Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim (25m) riksfinal 2012    Utskriftsdatum  10 december 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  12:27   
  Arrangör  SSF/VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 december 2012         
 
 
Gren 1, 200m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Head 
FM: Jonna Dahlberg SK Neptun 2:15.57 
15 - 16 år: Ann Berglund (1984) 2:14.93 2000-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.06  1:03.90  1:38.35    2:13.89  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    31.36  1:07.17  1:42.62    2:18.92   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.47  1:07.34  1:43.33    2:20.37   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    31.36  1:07.12  1:43.93    2:20.76   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    31.95  1:08.30  1:44.67    2:21.37   
Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    32.12  1:08.84  1:45.23    2:22.49   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    32.29  1:09.70  1:48.28    2:26.48   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.88  1:09.58  1:48.75    2:26.63   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    33.16  1:10.81  1:48.97    2:27.01   
10  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.56  1:10.72  1:49.62    2:27.70   
11  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    32.30  1:09.52  1:48.60    2:27.92   
12  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    33.84  1:11.67  1:50.26    2:29.13   
13  Josefine Johnsson  1996  Simklubben Ran    31.85  1:08.34  1:48.49    2:30.74   
14  Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    32.46  1:09.34  1:49.10    2:30.89   
15  Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    33.42  1:11.83  1:51.53    2:31.16   
16  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    32.01  1:09.64  1:49.82    2:31.83   
17  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    32.18  1:11.07  1:51.28    2:34.15   
18  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    33.58  1:12.57  1:54.22    2:35.69   
19  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    33.50  1:11.66  1:52.64    2:35.71   
20  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.48  1:10.64  1:52.21    2:36.22   
21  Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap    33.32  1:12.45  1:53.95    2:37.66   
22  Ida Johansson  1996  Örebro Simallians    34.12  1:14.39  1:57.32    2:41.85   
23  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    36.70  1:17.73  2:00.59    2:44.22   
Emina Bjelak  1997  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Gren 2, 200m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: Sportshopen 
FM: Adam Ackerstierna SK Ena 2:03.60 
15 - 16 år: Anton Andersson (1993) 2:02.56 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.65  57.91  1:34.71    2:05.31   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.77  59.51  1:36.46    2:06.94   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    28.93  1:02.06  1:39.18    2:08.53   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.37  59.72  1:38.66    2:08.72   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    30.27  1:02.39  1:39.12    2:09.37   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    28.76  1:04.46  1:40.02    2:09.62   
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    28.48  1:04.18  1:41.59    2:12.59   
Michail Papantoniou  1997  Simklubben Neptun    29.03  1:02.10  1:42.02    2:12.82   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    28.81  1:03.08  1:42.12    2:13.14   
10  Filip Svedberg  1997  Burträsk Simpolare    28.65  1:03.89  1:43.54    2:14.84   
11  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.29  1:04.20  1:43.55    2:15.19   
12  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.25  1:02.06  1:43.89    2:15.52   
13  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    28.68  1:04.46  1:44.71    2:15.63   
14  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    30.38  1:04.28  1:44.71    2:16.86   
15  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    27.93  1:01.61  1:43.84    2:17.86   
16  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    30.74  1:05.25  1:45.56    2:18.33   
17  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    28.63  1:03.43  1:44.51    2:18.61   
18  Victor Lloyd  1996  Trelleborgs Simsällskap    30.05  1:05.91  1:47.20    2:18.77   
19  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    28.73  1:04.54  1:46.30    2:19.12   
20  Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    30.54  1:03.83  1:46.30    2:19.28   
21  Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir    30.19  1:06.73  1:47.10    2:19.86   
22  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    28.96  1:05.15  1:48.70    2:23.44   
23  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    28.87  1:03.61  1:48.50    2:23.89   
Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 3, 200m Frisim F 14, Finaler 
Sponsor: Gothia Towers 
FM: Marlene Pavlu Lewin Skuru IK 2:04.67 
14 år: Louise Hansson (1996) 2:03.40 2010-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.90  1:01.86  1:34.30    2:06.25   
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.17  1:02.35  1:34.83    2:07.17   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.18  1:02.34  1:34.53    2:07.28   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.13  1:02.85  1:36.12    2:09.03   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    30.22  1:03.11  1:36.63    2:10.53   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    31.13  1:04.27  1:37.97    2:11.47   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.19  1:03.26  1:37.75    2:11.81   
Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    30.92  1:04.64  1:38.90    2:12.68   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    30.93  1:04.46  1:39.83    2:13.61   
10  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    31.34  1:04.61  1:39.09    2:13.78   
11  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.63  1:04.44  1:39.15    2:13.86   
12  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.59  1:05.35  1:39.76    2:14.28   
13  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.63  1:04.54  1:39.64    2:14.29   
14  Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.35  1:04.10  1:40.11    2:15.97   
15  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    31.91  1:06.38  1:41.62    2:16.08   
16  Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    31.00  1:05.30  1:41.31    2:16.53   
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Freker 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 15:56.49 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 15:45.98 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.82  2:03.47  3:07.01  4:10.94  16:06.95   
          5:15.03  6:19.17  7:24.03  8:28.90     
          9:33.69  10:39.39  11:45.08  12:51.08     
          13:56.44  15:02.55         
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:00.16  2:04.22  3:08.33  4:12.72  16:12.47   
          5:17.41  6:22.11  7:27.10  8:32.07     
          9:37.32  10:43.08  11:48.48  12:54.47     
          14:00.30  15:06.75         
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:00.82  2:05.87  3:10.80  4:15.77  16:21.38   
          5:20.77  6:26.07  7:32.11  8:38.38     
          9:45.32  10:51.93  11:57.99  13:04.28     
          14:10.91  15:17.40         
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    1:01.81  2:06.96  3:12.05  4:17.39  16:31.22   
          5:23.04  6:28.77  7:35.23  8:42.28     
          9:49.13  10:56.06  12:03.56  13:11.03     
          14:18.56  15:25.84         
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:01.94  2:07.08  3:12.54  4:17.99  16:32.35   
          5:25.15  6:31.84  7:38.05  8:45.23     
          9:52.51  10:59.65  12:06.70  13:13.92     
          14:21.05  15:28.02         
Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:01.28  2:06.95  3:12.96  4:19.60  16:41.66   
          5:26.54  6:33.78  7:41.84  8:50.37     
          9:57.83  11:05.58  12:13.03  13:20.85     
          14:28.77  15:36.97         
Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    1:02.52  2:08.36  3:16.16  4:23.43  16:43.25   
          5:31.67  6:39.37  7:47.19  8:52.67     
          9:59.39  11:06.37  12:13.24  13:19.72     
          14:27.62  15:35.67         
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    1:03.19  2:08.37  3:13.77  4:19.44  16:45.36   
          5:25.43  6:31.91  7:39.10  8:46.86     
          9:54.72  11:03.21  12:11.53  13:20.34     
          14:28.77  15:37.43         
Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.27  2:12.91  3:20.89  4:29.31  16:59.53   
          5:38.07  6:46.60  7:54.41  9:01.72     
          10:09.11  11:17.61  12:25.91  13:34.47     
          14:42.80  15:50.80         
10  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:02.69  2:08.73  3:16.12  4:23.74  16:59.76   
          5:31.47  6:39.70  7:47.64  8:54.60     
          10:03.13  11:13.04  12:23.18  13:33.43     
          14:43.37  15:51.98         
11  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:02.58  2:09.98  3:18.95  4:28.53  17:17.59   
          5:38.31  6:48.21  7:58.85  9:07.24     
          10:18.06  11:28.78  12:39.30  13:49.44     
          14:59.67  16:08.30         
12  Victor Lloyd  1996  Trelleborgs Simsällskap    1:04.68  2:14.42  3:24.06  4:34.20  17:25.94   
          5:43.77  6:52.51  8:02.04  9:12.74     
          10:23.61  11:35.06  12:45.87  13:56.45     
          15:06.95  16:16.88         
13  Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    1:02.56  2:10.10  3:18.86  4:28.07  17:28.06   
          5:37.77  6:47.66  7:58.06  9:08.89     
          10:20.40  11:31.86  12:43.64  13:55.36     
          15:06.98  16:18.44         
14  Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap    1:02.81  2:11.71  3:21.79  4:32.26  17:46.47   
          5:43.70  6:55.72  8:07.87  9:20.48     
          10:33.26  11:45.89  12:58.51  14:10.57     
          15:23.08  16:35.23         
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            DNF   
                     
                     
                     
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 5, 200m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Nordstan 
FM: Elsa Ericsson Täby S 2:01.05 
15 - 16 år: Elsa Ericsson (1995) 2:01.05 2011-12-17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    28.97  1:00.00  1:31.71    2:03.41   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.06  1:00.37  1:31.70    2:03.50   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.78  1:01.31  1:32.93    2:04.20   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    29.58  1:00.82  1:32.86    2:04.49   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    29.38  1:01.05  1:32.80    2:04.76   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.40  1:01.18  1:33.49    2:05.98   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.65  1:01.92  1:34.90    2:06.96   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    29.58  1:02.01  1:34.87    2:06.98   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.41  1:02.81  1:35.71    2:07.76   
10  Hanna Cronqvist  1996  Trelleborgs Simsällskap    30.04  1:02.22  1:35.24    2:07.91   
11  Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.02  1:02.36  1:35.22    2:08.55   
12  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    29.86  1:02.27  1:35.65    2:08.56   
13  Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.86  1:03.14  1:36.45    2:08.82   
14  Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.05  1:03.24  1:37.00    2:09.04   
15  Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    29.48  1:02.20  1:35.86    2:09.24   
16  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    30.07  1:02.94  1:36.57    2:09.50   
17  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    30.30  1:03.34  1:36.67    2:09.64   
18  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    29.86  1:02.53  1:35.79    2:09.74   
19  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.56  1:03.52  1:36.37    2:10.12   
20  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    30.56  1:04.02  1:37.82    2:11.02   
21  Olivia Sjöblom  1997  Ludvika Simsällskap    30.54  1:03.76  1:37.62    2:11.09   
22  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    31.12  1:05.01  1:38.93    2:12.60   
23  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    30.70  1:05.21  1:39.86    2:14.33   
24  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.78  1:02.41  1:37.79    2:14.99   
                     
 
Gren 6, 400m Frisim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Klubbaren 
FM: Filip Grimberg Hultsfreds SS 4:26.25 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:12.74 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    59.79  2:04.28  3:10.14    4:14.54   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:01.78  2:10.37  3:18.15    4:24.18   
Joseph Zlotnick  1999  Göteborg Sim    1:01.83  2:09.98  3:19.04    4:24.91   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:03.55  2:12.01  3:18.86    4:31.26   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.60  2:11.89  3:22.32    4:31.77   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    1:03.85  2:13.24  3:23.96    4:33.30   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:04.27  2:13.00  3:24.31    4:36.16   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    1:03.96  2:14.53  3:26.50    4:37.78   
Philip Tran  1999  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.44  2:14.13  3:26.36    4:38.41   
10  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    1:04.73  2:14.64  3:26.46    4:39.08   
11  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    1:03.82  2:13.31  3:25.69    4:39.43   
12  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    1:04.73  2:16.95  3:29.39    4:39.81   
13  Niklas Jagerstål  1999  Simklubben Triton    1:04.34  2:15.06  3:27.83    4:40.51   
14  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:05.20  2:16.46  3:28.69    4:41.12   
15  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    1:06.67  2:18.41  3:31.05    4:42.26   
16  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:04.36  2:16.06  3:27.77    4:43.55   
                     
 
Gren 7, 200m Medley F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Olka 
FM: Sophie Hansson Helsingborgs S 2:24.38 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:17.29 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    32.23  1:08.60  1:52.18    2:26.63   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    31.49  1:09.25  1:54.10    2:28.39   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.67  1:11.47  1:52.75    2:29.50   
Ellen Sandberg  1999  S71    31.63  1:11.11  1:54.31    2:30.05   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    34.35  1:13.28  1:56.05    2:31.34   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    31.62  1:09.17  1:56.18    2:31.53   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.37  1:09.35  1:55.09    2:31.64   
Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    32.99  1:09.06  1:55.95    2:32.45   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    34.29  1:14.27  1:59.04    2:34.40   
10  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.59  1:14.98  2:00.08    2:35.59   
11  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    32.31  1:13.05  2:00.24    2:35.62   
12  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    33.20  1:12.37  2:00.26    2:36.11   
12  Victoria Jönsson  1999  S71    33.39  1:15.52  2:00.07    2:36.11   
14  Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    33.69  1:13.55  2:00.04    2:37.85   
15  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    34.41  1:17.29  2:01.09    2:38.82   
Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Eurotravel 
FM: Johannes Skagius Sundsvalls SS 2:17.05 
15 - 16 år: Anton Lagerqvist (1991) 2:15.81 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    30.74  1:04.91  1:39.92    2:16.38   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    33.46  1:10.19  1:46.25    2:22.44   
Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.46  1:10.42  1:48.18    2:25.35   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    33.43  1:10.32  1:47.79    2:25.57   
Eric Lundström  1996  Sundsvalls Simsällskap    32.75  1:09.87  1:48.02    2:26.59   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    32.88  1:09.96  1:48.47    2:27.12   
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.74  1:09.12  1:47.90    2:28.12   
Mika Mononen  1996  Ystads Simsällskap    34.70  1:12.22  1:49.16    2:28.26   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    33.43  1:11.04  1:50.01    2:29.76   
10  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    33.65  1:11.82  1:50.90    2:29.86   
11  Joel Knutsson  1997  Ängelholms Simsällskap    34.36  1:12.84  1:52.29    2:30.35   
12  Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim    33.98  1:12.19  1:51.30    2:30.93   
13  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    33.39  1:11.24  1:51.71    2:30.95   
14  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    34.29  1:12.10  1:51.29    2:31.07   
15  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    33.77  1:11.24  1:51.05    2:32.00   
16  Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.77  1:12.14  1:52.14    2:32.51   
17  Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    34.33  1:12.63  1:52.15    2:32.68   
18  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    33.55  1:11.91  1:52.08    2:32.98   
19  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    33.53  1:11.79  1:52.30    2:35.19   
20  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    34.46  1:14.17  1:54.81    2:35.85   
21  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    34.33  1:13.50  1:53.89    2:36.21   
22  Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap    34.75  1:13.57  1:55.13    2:37.37   
23  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    34.66  1:13.83  1:55.35    2:37.78   
24  Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.49  1:13.20  1:55.71    2:38.40   
                     
 
Gren 9, 100m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Scandic Opalen 
FM: Louise Hansson Helsingborgs S 1:00.48 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 1:00.13 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.66        1:02.58   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim    31.06        1:04.31   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    31.82        1:04.61   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    31.69        1:05.02   
Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    31.49        1:05.10   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    31.42        1:05.20   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    31.29        1:05.30   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    31.74        1:05.71   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.04        1:05.73   
10  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    32.56        1:05.92   
11  Cecilia Svensson  1997  Sundsvalls Simsällskap    31.33        1:06.03   
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    31.84        1:06.09   
13  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    32.73        1:06.54   
14  Linnéa Månsson  1996  Simsällskapet Iden    32.12        1:06.58   
15  Josephine Nielsen-Fernandes  1996  Kungälvs Simsällskap    31.92        1:06.72   
16  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.03        1:07.07   
17  Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    32.82        1:07.45   
18  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    32.59        1:07.49   
19  Josefine Möller  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.09        1:07.58   
20  Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    32.33        1:07.60   
21  Hannah Skog  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.94        1:07.82   
22  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    33.82        1:09.63   
23  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    33.97        1:10.16   
Alice Ivarsson  1996  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim P 14, Finaler 
Sponsor: Panorama Göteborg 
FM: Carl Norlander Linköpings ASS 1:00.33 
14 år: Linus Junefelt (1992) 57.03 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    27.76        59.34   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.56        59.65   
Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    28.44        1:00.34   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.65        1:00.49   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    28.90        1:00.91   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    27.11        1:00.94   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.92        1:01.11   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    28.87        1:01.72   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.82        1:01.76   
10  Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    29.05        1:02.02   
11  Sean Zhong  1998  Täby Sim    29.10        1:02.13   
12  Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    28.93        1:02.79   
13  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    29.49        1:03.13   
14  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    28.91        1:03.16   
15  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.23        1:05.09   
16  Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    30.16        1:07.14   
                     
 
Gren 11, 400m Medley F 14, Finaler 
Sponsor: Got Event Valhallabadet 
FM: Erica Sjöholm Sjöbo SS 4:58.26 
14 år: Martina Granström (1991) 4:54.36 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:07.56  2:24.68  3:54.35    5:01.13   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:09.15  2:28.59  3:50.94    5:04.21   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.33  2:27.27  3:57.76    5:09.66   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    1:11.36  2:33.95  4:02.80    5:15.13   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:12.66  2:36.53  4:03.75    5:15.60   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:11.71  2:32.14  4:03.11    5:17.69   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:14.75  2:36.63  4:08.72    5:21.14   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Ran    1:13.28  2:38.83  4:08.22    5:21.44   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:13.68  2:36.93  4:12.47    5:23.55   
10  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    1:14.78  2:36.58  4:12.07    5:24.01   
11  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    1:18.18  2:43.82  4:20.50    5:31.10   
12  Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap    1:12.40  2:37.41  4:16.17    5:31.41   
13  Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap    1:19.62  2:45.29  4:17.48    5:31.62   
14  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    1:11.64  2:39.11  4:17.94    5:33.86   
15  Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    1:12.81  2:41.59  4:24.37    5:40.64   
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            DSQ   
                     
 
Gren 12, 4X100m Medley P 16 o y, Finaler 
Sponsor: Gårda Kök & Bar 
FM: Jönköpings SS 3:53.34 
16 år och yngre: Täby S 3:53.15 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S Lag 1  1996  Helsingborgs Simsällskap            3:53.18   
  Efrem Ghirmai  1996      28.56  58.93      58.93   
  Otto Schippert  1996      30.81  1:06.02      2:04.95   
  Fabian Steen  1996      25.35  56.85      3:01.80   
  Enzo Schön  1996      24.57  51.38      3:53.18   
                     
SK Laxen  1996  Simklubben Laxen            4:00.63   
  Gustav Norberg-Pettersson  1996      29.92  1:02.06      1:02.06   
  Alfred Bjärudd  1996      30.09  1:04.51      2:06.57   
  Timmie Rydberg  1996      27.77  1:00.04      3:06.61   
  André Idoffsson  1997      25.40  54.02      4:00.63   
                     
Norrköpings KK  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:02.39   
  Marcus Forsgren  1996      27.70  58.41      58.41   
  Oskar Renåker  1996      32.13  1:09.26      2:07.67   
  Alexander Frost  1997      26.59  58.84      3:06.51   
  David Josefsson  1997      26.12  55.88      4:02.39   
                     
Linköpings Allmänna SS  1996  Linköpings Allmänna SS            4:02.90   
  Carl Norlander  1997      28.75  59.67      59.67   
  Oskar Johnsson  1996      32.17  1:10.33      2:10.00   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      26.37  58.62      3:08.62   
  Daniel Olsson  1996      25.85  54.28      4:02.90   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1996  Helsingborgs Simsällskap            4:03.06   
  Pontus Wallin  1996      29.41  1:00.41      1:00.41   
  Axel Andersson  1996      32.58  1:10.39      2:10.80   
  Filip Dolk  1996      26.69  57.40      3:08.20   
  Alexander Almeida Sundell  1997      26.11  54.86      4:03.06   
                     
Väsby SS Lag 1  1996  Väsby Simsällskap            4:06.14   
  Samuel Törnqvist  1997      28.95  59.85      59.85   
  Alexander Ozerov  1996      30.69  1:06.64      2:06.49   
  Gustav Frödeberg  1997      28.38  1:03.98      3:10.47   
  Max Bergh  1996      26.03  55.67      4:06.14   
                     
Sundsvalls SS Lag 1  1996  Sundsvalls Simsällskap            4:09.61   
  Emil Dahlberg  1997      32.40  1:06.13      1:06.13   
  Eric Lundström  1996      31.38  1:07.61      2:13.74   
  Benjamin Dzihic  1997      28.30  1:01.16      3:14.90   
  Dominik Jackiewicz  1996      25.44  54.71      4:09.61   
                     
Täby S  1997  Täby Sim            4:09.85   
  Oskar Ericsson  1997      29.56  1:00.53      1:00.53   
  David Kruthammar  1997      31.87  1:09.92      2:10.45   
  William Åberg  1997      30.24  1:05.41      3:15.86   
  Shervin Ghahestani  1997      25.55  53.99      4:09.85   
                     
Anderstorps SS  1997  Anderstorps Simsällskap            4:10.55   
  Markus Malm  1997      30.16  1:03.59      1:03.59   
  Alexander Bogesten  1997      32.53  1:09.95      2:13.54   
  Henry Kerman  1997      27.60  1:00.54      3:14.08   
  Gustaf Mild  1997      26.71  56.47      4:10.55   
                     
10  Mölndals Allmänna SS Lag 1  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:10.62   
  Arvid Berntsson  1996      32.13  1:06.65      1:06.65   
  Isak Eliasson  1996      30.81  1:06.37      2:13.02   
  Patrik Löfgren  1996      25.92  56.40      3:09.42   
  David Pålsson  1996      29.10  1:01.20      4:10.62   
                     
11  Skuru Ik  1999  Skuru Idrottsklubb            4:10.79   
  Martin Jareman  1996      31.13  1:04.30      1:04.30   
  Hannes Hjärne  1997      32.84  1:10.48      2:14.78   
  Tim Filipsson  1996      27.60  1:02.02      3:16.80   
  Axel Bååthe  1997      25.42  53.99      4:10.79   
                     
12  Västerås SS  1996  Västerås Simsällskap            4:10.89   
  Gustaf Dahlman  1997      29.60  1:00.67      1:00.67   
  Fredrik Byström  1996      34.18  1:13.67      2:14.34   
  Max Östberg  1996      27.62  59.54      3:13.88   
  Gunnar Granlund  1996      26.73  57.01      4:10.89   
                     
13  Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            4:11.72   
  Simon Sundfors  1996      33.04  1:08.72      1:08.72   
  Joel Georgy  1996      32.16  1:09.50      2:18.22   
  Anton Johansson  1996      26.74  58.23      3:16.45   
  David Zachrisson  1996      26.11  55.27      4:11.72   
                     
14  Ängelholms SS  1996  Ängelholms Simsällskap            4:12.44   
  Mattias Andersson  1996      33.84  1:10.85      1:10.85   
  Daniel Kertes  1999      31.81  1:08.24      2:19.09   
  Joel Knutsson  1997      28.50  1:01.41      3:20.50   
  Viktor Kertes  1996      24.93  51.94      4:12.44   
                     
15  Spårvägen Sf Lag 1  1996  Spårvägens Simförening            4:13.97   
  Tobias Henriksson  1996      31.03  1:03.71      1:03.71   
  Patrik Eriksson  1996      34.10  1:14.47      2:18.18   
  Anton Lüning  1996      27.41  1:00.47      3:18.65   
  Mattias Freiholtz  1996      26.22  55.32      4:13.97   
                     
SK Elfsborg  1996  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
                     
 
Gren 13, 4X100m Frisim F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Sportshopen 
FM: Helsingborgs S 3:52.75 
16 år och yngre: Täby S 3:49.10 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1996  Väsby Simsällskap            3:51.21   
  Agnes Wiiand  1997      28.60  58.25      58.25   
  Emma Sjösten  1996      27.59  57.93      1:56.18   
  Jaqueline Hippi  1996      27.25  56.99      2:53.17   
  Tove Sparrman  1996      27.42  58.04      3:51.21   
                     
Malmö KK  1999  Malmö Kappsimningsklubb            3:57.47   
  Andrea Gustafsson  1996      28.58  59.05      59.05   
  Cassandra Tran  1997      27.36  57.51      1:56.56   
  Hannah Skog  1997      28.77  1:00.78      2:57.34   
  Amanda Granborg  1999      28.38  1:00.13      3:57.47   
                     
Norrköpings KK  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:59.67   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      28.19  58.55      58.55   
  Sara Wallberg  1999      28.76  1:00.56      1:59.11   
  Elin Podéus  1997      28.15  59.00      2:58.11   
  Hanna Klipic  1996      28.77  1:01.56      3:59.67   
                     
Linköpings Allmänna SS Lag 1  1996  Linköpings Allmänna SS            4:00.15   
  Linnea Magnusson  1996      28.74  59.70      59.70   
  Sofia Henell  1997      28.10  59.27      1:58.97   
  Daniela Kindstrand  1997      28.76  1:00.29      2:59.26   
  Erika Settland  1996      29.18  1:00.89      4:00.15   
                     
Ängelholms SS  1996  Ängelholms Simsällskap            4:00.47   
  Lina Rosvall  1997      28.37  59.77      59.77   
  Alma Dahlberg  1996      28.22  1:00.52      2:00.29   
  Johanna Andersson  1997      28.53  1:00.10      3:00.39   
  Matilda Weiler  1998      28.86  1:00.08      4:00.47   
                     
S02  1996  Simklubben S 02            4:01.74   
  Erica Dahlgren  1997      28.08  58.27      58.27   
  Julia Bellvik  1996      29.03  1:01.34      1:59.61   
  Lina Berg  1996      29.39  1:01.79      3:01.40   
  Johanna Andersson  1996      28.63  1:00.34      4:01.74   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1996  Jönköpings Simsällskap            4:02.52   
  Emelia Karlsson  1997      29.09  1:01.33      1:01.33   
  Alma Thormalm  1996      26.73  57.21      1:58.54   
  Stina Victoria Nordberg  1996      28.52  1:00.66      2:59.20   
  Alice Arberg  2000      29.64  1:03.32      4:02.52   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1996  Helsingborgs Simsällskap            4:03.04   
  Rebecca Nilsson  1996      27.86  57.93      57.93   
  Mari Louise Tran  1997      29.15  1:01.23      1:59.16   
  Josefine Möller  1996      28.88  1:01.14      3:00.30   
  Johanna Holm  1996      29.68  1:02.74      4:03.04   
                     
Skuru Ik Lag 1  1999  Skuru Idrottsklubb            4:04.32   
  Amanda Kimander  1997      29.41  1:01.44      1:01.44   
  Enya Mcpheat  1997      29.53  1:02.23      2:03.67   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      27.58  57.65      3:01.32   
  Sofia von Sydow  1997      30.00  1:03.00      4:04.32   
                     
10  Spårvägens Sf Lag 1  1996  Spårvägens Simförening            4:04.88   
  Jessica Billquist  1996      28.63  59.83      59.83   
  Lovisa Malmgren  1997      29.11  1:00.87      2:00.70   
  Erika Gardelin  1997      29.03  1:01.55      3:02.25   
  Ida Edin  1996      30.04  1:02.63      4:04.88   
                     
11  Göteborgs S  1997  Göteborg Sim            4:05.38   
  Viktoria Reinhold  1996      28.97  1:00.80      1:00.80   
  Alfhild Kristensson  1999      28.26  59.39      2:00.19   
  Inez Kristensson  1997      29.53  1:01.21      3:01.40   
  Amanda Janzon  1997      29.77  1:03.98      4:05.38   
                     
12  Väsby SS Lag 2  1996  Väsby Simsällskap            4:05.39   
  Milana Salih  1997      29.74  1:01.23      1:01.23   
  Emelie Bäck  1996      30.08  1:02.08      2:03.31   
  Isabell Kjellberg  1997      29.44  1:02.15      3:05.46   
  Josefin Lantz  1996      28.45  59.93      4:05.39   
                     
13  Täby S Lag 1  1996  Täby Sim            4:05.60   
  Anna Sandäng  1996      28.86  1:00.39      1:00.39   
  Hanna Sangfelt  1997      29.38  1:03.38      2:03.77   
  Pauline Korssell  1997      29.54  1:02.37      3:06.14   
  Emelie Johansson  1996      28.35  59.46      4:05.60   
                     
14  Kalmar SS  1996  Kalmar Simsällskap            4:05.76   
  Tilda Lindgren  1997      29.21  1:01.77      1:01.77   
  Klara Ohlson  1997      29.05  1:01.16      2:02.93   
  Isabell Heiding  1996      29.39  1:02.64      3:05.57   
  Josefin Lewton  1997      28.53  1:00.19      4:05.76   
                     
15  Värnamo SS  1996  Värnamo Simsällskap            4:07.94   
  Fanny Trollstad  1997      30.49  1:03.41      1:03.41   
  Johanna Pettersson  1996      27.83  58.55      2:01.96   
  Linnea Waldemarsson  1996      28.87  1:01.24      3:03.20   
  Elvira Davidsson  1996      30.23  1:04.74      4:07.94   
                     
SK Triton  1996  Simklubben Triton            DSQ   
  Johanna Nilsson  1996      29.23  1:01.22      1:01.22   
  Ida Borg  1997              2:01.76   
                     
                     
 
Gren 14, 200m Fjärilsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Head 
FM: Adam Ackerstierna SK Ena 2:01.15 
15 - 16 år: Linus Junefelt (1992) 1:59.71 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.25  1:01.58  1:34.75    2:08.13   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.89  1:01.30  1:34.46    2:08.99   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    28.66  1:01.50  1:34.96    2:10.04   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    28.90  1:01.56  1:35.26    2:10.27   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    29.23  1:02.51  1:36.74    2:11.63   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    29.38  1:02.47  1:36.50    2:11.94   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.65  1:03.48  1:38.19    2:13.68   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.23  1:02.48  1:37.65    2:14.28   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    28.67  1:01.77  1:36.35    2:14.81   
10  Filip Svedberg  1997  Burträsk Simpolare    29.42  1:04.06  1:39.84    2:15.33   
11  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    29.58  1:03.92  1:39.88    2:15.66   
12  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    30.03  1:05.02  1:41.55    2:15.70   
13  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    31.25  1:06.82  1:41.64    2:16.69   
14  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    29.72  1:03.56  1:39.49    2:16.97   
15  Victor Lloyd  1996  Trelleborgs Simsällskap    31.17  1:06.03  1:41.91    2:18.86   
16  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.13  1:05.70  1:42.98    2:19.74   
17  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.62  1:05.81  1:42.09    2:19.79   
18  Max Bergh  1996  Väsby Simsällskap    30.50  1:06.36  1:43.52    2:19.88   
19  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    30.25  1:04.98  1:41.21    2:20.17   
20  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    29.57  1:05.43  1:43.10    2:21.29   
21  Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap    30.49  1:05.38  1:42.60    2:21.32   
22  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.68  1:04.34  1:41.23    2:21.44   
23  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    29.24  1:03.83  1:41.92    2:22.09   
24  Gustav Holmström  1996  Simklubben Lödde    29.74  1:04.56  1:42.54    2:23.97   
                     
 
Gren 15, 200m Medley F 15-16, Finaler 
Sponsor: Gothia Towers 
FM: Louise Hansson Helsingborgs S 2:16.01 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:14.26 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.17  1:05.52  1:47.49    2:18.86   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    31.16  1:07.15  1:49.01    2:21.31   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.95  1:06.51  1:48.35    2:21.45   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    31.27  1:07.01  1:48.42    2:22.25   
Alice Ivarsson  1996  Motala Simsällskap    31.08  1:06.19  1:50.25    2:24.36   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.89  1:06.01  1:50.79    2:24.38   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.17  1:07.70  1:50.82    2:24.68   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    30.73  1:07.46  1:49.40    2:24.76   
Josefine Möller  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.08  1:08.29  1:50.45    2:25.15   
10  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.87  1:06.80  1:51.50    2:25.63   
11  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.85  1:08.64  1:51.50    2:26.04   
12  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    32.03  1:09.39  1:50.54    2:26.09   
13  Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.52  1:08.59  1:52.85    2:26.13   
14  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.52  1:08.81  1:51.46    2:26.18   
15  Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    31.23  1:07.25  1:52.46    2:26.23   
16  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    32.06  1:08.08  1:52.95    2:27.50   
17  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    32.41  1:10.73  1:54.04    2:27.58   
18  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    31.78  1:08.22  1:53.03    2:27.73   
19  Andrea Gustafsson  1996  Malmö Kappsimningsklubb    32.40  1:09.98  1:52.51    2:28.72   
20  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    32.39  1:09.98  1:52.12    2:28.76   
21  Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    32.56  1:11.22  1:53.94    2:30.06   
22  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    32.58  1:11.01  1:55.57    2:30.31   
23  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    31.59  1:10.25  1:54.79    2:31.10   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 200m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: Freker 
FM: Daniel Forndal Jönköpings SS 1:57.77 
14 år: Adam Paulsson (1995) 1:54.78 2009-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    27.55  57.26  1:26.49    1:55.76   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.74  57.86  1:28.49    1:59.43   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    27.96  57.84  1:28.26    1:59.48   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    28.11  58.22  1:28.88    1:59.92   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.10  58.51  1:29.41    1:59.96   
Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    28.75  59.16  1:29.74    2:00.20   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    28.46  58.97  1:30.75    2:02.35   
Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    28.35  59.52  1:30.94    2:02.38   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    27.66  58.53  1:30.49    2:02.69   
10  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    28.88  1:00.14  1:31.83    2:03.02   
11  Sean Zhong  1998  Täby Sim    28.54  1:00.64  1:32.53    2:04.04   
12  Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    28.70  1:01.00  1:33.29    2:04.36   
13  David Olsen  1998  Malmö Kappsimningsklubb    29.17  1:00.72  1:33.34    2:05.30   
14  Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    28.41  59.87  1:32.49    2:05.35   
15  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    28.90  1:00.49  1:33.27    2:06.23   
16  Anton Schough  1998  Örebro Simallians    28.85  1:01.69  1:35.17    2:06.54   
                     
 
Gren 17, 100m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Tyr 
FM: Miranda Arvidsson Kalmar SS 59.17 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 56.25 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    28.41        59.29   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    29.14        59.69   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.31        1:00.51   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    29.10        1:01.43   
Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    29.82        1:01.77   
Ellen Sandberg  1999  S71    29.73        1:01.84   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    29.95        1:01.84   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    30.04        1:01.98   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    29.79        1:02.12   
10  Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    29.89        1:02.19   
10  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    30.07        1:02.19   
12  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    29.19        1:02.24   
13  Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    29.45        1:02.42   
14  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    29.52        1:02.76   
15  Knar Mikael  1999  S71    30.00        1:03.08   
16  Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.20        1:03.37   
                     
 
Gren 18, 100m Ryggsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Nordstan 
FM: Eric Hinderup Malmö KK 1:03.20 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.45 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joseph Zlotnick  1999  Göteborg Sim    30.43        1:02.64   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.22        1:04.36   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    31.37        1:04.79   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    31.85        1:05.34   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    32.23        1:05.53   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    31.50        1:05.76   
Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    31.85        1:05.96   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    32.95        1:06.77   
Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    32.29        1:06.96   
10  Filip Tretonius  1999  Landskrona Simsällskap    33.54        1:07.12   
11  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.62        1:07.24   
12  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    33.43        1:08.04   
13  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    33.87        1:08.67   
14  Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    33.15        1:09.08   
15  Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    32.89        1:09.09   
16  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    33.48        1:09.88   
                     
 
Gren 19, 200m Bröstsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Klubbaren 
FM: Vendela Norrman Tyresö SS 2:32.38 
15 - 16 år: Josefin Wede (1987) 2:25.80 2003-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    34.91  1:13.50  1:52.72    2:32.21   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.82  1:14.44  1:53.69    2:33.77   
Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    35.86  1:15.77  1:55.61    2:36.64   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.94  1:15.62  1:56.67    2:37.41   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    36.69  1:16.37  1:57.14    2:38.88   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    35.10  1:15.34  1:56.88    2:38.98   
Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    35.53  1:15.66  1:57.62    2:39.67   
Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.96  1:16.09  1:57.35    2:39.87   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    36.01  1:15.81  1:57.62    2:40.51   
10  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.58  1:16.37  1:58.34    2:40.71   
11  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.54  1:16.61  1:58.09    2:41.06   
12  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    36.87  1:17.99  1:59.58    2:41.42   
13  Milana Salih  1997  Väsby Simsällskap    34.93  1:16.09  1:59.06    2:41.51   
14  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    37.15  1:18.57  2:00.32    2:41.85   
15  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägens Simförening    35.99  1:16.78  1:59.73    2:44.17   
16  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    36.38  1:17.48  2:00.62    2:45.60   
17  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    36.41  1:18.77  2:03.07    2:45.65   
17  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    36.04  1:17.45  2:01.25    2:45.65   
19  Ida Jaraquemada  1996  Simklubben Neptun    35.72  1:17.61  2:01.21    2:45.81   
20  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    38.42  1:19.55  2:02.25    2:46.07   
21  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    36.32  1:19.14  2:04.19    2:49.43   
22  Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap    37.48  1:19.69  2:04.33    2:49.62   
23  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    36.48  1:19.54  2:05.54    2:49.93   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Olka 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 1:51.82 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 1:47.99 2010-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.65  55.63  1:24.38    1:51.97   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.37  56.36  1:25.92    1:53.64   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    27.02  56.31  1:25.37    1:53.92   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.73  55.51  1:24.96    1:54.05   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    25.71  53.49  1:22.80    1:54.78   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    27.23  56.84  1:26.67    1:55.77   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.99  55.72  1:25.68    1:56.18   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    27.25  56.92  1:27.50    1:56.31   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    27.55  57.15  1:26.99    1:56.35   
10  Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    27.68  57.47  1:28.13    1:56.49   
11  Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    27.54  57.30  1:27.96    1:58.51   
12  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    28.17  58.53  1:28.71    1:59.11   
13  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.03  56.28  1:27.31    1:59.74   
14  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    27.23  57.57  1:29.07    1:59.94   
15  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    28.08  59.17  1:29.88    2:00.18   
16  Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir    27.90  58.41  1:28.99    2:00.49   
17  Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    28.25  59.09  1:30.39    2:01.06   
18  Michail Papantoniou  1997  Simklubben Neptun    28.43  59.35  1:31.90    2:02.81   
19  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.50  59.32  1:31.17    2:02.92   
20  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    28.30  59.53  1:31.30    2:03.37   
21  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    28.13  58.82  1:30.88    2:04.25   
22  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    27.37  58.97  1:31.70    2:04.36   
23  Henrik Bolle  1996  Järfälla Simsällskap    29.01  1:00.48  1:33.32    2:05.17   
Herman Lindström  1996  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 21, 100m Fjärilsim F 14, Finaler 
Sponsor: Eurotravel 
FM: Elin Podéus Norrköpings KK 1:02.31 
14 år: Louise Hansson (1996) 1:00.23 2010-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.40        1:03.79   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.52        1:04.24   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.63        1:05.57   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.18        1:05.76   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    30.71        1:06.08   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    30.32        1:06.80   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.57        1:07.60   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    31.54        1:07.65   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    31.30        1:08.23   
10  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.29        1:08.34   
11  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    32.05        1:08.48   
12  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.49        1:09.24   
13  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    31.69        1:09.27   
14  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    31.74        1:09.66   
15  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    32.00        1:10.25   
16  Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap    31.99        1:10.47   
                     
 
Gren 22, 400m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: Scandic Opalen 
FM: Carl Norlander Linköpings ASS 4:36.94 
14 år: Linus Junefelt (1992) 4:33.39 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.01  2:15.88  3:38.88    4:46.06   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.16  2:22.31  3:43.09    4:47.98   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:06.52  2:21.71  3:44.84    4:51.53   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:09.51  2:25.42  3:48.06    4:51.72   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    1:07.92  2:25.29  3:48.48    4:56.26   
Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    1:06.89  2:26.54  3:52.69    4:57.08   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.36  2:24.70  3:51.20    4:58.91   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:07.74  2:25.74  3:51.29    5:01.22   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.29  2:32.02  3:51.72    5:03.10   
10  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:07.20  2:25.83  3:55.85    5:05.23   
11  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:08.37  2:28.76  3:57.21    5:05.46   
12  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:08.22  2:26.59  3:56.79    5:07.04   
13  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    1:15.76  2:29.77  3:59.26    5:07.14   
14  Jesper Olsson  1998  Simsällskapet Iden    1:09.36  2:28.04  4:02.02    5:14.95   
15  Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04    1:13.53  2:35.48  4:08.36    5:19.14   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 23, 100m Fjärilsim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Panorama Göteborg 
FM: Alba Forés Eslövs SS 1:05.68 
13 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:01.72 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    31.45        1:06.41   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    31.08        1:06.83   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    30.92        1:06.87   
Ellen Sandberg  1999  S71    31.21        1:07.08   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    31.53        1:08.39   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    31.92        1:09.00   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.35        1:09.77   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    32.64        1:10.46   
Emilia Christiansen  1999  S71    32.83        1:10.89   
10  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.35        1:11.34   
11  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    32.27        1:11.49   
12  Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    32.89        1:11.89   
13  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    32.90        1:12.28   
14  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    32.56        1:12.37   
15  Moa Williamsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.13        1:12.93   
16  Sanna Lygnestrand  1999  Simklubben Alingsås    33.92        1:13.89   
                     
 
Gren 24, 100m Bröstsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Got Event Valhallabadet 
FM: Daniel Kertes Ängelholms SS 1:10.10 
13 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.46 2009-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    31.56        1:06.89  0-13 Åldersgrupp Rekord 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.22        1:07.52   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    34.08        1:13.02   
Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    34.47        1:13.79   
Sebastian Andersson  1999  Simklubben Sydsim    33.68        1:13.88   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    35.73        1:14.31   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.46        1:14.59   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    35.52        1:15.09   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.40        1:15.46   
10  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    35.84        1:15.53   
11  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    35.58        1:16.13   
12  Philip Tran  1999  Malmö Kappsimningsklubb    35.31        1:16.21   
13  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    36.57        1:16.39   
14  Elias Kromnow  1999  Ronneby Simsällskap    37.14        1:18.41   
                     
 
Gren 25, 800m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Sportshopen 
FM: Elsa Ericsson Täby S 8.52,04 
15 - 16 år: Vilma Ekström (1994) 8:48.36 2009-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.64  2:13.14  3:22.10  4:30.90  9:05.93   
          5:39.44  6:48.20  7:57.10       
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:05.03  2:14.22  3:24.19  4:33.95  9:09.03   
          5:43.75  6:53.54  8:02.45       
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.07  2:15.99  3:25.51  4:35.28  9:09.33   
          5:44.14  6:53.30  8:02.54       
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.90  2:16.41  3:27.19  4:36.99  9:10.11   
          5:45.61  6:54.88  8:03.17       
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:07.12  2:18.28  3:28.82  4:39.64  9:13.59   
          5:49.43  6:58.81  8:08.04       
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    1:06.91  2:18.10  3:28.91  4:39.91  9:13.97   
          5:49.84  6:59.40  8:08.91       
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:05.02  2:13.95  3:24.09  4:33.92  9:16.17   
          5:44.22  6:55.11  8:06.13       
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    1:03.60  2:12.36  3:21.05  4:30.44  9:17.98   
          5:41.57  6:53.61  8:06.05       
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:06.05  2:16.82  3:27.13  4:38.06  9:20.32   
          5:48.98  7:00.09  8:11.01       
10  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.77  2:15.47  3:26.04  4:37.50  9:23.01   
          5:49.51  7:00.91  8:12.76       
11  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:07.13  2:17.06  3:27.36  4:38.56  9:23.02   
          5:48.63  6:59.70  8:12.12       
12  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:06.77  2:17.44  3:28.56  4:39.85  9:26.34   
          5:51.23  7:03.24  8:15.42       
13  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:05.45  2:16.90  3:29.08  4:41.70  9:30.82   
          5:53.97  7:06.49  8:19.06       
14  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.29  2:20.76  3:33.22  4:46.28  9:34.76   
          5:59.13  7:11.80  8:24.24       
15  Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    1:07.93  2:20.13  3:32.71  4:46.04  9:34.96   
          5:59.12  7:12.39  8:24.79       
16  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    1:06.68  2:18.22  3:31.43  4:45.55  9:37.98   
          5:59.05  7:12.59  8:26.38       
                     
 
Gren 26, 100m Ryggsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Gårda Kök & Bar 
FM: Axel Pettersson Jönköpings SS 54.80 
15 - 16 år: Axel Pettersson (1995) 54.80 2011-12-17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.21        57.33   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.11        58.50   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.06        58.53   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.88        59.07   
Michail Papantoniou  1997  Simklubben Neptun    28.64        59.13   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    29.09        59.21   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.12        59.66   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    28.98        59.69   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.09        59.88   
10  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.00        1:00.13   
11  Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    29.28        1:00.20   
12  Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim    29.34        1:00.28   
13  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    29.66        1:00.41   
14  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    29.14        1:00.45   
15  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    30.09        1:01.00   
16  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.46        1:01.11   
17  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    29.97        1:01.53   
18  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    30.53        1:02.25   
19  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    30.86        1:02.71   
20  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    30.48        1:03.52   
21  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    31.42        1:03.90   
22  Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    31.15        1:04.03   
23  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.46        1:04.30   
24  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    31.28        1:05.06   
                     
 
Gren 27, 4X100m Medley F 14 o y, Finaler 
Sponsor: Head 
FM: Kalmar SS 4:27.68 
14 år och yngre: Helsingborgs S 4:19.68 2010-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            4:33.25   
  Johanna Söderberg  1999      33.61  1:09.46      1:09.46   
  Sophie Hansson  1998      32.93  1:09.89      2:19.35   
  Tekla Rosell  1998      32.99  1:11.80      3:31.15   
  Johanna Palmqvist  1999      29.95  1:02.10      4:33.25   
                     
S 71 Lag 1  1998  S71            4:37.33   
  Jessica Chen  1998      34.50  1:11.46      1:11.46   
  Victoria Jönsson  1999      35.24  1:16.78      2:28.24   
  Ellen Sandberg  1999      30.93  1:07.67      3:35.91   
  Rebecca Berggren-Nylund  1999      29.35  1:01.42      4:37.33   
                     
Linköpings Allmänna SS Lag 1  1998  Linköpings Allmänna SS            4:37.75   
  Lovisa Lampi  1999      33.54  1:09.69      1:09.69   
  Alma Fransson  1999      36.35  1:19.18      2:28.87   
  Elin Elm  1998      30.21  1:06.99      3:35.86   
  Emma Magnusson  1998      29.13  1:01.89      4:37.75   
                     
Västerås SS Lag 1  1998  Västerås Simsällskap            4:39.88   
  Hannah Brunzell  2001      34.50  1:13.58      1:13.58   
  Andréa Persson  1999      36.61  1:18.09      2:31.67   
  Lina Berggren  1998      30.33  1:07.17      3:38.84   
  Frida Byström  1998      29.60  1:01.04      4:39.88   
                     
Danderyd S Lag 1  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            4:42.25   
  Louise Halldén  1998      33.48  1:09.45      1:09.45   
  Alice Sundberg  1999      38.92  1:23.82      2:33.27   
  Ida Österman  1998      31.60  1:08.37      3:41.64   
  Frida Berglund  1998      28.97  1:00.61      4:42.25   
                     
Mölndals Allmänna SS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:42.87   
  Gabriella Petersson  1998      33.02  1:09.45      1:09.45   
  Ann-Kristin Karlsson  1999      38.07  1:21.01      2:30.46   
  Amanda Magnusson  1999      32.16  1:09.97      3:40.43   
  Marta Qvirist  1998      29.67  1:02.44      4:42.87   
                     
Höganäs SS  2001  Höganäs Simsällskap            4:43.04   
  Elin Widén  1998      34.44  1:12.79      1:12.79   
  Maja Johansson  1999      37.14  1:19.40      2:32.19   
  Ida Liljeqvist  1999      30.79  1:06.71      3:38.90   
  Thelma Jöhncke  1999      30.41  1:04.14      4:43.04   
                     
Hvetlanda SS  2002  Hvetlanda Simsällskap            4:43.59   
  Agnes Ljunggren  1999      34.92  1:14.02      1:14.02   
  Elin Steindl  1998      36.59  1:18.94      2:32.96   
  Klara Thormalm  1998      29.24  1:06.27      3:39.23   
  Thilde Palmqvist  1998      29.59  1:04.36      4:43.59   
                     
SS04 Lag 1  1998  Solna Sundbyberg SS 04            4:48.45   
  Alexandra Gordon  2000      35.64  1:13.32      1:13.32   
  Tiffani Segerbrand  1999      37.50  1:18.38      2:31.70   
  Emelie Eriksson  1998      32.22  1:11.86      3:43.56   
  Sophia Norén  1998      30.79  1:04.89      4:48.45   
                     
10  SK Strängnäs  1999  SK Strängnäs Frisimmare            4:48.53   
  Emma Bergkvist  2000      34.05  1:11.09      1:11.09   
  Amanda Hyllbrant  1999      39.40  1:25.14      2:36.23   
  Anna Eriksson  1999      31.65  1:09.32      3:45.55   
  Lisa Eriksson  1998      31.64  1:02.98      4:48.53   
                     
11  Södertälje SS Lag 1  1998  Södertälje Simsällskap            4:48.74   
  Alexandra Engsoo  1998      32.58  1:07.90      1:07.90   
  Clara Wadsten  1999      38.77  1:22.70      2:30.60   
  Emelie Blomberg  1999      33.31  1:14.27      3:44.87   
  Hilma Ramdén  2000      29.34  1:03.87      4:48.74   
                     
12  Väsby SS Lag 1  1998  Väsby Simsällskap            4:48.98   
  Kajsa Sparrman  1999      34.70  1:12.83      1:12.83   
  Emma Wahlund  1998      35.28  1:14.32      2:27.15   
  Linn Thomessen  1999      34.43  1:16.07      3:43.22   
  Sofia Björnfot  1998      30.93  1:05.76      4:48.98   
                     
13  Sundsvalls SS Lag 1  1999  Sundsvalls Simsällskap            4:49.67   
  Maja Bollbring  1999      35.25  1:14.96      1:14.96   
  Hanna Öberg  2000      37.88  1:20.19      2:35.15   
  Frida Hedlund  1999      32.76  1:12.40      3:47.55   
  Lina Bergqvist  1998      28.95  1:02.12      4:49.67   
                     
14  S 71 Lag 2  1998  S71            4:51.11   
  Jessica Jönsson  1998      35.73  1:15.60      1:15.60   
  Sofie Klügel  1998      35.79  1:20.50      2:36.10   
  Emilia Christiansen  1999      33.15  1:11.80      3:47.90   
  Knar Mikael  1999      29.69  1:03.21      4:51.11   
                     
15  Täby Sim Lag 1  1999  Täby Sim            4:54.85   
  Sofia Edlund  1998      35.87  1:14.44      1:14.44   
  Julia Ewerbring  1998      35.27  1:16.63      2:31.07   
  Amanda Strömdahl  2000      34.30  1:16.92      3:47.99   
  Cornelia Jerresand  2000      30.53  1:06.86      4:54.85   
                     
Falu SS Lag 1  1998  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
Gren 28, 4X100m Frisim P 14 o y, Finaler 
Sponsor: Klubbaren 
FM: Täby S 3:46.88 
14 år och yngre: Helsingborgs S 3:41.40 2010-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Norrköpings KK  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:45.24   
  Hampus Lovinge  1998      27.10  57.39      57.39   
  Calle Lindroth  1998      26.99  56.69      1:54.08   
  Hugo Rydberg  1998      26.29  55.18      2:49.26   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      26.21  55.98      3:45.24   
                     
Malmö KK Lag 1  1999  Malmö Kappsimningsklubb            3:45.96   
  Eric Hinderup  1998      25.81  53.18      53.18   
  David Olsen  1998      26.43  55.44      1:48.62   
  Philip Tran  1999      27.27  58.02      2:46.64   
  William Lindblom  1998      27.93  59.32      3:45.96   
                     
Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            3:47.34   
  Carl-Åke Willberg  1998      26.57  56.19      56.19   
  Daniel Räisänen  1999      28.13  59.50      1:55.69   
  Sean Zhong  1998      26.31  55.90      2:51.59   
  Filip Hedman  1998      26.43  55.75      3:47.34   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            3:50.48   
  Magnus Karlsborn  1998      26.78  56.07      56.07   
  Gustav Arvidsson  1998      27.24  58.85      1:54.92   
  Olle Williamsson  1998      26.66  54.76      2:49.68   
  Dennis Åberg  1998      29.00  1:00.80      3:50.48   
                     
Mölndals Allmänna SS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:52.72   
  Aron Qvirist  1998      27.00  58.06      58.06   
  Tor Leander  1999      27.17  57.49      1:55.55   
  Oscar Brohammer  1998      27.10  58.43      2:53.98   
  Karl Zimmerman  1998      27.51  58.74      3:52.72   
                     
Järfälla S Lag 1  1998  Järfälla Simsällskap            3:57.75   
  Viktor Fridsjö  1998      28.27  59.01      59.01   
  Gustav Swedenborg  1998      28.09  58.99      1:58.00   
  Alexander Kubat  1998      28.41  59.28      2:57.28   
  Alexander Söderberg  1998      28.92  1:00.47      3:57.75   
                     
Landskrona SS Lag 1  1998  Landskrona Simsällskap            3:58.71   
  Alfred Christensson  1998      27.62  57.13      57.13   
  Hampus Svensson  1999      27.85  57.97      1:55.10   
  Tim Petersson  1999      29.38  1:03.03      2:58.13   
  Filip Tretonius  1999      28.18  1:00.58      3:58.71   
                     
Södertörns SS  1998  Södertörns Simsällskap            3:59.60   
  Wilmer Tingbrand  1998      28.65  59.31      59.31   
  Zack Abelsson  1998      27.24  58.43      1:57.74   
  Anton Marijanovic  2000      29.49  1:01.27      2:59.01   
  Kevin Chong  1998      28.61  1:00.59      3:59.60   
                     
SK Laxen  1998  Simklubben Laxen            4:00.07   
  Teodor Widerberg  1998      26.53  55.61      55.61   
  Dennis Dukic  2000      29.82  1:03.43      1:59.04   
  Mårten Petersson  1998      27.39  58.11      2:57.15   
  Fabian Persson  1998      29.45  1:02.92      4:00.07   
                     
10  Tyresö SS  1999  Tyresö Simsällskap            4:01.28   
  Sebastian Pantzar  1999      26.49  55.62      55.62   
  Alexander Lund  1998      28.77  1:02.56      1:58.18   
  Anton Carlsson  1998      28.73  1:00.55      2:58.73   
  Olle Österman  1998      29.65  1:02.55      4:01.28   
                     
11  Höganäs SS  1999  Höganäs Simsällskap            4:02.91   
  Mika Persson  1998      26.18  55.10      55.10   
  Jonathan Erös  1998      28.94  1:02.46      1:57.56   
  Stefan Kojic  1998      26.96  57.01      2:54.57   
  Sander Sjöberg  1999      31.85  1:08.34      4:02.91   
                     
12  SK Triton  1998  Simklubben Triton            4:04.29   
  Henrik Sjödin  1998      28.54  59.40      59.40   
  Rasmus Ericsson  1998      28.40  59.73      1:59.13   
  Niklas Jagerstål  1999      28.25  59.80      2:58.93   
  Gustaf Palmqvist  2001      31.12  1:05.36      4:04.29   
                     
13  Västerås SS Lag 1  1998  Västerås Simsällskap            4:04.59   
  Filip Björkholm  1998      29.28  1:00.72      1:00.72   
  Lukas Steiner  1998      28.60  59.77      2:00.49   
  Gustav Ejdersund  1998      29.10  1:02.16      3:02.65   
  Alessandro Bonetti  1999      29.62  1:01.94      4:04.59   
                     
14  Stockholmspolisens Sif  1998  Stockholmspolisens Sim IF            4:04.84   
  Martin Falk  1999      29.92  1:03.62      1:03.62   
  Niclas Eriksson  1998      27.88  58.69      2:02.31   
  Christian Norberg  1998      28.81  1:00.55      3:02.86   
  Killian Walsh  1998      28.29  1:01.98      4:04.84   
                     
15  Eskilstuna SK  1998  Eskilstuna Simklubb            4:04.98   
  William Brand  1998      29.57  1:02.33      1:02.33   
  Marko Biscevic  1998      29.06  1:03.00      2:05.33   
  Karl Lindoff  1998      26.74  57.62      3:02.95   
  Eldin Kadic  1999      28.97  1:02.03      4:04.98   
                     
16  Södertälje SS Lag 1  1998  Södertälje Simsällskap            4:08.02   
  Erik Brandt  1999      28.61  59.69      59.69   
  Björn Seeliger  2000      29.35  1:02.84      2:02.53   
  Ludwig Hareskog  1998      29.81  1:03.80      3:06.33   
  Adrian Panahi  1998      30.11  1:01.69      4:08.02   
                     
                     
 
Gren 29, 100m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Head 
FM: Emil Gustavsson Jönköpings SS 50.70 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 50.15 2010-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.43        51.48   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.34        51.74   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    24.94        51.74   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.33        51.85   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    24.99        51.98   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.37        52.21   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.11        52.26   
Herman Lindström  1996  Skellefte Simsällskap 34    25.22        52.80   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.51        52.92   
10  Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir    25.81        53.36   
11  Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    26.31        53.75   
12  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    25.65        54.13   
13  Michail Papantoniou  1997  Simklubben Neptun    26.20        54.18   
14  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    26.08        54.30   
15  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    26.42        54.57   
16  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.31        54.68   
17  Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    26.16        55.15   
18  Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    26.74        55.26   
19  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    26.71        55.46   
20  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    26.82        55.47   
21  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    26.84        55.92   
22  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.77        55.94   
23  Filip Svedberg  1997  Burträsk Simpolare    27.89        56.00   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 30, 400m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Gothia Towers 
FM: Elsa Ericsson Täby S 4:16.91 
15 - 16 år: Ann Berglund (1984) 4:14.23 2000-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:04.88  2:13.13  3:19.71    4:23.96   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:04.66  2:12.04  3:19.26    4:25.48   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:04.63  2:12.94  3:19.58    4:25.59   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.65  2:12.93  3:21.96    4:28.22   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:04.55  2:12.18  3:20.93    4:29.18   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:03.72  2:12.65  3:21.83    4:29.21   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:03.77  2:12.10  3:22.04    4:29.66   
Hanna Cronqvist  1996  Trelleborgs Simsällskap    1:04.88  2:13.71  3:23.69    4:32.16   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:04.65  2:14.11  3:23.45    4:32.61   
10  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:03.86  2:13.49  3:24.76    4:33.30   
11  Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    1:05.20  2:14.71  3:24.85    4:34.45   
12  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.16  2:15.22  3:26.29    4:35.96   
13  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:06.72  2:17.64  3:29.54    4:41.38   
14  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    1:08.86  2:23.56  3:38.60    4:53.02   
                     
 
Gren 31, 200m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: Freker 
FM:Carl Norlander Linköpings ASS 2:12.89 
14 år: Måns Hjelm (1992) 2:07.70 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.07  1:02.02  1:41.54    2:13.28   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    29.73  1:06.05  1:43.34    2:13.80   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    29.50  1:03.98  1:43.46    2:15.88   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.51  1:05.94  1:45.54    2:15.95   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    29.64  1:04.45  1:45.24    2:18.08   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.71  1:06.81  1:48.68    2:18.44   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    29.46  1:05.55  1:45.73    2:18.78   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    29.61  1:05.61  1:47.30    2:18.91   
Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.38  1:06.76  1:47.24    2:19.22   
10  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.93  1:04.80  1:46.81    2:19.97   
11  Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    29.49  1:06.18  1:49.22    2:20.82   
12  Anton Schough  1998  Örebro Simallians    30.66  1:06.66  1:50.28    2:22.56   
13  Filip Hedman  1998  Täby Sim    31.42  1:06.44  1:50.70    2:23.61   
14  Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    30.46  1:05.69  1:52.00    2:23.82   
15  Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    30.89  1:08.02  1:50.12    2:25.86   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 32, 200m Ryggsim F 14, Finaler 
Sponsor: Tyr 
FM: Marlene Pavlu Lewin Skuru IK 2:16.24 
14 år: Louise Hansson (1996) 2:14.03 2010-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.14  1:04.67  1:39.95    2:15.87   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    32.24  1:06.10  1:42.27    2:19.61   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    33.65  1:09.45  1:44.99    2:21.29   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    33.31  1:09.57  1:46.97    2:23.86   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    34.47  1:12.08  1:49.22    2:25.54   
Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    33.81  1:10.08  1:47.49    2:25.59   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    33.93  1:10.37  1:48.36    2:25.61   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    34.65  1:11.93  1:49.61    2:26.85   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    34.48  1:11.87  1:50.48    2:28.11   
10  Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.34  1:11.85  1:50.95    2:29.33   
11  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    35.41  1:13.24  1:52.07    2:31.10   
12  Mimmi Hallbäck  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.95  1:13.97  1:53.66    2:32.88   
13  Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb    34.49  1:13.98  1:54.46    2:34.18   
14  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    35.54  1:14.79  1:55.16    2:34.95   
15  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    34.59  1:14.28  1:55.73    2:35.50   
16  Anna Ekholm  1998  Simklubben Neptun    35.83  1:15.37  1:56.24    2:36.53   
                     
 
Gren 33, 100m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Nordstan 
FM: Johannes Skagius Sundsvalls SS 1:01.20 
15 - 16 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.20 2011-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.34        1:03.15   
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    31.22        1:05.87   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    31.02        1:05.89   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.08        1:07.13   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    31.77        1:07.35   
Mika Mononen  1996  Ystads Simsällskap    31.89        1:07.44   
Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.55        1:07.46   
Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    32.18        1:07.58   
Adam Alstermark  1996  Norrtälje Simklubb    31.53        1:07.59   
10  Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    32.24        1:07.98   
11  Eric Lundström  1996  Sundsvalls Simsällskap    32.05        1:08.74   
12  Henrik Petrov  1996  Tyresö Simsällskap    32.67        1:09.24   
13  Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.61        1:09.26   
14  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    33.21        1:09.54   
15  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    32.97        1:09.61   
16  Joel Knutsson  1997  Ängelholms Simsällskap    32.91        1:09.62   
17  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    33.02        1:09.67   
18  Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    33.32        1:10.33   
19  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    33.65        1:10.74   
20  Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir    33.65        1:10.77   
21  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    33.41        1:11.03   
22  André Lauri  1996  Karlskoga Simförening    33.70        1:11.31   
23  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.37        1:12.12   
24  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    33.47        1:13.01   
                     
 
Gren 34, 200m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Klubbaren 
FM: Louise Hansson Helsingborgs S 2:11.67 
15 - 16 år: Ida Lindborg (1994) 2:09.80 2010-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.49  1:05.75  1:40.98    2:17.09   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    32.22  1:07.07  1:43.13    2:18.76   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    32.97  1:08.23  1:44.85    2:21.10   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim    33.37  1:08.82  1:45.34    2:21.19   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    33.14  1:09.11  1:45.75    2:21.91   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.55  1:09.12  1:45.62    2:22.02   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.56  1:09.86  1:46.87    2:22.79   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    33.11  1:08.57  1:45.06    2:23.07   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    33.82  1:09.92  1:46.75    2:23.09   
10  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.86  1:09.15  1:46.72    2:24.26   
11  Andrea Gustafsson  1996  Malmö Kappsimningsklubb    33.26  1:09.35  1:46.53    2:24.30   
12  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    33.94  1:09.81  1:47.86    2:25.00   
13  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    33.97  1:10.26  1:47.82    2:25.25   
14  Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    34.08  1:09.90  1:47.42    2:25.50   
15  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    33.80  1:10.55  1:48.69    2:26.15   
16  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.42  1:11.66  1:49.67    2:27.27   
17  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    34.96  1:12.75  1:50.94    2:28.13   
18  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    34.13  1:12.12  1:50.76    2:29.06   
19  Cecilia Boman  1996  Simsällskapet Iden    34.53  1:12.73  1:51.28    2:29.96   
20  Hannah Skog  1997  Malmö Kappsimningsklubb    34.11  1:11.63  1:50.89    2:30.46   
21  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    35.11  1:13.35  1:53.15    2:31.65   
22  Linnéa Månsson  1996  Simsällskapet Iden    34.45  1:12.66  1:52.25    2:31.67   
23  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    35.21  1:14.58  1:55.56    2:36.16   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 35, 200m Medley P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Olka 
FM: Hampus Lovinge Norrköpings KK 2:20.72 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:14.74 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    29.63  1:08.46  1:45.51    2:16.18   
Joseph Zlotnick  1999  Göteborg Sim    29.48  1:03.81  1:46.79    2:17.99   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.99  1:08.99  1:46.84    2:20.05   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    29.85  1:05.95  1:48.24    2:20.18   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.39  1:06.41  1:49.30    2:21.60   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    31.68  1:07.88  1:53.82    2:26.16   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    29.64  1:09.12  1:52.27    2:26.80   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    31.43  1:08.48  1:51.98    2:27.00   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    31.68  1:10.45  1:52.58    2:27.59   
10  Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    31.03  1:07.66  1:52.83    2:28.22   
11  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    31.80  1:08.94  1:53.67    2:28.51   
12  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.26  1:09.20  1:54.73    2:28.74   
13  Niklas Jagerstål  1999  Simklubben Triton    31.85  1:09.08  1:56.27    2:29.97   
14  Philip Tran  1999  Malmö Kappsimningsklubb    31.56  1:10.03  1:55.11    2:30.70   
15  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    32.97  1:11.64  1:56.14    2:31.28   
16  Filip Tretonius  1999  Landskrona Simsällskap    33.87  1:10.37  1:56.30    2:33.29   
                     
 
Gren 36, 400m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Eurotravel 
FM: Alba Forés Eslövs SS 4:26,28 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 4:23.44 1997-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.83  2:16.02  3:26.76    4:35.81   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:06.19  2:16.57  3:27.36    4:35.96   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.43  2:17.91  3:29.55    4:38.84   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:06.36  2:17.25  3:28.73    4:39.42   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    1:06.42  2:17.30  3:29.47    4:40.21   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.66  2:20.28  3:31.65    4:44.11   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:06.70  2:19.59  3:33.70    4:46.55   
Ellen Sandberg  1999  S71    1:06.67  2:18.99  3:33.21    4:47.70   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    1:07.80  2:20.70  3:35.02    4:47.92   
10  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    1:07.12  2:20.03  3:34.64    4:48.08   
11  Johanna Palmqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:10.11  2:23.84  3:38.18    4:49.32   
12  Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    1:09.51  2:24.64  3:40.09    4:52.28   
13  Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    1:09.03  2:24.49  3:41.35    4:56.95   
14  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    1:09.80  2:25.12  3:41.61    4:57.36   
15  Emelie Rudert  1999  Norrtälje Simklubb    1:10.48  2:27.01  3:42.96    4:57.38   
16  Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.82  2:24.41  3:41.29    4:57.82   
                     
 
Gren 37, 400m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: Scandic Opalen 
FM: Adam Paulsson SK Elfsborg 4:23.57 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 4:23.57 2011-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.91  2:09.80  3:26.51    4:28.47   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:02.51  2:12.63  3:32.62    4:35.27   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.16  2:14.17  3:33.79    4:36.77   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    1:04.59  2:16.26  3:35.60    4:39.77   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:05.18  2:16.43  3:36.91    4:40.22   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:03.32  2:15.66  3:36.65    4:40.42   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:05.82  2:19.32  3:41.63    4:47.25   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:04.13  2:18.46  3:42.41    4:48.81   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:07.68  2:19.40  3:43.28    4:49.28   
10  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    1:04.98  2:17.40  3:42.71    4:51.68   
11  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:04.19  2:20.23  3:44.62    4:51.70   
12  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    1:02.86  2:15.45  3:43.60    4:53.48   
13  Filip Svedberg  1997  Burträsk Simpolare    1:05.76  2:24.08  3:48.92    4:56.52   
14  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    1:04.66  2:22.78  3:50.74    4:57.86   
15  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    1:07.50  2:23.60  3:48.66    4:58.23   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen            DSQ   
                     
 
Gren 38, 100m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Panorama Göteborg 
FM: Louise Hansson Helsingborgs S 1:00.86 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 1:00.16 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.19        1:01.79   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.49        1:02.91   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.29        1:03.72   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.95        1:03.90   
Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    29.24        1:04.09   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.02        1:04.46   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    29.91        1:04.61   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    30.48        1:04.85   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.35        1:04.92   
10  Josefine Johnsson  1996  Simklubben Ran    30.37        1:05.05   
11  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    30.17        1:05.38   
12  Hanna Cronqvist  1996  Trelleborgs Simsällskap    31.45        1:06.11   
13  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.55        1:06.23   
14  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    30.84        1:06.29   
15  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    30.94        1:06.41   
16  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    31.00        1:06.52   
17  Vilma Lagebro  1996  Väsby Simsällskap    31.28        1:06.80   
18  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.00        1:06.86   
19  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.24        1:06.92   
20  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    31.19        1:07.78   
21  Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    31.96        1:07.81   
22  Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    31.58        1:08.17   
23  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    31.79        1:08.47   
24  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.05        1:11.07   
                     
 
Gren 39, 800m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: Got Event Valhallabadet 
FM: Carl Norlander Linköpings ASS 8:32.99 
14 år: Carl Norlander (1997) 8:32.99 2011-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    1:01.31  2:06.95  3:13.49  4:19.93  8:41.82   
          5:26.67  6:32.81  7:38.05       
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:02.46  2:08.61  3:15.31  4:21.52  8:43.69   
          5:28.10  6:34.37  7:40.42       
Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    1:02.39  2:08.46  3:15.32  4:22.27  8:43.93   
          5:28.50  6:35.11  7:41.68       
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.29  2:09.00  3:15.69  4:23.42  8:52.48   
          5:31.50  6:39.54  7:47.16       
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.40  2:11.32  3:19.47  4:27.94  8:59.26   
          5:36.90  6:45.56  7:54.28       
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:02.78  2:09.50  3:17.19  4:25.58  8:59.81   
          5:34.53  6:43.47  7:52.42       
Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    1:05.44  2:14.11  3:22.60  4:30.85  9:01.48   
          5:38.64  6:46.40  7:54.82       
Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:04.70  2:13.42  3:22.16  4:29.75  9:04.00   
          5:37.88  6:46.88  7:55.49       
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    1:03.01  2:12.98  3:23.86  4:34.57  9:12.65   
          5:44.59  6:56.01  8:05.94       
10  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.93  2:14.10  3:24.86  4:35.91  9:13.89   
          5:47.15  6:57.77  8:07.73       
11  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:04.81  2:14.51  3:25.23  4:35.61  9:14.10   
          5:46.75  6:57.75  8:08.20       
12  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.71  2:14.96  3:26.64  4:37.94  9:19.77   
          5:49.58  6:59.50  8:10.28       
13  Mihail Simis  1998  Simklubben Sydsim    1:04.24  2:12.17  3:23.37  4:35.91  9:19.90   
          5:47.81  7:00.99  8:13.79       
14  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:03.31  2:13.25  3:24.56  4:36.46  9:27.36   
          5:48.63  7:00.91  8:14.92       
15  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    1:04.62  2:15.65  3:27.06  4:41.36  9:41.24   
          5:55.47  7:10.79  8:26.84       
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap            DNF   
                     
                     
 
Gren 40, 200m Bröstsim F 14, Finaler 
Sponsor: Sportshopen 
FM: Lina Rosvall Ängelholms SS 2:36.76 
14 år: Sara Ottosson Bixo (1995) 2:32.19 2009-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.27  1:13.16  1:53.14    2:32.54   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    36.01  1:15.93  1:56.38    2:36.92   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    35.81  1:15.52  1:56.59    2:38.22   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Ran    36.69  1:18.03  2:00.62    2:41.65   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    35.17  1:18.00  2:01.67    2:44.47   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    37.35  1:18.44  2:01.43    2:45.91   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    37.68  1:20.19  2:03.10    2:46.09   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    36.69  1:18.06  2:01.13    2:46.56   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    37.88  1:19.87  2:03.24    2:47.39   
10  Jessica Chen  1998  S71    37.34  1:19.83  2:03.55    2:47.94   
11  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    39.18  1:22.10  2:06.40    2:50.29   
12  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    40.05  1:24.00  2:07.85    2:50.57   
13  Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    38.24  1:21.02  2:06.03    2:51.52   
14  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    38.97  1:22.81  2:07.78    2:52.81   
15  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    37.46  1:20.99  2:07.34    2:55.45   
16  Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap    39.72  1:24.17  2:09.32    2:55.60   
                     
 
Gren 41, 4X100m Frisim P 16 o y, Finaler 
Sponsor: Gårda Kök & Bar 
FM: Jönköpings SS 3:30.84 
16 år och yngre: Helsingborgs S 3:30.15 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S Lag 1  1996  Helsingborgs Simsällskap            3:28.06  0-16 Åldersgrupp Rekord 
  Enzo Schön  1996      25.28  51.61      51.61   
  Fabian Steen  1996      24.72  52.03      1:43.64   
  Pontus Wallin  1996      25.32  53.02      2:36.66   
  Efrem Ghirmai  1996      24.71  51.40      3:28.06   
                     
Linköpings Allmänna SS  1996  Linköpings Allmänna SS            3:36.22   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      25.50  53.97      53.97   
  Carl Norlander  1997      25.51  53.51      1:47.48   
  Oskar Johnsson  1996      25.79  54.97      2:42.45   
  Daniel Olsson  1996      25.43  53.77      3:36.22   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1996  Helsingborgs Simsällskap            3:37.97   
  Cruiz Llupa  1997      26.05  54.27      54.27   
  Filip Dolk  1996      26.21  54.34      1:48.61   
  Alexander Almeida Sundell  1997      26.20  55.10      2:43.71   
  Otto Schippert  1996      25.82  54.26      3:37.97   
                     
Södertörns SS  1996  Södertörns Simsällskap            3:40.26   
  Joel Huth  1996      26.13  54.70      54.70   
  Denis Marijanovic  1996      25.72  53.99      1:48.69   
  Andreas Persson  1996      26.02  55.44      2:44.13   
  David Stalberg  1996      26.60  56.13      3:40.26   
                     
Norrköpings KK  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:40.75   
  Marcus Forsgren  1996      25.12  52.62      52.62   
  David Josefsson  1997      26.49  56.54      1:49.16   
  Alexander Frost  1997      25.79  54.95      2:44.11   
  Oskar Renåker  1996      26.83  56.64      3:40.75   
                     
SK Laxen  1996  Simklubben Laxen            3:40.90   
  André Idoffsson  1997      26.16  55.38      55.38   
  Gustav Norberg-Pettersson  1996      26.40  56.32      1:51.70   
  Alfred Bjärudd  1996      25.17  53.48      2:45.18   
  Timmie Rydberg  1996      26.73  55.72      3:40.90   
                     
Uddevalla S  1996  Uddevalla Sim            3:41.16   
  Simon Wanna  1996      26.12  53.18      53.18   
  Simon Bodestig  1996      25.78  54.86      1:48.04   
  Noa Koch  1996      27.49  57.40      2:45.44   
  Kalle Svensson  1997      26.52  55.72      3:41.16   
                     
Väsby SS Lag 1  1996  Väsby Simsällskap            3:41.67   
  Alexander Ozerov  1996      25.64  53.67      53.67   
  Gustav Frödeberg  1997      26.46  56.76      1:50.43   
  Samuel Törnqvist  1997      26.53  55.64      2:46.07   
  Max Bergh  1996      25.95  55.60      3:41.67   
                     
Västerås SS  1996  Västerås Simsällskap            3:42.13   
  Gustaf Dahlman  1997      25.87  53.18      53.18   
  Max Östberg  1996      26.53  55.31      1:48.49   
  Fredrik Byström  1996      27.10  56.57      2:45.06   
  Gunnar Granlund  1996      27.00  57.07      3:42.13   
                     
10  Ängelholms SS  1996  Ängelholms Simsällskap            3:43.03   
  Viktor Kertes  1996      25.18  52.27      52.27   
  Daniel Kertes  1999      27.02  55.38      1:47.65   
  Mattias Andersson  1996      28.13  58.66      2:46.31   
  Joel Knutsson  1997      26.68  56.72      3:43.03   
                     
11  Malmö KK Lag 1  1999  Malmö Kappsimningsklubb            3:44.68   
  Filip Bivesand  1997      26.89  56.02      56.02   
  Ludwig Wemlén  1997      25.99  55.06      1:51.08   
  Marcus Andersson-Arvidsson  1996      26.99  56.47      2:47.55   
  Simon Karlsson  1997      27.14  57.13      3:44.68   
                     
12  Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            3:45.16   
  Joel Georgy  1996      26.81  55.23      55.23   
  Anton Johansson  1996      26.46  55.73      1:50.96   
  Simon Sundfors  1996      27.22  58.21      2:49.17   
  David Zachrisson  1996      26.23  55.99      3:45.16   
                     
13  Ystads SS  1996  Ystads Simsällskap            3:45.59   
  Johan Christiansson  1996      26.32  54.36      54.36   
  Mika Mononen  1996      26.01  55.03      1:49.39   
  Adam Åkesson  1996      27.41  58.07      2:47.46   
  Björn Forslin  1997      27.00  58.13      3:45.59   
                     
14  Upsala S Herrar Lag 1  1997  Upsala Simsällskap            3:45.64   
  Leon Lindström  1996      26.67  56.42      56.42   
  Nathaniel Jousefi  1997      26.53  55.25      1:51.67   
  David Wimmerstedt  1997      27.31  57.73      2:49.40   
  Fredrik Nilsson  1997      27.16  56.24      3:45.64   
                     
15  Sundsvalls SS Lag 1  1996  Sundsvalls Simsällskap            3:46.03   
  Johan Norlin  1997      27.15  58.18      58.18   
  Dominik Jackiewicz  1996      25.33  54.74      1:52.92   
  Jakob Westrin  1996      26.54  56.61      2:49.53   
  Benjamin Dzihic  1997      26.48  56.50      3:46.03   
                     
16  Täby S  1997  Täby Sim            3:47.47   
  Shervin Ghahestani  1997      26.45  54.67      54.67   
  David Kruthammar  1997      27.04  57.07      1:51.74   
  Oskar Ericsson  1997      27.61  57.64      2:49.38   
  William Åberg  1997      27.63  58.09      3:47.47   
                     
                     
 
Gren 42, 4X100m Medley F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Head 
FM: SK Neptun 4:15.26 
16 år och yngre: Täby S 4:12.28 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1996  Väsby Simsällskap            4:17.23   
  Emelie Bäck  1996      32.29  1:06.01      1:06.01   
  Milana Salih  1997      33.02  1:11.63      2:17.64   
  Agnes Wiiand  1997      29.07  1:02.75      3:20.39   
  Jaqueline Hippi  1996      27.01  56.84      4:17.23   
                     
Ängelholms SS  1996  Ängelholms Simsällskap            4:24.19   
  Lina Rosvall  1997      30.83  1:05.45      1:05.45   
  Johanna Andersson  1997      33.58  1:12.21      2:17.66   
  Matilda Weiler  1998      30.34  1:06.09      3:23.75   
  Alma Dahlberg  1996      27.67  1:00.44      4:24.19   
                     
Norrköpings KK  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:24.33   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      32.02  1:06.83      1:06.83   
  Sara Wallberg  1999      34.66  1:14.63      2:21.46   
  Elin Podéus  1997      28.22  1:01.86      3:23.32   
  Hanna Klipic  1996      28.60  1:01.01      4:24.33   
                     
SK Triton  1996  Simklubben Triton            4:24.76   
  Ida Borg  1997      32.66  1:07.15      1:07.15   
  Lina Wingren  1996      34.59  1:14.65      2:21.80   
  Fanny Andersson  1997      30.61  1:06.53      3:28.33   
  Alba Forés  1998      26.85  56.43      4:24.76   
                     
Kalmar SS  1996  Kalmar Simsällskap            4:25.27   
  Josefin Lewton  1997      31.94  1:05.85      1:05.85   
  Tilda Lindgren  1997      33.36  1:11.12      2:16.97   
  Sara Rasmussen  1997      30.83  1:07.99      3:24.96   
  Klara Ohlson  1997      28.86  1:00.31      4:25.27   
                     
SK Neptun Lag 1  1996  Simklubben Neptun            4:27.71   
  Charlotte Myers  1997      31.93  1:06.85      1:06.85   
  Linnea Lindahl  1999      32.66  1:11.22      2:18.07   
  Isabelle Wrejde  1999      30.44  1:07.28      3:25.35   
  Ida Jaraquemada  1996      29.69  1:02.36      4:27.71   
                     
Skuru Ik Damer  1999  Skuru Idrottsklubb            4:28.13   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      31.02  1:04.07      1:04.07   
  Enya Mcpheat  1997      34.02  1:13.17      2:17.24   
  Amanda Kimander  1997      30.97  1:08.95      3:26.19   
  Sofia von Sydow  1997      29.20  1:01.94      4:28.13   
                     
Göteborgs S  1997  Göteborg Sim            4:29.04   
  Alfhild Kristensson  1999      33.01  1:07.63      1:07.63   
  Viktoria Reinhold  1996      33.40  1:12.83      2:20.46   
  Inez Kristensson  1997      30.22  1:06.01      3:26.47   
  Christina Ekstedt  1996      28.77  1:02.57      4:29.04   
                     
S02  1996  Simklubben S 02            4:29.30   
  Julia Bellvik  1996      34.09  1:11.27      1:11.27   
  Lina Berg  1996      34.27  1:13.29      2:24.56   
  Johanna Andersson  1996      30.12  1:06.66      3:31.22   
  Erica Dahlgren  1997      27.58  58.08      4:29.30   
                     
10  Spårvägens Sf Lag 1  1996  Spårvägens Simförening            4:29.93   
  Ida Edin  1996      33.74  1:09.61      1:09.61   
  Fanny Strömstedt  1996      34.27  1:15.54      2:25.15   
  Jessica Billquist  1996      29.32  1:04.27      3:29.42   
  Lovisa Malmgren  1997      28.58  1:00.51      4:29.93   
                     
11  Mölndals Allmänna SS Lag 1  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:30.80   
  My Janzén  1997      33.46  1:10.39      1:10.39   
  Ulrika Krüger  1996      34.66  1:14.25      2:24.64   
  Ulrika Holm  1996      30.49  1:05.42      3:30.06   
  Johanna Åberg  1997      28.79  1:00.74      4:30.80   
                     
12  Väsby SS Lag 2  1996  Väsby Simsällskap            4:31.05   
  Isabell Kjellberg  1997      33.30  1:09.47      1:09.47   
  Emilia Sundberg  1997      34.51  1:15.19      2:24.66   
  Emma Sjösten  1996      30.32  1:07.86      3:32.52   
  Tove Sparrman  1996      27.59  58.53      4:31.05   
                     
13  SS Iden  1996  Simsällskapet Iden            4:31.49   
  Linnéa Månsson  1996      32.12  1:06.13      1:06.13   
  Jenny Christensson  1996      35.76  1:17.01      2:23.14   
  Amanda Hörberg-Zdanowski  1996      31.13  1:07.25      3:30.39   
  Cecilia Boman  1996      29.01  1:01.10      4:31.49   
                     
14  Täby S Lag 1  1996  Täby Sim            4:34.84   
  Hanna Sangfelt  1997      33.82  1:11.30      1:11.30   
  Emelie Johansson  1996      34.70  1:14.70      2:26.00   
  Anna Sandäng  1996      30.19  1:06.92      3:32.92   
  Pauline Korssell  1997      28.76  1:01.92      4:34.84   
                     
15  Jönköpings SS Lag 1  1996  Jönköpings Simsällskap            4:35.75   
  Emelia Karlsson  1997      33.75  1:09.90      1:09.90   
  Alma Thormalm  1996      33.89  1:13.40      2:23.30   
  Stina Victoria Nordberg  1996      30.77  1:08.81      3:32.11   
  Alice Müllern  1998      30.02  1:03.64      4:35.75   
                     
Malmö KK  1999  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
  Amanda Granborg  1999      32.88  1:06.85      1:06.85   
  Andrea Gustafsson  1996              2:24.16   
                     
                     
 
Gren 43, 100m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Head 
FM: Louise Hansson Helsingborgs S 54.73 
15 - 16 år: Louise Hansson (1996) 54.73 2011-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    27.20        56.50   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    27.46        57.14   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    27.97        57.57   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    27.86        57.68   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    28.18        58.48   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    28.25        58.48   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    28.34        58.61   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    28.33        58.70   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim    28.33        58.93   
10  Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.07        58.98   
11  Alice Ivarsson  1996  Motala Simsällskap    28.06        59.00   
12  Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.71        59.06   
13  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.53        59.16   
14  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    28.74        59.28   
15  Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    28.68        59.37   
16  Hanna Cronqvist  1996  Trelleborgs Simsällskap    29.11        59.49   
17  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    28.60        59.80   
18  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    28.41        59.97   
19  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    28.42        1:00.01   
20  Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    28.44        1:00.05   
21  Olivia Sjöblom  1997  Ludvika Simsällskap    28.88        1:00.28   
22  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    29.46        1:00.67   
23  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    29.32        1:01.14   
24  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    29.66        1:01.91   
                     
 
Gren 44, 400m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Gothia Towers 
FM: Adam Paulssom SK Elfsborg 3:57.21 
15 - 16 år: Linus Junefelt (1992) 3:51.97 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    58.46  2:00.20  3:01.86    4:00.76   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    58.10  1:59.84  3:01.25    4:01.11   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    58.01  2:00.07  3:02.41    4:02.52   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    59.15  2:01.44  3:03.20    4:02.58   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    58.18  2:00.24  3:02.73    4:03.18   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    58.81  2:01.63  3:04.39    4:05.80   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    59.18  2:02.04  3:04.89    4:07.89   
Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    59.78  2:02.44  3:06.28    4:08.35   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    59.47  2:02.66  3:06.39    4:08.80   
10  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    58.26  2:01.42  3:06.07    4:10.20   
11  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    59.07  2:03.31  3:08.77    4:12.14   
12  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    59.76  2:03.55  3:08.83    4:13.91   
13  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:00.80  2:05.29  3:10.41    4:14.36   
14  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:00.48  2:05.17  3:10.68    4:15.56   
15  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    59.33  2:03.36  3:09.10    4:16.07   
16  Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm    1:00.34  2:05.04  3:11.27    4:19.49   
                     
 
Gren 45, 200m Medley F 14, Finaler 
Sponsor: Freker 
FM: Lina Rosvall Ängelholms SS 2:20.46 
14 år: Louise Hansson (1996) 2:16.40 2010-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.48  1:09.01  1:48.69    2:21.28   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.74  1:06.60  1:51.10    2:24.27   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    31.93  1:10.58  1:51.65    2:24.82   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    31.77  1:08.11  1:51.60    2:25.61   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.84  1:06.07  1:51.39    2:25.74   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.75  1:09.03  1:52.47    2:27.50   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.61  1:09.01  1:53.83    2:29.06   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    31.69  1:10.09  1:54.06    2:29.79   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.52  1:10.23  1:55.41    2:30.07   
10  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.69  1:12.36  1:57.62    2:31.41   
11  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    33.31  1:11.18  1:57.73    2:31.43   
12  Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    33.72  1:13.41  1:56.27    2:32.30   
13  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    33.82  1:13.51  1:59.23    2:33.18   
14  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    35.25  1:15.75  1:57.96    2:34.78   
15  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    32.56  1:12.88  1:59.65    2:36.08   
16  Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap    34.35  1:16.97  2:02.71    2:36.80   
                     
 
Gren 46, 200m Ryggsim P 14, Finaler 
Sponsor: Tyr 
FM: Petter Fredriksson SK Hajen 2:09.89 
14 år: Petter Fredriksson (1997) 2:09.89 2011-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.98  1:04.33  1:37.13    2:09.56  14-14 Åldersgrupp Rekord 
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    31.89  1:05.47  1:38.80    2:13.98   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    30.92  1:04.82  1:39.92    2:14.99   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    31.27  1:06.23  1:41.92    2:16.95   
Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    32.88  1:07.57  1:43.05    2:17.73   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    30.98  1:05.73  1:42.06    2:17.96   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.79  1:06.68  1:42.95    2:19.10   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    31.92  1:07.02  1:43.39    2:19.56   
Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.22  1:08.56  1:44.32    2:19.60   
10  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    32.53  1:08.30  1:45.02    2:19.79   
11  Anton Schough  1998  Örebro Simallians    32.06  1:07.97  1:45.00    2:20.19   
12  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    32.11  1:07.61  1:44.89    2:22.33   
13  Mihail Simis  1998  Simklubben Sydsim    32.68  1:08.51  1:45.81    2:22.60   
14  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    32.72  1:08.77  1:46.52    2:23.89   
15  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    33.51  1:10.07  1:47.23    2:24.03   
16  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    33.64  1:09.74  1:47.13    2:24.42   
                     
 
Gren 47, 100m Ryggsim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Nordstan 
FM: Miranda Arvidsson Kalmar SS 1:05.37 
13 år och yngre: Céline Bertrand (1995) 1:05.00 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    31.76        1:05.63   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    32.35        1:06.54   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    32.77        1:07.33   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    32.68        1:07.86   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    32.20        1:08.21   
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    33.34        1:08.81   
Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    33.24        1:09.14   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    33.32        1:09.31   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    32.90        1:09.52   
10  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.93        1:10.18   
11  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    33.62        1:10.74   
12  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    33.75        1:10.83   
13  Davilda Lareva  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    34.40        1:11.03   
14  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    34.87        1:11.57   
15  Saga Sandström  2000  Umeå Simsällskap    34.71        1:11.81   
16  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    34.10        1:12.61   
                     
 
Gren 48, 100m Frisim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Klubbaren 
FM: Eric Hindrup Malmö KK 55.16 
13 år och yngre: Johan Johansson (1991) 53.66 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    26.51        54.39   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    26.35        54.92   
Joseph Zlotnick  1999  Göteborg Sim    27.02        56.65   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    27.38        57.18   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    27.89        57.86   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    28.24        58.10   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.20        58.20   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    28.23        58.36   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    27.84        58.37   
10  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    27.62        58.42   
11  Philip Tran  1999  Malmö Kappsimningsklubb    28.05        58.62   
12  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    28.59        58.84   
13  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    28.56        59.49   
14  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    29.18        59.94   
15  Niklas Jagerstål  1999  Simklubben Triton    28.60        1:00.37   
16  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.91        1:00.45   
                     
 
Gren 49, 100m Bröstsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Olka 
FM: Lina Westerlund Upsala S 1:10.05 
15 - 16 år: Hanna Westrin (1991) 1:07.84 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    33.24        1:09.96   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.02        1:11.18   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.14        1:11.48   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    34.44        1:11.60   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    33.69        1:11.95   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    34.26        1:12.28   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    34.32        1:12.28   
Milana Salih  1997  Väsby Simsällskap    34.33        1:12.38   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    34.42        1:13.23   
10  Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    34.58        1:13.27   
11  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    34.95        1:13.70   
12  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.28        1:14.33   
13  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    34.98        1:14.62   
14  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    34.55        1:14.85   
15  Ida Jaraquemada  1996  Simklubben Neptun    35.18        1:15.28   
16  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägens Simförening    35.09        1:15.41   
17  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    35.61        1:15.74   
18  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.92        1:16.08   
19  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    36.41        1:16.69   
20  Therese Wetterlund  1996  Växjö Simsällskap    35.89        1:16.82   
21  Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    36.77        1:17.06   
22  Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    36.04        1:17.19   
23  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    36.00        1:17.92   
24  Josephine Nielsen-Fernandes  1996  Kungälvs Simsällskap    36.05        1:19.34   
                     
 
Gren 50, 200m Ryggsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Eurotravel 
FM: Axel Pettersson Jönköpings SS 1:59.09 
15 - 16 år: Linus Junefelt (1992) 1:59.06 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.28  1:00.46  1:31.61    2:03.10   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.88  59.98  1:32.48    2:05.12   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.49  1:01.72  1:34.58    2:06.45   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.10  1:01.58  1:35.02    2:07.54   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    30.48  1:03.22  1:36.66    2:08.87   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim    29.92  1:02.22  1:35.42    2:09.17   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    30.96  1:03.43  1:36.31    2:09.26   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    30.84  1:03.80  1:37.18    2:09.37   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.87  1:02.84  1:36.27    2:09.47   
10  Michail Papantoniou  1997  Simklubben Neptun    30.05  1:02.52  1:36.85    2:10.02   
11  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    31.34  1:04.07  1:38.06    2:12.18   
12  Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    30.05  1:03.03  1:37.87    2:13.04   
13  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.90  1:02.86  1:37.86    2:13.51   
14  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    31.83  1:06.44  1:40.99    2:14.43   
15  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.00  1:04.55  1:39.68    2:14.59   
16  Herman Lindström  1996  Skellefte Simsällskap 34    31.39  1:05.29  1:40.84    2:15.81   
17  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.58  1:06.70  1:41.57    2:15.85   
18  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    31.64  1:05.82  1:40.45    2:15.98   
19  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    31.33  1:04.76  1:40.33    2:16.08   
20  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    31.33  1:05.37  1:41.62    2:16.22   
21  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    31.55  1:06.04  1:41.27    2:16.27   
22  Victor Lloyd  1996  Trelleborgs Simsällskap    31.64  1:06.61  1:42.52    2:17.81   
23  Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    31.42  1:06.07  1:42.61    2:18.14   
24  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.10  1:07.19  1:43.60    2:19.44   
                     
 
Gren 51, 800m Frisim F 14, Finaler 
Sponsor: Scandic Opalen 
FM: Erica Sjöholm Sjöbo SS 9:09.54 
14 år: Ann Berglund (1984) 8:52.60 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:04.33  2:11.78  3:19.71  4:28.24  9:04.05   
          5:37.34  6:46.39  7:55.79       
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:05.42  2:13.89  3:23.38  4:32.47  9:09.01   
          5:41.41  6:50.65  7:59.58       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.44  2:19.07  3:30.28  4:41.86  9:27.13   
          5:53.11  7:04.82  8:16.70       
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap    1:08.66  2:21.32  3:34.19  4:46.91  9:32.83   
          6:00.31  7:12.27  8:24.11       
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:07.56  2:18.42  3:29.95  4:42.61  9:32.86   
          5:55.98  7:09.65  8:22.47       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:09.83  2:22.85  3:36.08  4:48.96  9:45.74   
          6:02.82  7:17.30  8:32.02       
Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    1:09.37  2:23.62  3:38.42  4:53.75  9:49.26   
          6:08.61  7:22.74  8:37.14       
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:09.66  2:23.50  3:38.59  4:53.67  9:51.78   
          6:08.90  7:23.71  8:38.69       
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.69  2:19.73  3:32.40  4:46.91  9:51.84   
          6:02.40  7:19.78  8:37.02       
10  Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    1:09.22  2:23.81  3:38.98  4:54.34  9:54.18   
          6:10.62  7:26.81  8:41.76       
11  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    1:08.83  2:22.98  3:37.29  4:53.22  9:55.40   
          6:09.40  7:26.24  8:42.59       
12  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    1:08.09  2:21.82  3:36.98  4:53.32  9:56.28   
          6:09.70  7:26.69  8:42.85       
13  Alice Edfast  1998  Simsällskapet Delfin    1:08.64  2:23.32  3:39.26  4:54.26  9:59.88   
          6:10.30  7:27.47  8:44.61       
14  Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    1:09.30  2:23.48  3:39.03  4:54.82  10:04.54   
          6:12.00  7:30.00  8:47.98       
15  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:10.30  2:26.28  3:43.17  4:59.84  10:07.52   
          6:17.40  7:34.34  8:50.83       
16  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    1:10.14  2:27.13  3:45.37  5:03.43  10:14.03   
          6:21.57  7:40.38  8:58.28       
                     
 
Gren 52, 200m Bröstsim P 14, Finaler 
Sponsor: Panorama Göteborg 
FM: William Reinholdsson SK Elfsborg 2:29.23 
14 år: Alexander Morgan (1996) 2:24.55 2010-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    32.99  1:10.03  1:48.74    2:26.05   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.59  1:10.68  1:48.24    2:26.15   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.14  1:11.23  1:50.95    2:31.44   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    33.46  1:11.30  1:51.31    2:32.36   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    34.48  1:13.89  1:55.01    2:36.40   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    34.87  1:14.23  1:55.76    2:36.48   
Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap    35.24  1:15.07  1:56.02    2:36.66   
Julius Ekstrand  1998  Simsällskapet Iden    34.74  1:14.53  1:55.59    2:38.02   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.17  1:15.54  1:57.21    2:39.28   
10  Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.52  1:14.04  1:56.19    2:39.69   
11  William Svalander  1998  Simklubben Neptun    35.26  1:15.75  1:57.90    2:40.72   
12  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    34.93  1:15.25  1:58.29    2:41.41   
13  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    35.64  1:17.21  1:59.75    2:41.84   
14  Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    36.67  1:18.58  2:01.45    2:43.93   
15  Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    37.71  1:19.75  2:03.09    2:45.90   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 53, 100m Bröstsim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Got Event Valhallabadet 
FM: Sophie Hansson Helsingborgs S 1:11.05 
13 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:11.05 2011-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.56        1:13.34   
Ellen Sandberg  1999  S71    35.41        1:14.92   
Victoria Jönsson  1999  S71    35.34        1:15.20   
Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    35.14        1:15.34   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.18        1:15.80   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    35.68        1:15.92   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    37.32        1:17.59   
Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    36.20        1:17.70   
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap    36.95        1:18.34   
10  Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    36.81        1:18.42   
11  Klara Andersson  2000  Ängelholms Simsällskap    36.78        1:18.75   
12  Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    36.54        1:19.24   
13  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    37.88        1:19.87   
14  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    37.82        1:20.82   
15  Hanna Öberg  2000  Sundsvalls Simsällskap    38.91        1:22.81   
16  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    38.18        1:23.49   
                     
 
Gren 54, 100m Fjärilsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Sportshopen 
FM: Alfred Christensson Landskrona SS 1:03.37 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 58.62 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joseph Zlotnick  1999  Göteborg Sim    29.06        1:01.32   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    29.17        1:01.48   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    28.96        1:02.85   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    29.83        1:04.00   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    29.90        1:05.91   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    30.46        1:06.15   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.39        1:06.63   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    30.78        1:06.85   
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    30.45        1:07.14   
10  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    31.14        1:07.53   
11  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.15        1:08.11   
12  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    31.75        1:08.19   
13  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    31.74        1:08.67   
14  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    32.57        1:08.80   
15  Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    31.41        1:09.25   
16  Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    31.44        1:11.20   
                     
 
Gren 55, 400m Medley F 15-16, Finaler 
Sponsor: Gårda Kök & Bar 
FM: Louise Hansson Helsingborgs S 4:48.58 
15 - 16 år: Sara Thydén (1989) 4:42.72 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.58  2:24.31  3:50.31    4:58.79   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:08.21  2:27.51  3:55.58    5:00.96   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:09.35  2:27.23  3:55.26    5:03.23   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:10.45  2:25.95  3:57.71    5:05.62   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    1:10.87  2:31.90  3:57.17    5:05.76   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:10.84  2:28.79  3:57.92    5:08.23   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    1:11.21  2:30.08  3:59.52    5:08.50   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:11.63  2:28.02  3:57.03    5:09.35   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:14.03  2:31.91  4:01.53    5:10.76   
10  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:11.49  2:32.90  4:06.19    5:15.84   
11  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    1:12.02  2:35.68  3:58.87    5:15.92   
12  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    1:10.00  2:36.60  4:04.10    5:16.14   
13  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    1:12.20  2:32.07  4:02.66    5:17.35   
14  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    1:13.42  2:41.53  4:14.80    5:29.94   
                     
 
Gren 56, 100m Fjärilsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Head 
FM: Adam Ackerstierna SK Ena 55.64 
15 - 16 år: Jesper Jonsson (1993) 54.24 2009-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.60        56.72   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.42        57.22   
Filip Svedberg  1997  Burträsk Simpolare    27.05        57.60   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.70        57.65   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.92        57.81   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.74        58.17   
Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.45        58.18   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    27.32        58.58   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    27.59        59.03   
10  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.53        59.51   
11  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    27.51        59.76   
12  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.49        59.81   
13  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    28.02        59.84   
14  Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    27.68        59.97   
15  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.37        1:00.00   
16  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    27.44        1:00.03   
17  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.19        1:00.05   
18  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.45        1:00.23   
19  Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    27.85        1:00.31   
20  Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    28.19        1:01.01   
21  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.63        1:01.08   
22  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.13        1:01.87   
23  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.54        1:01.98   
23  Joel Knutsson  1997  Ängelholms Simsällskap    29.33        1:01.98   
                     
 
Gren 57, 4X100m Frisim F 14 o y, Finaler 
Sponsor: Klubbaren 
FM: Södertälje SS 4:04.11 
14 år och yngre: Helsingborgs S 3:54.05 2010-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Kalmar SS  1998  Kalmar Simsällskap            4:02.70   
  Linnea Wranå  1998      29.38  1:00.54      1:00.54   
  Issabella Hong  1998      29.23  1:01.36      2:01.90   
  Ellen Lindeby  1999      29.87  1:03.51      3:05.41   
  Miranda Arvidsson  1998      27.02  57.29      4:02.70   
                     
Järfälla S Damer Lag 1  1998  Järfälla Simsällskap            4:04.94   
  Josefine Almvret  1999      29.61  1:01.44      1:01.44   
  Emma Rotstam  1998      28.40  59.82      2:01.26   
  Malin Atran  1998      28.95  1:01.40      3:02.66   
  Isabelle Hanson  1998      29.88  1:02.28      4:04.94   
                     
Danderyd S Lag 1  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            4:07.81   
  Frida Berglund  1998      29.44  1:01.37      1:01.37   
  Alice Sundberg  1999      30.38  1:03.51      2:04.88   
  Ida Österman  1998      30.44  1:03.27      3:08.15   
  Louise Halldén  1998      28.38  59.66      4:07.81   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            4:10.60   
  Sophie Hansson  1998      29.13  1:01.26      1:01.26   
  Johanna Söderberg  1999      29.53  1:01.76      2:03.02   
  Fredrika Beckman  1998      30.40  1:04.51      3:07.53   
  Johanna Palmqvist  1999      29.95  1:03.07      4:10.60   
                     
S 71 Lag 1  1998  S71            4:12.28   
  Ellen Sandberg  1999      29.93  1:02.51      1:02.51   
  Rebecca Berggren-Nylund  1999      29.74  1:02.70      2:05.21   
  Victoria Jönsson  1999      30.32  1:04.27      3:09.48   
  Knar Mikael  1999      29.47  1:02.80      4:12.28   
                     
Spårvägens Sf Lag 1  1998  Spårvägens Simförening            4:14.96   
  Emma Sundstedt  1998      29.49  1:00.72      1:00.72   
  Emma Garmelius  1999      29.37  1:03.27      2:03.99   
  Wilma Tukonen  1998      30.38  1:04.84      3:08.83   
  Julia Nilsson  1999      31.35  1:06.13      4:14.96   
                     
Mölndals Allmänna SS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:15.31   
  Amanda Magnusson  1999      29.96  1:02.08      1:02.08   
  Alice Lindhé  1999      30.33  1:04.95      2:07.03   
  Marta Qvirist  1998      30.24  1:03.49      3:10.52   
  Gabriella Petersson  1998      30.67  1:04.79      4:15.31   
                     
SK Strängnäs  1999  SK Strängnäs Frisimmare            4:15.58   
  Emma Bergkvist  2000      31.29  1:05.32      1:05.32   
  Amanda Hyllbrant  1999      31.56  1:06.48      2:11.80   
  Lisa Eriksson  1998      31.05  1:02.34      3:14.14   
  Anna Eriksson  1999      28.83  1:01.44      4:15.58   
                     
S 71 Lag 2  1998  S71            4:15.69   
  Emilia Christiansen  1999      29.88  1:03.34      1:03.34   
  Sofie Klügel  1998      29.34  1:03.71      2:07.05   
  Jessica Jönsson  1998      30.64  1:04.62      3:11.67   
  Alicia Wiberg  1998      30.42  1:04.02      4:15.69   
                     
10  Södertälje SS Lag 1  1998  Södertälje Simsällskap            4:16.54   
  Hilma Ramdén  2000      29.26  1:03.40      1:03.40   
  Clara Wadsten  1999      30.43  1:04.91      2:08.31   
  Tina Huslid  2000      31.01  1:07.98      3:16.29   
  Alexandra Engsoo  1998      28.25  1:00.25      4:16.54   
                     
11  Falu SS Lag 1  1998  Falu Simsällskap            4:16.77   
  Elin Svärd  1998      30.61  1:04.02      1:04.02   
  Julia Nordlund  1998      30.09  1:03.82      2:07.84   
  Sandra Lundqvist  1998      30.69  1:03.83      3:11.67   
  Elin Zetterberg  1998      30.67  1:05.10      4:16.77   
                     
12  Västerås SS Lag 1  1998  Västerås Simsällskap            4:17.62   
  Lina Berggren  1998      30.32  1:03.12      1:03.12   
  Frida Byström  1998      30.15  1:02.71      2:05.83   
  Andréa Persson  1999      31.31  1:05.81      3:11.64   
  Victoria Åberg  2001      31.65  1:05.98      4:17.62   
                     
13  Höganäs SS  2001  Höganäs Simsällskap            4:20.65   
  Thelma Jöhncke  1999      31.43  1:06.22      1:06.22   
  Elin Widén  1998      31.00  1:05.34      2:11.56   
  Ida Liljeqvist  1999      28.50  1:00.78      3:12.34   
  Heidi Winberg  1999      32.22  1:08.31      4:20.65   
                     
14  Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            4:25.95   
  Julia Ewerbring  1998      30.90  1:05.26      1:05.26   
  Sofia Edlund  1998      30.00  1:04.93      2:10.19   
  Amanda Strömdahl  2000      32.85  1:08.88      3:19.07   
  Cornelia Jerresand  2000      31.55  1:06.88      4:25.95   
                     
Linköpings Allmänna SS Lag 1  1998  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
SS04 Lag 1  1998  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
                     
 
Gren 58, 4X100m Medley P 14 o y, Finaler 
Sponsor: Flying Flerp 
FM: Täby S 4:13.11 
14 år och yngre: Helsingborgs S 4:08.86 2010-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            4:07.20  0-14 Åldersgrupp Rekord 
  Carl-Åke Willberg  1998      30.32  1:02.21      1:02.21   
  Daniel Räisänen  1999      32.14  1:08.50      2:10.71   
  Sean Zhong  1998      27.82  1:01.49      3:12.20   
  Filip Hedman  1998      26.38  55.00      4:07.20   
                     
Norrköpings KK  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:08.44   
  Hampus Lovinge  1998      28.97  1:00.10      1:00.10   
  Calle Lindroth  1998      33.62  1:11.64      2:11.74   
  Hugo Rydberg  1998      27.64  1:00.55      3:12.29   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      26.57  56.15      4:08.44   
                     
Mölndals Allmänna SS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:14.62   
  Karl Zimmerman  1998      30.47  1:03.27      1:03.27   
  Pär Börjeson  1998      31.80  1:08.00      2:11.27   
  Aron Qvirist  1998      29.05  1:06.12      3:17.39   
  Tor Leander  1999      27.17  57.23      4:14.62   
                     
Malmö KK Lag 1  1999  Malmö Kappsimningsklubb            4:17.11   
  Eric Hinderup  1998      29.74  1:00.56      1:00.56   
  Philip Tran  1999      34.72  1:15.53      2:16.09   
  William Lindblom  1998      30.38  1:06.29      3:22.38   
  David Olsen  1998      26.10  54.73      4:17.11   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            4:21.60   
  Gustav Kroon  1998      32.72  1:08.14      1:08.14   
  Dennis Åberg  1998      34.85  1:14.25      2:22.39   
  Olle Williamsson  1998      29.49  1:03.05      3:25.44   
  Magnus Karlsborn  1998      26.93  56.16      4:21.60   
                     
Järfälla S Lag 1  1998  Järfälla Simsällskap            4:24.53   
  Gustav Swedenborg  1998      32.55  1:07.90      1:07.90   
  William Josefsson-Rudberg  1998      35.81  1:16.40      2:24.30   
  Viktor Fridsjö  1998      28.47  1:00.86      3:25.16   
  Alexander Kubat  1998      28.03  59.37      4:24.53   
                     
Landskrona SS Lag 1  1998  Landskrona Simsällskap            4:25.21   
  Filip Tretonius  1999      31.86  1:07.63      1:07.63   
  Salim Celikovic  1998      36.36  1:19.87      2:27.50   
  Alfred Christensson  1998      27.07  59.67      3:27.17   
  Hampus Svensson  1999      27.81  58.04      4:25.21   
                     
Södertörns SS  1998  Södertörns Simsällskap            4:27.72   
  Anton Marijanovic  2000      33.14  1:07.89      1:07.89   
  Kevin Chong  1998      35.03  1:16.26      2:24.15   
  Zack Abelsson  1998      29.37  1:05.15      3:29.30   
  Wilmer Tingbrand  1998      27.42  58.42      4:27.72   
                     
Höganäs SS  1999  Höganäs Simsällskap            4:31.06   
  Jonathan Erös  1998      33.40  1:10.29      1:10.29   
  Mika Persson  1998      31.62  1:09.12      2:19.41   
  Stefan Kojic  1998      28.49  1:03.26      3:22.67   
  Sander Sjöberg  1999      31.50  1:08.39      4:31.06   
                     
10  Spårvägens Sf Lag 1  1998  Spårvägens Simförening            4:31.34   
  Alex Kaufmann  1999      34.21  1:11.11      1:11.11   
  Arvid Kjellén  1998      32.57  1:09.53      2:20.64   
  Alex Peschel  1998      35.35  1:15.17      3:35.81   
  Daniel Sjöblom Ahlström  1998      26.55  55.53      4:31.34   
                     
11  Västerås SS Lag 1  1998  Västerås Simsällskap            4:31.63   
  Alessandro Bonetti  1999      33.37  1:08.36      1:08.36   
  Lukas Steiner  1998      34.98  1:15.08      2:23.44   
  Filip Björkholm  1998      31.63  1:07.25      3:30.69   
  Gustav Ejdersund  1998      28.76  1:00.94      4:31.63   
                     
12  Mölndals Allmänna SS Lag 2  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:32.29   
  Joel Eliasson  1998      31.89  1:06.29      1:06.29   
  Marco Häyhänen  1999      34.67  1:15.02      2:21.31   
  Sebastian Petersson  2000      32.39  1:12.58      3:33.89   
  Oscar Brohammer  1998      26.93  58.40      4:32.29   
                     
13  Södertälje SS Lag 1  1998  Södertälje Simsällskap            4:35.39   
  Fredric Wernqvist  1998      32.41  1:07.06      1:07.06   
  Ludwig Hareskog  1998      36.70  1:18.54      2:25.60   
  Erik Brandt  1999      31.07  1:08.59      3:34.19   
  Adrian Panahi  1998      29.56  1:01.20      4:35.39   
                     
13  Tyresö SS  1999  Tyresö Simsällskap            4:35.39   
  Olle Sköld  1999      32.06  1:07.72      1:07.72   
  Anton Carlsson  1998      35.79  1:17.77      2:25.49   
  Sebastian Pantzar  1999      30.36  1:07.38      3:32.87   
  Olle Österman  1998      29.52  1:02.52      4:35.39   
                     
15  Karlstads SS  1998  Karlstads Simsällskap            4:36.67   
  Daniel Vålvik  1999      32.40  1:07.44      1:07.44   
  Adam Albringer  1999      35.24  1:16.45      2:23.89   
  Axel Widström  1998      30.14  1:06.79      3:30.68   
  Niclas Lindow  1999      30.71  1:05.99      4:36.67   
                     
SK Laxen  1998  Simklubben Laxen            DSQ   
  Teodor Widerberg  1998      30.69  1:05.03      1:05.03   
  Dennis Dukic  2000      35.72        2:23.26   
  Fabian Persson  1998              3:33.75   
          &n