68 | |||
20 | Elvira Andersen | 1995 | Markaryds Simsällskap | 33.61 | 1:14.88 | 1:58.67 | 2:33.36 | |||
21 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.18 | 1:11.88 | 1:58.91 | 2:34.21 | |||
22 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 32.63 | 1:13.48 | 1:56.67 | 2:35.28 | |||
23 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 33.65 | 1:13.04 | 1:59.32 | 2:35.69 | |||
24 | Emma Nilsson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 32.41 | 1:13.65 | 2:01.50 | 2:36.20 | |||
25 | Elin Kvarnemar | 1995 | Växjö Simsällskap | 34.09 | 1:14.35 | 2:00.16 | 2:37.00 | |||
26 | Johanna Andersson | 1996 | Simklubben S 02 | 33.58 | 1:15.90 | 2:00.94 | 2:37.30 | |||
27 | Linnea Gilliusson | 1995 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 32.37 | 1:14.11 | 1:59.69 | 2:38.51 | |||
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: RO-Gruppen |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Petter Fredriksson 1:04.67 Hajen |
15 år: Alex Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Oskar Gannholm-Johansson 1:03.07 LASS |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 57.54 2009 FM: Oscar Ekström 59.25 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Eric Hinderup | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 31.21 | 1:03.47 | |||||
2 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Täby Sim | 31.85 | 1:04.98 | |||||
3 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 32.26 | 1:06.25 | |||||
4 | Elias Altman | 1998 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 31.90 | 1:06.59 | |||||
5 | Filip Hedman | 1998 | Täby Sim | 32.09 | 1:06.75 | |||||
6 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 32.76 | 1:07.59 | |||||
7 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 32.48 | 1:08.83 | |||||
8 | Steven Angelo Larsson | 1998 | Trollhättans Simsällskap | 32.92 | 1:09.86 | |||||
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år |
Sponsor: RO-Gruppen |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Petter Fredriksson 1:04.67 Hajen |
15 år: Alex Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Oskar Gannholm-Johansson 1:03.07 LASS |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 57.54 2009 FM: Oscar Ekström 59.25 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Petter Fredriksson | 1997 | Simklubben Hajen | 29.18 | 1:00.48 | |||||
2 | Michail Papantoniou | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.67 | 1:01.57 | |||||
3 | Eric Schollin | 1997 | Höganäs Simsällskap | 30.44 | 1:03.27 | |||||
4 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 31.03 | 1:04.60 | |||||
5 | Mattias Evaldsson | 1997 | Kalmar Simsällskap | 30.96 | 1:04.72 | |||||
6 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 32.05 | 1:05.28 | |||||
7 | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | 31.87 | 1:05.87 | |||||
8 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.01 | 1:06.73 | |||||
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: RO-Gruppen |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Petter Fredriksson 1:04.67 Hajen |
15 år: Alex Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Oskar Gannholm-Johansson 1:03.07 LASS |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 57.54 2009 FM: Oscar Ekström 59.25 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 27.60 | 57.33 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | ||||
2 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.90 | 1:00.96 | |||||
3 | John Olsson | 1995 | Simklubben Laxen | 29.83 | 1:01.04 | |||||
4 | John Classon | 1995 | Kalmar Simsällskap | 29.53 | 1:01.20 | |||||
5 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 30.13 | 1:02.15 | |||||
6 | Alexander Kesenci | 1995 | Södertälje Simsällskap | 30.48 | 1:02.54 | |||||
7 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 30.43 | 1:02.70 | |||||
8 | Efrem Ghirmai | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 30.28 | 1:06.32 | |||||
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: RO-Gruppen |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Petter Fredriksson 1:04.67 Hajen |
15 år: Alex Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Oskar Gannholm-Johansson 1:03.07 LASS |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 57.54 2009 FM: Oscar Ekström 59.25 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Eric Hinderup | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 32.24 | 1:04.62 | |||||
2 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Täby Sim | 32.21 | 1:05.35 | |||||
3 | Filip Hedman | 1998 | Täby Sim | 31.76 | 1:05.46 | |||||
4 | Elias Altman | 1998 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 32.40 | 1:06.76 | |||||
5 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 32.06 | 1:07.03 | |||||
6 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 32.96 | 1:07.68 | |||||
7 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 32.59 | 1:08.05 | |||||
8 | Steven Angelo Larsson | 1998 | Trollhättans Simsällskap | 32.67 | 1:08.45 | |||||
9 | Stefan Kojic | 1998 | Höganäs Simsällskap | 32.32 | 1:08.66 | |||||
10 | Jonathan Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 33.47 | 1:09.01 | |||||
11 | Karl Zimmerman | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 33.62 | 1:09.27 | |||||
12 | Adam Koponen | 1999 | Hultsfreds Simsällskap | 32.91 | 1:09.56 | |||||
13 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.04 | 1:09.85 | |||||
14 | Alfred Christensson | 1998 | Landskrona Simsällskap | 33.74 | 1:10.58 | |||||
15 | Rasmus Ericsson | 1998 | Simklubben Triton | 34.35 | 1:10.94 | |||||
16 | Magnus Karlsborn | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 34.15 | 1:11.10 | |||||
17 | Tor Leander | 1999 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 34.13 | 1:11.28 | |||||
18 | Arvid Kjellén | 1998 | Spårvägens Simförening | 33.36 | 1:11.69 | |||||
19 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 33.91 | 1:11.72 | |||||
20 | Mihail Simis | 1998 | Simklubben Sydsim | 34.42 | 1:11.98 | |||||
21 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 33.81 | 1:12.07 | |||||
22 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.24 | 1:12.65 | |||||
23 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 34.77 | 1:12.69 | |||||
24 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 34.84 | 1:12.74 | |||||
25 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 34.53 | 1:12.79 | |||||
26 | Jacob Olsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 36.10 | 1:12.82 | |||||
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar, Försök 15 år |
Sponsor: RO-Gruppen |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Petter Fredriksson 1:04.67 Hajen |
15 år: Alex Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Oskar Gannholm-Johansson 1:03.07 LASS |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 57.54 2009 FM: Oscar Ekström 59.25 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Petter Fredriksson | 1997 | Simklubben Hajen | 30.28 | 1:01.90 | |||||
2 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 31.11 | 1:03.77 | |||||
3 | Michail Papantoniou | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.11 | 1:04.03 | |||||
4 | Eric Schollin | 1997 | Höganäs Simsällskap | 31.00 | 1:04.48 | |||||
5 | Mattias Evaldsson | 1997 | Kalmar Simsällskap | 31.25 | 1:05.26 | |||||
6 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 32.13 | 1:05.67 | |||||
7 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.28 | 1:05.78 | |||||
8 | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | 31.95 | 1:05.87 | |||||
9 | Alexander Triantafillou | 1997 | Göteborg Sim | 31.23 | 1:06.15 | |||||
10 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 31.98 | 1:06.89 | |||||
11 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.29 | 1:06.90 | |||||
12 | Alexander Lind | 1997 | Södertälje Simsällskap | 32.44 | 1:07.03 | |||||
13 | Marcus Ottosson | 1997 | Växjö Simsällskap | 32.12 | 1:07.09 | |||||
14 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 32.42 | 1:07.70 | |||||
15 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 32.65 | 1:08.98 | |||||
16 | Hugo Cedervall | 1997 | Simklubben Poseidon | 32.82 | 1:09.27 | |||||
17 | Gustav Östlund | 1997 | Simklubben Poseidon | 33.46 | 1:09.60 | |||||
18 | Alexander Almeida Sundell | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 33.58 | 1:09.94 | |||||
19 | Kristoffer Loo | 1997 | Kalmar Simsällskap | 33.96 | 1:10.22 | |||||
20 | Erik Reinholdz | 1997 | Södertörns Simsällskap | 34.49 | 1:10.36 | |||||
21 | Oskar Ehrnberg | 1997 | Göteborg Sim | 34.60 | 1:11.57 | |||||
22 | Hannes Hjärne | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 35.01 | 1:11.97 | |||||
23 | Shervin Ghahestani | 1997 | Täby Sim | 34.66 | 1:12.39 | |||||
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: RO-Gruppen |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Petter Fredriksson 1:04.67 Hajen |
15 år: Alex Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Oskar Gannholm-Johansson 1:03.07 LASS |
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 57.54 2009 FM: Oscar Ekström 59.25 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 28.11 | 57.84 | |||||
2 | John Olsson | 1995 | Simklubben Laxen | 30.15 | 1:01.60 | |||||
3 | John Classon | 1995 | Kalmar Simsällskap | 29.64 | 1:01.95 | |||||
4 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.51 | 1:02.11 | |||||
5 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 29.89 | 1:02.16 | |||||
6 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 30.29 | 1:02.60 | |||||
7 | Alexander Kesenci | 1995 | Södertälje Simsällskap | 30.58 | 1:02.78 | |||||
8 | Efrem Ghirmai | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 30.67 | 1:03.76 | |||||
9 | Christoffer Roos | 1995 | Ängelholms Simsällskap | 31.03 | 1:03.81 | |||||
10 | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.62 | 1:03.96 | |||||
11 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 31.44 | 1:04.32 | |||||
12 | Grim Sjöberg | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 30.69 | 1:04.35 | |||||
13 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.13 | 1:04.50 | |||||
14 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 31.69 | 1:04.54 | |||||
15 | Arwid Anesten | 1995 | Simklubben Elfsborg | 31.09 | 1:04.60 | |||||
16 | Fabian Steen | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 30.51 | 1:04.63 | |||||
17 | Enzo Schön | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 30.74 | 1:04.76 | |||||
18 | Oskar Olsson | 1995 | Karlstads Simsällskap | 31.98 | 1:04.89 | |||||
19 | Oskar Gannholm-Johansson | 1996 | Linköpings Allmänna SS | 31.19 | 1:05.20 | |||||
20 | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 31.99 | 1:05.62 | |||||
21 | Alexander Vestin | 1996 | Karlstads Simsällskap | 31.17 | 1:06.05 | |||||
22 | Filip Dolk | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 31.32 | 1:06.19 | |||||
23 | Anton Welliver | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.89 | 1:06.20 | |||||
24 | Jonas Andersson | 1996 | Simklubben Sydsim | 31.63 | 1:06.38 | |||||
25 | Gergö Nagy | 1995 | Ljungby Simsällskap | 31.36 | 1:07.17 | |||||
26 | Simon Pettersson | 1995 | Ljungby Simsällskap | 32.41 | 1:08.43 | |||||
Gren 16, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
15 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 2:03.98 2008 FM: Jaqueline Hippi 2:04.69 Väsby |
16 - 17 år: Rebecka Ekelund (1992) 2:04.59 2009 FM: Elsa Ericsson 2:05.86 Täby |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 29.29 | 1:01.45 | 1:34.68 | 2:08.76 | |||
2 | Louise Hjalmarsson | 1997 | Skövde Simsällskap | 30.51 | 1:03.21 | 1:36.39 | 2:09.52 | |||
3 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 30.62 | 1:03.39 | 1:37.02 | 2:09.86 | |||
4 | Felicia Sandström | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 30.05 | 1:03.07 | 1:36.90 | 2:11.23 | |||
5 | Erica Dahlgren | 1997 | Simklubben S 02 | 29.61 | 1:02.72 | 1:37.43 | 2:11.79 | |||
6 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.69 | 1:04.54 | 1:39.42 | 2:13.42 | |||
7 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.48 | 1:03.99 | 1:39.54 | 2:14.25 | |||
8 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 31.16 | 1:04.41 | 1:38.90 | 2:14.45 | |||
Gren 16, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
15 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 2:03.98 2008 FM: Jaqueline Hippi 2:04.69 Väsby |
16 - 17 år: Rebecka Ekelund (1992) 2:04.59 2009 FM: Elsa Ericsson 2:05.86 Täby |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Louise Hansson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 28.45 | 1:00.06 | 1:32.15 | 2:02.65 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | ||
2 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 29.29 | 1:01.06 | 1:32.49 | 2:04.76 | |||
3 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 29.65 | 1:01.08 | 1:33.32 | 2:06.26 | |||
4 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 29.58 | 1:01.72 | 1:35.36 | 2:08.40 | |||
5 | Maria Galic | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 30.30 | 1:02.90 | 1:36.22 | 2:08.97 | |||
6 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 29.95 | 1:02.41 | 1:35.95 | 2:09.53 | |||
7 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.86 | 1:03.70 | 1:38.13 | 2:12.28 | |||
8 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 31.48 | 1:04.10 | 1:38.01 | 2:12.42 | |||
Gren 16, 200m Frisim Damer, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
15 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 2:03.98 2008 FM: Jaqueline Hippi 2:04.69 Väsby |
16 - 17 år: Rebecka Ekelund (1992) 2:04.59 2009 FM: Elsa Ericsson 2:05.86 Täby |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Erica Dahlgren | 1997 | Simklubben S 02 | 29.99 | 1:02.85 | 1:37.64 | 2:11.27 | |||
2 | Louise Hjalmarsson | 1997 | Skövde Simsällskap | 31.24 | 1:04.21 | 1:38.22 | 2:11.57 | |||
3 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 30.61 | 1:04.07 | 1:38.21 | 2:11.59 | |||
4 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 31.23 | 1:04.66 | 1:39.05 | 2:13.01 | |||
5 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 31.12 | 1:05.23 | 1:40.22 | 2:13.11 | |||
6 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 31.58 | 1:05.41 | 1:40.52 | 2:14.17 | |||
7 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.88 | 1:04.44 | 1:39.22 | 2:14.35 | |||
8 | Felicia Sandström | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 31.19 | 1:05.52 | 1:40.25 | 2:14.36 | |||
9 | Olivia Sjöblom | 1997 | Ludvika Simsällskap | 30.50 | 1:04.47 | 1:39.61 | 2:14.39 | |||
10 | Johanna Andersson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 31.32 | 1:05.55 | 1:41.03 | 2:15.62 | |||
11 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 31.48 | 1:05.46 | 1:40.45 | 2:16.05 | |||
12 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.64 | 1:05.22 | 1:41.35 | 2:17.41 | |||
13 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.34 | 1:04.41 | 1:40.68 | 2:17.94 | |||
14 | Johanna Åberg | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.47 | 1:06.26 | 1:42.35 | 2:18.37 | |||
15 | Sofia Heimsten | 1997 | Simklubben Sydsim | 31.47 | 1:06.47 | 1:42.70 | 2:18.66 | |||
16 | Klara Wallenbro | 1997 | Spårvägens Simförening | 32.36 | 1:07.22 | 1:43.79 | 2:19.12 | |||
17 | Rebecca Berggren-Nylund | 1999 | S71 | 31.98 | 1:07.55 | 1:44.44 | 2:19.32 | |||
18 | Sofia von Sydow | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 31.39 | 1:07.38 | 1:44.89 | 2:22.22 | |||
19 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 31.93 | 1:07.58 | 1:45.68 | 2:23.19 | |||
- | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | DNS | ||||||
Gren 16, 200m Frisim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
15 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 2:03.98 2008 FM: Jaqueline Hippi 2:04.69 Väsby |
16 - 17 år: Rebecka Ekelund (1992) 2:04.59 2009 FM: Elsa Ericsson 2:05.86 Täby |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Louise Hansson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 29.57 | 1:02.25 | 1:35.66 | 2:07.58 | |||
2 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 30.52 | 1:03.16 | 1:35.92 | 2:07.90 | |||
3 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 30.23 | 1:03.14 | 1:35.74 | 2:08.37 | |||
4 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 29.92 | 1:03.10 | 1:36.08 | 2:08.79 | |||
5 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.26 | 1:03.48 | 1:36.79 | 2:09.87 | Deltar ej i final | ||
6 | Maria Galic | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 31.00 | 1:03.39 | 1:36.76 | 2:09.96 | |||
7 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 30.54 | 1:03.68 | 1:37.33 | 2:10.33 | |||
8 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.55 | 1:03.33 | 1:36.73 | 2:10.55 | |||
9 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 31.36 | 1:04.40 | 1:37.72 | 2:10.56 | |||
10 | Moa Ståhl | 1995 | Simklubben Triton | 30.48 | 1:03.54 | 1:37.67 | 2:10.67 | |||
11 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.96 | 1:04.22 | 1:38.59 | 2:12.11 | |||
12 | Tilde Lundmark | 1995 | Simklubben S 02 | 30.93 | 1:03.93 | 1:37.80 | 2:12.19 | |||
13 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.49 | 1:03.51 | 1:37.51 | 2:12.48 | |||
14 | Hanna Cronqvist | 1996 | Trelleborgs Simsällskap | 31.15 | 1:04.90 | 1:39.32 | 2:12.59 | |||
15 | Jeanette Reinert | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 30.66 | 1:04.21 | 1:38.21 | 2:13.21 | |||
16 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 30.71 | 1:04.07 | 1:39.30 | 2:13.23 | |||
17 | Felicia Hedman | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.11 | 1:04.26 | 1:39.74 | 2:13.35 | |||
18 | Johanna Pettersson | 1996 | Värnamo Simsällskap | 30.99 | 1:04.78 | 1:39.15 | 2:13.40 | |||
19 | Vera Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 30.92 | 1:04.66 | 1:39.15 | 2:14.40 | |||
20 | Ulrika Holm | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.66 | 1:04.07 | 1:39.06 | 2:14.44 | |||
21 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.19 | 1:05.22 | 1:40.09 | 2:14.50 | |||
22 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.34 | 1:04.51 | 1:39.86 | 2:14.80 | |||
23 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.49 | 1:05.80 | 1:40.94 | 2:15.97 | |||
24 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 31.46 | 1:06.33 | 1:41.64 | 2:16.77 | |||
25 | Ebba Stillman | 1996 | Växjö Simsällskap | 31.59 | 1:06.55 | 1:42.08 | 2:17.27 | |||
26 | Elvira Andersen | 1995 | Markaryds Simsällskap | 31.90 | 1:06.06 | 1:41.88 | 2:17.32 | |||
27 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 30.16 | 1:04.50 | 1:40.52 | 2:17.86 | |||
28 | Andrea Pavlic | 1995 | Skövde Simsällskap | 31.86 | 1:07.34 | 1:42.21 | 2:18.40 | |||
29 | Elin Kvarnemar | 1995 | Växjö Simsällskap | 32.71 | 1:09.52 | 1:48.16 | 2:27.06 | |||
Gren 17, 4X200m Frisim Herr 16-17, Finaler 17 år och yngre |
Sponsor: Fristad Transporttjänst |
17 år och yngre: Helsingborgs S (1992) 7:54.27 2009 FM: Helsingborgs S 8:07.75 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Mölndals ASS Lag 1 | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 7:55.53 | ||||||
Isak Eliasson | 1996 | 57.76 | 1:57.79 | 1:57.79 | ||||||
Christopher Jedel | 1995 | 57.32 | 1:59.24 | 3:57.03 | ||||||
Patrik Löfgren | 1996 | 56.35 | 1:58.11 | 5:55.14 | ||||||
Joachim Bratt | 1995 | 56.78 | 2:00.39 | 7:55.53 | ||||||
2 | Helsingborgs S Lag 1 | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 8:04.03 | ||||||
Enzo Schön | 1996 | 58.26 | 2:00.99 | 2:00.99 | ||||||
Pontus Wallin | 1996 | 59.40 | 2:02.62 | 4:03.61 | ||||||
Oscar Pihl | 1995 | 57.27 | 2:00.43 | 6:04.04 | ||||||
Alexander Johansson | 1995 | 56.18 | 1:59.99 | 8:04.03 | ||||||
3 | Jönköping Herrar | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 8:06.83 | ||||||
Daniel Forndal | 1997 | 58.58 | 2:00.18 | 2:00.18 | ||||||
Axel Pettersson | 1995 | 56.79 | 1:57.65 | 3:57.83 | ||||||
Kevin Thorvaldsson | 1995 | 1:03.50 | 2:11.79 | 6:09.62 | ||||||
Emil Gustavsson | 1995 | 54.84 | 1:57.21 | 8:06.83 | ||||||
4 | SK Laxen | 1995 | Simklubben Laxen | 8:15.87 | ||||||
Mikael Blum | 1995 | 1:00.05 | 2:04.64 | 2:04.64 | ||||||
André Idoffsson | 1997 | 1:00.73 | 2:04.77 | 4:09.41 | ||||||
John Olsson | 1995 | 59.20 | 2:00.30 | 6:09.71 | ||||||
Alfred Bjärudd | 1996 | 59.65 | 2:06.16 | 8:15.87 | ||||||
5 | Kungsbacka SS Lag 1 | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 8:18.85 | ||||||
Anton Johansson | 1996 | 1:01.10 | 2:08.72 | 2:08.72 | ||||||
Viktor Hörndahl | 1995 | 56.30 | 1:59.06 | 4:07.78 | ||||||
Joel Georgy | 1996 | 58.23 | 2:03.23 | 6:11.01 | ||||||
David Zachrisson | 1996 | 1:00.71 | 2:07.84 | 8:18.85 | ||||||
6 | SK Elfsborg | 1995 | Simklubben Elfsborg | 8:19.35 | ||||||
Adrian Johannesson | 1995 | 57.61 | 2:03.76 | 2:03.76 | ||||||
Arwid Anesten | 1995 | 59.28 | 2:06.97 | 4:10.73 | ||||||
Adam Paulsson | 1995 | 54.61 | 1:53.27 | 6:04.00 | ||||||
Sebastian Engfors-Nyqvist | 1996 | 1:04.35 | 2:15.35 | 8:19.35 | ||||||
7 | Mölndals ASS Lag 2 | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 8:20.05 | ||||||
Edvin Qvirist | 1995 | 56.98 | 2:00.62 | 2:00.62 | ||||||
Anton Welliver | 1995 | 59.40 | 2:08.31 | 4:08.93 | ||||||
Ludvig Hazard | 1995 | 58.03 | 2:04.62 | 6:13.55 | ||||||
Julian Cöster | 1995 | 58.82 | 2:06.50 | 8:20.05 | ||||||
8 | SK Ena | 1995 | Simklubben Ena | 8:21.41 | ||||||
Fredrik Ekesten | 1995 | 1:00.91 | 2:06.20 | 2:06.20 | ||||||
Adam Ackerstierna | 1995 | 56.08 | 1:57.36 | 4:03.56 | ||||||
Olle Lindberg | 1995 | 1:00.50 | 2:08.52 | 6:12.08 | ||||||
Johannes Ålander | 1995 | 1:00.60 | 2:09.33 | 8:21.41 | ||||||
9 | Linköpings ASS | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 8:21.71 | ||||||
Daniel Olsson | 1996 | 59.53 | 2:09.43 | 2:09.43 | ||||||
Grim Sjöberg | 1995 | 55.87 | 2:00.90 | 4:10.33 | ||||||
Carl Norlander | 1997 | 58.57 | 2:02.58 | 6:12.91 | ||||||
Oskar Gannholm-Johansson | 1996 | 59.89 | 2:08.80 | 8:21.71 | ||||||
10 | SK S02 | 1995 | Simklubben S 02 | 8:23.96 | ||||||
Johannes Sköld | 1996 | 59.60 | 2:06.55 | 2:06.55 | ||||||
Robert O´Gorman | 1995 | 59.30 | 2:03.27 | 4:09.82 | ||||||
Jakob Schariot | 1995 | 1:00.96 | 2:07.39 | 6:17.21 | ||||||
Elias Gausel | 1996 | 1:00.40 | 2:06.75 | 8:23.96 | ||||||
11 | Norrköpings KK | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 8:25.18 | ||||||
Marcus Forsgren | 1996 | 57.94 | 2:01.16 | 2:01.16 | ||||||
Henrik Podéus | 1995 | 1:01.11 | 2:04.42 | 4:05.58 | ||||||
Oskar Renåker | 1996 | 1:01.96 | 2:09.74 | 6:15.32 | ||||||
David Magnusson | 1995 | 1:00.87 | 2:09.86 | 8:25.18 | ||||||
12 | Helsingborgs S Lag 2 | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 8:25.36 | ||||||
Oliver Titikic | 1995 | 59.24 | 2:02.82 | 2:02.82 | ||||||
Filip Dolk | 1996 | 1:02.05 | 2:08.23 | 4:11.05 | ||||||
Efrem Ghirmai | 1996 | 59.00 | 2:03.99 | 6:15.04 | ||||||
Axel Andersson | 1996 | 1:01.79 | 2:10.32 | 8:25.36 | ||||||
13 | Väsby SS Lag 1 | 1995 | Väsby Simsällskap | 8:26.23 | ||||||
Alexander Ozerov | 1996 | 1:01.14 | 2:07.61 | 2:07.61 | ||||||
Oscar Zedendahl | 1995 | 1:02.21 | 2:11.09 | 4:18.70 | ||||||
Markus Fürst | 1996 | 58.68 | 2:01.32 | 6:20.02 | ||||||
Max Bergh | 1996 | 59.19 | 2:06.21 | 8:26.23 | ||||||
14 | Ängelholms SS | 1995 | Ängelholms Simsällskap | 8:26.55 | ||||||
Daniel Kertes | 1999 | 1:03.28 | 2:12.02 | 2:12.02 | ||||||
Viktor Kertes | 1996 | 56.78 | 1:59.02 | 4:11.04 | ||||||
Erik Öjstedt | 1995 | 1:00.67 | 2:10.83 | 6:21.87 | ||||||
Christoffer Roos | 1995 | 59.59 | 2:04.68 | 8:26.55 | ||||||
15 | Spårvägens Sf | 1995 | Spårvägens Simförening | 8:26.70 | ||||||
Haider Adel Ali | 1995 | 59.81 | 2:05.37 | 2:05.37 | ||||||
Anton Lüning | 1996 | 59.96 | 2:07.04 | 4:12.41 | ||||||
Tobias Henriksson | 1996 | 1:00.66 | 2:09.91 | 6:22.32 | ||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 59.37 | 2:04.38 | 8:26.70 | ||||||
16 | Ystads SS | 1995 | Ystads Simsällskap | 8:34.45 | ||||||
Johan Christiansson | 1996 | 58.82 | 2:05.49 | 2:05.49 | ||||||
Mika Mononen | 1996 | 1:01.48 | 2:08.99 | 4:14.48 | ||||||
Axel Flodfält | 1995 | 1:00.37 | 2:10.88 | 6:25.36 | ||||||
Christian Andersson | 1995 | 1:01.45 | 2:09.09 | 8:34.45 | ||||||
17 | SK Hajen | 1996 | Simklubben Hajen | 8:36.27 | ||||||
Per Christerson | 1995 | 1:01.18 | 2:08.69 | 2:08.69 | ||||||
Petter Fredriksson | 1997 | 1:00.84 | 2:06.27 | 4:14.96 | ||||||
Johan Jönsson | 1995 | 1:01.68 | 2:09.62 | 6:24.58 | ||||||
Martin Rogmark | 1996 | 1:03.45 | 2:11.69 | 8:36.27 | ||||||
18 | Sundsvalls SS | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 8:38.89 | ||||||
Dominik Jackiewicz | 1996 | 1:01.70 | 2:07.44 | 2:07.44 | ||||||
Jakob Westrin | 1996 | 1:03.80 | 2:12.96 | 4:20.40 | ||||||
Benjamin Dzihic | 1997 | 1:04.47 | 2:16.96 | 6:37.36 | ||||||
Johannes Skagius | 1995 | 56.21 | 2:01.53 | 8:38.89 | ||||||
19 | Eskilstuna SK | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 8:45.23 | ||||||
Daniel Curacica | 1995 | 1:00.31 | 2:07.33 | 2:07.33 | ||||||
Martin Lundberg | 1995 | 1:01.17 | 2:10.92 | 4:18.25 | ||||||
Axel Brorsson | 1996 | 1:03.49 | 2:15.29 | 6:33.54 | ||||||
Erik Skogfors | 1996 | 1:04.26 | 2:11.69 | 8:45.23 | ||||||
20 | Karlstads SS | 1995 | Karlstads Simsällskap | 8:45.49 | ||||||
Oskar Olsson | 1995 | 1:00.10 | 2:03.25 | 2:03.25 | ||||||
Alexander Vestin | 1996 | 1:01.38 | 2:09.92 | 4:13.17 | ||||||
Elias Haglund | 1996 | 1:01.03 | 2:11.65 | 6:24.82 | ||||||
Jonathan Ahlbäck | 1995 | 1:06.08 | 2:20.67 | 8:45.49 | ||||||
21 | Örebro Sa | 1995 | Örebro Simallians | 8:45.63 | ||||||
Filip Tagesson | 1996 | 1:00.39 | 2:07.48 | 2:07.48 | ||||||
Simon Bergquist | 1996 | 1:03.14 | 2:10.92 | 4:18.40 | ||||||
Erik Nyström | 1996 | 1:03.11 | 2:12.61 | 6:31.01 | ||||||
Eric Gustafsson | 1996 | 1:03.66 | 2:14.62 | 8:45.63 | ||||||
22 | Kungsbacka SS Lag 2 | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 8:46.40 | ||||||
Niklas Sandberg | 1995 | 1:01.79 | 2:11.81 | 2:11.81 | ||||||
Erik Asp | 1995 | 1:03.09 | 2:13.80 | 4:25.61 | ||||||
Simon Sundfors | 1996 | 1:02.75 | 2:10.67 | 6:36.28 | ||||||
Philip Hörndahl | 1995 | 1:02.09 | 2:10.12 | 8:46.40 | ||||||
23 | Uddevalla S | 1995 | Uddevalla Sim | 8:47.50 | ||||||
Johan Andersson | 1995 | 1:02.08 | 2:10.42 | 2:10.42 | ||||||
Simon Bodestig | 1996 | 1:03.61 | 2:13.18 | 4:23.60 | ||||||
Jesper Skoglund | 1995 | 1:03.84 | 2:12.61 | 6:36.21 | ||||||
Karl Olsson | 1996 | 1:03.03 | 2:11.29 | 8:47.50 | ||||||
24 | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 8:47.86 | ||||||
Patrik Jansson | 1995 | 1:00.36 | 2:07.67 | 2:07.67 | ||||||
Martin Jareman | 1996 | 1:03.95 | 2:16.13 | 4:23.80 | ||||||
Tim Filipsson | 1996 | 1:02.02 | 2:13.11 | 6:36.91 | ||||||
Jack Sjölund | 1995 | 1:00.92 | 2:10.95 | 8:47.86 | ||||||
25 | Kalmar SS | 1995 | Kalmar Simsällskap | 8:48.59 | ||||||
John Classon | 1995 | 1:00.82 | 2:14.80 | 2:14.80 | ||||||
David Larsson | 1996 | 1:02.70 | 2:10.74 | 4:25.54 | ||||||
Arvid Salomonsson | 1995 | 1:01.49 | 2:06.68 | 6:32.22 | ||||||
Robin Fröstberg | 1996 | 1:04.61 | 2:16.37 | 8:48.59 | ||||||
26 | Höganäs SS | 1996 | Höganäs Simsällskap | 8:50.37 | ||||||
Victor Möller | 1996 | 1:01.64 | 2:13.73 | 2:13.73 | ||||||
Ian Fernström | 1995 | 1:02.84 | 2:10.24 | 4:23.97 | ||||||
Oliver Blomdell | 1996 | 1:05.30 | 2:15.24 | 6:39.21 | ||||||
Cedric Sjöberg | 1996 | 1:03.68 | 2:11.16 | 8:50.37 | ||||||
- | SK Ägir Lag 1 | 1995 | Simklubben Ägir | DSQ | ||||||
Gren 18, 4X200m Frisim Herrar 15OY, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: TYR |
15 år och yngre: Helsingborgs S 15 Lag 1 (1996) 8:18.18 2011 FM: Helsingborgs S 8:18.18 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Malmö KK | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 8:33.82 | ||||||
Filip Bivesand | 1997 | 1:01.28 | 2:06.95 | 2:06.95 | ||||||
David Olsen | 1998 | 1:01.80 | 2:09.78 | 4:16.73 | ||||||
Ludwig Wemlén | 1997 | 1:03.20 | 2:09.67 | 6:26.40 | ||||||
Eric Hinderup | 1998 | 1:00.60 | 2:07.42 | 8:33.82 | ||||||
2 | Mölndals ASS Lag 1 | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 8:36.85 | ||||||
Christopher Havton | 1997 | 1:00.36 | 2:04.61 | 2:04.61 | ||||||
Jonathan Havton | 1998 | 1:02.68 | 2:10.92 | 4:15.53 | ||||||
Alexander Havton | 1998 | 1:03.05 | 2:13.86 | 6:29.39 | ||||||
Gregory Havton | 1998 | 1:01.41 | 2:07.46 | 8:36.85 | ||||||
3 | Anderstorps SS | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 8:41.76 | ||||||
Henry Kerman | 1997 | 1:02.80 | 2:08.68 | 2:08.68 | ||||||
Alexander Bogesten | 1997 | 1:05.84 | 2:20.59 | 4:29.27 | ||||||
Markus Malm | 1997 | 57.84 | 2:03.67 | 6:32.94 | ||||||
Gustaf Mild | 1997 | 1:00.65 | 2:08.82 | 8:41.76 | ||||||
4 | Helsingborgs S | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 8:41.93 | ||||||
Magnus Karlsborn | 1998 | 1:03.47 | 2:12.21 | 2:12.21 | ||||||
Oskar Nilsson | 1997 | 58.94 | 2:04.91 | 4:17.12 | ||||||
Alexander Almeida Sundell | 1997 | 1:01.22 | 2:09.57 | 6:26.69 | ||||||
Filip Kroon | 1997 | 1:04.65 | 2:15.24 | 8:41.93 | ||||||
5 | Norrköpings KK | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 8:42.26 | ||||||
Hugo Rydberg | 1998 | 1:02.32 | 2:10.86 | 2:10.86 | ||||||
Hampus Lovinge | 1998 | 1:02.91 | 2:10.05 | 4:20.91 | ||||||
Alexander Frost | 1997 | 1:01.49 | 2:07.83 | 6:28.74 | ||||||
David Josefsson | 1997 | 1:02.20 | 2:13.52 | 8:42.26 | ||||||
6 | Höganäs SS | 1997 | Höganäs Simsällskap | 8:43.13 | ||||||
Erik Boström | 1997 | 1:00.37 | 2:04.75 | 2:04.75 | ||||||
Stefan Kojic | 1998 | 1:02.44 | 2:14.90 | 4:19.65 | ||||||
Eric Schollin | 1997 | 1:02.32 | 2:10.90 | 6:30.55 | ||||||
Mika Persson | 1998 | 1:01.85 | 2:12.58 | 8:43.13 | ||||||
7 | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 8:45.28 | ||||||
Axel Bååthe | 1997 | 1:00.33 | 2:09.78 | 2:09.78 | ||||||
William Lulek | 1998 | 1:02.66 | 2:10.69 | 4:20.47 | ||||||
Hannes Hjärne | 1997 | 1:01.54 | 2:09.88 | 6:30.35 | ||||||
Petter Lindberg | 1997 | 1:01.32 | 2:14.93 | 8:45.28 | ||||||
8 | Täby S Lag 1 | 1997 | Täby Sim | 8:48.06 | ||||||
Shervin Ghahestani | 1997 | 1:01.90 | 2:13.07 | 2:13.07 | ||||||
David Kruthammar | 1997 | 1:04.85 | 2:16.12 | 4:29.19 | ||||||
Sean Zhong | 1998 | 1:00.91 | 2:09.45 | 6:38.64 | ||||||
Filip Hedman | 1998 | 1:00.23 | 2:09.42 | 8:48.06 | ||||||
9 | Kalmar SS | 1997 | Kalmar Simsällskap | 8:49.55 | ||||||
Mattias Evaldsson | 1997 | 1:02.39 | 2:09.08 | 2:09.08 | ||||||
Jacob Olsson | 1998 | 1:04.01 | 2:13.97 | 4:23.05 | ||||||
Alexander Lundgren | 1997 | 1:01.74 | 2:12.49 | 6:35.54 | ||||||
Kristoffer Loo | 1997 | 1:04.30 | 2:14.01 | 8:49.55 | ||||||
10 | Stocholmspolisens Sif | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 8:54.58 | ||||||
Niclas Eriksson | 1998 | 1:04.96 | 2:13.75 | 2:13.75 | ||||||
Michail Papantoniou | 1997 | 1:00.35 | 2:04.73 | 4:18.48 | ||||||
Cristian Vasilescu | 1997 | 1:06.35 | 2:20.60 | 6:39.08 | ||||||
Christian Norberg | 1998 | 1:05.04 | 2:15.50 | 8:54.58 | ||||||
11 | Västerås SS | 1997 | Västerås Simsällskap | 9:00.51 | ||||||
Lukas Steiner | 1998 | 1:03.70 | 2:12.70 | 2:12.70 | ||||||
Gustaf Dahlman | 1997 | 1:00.48 | 2:05.97 | 4:18.67 | ||||||
Filip Björkholm | 1998 | 1:06.52 | 2:18.44 | 6:37.11 | ||||||
Gustav Ejdersund | 1998 | 1:05.23 | 2:23.40 | 9:00.51 | ||||||
12 | SK Elfsborg | 1998 | Simklubben Elfsborg | 9:03.07 | ||||||
Hannes Wirfalk | 1997 | 1:02.55 | 2:12.52 | 2:12.52 | ||||||
William Reinholdsson | 1997 | 1:02.59 | 2:12.12 | 4:24.64 | ||||||
Anton Lornell | 1998 | 1:07.77 | 2:27.08 | 6:51.72 | ||||||
Daniel Sumi | 1997 | 1:02.70 | 2:11.35 | 9:03.07 | ||||||
13 | Spårvägens Sf | 1997 | Spårvägens Simförening | 9:05.16 | ||||||
Oliver Freiholtz | 1997 | 1:04.59 | 2:15.80 | 2:15.80 | ||||||
Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | 1:01.34 | 2:11.76 | 4:27.56 | ||||||
Joel Severin | 1997 | 1:03.27 | 2:18.86 | 6:46.42 | ||||||
Kristoffer Wallenbro | 1997 | 1:05.45 | 2:18.74 | 9:05.16 | ||||||
14 | Mölndals ASS Lag 2 | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 9:07.23 | ||||||
Tor Leander | 1999 | 1:02.71 | 2:11.48 | 2:11.48 | ||||||
Aron Qvirist | 1998 | 1:03.27 | 2:14.81 | 4:26.29 | ||||||
Karl Zimmerman | 1998 | 1:05.28 | 2:19.19 | 6:45.48 | ||||||
Pär Börjeson | 1998 | 1:06.85 | 2:21.75 | 9:07.23 | ||||||
15 | Järfälla S | 1997 | Järfälla Simsällskap | 9:09.13 | ||||||
Gustav Swedenborg | 1998 | 1:05.44 | 2:15.49 | 2:15.49 | ||||||
Viktor Fridsjö | 1998 | 1:04.31 | 2:16.62 | 4:32.11 | ||||||
Alexander Kubat | 1998 | 1:05.39 | 2:17.98 | 6:50.09 | ||||||
Samuel Talback | 2000 | 1:06.12 | 2:19.04 | 9:09.13 | ||||||
16 | Väsby SS Lag 1 | 1997 | Väsby Simsällskap | 9:10.19 | ||||||
Gustav Frödeberg | 1997 | 1:02.84 | 2:07.69 | 2:07.69 | ||||||
Niklas Nyblom | 1999 | 1:10.09 | 2:31.44 | 4:39.13 | ||||||
Carl Robertsson | 1997 | 1:06.67 | 2:21.15 | 7:00.28 | ||||||
Samuel Törnqvist | 1997 | 1:02.79 | 2:09.91 | 9:10.19 | ||||||
17 | Göteborg S | 1997 | Göteborg Sim | 9:17.29 | ||||||
Alexander Triantafillou | 1997 | 1:04.71 | 2:12.50 | 2:12.50 | ||||||
Eric Gustafsson | 1997 | 1:05.70 | 2:18.29 | 4:30.79 | ||||||
Oskar Ehrnberg | 1997 | 1:05.51 | 2:17.78 | 6:48.57 | ||||||
Erik Björkner | 1998 | 1:09.30 | 2:28.72 | 9:17.29 | ||||||
18 | SK Poseidon | 1997 | Simklubben Poseidon | 9:30.90 | ||||||
Gustav Östlund | 1997 | 1:04.46 | 2:13.96 | 2:13.96 | ||||||
Philip Hermansson-Barak | 1997 | 1:06.46 | 2:21.84 | 4:35.80 | ||||||
Victor Lanzinger | 1997 | 1:13.49 | 2:37.98 | 7:13.78 | ||||||
Hugo Cedervall | 1997 | 1:05.06 | 2:17.12 | 9:30.90 | ||||||
- | Umeå SS | 1998 | Umeå Simsällskap | DNS | ||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | DNS | |||||||||
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Emelie Johansson (1996) 2:33.34 2010 FM: Emelie Johansson 2:39.02 Täby |
16 - 17 år: Elin Mårtensson (1993) 2:30.28 2010 FM: Nellie Ternblad 2:38.90 Lödde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Sophie Hansson | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 36.33 | 1:16.97 | 1:57.79 | 2:37.41 | |||
2 | Johanna Andersson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 36.30 | 1:16.89 | 1:58.09 | 2:39.49 | |||
3 | Lina Rosvall | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 36.89 | 1:18.41 | 2:00.90 | 2:44.26 | |||
4 | Mari Louise Tran | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 37.16 | 1:19.35 | 2:01.20 | 2:44.36 | |||
5 | Emma Wahlund | 1998 | Väsby Simsällskap | 37.19 | 1:20.20 | 2:03.76 | 2:48.04 | |||
6 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.94 | 1:21.54 | 2:05.51 | 2:48.99 | |||
7 | Klara Juliusson | 1997 | Höganäs Simsällskap | 37.94 | 1:21.33 | 2:06.21 | 2:51.36 | |||
8 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 38.40 | 1:22.21 | 2:07.75 | 2:54.15 | |||
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Emelie Johansson (1996) 2:33.34 2010 FM: Emelie Johansson 2:39.02 Täby |
16 - 17 år: Elin Mårtensson (1993) 2:30.28 2010 FM: Nellie Ternblad 2:38.90 Lödde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Nellie Ternblad | 1995 | Simklubben Lödde | 36.32 | 1:16.50 | 1:57.61 | 2:38.46 | |||
2 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 36.20 | 1:16.31 | 1:56.72 | 2:38.58 | |||
3 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 36.47 | 1:16.70 | 1:57.97 | 2:39.08 | |||
4 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 36.47 | 1:17.10 | 1:57.71 | 2:39.16 | |||
5 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 36.84 | 1:18.28 | 1:59.85 | 2:41.66 | |||
6 | Emelie Johansson | 1996 | Täby Sim | 37.09 | 1:18.01 | 1:59.97 | 2:41.88 | |||
7 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 36.33 | 1:18.09 | 2:01.05 | 2:45.20 | |||
8 | Viktoria Reinhold | 1996 | Göteborg Sim | 36.41 | 1:17.50 | 2:00.50 | 2:46.75 | |||
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Emelie Johansson (1996) 2:33.34 2010 FM: Emelie Johansson 2:39.02 Täby |
16 - 17 år: Elin Mårtensson (1993) 2:30.28 2010 FM: Nellie Ternblad 2:38.90 Lödde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Sophie Hansson | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 36.72 | 1:18.36 | 2:00.41 | 2:41.48 | |||
2 | Johanna Andersson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 36.81 | 1:18.60 | 2:00.17 | 2:42.04 | |||
3 | Mari Louise Tran | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 37.62 | 1:19.71 | 2:02.34 | 2:46.20 | |||
4 | Emma Wahlund | 1998 | Väsby Simsällskap | 37.51 | 1:20.65 | 2:04.07 | 2:47.78 | |||
5 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 37.69 | 1:20.54 | 2:04.44 | 2:48.34 | |||
6 | Lina Rosvall | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 38.48 | 1:22.17 | 2:06.04 | 2:49.86 | |||
7 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 38.35 | 1:22.55 | 2:08.38 | 2:50.70 | |||
8 | Klara Juliusson | 1997 | Höganäs Simsällskap | 37.80 | 1:19.98 | 2:04.18 | 2:51.16 | |||
9 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 39.24 | 1:23.39 | 2:08.38 | 2:53.01 | |||
10 | Tilda Lindgren | 1997 | Kalmar Simsällskap | 38.95 | 1:22.48 | 2:08.00 | 2:53.93 | |||
11 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 39.60 | 1:23.31 | 2:08.07 | 2:54.07 | |||
12 | Lina Berggren | 1998 | Västerås Simsällskap | 38.31 | 1:22.14 | 2:08.47 | 2:54.37 | |||
13 | Elin Zetterberg | 1998 | Falu Simsällskap | 39.49 | 1:23.38 | 2:08.99 | 2:54.52 | |||
14 | Amanda Wittström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 40.63 | 1:25.27 | 2:10.11 | 2:55.66 | |||
15 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 37.76 | 1:22.28 | 2:09.58 | 2:55.96 | |||
16 | Elin Taraldsson | 1997 | Väsby Simsällskap | 38.92 | 1:24.77 | 2:11.24 | 2:56.46 | |||
16 | Julia Ewerbring | 1998 | Täby Sim | 38.85 | 1:23.12 | 2:08.60 | 2:56.46 | |||
18 | Tilde Malm | 1999 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 39.58 | 1:24.97 | 2:12.09 | 2:59.41 | |||
19 | Olivia Berglund | 1998 | Simklubben Ran | 39.78 | 1:26.04 | 2:13.46 | 3:00.65 | |||
20 | Emelie Gidlöf | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 40.27 | 1:27.01 | 2:14.72 | 3:03.03 | |||
21 | Hanna Öberg | 2000 | Sundsvalls Simsällskap | 40.82 | 1:26.63 | 2:14.24 | 3:03.82 | |||
22 | Amanda Karlsson | 1998 | Simklubben Hajen | 41.94 | 1:29.83 | 2:19.26 | 3:08.96 | |||
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Emelie Johansson (1996) 2:33.34 2010 FM: Emelie Johansson 2:39.02 Täby |
16 - 17 år: Elin Mårtensson (1993) 2:30.28 2010 FM: Nellie Ternblad 2:38.90 Lödde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 36.91 | 1:17.70 | 1:58.33 | 2:40.31 | |||
2 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 36.05 | 1:16.52 | 1:58.17 | 2:40.43 | |||
3 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 36.78 | 1:17.84 | 1:58.91 | 2:40.83 | |||
4 | Nellie Ternblad | 1995 | Simklubben Lödde | 36.53 | 1:17.18 | 1:58.44 | 2:40.91 | |||
5 | Emelie Johansson | 1996 | Täby Sim | 37.08 | 1:18.52 | 2:00.46 | 2:42.98 | |||
6 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 37.68 | 1:19.13 | 2:01.56 | 2:44.16 | |||
7 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 37.35 | 1:19.03 | 2:01.68 | 2:45.47 | |||
8 | Viktoria Reinhold | 1996 | Göteborg Sim | 36.72 | 1:18.88 | 2:02.42 | 2:45.75 | |||
9 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 37.18 | 1:19.28 | 2:02.78 | 2:46.62 | |||
10 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 37.90 | 1:20.02 | 2:02.93 | 2:46.80 | |||
11 | Linnea Lindberg | 1996 | Simklubben Neptun | 36.84 | 1:20.01 | 2:03.78 | 2:47.40 | |||
12 | Olivia Nelin | 1995 | Spårvägens Simförening | 37.35 | 1:19.89 | 2:03.60 | 2:47.45 | |||
13 | Fanny Strömstedt | 1996 | Järfälla Simsällskap | 36.85 | 1:18.80 | 2:02.30 | 2:47.76 | |||
14 | Moa Ståhl | 1995 | Simklubben Triton | 37.15 | 1:19.74 | 2:03.61 | 2:47.78 | |||
15 | Johanna Holm | 1996 | Järfälla Simsällskap | 38.12 | 1:20.76 | 2:04.26 | 2:47.90 | |||
16 | Lina Berg | 1996 | Simklubben S 02 | 38.11 | 1:20.84 | 2:05.07 | 2:48.26 | |||
17 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 37.54 | 1:20.03 | 2:03.61 | 2:49.82 | |||
18 | Ulrika Krüger | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 38.84 | 1:21.84 | 2:05.18 | 2:50.00 | |||
19 | Jenny Christensson | 1996 | Simsällskapet Iden | 37.58 | 1:20.44 | 2:05.26 | 2:50.02 | |||
20 | Emmeli Hansson | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.70 | 1:20.24 | 2:04.45 | 2:50.44 | |||
21 | Ida Jaraquemada | 1996 | Simklubben Neptun | 37.46 | 1:20.11 | 2:05.14 | 2:51.18 | |||
22 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 38.47 | 1:21.67 | 2:06.51 | 2:52.28 | |||
23 | Josefine Möller | 1996 | Höganäs Simsällskap | 39.31 | 1:23.58 | 2:08.31 | 2:53.53 | |||
24 | Elin Kvarnemar | 1995 | Växjö Simsällskap | 38.63 | 1:22.79 | 2:08.21 | 2:54.41 | |||
25 | Johanna Niklasson | 1996 | Karlsborgs Simklubb | 39.64 | 1:23.99 | 2:09.31 | 2:54.96 | |||
26 | Lina Wingren | 1996 | Simklubben Triton | 38.80 | 1:24.11 | 2:11.62 | 2:58.21 | |||
27 | Isabelle Avenius | 1996 | Kungälvs Simsällskap | 39.10 | 1:24.18 | 2:10.96 | 2:58.28 | |||
28 | Isabella Hagberg | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 38.64 | 1:24.02 | 2:11.52 | 2:59.38 | |||
29 | Elin Palmqvist | 1995 | Varberg-Falkenberg Sim | 39.59 | 1:24.88 | 2:11.38 | 3:00.10 | |||
Gren 20, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Avonova-Kinnekullehälsan |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.25 2006 FM: Christopher Havton 1:02.52 MASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 57.77 2007 FM: Joen Brynnel 57.90 Neptun |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 56.05 2010 FM:Oscar Ekström 56.16 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Alfred Christensson | 1998 | Landskrona Simsällskap | 28.83 | 1:01.56 | |||||
2 | Eric Hinderup | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 28.92 | 1:02.44 | |||||
3 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.61 | 1:03.13 | |||||
4 | Arvid Kjellén | 1998 | Spårvägens Simförening | 29.85 | 1:03.88 | |||||
5 | Sean Zhong | 1998 | Täby Sim | 29.52 | 1:04.12 | |||||
6 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 30.03 | 1:04.31 | |||||
7 | Victor Johansson | 1998 | Nässjö SLS | 29.63 | 1:04.61 | |||||
8 | Mika Persson | 1998 | Höganäs Simsällskap | 29.24 | 1:04.72 | |||||
Gren 20, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år |
Sponsor: Avonova-Kinnekullehälsan |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.25 2006 FM: Christopher Havton 1:02.52 MASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 57.77 2007 FM: Joen Brynnel 57.90 Neptun |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 56.05 2010 FM:Oscar Ekström 56.16 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Cruiz Llupa | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 28.22 | 1:00.40 | |||||
2 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 28.47 | 1:00.87 | |||||
3 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 29.12 | 1:01.65 | |||||
4 | Filip Svedberg | 1997 | Umeå Simsällskap | 28.76 | 1:01.83 | |||||
5 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.02 | 1:01.90 | |||||
6 | Alexander Frost | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.00 | 1:02.00 | |||||
7 | Benjamin Dzihic | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 29.09 | 1:02.96 | |||||
8 | Mattias Evaldsson | 1997 | Kalmar Simsällskap | 29.94 | 1:03.88 | |||||
Gren 20, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Avonova-Kinnekullehälsan |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.25 2006 FM: Christopher Havton 1:02.52 MASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 57.77 2007 FM: Joen Brynnel 57.90 Neptun |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 56.05 2010 FM:Oscar Ekström 56.16 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 26.36 | 56.67 | |||||
2 | Edvin Qvirist | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 27.29 | 57.96 | |||||
3 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 27.19 | 58.22 | |||||
4 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 27.50 | 58.27 | |||||
5 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 27.66 | 59.08 | |||||
6 | Joachim Bratt | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 27.95 | 59.60 | |||||
7 | Viktor Christiansson | 1995 | Tyringe Simsällskap | 27.48 | 59.66 | |||||
8 | Linus Wannebro | 1995 | Kristianstads SLS | 27.90 | 1:00.07 | |||||
Gren 20, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Avonova-Kinnekullehälsan |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.25 2006 FM: Christopher Havton 1:02.52 MASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 57.77 2007 FM: Joen Brynnel 57.90 Neptun |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 56.05 2010 FM:Oscar Ekström 56.16 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Alfred Christensson | 1998 | Landskrona Simsällskap | 28.39 | 1:02.47 | |||||
2 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.02 | 1:04.03 | |||||
3 | Sean Zhong | 1998 | Täby Sim | 29.91 | 1:04.71 | |||||
4 | Arvid Kjellén | 1998 | Spårvägens Simförening | 29.84 | 1:05.00 | |||||
5 | Eric Hinderup | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 30.04 | 1:05.02 | |||||
5 | Victor Johansson | 1998 | Nässjö SLS | 29.80 | 1:05.02 | |||||
7 | Mika Persson | 1998 | Höganäs Simsällskap | 29.94 | 1:05.27 | |||||
8 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.24 | 1:05.62 | |||||
9 | Teodor Widerberg | 1998 | Simklubben Laxen | 30.10 | 1:05.98 | |||||
10 | Steven Angelo Larsson | 1998 | Trollhättans Simsällskap | 30.28 | 1:06.05 | |||||
11 | Erik Nicklasson | 1998 | Oskarshamns Simsällskap | 30.46 | 1:06.15 | |||||
12 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.37 | 1:06.35 | |||||
13 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 30.43 | 1:06.96 | |||||
13 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 30.30 | 1:06.96 | |||||
15 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.98 | 1:07.12 | |||||
16 | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | 30.33 | 1:07.59 | |||||
17 | Stefan Kojic | 1998 | Höganäs Simsällskap | 30.79 | 1:07.99 | |||||
18 | Adam Koponen | 1999 | Hultsfreds Simsällskap | 32.48 | 1:09.21 | |||||
19 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 31.77 | 1:09.28 | |||||
20 | Albin Lövgren | 1999 | Skövde Simsällskap | 31.10 | 1:09.85 | |||||
21 | David Olsen | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 31.96 | 1:09.93 | |||||
22 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 31.05 | 1:09.95 | |||||
23 | Zack Abelsson | 1998 | Södertörns Simsällskap | 32.27 | 1:10.18 | |||||
24 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 32.27 | 1:10.48 | |||||
25 | Jesper Olsson | 1998 | Eslövs Simsällskap | 32.46 | 1:10.68 | |||||
26 | Mårten Petersson | 1998 | Simklubben Laxen | 31.22 | 1:10.99 | |||||
Gren 20, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 15 år |
Sponsor: Avonova-Kinnekullehälsan |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.25 2006 FM: Christopher Havton 1:02.52 MASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 57.77 2007 FM: Joen Brynnel 57.90 Neptun |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 56.05 2010 FM:Oscar Ekström 56.16 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Cruiz Llupa | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 28.91 | 1:01.87 | |||||
1 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 29.07 | 1:01.87 | |||||
3 | Filip Svedberg | 1997 | Umeå Simsällskap | 29.02 | 1:02.08 | |||||
4 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 29.25 | 1:02.51 | |||||
5 | Benjamin Dzihic | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 29.15 | 1:02.74 | |||||
6 | Alexander Frost | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.24 | 1:02.78 | |||||
7 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.53 | 1:02.89 | |||||
8 | Mattias Evaldsson | 1997 | Kalmar Simsällskap | 29.58 | 1:03.63 | |||||
9 | Joel Knutsson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 29.82 | 1:03.72 | |||||
10 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 28.95 | 1:03.88 | |||||
11 | Simon Karlsson | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 29.36 | 1:03.91 | |||||
12 | Oskar Nilsson | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 28.95 | 1:04.18 | |||||
13 | Alexander Triantafillou | 1997 | Göteborg Sim | 29.32 | 1:04.24 | |||||
14 | Axel Bååthe | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 29.20 | 1:04.37 | |||||
15 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 29.88 | 1:04.46 | |||||
16 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 30.54 | 1:04.67 | |||||
17 | Marcus Ottosson | 1997 | Växjö Simsällskap | 30.48 | 1:05.18 | |||||
18 | Nathaniel Jousefi | 1997 | Upsala Simsällskap | 30.32 | 1:05.19 | |||||
19 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 30.27 | 1:05.33 | |||||
20 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 30.92 | 1:05.37 | |||||
21 | Filip Bivesand | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 30.54 | 1:05.39 | |||||
22 | Cristian Vasilescu | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.09 | 1:05.73 | |||||
23 | Hannes Liljedahl | 1997 | Simklubben Ägir | 30.56 | 1:06.37 | |||||
24 | William Reinholdsson | 1997 | Simklubben Elfsborg | 30.82 | 1:06.39 | |||||
25 | Fredrik Nilsson | 1997 | Upsala Simsällskap | 31.09 | 1:06.78 | |||||
26 | Hugo Cedervall | 1997 | Simklubben Poseidon | 30.68 | 1:07.22 | |||||
27 | David Holm-Reise | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.47 | 1:07.33 | |||||
28 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.26 | 1:08.64 | |||||
- | Kalle Svensson | 1997 | Uddevalla Sim | DNS | ||||||
Gren 20, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Avonova-Kinnekullehälsan |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.25 2006 FM: Christopher Havton 1:02.52 MASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 57.77 2007 FM: Joen Brynnel 57.90 Neptun |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 56.05 2010 FM:Oscar Ekström 56.16 LASS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 27.00 | 57.13 | |||||
2 | Edvin Qvirist | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 27.49 | 58.93 | |||||
3 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 27.72 | 59.32 | |||||
4 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 27.77 | 59.58 | |||||
5 | Viktor Christiansson | 1995 | Tyringe Simsällskap | 27.48 | 59.64 | |||||
6 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 27.64 | 59.68 | |||||
7 | Joachim Bratt | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 28.01 | 59.72 | |||||
8 | Linus Wannebro | 1995 | Kristianstads SLS | 27.89 | 59.88 | |||||
9 | Emil Gustavsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 28.55 | 59.96 | |||||
10 | Joen Brynnel | 1996 | Simklubben Neptun | 28.21 | 1:00.03 | |||||
11 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.09 | 1:00.31 | |||||
12 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.05 | 1:00.33 | |||||
13 | Oskar Olsson | 1995 | Karlstads Simsällskap | 28.33 | 1:00.53 | |||||
14 | Alexander Vestin | 1996 | Karlstads Simsällskap | 27.51 | 1:00.57 | |||||
15 | Fabian Steen | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 27.31 | 1:00.61 | |||||
16 | Filip Dolk | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 28.36 | 1:00.75 | |||||
17 | John Olsson | 1995 | Simklubben Laxen | 28.25 | 1:00.80 | |||||
18 | Julian Cöster | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 27.99 | 1:00.96 | |||||
19 | Anton Johansson | 1996 | Kungsbacka Simsällskap | 28.37 | 1:01.03 | |||||
20 | Arvid Salomonsson | 1995 | Kalmar Simsällskap | 28.54 | 1:01.31 | |||||
21 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 27.87 | 1:01.39 | |||||
22 | Henrik Podéus | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 28.69 | 1:01.74 | |||||
23 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 28.48 | 1:01.88 | |||||
24 | David Larsson | 1996 | Kalmar Simsällskap | 29.44 | 1:02.26 | |||||
25 | John Classon | 1995 | Kalmar Simsällskap | 28.51 | 1:02.40 | |||||
26 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 29.24 | 1:02.67 | |||||
27 | Oskar Renåker | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.54 | 1:02.95 | |||||
28 | Jesper Skoglund | 1995 | Uddevalla Sim | 29.43 | 1:03.20 | |||||
29 | Niclas Hvalgren | 1995 | Södertörns Simsällskap | 29.30 | 1:03.80 | |||||
30 | Daniel Lönnberg | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.53 | 1:03.89 | |||||
31 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.23 | 1:03.96 | |||||
32 | Simon Pettersson | 1995 | Ljungby Simsällskap | 29.29 | 1:04.04 | |||||
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: TEAM D |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés 4:36.27 Eslöv |
15 år: Ida Matsson (1985) 4:21.10 2000 Jaqueline Hippi 4:26.74 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Céline Bertrand 4:23.75 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 1:04.86 | 2:14.20 | 3:23.64 | 4:32.30 | |||
2 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:05.58 | 2:16.13 | 3:27.33 | 4:37.08 | |||
3 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:06.46 | 2:17.68 | 3:29.99 | 4:40.22 | |||
4 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:07.53 | 2:18.76 | 3:30.65 | 4:40.87 | |||
5 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:06.91 | 2:19.89 | 3:32.88 | 4:44.22 | |||
6 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 1:07.29 | 2:19.46 | 3:33.55 | 4:45.79 | |||
7 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:06.44 | 2:18.97 | 3:34.15 | 4:50.40 | |||
8 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 1:08.78 | 2:23.80 | 3:39.03 | 4:53.70 | |||
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år |
Sponsor: TEAM D |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés 4:36.27 Eslöv |
15 år: Ida Matsson (1985) 4:21.10 2000 Jaqueline Hippi 4:26.74 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Céline Bertrand 4:23.75 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 1:05.81 | 2:14.62 | 3:23.52 | 4:30.60 | |||
2 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 1:04.72 | 2:13.92 | 3:23.16 | 4:32.08 | |||
3 | Erica Dahlgren | 1997 | Simklubben S 02 | 1:04.44 | 2:14.40 | 3:26.31 | 4:34.28 | |||
4 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:06.70 | 2:17.79 | 3:27.24 | 4:35.19 | |||
5 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:05.12 | 2:15.68 | 3:27.76 | 4:36.59 | |||
6 | Louise Hjalmarsson | 1997 | Skövde Simsällskap | 1:06.27 | 2:16.09 | 3:27.44 | 4:36.79 | |||
7 | Emma Öhman | 1997 | Wisby Simsällskap | 1:07.94 | 2:21.80 | 3:35.86 | 4:49.58 | |||
8 | Augusta Andersson | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 1:08.56 | 2:22.91 | 3:37.61 | 4:51.51 | |||
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: TEAM D |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés 4:36.27 Eslöv |
15 år: Ida Matsson (1985) 4:21.10 2000 Jaqueline Hippi 4:26.74 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Céline Bertrand 4:23.75 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 1:03.65 | 2:11.40 | 3:19.43 | 4:24.80 | |||
2 | Camilla Svensson | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:05.03 | 2:14.30 | 3:22.70 | 4:31.18 | |||
3 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 1:05.35 | 2:14.37 | 3:23.19 | 4:31.75 | |||
4 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 1:04.16 | 2:13.35 | 3:23.18 | 4:32.54 | |||
5 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:06.98 | 2:16.03 | 3:25.20 | 4:32.72 | |||
6 | Ellen Olsson | 1995 | Simklubben Triton | 1:06.22 | 2:16.31 | 3:26.41 | 4:33.68 | |||
7 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:06.67 | 2:17.26 | 3:26.69 | 4:34.84 | |||
8 | Jeanette Reinert | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 1:05.08 | 2:14.68 | 3:25.85 | 4:35.37 | |||
Gren 21, 400m Frisim Damer, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: TEAM D |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés 4:36.27 Eslöv |
15 år: Ida Matsson (1985) 4:21.10 2000 Jaqueline Hippi 4:26.74 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Céline Bertrand 4:23.75 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 1:08.42 | 2:19.07 | 3:29.75 | 4:38.11 | |||
2 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:04.93 | 2:16.62 | 3:28.23 | 4:39.16 | |||
3 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:08.51 | 2:20.56 | 3:33.34 | 4:45.31 | |||
4 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:07.29 | 2:20.70 | 3:34.28 | 4:46.62 | |||
5 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:07.87 | 2:20.56 | 3:33.84 | 4:47.07 | |||
6 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 1:07.94 | 2:22.01 | 3:35.62 | 4:47.43 | |||
7 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 1:07.40 | 2:20.34 | 3:34.96 | 4:48.50 | Deltar ej i final | ||
8 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:07.17 | 2:20.86 | 3:35.77 | 4:49.26 | |||
9 | Josefine Almvret | 1999 | Järfälla Simsällskap | 1:09.67 | 2:22.79 | 3:37.33 | 4:49.77 | Deltar ej i final | ||
10 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 1:09.99 | 2:25.18 | 3:37.34 | 4:50.78 | |||
11 | Rebecca Berggren-Nylund | 1999 | S71 | 1:09.22 | 2:24.87 | 3:40.68 | 4:53.76 | |||
12 | Marta Qvirist | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:08.68 | 2:22.83 | 3:39.37 | 4:55.82 | |||
13 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 1:10.11 | 2:25.18 | 3:41.07 | 4:56.17 | |||
14 | Hanna Liljegren | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:10.05 | 2:25.41 | 3:41.40 | 4:56.57 | |||
15 | Ellen Sandberg | 1999 | S71 | 1:10.15 | 2:25.79 | 3:41.56 | 4:57.03 | |||
16 | Sara Nilsson | 1998 | Simsällskapet Iden | 1:10.77 | 2:26.40 | 3:43.16 | 4:57.82 | |||
17 | Mathilda Edlund | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:10.97 | 2:28.35 | 3:45.77 | 5:01.29 | |||
18 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 1:12.18 | 2:30.09 | 3:48.06 | 5:02.19 | |||
19 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 1:10.41 | 2:27.10 | 3:45.43 | 5:02.36 | |||
20 | Jessica Jönsson | 1998 | S71 | 1:12.50 | 2:29.78 | 3:47.74 | 5:03.31 | |||
21 | Elin Elm | 1998 | Linköpings Allmänna SS | 1:10.37 | 2:27.90 | 3:47.40 | 5:05.77 | |||
22 | Frida Byström | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:12.29 | 2:31.45 | 3:53.90 | 5:17.14 | |||
- | Alfhild Kristensson | 1999 | Göteborg Sim | DNS | ||||||
Gren 21, 400m Frisim Damer, Försök 15 år |
Sponsor: TEAM D |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés 4:36.27 Eslöv |
15 år: Ida Matsson (1985) 4:21.10 2000 Jaqueline Hippi 4:26.74 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Céline Bertrand 4:23.75 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Erica Dahlgren | 1997 | Simklubben S 02 | 1:05.14 | 2:16.52 | 3:28.61 | 4:38.96 | |||
2 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 1:06.54 | 2:17.71 | 3:28.71 | 4:39.22 | |||
3 | Louise Hjalmarsson | 1997 | Skövde Simsällskap | 1:06.96 | 2:18.72 | 3:31.74 | 4:41.79 | |||
4 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:07.67 | 2:21.59 | 3:34.89 | 4:44.94 | |||
4 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:07.95 | 2:21.25 | 3:33.15 | 4:44.94 | |||
6 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 1:07.10 | 2:19.01 | 3:32.09 | 4:45.45 | |||
7 | Augusta Andersson | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 1:08.37 | 2:21.73 | 3:35.83 | 4:47.54 | |||
8 | Emma Öhman | 1997 | Wisby Simsällskap | 1:08.09 | 2:21.84 | 3:36.24 | 4:48.59 | |||
9 | Fanny Trollstad | 1997 | Värnamo Simsällskap | 1:07.40 | 2:20.84 | 3:35.76 | 4:49.54 | |||
10 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 1:09.77 | 2:23.73 | 3:37.92 | 4:50.04 | |||
11 | Sofia Heimsten | 1997 | Simklubben Sydsim | 1:07.97 | 2:21.98 | 3:36.65 | 4:51.03 | |||
12 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:08.72 | 2:22.23 | 3:37.50 | 4:51.15 | |||
13 | Gina Hvarfvenius | 1997 | Kungsbacka Simsällskap | 1:07.76 | 2:21.57 | 3:36.91 | 4:51.38 | |||
14 | Sofia Henell | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 1:07.87 | 2:22.23 | 3:37.45 | 4:52.15 | |||
15 | Felicia Sandström | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 1:08.31 | 2:23.19 | 3:38.20 | 4:53.08 | |||
16 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 1:07.62 | 2:21.58 | 3:37.34 | 4:53.30 | |||
17 | Johanna Johnsson | 1997 | Älmhults Simsällskap | 1:07.38 | 2:21.53 | 3:38.24 | 4:53.45 | |||
18 | Rebecka Bergström | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:10.83 | 2:25.50 | 3:40.24 | 4:53.54 | |||
19 | Eveline Westberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:09.65 | 2:23.32 | 3:38.90 | 4:55.77 | |||
20 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:07.37 | 2:20.78 | 3:38.40 | 4:55.98 | |||
21 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:09.78 | 2:24.98 | 3:42.19 | 4:57.67 | |||
22 | Klara Wallenbro | 1997 | Spårvägens Simförening | 1:10.19 | 2:24.81 | 3:42.08 | 4:59.06 | |||
23 | Amanda Janzon | 1997 | Göteborg Sim | 1:09.57 | 2:25.41 | 3:42.70 | 4:59.59 | |||
24 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:07.99 | 2:25.44 | 3:46.63 | 5:05.83 | |||
Gren 21, 400m Frisim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: TEAM D |
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés 4:36.27 Eslöv |
15 år: Ida Matsson (1985) 4:21.10 2000 Jaqueline Hippi 4:26.74 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Céline Bertrand 4:23.75 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 1:05.91 | 2:15.55 | 3:23.80 | 4:32.43 | |||
2 | Camilla Svensson | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:06.45 | 2:16.52 | 3:26.14 | 4:33.62 | |||
3 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 1:06.33 | 2:16.08 | 3:24.86 | 4:33.90 | |||
4 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:07.22 | 2:16.00 | 3:25.41 | 4:34.34 | |||
5 | Jeanette Reinert | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 1:06.60 | 2:16.94 | 3:27.02 | 4:34.78 | |||
6 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:06.35 | 2:16.86 | 3:25.95 | 4:34.90 | |||
7 | Ellen Olsson | 1995 | Simklubben Triton | 1:06.21 | 2:16.51 | 3:26.93 | 4:34.96 | |||
8 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 1:04.65 | 2:14.30 | 3:25.05 | 4:35.10 | |||
9 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:05.46 | 2:15.54 | 3:26.27 | 4:35.97 | |||
10 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:04.57 | 2:14.84 | 3:25.70 | 4:36.10 | |||
11 | Maria Galic | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 1:07.00 | 2:16.90 | 3:27.37 | 4:37.93 | |||
12 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 1:06.40 | 2:16.93 | 3:28.17 | 4:38.46 | |||
13 | Johanna Pettersson | 1996 | Värnamo Simsällskap | 1:06.55 | 2:18.33 | 3:30.38 | 4:42.53 | |||
14 | Hanna Cronqvist | 1996 | Trelleborgs Simsällskap | 1:06.87 | 2:17.82 | 3:30.99 | 4:43.69 | |||
15 | Elvira Andersen | 1995 | Markaryds Simsällskap | 1:07.20 | 2:19.68 | 3:33.64 | 4:44.48 | |||
16 | Nike Kruners | 1996 | Varberg-Falkenberg Sim | 1:06.93 | 2:19.81 | 3:33.87 | 4:45.13 | |||
17 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 1:07.17 | 2:19.40 | 3:32.23 | 4:45.85 | |||
18 | Fanny Norkko | 1995 | Järfälla Simsällskap | 1:07.31 | 2:19.55 | 3:33.08 | 4:45.93 | |||
19 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:05.73 | 2:17.90 | 3:32.41 | 4:46.92 | |||
20 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 1:08.01 | 2:20.81 | 3:34.82 | 4:47.48 | |||
21 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 1:06.40 | 2:19.26 | 3:33.78 | 4:49.56 | |||
22 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:09.10 | 2:22.99 | 3:37.85 | 4:51.00 | |||
23 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:09.47 | 2:23.91 | 3:39.69 | 4:53.96 | |||
Gren 22, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Lane 4 |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: Carl Norlander 2:19.61 LASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Rasmus Wetterborg 2:15.66 Triton |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Erik Persson 2:06.39 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 29.51 | 1:05.31 | 1:46.98 | 2:20.69 | |||
2 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 29.71 | 1:11.18 | 1:48.70 | 2:21.28 | |||
3 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.30 | 1:05.79 | 1:48.59 | 2:21.62 | |||
4 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 30.03 | 1:07.07 | 1:51.06 | 2:23.21 | |||
5 | Teodor Widerberg | 1998 | Simklubben Laxen | 29.91 | 1:08.40 | 1:49.62 | 2:24.26 | |||
6 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.21 | 1:08.87 | 1:51.52 | 2:24.66 | |||
7 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.35 | 1:09.38 | 1:54.00 | 2:27.84 | |||
8 | Magnus Karlsborn | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 32.20 | 1:09.90 | 1:53.20 | 2:29.18 | |||
Gren 22, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år |
Sponsor: Lane 4 |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: Carl Norlander 2:19.61 LASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Rasmus Wetterborg 2:15.66 Triton |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Erik Persson 2:06.39 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Petter Fredriksson | 1997 | Simklubben Hajen | 30.85 | 1:04.77 | 1:43.69 | 2:14.46 | |||
2 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 29.82 | 1:05.77 | 1:45.16 | 2:15.80 | |||
3 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 28.64 | 1:02.98 | 1:43.68 | 2:16.39 | |||
4 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.86 | 1:05.55 | 1:49.31 | 2:21.61 | |||
5 | Filip Weidlitz | 1997 | Simklubben Neptun | 30.32 | 1:08.27 | 1:51.24 | 2:21.64 | |||
6 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 31.14 | 1:08.96 | 1:49.71 | 2:22.55 | |||
7 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 30.35 | 1:07.61 | 1:50.22 | 2:25.28 | |||
8 | Ludwig Wemlén | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 31.54 | 1:10.99 | 1:51.40 | 2:25.91 | |||
Gren 22, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Lane 4 |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: Carl Norlander 2:19.61 LASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Rasmus Wetterborg 2:15.66 Triton |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Erik Persson 2:06.39 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 27.32 | 1:00.46 | 1:38.06 | 2:08.42 | |||
2 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 28.67 | 1:02.60 | 1:39.50 | 2:09.10 | |||
3 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 28.59 | 1:02.21 | 1:40.33 | 2:11.37 | |||
4 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 27.99 | 1:00.15 | 1:40.67 | 2:11.66 | |||
5 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 28.82 | 1:03.23 | 1:41.84 | 2:13.41 | |||
6 | Grim Sjöberg | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 28.56 | 1:03.10 | 1:42.63 | 2:14.28 | |||
7 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 29.03 | 1:03.05 | 1:41.73 | 2:14.39 | |||
8 | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 28.63 | 1:03.90 | 1:45.09 | 2:17.71 | |||
Gren 22, 200m Medley Herrar, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Lane 4 |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: Carl Norlander 2:19.61 LASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Rasmus Wetterborg 2:15.66 Triton |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Erik Persson 2:06.39 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.74 | 1:06.46 | 1:48.40 | 2:21.93 | |||
2 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 30.55 | 1:08.10 | 1:49.93 | 2:24.27 | |||
3 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 30.21 | 1:13.23 | 1:50.99 | 2:24.51 | |||
4 | Teodor Widerberg | 1998 | Simklubben Laxen | 32.45 | 1:10.91 | 1:53.07 | 2:26.30 | |||
5 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 30.57 | 1:10.05 | 1:53.22 | 2:26.69 | |||
6 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 30.76 | 1:08.84 | 1:54.51 | 2:27.03 | |||
7 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.48 | 1:09.89 | 1:53.69 | 2:27.40 | |||
8 | Magnus Karlsborn | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 32.98 | 1:11.83 | 1:53.63 | 2:28.97 | |||
9 | Daniel Räisänen | 1999 | Täby Sim | 31.81 | 1:12.90 | 1:54.05 | 2:29.51 | |||
10 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 30.00 | 1:09.40 | 1:54.54 | 2:29.85 | |||
11 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Täby Sim | 31.58 | 1:08.37 | 1:56.83 | 2:30.34 | |||
12 | Jonathan Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.59 | 1:09.61 | 1:56.78 | 2:30.38 | |||
13 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 31.36 | 1:09.52 | 1:55.64 | 2:30.73 | |||
14 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 31.53 | 1:11.56 | 1:55.85 | 2:30.75 | |||
15 | Adam Koponen | 1999 | Hultsfreds Simsällskap | 32.15 | 1:11.87 | 1:56.67 | 2:31.13 | |||
16 | Fredrik Hjalmarsson | 1998 | Karlskrona Simsällskap | 31.98 | 1:12.95 | 1:56.93 | 2:31.43 | |||
17 | Alexander Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.09 | 1:13.13 | 1:57.44 | 2:31.60 | |||
18 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 31.85 | 1:13.33 | 1:58.05 | 2:31.69 | |||
19 | Stefan Kojic | 1998 | Höganäs Simsällskap | 31.01 | 1:10.51 | 1:57.01 | 2:31.98 | |||
20 | Rasmus Ericsson | 1998 | Simklubben Triton | 35.60 | 1:13.69 | 1:58.17 | 2:32.48 | |||
21 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.96 | 1:10.94 | 1:59.63 | 2:32.75 | |||
22 | Erik Nicklasson | 1998 | Oskarshamns Simsällskap | 30.61 | 1:11.52 | 1:57.37 | 2:33.07 | |||
23 | Arvid Kjellén | 1998 | Spårvägens Simförening | 31.09 | 1:11.21 | 1:55.87 | 2:33.26 | |||
- | Eric Hinderup | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | DNS | ||||||
Gren 22, 200m Medley Herrar, Försök 15 år |
Sponsor: Lane 4 |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: Carl Norlander 2:19.61 LASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Rasmus Wetterborg 2:15.66 Triton |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Erik Persson 2:06.39 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Petter Fredriksson | 1997 | Simklubben Hajen | 30.96 | 1:05.31 | 1:44.17 | 2:16.45 | |||
2 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 28.97 | 1:02.97 | 1:44.22 | 2:16.63 | |||
3 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 30.09 | 1:06.53 | 1:45.66 | 2:19.12 | |||
4 | Filip Weidlitz | 1997 | Simklubben Neptun | 29.74 | 1:08.13 | 1:51.65 | 2:22.69 | |||
5 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.86 | 1:05.69 | 1:50.01 | 2:22.87 | |||
6 | Ludwig Wemlén | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 30.96 | 1:09.75 | 1:49.72 | 2:23.58 | |||
7 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 30.33 | 1:08.16 | 1:50.06 | 2:23.99 | |||
8 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 30.96 | 1:07.86 | 1:51.78 | 2:24.84 | |||
9 | Gustaf Mild | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 31.46 | 1:10.26 | 1:51.83 | 2:25.47 | |||
10 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.14 | 1:07.56 | 1:52.08 | 2:25.79 | |||
11 | Alexander Triantafillou | 1997 | Göteborg Sim | 30.46 | 1:08.49 | 1:52.41 | 2:27.68 | |||
12 | Filip Svedberg | 1997 | Umeå Simsällskap | 30.04 | 1:10.40 | 1:54.70 | 2:28.16 | |||
13 | Michail Papantoniou | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.17 | 1:07.83 | 1:53.71 | 2:28.64 | |||
14 | Mattias Evaldsson | 1997 | Kalmar Simsällskap | 30.45 | 1:07.61 | 1:54.08 | 2:28.79 | |||
15 | Axel Bååthe | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 29.16 | 1:09.73 | 1:56.10 | 2:28.82 | |||
16 | Shervin Ghahestani | 1997 | Täby Sim | 30.58 | 1:09.24 | 1:54.73 | 2:29.21 | |||
17 | Alexander Almeida Sundell | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 30.70 | 1:09.78 | 1:55.77 | 2:29.39 | |||
18 | Marcus Ottosson | 1997 | Växjö Simsällskap | 31.59 | 1:08.52 | 1:55.71 | 2:29.72 | |||
19 | William Reinholdsson | 1997 | Simklubben Elfsborg | 32.34 | 1:11.87 | 1:54.51 | 2:30.10 | |||
20 | Anton Karlsson | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 31.87 | 1:12.54 | 1:56.44 | 2:30.92 | |||
21 | Joel Knutsson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 30.89 | 1:11.68 | 1:55.34 | 2:32.26 | |||
22 | Axel Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 32.65 | 1:13.55 | 1:58.68 | 2:32.59 | |||
23 | Anton Andersson | 1997 | Vellinge-Näsets Simklubb | 34.37 | 1:13.76 | 1:56.84 | 2:33.32 | |||
24 | Isac Troell | 1997 | Föreningen Sim Team Engelholm | 31.71 | 1:12.74 | 1:59.00 | 2:36.79 | |||
25 | David Kruthammar | 1997 | Täby Sim | 30.65 | 1:12.36 | 1:57.37 | 2:38.09 | |||
- | Kalle Svensson | 1997 | Uddevalla Sim | DNS | ||||||
- | Oskar Ehrnberg | 1997 | Göteborg Sim | DNS | ||||||
Gren 22, 200m Medley Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Lane 4 |
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: Carl Norlander 2:19.61 LASS |
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Rasmus Wetterborg 2:15.66 Triton |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Erik Persson 2:06.39 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 27.58 | 1:01.70 | 1:39.85 | 2:11.03 | |||
2 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 29.51 | 1:03.72 | 1:40.73 | 2:12.58 | |||
3 | Axel Pettersson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 28.39 | 1:00.94 | 1:40.99 | 2:12.87 | |||
4 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 28.75 | 1:03.38 | 1:41.62 | 2:13.70 | |||
5 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 29.71 | 1:05.60 | 1:44.31 | 2:15.08 | Deltar ej i final | ||
6 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 28.88 | 1:04.06 | 1:42.98 | 2:15.27 | |||
7 | Grim Sjöberg | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 28.73 | 1:03.73 | 1:43.13 | 2:15.33 | |||
8 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 29.55 | 1:04.71 | 1:43.81 | 2:15.66 | |||
9 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.70 | 1:03.85 | 1:45.20 | 2:16.57 | Deltar ej i final | ||
10 | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 28.46 | 1:03.36 | 1:44.78 | 2:17.14 | |||
11 | Joachim Bratt | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 28.36 | 1:05.53 | 1:46.12 | 2:18.13 | |||
12 | Viktor Kertes | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 29.32 | 1:09.11 | 1:47.22 | 2:18.64 | |||
13 | Max Östberg | 1996 | Västerås Simsällskap | 29.24 | 1:06.23 | 1:47.14 | 2:19.38 | |||
14 | Jonas Andersson | 1996 | Simklubben Sydsim | 30.21 | 1:06.43 | 1:47.86 | 2:20.73 | |||
15 | Ludvig Hazard | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.32 | 1:06.92 | 1:48.61 | 2:20.92 | |||
16 | Pontus Wallin | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 29.90 | 1:06.55 | 1:48.77 | 2:21.45 | |||
17 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.22 | 1:08.51 | 1:48.11 | 2:22.27 | |||
18 | Mikael Blum | 1995 | Simklubben Laxen | 29.26 | 1:08.25 | 1:50.62 | 2:22.37 | |||
19 | Johan Andersson | 1995 | Uddevalla Sim | 29.09 | 1:06.84 | 1:48.65 | 2:23.21 | |||
20 | David Larsson | 1996 | Kalmar Simsällskap | 30.17 | 1:07.34 | 1:50.17 | 2:24.34 | |||
21 | Martin Blivik | 1995 | Karlskrona Simsällskap | 28.67 | 1:06.19 | 1:49.96 | 2:24.44 | |||
22 | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 30.10 | 1:06.21 | 1:48.78 | 2:25.94 | |||
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: HEAD SWIMMING |
14 år och yngre: Caroline Bornius (1992) 1:05.59 2006 FM: Dinah Jönsson 1:08.48 Ystad |
15 år: Sarah Sjöström (1993) 1:04.08 2008 FM: Louise Hansson 1:04.48 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 1:03.72 2010 FM: Jessica Eriksson 1:04.96 Neptun |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 32.21 | 1:06.91 | |||||
2 | Linnea Wranå | 1998 | Kalmar Simsällskap | 32.94 | 1:07.83 | |||||
3 | Dinah Jönsson | 1998 | Ystads Simsällskap | 32.59 | 1:08.69 | |||||
4 | Amanda Granborg | 1999 | Malmö Kappsimningsklubb | 33.60 | 1:09.30 | |||||
5 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 35.18 | 1:10.49 | |||||
6 | Klara Thormalm | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 34.00 | 1:10.60 | |||||
7 | Matilda Weiler | 1998 | Ängelholms Simsällskap | 34.48 | 1:11.67 | |||||
8 | Alexandra Engsoo | 1998 | Södertälje Simsällskap | 34.88 | 1:11.69 | |||||
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år |
Sponsor: HEAD SWIMMING |
14 år och yngre: Caroline Bornius (1992) 1:05.59 2006 FM: Dinah Jönsson 1:08.48 Ystad |
15 år: Sarah Sjöström (1993) 1:04.08 2008 FM: Louise Hansson 1:04.48 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 1:03.72 2010 FM: Jessica Eriksson 1:04.96 Neptun |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 31.46 | 1:05.68 | |||||
2 | Josefin Lewton | 1997 | Kalmar Simsällskap | 32.43 | 1:07.65 | |||||
3 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.05 | 1:07.91 | |||||
4 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 33.73 | 1:08.55 | |||||
5 | Sara Linné | 1997 | Landskrona Simsällskap | 33.28 | 1:09.54 | |||||
6 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 33.50 | 1:09.70 | |||||
7 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.47 | 1:10.80 | |||||
8 | Amanda Löfgren | 1997 | Västerås Simsällskap | 34.56 | 1:12.66 | |||||
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: HEAD SWIMMING |
14 år och yngre: Caroline Bornius (1992) 1:05.59 2006 FM: Dinah Jönsson 1:08.48 Ystad |
15 år: Sarah Sjöström (1993) 1:04.08 2008 FM: Louise Hansson 1:04.48 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 1:03.72 2010 FM: Jessica Eriksson 1:04.96 Neptun |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Louise Hansson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 30.63 | 1:03.38 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | ||||
2 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 31.44 | 1:05.40 | |||||
3 | Jessica Allberg | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 31.65 | 1:06.10 | |||||
4 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.50 | 1:06.80 | |||||
5 | Céline Bertrand | 1995 | Skövde Simsällskap | 32.35 | 1:06.81 | |||||
6 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 32.33 | 1:06.98 | |||||
7 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 33.13 | 1:08.09 | |||||
8 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 32.91 | 1:08.46 | |||||
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: HEAD SWIMMING |
14 år och yngre: Caroline Bornius (1992) 1:05.59 2006 FM: Dinah Jönsson 1:08.48 Ystad |
15 år: Sarah Sjöström (1993) 1:04.08 2008 FM: Louise Hansson 1:04.48 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 1:03.72 2010 FM: Jessica Eriksson 1:04.96 Neptun |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Linnea Wranå | 1998 | Kalmar Simsällskap | 33.14 | 1:08.59 | |||||
2 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 33.33 | 1:09.30 | |||||
3 | Amanda Granborg | 1999 | Malmö Kappsimningsklubb | 33.46 | 1:09.44 | |||||
4 | Dinah Jönsson | 1998 | Ystads Simsällskap | 32.83 | 1:09.51 | |||||
5 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 34.54 | 1:10.89 | |||||
6 | Klara Thormalm | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 33.90 | 1:11.42 | |||||
7 | Matilda Weiler | 1998 | Ängelholms Simsällskap | 34.24 | 1:11.64 | |||||
8 | Alexandra Engsoo | 1998 | Södertälje Simsällskap | 34.02 | 1:11.70 | |||||
9 | Julia Nordlund | 1998 | Falu Simsällskap | 34.74 | 1:12.64 | |||||
10 | Mathilda Janzon | 1998 | Göteborg Sim | 34.49 | 1:12.80 | |||||
11 | Ida Liljeqvist | 1999 | Höganäs Simsällskap | 34.52 | 1:13.01 | |||||
12 | Lisa Eriksson | 1998 | SK Strängnäs Frisimmare | 34.68 | 1:13.41 | |||||
13 | Alexandra Gordon | 2000 | Solna Sundbyberg SS 04 | 36.06 | 1:13.43 | |||||
14 | Alfhild Kristensson | 1999 | Göteborg Sim | 34.99 | 1:13.46 | |||||
15 | Linnéa Carlsson | 1998 | Upsala Simsällskap | 34.21 | 1:13.49 | |||||
16 | Amanda Magnusson | 1999 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 35.83 | 1:13.71 | |||||
17 | Issabella Hong | 1998 | Kalmar Simsällskap | 35.22 | 1:13.79 | |||||
18 | Gabriella Petersson | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 34.74 | 1:14.60 | |||||
19 | Anna Hassler | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 35.24 | 1:14.72 | |||||
20 | Josefine Almvret | 1999 | Järfälla Simsällskap | 35.83 | 1:14.94 | |||||
21 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 35.93 | 1:15.64 | |||||
22 | Alma Karlsson | 1999 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.71 | 1:17.39 | |||||
23 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 38.07 | 1:19.44 | |||||
- | Moa Cronsjö | 1998 | Simsällskapet Iden | DSQ | ||||||
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Försök 15 år |
Sponsor: HEAD SWIMMING |
14 år och yngre: Caroline Bornius (1992) 1:05.59 2006 FM: Dinah Jönsson 1:08.48 Ystad |
15 år: Sarah Sjöström (1993) 1:04.08 2008 FM: Louise Hansson 1:04.48 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 1:03.72 2010 FM: Jessica Eriksson 1:04.96 Neptun |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 32.35 | 1:07.18 | |||||
2 | Josefin Lewton | 1997 | Kalmar Simsällskap | 33.04 | 1:08.30 | |||||
3 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 33.84 | 1:08.63 | |||||
4 | Sara Linné | 1997 | Landskrona Simsällskap | 33.23 | 1:09.46 | |||||
5 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.51 | 1:09.48 | |||||
6 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 33.40 | 1:09.92 | |||||
7 | Amanda Löfgren | 1997 | Västerås Simsällskap | 34.34 | 1:10.84 | |||||
8 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.75 | 1:10.85 | |||||
9 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 34.21 | 1:10.89 | |||||
10 | Lina Rosvall | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 34.03 | 1:10.99 | |||||
11 | Ida Borg | 1997 | Simklubben Triton | 34.93 | 1:11.34 | |||||
12 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 34.12 | 1:11.46 | |||||
13 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 34.97 | 1:11.50 | |||||
14 | Malin Johansson | 1997 | Simklubben Sydsim | 35.23 | 1:11.79 | |||||
15 | Hannah Skog | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 34.29 | 1:12.14 | |||||
16 | Hanna Erléus | 1997 | Karlshamns Simklubb | 34.97 | 1:12.22 | |||||
17 | Clara Vater | 1997 | Landskrona Simsällskap | 34.59 | 1:12.46 | |||||
18 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 34.78 | 1:12.56 | |||||
19 | Jenny Thalin | 1997 | Vellinge-Näsets Simklubb | 34.59 | 1:12.66 | |||||
20 | Sally Ericsson | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 34.09 | 1:12.67 | |||||
21 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 35.29 | 1:12.69 | |||||
22 | Olivia Sjöblom | 1997 | Ludvika Simsällskap | 35.02 | 1:12.77 | |||||
23 | My Janzén | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 35.09 | 1:13.01 | |||||
24 | Klara Juliusson | 1997 | Höganäs Simsällskap | 35.14 | 1:13.40 | |||||
25 | Klara Johansson | 1997 | Borlänge Simsällskap | 36.34 | 1:13.65 | |||||
26 | Sara Weide | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 35.77 | 1:13.70 | |||||
27 | Sofia von Sydow | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 35.23 | 1:14.02 | |||||
28 | Louise Hjalmarsson | 1997 | Skövde Simsällskap | 35.72 | 1:14.12 | |||||
29 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 35.62 | 1:14.13 | |||||
30 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | Simsällskapet Delfin | 34.82 | 1:14.28 | |||||
31 | Hanna Sangfelt | 1997 | Täby Sim | 35.59 | 1:15.54 | |||||
32 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 36.50 | 1:15.97 | |||||
33 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 36.44 | 1:16.03 | |||||
34 | Inez Kristensson | 1997 | Göteborg Sim | 37.51 | 1:17.23 | |||||
35 | Amanda Janzon | 1997 | Göteborg Sim | 36.47 | 1:17.30 | |||||
- | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | DNS | ||||||
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: HEAD SWIMMING |
14 år och yngre: Caroline Bornius (1992) 1:05.59 2006 FM: Dinah Jönsson 1:08.48 Ystad |
15 år: Sarah Sjöström (1993) 1:04.08 2008 FM: Louise Hansson 1:04.48 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 1:03.72 2010 FM: Jessica Eriksson 1:04.96 Neptun |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Louise Hansson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 30.94 | 1:05.43 | |||||
2 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 31.95 | 1:06.34 | |||||
3 | Jessica Allberg | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 32.27 | 1:07.24 | |||||
4 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 32.66 | 1:07.25 | |||||
5 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.69 | 1:07.33 | |||||
6 | Céline Bertrand | 1995 | Skövde Simsällskap | 32.36 | 1:07.48 | |||||
7 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 32.16 | 1:07.82 | |||||
8 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 32.86 | 1:07.95 | |||||
9 | Tove Andersson | 1995 | Trelleborgs Simsällskap | 33.24 | 1:08.04 | |||||
10 | Nike Kruners | 1996 | Varberg-Falkenberg Sim | 33.42 | 1:08.44 | |||||
11 | Rebecca Håkansson | 1996 | Vellinge-Näsets Simklubb | 33.47 | 1:09.07 | |||||
12 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 32.80 | 1:09.15 | |||||
13 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.10 | 1:09.86 | |||||
14 | Alice Ivarsson | 1996 | Motala Simsällskap | 33.68 | 1:09.93 | |||||
15 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 34.42 | 1:09.99 | |||||
16 | Tilde Lundmark | 1995 | Simklubben S 02 | 34.12 | 1:10.01 | |||||
17 | Amanda Sundström | 1995 | Uddevalla Sim | 33.91 | 1:10.39 | |||||
18 | Cecilia Wallén | 1995 | Spårvägens Simförening | 33.68 | 1:10.43 | |||||
19 | Josefine Rydberg | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 34.41 | 1:10.44 | |||||
20 | Ebba Stillman | 1996 | Växjö Simsällskap | 34.38 | 1:10.56 | |||||
21 | Alma Thormalm | 1996 | Hvetlanda Simsällskap | 33.52 | 1:11.10 | |||||
22 | Felicia Hedman | 1995 | Väsby Simsällskap | 33.72 | 1:11.17 | |||||
23 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 34.32 | 1:11.48 | |||||
24 | Cecilia Boman | 1996 | Simsällskapet Iden | 34.95 | 1:11.88 | |||||
25 | Johanna Pettersson | 1996 | Värnamo Simsällskap | 35.08 | 1:11.90 | |||||
26 | Maria Galic | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 35.28 | 1:12.15 | |||||
27 | Sandra Engberg | 1995 | Simklubben Lödde | 34.56 | 1:12.19 | |||||
28 | Linnéa Månsson | 1996 | Simsällskapet Iden | 34.55 | 1:12.79 | |||||
29 | Åsa Hambraeus | 1996 | Täby Sim | 35.27 | 1:13.13 | |||||
30 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 34.44 | 1:13.47 | |||||
31 | Amelia Berlin | 1995 | Simklubben Sydsim | 35.63 | 1:13.53 | |||||
Gren 24, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Simonsland |
15 år och yngre: Adam Paulsson (1995) 1:56.74 2010 FM: Joen Brynnel 2:00.30 Neptun |
16 - 17 år: Mats Westergren (1994) 1:52.87 2011 FM: Mats Westergren 1:52.87 Ran |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 28.07 | 58.38 | 1:29.15 | 1:59.55 | |||
2 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 27.41 | 57.77 | 1:28.64 | 1:59.65 | |||
3 | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | 28.34 | 59.57 | 1:31.19 | 2:01.88 | |||
4 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 28.82 | 59.53 | 1:31.35 | 2:01.97 | |||
5 | Petter Fredriksson | 1997 | Simklubben Hajen | 28.30 | 59.13 | 1:31.05 | 2:02.35 | |||
6 | Michail Papantoniou | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.73 | 1:00.66 | 1:33.31 | 2:05.08 | |||
7 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 28.76 | 1:00.10 | 1:32.63 | 2:05.29 | |||
- | Marcos Cerutti | 1997 | Simklubben Sydsim | DNF | ||||||
Gren 24, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Simonsland |
15 år och yngre: Adam Paulsson (1995) 1:56.74 2010 FM: Joen Brynnel 2:00.30 Neptun |
16 - 17 år: Mats Westergren (1994) 1:52.87 2011 FM: Mats Westergren 1:52.87 Ran |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 26.79 | 55.33 | 1:23.87 | 1:53.38 | |||
2 | Isak Eliasson | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 27.40 | 57.22 | 1:28.12 | 1:57.97 | |||
3 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.87 | 57.87 | 1:28.59 | 1:58.48 | |||
4 | Viktor Hörndahl | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 27.74 | 57.74 | 1:28.87 | 1:59.87 | |||
5 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 27.57 | 57.71 | 1:28.70 | 1:59.93 | |||
6 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 27.23 | 57.87 | 1:29.30 | 2:00.22 | |||
7 | Joen Brynnel | 1996 | Simklubben Neptun | 27.02 | 57.94 | 1:29.59 | 2:00.98 | |||
8 | Alexander Johansson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 27.96 | 58.31 | 1:29.70 | 2:01.06 | |||
Gren 24, 200m Frisim Herrar, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Simonsland |
15 år och yngre: Adam Paulsson (1995) 1:56.74 2010 FM: Joen Brynnel 2:00.30 Neptun |
16 - 17 år: Mats Westergren (1994) 1:52.87 2011 FM: Mats Westergren 1:52.87 Ran |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 27.92 | 58.72 | 1:30.36 | 2:01.71 | |||
2 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 28.93 | 59.36 | 1:30.93 | 2:02.28 | |||
3 | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | 28.94 | 1:00.42 | 1:33.11 | 2:04.97 | |||
4 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 29.17 | 1:00.35 | 1:32.63 | 2:05.16 | |||
5 | Petter Fredriksson | 1997 | Simklubben Hajen | 28.68 | 1:00.53 | 1:33.70 | 2:05.21 | |||
6 | Michail Papantoniou | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.79 | 1:00.15 | 1:33.33 | 2:05.34 | |||
7 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 29.21 | 1:00.76 | 1:33.59 | 2:06.15 | |||
8 | Marcos Cerutti | 1997 | Simklubben Sydsim | 29.65 | 1:01.42 | 1:34.35 | 2:06.95 | |||
9 | André Idoffsson | 1997 | Simklubben Laxen | 29.50 | 1:02.29 | 1:35.89 | 2:06.96 | |||
10 | Filip Weidlitz | 1997 | Simklubben Neptun | 28.72 | 1:01.11 | 1:34.76 | 2:07.32 | |||
11 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.44 | 1:01.51 | 1:34.96 | 2:07.35 | |||
12 | Filip Grimberg | 1998 | Hultsfreds Simsällskap | 29.24 | 1:01.27 | 1:34.50 | 2:07.46 | |||
13 | Hugo Wiman | 1997 | Växjö Simsällskap | 29.67 | 1:02.08 | 1:35.10 | 2:07.51 | |||
14 | Filip Hedman | 1998 | Täby Sim | 29.16 | 1:01.25 | 1:35.51 | 2:07.58 | |||
15 | Oskar Nilsson | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 28.42 | 1:00.32 | 1:34.39 | 2:07.96 | |||
16 | Isac Troell | 1997 | Föreningen Sim Team Engelholm | 29.23 | 1:01.28 | 1:34.65 | 2:08.64 | |||
17 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.62 | 1:01.89 | 1:35.78 | 2:08.98 | |||
18 | Filip Bivesand | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 30.05 | 1:02.66 | 1:35.97 | 2:09.14 | |||
19 | Jonathan Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.55 | 1:03.20 | 1:38.25 | 2:12.22 | |||
20 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 29.90 | 1:03.48 | 1:38.78 | 2:13.26 | |||
21 | Petter Lindberg | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 29.25 | 1:03.94 | 1:40.49 | 2:16.67 | |||
Gren 24, 200m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Simonsland |
15 år och yngre: Adam Paulsson (1995) 1:56.74 2010 FM: Joen Brynnel 2:00.30 Neptun |
16 - 17 år: Mats Westergren (1994) 1:52.87 2011 FM: Mats Westergren 1:52.87 Ran |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 26.67 | 56.41 | 1:27.05 | 1:58.08 | |||
2 | Joen Brynnel | 1996 | Simklubben Neptun | 26.92 | 57.24 | 1:28.60 | 1:59.67 | |||
3 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.23 | 58.72 | 1:29.87 | 2:00.06 | |||
4 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 27.92 | 58.66 | 1:29.43 | 2:00.13 | |||
5 | Isak Eliasson | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 27.86 | 58.68 | 1:30.22 | 2:00.14 | |||
6 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 28.10 | 58.93 | 1:29.67 | 2:00.47 | |||
7 | Viktor Hörndahl | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 28.48 | 59.54 | 1:29.95 | 2:00.67 | |||
8 | Alexander Johansson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 27.63 | 58.50 | 1:29.79 | 2:00.95 | |||
9 | Emil Gustavsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 28.09 | 59.22 | 1:29.68 | 2:00.98 | |||
10 | John Olsson | 1995 | Simklubben Laxen | 28.38 | 58.88 | 1:30.55 | 2:01.24 | |||
11 | Henrik Podéus | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.22 | 59.69 | 1:30.59 | 2:01.75 | |||
12 | Oskar Olsson | 1995 | Karlstads Simsällskap | 28.55 | 59.35 | 1:31.41 | 2:02.01 | |||
13 | Linus Wannebro | 1995 | Kristianstads SLS | 28.45 | 1:00.51 | 1:31.64 | 2:02.21 | |||
14 | Christopher Jedel | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.03 | 1:00.50 | 1:31.77 | 2:02.40 | |||
15 | Arvid Salomonsson | 1995 | Kalmar Simsällskap | 29.19 | 1:00.57 | 1:32.67 | 2:03.23 | |||
16 | Viktor Kertes | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 28.09 | 59.34 | 1:31.63 | 2:03.70 | |||
17 | Johan Christiansson | 1996 | Ystads Simsällskap | 28.86 | 1:00.38 | 1:31.89 | 2:03.86 | |||
18 | Robert O´Gorman | 1995 | Simklubben S 02 | 28.78 | 1:00.22 | 1:32.11 | 2:03.92 | |||
19 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 28.50 | 1:00.07 | 1:32.10 | 2:04.53 | |||
20 | Adrian Johannesson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 28.06 | 59.04 | 1:31.81 | 2:04.92 | |||
21 | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 28.25 | 59.45 | 1:32.04 | 2:05.04 | |||
- | Oscar Pihl | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | DNF | ||||||
Gren 25, 4X200m Frisim Damer 16-17, Finaler 17 år och yngre |
Sponsor: Borås Simarena |
17 år och yngre: Täby S (1992) 8:37.65 2009 FM: Väsby SS 8:37.87 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Väsby SS Lag 1 | 1995 | Väsby Simsällskap | 8:36.85 | 0-17 Åldersgrupp Rekord | |||||
Mikaela Bäck | 1995 | 1:03.94 | 2:11.98 | 2:11.98 | ||||||
Julia Robertsson | 1995 | 1:02.74 | 2:11.19 | 4:23.17 | ||||||
Jaqueline Hippi | 1996 | 1:00.69 | 2:05.55 | 6:28.72 | ||||||
Emma Sjösten | 1996 | 1:00.93 | 2:08.13 | 8:36.85 | ||||||
2 | Järfälla S | 1995 | Järfälla Simsällskap | 8:38.12 | ||||||
Linda Baron | 1995 | 1:03.25 | 2:08.83 | 2:08.83 | ||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 1:00.61 | 2:06.00 | 4:14.83 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 1:01.20 | 2:10.25 | 6:25.08 | ||||||
Fanny Norkko | 1995 | 1:03.01 | 2:13.04 | 8:38.12 | ||||||
3 | Helsingborgs S | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 8:42.04 | ||||||
Jeanette Reinert | 1996 | 1:04.33 | 2:10.93 | 2:10.93 | ||||||
Linnea Olausson | 1995 | 1:04.98 | 2:15.71 | 4:26.64 | ||||||
Louise Hansson | 1996 | 59.28 | 2:03.68 | 6:30.32 | ||||||
Rebecca Nilsson | 1996 | 1:01.07 | 2:11.72 | 8:42.04 | ||||||
4 | Södertörns SS | 1995 | Södertörns Simsällskap | 8:49.54 | ||||||
Josefin Hallman | 1995 | 1:03.33 | 2:13.86 | 2:13.86 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 1:02.95 | 2:11.89 | 4:25.75 | ||||||
Carin Klasson | 1995 | 1:03.13 | 2:12.72 | 6:38.47 | ||||||
Greta Nykvist | 1996 | 1:02.79 | 2:11.07 | 8:49.54 | ||||||
5 | Väsby SS Lag 2 | 1995 | Väsby Simsällskap | 8:51.84 | ||||||
Felicia Hedman | 1995 | 1:02.71 | 2:11.83 | 2:11.83 | ||||||
Tove Sparrman | 1996 | 1:04.14 | 2:13.82 | 4:25.65 | ||||||
Emelie Bäck | 1996 | 1:03.54 | 2:12.30 | 6:37.95 | ||||||
Emelie Åkerström | 1995 | 1:03.36 | 2:13.89 | 8:51.84 | ||||||
6 | SK Neptun | 1995 | Simklubben Neptun | 8:52.84 | ||||||
Jessica Eriksson | 1995 | 1:04.15 | 2:10.26 | 2:10.26 | ||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 1:03.23 | 2:11.56 | 4:21.82 | ||||||
Isabelle Wrejde | 1999 | 1:06.52 | 2:19.74 | 6:41.56 | ||||||
Jonna Dahlberg | 1995 | 1:00.77 | 2:11.28 | 8:52.84 | ||||||
7 | Täby S | 1995 | Täby Sim | 8:53.75 | ||||||
Alexandra Uusaro | 1995 | 1:06.43 | 2:14.93 | 2:14.93 | ||||||
Elsa Ericsson | 1995 | 1:02.57 | 2:06.71 | 4:21.64 | ||||||
Anna Sandäng | 1996 | 1:04.50 | 2:17.80 | 6:39.44 | ||||||
Emelie Johansson | 1996 | 1:03.80 | 2:14.31 | 8:53.75 | ||||||
8 | SK Triton | 1995 | Simklubben Triton | 8:57.36 | ||||||
Moa Ståhl | 1995 | 1:02.91 | 2:08.83 | 2:08.83 | ||||||
Johanna Nilsson | 1996 | 1:04.49 | 2:15.60 | 4:24.43 | ||||||
Amanda Nilsson | 1996 | 1:06.24 | 2:19.96 | 6:44.39 | ||||||
Ellen Olsson | 1995 | 1:05.64 | 2:12.97 | 8:57.36 | ||||||
9 | Mölndals ASS | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 9:02.12 | ||||||
Ulrika Holm | 1996 | 1:03.37 | 2:11.10 | 2:11.10 | ||||||
Ulrika Krüger | 1996 | 1:06.68 | 2:20.59 | 4:31.69 | ||||||
Malin Westman | 1995 | 1:03.62 | 2:10.76 | 6:42.45 | ||||||
Rebecka Greberg | 1995 | 1:05.99 | 2:19.67 | 9:02.12 | ||||||
10 | SK S02 | 1995 | Simklubben S 02 | 9:03.79 | ||||||
Erica Dahlgren | 1997 | 1:05.30 | 2:17.04 | 2:17.04 | ||||||
Tilde Lundmark | 1995 | 1:03.35 | 2:13.19 | 4:30.23 | ||||||
Johanna Andersson | 1996 | 1:03.35 | 2:16.13 | 6:46.36 | ||||||
Julia Bellvik | 1996 | 1:05.61 | 2:17.43 | 9:03.79 | ||||||
11 | Skövde SS | 1995 | Skövde Simsällskap | 9:09.56 | ||||||
Louise Hjalmarsson | 1997 | 1:06.78 | 2:15.19 | 2:15.19 | ||||||
Andrea Pavlic | 1995 | 1:07.25 | 2:20.44 | 4:35.63 | ||||||
Céline Bertrand | 1995 | 1:00.71 | 2:08.46 | 6:44.09 | ||||||
Nikki Brockmar | 1999 | 1:11.28 | 2:25.47 | 9:09.56 | ||||||
12 | Spårvägens Sf | 1995 | Spårvägens Simförening | 9:14.30 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 1:06.40 | 2:16.71 | 2:16.71 | ||||||
Cecilia Wallén | 1995 | 1:05.94 | 2:19.14 | 4:35.85 | ||||||
Jessica Billquist | 1996 | 1:06.12 | 2:18.87 | 6:54.72 | ||||||
Emma Bring | 1995 | 1:06.17 | 2:19.58 | 9:14.30 | ||||||
Gren 26, 4X200m Frisim Damer 15 OY, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Staples |
15 år och yngre: Väsby SS 15 Oy Lag 1 (1996) 8:43.86 2011 FM: Väsby SS 8:43.86 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Järfälla S | 1997 | Järfälla Simsällskap | 8:56.28 | ||||||
Emma Rotstam | 1998 | 1:05.21 | 2:14.47 | 2:14.47 | ||||||
Josefine Almvret | 1999 | 1:05.77 | 2:16.56 | 4:31.03 | ||||||
Ida Eriksen | 1997 | 1:02.99 | 2:10.21 | 6:41.24 | ||||||
Isabelle Hanson | 1998 | 1:05.40 | 2:15.04 | 8:56.28 | ||||||
2 | Danderyds S | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 9:02.81 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 1:04.42 | 2:14.26 | 2:14.26 | ||||||
Alice Sundberg | 1999 | 1:05.74 | 2:16.41 | 4:30.67 | ||||||
Frida Berglund | 1998 | 1:04.98 | 2:17.39 | 6:48.06 | ||||||
Emma Varga | 1997 | 1:02.20 | 2:14.75 | 9:02.81 | ||||||
3 | Kalmar SS Lag 1 | 1997 | Kalmar Simsällskap | 9:07.12 | ||||||
Linnea Wranå | 1998 | 1:05.75 | 2:17.44 | 2:17.44 | ||||||
Issabella Hong | 1998 | 1:05.95 | 2:19.48 | 4:36.92 | ||||||
Miranda Arvidsson | 1998 | 1:04.48 | 2:15.08 | 6:52.00 | ||||||
Josefin Lewton | 1997 | 1:04.58 | 2:15.12 | 9:07.12 | ||||||
4 | Spårvägens Sf | 1997 | Spårvägens Simförening | 9:13.06 | ||||||
Malin Wallén | 1997 | 1:08.54 | 2:20.53 | 2:20.53 | ||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 1:05.50 | 2:17.97 | 4:38.50 | ||||||
Lovisa Malmgren | 1997 | 1:04.57 | 2:14.61 | 6:53.11 | ||||||
Klara Wallenbro | 1997 | 1:07.31 | 2:19.95 | 9:13.06 | ||||||
5 | Väsby SS Lag 1 | 1997 | Väsby Simsällskap | 9:13.64 | ||||||
Emma Wahlund | 1998 | 1:09.58 | 2:24.18 | 2:24.18 | ||||||
Isabell Kjellberg | 1997 | 1:05.90 | 2:17.85 | 4:42.03 | ||||||
Agnes Wiiand | 1997 | 1:04.55 | 2:12.93 | 6:54.96 | ||||||
Milana Salih | 1997 | 1:06.70 | 2:18.68 | 9:13.64 | ||||||
6 | Mölndals ASS | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 9:13.95 | ||||||
Johanna Åberg | 1997 | 1:04.19 | 2:15.71 | 2:15.71 | ||||||
Marta Qvirist | 1998 | 1:06.14 | 2:18.79 | 4:34.50 | ||||||
Amanda Magnusson | 1999 | 1:06.28 | 2:20.02 | 6:54.52 | ||||||
My Janzén | 1997 | 1:05.19 | 2:19.43 | 9:13.95 | ||||||
7 | SK Triton | 1997 | Simklubben Triton | 9:15.08 | ||||||
Alba Forés | 1998 | 1:04.81 | 2:11.92 | 2:11.92 | ||||||
Ida Borg | 1997 | 1:06.19 | 2:19.40 | 4:31.32 | ||||||
Marie Hanson | 1997 | 1:10.15 | 2:26.11 | 6:57.43 | ||||||
Fanny Andersson | 1997 | 1:06.43 | 2:17.65 | 9:15.08 | ||||||
8 | Sundsvalls SS | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 9:16.26 | ||||||
Frida Hedlund | 1999 | 1:07.65 | 2:21.05 | 2:21.05 | ||||||
Lina Bergqvist | 1998 | 1:06.10 | 2:17.48 | 4:38.53 | ||||||
Cecilia Svensson | 1997 | 1:07.14 | 2:18.93 | 6:57.46 | ||||||
Eveline Westberg | 1997 | 1:05.52 | 2:18.80 | 9:16.26 | ||||||
9 | Malmö KK | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 9:16.41 | ||||||
Hanna Liljegren | 1998 | 1:08.23 | 2:20.89 | 2:20.89 | ||||||
Cassandra Tran | 1997 | 1:03.66 | 2:11.71 | 4:32.60 | ||||||
Hannah Skog | 1997 | 1:07.59 | 2:22.67 | 6:55.27 | ||||||
Amanda Granborg | 1999 | 1:06.55 | 2:21.14 | 9:16.41 | ||||||
10 | Göteborg S | 1997 | Göteborg Sim | 9:16.63 | ||||||
Amanda Janzon | 1997 | 1:06.56 | 2:20.11 | 2:20.11 | ||||||
Inez Kristensson | 1997 | 1:05.28 | 2:18.05 | 4:38.16 | ||||||
Alfhild Kristensson | 1999 | 1:05.40 | 2:15.65 | 6:53.81 | ||||||
Mathilda Janzon | 1998 | 1:07.68 | 2:22.82 | 9:16.63 | ||||||
11 | Linköpings ASS Lag 1 | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 9:17.32 | ||||||
Elin Elm | 1998 | 1:06.68 | 2:20.52 | 2:20.52 | ||||||
Daniela Kindstrand | 1997 | 1:05.59 | 2:16.87 | 4:37.39 | ||||||
Sofia Henell | 1997 | 1:05.54 | 2:17.81 | 6:55.20 | ||||||
Emelie Gidlöf | 1997 | 1:06.98 | 2:22.12 | 9:17.32 | ||||||
12 | Sjöbo SS | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 9:21.73 | ||||||
Felicia Sandström | 1997 | 1:06.00 | 2:16.99 | 2:16.99 | ||||||
Augusta Andersson | 1997 | 1:07.62 | 2:20.67 | 4:37.66 | ||||||
Lina Sjöholm | 2000 | 1:11.14 | 2:28.71 | 7:06.37 | ||||||
Erica Sjöholm | 1997 | 1:04.48 | 2:15.36 | 9:21.73 | ||||||
13 | Helsingborgs S | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 9:24.93 | ||||||
Johanna Söderberg | 1999 | 1:07.08 | 2:21.35 | 2:21.35 | ||||||
Mari Louise Tran | 1997 | 1:08.00 | 2:21.42 | 4:42.77 | ||||||
Sara Weide | 1997 | 1:08.66 | 2:21.60 | 7:04.37 | ||||||
Sophie Hansson | 1998 | 1:08.19 | 2:20.56 | 9:24.93 | ||||||
14 | Stocholmspolisens Sif | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 9:24.94 | ||||||
Charlotte Myers | 1997 | 1:06.91 | 2:18.75 | 2:18.75 | ||||||
Jessica Berg | 1998 | 1:08.66 | 2:23.01 | 4:41.76 | ||||||
Ida Pettersson | 1999 | 1:09.62 | 2:22.91 | 7:04.67 | ||||||
Ayleen Burt | 1997 | 1:08.16 | 2:20.27 | 9:24.94 | ||||||
15 | S 71 | 1997 | S71 | 9:25.57 | ||||||
Rebecca Berggren-Nylund | 1999 | 1:07.15 | 2:18.70 | 2:18.70 | ||||||
Victoria Jönsson | 1999 | 1:08.53 | 2:24.79 | 4:43.49 | ||||||
Ellen Sandberg | 1999 | 1:06.04 | 2:18.56 | 7:02.05 | ||||||
Jessica Jönsson | 1998 | 1:09.24 | 2:23.52 | 9:25.57 | ||||||
16 | Västerås SS | 1997 | Västerås Simsällskap | 9:25.82 | ||||||
Frida Byström | 1998 | 1:06.52 | 2:19.34 | 2:19.34 | ||||||
Lina Berggren | 1998 | 1:04.18 | 2:15.05 | 4:34.39 | ||||||
Amanda Löfgren | 1997 | 1:09.51 | 2:25.90 | 7:00.29 | ||||||
Madeleine Olofsson | 1997 | 1:08.72 | 2:25.53 | 9:25.82 | ||||||
17 | Norrköpings KK | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 9:27.50 | ||||||
Elin Podéus | 1997 | 1:05.83 | 2:15.87 | 2:15.87 | ||||||
Sally Ericsson | 1997 | 1:05.69 | 2:23.32 | 4:39.19 | ||||||
Sara Wallberg | 1999 | 1:09.04 | 2:22.70 | 7:01.89 | ||||||
Anna Grundmark | 1997 | 1:09.40 | 2:25.61 | 9:27.50 | ||||||
- | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Gren 27, 100m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alida Ramdén 59.39 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Louise Hansson 56.61 HS |
16 - 17 år: Emma Svensson (1992) 56.77 2009 FM: Céline Bertrand 57.61 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 28.78 | 59.78 | |||||
2 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 29.62 | 1:00.73 | |||||
3 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 28.79 | 1:00.95 | |||||
4 | Ida Liljeqvist | 1999 | Höganäs Simsällskap | 29.30 | 1:01.14 | |||||
5 | Klara Thormalm | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 29.50 | 1:01.29 | |||||
6 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 30.18 | 1:01.63 | |||||
7 | Matilda Weiler | 1998 | Ängelholms Simsällskap | 29.43 | 1:02.28 | |||||
8 | Alfhild Kristensson | 1999 | Göteborg Sim | 30.40 | 1:02.38 | |||||
Gren 27, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alida Ramdén 59.39 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Louise Hansson 56.61 HS |
16 - 17 år: Emma Svensson (1992) 56.77 2009 FM: Céline Bertrand 57.61 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 27.75 | 58.55 | |||||
2 | Louise Hjalmarsson | 1997 | Skövde Simsällskap | 28.54 | 59.65 | |||||
3 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 28.94 | 59.78 | |||||
4 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 29.36 | 1:00.78 | |||||
5 | Olivia Sjöblom | 1997 | Ludvika Simsällskap | 29.14 | 1:01.19 | |||||
6 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 29.64 | 1:01.35 | |||||
7 | Klara Juliusson | 1997 | Höganäs Simsällskap | 29.08 | 1:01.80 | |||||
8 | Erica Dahlgren | 1997 | Simklubben S 02 | 29.96 | 1:02.52 | |||||
Gren 27, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alida Ramdén 59.39 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Louise Hansson 56.61 HS |
16 - 17 år: Emma Svensson (1992) 56.77 2009 FM: Céline Bertrand 57.61 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Louise Hansson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 27.03 | 56.43 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | ||||
2 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.25 | 58.06 | |||||
3 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 28.54 | 59.08 | |||||
4 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 28.54 | 59.73 | |||||
5 | Alice Ivarsson | 1996 | Motala Simsällskap | 28.67 | 59.79 | |||||
6 | Maria Galic | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 29.22 | 59.85 | |||||
7 | Moa Ståhl | 1995 | Simklubben Triton | 29.20 | 1:00.02 | |||||
8 | Vera Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 29.05 | 1:00.53 | |||||
Gren 27, 100m Frisim Damer, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alida Ramdén 59.39 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Louise Hansson 56.61 HS |
16 - 17 år: Emma Svensson (1992) 56.77 2009 FM: Céline Bertrand 57.61 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 28.96 | 1:00.82 | |||||
2 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 29.16 | 1:01.08 | |||||
3 | Ida Liljeqvist | 1999 | Höganäs Simsällskap | 29.11 | 1:01.58 | |||||
4 | Klara Thormalm | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 29.95 | 1:01.76 | |||||
5 | Matilda Weiler | 1998 | Ängelholms Simsällskap | 29.09 | 1:02.09 | |||||
6 | Emma Augustsson | 1999 | Täby Sim | 30.64 | 1:02.61 | |||||
7 | Alfhild Kristensson | 1999 | Göteborg Sim | 30.19 | 1:02.63 | |||||
8 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 30.02 | 1:02.85 | |||||
9 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 29.89 | 1:02.88 | |||||
10 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.30 | 1:03.14 | |||||
11 | Rebecca Berggren-Nylund | 1999 | S71 | 30.49 | 1:03.59 | |||||
12 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.71 | 1:03.95 | |||||
13 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 30.67 | 1:04.23 | |||||
14 | Ellen Sandberg | 1999 | S71 | 30.73 | 1:04.39 | |||||
15 | Lina Berggren | 1998 | Västerås Simsällskap | 30.99 | 1:04.56 | |||||
16 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 31.47 | 1:04.67 | |||||
17 | Alexandra Gordon | 2000 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.85 | 1:04.70 | |||||
18 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 31.22 | 1:04.71 | |||||
19 | Dinah Jönsson | 1998 | Ystads Simsällskap | 30.37 | 1:04.79 | |||||
20 | Alma Karlsson | 1999 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.07 | 1:04.84 | |||||
21 | Mathilda Janzon | 1998 | Göteborg Sim | 31.47 | 1:05.83 | |||||
22 | Thilde Palmqvist | 1998 | Hvetlanda Simsällskap | 31.15 | 1:05.84 | |||||
23 | Ida Pettersson | 1999 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.67 | 1:06.07 | |||||
Gren 27, 100m Frisim Damer, Försök 15 år |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alida Ramdén 59.39 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Louise Hansson 56.61 HS |
16 - 17 år: Emma Svensson (1992) 56.77 2009 FM: Céline Bertrand 57.61 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 28.25 | 59.80 | |||||
2 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 29.24 | 1:00.33 | |||||
3 | Louise Hjalmarsson | 1997 | Skövde Simsällskap | 29.42 | 1:00.75 | |||||
4 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 29.73 | 1:01.10 | |||||
5 | Klara Juliusson | 1997 | Höganäs Simsällskap | 28.71 | 1:01.21 | |||||
6 | Olivia Sjöblom | 1997 | Ludvika Simsällskap | 29.16 | 1:01.44 | |||||
7 | Erica Dahlgren | 1997 | Simklubben S 02 | 30.04 | 1:01.56 | |||||
8 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 29.54 | 1:01.64 | |||||
9 | Lina Rosvall | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 29.75 | 1:01.73 | |||||
10 | Josefin Lewton | 1997 | Kalmar Simsällskap | 29.51 | 1:01.92 | |||||
11 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.56 | 1:02.07 | |||||
12 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.16 | 1:02.47 | |||||
13 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.36 | 1:02.65 | |||||
14 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 30.15 | 1:02.96 | |||||
15 | Fanny Trollstad | 1997 | Värnamo Simsällskap | 29.71 | 1:02.97 | |||||
16 | Felicia Sandström | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 30.05 | 1:03.21 | |||||
17 | Johanna Johnsson | 1997 | Älmhults Simsällskap | 30.49 | 1:03.34 | |||||
18 | Sofia Heimsten | 1997 | Simklubben Sydsim | 30.62 | 1:03.44 | |||||
19 | Johanna Åberg | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.09 | 1:03.50 | |||||
20 | My Janzén | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.52 | 1:04.07 | |||||
21 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.50 | 1:04.12 | |||||
22 | Daniela Kindstrand | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 30.65 | 1:04.18 | |||||
23 | Klara Wallenbro | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.53 | 1:04.38 | |||||
24 | Ellen Thor | 1997 | Motala Simsällskap | 30.71 | 1:04.39 | |||||
25 | Johanna Andersson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 30.49 | 1:04.44 | |||||
26 | Gina Hvarfvenius | 1997 | Kungsbacka Simsällskap | 30.69 | 1:04.77 | |||||
Gren 27, 100m Frisim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Södratorg Kiosken |
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alida Ramdén 59.39 Södertälje |
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Louise Hansson 56.61 HS |
16 - 17 år: Emma Svensson (1992) 56.77 2009 FM: Céline Bertrand 57.61 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Louise Hansson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 27.47 | 58.51 | |||||
2 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.43 | 59.12 | |||||
3 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 28.71 | 59.59 | |||||
4 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 28.59 | 59.62 | |||||
5 | Alice Ivarsson | 1996 | Motala Simsällskap | 28.67 | 59.93 | |||||
6 | Maria Galic | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 29.36 | 1:00.11 | |||||
7 | Moa Ståhl | 1995 | Simklubben Triton | 29.28 | 1:00.23 | |||||
8 | Vera Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 29.07 | 1:00.67 | |||||
9 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.25 | 1:00.74 | |||||
10 | Nike Kruners | 1996 | Varberg-Falkenberg Sim | 29.61 | 1:00.99 | |||||
11 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 29.76 | 1:01.01 | |||||
12 | Hanna Cronqvist | 1996 | Trelleborgs Simsällskap | 29.68 | 1:01.07 | |||||
13 | Johanna Pettersson | 1996 | Värnamo Simsällskap | 29.50 | 1:01.10 | |||||
14 | Ulrika Holm | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.35 | 1:01.36 | |||||
15 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 29.51 | 1:01.45 | |||||
16 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.07 | 1:01.46 | |||||
17 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.18 | 1:01.80 | |||||
18 | Alma Thormalm | 1996 | Hvetlanda Simsällskap | 29.49 | 1:01.82 | |||||
19 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 30.36 | 1:02.05 | |||||
20 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 29.93 | 1:02.15 | |||||
21 | Klara Wakéus | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 29.84 | 1:02.18 | |||||
22 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 29.14 | 1:02.21 | |||||
23 | Jessica Allberg | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 29.61 | 1:02.52 | |||||
24 | Anna Sandäng | 1996 | Täby Sim | 29.95 | 1:02.55 | |||||
25 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.11 | 1:02.97 | |||||
26 | Viktoria Reinhold | 1996 | Göteborg Sim | 29.77 | 1:03.00 | |||||
27 | Alma Dahlberg | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 29.17 | 1:03.02 | |||||
28 | Camilla Svensson | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.21 | 1:03.41 | |||||
29 | Elin Kvarnemar | 1995 | Växjö Simsällskap | 30.65 | 1:04.61 | |||||
- | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | DNS | ||||||
Gren 28, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Fristads Express |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:07.80 2007 FM: David Larsson 2:17.83 Kalmar |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 2:06.61 2009 FM: Eric Smedlund 2:06.78 Umeå |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.15 | 1:03.74 | 1:38.52 | 2:13.49 | |||
2 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 30.16 | 1:04.44 | 1:39.17 | 2:14.45 | |||
3 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 31.12 | 1:06.09 | 1:41.95 | 2:18.33 | |||
4 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.51 | 1:06.35 | 1:43.76 | 2:21.40 | |||
5 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 31.81 | 1:07.57 | 1:45.15 | 2:22.07 | |||
6 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.07 | 1:08.50 | 1:45.50 | 2:22.57 | |||
7 | Erik Nicklasson | 1998 | Oskarshamns Simsällskap | 30.23 | 1:05.54 | 1:42.91 | 2:22.83 | |||
8 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 31.24 | 1:08.18 | 1:46.97 | 2:24.94 | |||
Gren 28, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Fristads Express |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:07.80 2007 FM: David Larsson 2:17.83 Kalmar |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 2:06.61 2009 FM: Eric Smedlund 2:06.78 Umeå |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 27.21 | 58.58 | 1:31.59 | 2:07.38 | |||
2 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.32 | 1:01.33 | 1:35.48 | 2:11.02 | |||
3 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.15 | 1:01.91 | 1:36.30 | 2:11.72 | |||
4 | Edvin Qvirist | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 28.01 | 1:01.24 | 1:36.52 | 2:12.17 | |||
5 | John Olsson | 1995 | Simklubben Laxen | 30.08 | 1:04.37 | 1:40.82 | 2:17.31 | |||
6 | David Larsson | 1996 | Kalmar Simsällskap | 30.51 | 1:04.65 | 1:40.88 | 2:17.37 | |||
7 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 29.71 | 1:03.90 | 1:40.57 | 2:18.87 | |||
8 | Oskar Olsson | 1995 | Karlstads Simsällskap | 30.19 | 1:05.58 | 1:43.16 | 2:21.24 | |||
Gren 28, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Fristads Express |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:07.80 2007 FM: David Larsson 2:17.83 Kalmar |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 2:06.61 2009 FM: Eric Smedlund 2:06.78 Umeå |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 30.42 | 1:04.74 | 1:40.29 | 2:16.87 | |||
2 | Markus Malm | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 30.63 | 1:05.56 | 1:42.74 | 2:19.98 | |||
3 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.83 | 1:06.41 | 1:45.44 | 2:23.15 | |||
4 | Erik Boström | 1997 | Höganäs Simsällskap | 32.08 | 1:07.43 | 1:45.77 | 2:23.61 | |||
5 | Erik Nicklasson | 1998 | Oskarshamns Simsällskap | 31.43 | 1:07.11 | 1:45.16 | 2:23.74 | |||
6 | Hampus Lovinge | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 31.82 | 1:08.54 | 1:46.42 | 2:24.56 | |||
7 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 32.02 | 1:09.58 | 1:48.35 | 2:24.77 | |||
8 | Gregory Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 32.08 | 1:08.84 | 1:46.80 | 2:24.92 | |||
9 | Fredrik Nilsson | 1997 | Upsala Simsällskap | 31.62 | 1:07.59 | 1:46.36 | 2:26.06 | |||
10 | Alexander Frost | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 31.07 | 1:07.93 | 1:46.88 | 2:26.29 | |||
11 | Alexander Triantafillou | 1997 | Göteborg Sim | 31.99 | 1:09.57 | 1:47.72 | 2:27.03 | |||
12 | Sean Zhong | 1998 | Täby Sim | 32.02 | 1:09.12 | 1:48.36 | 2:28.24 | |||
13 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.68 | 1:06.83 | 1:46.28 | 2:29.04 | |||
14 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 32.49 | 1:11.09 | 1:51.08 | 2:30.02 | |||
15 | Filip Svedberg | 1997 | Umeå Simsällskap | 31.35 | 1:08.71 | 1:49.48 | 2:30.16 | |||
16 | Simon Karlsson | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 32.44 | 1:11.88 | 1:54.13 | 2:34.70 | |||
17 | Nathaniel Jousefi | 1997 | Upsala Simsällskap | 32.16 | 1:10.90 | 1:53.02 | 2:35.04 | |||
18 | Alexander Havton | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 33.34 | 1:13.19 | 1:54.77 | 2:36.55 | |||
19 | William Åberg | 1997 | Täby Sim | 31.84 | 1:09.30 | 1:52.63 | 2:39.82 | |||
- | Cristian Vasilescu | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | DNS | ||||||
- | Cruiz Llupa | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | DNS | ||||||
- | Steven Angelo Larsson | 1998 | Trollhättans Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 28, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Fristads Express |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:07.80 2007 FM: David Larsson 2:17.83 Kalmar |
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 2:06.61 2009 FM: Eric Smedlund 2:06.78 Umeå |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 28.37 | 1:01.39 | 1:35.21 | 2:09.19 | |||
2 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.46 | 1:03.14 | 1:37.64 | 2:12.84 | |||
3 | Edvin Qvirist | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 28.61 | 1:02.22 | 1:38.30 | 2:14.21 | |||
4 | Patrik Löfgren | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.72 | 1:03.46 | 1:38.38 | 2:14.68 | |||
5 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 29.75 | 1:04.18 | 1:40.01 | 2:15.83 | |||
6 | David Larsson | 1996 | Kalmar Simsällskap | 30.20 | 1:05.08 | 1:40.31 | 2:17.38 | |||
7 | Oskar Olsson | 1995 | Karlstads Simsällskap | 29.71 | 1:03.97 | 1:40.31 | 2:17.48 | |||
8 | John Olsson | 1995 | Simklubben Laxen | 29.74 | 1:04.05 | 1:40.57 | 2:18.63 | |||
9 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 29.65 | 1:04.97 | 1:41.18 | 2:18.71 | |||
10 | Anton Johansson | 1996 | Kungsbacka Simsällskap | 30.06 | 1:04.68 | 1:41.60 | 2:19.01 | |||
11 | Filip Dolk | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 30.62 | 1:05.47 | 1:41.25 | 2:19.91 | |||
12 | Max Östberg | 1996 | Västerås Simsällskap | 30.28 | 1:05.41 | 1:42.40 | 2:19.95 | |||
13 | Joachim Bratt | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 29.71 | 1:04.14 | 1:41.04 | 2:20.08 | |||
14 | Niclas Hvalgren | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.34 | 1:06.47 | 1:43.47 | 2:20.90 | |||
15 | Linus Wannebro | 1995 | Kristianstads SLS | 30.83 | 1:06.40 | 1:42.69 | 2:20.97 | |||
16 | Christopher Jedel | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 31.71 | 1:08.24 | 1:44.97 | 2:21.32 | |||
17 | Victor Lloyd | 1996 | Trelleborgs Simsällskap | 30.97 | 1:06.59 | 1:43.48 | 2:21.70 | |||
18 | Oskar Renåker | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 32.24 | 1:09.44 | 1:46.78 | 2:23.81 | |||
19 | Jesper Skoglund | 1995 | Uddevalla Sim | 31.68 | 1:07.75 | 1:45.56 | 2:25.79 | |||
20 | Viktor Christiansson | 1995 | Tyringe Simsällskap | 29.46 | 1:06.20 | 1:45.85 | 2:25.84 | |||
21 | Tim Filipsson | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 30.30 | 1:06.30 | 1:45.21 | 2:25.95 | |||
22 | Max Bergh | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.41 | 1:07.62 | 1:46.99 | 2:26.49 | |||
23 | Simon Pettersson | 1995 | Ljungby Simsällskap | 32.35 | 1:11.24 | 1:51.05 | 2:32.89 | |||
24 | Gustav Holmström | 1996 | Simklubben Lödde | 31.14 | 1:08.31 | 1:49.97 | 2:37.21 | |||
- | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | DNS | ||||||
Gren 29, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Team Sportia Borås |
15 år och yngre: Ida Lindborg (1994) 2:17.76 2009 FM: Louise Hansson 2:21.27 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 2:18.88 2010 FM: Tilde Lundmark 2:23.53 S02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 33.34 | 1:09.46 | 1:46.54 | 2:23.94 | |||
2 | Amanda Granborg | 1999 | Malmö Kappsimningsklubb | 34.24 | 1:11.43 | 1:50.17 | 2:28.18 | |||
3 | Sara Linné | 1997 | Landskrona Simsällskap | 34.35 | 1:11.31 | 1:50.93 | 2:29.84 | |||
4 | Malin Johansson | 1997 | Simklubben Sydsim | 35.32 | 1:12.98 | 1:52.74 | 2:30.86 | |||
5 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 34.76 | 1:13.11 | 1:52.37 | 2:31.23 | |||
6 | Linnea Wranå | 1998 | Kalmar Simsällskap | 34.59 | 1:12.89 | 1:52.82 | 2:32.53 | |||
7 | Julia Nordlund | 1998 | Falu Simsällskap | 35.89 | 1:14.47 | 1:54.39 | 2:33.81 | |||
8 | Amanda Löfgren | 1997 | Västerås Simsällskap | 35.76 | 1:14.66 | 1:55.02 | 2:34.11 | |||
Gren 29, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Team Sportia Borås |
15 år och yngre: Ida Lindborg (1994) 2:17.76 2009 FM: Louise Hansson 2:21.27 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 2:18.88 2010 FM: Tilde Lundmark 2:23.53 S02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Louise Hansson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 31.90 | 1:07.62 | 1:43.41 | 2:18.09 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | ||
2 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 33.33 | 1:09.59 | 1:45.81 | 2:22.00 | |||
3 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 33.97 | 1:09.77 | 1:46.04 | 2:23.58 | |||
4 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 33.69 | 1:10.74 | 1:49.13 | 2:25.19 | |||
5 | Rebecca Håkansson | 1996 | Vellinge-Näsets Simklubb | 34.53 | 1:11.09 | 1:48.99 | 2:27.75 | |||
6 | Tilde Lundmark | 1995 | Simklubben S 02 | 34.92 | 1:11.95 | 1:50.13 | 2:28.76 | |||
7 | Cecilia Wallén | 1995 | Spårvägens Simförening | 36.11 | 1:13.32 | 1:52.03 | 2:29.81 | |||
8 | Amanda Sundström | 1995 | Uddevalla Sim | 34.72 | 1:12.80 | 1:52.42 | 2:31.57 | |||
Gren 29, 200m Ryggsim Damer, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Team Sportia Borås |
15 år och yngre: Ida Lindborg (1994) 2:17.76 2009 FM: Louise Hansson 2:21.27 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 2:18.88 2010 FM: Tilde Lundmark 2:23.53 S02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 34.25 | 1:10.95 | 1:49.64 | 2:27.77 | |||
2 | Sara Linné | 1997 | Landskrona Simsällskap | 35.20 | 1:12.06 | 1:50.81 | 2:29.21 | |||
3 | Amanda Granborg | 1999 | Malmö Kappsimningsklubb | 34.90 | 1:13.33 | 1:51.92 | 2:30.22 | |||
4 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 35.01 | 1:13.54 | 1:53.65 | 2:32.43 | |||
5 | Linnea Wranå | 1998 | Kalmar Simsällskap | 34.44 | 1:13.08 | 1:53.41 | 2:33.14 | |||
6 | Malin Johansson | 1997 | Simklubben Sydsim | 35.98 | 1:14.41 | 1:54.79 | 2:33.72 | |||
7 | Miranda Arvidsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 35.71 | 1:14.35 | 1:54.40 | 2:34.05 | Deltar ej i final | ||
8 | Amanda Löfgren | 1997 | Västerås Simsällskap | 35.58 | 1:14.96 | 1:55.18 | 2:34.21 | |||
9 | Julia Nordlund | 1998 | Falu Simsällskap | 35.31 | 1:14.26 | 1:54.68 | 2:34.28 | |||
10 | Ida Borg | 1997 | Simklubben Triton | 36.22 | 1:15.26 | 1:55.64 | 2:35.12 | |||
11 | Hannah Skog | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 36.43 | 1:15.74 | 1:56.61 | 2:35.91 | |||
12 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 36.04 | 1:15.55 | 1:57.44 | 2:36.43 | |||
13 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 35.65 | 1:15.63 | 1:56.93 | 2:36.53 | |||
14 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 36.16 | 1:16.04 | 1:56.54 | 2:36.54 | |||
15 | Dinah Jönsson | 1998 | Ystads Simsällskap | 35.95 | 1:15.49 | 1:56.58 | 2:37.17 | |||
16 | Cassandra Tran | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 37.03 | 1:16.17 | 1:58.78 | 2:37.26 | |||
17 | Issabella Hong | 1998 | Kalmar Simsällskap | 36.49 | 1:16.60 | 1:57.36 | 2:37.62 | |||
18 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 37.34 | 1:18.69 | 2:00.45 | 2:38.35 | |||
19 | Alexandra Engsoo | 1998 | Södertälje Simsällskap | 36.09 | 1:15.61 | 1:56.99 | 2:38.64 | |||
20 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 36.53 | 1:15.84 | 1:57.87 | 2:39.27 | |||
21 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 36.92 | 1:17.29 | 1:59.29 | 2:40.67 | |||
22 | Jenny Thalin | 1997 | Vellinge-Näsets Simklubb | 36.61 | 1:18.54 | 2:01.41 | 2:42.83 | |||
23 | Anna Hassler | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 36.95 | 1:18.65 | 2:02.31 | 2:43.63 | |||
24 | Mathilda Janzon | 1998 | Göteborg Sim | 37.62 | 1:20.37 | 2:04.06 | 2:46.14 | |||
Gren 29, 200m Ryggsim Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Team Sportia Borås |
15 år och yngre: Ida Lindborg (1994) 2:17.76 2009 FM: Louise Hansson 2:21.27 HS |
16 - 17 år: Ida Lindborg (1994) 2:18.88 2010 FM: Tilde Lundmark 2:23.53 S02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Louise Hansson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 32.93 | 1:09.15 | 1:46.15 | 2:23.49 | |||
2 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 34.98 | 1:11.85 | 1:48.43 | 2:25.19 | |||
3 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 33.78 | 1:10.62 | 1:47.87 | 2:25.82 | |||
4 | Rebecca Håkansson | 1996 | Vellinge-Näsets Simklubb | 35.08 | 1:12.55 | 1:50.04 | 2:28.01 | |||
5 | Tilde Lundmark | 1995 | Simklubben S 02 | 35.13 | 1:12.13 | 1:49.98 | 2:28.91 | |||
6 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 34.78 | 1:13.07 | 1:51.97 | 2:29.21 | |||
7 | Cecilia Wallén | 1995 | Spårvägens Simförening | 35.44 | 1:13.53 | 1:51.85 | 2:29.48 | |||
8 | Amanda Sundström | 1995 | Uddevalla Sim | 35.23 | 1:13.84 | 1:52.77 | 2:31.06 | |||
9 | Maria Galic | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 36.68 | 1:14.81 | 1:54.36 | 2:31.80 | |||
10 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 35.36 | 1:13.81 | 1:53.25 | 2:31.91 | |||
11 | Ebba Stillman | 1996 | Växjö Simsällskap | 35.30 | 1:13.40 | 1:53.05 | 2:32.04 | |||
12 | Tove Andersson | 1995 | Trelleborgs Simsällskap | 35.21 | 1:13.53 | 1:53.25 | 2:32.10 | |||
13 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 34.95 | 1:13.85 | 1:53.48 | 2:32.25 | |||
14 | Josefine Rydberg | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 35.72 | 1:13.67 | 1:52.95 | 2:33.02 | |||
15 | Nike Kruners | 1996 | Varberg-Falkenberg Sim | 36.24 | 1:14.19 | 1:54.84 | 2:33.37 | |||
16 | Alice Ivarsson | 1996 | Motala Simsällskap | 35.41 | 1:13.87 | 1:53.24 | 2:33.84 | |||
17 | Jeanette Reinert | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 35.88 | 1:14.87 | 1:55.07 | 2:34.52 | |||
18 | Felicia Hedman | 1995 | Väsby Simsällskap | 34.57 | 1:14.11 | 1:54.75 | 2:34.57 | |||
19 | Johanna Pettersson | 1996 | Värnamo Simsällskap | 36.50 | 1:15.77 | 1:55.90 | 2:35.62 | |||
20 | Linnéa Månsson | 1996 | Simsällskapet Iden | 36.77 | 1:15.94 | 1:56.22 | 2:36.31 | |||
21 | Åsa Hambraeus | 1996 | Täby Sim | 36.95 | 1:16.73 | 1:57.57 | 2:37.12 | |||
22 | Cecilia Boman | 1996 | Simsällskapet Iden | 36.54 | 1:16.45 | 1:57.29 | 2:37.74 | |||
23 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 35.24 | 1:16.28 | 1:58.47 | 2:38.45 | |||
24 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 35.83 | 1:16.26 | 1:58.00 | 2:39.85 | |||
Gren 30, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år och yngre |
Sponsor: Fam Strömbeck Visby |
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: William Reinholdsson 1:12.28 Elf |
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Alexander Morgan 1:04.98 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 1:05.15 2011 FM: Erik Persson 1:05.15 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 33.01 | 1:10.91 | |||||
2 | Mika Persson | 1998 | Höganäs Simsällskap | 33.42 | 1:11.98 | |||||
3 | Pär Börjeson | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 34.49 | 1:12.24 | |||||
4 | Daniel Räisänen | 1999 | Täby Sim | 34.24 | 1:12.63 | |||||
5 | Teodor Widerberg | 1998 | Simklubben Laxen | 34.39 | 1:12.69 | |||||
6 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 34.52 | 1:13.56 | |||||
7 | Magnus Karlsborn | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 35.31 | 1:14.14 | |||||
8 | Julius Ekstrand | 1998 | Simsällskapet Iden | 37.10 | 1:18.10 | |||||
Gren 30, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år |
Sponsor: Fam Strömbeck Visby |
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: William Reinholdsson 1:12.28 Elf |
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Alexander Morgan 1:04.98 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 1:05.15 2011 FM: Erik Persson 1:05.15 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Benjamin Dzihic | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 32.64 | 1:10.39 | |||||
2 | Kalle Svensson | 1997 | Uddevalla Sim | 33.44 | 1:10.44 | |||||
3 | Oskar Ehrnberg | 1997 | Göteborg Sim | 33.45 | 1:11.66 | |||||
4 | Ludwig Wemlén | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 33.89 | 1:12.26 | |||||
5 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 33.93 | 1:12.55 | |||||
6 | Joel Knutsson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 34.92 | 1:14.04 | |||||
7 | Daniel Andersson | 1997 | Kungälvs Simsällskap | 34.83 | 1:14.09 | |||||
8 | Hannes Hjärne | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 34.98 | 1:15.54 | |||||
Gren 30, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Fam Strömbeck Visby |
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: William Reinholdsson 1:12.28 Elf |
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Alexander Morgan 1:04.98 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 1:05.15 2011 FM: Erik Persson 1:05.15 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 29.46 | 1:01.80 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | ||||
2 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.28 | 1:04.83 | |||||
3 | Andreas Elofsson | 1995 | Uddevalla Sim | 30.74 | 1:05.91 | |||||
4 | Anton Gomez | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.03 | 1:07.37 | |||||
5 | Alfred Bjärudd | 1996 | Simklubben Laxen | 31.63 | 1:07.50 | |||||
6 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 32.32 | 1:08.75 | |||||
7 | Kevin Thorvaldsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 32.71 | 1:09.10 | |||||
8 | Victor Klügel | 1995 | S71 | 32.01 | 1:09.26 | |||||
Gren 30, 100m Bröstsim Herrar, Försök 14 år och yngre |
Sponsor: Fam Strömbeck Visby |
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: William Reinholdsson 1:12.28 Elf |
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Alexander Morgan 1:04.98 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 1:05.15 2011 FM: Erik Persson 1:05.15 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Daniel Kertes | 1999 | Ängelholms Simsällskap | 33.51 | 1:12.32 | |||||
2 | Mika Persson | 1998 | Höganäs Simsällskap | 34.25 | 1:12.74 | |||||
3 | Teodor Widerberg | 1998 | Simklubben Laxen | 34.70 | 1:13.92 | |||||
4 | Pär Börjeson | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 34.98 | 1:14.25 | |||||
5 | William Lulek | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 35.24 | 1:14.40 | |||||
6 | Daniel Räisänen | 1999 | Täby Sim | 34.41 | 1:14.53 | |||||
7 | Magnus Karlsborn | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 35.42 | 1:15.42 | |||||
8 | Julius Ekstrand | 1998 | Simsällskapet Iden | 36.16 | 1:16.24 | |||||
9 | Hugo Rydberg | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 35.92 | 1:16.51 | |||||
10 | Dennis Åberg | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 36.77 | 1:17.36 | |||||
11 | Arvid Kjellén | 1998 | Spårvägens Simförening | 35.80 | 1:17.40 | |||||
12 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 35.92 | 1:17.67 | |||||
13 | Jacob Olsson | 1998 | Kalmar Simsällskap | 36.69 | 1:17.85 | |||||
14 | Fredrik Hjalmarsson | 1998 | Karlskrona Simsällskap | 36.84 | 1:18.24 | |||||
15 | Simon Linnér | 1999 | Motala Simsällskap | 36.39 | 1:19.13 | |||||
16 | Oscar Brohammer | 1998 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 37.49 | 1:20.80 | |||||
17 | Sebastian Andersson | 1999 | Simklubben Sydsim | 37.01 | 1:20.81 | |||||
18 | Calle Lindroth | 1998 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 38.40 | 1:20.95 | |||||
19 | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | 37.95 | 1:21.56 | |||||
20 | Eldin Kadic | 1999 | Eskilstuna Simklubb | 37.32 | 1:22.10 | |||||
- | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 30, 100m Bröstsim Herrar, Försök 15 år |
Sponsor: Fam Strömbeck Visby |
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: William Reinholdsson 1:12.28 Elf |
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Alexander Morgan 1:04.98 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 1:05.15 2011 FM: Erik Persson 1:05.15 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Benjamin Dzihic | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 32.76 | 1:10.12 | |||||
2 | Oskar Ehrnberg | 1997 | Göteborg Sim | 33.23 | 1:11.67 | |||||
3 | Kalle Svensson | 1997 | Uddevalla Sim | 34.24 | 1:12.50 | |||||
4 | Ludwig Wemlén | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 33.75 | 1:13.48 | |||||
5 | Henry Kerman | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 34.78 | 1:14.22 | |||||
6 | Joel Knutsson | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 35.40 | 1:14.39 | |||||
7 | Daniel Andersson | 1997 | Kungälvs Simsällskap | 35.20 | 1:14.95 | |||||
8 | Hannes Hjärne | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 34.17 | 1:15.02 | |||||
9 | Jesper Björkman | 1997 | Simklubben Götene | 34.49 | 1:15.07 | |||||
10 | Alexander Gabri | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.85 | 1:15.27 | |||||
11 | William Reinholdsson | 1997 | Simklubben Elfsborg | 35.75 | 1:15.66 | |||||
12 | Alexander Bogesten | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 35.42 | 1:15.74 | |||||
13 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 34.98 | 1:15.78 | |||||
14 | David Kruthammar | 1997 | Täby Sim | 35.62 | 1:15.91 | |||||
15 | Christopher Havton | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 35.64 | 1:16.91 | |||||
16 | Isac Troell | 1997 | Föreningen Sim Team Engelholm | 35.82 | 1:17.02 | |||||
17 | Petter Lindberg | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 34.30 | 1:17.04 | |||||
18 | Gustaf Mild | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 35.89 | 1:17.07 | |||||
19 | Navid Fageeh | 1997 | Uddevalla Sim | 35.88 | 1:17.18 | |||||
20 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 35.81 | 1:17.69 | |||||
21 | Alexander Triantafillou | 1997 | Göteborg Sim | 36.38 | 1:17.73 | |||||
22 | Johan Staflund | 1997 | Skövde Simsällskap | 36.11 | 1:18.02 | |||||
23 | Shervin Ghahestani | 1997 | Täby Sim | 36.72 | 1:18.69 | |||||
24 | Cristian Vasilescu | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.42 | 1:19.20 | |||||
25 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 36.65 | 1:20.25 | |||||
26 | Sean Johansson | 1997 | Upsala Simsällskap | 37.09 | 1:21.75 | |||||
Gren 30, 100m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Fam Strömbeck Visby |
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: William Reinholdsson 1:12.28 Elf |
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Alexander Morgan 1:04.98 SKK |
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 1:05.15 2011 FM: Erik Persson 1:05.15 Kungsbacka |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.99 | 1:05.75 | |||||
2 | Andreas Elofsson | 1995 | Uddevalla Sim | 31.39 | 1:07.05 | |||||
3 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 32.24 | 1:07.66 | |||||
4 | Alfred Bjärudd | 1996 | Simklubben Laxen | 32.17 | 1:08.25 | |||||
5 | Victor Klügel | 1995 | S71 | 31.18 | 1:08.40 | |||||
6 | Anton Gomez | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.36 | 1:08.41 | |||||
7 | Rasmus Wetterborg | 1996 | Simklubben Triton | 31.85 | 1:08.69 | |||||
8 | Kevin Thorvaldsson | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 32.45 | 1:08.81 | |||||
8 | Noa Koch | 1996 | Uddevalla Sim | 32.12 | 1:08.81 | Deltar ej i final | ||||
10 | Viktor Kertes | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 31.83 | 1:08.93 | |||||
11 | Alexander Dimcevski | 1995 | Simklubben S 02 | 33.08 | 1:09.24 | |||||
12 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 32.49 | 1:10.25 | |||||
13 | Otto Schippert | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 32.91 | 1:10.28 | |||||
14 | Johan Andersson | 1995 | Uddevalla Sim | 32.51 | 1:11.02 | |||||
15 | Ludvig Hazard | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 33.10 | 1:11.12 | |||||
16 | Joel Georgy | 1996 | Kungsbacka Simsällskap | 33.41 | 1:11.39 | |||||
17 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.20 | 1:11.57 | |||||
18 | Benjamin Lindberg | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 33.35 | 1:11.67 | |||||
19 | Eric Lundström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 33.48 | 1:12.13 | |||||
20 | Sebastian Engfors-Nyqvist | 1996 | Simklubben Elfsborg | 34.16 | 1:12.39 | |||||
21 | Luke Postema | 1995 | Sjöbo Simsällskap | 32.64 | 1:12.58 | |||||
22 | Adam Åkesson | 1996 | Ystads Simsällskap | 33.74 | 1:13.33 | |||||
23 | Marcus Forsgren | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 34.12 | 1:13.65 | |||||
24 | Mika Mononen | 1996 | Ystads Simsällskap | 34.57 | 1:14.61 | |||||
25 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 33.41 | 1:15.78 | |||||
Gren 31, 400m Medley Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Martina Granström (1991) 4:57.57 2006 FM: Jaqueline Hippi 5:05.65 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:55.22 2000 FM: Céline Bertrand 5:00.30 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 1:09.15 | 2:25.95 | 3:59.42 | 5:09.28 | |||
2 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:06.85 | 2:30.30 | 4:01.91 | 5:13.94 | |||
3 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 1:09.48 | 2:31.48 | 4:05.32 | 5:16.19 | |||
4 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:09.95 | 2:32.37 | 4:06.42 | 5:17.22 | |||
5 | Sophie Hansson | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 1:14.07 | 2:38.14 | 4:05.08 | 5:19.30 | |||
6 | Astrid Johansson | 1997 | Simklubben S 02 | 1:12.73 | 2:37.77 | 4:06.15 | 5:19.62 | |||
7 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 1:11.24 | 2:40.70 | 4:09.18 | 5:22.09 | |||
8 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 1:11.30 | 2:37.92 | 4:12.88 | 5:26.60 | |||
Gren 31, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Martina Granström (1991) 4:57.57 2006 FM: Jaqueline Hippi 5:05.65 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:55.22 2000 FM: Céline Bertrand 5:00.30 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 1:06.50 | 2:24.35 | 3:50.57 | 5:01.72 | |||
2 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:10.43 | 2:28.08 | 3:57.05 | 5:05.23 | |||
3 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:10.18 | 2:30.44 | 4:01.58 | 5:07.10 | |||
4 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:11.25 | 2:29.85 | 4:01.39 | 5:08.16 | |||
5 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:10.00 | 2:33.07 | 3:59.73 | 5:12.09 | |||
6 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:10.63 | 2:32.35 | 4:00.98 | 5:12.37 | |||
7 | Ellen Olsson | 1995 | Simklubben Triton | 1:14.00 | 2:34.79 | 4:07.48 | 5:14.32 | |||
8 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 1:11.18 | 2:34.46 | 4:09.91 | 5:20.98 | |||
Gren 31, 400m Medley Damer, Försök 15 år och yngre |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Martina Granström (1991) 4:57.57 2006 FM: Jaqueline Hippi 5:05.65 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:55.22 2000 FM: Céline Bertrand 5:00.30 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Erica Sjöholm | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 1:10.87 | 2:29.74 | 4:03.69 | 5:12.68 | |||
2 | Alba Forés | 1998 | Simklubben Triton | 1:10.35 | 2:33.17 | 4:09.88 | 5:20.78 | |||
3 | Elin Podéus | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:07.69 | 2:32.35 | 4:05.51 | 5:21.23 | |||
4 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:10.03 | 2:34.29 | 4:09.16 | 5:21.48 | |||
5 | Astrid Johansson | 1997 | Simklubben S 02 | 1:13.05 | 2:39.05 | 4:08.55 | 5:21.91 | |||
6 | Sophie Hansson | 1998 | Helsingborgs Simsällskap | 1:13.98 | 2:38.67 | 4:05.96 | 5:23.70 | |||
7 | Fanny Andersson | 1997 | Simklubben Triton | 1:12.43 | 2:42.08 | 4:11.25 | 5:24.49 | |||
8 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 1:12.10 | 2:36.19 | 4:11.77 | 5:28.77 | |||
9 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:13.61 | 2:38.51 | 4:16.73 | 5:30.27 | |||
10 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:15.22 | 2:43.31 | 4:18.01 | 5:32.89 | |||
11 | Malin Johansson | 1997 | Simklubben Sydsim | 1:17.26 | 2:41.14 | 4:19.49 | 5:33.03 | |||
12 | Johanna Johnsson | 1997 | Älmhults Simsällskap | 1:16.60 | 2:42.93 | 4:19.19 | 5:33.27 | |||
13 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:14.97 | 2:41.58 | 4:19.56 | 5:35.48 | |||
14 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:17.22 | 2:45.52 | 4:20.82 | 5:35.65 | |||
15 | Lina Berggren | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:17.67 | 2:46.99 | 4:20.39 | 5:38.90 | |||
16 | Amanda Löfgren | 1997 | Västerås Simsällskap | 1:24.41 | 2:50.99 | 4:27.72 | 5:48.89 | |||
17 | Mathilda Edlund | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:20.74 | 2:52.55 | 4:39.00 | 5:58.94 | |||
Gren 31, 400m Medley Damer, Försök 16 - 17 år |
Sponsor: Parca Handelsbolag |
15 år och yngre: Martina Granström (1991) 4:57.57 2006 FM: Jaqueline Hippi 5:05.65 Väsby |
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:55.22 2000 FM: Céline Bertrand 5:00.30 Skövde |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:08.81 | 2:27.37 | 3:57.76 | 5:06.68 | |||
2 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 1:08.17 | 2:28.05 | 3:57.25 | 5:11.99 | |||
3 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:11.17 | 2:29.70 | 4:01.14 | 5:12.18 | |||
4 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:12.15 | 2:31.82 | 4:01.73 | 5:12.80 | |||
5 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:10.54 | 2:31.64 | 4:00.90 | 5:14.22 | |||
6 | Malin Westman | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:10.28 | 2:35.74 | 4:01.04 | 5:14.57 | |||
7 | Madelene Andersson | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 1:09.46 | 2:32.38 | 4:05.95 | 5:16.70 | |||
8 | Ellen Olsson | 1995 | Simklubben Triton | 1:15.32 | 2:38.84 | 4:12.56 | 5:19.96 | |||
9 | Johanna Pettersson | 1996 | Värnamo Simsällskap | 1:11.01 | 2:34.20 | 4:08.70 | 5:20.12 | |||
10 | Emelie Johansson | 1996 | Täby Sim | 1:12.95 | 2:39.95 | 4:08.04 | 5:20.68 | |||
11 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:16.48 | 2:41.83 | 4:11.57 | 5:22.19 | |||
12 | Elin Lundgren | 1995 | Simklubben Hajen | 1:12.03 | 2:38.62 | 4:11.07 | 5:23.28 | |||
13 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 1:14.03 | 2:40.81 | 4:08.46 | 5:23.71 | |||
14 | Rebecca Diaz-Nilsson | 1996 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:09.87 | 2:36.18 | 4:12.50 | 5:25.03 | |||
15 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:15.86 | 2:37.75 | 4:11.74 | 5:26.15 | |||
16 | Elvira Andersen | 1995 | Markaryds Simsällskap | 1:15.50 | 2:42.11 | 4:13.56 | 5:26.64 | |||
17 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:12.65 | 2:36.65 | 4:13.04 | 5:27.32 | |||
18 | Rebecca Nilsson | 1996 | Helsingborgs Simsällskap | 1:13.41 | 2:36.90 | 4:11.00 | 5:28.13 | |||
19 | Linnea Olausson | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 1:12.72 | 2:40.49 | 4:15.97 | 5:28.90 | |||
20 | Josefine Möller | 1996 | Höganäs Simsällskap | 1:17.36 | 2:40.55 | 4:12.92 | 5:29.63 | |||
21 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:14.07 | 2:42.81 | 4:12.03 | 5:29.65 | |||
22 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:17.49 | 2:43.80 | 4:17.99 | 5:31.65 | |||
23 | Johanna Andersson | 1996 | Simklubben S 02 | 1:13.77 | 2:41.47 | 4:17.98 | 5:31.81 | |||
24 | Matilda Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 1:13.12 | 2:37.47 | 4:10.89 | 5:32.02 | |||
25 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:16.96 | 2:44.30 | 4:19.54 | 5:32.09 | |||
26 | Fanny Norkko | 1995 | Järfälla Simsällskap | 1:14.90 | 2:42.54 | 4:20.47 | 5:32.56 | |||
27 | Emma Bring | 1995 | Spårvägens Simförening | 1:11.76 | 2:41.33 | 4:20.52 | 5:32.73 | |||
28 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:11.91 | 2:39.74 | 4:21.06 | 5:38.08 | |||
Gren 32, 4X100m Frisim Herr 16-17, Finaler 17 år och yngre |
Sponsor: Borås Simarena |
17 år och yngre: Helsingborgs S (1992) 3:36.39 2007 FM: SK Triton 3:40.05 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Helsingborgs S Lag 1 | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 3:34.71 | 0-17 Åldersgrupp Rekord | |||||
Enzo Schön | 1996 | 26.14 | 53.84 | 53.84 | ||||||
Fabian Steen | 1996 | 25.09 | 54.11 | 1:47.95 | ||||||
Efrem Ghirmai | 1996 | 24.91 | 52.84 | 2:40.79 | ||||||
Alexander Johansson | 1995 | 25.47 | 53.92 | 3:34.71 | ||||||
2 | Jönköping Herrar | 1995 | Jönköpings Simsällskap | 3:36.05 | ||||||
Emil Gustavsson | 1995 | 25.44 | 52.59 | 52.59 | ||||||
Axel Pettersson | 1995 | 24.05 | 51.59 | 1:44.18 | ||||||
Daniel Forndal | 1997 | 25.91 | 54.11 | 2:38.29 | ||||||
Kevin Thorvaldsson | 1995 | 26.75 | 57.76 | 3:36.05 | ||||||
3 | Mölndals ASS Lag 1 | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 3:36.53 | ||||||
Edvin Qvirist | 1995 | 26.00 | 54.42 | 54.42 | ||||||
Julian Cöster | 1995 | 25.22 | 54.64 | 1:49.06 | ||||||
Patrik Löfgren | 1996 | 25.47 | 54.56 | 2:43.62 | ||||||
Isak Eliasson | 1996 | 24.80 | 52.91 | 3:36.53 | ||||||
4 | Linköpings ASS | 1995 | Linköpings Allmänna SS | 3:42.35 | ||||||
Grim Sjöberg | 1995 | 25.70 | 54.65 | 54.65 | ||||||
Oskar Gannholm-Johansson | 1996 | 26.68 | 56.15 | 1:50.80 | ||||||
Carl Norlander | 1997 | 26.31 | 55.88 | 2:46.68 | ||||||
Daniel Olsson | 1996 | 26.10 | 55.67 | 3:42.35 | ||||||
5 | SK S02 | 1995 | Simklubben S 02 | 3:44.57 | ||||||
Elias Gausel | 1996 | 26.40 | 56.67 | 56.67 | ||||||
Johannes Sköld | 1996 | 26.38 | 56.99 | 1:53.66 | ||||||
Robert O´Gorman | 1995 | 26.04 | 55.20 | 2:48.86 | ||||||
Alexander Dimcevski | 1995 | 26.63 | 55.71 | 3:44.57 | ||||||
6 | SK Laxen | 1995 | Simklubben Laxen | 3:44.74 | ||||||
John Olsson | 1995 | 26.68 | 55.64 | 55.64 | ||||||
Mikael Blum | 1995 | 26.66 | 55.89 | 1:51.53 | ||||||
Alfred Bjärudd | 1996 | 27.32 | 56.96 | 2:48.49 | ||||||
André Idoffsson | 1997 | 26.63 | 56.25 | 3:44.74 | ||||||
7 | Kungsbacka SS Lag 1 | 1995 | Kungsbacka Simsällskap | 3:45.07 | ||||||
Anton Johansson | 1996 | 27.62 | 57.28 | 57.28 | ||||||
Viktor Hörndahl | 1995 | 25.52 | 54.54 | 1:51.82 | ||||||
Joel Georgy | 1996 | 26.74 | 55.88 | 2:47.70 | ||||||
David Zachrisson | 1996 | 27.33 | 57.37 | 3:45.07 | ||||||
8 | SK Elfsborg | 1995 | Simklubben Elfsborg | 3:46.72 | ||||||
Arwid Anesten | 1995 | 26.48 | 56.51 | 56.51 | ||||||
Adam Paulsson | 1995 | 25.75 | 53.48 | 1:49.99 | ||||||
Adrian Johannesson | 1995 | 26.27 | 55.36 | 2:45.35 | ||||||
Sebastian Engfors-Nyqvist | 1996 | 29.12 | 1:01.37 | 3:46.72 | ||||||
9 | Helsingborgs S Lag 2 | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 3:47.00 | ||||||
Oscar Pihl | 1995 | 27.78 | 57.06 | 57.06 | ||||||
Oliver Titikic | 1995 | 27.25 | 56.81 | 1:53.87 | ||||||
Pontus Wallin | 1996 | 26.88 | 56.03 | 2:49.90 | ||||||
Filip Dolk | 1996 | 27.58 | 57.10 | 3:47.00 | ||||||
10 | Mölndals ASS Lag 2 | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 3:47.14 | ||||||
Joachim Bratt | 1995 | 26.95 | 56.08 | 56.08 | ||||||
Christopher Jedel | 1995 | 27.40 | 56.78 | 1:52.86 | ||||||
Ludvig Hazard | 1995 | 26.26 | 56.80 | 2:49.66 | ||||||
Anton Welliver | 1995 | 26.66 | 57.48 | 3:47.14 | ||||||
11 | Ängelholms SS | 1995 | Ängelholms Simsällskap | 3:47.71 | ||||||
Daniel Kertes | 1999 | 29.56 | 1:01.36 | 1:01.36 | ||||||
Viktor Kertes | 1996 | 25.41 | 53.83 | 1:55.19 | ||||||
Erik Öjstedt | 1995 | 26.67 | 56.94 | 2:52.13 | ||||||
Christoffer Roos | 1995 | 26.23 | 55.58 | 3:47.71 | ||||||
12 | Spårvägens Sf | 1995 | Spårvägens Simförening | 3:48.72 | ||||||
Anton Lüning | 1996 | 26.45 | 56.86 | 56.86 | ||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 27.14 | 57.26 | 1:54.12 | ||||||
Tobias Henriksson | 1996 | 27.60 | 58.11 | 2:52.23 | ||||||
Haider Adel Ali | 1995 | 26.41 | 56.49 | 3:48.72 | ||||||
13 | Väsby SS Lag 1 | 1995 | Väsby Simsällskap | 3:48.77 | ||||||
Oscar Frisk-Garcia | 1996 | 28.24 | 1:00.25 | 1:00.25 | ||||||
Markus Fürst | 1996 | 26.14 | 54.78 | 1:55.03 | ||||||
Oscar Zedendahl | 1995 | 27.85 | 59.23 | 2:54.26 | ||||||
Alexander Ozerov | 1996 | 25.37 | 54.51 | 3:48.77 | ||||||
14 | SK Ena | 1995 | Simklubben Ena | 3:49.55 | ||||||
Fredrik Ekesten | 1995 | 28.48 | 59.25 | 59.25 | ||||||
Adam Ackerstierna | 1995 | 25.56 | 53.90 | 1:53.15 | ||||||
Olle Lindberg | 1995 | 27.53 | 58.93 | 2:52.08 | ||||||
Johannes Ålander | 1995 | 26.60 | 57.47 | 3:49.55 | ||||||
15 | Stockholms KK | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 3:50.39 | ||||||
Felix Gudehn | 1995 | 26.96 | 58.14 | 58.14 | ||||||
Alexander Morgan | 1996 | 25.66 | 55.20 | 1:53.34 | ||||||
Ossian Lönn | 1996 | 27.35 | 58.49 | 2:51.83 | ||||||
Ossian Ankarberg | 1996 | 27.74 | 58.56 | 3:50.39 | ||||||
16 | Ystads SS | 1995 | Ystads Simsällskap | 3:50.61 | ||||||
Joachim Olsson | 1995 | 26.60 | 56.91 | 56.91 | ||||||
Mika Mononen | 1996 | 27.60 | 58.44 | 1:55.35 | ||||||
Johan Christiansson | 1996 | 26.53 | 56.93 | 2:52.28 | ||||||
Christian Andersson | 1995 | 27.90 | 58.33 | 3:50.61 | ||||||
17 | Sundsvalls SS | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 3:51.14 | ||||||
Johan Norlin | 1997 | 28.26 | 59.39 | 59.39 | ||||||
Johannes Skagius | 1995 | 25.33 | 53.28 | 1:52.67 | ||||||
Dominik Jackiewicz | 1996 | 27.10 | 57.15 | 2:49.82 | ||||||
Benjamin Dzihic | 1997 | 28.10 | 1:01.32 | 3:51.14 | ||||||
18 | Örebro Sa | 1995 | Örebro Simallians | 3:53.62 | ||||||
Dennis Finnström | 1995 | 27.86 | 59.10 | 59.10 | ||||||
Filip Tagesson | 1996 | 26.80 | 57.67 | 1:56.77 | ||||||
Simon Bergquist | 1996 | 27.99 | 58.83 | 2:55.60 | ||||||
Victor Zetterman | 1995 | 27.64 | 58.02 | 3:53.62 | ||||||
19 | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 3:56.12 | ||||||
Jack Sjölund | 1995 | 27.37 | 57.99 | 57.99 | ||||||
Tim Filipsson | 1996 | 27.38 | 1:00.34 | 1:58.33 | ||||||
Patrik Jansson | 1995 | 27.45 | 58.27 | 2:56.60 | ||||||
Vincent Kiippa | 1997 | 27.73 | 59.52 | 3:56.12 | ||||||
Gren 33, 4X100m Frisim Herrar 15OY, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Speed Group |
15 år och yngre: Helsingborgs S 15 Lag 1 (1996) 3:42.13 2011 FM: Helsingborgs S 3:42.13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Malmö KK | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 3:49.51 | ||||||
Filip Bivesand | 1997 | 28.51 | 58.61 | 58.61 | ||||||
David Olsen | 1998 | 27.65 | 57.94 | 1:56.55 | ||||||
Simon Karlsson | 1997 | 27.28 | 58.04 | 2:54.59 | ||||||
Eric Hinderup | 1998 | 26.55 | 54.92 | 3:49.51 | ||||||
2 | Täby S Lag 1 | 1997 | Täby Sim | 3:51.25 | ||||||
Shervin Ghahestani | 1997 | 27.43 | 57.33 | 57.33 | ||||||
Filip Hedman | 1998 | 27.35 | 57.13 | 1:54.46 | ||||||
Sean Zhong | 1998 | 27.20 | 57.95 | 2:52.41 | ||||||
Carl-Åke Willberg | 1998 | 26.38 | 58.84 | 3:51.25 | ||||||
3 | Höganäs SS | 1997 | Höganäs Simsällskap | 3:53.40 | ||||||
Eric Schollin | 1997 | 27.31 | 58.43 | 58.43 | ||||||
Mika Persson | 1998 | 28.85 | 59.00 | 1:57.43 | ||||||
Jacob Witt | 1997 | 27.20 | 58.83 | 2:56.26 | ||||||
Erik Boström | 1997 | 27.40 | 57.14 | 3:53.40 | ||||||
4 | Norrköpings KK | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 3:54.49 | ||||||
Hugo Rydberg | 1998 | 28.62 | 59.23 | 59.23 | ||||||
Hampus Lovinge | 1998 | 28.11 | 59.50 | 1:58.73 | ||||||
Alexander Frost | 1997 | 26.22 | 56.37 | 2:55.10 | ||||||
David Josefsson | 1997 | 27.93 | 59.39 | 3:54.49 | ||||||
5 | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 3:54.71 | ||||||
Petter Lindberg | 1997 | 27.83 | 59.20 | 59.20 | ||||||
William Lulek | 1998 | 28.04 | 59.21 | 1:58.41 | ||||||
Hannes Hjärne | 1997 | 27.74 | 58.41 | 2:56.82 | ||||||
Axel Bååthe | 1997 | 27.41 | 57.89 | 3:54.71 | ||||||
6 | Helsingborgs S | 1997 | Helsingborgs Simsällskap | 3:55.51 | ||||||
Oskar Nilsson | 1997 | 27.11 | 55.88 | 55.88 | ||||||
Magnus Karlsborn | 1998 | 28.97 | 1:00.19 | 1:56.07 | ||||||
Alexander Almeida Sundell | 1997 | 26.88 | 57.93 | 2:54.00 | ||||||
Filip Kroon | 1997 | 28.79 | 1:01.51 | 3:55.51 | ||||||
7 | Anderstorps SS | 1997 | Anderstorps Simsällskap | 3:57.42 | ||||||
Henry Kerman | 1997 | 28.46 | 59.40 | 59.40 | ||||||
Alexander Bogesten | 1997 | 29.63 | 1:02.27 | 2:01.67 | ||||||
Markus Malm | 1997 | 26.73 | 56.79 | 2:58.46 | ||||||
Gustaf Mild | 1997 | 27.87 | 58.96 | 3:57.42 | ||||||
8 | Mölndals ASS Lag 1 | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 3:58.67 | ||||||
Christopher Havton | 1997 | 28.57 | 58.57 | 58.57 | ||||||
Tor Leander | 1999 | 28.63 | 59.84 | 1:58.41 | ||||||
Aron Qvirist | 1998 | 27.73 | 1:00.54 | 2:58.95 | ||||||
Gregory Havton | 1998 | 28.85 | 59.72 | 3:58.67 | ||||||
8 | Stocholmspolisens Sif | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 3:58.67 | ||||||
Niclas Eriksson | 1998 | 29.19 | 1:00.85 | 1:00.85 | ||||||
Cristian Vasilescu | 1997 | 28.82 | 1:00.47 | 2:01.32 | ||||||
Michail Papantoniou | 1997 | 26.60 | 55.75 | 2:57.07 | ||||||
Christian Norberg | 1998 | 29.40 | 1:01.60 | 3:58.67 | ||||||
10 | Kalmar SS | 1997 | Kalmar Simsällskap | 3:59.99 | ||||||
Mattias Evaldsson | 1997 | 28.22 | 59.30 | 59.30 | ||||||
Jacob Olsson | 1998 | 28.58 | 1:00.72 | 2:00.02 | ||||||
Alexander Lundgren | 1997 | 28.54 | 1:00.48 | 3:00.50 | ||||||
Kristoffer Loo | 1997 | 28.31 | 59.49 | 3:59.99 | ||||||
11 | SK Elfsborg | 1998 | Simklubben Elfsborg | 4:02.50 | ||||||
Daniel Sumi | 1997 | 27.70 | 58.60 | 58.60 | ||||||
William Reinholdsson | 1997 | 28.63 | 59.12 | 1:57.72 | ||||||
Albin Lundell | 1997 | 29.46 | 1:03.88 | 3:01.60 | ||||||
Hannes Wirfalk | 1997 | 28.82 | 1:00.90 | 4:02.50 | ||||||
12 | Spårvägens Sf | 1997 | Spårvägens Simförening | 4:03.33 | ||||||
Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | 28.95 | 1:00.01 | 1:00.01 | ||||||
Oliver Freiholtz | 1997 | 28.77 | 1:00.47 | 2:00.48 | ||||||
Arvid Kjellén | 1998 | 28.78 | 1:01.21 | 3:01.69 | ||||||
Joel Severin | 1997 | 28.58 | 1:01.64 | 4:03.33 | ||||||
13 | Västerås SS | 1997 | Västerås Simsällskap | 4:07.05 | ||||||
Filip Björkholm | 1998 | 30.55 | 1:03.91 | 1:03.91 | ||||||
Lukas Steiner | 1998 | 30.06 | 1:02.42 | 2:06.33 | ||||||
Gustaf Dahlman | 1997 | 27.36 | 57.72 | 3:04.05 | ||||||
Gustav Ejdersund | 1998 | 30.00 | 1:03.00 | 4:07.05 | ||||||
14 | Mölndals ASS Lag 2 | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 4:08.30 | ||||||
Jonathan Havton | 1998 | 29.21 | 1:00.20 | 1:00.20 | ||||||
Oscar Brohammer | 1998 | 28.79 | 1:01.50 | 2:01.70 | ||||||
Karl Zimmerman | 1998 | 29.09 | 1:03.11 | 3:04.81 | ||||||
Alexander Havton | 1998 | 29.74 | 1:03.49 | 4:08.30 | ||||||
15 | Njurunda SS Lag 1 | 1997 | Njurunda Simsällskap | 4:10.19 | ||||||
Emil Ekwall | 1997 | 28.11 | 59.87 | 59.87 | ||||||
Erik Björklund | 1998 | 28.28 | 1:00.43 | 2:00.30 | ||||||
Emil Borgström | 1997 | 30.31 | 1:04.81 | 3:05.11 | ||||||
Johan Björklund | 1999 | 30.71 | 1:05.08 | 4:10.19 | ||||||
16 | Väsby SS Lag 1 | 1997 | Väsby Simsällskap | 4:10.96 | ||||||
Gustav Frödeberg | 1997 | 27.71 | 57.48 | 57.48 | ||||||
Samuel Törnqvist | 1997 | 28.38 | 1:00.13 | 1:57.61 | ||||||
Niklas Nyblom | 1999 | 32.39 | 1:09.30 | 3:06.91 | ||||||
Carl Robertsson | 1997 | 29.89 | 1:04.05 | 4:10.96 | ||||||
17 | Göteborg S | 1997 | Göteborg Sim | 4:11.19 | ||||||
Alexander Triantafillou | 1997 | 28.43 | 1:00.10 | 1:00.10 | ||||||
Eric Gustafsson | 1997 | 29.91 | 1:03.01 | 2:03.11 | ||||||
Oskar Ehrnberg | 1997 | 29.49 | 1:01.69 | 3:04.80 | ||||||
Erik Björkner | 1998 | 31.49 | 1:06.39 | 4:11.19 | ||||||
18 | Umeå SS | 1998 | Umeå Simsällskap | 4:13.13 | ||||||
Filip Svedberg | 1997 | 28.08 | 57.91 | 57.91 | ||||||
Isak Wikström | 1999 | 30.33 | 1:06.32 | 2:04.23 | ||||||
Fredrik Levin | 1998 | 30.28 | 1:04.50 | 3:08.73 | ||||||
Filip Sund | 1997 | 29.89 | 1:04.40 | 4:13.13 | ||||||
Gren 34, 4X100m Medley Damer 16-17, Finaler 17 år och yngre |
Sponsor: TYR |
17 år och yngre: Täby S (1992) 4:24.51 2009 FM: SK Neptun 4:25.08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | SK Neptun | 1995 | Simklubben Neptun | 4:22.76 | 0-17 Åldersgrupp Rekord | |||||
Jessica Eriksson | 1995 | 31.92 | 1:06.22 | 1:06.22 | ||||||
Linnea Lindberg | 1996 | 33.28 | 1:13.64 | 2:19.86 | ||||||
Jonna Dahlberg | 1995 | 28.96 | 1:02.92 | 3:22.78 | ||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 28.71 | 59.98 | 4:22.76 | ||||||
2 | Helsingborgs S Lag 1 | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 4:27.86 | ||||||
Louise Hansson | 1996 | 30.44 | 1:04.26 | 1:04.26 | ||||||
Rebecca Nilsson | 1996 | 34.92 | 1:16.44 | 2:20.70 | ||||||
Emma Nilsson | 1995 | 30.51 | 1:05.74 | 3:26.44 | ||||||
Jeanette Reinert | 1996 | 28.94 | 1:01.42 | 4:27.86 | ||||||
3 | Järfälla S | 1995 | Järfälla Simsällskap | 4:29.12 | ||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 32.06 | 1:06.76 | 1:06.76 | ||||||
Johanna Holm | 1996 | 35.18 | 1:16.81 | 2:23.57 | ||||||
Linda Baron | 1995 | 30.84 | 1:05.65 | 3:29.22 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 28.57 | 59.90 | 4:29.12 | ||||||
4 | Väsby SS Lag 1 | 1995 | Väsby Simsällskap | 4:30.90 | ||||||
Julia Robertsson | 1995 | 33.34 | 1:09.20 | 1:09.20 | ||||||
Mikaela Bäck | 1995 | 35.52 | 1:15.85 | 2:25.05 | ||||||
Jaqueline Hippi | 1996 | 30.18 | 1:04.87 | 3:29.92 | ||||||
Emma Sjösten | 1996 | 28.75 | 1:00.98 | 4:30.90 | ||||||
5 | Spårvägens Sf | 1995 | Spårvägens Simförening | 4:33.50 | ||||||
Cecilia Wallén | 1995 | 34.47 | 1:10.10 | 1:10.10 | ||||||
Jessica Billquist | 1996 | 34.50 | 1:14.51 | 2:24.61 | ||||||
Emma Bring | 1995 | 31.11 | 1:08.43 | 3:33.04 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 28.41 | 1:00.46 | 4:33.50 | ||||||
6 | Täby S | 1995 | Täby Sim | 4:35.28 | ||||||
Åsa Hambraeus | 1996 | 35.49 | 1:12.93 | 1:12.93 | ||||||
Emelie Johansson | 1996 | 34.86 | 1:15.92 | 2:28.85 | ||||||
Alexandra Uusaro | 1995 | 29.58 | 1:05.33 | 3:34.18 | ||||||
Anna Sandäng | 1996 | 28.81 | 1:01.10 | 4:35.28 | ||||||
7 | Södertörns SS | 1995 | Södertörns Simsällskap | 4:36.15 | ||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 33.85 | 1:08.81 | 1:08.81 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 36.37 | 1:18.52 | 2:27.33 | ||||||
Carin Klasson | 1995 | 31.12 | 1:07.90 | 3:35.23 | ||||||
Josefin Hallman | 1995 | 29.05 | 1:00.92 | 4:36.15 | ||||||
8 | SK S02 | 1995 | Simklubben S 02 | 4:36.27 | ||||||
Tilde Lundmark | 1995 | 34.38 | 1:10.27 | 1:10.27 | ||||||
Lina Berg | 1996 | 34.91 | 1:16.02 | 2:26.29 | ||||||
Johanna Andersson | 1996 | 31.36 | 1:09.08 | 3:35.37 | ||||||
Erica Dahlgren | 1997 | 29.24 | 1:00.90 | 4:36.27 | ||||||
9 | Väsby SS Lag 2 | 1995 | Väsby Simsällskap | 4:36.41 | ||||||
Emelie Bäck | 1996 | 34.15 | 1:10.92 | 1:10.92 | ||||||
Emelie Åkerström | 1995 | 36.35 | 1:17.86 | 2:28.78 | ||||||
Vilma Lagebro | 1996 | 31.54 | 1:07.40 | 3:36.18 | ||||||
Tove Sparrman | 1996 | 28.17 | 1:00.23 | 4:36.41 | ||||||
10 | Mölndals ASS | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 4:37.30 | ||||||
Gabriella Petersson | 1998 | 35.41 | 1:13.96 | 1:13.96 | ||||||
Malin Westman | 1995 | 34.74 | 1:13.86 | 2:27.82 | ||||||
Ulrika Holm | 1996 | 30.04 | 1:05.13 | 3:32.95 | ||||||
Rebecka Greberg | 1995 | 30.91 | 1:04.35 | 4:37.30 | ||||||
11 | SS Iden | 1995 | Simsällskapet Iden | 4:38.26 | ||||||
Linnéa Månsson | 1996 | 34.94 | 1:12.52 | 1:12.52 | ||||||
Jenny Christensson | 1996 | 35.47 | 1:15.80 | 2:28.32 | ||||||
Amanda Hörberg-Zdanowski | 1996 | 31.34 | 1:07.78 | 3:36.10 | ||||||
Cecilia Boman | 1996 | 29.79 | 1:02.16 | 4:38.26 | ||||||
12 | SK Lödde | 1995 | Simklubben Lödde | 4:40.01 | ||||||
Sandra Engberg | 1995 | 34.90 | 1:11.52 | 1:11.52 | ||||||
Nellie Ternblad | 1995 | 35.67 | 1:15.19 | 2:26.71 | ||||||
Julia Rosberg | 1995 | 32.14 | 1:10.00 | 3:36.71 | ||||||
Michelle Lövdahl | 1995 | 29.89 | 1:03.30 | 4:40.01 | ||||||
13 | SK Triton | 1995 | Simklubben Triton | 4:43.65 | ||||||
Ellen Olsson | 1995 | 35.14 | 1:11.15 | 1:11.15 | ||||||
Lina Wingren | 1996 | 37.24 | 1:19.56 | 2:30.71 | ||||||
Moa Ståhl | 1995 | 32.82 | 1:11.64 | 3:42.35 | ||||||
Johanna Nilsson | 1996 | 28.93 | 1:01.30 | 4:43.65 | ||||||
14 | SK Ran | 2012 | Simklubben Ran | 4:47.88 | ||||||
Wanda Dollmayer | 1996 | 33.48 | 1:09.62 | 1:09.62 | ||||||
Olivia Berglund | 1998 | 38.35 | 1:21.57 | 2:31.19 | ||||||
Josefine Johnsson | 1996 | 30.79 | 1:08.85 | 3:40.04 | ||||||
Martina Jensen | 1998 | 31.59 | 1:07.84 | 4:47.88 | ||||||
15 | Hvetlanda SS | 1995 | Hvetlanda Simsällskap | 4:51.87 | ||||||
Alma Thormalm | 1996 | 33.97 | 1:12.22 | 1:12.22 | ||||||
Elin Steindl | 1998 | 38.10 | 1:22.96 | 2:35.18 | ||||||
Klara Thormalm | 1998 | 31.39 | 1:11.09 | 3:46.27 | ||||||
Thilde Palmqvist | 1998 | 30.29 | 1:05.60 | 4:51.87 | ||||||
Gren 35, 4X100m Medley Damer 15OY, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Brämhults Juice |
15 år och yngre: Helsingborgs S 15 Oy (1996) 4:25.64 2011 FM: Helsingborgs S 4:25.64 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Kalmar SS Lag 1 | 1997 | Kalmar Simsällskap | 4:31.77 | ||||||
Linnea Wranå | 1998 | 33.06 | 1:08.16 | 1:08.16 | ||||||
Tilda Lindgren | 1997 | 34.99 | 1:15.14 | 2:23.30 | ||||||
Miranda Arvidsson | 1998 | 31.29 | 1:07.53 | 3:30.83 | ||||||
Josefin Lewton | 1997 | 28.62 | 1:00.94 | 4:31.77 | ||||||
2 | Väsby SS Lag 1 | 1997 | Väsby Simsällskap | 4:35.41 | ||||||
Isabell Kjellberg | 1997 | 35.45 | 1:13.75 | 1:13.75 | ||||||
Emma Wahlund | 1998 | 36.16 | 1:17.85 | 2:31.60 | ||||||
Agnes Wiiand | 1997 | 29.46 | 1:03.45 | 3:35.05 | ||||||
Milana Salih | 1997 | 28.94 | 1:00.36 | 4:35.41 | ||||||
3 | Skuru Ik | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 4:36.48 | ||||||
Marlene Pavlu Lewin | 1997 | 31.66 | 1:05.45 | 1:05.45 | ||||||
Enya Mcpheat | 1997 | 35.30 | 1:16.80 | 2:22.25 | ||||||
Amanda Kimander | 1997 | 31.28 | 1:10.79 | 3:33.04 | ||||||
Sofia von Sydow | 1997 | 29.66 | 1:03.44 | 4:36.48 | ||||||
4 | Ängelholms SS | 1997 | Ängelholms Simsällskap | 4:39.38 | ||||||
Lina Rosvall | 1997 | 32.74 | 1:09.81 | 1:09.81 | ||||||
Johanna Andersson | 1997 | 34.65 | 1:14.25 | 2:24.06 | ||||||
Hanna Rosvall | 2000 | 32.52 | 1:14.89 | 3:38.95 | ||||||
Matilda Weiler | 1998 | 28.28 | 1:00.43 | 4:39.38 | ||||||
5 | SK Triton | 1997 | Simklubben Triton | 4:41.19 | ||||||
Ida Borg | 1997 | 34.96 | 1:11.98 | 1:11.98 | ||||||
Fanny Andersson | 1997 | 36.48 | 1:18.35 | 2:30.33 | ||||||
Marie Hanson | 1997 | 32.50 | 1:11.45 | 3:41.78 | ||||||
Alba Forés | 1998 | 28.31 | 59.41 | 4:41.19 | ||||||
6 | Södertälje SS | 1997 | Södertälje Simsällskap | 4:41.63 | ||||||
Alexandra Engsoo | 1998 | 34.88 | 1:11.75 | 1:11.75 | ||||||
Erica Christensen | 1997 | 37.04 | 1:20.76 | 2:32.51 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 30.71 | 1:06.17 | 3:38.68 | ||||||
Sandra Mattsson-Coll | 1997 | 30.15 | 1:02.95 | 4:41.63 | ||||||
7 | Norrköpings KK | 1997 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 4:42.10 | ||||||
Sally Ericsson | 1997 | 34.64 | 1:12.65 | 1:12.65 | ||||||
Sara Wallberg | 1999 | 36.65 | 1:18.67 | 2:31.32 | ||||||
Elin Podéus | 1997 | 30.29 | 1:05.53 | 3:36.85 | ||||||
Anna Grundmark | 1997 | 31.01 | 1:05.25 | 4:42.10 | ||||||
8 | Järfälla S | 1997 | Järfälla Simsällskap | 4:42.38 | ||||||
Ida Eriksen | 1997 | 34.45 | 1:11.35 | 1:11.35 | ||||||
Elin Talback | 1997 | 36.74 | 1:20.93 | 2:32.28 | ||||||
Isabelle Hanson | 1998 | 31.04 | 1:08.61 | 3:40.89 | ||||||
Emma Rotstam | 1998 | 29.21 | 1:01.49 | 4:42.38 | ||||||
9 | Helsingborgs S Lag 1 | 1999 | Helsingborgs Simsällskap | 4:45.11 | ||||||
Sara Weide | 1997 | 34.80 | 1:12.28 | 1:12.28 | ||||||
Sophie Hansson | 1998 | 34.82 | 1:13.65 | 2:25.93 | ||||||
Mari Louise Tran | 1997 | 31.59 | 1:14.39 | 3:40.32 | ||||||
Johanna Söderberg | 1999 | 30.31 | 1:04.79 | 4:45.11 | ||||||
10 | Spårvägens Sf | 1997 | Spårvägens Simförening | 4:46.11 | ||||||
Malin Wallén | 1997 | 35.01 | 1:11.84 | 1:11.84 | ||||||
Lovisa Malmgren | 1997 | 37.07 | 1:19.94 | 2:31.78 | ||||||
Klara Wallenbro | 1997 | 32.42 | 1:12.35 | 3:44.13 | ||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 29.64 | 1:01.98 | 4:46.11 | ||||||
11 | Falu Simsällskap Lag 1 | 1998 | Falu Simsällskap | 4:46.73 | ||||||
Julia Nordlund | 1998 | 35.02 | 1:12.98 | 1:12.98 | ||||||
Elin Zetterberg | 1998 | 38.05 | 1:20.42 | 2:33.40 | ||||||
Elin Svärd | 1998 | 31.54 | 1:07.61 | 3:41.01 | ||||||
Sandra Lundqvist | 1998 | 31.63 | 1:05.72 | 4:46.73 | ||||||
12 | Göteborg S | 1997 | Göteborg Sim | 4:46.98 | ||||||
Mathilda Janzon | 1998 | 34.98 | 1:11.63 | 1:11.63 | ||||||
Hanna Rutqvist | 1997 | 38.10 | 1:23.07 | 2:34.70 | ||||||
Inez Kristensson | 1997 | 32.18 | 1:10.05 | 3:44.75 | ||||||
Alfhild Kristensson | 1999 | 29.80 | 1:02.23 | 4:46.98 | ||||||
13 | Täby S | 1997 | Täby Sim | 4:49.44 | ||||||
Emma Augustsson | 1999 | 35.02 | 1:12.41 | 1:12.41 | ||||||
Julia Ewerbring | 1998 | 36.78 | 1:19.93 | 2:32.34 | ||||||
Hanna Sangfelt | 1997 | 32.53 | 1:13.60 | 3:45.94 | ||||||
Pauline Korssell | 1997 | 29.77 | 1:03.50 | 4:49.44 | ||||||
14 | Västerås SS | 1997 | Västerås Simsällskap | 4:50.48 | ||||||
Amanda Löfgren | 1997 | 36.07 | 1:14.74 | 1:14.74 | ||||||
Andréa Persson | 1999 | 37.41 | 1:19.36 | 2:34.10 | ||||||
Lina Berggren | 1998 | 32.07 | 1:11.05 | 3:45.15 | ||||||
Frida Byström | 1998 | 31.23 | 1:05.33 | 4:50.48 | ||||||
15 | Höganäs SS | 1997 | Höganäs Simsällskap | 4:50.79 | ||||||
Elin Widén | 1998 | 35.43 | 1:15.62 | 1:15.62 | ||||||
Klara Juliusson | 1997 | 35.05 | 1:16.87 | 2:32.49 | ||||||
Ida Liljeqvist | 1999 | 31.90 | 1:11.69 | 3:44.18 | ||||||
Ellen Schollin | 1997 | 30.52 | 1:06.61 | 4:50.79 | ||||||
16 | Malmö KK | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 4:50.97 | ||||||
Amanda Granborg | 1999 | 34.74 | 1:12.12 | 1:12.12 | ||||||
Hannah Skog | 1997 | 39.17 | 1:24.91 | 2:37.03 | ||||||
Cassandra Tran | 1997 | 31.18 | 1:08.19 | 3:45.22 | ||||||
Hanna Liljegren | 1998 | 31.71 | 1:05.75 | 4:50.97 | ||||||
17 | Linköpings ASS Lag 1 | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 4:51.09 | ||||||
Daniela Kindstrand | 1997 | 36.06 | 1:15.53 | 1:15.53 | ||||||
Emelie Gidlöf | 1997 | 37.66 | 1:22.38 | 2:37.91 | ||||||
Elin Elm | 1998 | 31.62 | 1:09.42 | 3:47.33 | ||||||
Sofia Henell | 1997 | 30.17 | 1:03.76 | 4:51.09 | ||||||
18 | Mölndals ASS | 1997 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 4:51.16 | ||||||
My Janzén | 1997 | 35.16 | 1:13.08 | 1:13.08 | ||||||
Ann-Kristin Karlsson | 1999 | 38.73 | 1:22.93 | 2:36.01 | ||||||
Amanda Magnusson | 1999 | 32.41 | 1:12.61 | 3:48.62 | ||||||
Johanna Åberg | 1997 | 29.86 | 1:02.54 | 4:51.16 | ||||||
19 | Danderyds S | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 4:53.21 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 35.69 | 1:14.40 | 1:14.40 | ||||||
Emma Varga | 1997 | 38.21 | 1:23.28 | 2:37.68 | ||||||
Ida Österman | 1998 | 33.03 | 1:11.83 | 3:49.51 | ||||||
Frida Berglund | 1998 | 30.51 | 1:03.70 | 4:53.21 | ||||||
20 | Sundsvalls SS | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 4:55.61 | ||||||
Cecilia Svensson | 1997 | 34.43 | 1:10.94 | 1:10.94 | ||||||
Hanna Öberg | 2000 | 39.93 | 1:23.52 | 2:34.46 | ||||||
Lina Bergqvist | 1998 | 35.36 | 1:16.13 | 3:50.59 | ||||||
Frida Hedlund | 1999 | 31.85 | 1:05.02 | 4:55.61 | ||||||
21 | Kalmar SS Lag 2 | 1997 | Kalmar Simsällskap | 4:55.76 | ||||||
Issabella Hong | 1998 | 35.26 | 1:12.42 | 1:12.42 | ||||||
Sofie Jaensson | 1997 | 39.86 | 1:27.31 | 2:39.73 | ||||||
Ellen Lindeby | 1999 | 33.27 | 1:12.36 | 3:52.09 | ||||||
Klara Ohlson | 1997 | 30.07 | 1:03.67 | 4:55.76 | ||||||
22 | Sjöbo SS | 1997 | Sjöbo Simsällskap | 4:56.26 | ||||||
Emelie Rosen | 1998 | 37.92 | 1:19.49 | 1:19.49 | ||||||
Felicia Sandström | 1997 | 39.04 | 1:23.77 | 2:43.26 | ||||||
Augusta Andersson | 1997 | 32.54 | 1:09.70 | 3:52.96 | ||||||
Erica Sjöholm | 1997 | 30.16 | 1:03.30 | 4:56.26 | ||||||
23 | Stocholmspolisens Sif | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:56.32 | ||||||
Charlotte Myers | 1997 | 35.06 | 1:11.84 | 1:11.84 | ||||||
Ida Pettersson | 1999 | 40.62 | 1:26.78 | 2:38.62 | ||||||
Ayleen Burt | 1997 | 33.20 | 1:12.38 | 3:51.00 | ||||||
Jessica Berg | 1998 | 30.91 | 1:05.32 | 4:56.32 | ||||||
24 | S 71 | 1997 | S71 | 4:57.01 | ||||||
Jessica Jönsson | 1998 | 37.17 | 1:18.80 | 1:18.80 | ||||||
Victoria Jönsson | 1999 | 37.21 | 1:22.03 | 2:40.83 | ||||||
Ellen Sandberg | 1999 | 32.84 | 1:12.21 | 3:53.04 | ||||||
Rebecca Berggren-Nylund | 1999 | 30.36 | 1:03.97 | 4:57.01 | ||||||
Gren 36, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: NSI AB |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 16:17.44 2006 FM: Joen Brynnel 16:58.09 Neptun |
16 - 17 år: Christoffer Wallin (1990) 16:05.84 2006 FM: Gustav Eriksson 16:27.07 Trollhätt |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Carl Norlander | 1997 | Linköpings Allmänna SS | 1:01.60 | 2:07.63 | 3:14.80 | 4:21.62 | 16:40.77 | ||
5:28.85 | 6:36.08 | 7:43.13 | 8:50.42 | |||||||
9:57.46 | 11:04.85 | 12:12.53 | 13:19.71 | |||||||
14:27.02 | 15:34.65 | |||||||||
2 | Rasmus Nieminen | 1997 | Motala Simsällskap | 1:02.82 | 2:10.02 | 3:18.27 | 4:26.59 | 17:00.09 | ||
5:35.11 | 6:44.23 | 7:53.25 | 9:02.50 | |||||||
10:11.52 | 11:20.88 | 12:30.04 | 13:39.52 | |||||||
14:48.41 | 15:55.28 | |||||||||
3 | Daniel Forndal | 1997 | Jönköpings Simsällskap | 1:03.19 | 2:09.93 | 3:17.61 | 4:25.86 | 17:05.77 | ||
5:34.39 | 6:43.78 | 7:53.10 | 9:02.36 | |||||||
10:12.13 | 11:21.53 | 12:30.99 | 13:41.14 | |||||||
14:48.52 | 15:58.59 | |||||||||
4 | Filip Bivesand | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 1:06.35 | 2:17.45 | 3:27.63 | 4:38.12 | 17:27.65 | ||
5:48.23 | 6:58.53 | 8:08.86 | 9:19.04 | |||||||
10:28.82 | 11:39.02 | 12:49.37 | 14:00.16 | |||||||
15:10.89 | 16:21.30 | |||||||||
5 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:07.35 | 2:18.28 | 3:29.38 | 4:39.52 | 17:27.79 | ||
5:49.43 | 6:59.91 | 8:09.96 | 9:20.45 | |||||||
10:30.88 | 11:41.74 | 12:51.85 | 14:01.34 | |||||||
15:10.91 | 16:20.30 | |||||||||
6 | Filip Weidlitz | 1997 | Simklubben Neptun | 1:06.44 | 2:17.36 | 3:29.28 | 4:41.17 | 17:44.74 | ||
5:53.13 | 7:05.16 | 8:16.86 | 9:28.03 | |||||||
10:39.62 | 11:50.14 | 13:02.14 | 14:12.73 | |||||||
15:24.80 | 16:36.12 | |||||||||
7 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:05.35 | 2:16.12 | 3:27.21 | 4:39.07 | 17:44.86 | ||
5:50.70 | 7:02.07 | 8:13.65 | 9:25.57 | |||||||
10:37.17 | 11:49.15 | 13:00.51 | 14:12.22 | |||||||
15:23.85 | 16:35.52 | |||||||||
8 | Axel Bååthe | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 1:04.97 | 2:14.88 | 3:25.67 | 4:36.56 | 17:45.79 | ||
5:48.92 | 6:59.09 | 8:10.25 | 9:22.09 | |||||||
10:34.32 | 11:46.55 | 13:00.32 | 14:11.86 | |||||||
15:24.15 | 16:36.41 | |||||||||
9 | Isac Troell | 1997 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:05.88 | 2:15.61 | 3:26.62 | 4:38.79 | 17:51.10 | ||
5:50.43 | 7:02.44 | 8:15.21 | 9:27.39 | |||||||
10:38.53 | 11:49.94 | 13:02.41 | 14:15.27 | |||||||
15:28.41 | 16:41.11 | |||||||||
10 | Marcos Cerutti | 1997 | Simklubben Sydsim | 1:08.03 | 2:18.99 | 3:30.77 | 4:42.80 | 17:53.57 | ||
5:54.41 | 7:06.53 | 8:18.42 | 9:30.88 | |||||||
10:43.06 | 11:55.03 | 13:07.07 | 14:19.26 | |||||||
15:31.89 | 16:43.47 | |||||||||
11 | Hugo Wiman | 1997 | Växjö Simsällskap | 1:06.16 | 2:17.36 | 3:28.77 | 4:41.80 | 18:12.14 | ||
5:54.38 | 7:07.19 | 8:20.84 | 9:35.06 | |||||||
10:49.82 | 12:04.14 | 13:19.17 | 14:33.59 | |||||||
15:47.65 | 17:02.24 | |||||||||
12 | Rasmus Ericsson | 1998 | Simklubben Triton | 1:11.83 | 2:25.87 | 3:39.90 | 4:53.55 | 18:20.45 | ||
6:07.18 | 7:21.39 | 8:35.38 | 9:48.82 | |||||||
11:02.66 | 12:16.35 | 13:29.82 | 14:43.18 | |||||||
15:56.94 | 17:10.10 | |||||||||
13 | Anton Andersson | 1997 | Vellinge-Näsets Simklubb | 1:06.25 | 2:18.17 | 3:30.77 | 4:43.87 | 18:29.51 | ||
5:57.10 | 7:11.70 | 8:26.41 | 9:41.29 | |||||||
10:57.09 | 12:12.51 | 13:28.86 | 14:43.72 | |||||||
15:59.84 | 17:14.79 | |||||||||
14 | Odhin Brynnel | 1998 | Simklubben Neptun | 1:09.99 | 2:24.34 | 3:39.21 | 4:54.05 | 18:43.78 | ||
6:09.56 | 7:25.01 | 8:39.57 | 9:54.70 | |||||||
11:10.14 | 12:26.51 | 13:42.49 | 14:57.86 | |||||||
16:14.55 | 17:30.75 | |||||||||
15 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 1:08.29 | 2:21.90 | 3:36.47 | 4:51.55 | 18:51.15 | ||
6:06.78 | 7:22.11 | 8:38.06 | 9:54.56 | |||||||
11:11.25 | 12:28.60 | 13:45.79 | 15:02.77 | |||||||
16:19.07 | 17:36.05 | |||||||||
16 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:09.29 | 2:24.65 | 3:39.46 | 4:55.25 | 18:53.94 | ||
6:12.00 | 7:28.53 | 8:47.15 | 10:04.61 | |||||||
11:20.41 | 12:36.65 | 13:53.95 | 15:09.98 | |||||||
16:26.36 | 17:43.31 | |||||||||
17 | Kristoffer Wallenbro | 1997 | Spårvägens Simförening | 1:08.42 | 2:23.06 | 3:38.19 | 4:54.54 | 19:07.82 | ||
6:11.54 | 7:28.48 | 8:45.77 | 10:03.89 | |||||||
11:21.80 | 12:39.33 | 13:56.91 | 15:14.93 | |||||||
16:33.35 | 17:51.72 | |||||||||
18 | Jonas Karlsson-Thell | 1998 | Karlskoga Simförening | 1:08.45 | 2:25.14 | 3:43.70 | 5:03.86 | 19:56.16 | ||
6:25.16 | 7:46.92 | 9:08.05 | 10:29.87 | |||||||
11:51.18 | 13:13.07 | 14:34.32 | 15:55.42 | |||||||
17:17.09 | 18:36.70 | |||||||||
- | Gustaf Dahlman | 1997 | Västerås Simsällskap | DNF | ||||||
Gren 36, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: NSI AB |
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 16:17.44 2006 FM: Joen Brynnel 16:58.09 Neptun |
16 - 17 år: Christoffer Wallin (1990) 16:05.84 2006 FM: Gustav Eriksson 16:27.07 Trollhätt |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Adam Paulsson | 1995 | Simklubben Elfsborg | 59.04 | 2:02.46 | 3:06.82 | 4:11.04 | 15:59.92 | 16-17 Åldersgrupp Rekord | |
5:14.95 | 6:18.82 | 7:23.03 | 8:27.42 | |||||||
9:32.04 | 10:36.57 | 11:42.01 | 12:47.21 | |||||||
13:53.04 | 14:58.28 | |||||||||
2 | Christopher Jedel | 1995 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:01.53 | 2:05.87 | 3:10.62 | 4:16.12 | 16:17.33 | ||
5:21.34 | 6:26.51 | 7:32.16 | 8:37.87 | |||||||
9:44.50 | 10:50.13 | 11:56.02 | 13:01.90 | |||||||
14:08.00 | 15:13.48 | |||||||||
3 | Isak Eliasson | 1996 | Mölndals Allmänna Simsällskap | 1:02.69 | 2:10.22 | 3:18.92 | 4:27.33 | 16:53.17 | ||
5:35.88 | 6:43.75 | 7:52.10 | 9:00.18 | |||||||
10:08.48 | 11:16.36 | 12:24.42 | 13:32.41 | |||||||
14:39.83 | 15:47.11 | |||||||||
4 | Joen Brynnel | 1996 | Simklubben Neptun | 1:03.15 | 2:11.11 | 3:19.70 | 4:28.38 | 17:03.53 | ||
5:36.79 | 6:45.07 | 7:53.86 | 9:02.75 | |||||||
10:12.18 | 11:21.63 | 12:30.12 | 13:38.99 | |||||||
14:49.04 | 15:57.05 | |||||||||
5 | Max Troell | 1995 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:03.64 | 2:11.58 | 3:19.66 | 4:28.38 | 17:09.01 | ||
5:36.07 | 6:45.21 | 7:55.07 | 9:04.97 | |||||||
10:15.00 | 11:25.39 | 12:35.89 | 13:44.25 | |||||||
14:55.26 | 16:04.56 | |||||||||
6 | Johan Christiansson | 1996 | Ystads Simsällskap | 1:03.42 | 2:11.59 | 3:20.41 | 4:29.34 | 17:12.41 | ||
5:38.28 | 6:47.70 | 7:57.32 | 9:06.77 | |||||||
10:16.18 | 11:25.50 | 12:35.34 | 13:44.83 | |||||||
14:54.84 | 16:05.48 | |||||||||
7 | Oskar Olsson | 1995 | Karlstads Simsällskap | 1:03.68 | 2:13.16 | 3:22.70 | 4:32.63 | 17:18.97 | ||
5:42.17 | 6:51.63 | 8:01.46 | 9:11.92 | |||||||
10:21.58 | 11:32.12 | 12:42.62 | 13:52.48 | |||||||
15:02.34 | 16:12.10 | |||||||||
8 | Oscar Pihl | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 1:03.80 | 2:12.10 | 3:21.29 | 4:30.71 | 17:20.03 | ||
5:39.96 | 6:49.10 | 7:59.33 | 9:09.90 | |||||||
10:20.04 | 11:31.18 | 12:41.36 | 13:51.21 | |||||||
15:01.52 | 16:11.75 | |||||||||
9 | Henrik Podéus | 1995 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:07.61 | 2:19.99 | 3:32.55 | 4:43.84 | 17:35.59 | ||
5:55.28 | 7:06.44 | 8:16.61 | 9:26.72 | |||||||
10:36.92 | 11:46.69 | 12:56.38 | 14:06.14 | |||||||
15:16.57 | 16:27.09 | |||||||||
10 | Oskar Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 1:06.70 | 2:16.72 | 3:28.16 | 4:39.95 | 17:51.80 | ||
5:51.89 | 7:04.20 | 8:16.82 | 9:29.70 | |||||||
10:41.31 | 11:53.48 | 13:05.58 | 14:18.25 | |||||||
15:30.94 | 16:43.53 | |||||||||
11 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 1:06.50 | 2:16.53 | 3:27.02 | 4:38.21 | 17:54.88 | ||
5:49.94 | 7:02.25 | 8:14.14 | 9:26.55 | |||||||
10:38.35 | 11:51.15 | 13:03.97 | 14:17.23 | |||||||
15:31.16 | 16:44.19 | |||||||||
12 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:05.01 | 2:16.48 | 3:28.85 | 4:41.29 | 17:58.03 | ||
5:54.62 | 7:07.70 | 8:20.94 | 9:34.06 | |||||||
10:47.10 | 11:59.56 | 13:12.03 | 14:24.19 | |||||||
15:36.50 | 16:48.29 | |||||||||
13 | Johan Jönsson | 1995 | Simklubben Hajen | 1:06.07 | 2:17.56 | 3:28.48 | 4:40.91 | 17:58.39 | ||
5:52.69 | 7:04.99 | 8:17.06 | 9:29.83 | |||||||
10:42.66 | 11:56.04 | 13:09.38 | 14:22.58 | |||||||
15:35.65 | 16:48.51 | |||||||||
14 | Johannes Sköld | 1996 | Simklubben S 02 | 1:06.81 | 2:17.93 | 3:29.24 | 4:41.69 | 17:58.41 | ||
5:53.61 | 7:06.28 | 8:17.78 | 9:30.15 | |||||||
10:42.61 | 11:55.06 | 13:07.78 | 14:21.03 | |||||||
15:35.17 | 16:48.82 | |||||||||
15 | Tom Hangård | 1996 | Simsällskapet Iden | 1:05.55 | 2:17.42 | 3:28.91 | 4:42.11 | 17:59.39 | ||
5:54.34 | 7:07.37 | 8:19.50 | 9:31.69 | |||||||
10:44.10 | 11:56.53 | 13:09.91 | 14:23.12 | |||||||
15:36.02 | 16:48.54 | |||||||||
16 | Victor Lloyd | 1996 | Trelleborgs Simsällskap | 1:05.68 | 2:16.73 | 3:28.70 | 4:40.42 | 18:02.06 | ||
5:52.39 | 7:05.01 | 8:16.72 | 9:29.18 | |||||||
10:42.81 | 11:56.57 | 13:10.51 | 14:24.51 | |||||||
15:37.92 | 16:50.63 | |||||||||
17 | Haider Adel Ali | 1995 | Spårvägens Simförening | 1:05.61 | 2:15.64 | 3:25.99 | 4:37.11 | 18:03.64 | ||
5:49.50 | 7:02.57 | 8:16.18 | 9:30.42 | |||||||
10:43.47 | 11:57.19 | 13:10.46 | 14:24.55 | |||||||
15:38.11 | 16:52.22 | |||||||||
18 | Erik Nyström | 1996 | Örebro Simallians | 1:05.42 | 2:17.08 | 3:29.42 | 4:42.61 | 18:04.72 | ||
5:55.34 | 7:08.05 | 8:21.45 | 9:35.06 | |||||||
10:49.26 | 12:03.90 | 13:17.60 | 14:30.74 | |||||||
15:44.34 | 16:57.17 | |||||||||
19 | Jakob Schariot | 1995 | Simklubben S 02 | 1:04.69 | 2:15.12 | 3:26.29 | 4:38.43 | 18:05.13 | ||
5:51.02 | 7:04.39 | 8:18.24 | 9:32.16 | |||||||
10:45.39 | 11:59.53 | 13:14.04 | 14:28.75 | |||||||
15:42.85 | 16:56.85 | |||||||||
20 | Petter Hansson | 1995 | Simklubben Poseidon | 1:07.23 | 2:18.86 | 3:31.61 | 4:44.81 | 18:05.16 | ||
5:55.94 | 7:07.88 | 8:19.92 | 9:31.94 | |||||||
10:44.86 | 11:58.69 | 13:11.81 | 14:24.76 | |||||||
15:37.93 | 16:52.07 | |||||||||
21 | Oliver Titikic | 1995 | Helsingborgs Simsällskap | 1:04.72 | 2:14.22 | 3:24.46 | 4:34.89 | 18:14.04 | ||
5:45.75 | 6:57.78 | 8:10.54 | 9:24.04 | |||||||
10:38.58 | 11:53.89 | 13:09.85 | 14:27.37 | |||||||
15:44.79 | 17:00.22 | |||||||||
22 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:05.56 | 2:17.43 | 3:30.82 | 4:43.66 | 18:17.38 | ||
5:57.13 | 7:11.65 | 8:25.73 | 9:39.65 | |||||||
10:53.57 | 12:07.13 | 13:21.74 | 14:36.33 | |||||||
15:51.78 | 17:05.72 | |||||||||
23 | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:05.62 | 2:17.38 | 3:28.07 | 4:41.87 | 18:29.26 | ||
5:56.89 | 7:14.96 | 8:30.76 | 9:46.88 | |||||||
11:02.68 | 12:18.39 | 13:34.89 | 14:51.25 | |||||||
16:04.73 | 17:18.20 | |||||||||
24 | Alexander Olsson | 1996 | Eslövs Simsällskap | 1:06.75 | 2:18.25 | 3:30.67 | 4:43.84 | 18:31.14 | ||
5:58.06 | 7:12.17 | 8:27.42 | 9:42.55 | |||||||
10:57.99 | 12:13.09 | 13:29.04 | 14:44.88 | |||||||
16:01.06 | 17:17.08 | |||||||||
- | Herman Lindström | 1996 | Skellefte Simsällskap 34 | DNF | ||||||
Gren 37, Extralopp Torsdag, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 26.19 | 26.19 | |||||
2 | Kevin Forsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 27.70 | 27.70 | |||||
3 | Jessica Allberg | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 30.90 | 30.90 | |||||
4 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 28.16 | 59.21 | 59.21 | ||||
5 | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 29.40 | 1:02.47 | 1:02.47 | ||||
6 | Zack Abelsson | 1998 | Södertörns Simsällskap | 29.26 | 1:02.78 | 1:02.78 | ||||
7 | Cecilia Laursen | 1997 | Malmö Kappsimningsklubb | 31.44 | 1:06.36 | 1:06.36 | ||||
Gren 38, Extralopp Fredag, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 26.79 | 26.79 | |||||
2 | Alma Dahlberg | 1996 | Ängelholms Simsällskap | 27.80 | 27.80 | |||||
3 | Elin Palmqvist | 1995 | Varberg-Falkenberg Sim | 28.87 | 28.87 | |||||
4 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 32.27 | 32.27 | |||||
5 | Linnéa Carlsson | 1998 | Upsala Simsällskap | 33.31 | 33.31 | |||||
6 | Hanna Erléus | 1997 | Karlshamns Simklubb | 34.33 | 34.33 | |||||
7 | Alexandra Gordon | 2000 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.36 | 34.36 | |||||
8 | Mathilda Sjödin | 1995 | Simklubben Ägir | 35.70 | 35.70 | |||||
9 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 28.83 | 1:01.12 | 1:01.12 | ||||
10 | Cecilia Boman | 1996 | Simsällskapet Iden | 29.69 | 1:02.33 | 1:02.33 | ||||
11 | Johanna Nilsson | 1996 | Simklubben Triton | 29.70 | 1:03.16 | 1:03.16 | ||||
12 | Erica Christensen | 1997 | Södertälje Simsällskap | 31.30 | 1:07.11 | 1:07.11 | ||||
13 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 32.52 | 1:07.70 | 1:07.70 | ||||
14 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.73 | 1:10.44 | 1:10.44 | ||||
15 | Oskar Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 28.68 | 1:00.99 | 1:35.32 | 2:10.35 | |||
16 | Matilda Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 33.54 | 1:14.73 | 1:59.71 | 2:38.24 | |||
Gren 39, Extralopp Lördag, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Dominik Jackiewicz | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 26.26 | 26.26 | |||||
2 | Emil Ekwall | 1997 | Njurunda Simsällskap | 26.62 | 26.62 | |||||
3 | Helin Rahim | 1995 | Spårvägens Simförening | 27.93 | 27.93 | |||||
4 | Sofie Klügel | 1998 | S71 | 29.31 | 29.31 | |||||
5 | Emil Borgström | 1997 | Njurunda Simsällskap | 29.69 | 29.69 | |||||
6 | Christoffer Roos | 1995 | Ängelholms Simsällskap | 29.75 | 29.75 | |||||
7 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 30.20 | 30.20 | |||||
8 | Johan Björklund | 1999 | Njurunda Simsällskap | 30.25 | 30.25 | |||||
9 | Linnea Gilliusson | 1995 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 30.88 | 30.88 | |||||
10 | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 26.76 | 56.17 | 56.17 | ||||
11 | Jack Sjölund | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 27.70 | 58.56 | 58.56 | ||||
12 | Patrik Eriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 27.81 | 59.64 | 59.64 | ||||
13 | Vincent Kiippa | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 28.19 | 59.92 | 59.92 | ||||
14 | Gergö Nagy | 1995 | Ljungby Simsällskap | 28.12 | 1:00.11 | 1:00.11 | ||||
15 | Johan Norlin | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 28.31 | 1:00.14 | 1:00.14 | ||||
16 | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 29.27 | 1:01.03 | 1:01.03 | ||||
17 | Kevin Forsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 28.51 | 1:01.38 | 1:01.38 | ||||
18 | Linnea Magnusson | 1996 | Linköpings Allmänna SS | 29.93 | 1:02.63 | 1:02.63 | ||||
19 | Carl Robertsson | 1997 | Väsby Simsällskap | 29.20 | 1:04.11 | 1:04.11 | ||||
20 | Knar Mikael | 1999 | S71 | 30.43 | 1:04.65 | 1:04.65 | ||||
21 | Thelma Jöhncke | 1999 | Höganäs Simsällskap | 31.39 | 1:05.59 | 1:05.59 | ||||
22 | Daniel Olsson | 1996 | Linköpings Allmänna SS | 31.22 | 1:05.93 | 1:05.93 | ||||
23 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.65 | 1:07.49 | 1:07.49 | ||||
24 | Klara Johansson | 1997 | Borlänge Simsällskap | 32.56 | 1:08.13 | 1:08.13 | ||||
25 | William Åberg | 1997 | Täby Sim | 30.60 | 1:08.29 | 1:08.29 | ||||
26 | Jakob Helman | 1996 | Malmö Kappsimningsklubb | 34.38 | 1:13.88 | 1:13.88 | ||||
27 | Lovisa Lampi | 1999 | Linköpings Allmänna SS | 35.73 | 1:15.05 | 1:15.05 | ||||
28 | Isak Wikström | 1999 | Umeå Simsällskap | 37.38 | 1:16.80 | 1:16.80 | ||||
29 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 39.66 | 1:24.93 | 1:24.93 | ||||
30 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 32.92 | 1:13.04 | 2:01.86 | 2:35.84 | |||
31 | William Lindblom | 1998 | Malmö Kappsimningsklubb | 33.92 | 1:13.98 | 2:01.08 | 2:36.83 | |||
32 | Elin Widén | 1998 | Höganäs Simsällskap | 35.13 | 1:18.33 | 2:09.48 | 2:47.09 | |||
Gren 40, Extralopp Söndag, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 32.16 | 32.16 | |||||
2 | Linnéa Carlsson | 1998 | Upsala Simsällskap | 39.08 | 39.08 | |||||
3 | Andreas Persson | 1996 | Södertörns Simsällskap | 27.28 | 58.46 | 58.46 | ||||
4 | Martin Jareman | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 28.69 | 1:01.15 | 1:01.15 | ||||
5 | Amanda Nilsson | 1996 | Simklubben Triton | 30.60 | 1:04.08 | 1:04.08 | ||||
6 | Zack Abelsson | 1998 | Södertörns Simsällskap | 32.06 | 1:09.37 | 1:09.37 | ||||
7 | Hanna Erléus | 1997 | Karlshamns Simklubb | 32.74 | 1:12.56 | 1:12.56 | ||||
8 | Cebastian Christensen | 1998 | Trelleborgs Simsällskap | 29.61 | 1:03.70 | 1:39.67 | 2:14.97 | |||
- | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.05 | Utskriftsdatum | 13 augusti 2012 |
Licensierad till: Simklubben Elfsborg | Utskriftstid | 13:08 |