Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Inne-SM 2007 (25m)    Utskriftsdatum  26 november 2007   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:20   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: Koneo 
Svenskt Rekord Seniorer: LASS (1900) 1:38.51 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS (1900) 1:41.38 2003-11-27 
Mästerskapsrekord: LASS 1:38.51 2006-11-23 
Mästare 2006: LASS 1:38.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:36.58  Svenskt Rekord 
  Simon Sjödin  1986      25.22        25.22   
  Christer Tour  1985      27.07        52.29   
  Stefan Nystrand  1981      22.85        1:15.14   
  Petter Stymne  1983      21.44        1:36.58   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:38.34   
  Marcus Piehl  1985      26.03        26.03   
  Jakob Dorch  1985      26.97        53.00   
  Lars Frölander  1974      23.14        1:16.14   
  Kristofer Johansson  1987      22.20        1:38.34   
                     
Lass Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:40.61   
  Joachim Wiking  1987      27.14        27.14   
  Rickard Piehl  1984      27.79        54.93   
  Erik Andersson  1984      23.44        1:18.37   
  Hans Albrektsson  1985      22.24        1:40.61   
                     
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:41.27   
  Nikola Stojmenovic  1988      26.95        26.95   
  Michael Kostesic  1986      28.22        55.17   
  Per Nylin  1982      23.26        1:18.43   
  Björn Gunnarsson  1989      22.84        1:41.27   
                     
Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            1:41.74   
  Sebastian Kammerling  1986      26.86        26.86   
  Jens Johansson  1975      27.66        54.52   
  Tor Sundin  1984      24.14        1:18.66   
  Tobias Marklund  1975      23.08        1:41.74   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:43.66   
  Simon Frank  1990      27.51        27.51   
  Niklas Tour  1989      27.94        55.45   
  Pontus Flodqvist  1988      25.05        1:20.50   
  Alexander Nyström  1990      23.16        1:43.66   
                     
Täby Sim  Täby Sim            1:44.41   
  Sebastian Holmberg  1991      26.98        26.98   
  Johan Johansson  1991      28.32        55.30   
  Filip Falkenborn  1990      25.58        1:20.88   
  Joakim Lidman  1987      23.53        1:44.41   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:44.80   
  Johan Mattsson  1977      27.50        27.50   
  Andreas Nilsson  1990      28.91        56.41   
  Sebastian Marko-Varga  1984      25.65        1:22.06   
  Jesper Åkesson  1988      22.74        1:44.80   
                     
                     
 
Gren 1, 4X50m Medley Herrar, Försök 
Sponsor: Koneo 
Svenskt Rekord Seniorer: LASS (1900) 1:38.51 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS (1900) 1:41.38 2003-11-27 
Mästerskapsrekord: LASS 1:38.51 2006-11-23 
Mästare 2006: LASS 1:38.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:41.32   
  Marcus Piehl  1985      26.63        26.63   
  Jakob Dorch  1985      27.20        53.83   
  Lars Frölander  1974      24.47        1:18.30   
  Jacob Nordin  1988      23.02        1:41.32   
                     
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:42.08   
  Nikola Stojmenovic  1988      27.04        27.04   
  Michael Kostesic  1986      28.49        55.53   
  Per Nylin  1982      23.65        1:19.18   
  Björn Gunnarsson  1989      22.90        1:42.08   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:42.46   
  Petter Stymne  1983      27.05        27.05   
  Christer Tour  1985      28.29        55.34   
  Samba Sjödin  1985      25.22        1:20.56   
  Stefan Nystrand  1981      21.90        1:42.46   
                     
Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            1:43.05   
  Sebastian Kammerling  1986      26.76        26.76   
  Jens Johansson  1975      28.05        54.81   
  Tor Sundin  1984      24.67        1:19.48   
  Tobias Marklund  1975      23.57        1:43.05   
                     
Lass Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:43.50   
  Joachim Wiking  1987      27.36        27.36   
  Rickard Piehl  1984      28.93        56.29   
  Erik Andersson  1984      24.13        1:20.42   
  Hans Albrektsson  1985      23.08        1:43.50   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:44.19   
  Simon Frank  1990      27.64        27.64   
  Niklas Tour  1989      28.13        55.77   
  Pontus Flodqvist  1988      25.02        1:20.79   
  Alexander Nyström  1990      23.40        1:44.19   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:44.58   
  Johan Mattsson  1977      27.33        27.33   
  Andreas Nilsson  1990      29.09        56.42   
  Sebastian Marko-Varga  1984      25.80        1:22.22   
  Jesper Åkesson  1988      22.36        1:44.58   
                     
Täby Sim  Täby Sim            1:44.87   
  Sebastian Holmberg  1991      27.27        27.27   
  Johan Johansson  1991      28.17        55.44   
  Filip Falkenborn  1990      25.48        1:20.92   
  Joakim Lidman  1987      23.95        1:44.87   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:45.32   
  Christoffer Wikström  1987      26.35        26.35   
  Nils Schönberg  1989      29.93        56.28   
  Björn Sundin  1990      25.62        1:21.90   
  Tomas Andersson  1988      23.42        1:45.32   
                     
10  Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:45.34   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      27.27        27.27   
  Martin Gustafsson  1980      28.22        55.49   
  Lennie Sahlström  1987      26.34        1:21.83   
  Resul Besim  1990      23.51        1:45.34   
                     
11  Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:45.35   
  Jonas Ulfskans  1986      26.36        26.36   
  Robin Lindgren  1989      29.66        56.02   
  Ivan Vikalo  1989      25.82        1:21.84   
  Henrik Sjöholm  1987      23.51        1:45.35   
                     
12  SK Lödde  Simklubben Lödde            1:45.40   
  Kristian Ramkvist  1985      27.41        27.41   
  Fredrik Sörensson  1985      29.22        56.63   
  Andreas Holmskov  1984      25.39        1:22.02   
  Rasmus Brock  1988      23.38        1:45.40   
                     
13  Sundsvalls SS Lag 2  Sundsvalls Simsällskap            1:46.17   
  Johan Ivarsson  1990      27.49        27.49   
  Johan Dahlgren  1986      29.41        56.90   
  Andreas Edlund  1989      25.33        1:22.23   
  Carl Wikblom  1987      23.94        1:46.17   
                     
14  Spårvägen Sim Lag 1  Spårvägens Simförening            1:46.70   
  Rasmus Hellström  1988      26.78        26.78   
  Erik Trybom  1984      29.94        56.72   
  Martin Escobar  1987      25.80        1:22.52   
  Christoffer Stolt  1987      24.18        1:46.70   
                     
15  Ystads SS  Ystads Simsällskap            1:47.08   
  Anton Rosén  1991      28.14        28.14   
  Joakim Tell  1986      29.08        57.22   
  Markus Guldstrand  1988      26.46        1:23.68   
  Robbin Steén  1987      23.40        1:47.08   
                     
16  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            1:51.69   
  Tobias Lindbom  1979      29.31        29.31   
  Jing-Sheng Vien  1986      31.10        1:00.41   
  Johan Bengtsson  1991      27.24        1:27.65   
  Patrik Wajnsztajn  1991      24.04        1:51.69   
                     
Göteborg Sim  Göteborg Sim            DSQ   
  Oscar Vilsmyr  1982      26.28        26.28   
  Anton Lagerqvist  1991      29.63        55.91   
                     
                     
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 31.29 2007-10-28 
Mästerskapsrekord: Emma Igelström 30.24 2002-03-01 
Mästare 2006: Rebecca Ejdervik 31.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            31.36   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim            31.68   
Rebecca Ejdervik  1987  Täby Sim            31.94   
Emma Holmquist  1986  Malmö Kappsimningsklubb            31.97   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS            32.34   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            32.65   
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap            32.77   
Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir            33.25   
                     
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 31.29 2007-10-28 
Mästerskapsrekord: Emma Igelström 30.24 2002-03-01 
Mästare 2006: Rebecca Ejdervik 31.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            31.83   
Emma Holmquist  1986  Malmö Kappsimningsklubb            31.87   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim            32.01   
Rebecca Ejdervik  1987  Täby Sim            32.10   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS            32.52   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            32.86   
Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir            32.89   
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap            33.01   
Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.12   
10  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.18   
11  Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening            33.20   
12  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap            33.21   
13  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.37   
14  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap            33.44   
15  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            33.56   
16  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            33.57   
                     
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Försök 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 31.29 2007-10-28 
Mästerskapsrekord: Emma Igelström 30.24 2002-03-01 
Mästare 2006: Rebecca Ejdervik 31.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            31.88   
Rebecca Ejdervik  1987  Täby Sim            32.32   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS            32.46   
Emma Holmquist  1986  Malmö Kappsimningsklubb            32.51   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim            32.71   
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap            33.01   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            33.03   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.05   
Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir            33.09   
10  Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.42   
11  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap            33.44   
12  Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening            33.45   
12  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            33.45   
14  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.52   
15  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            33.53   
16  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap            33.61   
17  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.67   
18  Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap            33.84   
19  Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            33.94   
20  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap            34.11   
21  Sanja Dizdarevic  1987  Malmö Kappsimningsklubb            34.20   
22  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.21   
23  Caroline Drab  1985  Simklubben Ran            34.29   
24  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran            34.30   
25  Ida Nilsson  1986  Spårvägens Simförening            34.42   
26  Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde            34.50   
27  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            34.52   
28  Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap            34.53   
29  Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus            34.75   
30  Emelie Bolin  1988  Simklubben Nautilus            34.95   
31  Erica Pettersson  1988  S71            35.03   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim            DNF   
                     
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Erik Samuelsson (1985) 1:59.64 2007-11-14 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
Mästerskapsrekord: Axel Pettersson (1983) 2:00.18 2006-11-23 
Mästare 2006: Axel Pettersson 2:00.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    25.37  55.16  1:30.81    1:58.78  Svenskt Rekord 
Erik Samuelsson  1985  Väsby Simsällskap    25.84  56.49  1:31.14    1:58.92   
Axel Pettersson  1983  Simklubben Neptun    26.52  57.53  1:32.83    2:01.91   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    27.09  58.56  1:34.36    2:04.87   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    26.97  59.93  1:35.56    2:05.35   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    27.30  1:00.25  1:35.17    2:05.65   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    27.99  59.64  1:37.41    2:07.07   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    27.61  1:00.43  1:36.65    2:08.68   
                     
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Försök 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Erik Samuelsson (1985) 1:59.64 2007-11-14 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
Mästerskapsrekord: Axel Pettersson (1983) 2:00.18 2006-11-23 
Mästare 2006: Axel Pettersson 2:00.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Johansson  1991  Täby Sim    27.72  1:00.56  1:35.32    2:05.55   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.29  57.72  1:35.22    2:05.69   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    27.74  1:00.27  1:35.78    2:06.39   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    27.15  1:00.29  1:36.09    2:06.61   
Axel Pettersson  1983  Simklubben Neptun    27.28  1:00.07  1:36.41    2:07.50   
Erik Samuelsson  1985  Väsby Simsällskap    26.77  59.99  1:36.44    2:07.74   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    27.70  59.76  1:36.90    2:07.77   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.25  59.97  1:38.08    2:07.81   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    27.59  1:01.54  1:38.63    2:08.93   
10  Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    27.48  1:01.75  1:37.80    2:09.01   
11  Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    27.93  1:01.23  1:37.71    2:09.47   
12  Jonas Ekman  1986  Upsala Simsällskap    27.56  1:01.00  1:38.83    2:09.61   
13  Mathias Isaksson  1980  Västerås Simsällskap    27.85  1:01.79  1:39.49    2:10.92   
14  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    29.16  1:02.03  1:40.07    2:11.29   
15  Eufrat Temiz  1987  Södertälje Simsällskap    28.39  1:01.21  1:40.02    2:11.41   
16  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    28.76  1:03.60  1:40.78    2:12.04   
17  Tom Andersson-Lind  1990  Polisens IF    28.34  1:02.26  1:41.61    2:12.24   
18  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    29.15  1:02.12  1:41.65    2:12.61   
19  Patrik Drakes  1984  Turebergs Simklubb    28.79  1:02.21  1:40.23    2:13.06   
20  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    28.52  1:02.40  1:41.78    2:14.28   
21  Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    28.39  1:03.17  1:42.90    2:14.55   
22  Toni Galic  1989  Karlshamns Simklubb    28.61  1:03.27  1:43.04    2:15.47   
23  Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    28.31  1:01.73  1:44.55    2:16.56   
24  Emil Eliasson  1991  Ystads Simsällskap    29.60  1:05.63  1:44.71    2:17.34   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Svenska Spel 
Svenskt Rekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:54.22 2007-11-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:54.76 2007-11-13 
MR Senior: Josefin Lillhage (1980) 1:54.97 2005-03-10 
Mästare 2006: Josefin Lillhage 1:55.58 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    27.11  56.19  1:25.66    1:55.78   
Gabriella Fagundez  1985  Simklubben Ran    27.53  56.66  1:26.32    1:56.37   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    27.91  57.65  1:27.63    1:57.96   
Malin Svahnström  1980  Väsby Simsällskap    28.65  58.74  1:29.52    2:00.24   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    28.48  59.57  1:30.76    2:02.37   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    29.01  59.90  1:31.78    2:03.21   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    29.11  1:00.00  1:31.50    2:03.29   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    28.65  59.84  1:32.19    2:04.76   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Svenska Spel 
Svenskt Rekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:54.22 2007-11-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:54.76 2007-11-13 
MR Senior: Josefin Lillhage (1980) 1:54.97 2005-03-10 
Mästare 2006: Josefin Lillhage 1:55.58 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    28.23  58.50  1:29.30    2:00.59   
Gabriella Fagundez  1985  Simklubben Ran    29.01  59.93  1:30.67    2:00.60   
Malin Svahnström  1980  Väsby Simsällskap    28.83  59.61  1:30.30    2:01.86   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.78  1:00.00  1:31.09    2:01.87   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    28.97  1:00.34  1:31.86    2:03.18   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    29.19  1:00.40  1:32.31    2:04.14   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    29.03  1:00.61  1:32.50    2:04.29   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    29.37  1:00.46  1:32.28    2:04.51   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.13  1:00.14  1:32.34    2:05.01   
10  Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap    29.06  1:00.43  1:32.59    2:05.76   
11  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    29.58  1:01.35  1:33.51    2:05.83   
12  Sofie Gardell  1986  Spårvägens Simförening    29.17  1:01.17  1:33.58    2:05.98   
12  Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    29.45  1:00.96  1:33.47    2:05.98   
14  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    29.40  1:01.10  1:33.66    2:06.06   
15  Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.67  1:01.37  1:34.15    2:06.16   
16  Sandra Jacobson  1989  Täby Sim    29.96  1:01.78  1:34.09    2:06.52   
17  Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    29.68  1:01.54  1:34.28    2:06.60   
18  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.82  1:01.47  1:33.80    2:06.67   
19  Nelly Nilsson  1987  Simklubben Ran    29.06  1:00.81  1:33.62    2:06.69   
20  Sofie Jansson  1988  Täby Sim    30.05  1:02.20  1:35.24    2:08.42   
21  Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun    28.31  1:00.10  1:34.09    2:08.66   
22  Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.45  1:01.60  1:35.92    2:10.45   
23  Elin Kjos  1988  Simklubben Neptun    29.89  1:02.31  1:36.33    2:11.58   
24  Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen    30.56  1:03.60  1:37.62    2:11.94   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Svenska Spel 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 45.83 2007-11-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
Mästerskapsrekord: Stefan Nystrand 47.90 2003-03-01 
Mästare 2006: Jonas Tilly 48.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun    22.82        48.08   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    23.40        48.50   
Jonas Tilly  1984  Trelleborgs Simsällskap    23.66        49.61   
Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS    23.59        49.82   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    23.94        50.05   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.16        50.11   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    23.79        50.14   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.23        50.31   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: Svenska Spel 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 45.83 2007-11-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
Mästerskapsrekord: Stefan Nystrand 47.90 2003-03-01 
Mästare 2006: Jonas Tilly 48.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    23.76        49.47  Deltar ej i final 
Jonas Tilly  1984  Trelleborgs Simsällskap    23.77        50.05   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    24.21        50.16   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.18        50.22   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    23.79        50.44   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.27        50.46   
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun    24.73        50.87   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    24.41        50.94   
Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS    24.62        51.17   
10  Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    24.38        51.25   
11  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    24.53        51.79   
12  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    24.91        52.01   
13  Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS    24.80        52.14   
14  Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    24.94        52.27   
15  Christian Helgesson  1989  Helsingborgs Simsällskap    25.55        52.47   
16  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap    25.50        53.20   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: Svenska Spel 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 45.83 2007-11-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
Mästerskapsrekord: Stefan Nystrand 47.90 2003-03-01 
Mästare 2006: Jonas Tilly 48.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Samuelsson  1985  Väsby Simsällskap    23.95        49.85  Deltar ej i final 
Jonas Tilly  1984  Trelleborgs Simsällskap    24.30        50.44   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.72        50.97   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.03        51.40   
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun    24.92        51.43   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    24.80        51.46   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    24.28        51.55   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    24.44        51.57   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    24.52        51.91   
10  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    25.06        51.93   
10  Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    24.72        51.93   
12  Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS    24.89        51.98   
13  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    24.80        51.99   
14  Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    25.33        52.02   
15  Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS    25.16        52.19   
16  Johan Johansson  1991  Täby Sim    25.68        52.34  Deltar ej i final 
17  Christian Helgesson  1989  Helsingborgs Simsällskap    25.08        52.65   
18  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap    25.41        52.76   
19  Joakim Tevell  1990  Linköpings Allmänna SS    24.98        53.39   
20  Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap    25.21        53.75   
21  Tobias Lindbom  1979  Malmö Kappsimningsklubb    26.01        53.98   
                     
 
Gren 6, 400m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Nordea 
Svenskt Rekord Seniorer: Sara Thydén (1989) 4:38.36 2007-02-01 
Svenskt Rekord Juniorer: Sara Thydén (1989) 4:38.36 2007-02-01 
Mästerskapsrekord: Sara Nordenstam 4:38.79 2002-03-01 
Mästare 2006: Sara Thydén 4:41.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ida Sandin  1985  Väsby Simsällskap    1:03.82  2:17.25  3:35.79    4:41.37   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    1:04.56  2:15.27  3:38.09    4:45.83   
Eva Berglund  1984  Jönköpings Simsällskap    1:07.22  2:19.30  3:42.07    4:47.52   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:08.88  2:27.44  3:48.75    4:58.47   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:08.30  2:25.72  3:55.71    5:03.71   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:08.24  2:28.26  3:56.64    5:04.09   
Sandra Luiga  1991  Järfälla Simsällskap    1:09.87  2:28.44  3:55.61    5:05.18   
Angelica Risebrandt  1987  Skäret Simsällskap    1:08.10  2:29.47  3:55.86    5:05.84   
                     
 
Gren 6, 400m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Nordea 
Svenskt Rekord Seniorer: Sara Thydén (1989) 4:38.36 2007-02-01 
Svenskt Rekord Juniorer: Sara Thydén (1989) 4:38.36 2007-02-01 
Mästerskapsrekord: Sara Nordenstam 4:38.79 2002-03-01 
Mästare 2006: Sara Thydén 4:41.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Eva Berglund  1984  Jönköpings Simsällskap    1:08.22  2:22.92  3:46.37    4:52.66   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    1:07.63  2:22.04  3:45.38    4:52.99   
Ida Sandin  1985  Väsby Simsällskap    1:06.55  2:23.24  3:45.20    4:54.18   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:08.98  2:29.25  3:52.43    5:02.52   
Angelica Risebrandt  1987  Skäret Simsällskap    1:08.22  2:28.09  3:54.12    5:04.21   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:08.10  2:26.98  3:57.86    5:04.97   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:08.92  2:26.36  3:56.12    5:05.37   
Sandra Luiga  1991  Järfälla Simsällskap    1:09.64  2:28.24  3:55.22    5:05.38   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:10.49  2:26.44  3:57.51    5:07.85   
10  Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:11.25  2:28.31  3:59.04    5:08.66   
11  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:09.71  2:29.85  4:03.98    5:15.76   
12  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    1:13.03  2:34.83  4:02.90    5:16.58   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
Mästerskapsrekord: Daniel Carlsson 24.83 2000-03-01 
Mästare 2006: Per Nylin 25.23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.24   
Jens Petersson  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            25.61   
Peter Segerlund  1982  Stockholms Kappsimningsklubb            26.02   
Jonas Ulfskans  1986  Helsingborgs Simsällskap            26.11   
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg            26.17   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim            26.20   
Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            26.47   
Daniel Hult  1983  Jönköpings Simsällskap            26.89   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
Mästerskapsrekord: Daniel Carlsson 24.83 2000-03-01 
Mästare 2006: Per Nylin 25.23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jens Petersson  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            25.97   
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.07   
Jonas Ulfskans  1986  Helsingborgs Simsällskap            26.13   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim            26.15   
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg            26.35   
Peter Segerlund  1982  Stockholms Kappsimningsklubb            26.41   
Daniel Hult  1983  Jönköpings Simsällskap            26.77   
Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            26.86   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.88   
10  Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap            26.90   
10  Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening            26.90   
12  Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            27.02   
13  Sebastian Persson  1986  Karlstads Simsällskap            27.07   
14  Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS            27.09   
15  Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS            27.70   
16  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.93   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Försök 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
Mästerskapsrekord: Daniel Carlsson 24.83 2000-03-01 
Mästare 2006: Per Nylin 25.23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.87   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim            26.09   
Jonas Ulfskans  1986  Helsingborgs Simsällskap            26.29   
Jens Petersson  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            26.34   
Peter Segerlund  1982  Stockholms Kappsimningsklubb            26.41   
Stefan Nystrand  1981  Simklubben Neptun            26.43  Deltar ej i final 
Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg            26.47   
Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            26.73   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.82   
10  Daniel Hult  1983  Jönköpings Simsällskap            26.85   
11  Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening            26.88   
11  Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap            26.88   
13  Sebastian Persson  1986  Karlstads Simsällskap            26.90   
14  Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.92   
15  Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS            27.04   
16  Jonas Tilly  1984  Trelleborgs Simsällskap            27.08  Deltar ej i final 
17  Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS            27.14   
18  Johan Mattsson  1977  Simklubben Ran            27.27  Deltar ej i final 
19  Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            27.42   
20  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap            27.48   
21  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            27.69   
22  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            27.84   
23  Stefan Sandberg  1987  Spårvägens Simförening            27.95   
24  Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon            27.98   
25  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            28.71   
26  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap            28.83   
Daniel Lönnberg  1972  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Sapa 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer: Therese Svendsen (1989) 1:00.41 2006-11-24 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen (1989) 1:00.88 2006-11-23 
Mästare 2006: Therese Svendsen 1:00.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    30.31        1:02.18   
Carin Möller  1983  Spårvägens Simförening    30.70        1:02.46   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.61        1:02.75   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    30.22        1:03.01   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    30.74        1:03.35   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    30.98        1:03.39   
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap    31.11        1:03.79   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.71        1:04.59   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Sapa 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer: Therese Svendsen (1989) 1:00.41 2006-11-24 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen (1989) 1:00.88 2006-11-23 
Mästare 2006: Therese Svendsen 1:00.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    30.27        1:02.17   
Carin Möller  1983  Spårvägens Simförening    30.65        1:02.60   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    30.72        1:02.90   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.82        1:03.25   
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap    30.90        1:03.38   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    30.92        1:03.86   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.50        1:03.97   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.14        1:04.30   
Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    31.24        1:04.79   
10  Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    31.59        1:04.80   
11  Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    31.21        1:04.86   
12  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    31.77        1:05.42   
13  Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    31.53        1:05.55   
14  Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    31.37        1:05.79   
15  Kim Axeldal  1989  Ystads Simsällskap    32.31        1:06.21   
16  Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    32.06        1:06.55   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Försök 
Sponsor: Sapa 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer: Therese Svendsen (1989) 1:00.41 2006-11-24 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen (1989) 1:00.88 2006-11-23 
Mästare 2006: Therese Svendsen 1:00.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    30.46        1:02.64   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    30.80        1:03.11   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.81        1:03.37   
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap    31.14        1:03.85   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    31.43        1:04.22   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    31.22        1:04.26  Deltar ej i final 
Carin Möller  1983  Spårvägens Simförening    31.74        1:04.31   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.57        1:04.68   
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    31.61        1:04.87   
10  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    31.92        1:05.27   
11  Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    31.67        1:05.45   
12  Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    31.91        1:05.63   
13  Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    31.25        1:05.70   
14  Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    32.15        1:05.72   
15  Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    32.18        1:05.93   
16  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    32.13        1:06.13   
17  Kim Axeldal  1989  Ystads Simsällskap    32.20        1:06.28   
18  Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap    32.24        1:06.49   
18  Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    32.13        1:06.49   
20  Catherina Bergman  1989  Simklubben Ägir    32.54        1:06.56   
21  Therese Nord  1993  Järfälla Simsällskap    32.38        1:06.81   
22  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    32.19        1:06.90   
23  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon    32.46        1:07.54   
24  Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    32.65        1:07.68   
25  Micaela Ödling  1990  Skellefte Simsällskap 34    32.17        1:08.36   
26  Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.96        1:09.75   
27  Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    32.73        1:09.94   
28  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    34.43        1:10.19   
29  Fanny Varga  1990  Täby Sim    33.70        1:11.03   
                     
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Edströms Maskin 
Svenskt Rekord Seniorer: Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
Svenskt Rekord Juniorer: Pär Arvidsson (1960) 2:00.32 1977-03-27 
Mästerskapsrekord: Tero Välimaa 1:55.11 2004-03-01 
Mästare 2006: Simon Sjödin 1:59.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Claar  1984  Jönköpings Simsällskap    27.28  58.13  1:29.43    2:00.97   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    27.83  58.91  1:30.09    2:01.36   
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    27.40  58.51  1:30.48    2:02.89   
Samba Sjödin  1985  Simklubben Neptun    27.47  58.70  1:30.25    2:03.01   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    28.39  59.82  1:31.60    2:04.14   
Andreas Edlund  1989  Sundsvalls Simsällskap    27.78  59.49  1:32.18    2:05.59   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    28.16  59.78  1:32.35    2:05.92   
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    28.42  1:00.85  1:34.58    2:08.63   
                     
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 
Sponsor: Edströms Maskin 
Svenskt Rekord Seniorer: Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
Svenskt Rekord Juniorer: Pär Arvidsson (1960) 2:00.32 1977-03-27 
Mästerskapsrekord: Tero Välimaa 1:55.11 2004-03-01 
Mästare 2006: Simon Sjödin 1:59.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Claar  1984  Jönköpings Simsällskap    27.07  57.79  1:29.62    2:01.91   
Samba Sjödin  1985  Simklubben Neptun    27.64  59.16  1:31.34    2:03.37   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    28.31  59.95  1:32.02    2:04.83   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    28.37  1:00.42  1:32.17    2:04.84   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.96  59.95  1:32.64    2:05.87   
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    28.56  1:00.84  1:33.23    2:05.92   
Andreas Edlund  1989  Sundsvalls Simsällskap    28.26  1:00.64  1:33.61    2:06.11   
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    28.35  1:00.72  1:33.21    2:06.42   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    28.53  1:00.45  1:33.07    2:06.71   
10  Martin Birgersson  1987  Sjöbo Simsällskap    28.94  1:01.39  1:34.16    2:07.04   
11  Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    28.65  1:00.56  1:33.71    2:07.41   
12  Kim Grimberg  1986  Jönköpings Simsällskap    29.51  1:02.52  1:35.55    2:08.86   
13  Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun    28.53  1:00.65  1:34.32    2:09.45   
14  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    28.40  1:00.74  1:35.10    2:09.59   
15  Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.23  1:01.82  1:35.49    2:10.36   
16  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    28.80  1:01.73  1:35.72    2:10.59   
17  Tom Andersson-Lind  1990  Polisens IF    29.62  1:01.61  1:35.63    2:10.79   
18  Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.08  1:01.61  1:35.59    2:10.98   
19  Jeton Aliu  1989  Västerås Simsällskap    29.51  1:02.57  1:36.78    2:11.13   
20  Filip Falkenborn  1990  Täby Sim    29.24  1:02.29  1:37.13    2:13.04   
21  Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    29.43  1:02.99  1:37.62    2:13.48   
21  Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    30.09  1:03.81  1:38.59    2:13.48   
23  Johan Magnusson  1991  Simklubben Ägir    30.02  1:03.59  1:38.39    2:13.80   
24  Niklas Jonsson  1988  Polisens IF    30.58  1:04.17  1:39.39    2:13.87   
25  Niklas Johansson  1987  Simklubben Poseidon    28.31  1:01.13  1:36.74    2:14.79   
26  Mathias Nilsson  1990  S71    29.07  1:03.26  1:39.44    2:16.13   
27  Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    29.36  1:03.21  1:38.76    2:17.24   
28  Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    29.77  1:04.01  1:40.70    2:19.17   
29  Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    30.61  1:06.12  1:43.76    2:22.18   
Jonas Åström  1989  Värnamo Simsällskap            DNS   
Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
Mästerskapsrekord: Johanna Sjöberg 57.66 2004-03-01 
Mästare 2006: Anna-Karin Kammerling 57.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    27.60        58.37  Svenskt JR 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    27.50        58.78   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.60        58.99   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    28.29        1:00.75   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.01        1:01.56   
Ida Persson  1987  Simklubben Ägir    28.72        1:01.86   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    28.86        1:02.00   
Sofie Gardell  1986  Spårvägens Simförening    28.82        1:02.23   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
Mästerskapsrekord: Johanna Sjöberg 57.66 2004-03-01 
Mästare 2006: Anna-Karin Kammerling 57.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    28.09        1:00.14   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.41        1:00.37   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    27.86        1:00.50   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.71        1:00.57   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    28.89        1:01.34   
Ida Persson  1987  Simklubben Ägir    28.39        1:01.44   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    28.90        1:01.88   
Sofie Gardell  1986  Spårvägens Simförening    28.78        1:01.90   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    29.01        1:02.62   
10  Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.15        1:02.78   
11  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.03        1:03.16   
12  Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    29.23        1:03.33   
13  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.92        1:03.79   
14  Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap    29.62        1:04.23   
15  Alexandra Polivanchuk  1990  Örebro Simallians    29.99        1:04.72   
16  Anneli Nord  1991  Simklubben Ägir    30.50        1:05.14   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Försök 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
Mästerskapsrekord: Johanna Sjöberg 57.66 2004-03-01 
Mästare 2006: Anna-Karin Kammerling 57.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.63        1:00.99   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    28.51        1:01.48   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    29.14        1:01.54   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    28.62        1:01.68   
Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap    27.79        1:01.70  Deltar ej i final 
Ida Persson  1987  Simklubben Ägir    28.90        1:02.22   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.35        1:02.48   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    29.00        1:03.47   
Sofie Gardell  1986  Spårvägens Simförening    29.45        1:03.65   
10  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.89        1:04.07   
11  Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    29.49        1:04.17   
12  Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    30.37        1:04.28   
13  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.39        1:04.48   
14  Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.09        1:04.59   
15  Alexandra Polivanchuk  1990  Örebro Simallians    29.91        1:04.69   
16  Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    30.19        1:04.84  Deltar ej i final 
17  Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap    29.95        1:05.05   
18  Anneli Nord  1991  Simklubben Ägir    30.52        1:05.88   
19  Ebba Rosenqvist  1989  Polisens IF    31.45        1:06.24   
20  Paulina Kuivalainen  1989  Södertörns Simsällskap    30.62        1:06.32   
21  Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    31.04        1:06.98   
                     
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
Mästerskapsrekord: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-23 
Mästare 2006: Martin Gustavsson 59.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christer Tour  1985  Simklubben Neptun    28.95        1:01.39   
Martin Gustafsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    28.64        1:01.41   
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.76        1:01.57   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    28.53        1:01.69   
Jens Johansson  1975  Sundsvalls Simsällskap    28.85        1:02.03   
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    29.26        1:02.33   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    29.56        1:02.71   
Andreas Holmskov  1984  Simklubben Lödde    30.08        1:04.60   
                     
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
Mästerskapsrekord: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-23 
Mästare 2006: Martin Gustavsson 59.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    29.40        1:02.13   
Christer Tour  1985  Simklubben Neptun    29.33        1:02.17   
Jens Johansson  1975  Sundsvalls Simsällskap    29.22        1:02.17   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    29.19        1:02.18   
Martin Gustafsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    29.35        1:02.40   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    29.79        1:03.27   
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.12        1:03.30   
Andreas Holmskov  1984  Simklubben Lödde    29.52        1:03.39   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    29.60        1:03.79   
10  Joakim Tell  1986  Ystads Simsällskap    30.16        1:04.09   
11  Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.61        1:04.36   
12  Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    30.28        1:04.43   
13  Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.50        1:04.74   
14  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.13        1:04.90   
15  Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66        1:05.36   
16  Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    30.87        1:06.32   
                     
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Försök 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
Mästerskapsrekord: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-23 
Mästare 2006: Martin Gustavsson 59.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Gustafsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    29.40        1:02.82   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    29.24        1:02.85   
Jens Johansson  1975  Sundsvalls Simsällskap    29.34        1:02.86   
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    29.73        1:02.93   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    30.46        1:04.10   
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.48        1:04.16   
Christer Tour  1985  Simklubben Neptun    30.75        1:04.17   
Andreas Holmskov  1984  Simklubben Lödde    30.27        1:04.30   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    29.97        1:04.32   
10  Joakim Tell  1986  Ystads Simsällskap    30.74        1:04.45   
11  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.49        1:04.47   
12  Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    30.04        1:04.48  Deltar ej i final 
13  Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    29.70        1:04.70  Deltar ej i final 
14  Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.95        1:04.86   
15  Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    30.17        1:04.92   
16  Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    30.42        1:04.95   
17  Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.42        1:05.16   
18  Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.87        1:05.37   
19  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    31.06        1:05.49   
20  David Palmqvist  1988  Skäret Simsällskap    30.48        1:05.58   
21  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    30.93        1:05.68   
22  Viktor Sandin  1991  Simklubben Ägir    31.09        1:05.72   
23  Johan Dahlgren  1986  Sundsvalls Simsällskap    30.42        1:05.92   
24  Erik Trybom  1984  Spårvägens Simförening    31.06        1:06.11   
25  Dag Jönsson  1981  Västerås Simsällskap    30.78        1:06.18   
26  Mathias Isaksson  1980  Västerås Simsällskap    30.92        1:06.35   
27  Patrik Drakes  1984  Turebergs Simklubb    31.02        1:06.36   
28  Martin Söderström  1989  Vellinge-Näsets Simklubb    30.93        1:06.41   
29  Christian Dahlström  1987  Solna Sundbyberg SS 04    31.22        1:06.61   
30  Alexander Halén  1988  Simklubben Ran    30.82        1:06.66   
31  Jing-Sheng Vien  1986  Malmö Kappsimningsklubb    31.66        1:06.79   
32  Simon Andersson  1989  Umeå Simsällskap    30.93        1:06.80   
33  Robin Hultgren  1990  Täby Sim    31.41        1:06.97   
34  Toni Galic  1989  Karlshamns Simklubb    31.94        1:07.16   
35  Fredrik Hellström  1990  Väsby Simsällskap    32.38        1:08.58   
                     
 
Gren 12, 4X100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Br. Falks Byggnadsställ. 
Svenskt Rekord Seniorer: Väsby SS (1900) 3:39.88 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: Södertörns SS (1900) 3:47.10 2007-02-01 
Mästerskapsrekord: Väsby SS 3:39.88 2006-11-23 
Mästare 2006: Väsby SS 3:39.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS  Väsby Simsällskap            3:42.37   
  Ida Sandin  1985      27.72  56.47      56.47   
  Therese Mattsson  1985      26.74  57.15      1:53.62   
  Malin Svahnström  1980      25.95  54.93      2:48.55   
  Petra Granlund  1987      26.01  53.82      3:42.37   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:46.64   
  Rebecka Palm  1990      27.12  56.48      56.48   
  Jennie Carlsson  1986      26.96  56.02      1:52.50   
  Sara Crifält  1991      27.12  57.36      2:49.86   
  Therése Bergström  1987      26.99  56.78      3:46.64   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:47.81   
  Liz Hansson  1988      27.69  57.95      57.95   
  Magdalena Kuras  1988      26.34  55.20      1:53.15   
  Emma Holmquist  1986      26.79  56.03      2:49.18   
  Vanessa Ljungdahl  1991      28.03  58.63      3:47.81   
                     
Spårvägen Sim Lag 1  Spårvägens Simförening            3:48.91   
  Sofie Gardell  1986      28.10  57.82      57.82   
  Stina Gardell  1990      27.25  56.75      1:54.57   
  Natasha Sundin  1990      27.12  57.54      2:52.11   
  Carin Möller  1983      27.05  56.80      3:48.91   
                     
Täby Sim  Täby Sim            3:49.06   
  Sofie Jansson  1988      27.40  57.24      57.24   
  Lovisa Ericsson  1993      27.57  57.69      1:54.93   
  Sandra Jacobson  1989      27.75  57.71      2:52.64   
  Cecilia Rasmuson  1989      27.50  56.42      3:49.06   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            3:49.26   
  Lina Edlund  1989      26.68  55.59      55.59   
  Erika Hegestig  1985      27.41  57.34      1:52.93   
  Martina Granström  1991      27.32  57.88      2:50.81   
  Eva Berglund  1984      28.25  58.45      3:49.26   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:51.74   
  Fanny D Lillieström  1989      27.55  58.31      58.31   
  Jeanette Björklund  1991      27.98  58.97      1:57.28   
  Sarah Sjöström  1993      27.15  55.88      2:53.16   
  Cecilia Sjöholm  1988      27.67  58.58      3:51.74   
                     
SK Ägir Lag 1  Simklubben Ägir            3:52.90   
  Ida Persson  1987      27.57  57.17      57.17   
  Lina Jansson  1987      27.42  57.28      1:54.45   
  Catherina Bergman  1989      28.46  59.64      2:54.09   
  Caroline Eriksson  1989      27.96  58.81      3:52.90   
                     
                     
 
Gren 12, 4X100m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Br. Falks Byggnadsställ. 
Svenskt Rekord Seniorer: Väsby SS (1900) 3:39.88 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: Södertörns SS (1900) 3:47.10 2007-02-01 
Mästerskapsrekord: Väsby SS 3:39.88 2006-11-23 
Mästare 2006: Väsby SS 3:39.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:48.23   
  Rebecka Palm  1990      27.15  56.60      56.60   
  Jennie Carlsson  1986      26.89  56.41      1:53.01   
  Sara Crifält  1991      27.79  57.72      2:50.73   
  Therése Bergström  1987      27.35  57.50      3:48.23   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:50.44   
  Emma Holmquist  1986      28.13  56.89      56.89   
  Magdalena Kuras  1988      26.91  56.72      1:53.61   
  Liz Hansson  1988      28.02  57.88      2:51.49   
  Vanessa Ljungdahl  1991      27.81  58.95      3:50.44   
                     
Väsby SS  Väsby Simsällskap            3:50.77   
  Ida Sandin  1985      28.09  57.05      57.05   
  Nadja Salomonsson  1992      27.67  58.88      1:55.93   
  Therese Mattsson  1985      27.23  57.70      2:53.63   
  Petra Granlund  1987      27.41  57.14      3:50.77   
                     
Spårvägen Sim Lag 1  Spårvägens Simförening            3:51.41   
  Natasha Sundin  1990      28.39  58.69      58.69   
  Stina Gardell  1990      27.44  57.16      1:55.85   
  Carin Möller  1983      27.87  58.22      2:54.07   
  Sofie Gardell  1986      27.79  57.34      3:51.41   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            3:51.64   
  Erika Hegestig  1985      28.18  58.22      58.22   
  Lina Edlund  1989      26.40  55.65      1:53.87   
  Eva Berglund  1984      28.72  59.18      2:53.05   
  Martina Granström  1991      27.94  58.59      3:51.64   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:51.85   
  Fanny D Lillieström  1989      27.59  57.89      57.89   
  Sarah Sjöström  1993      27.31  56.12      1:54.01   
  Jeanette Björklund  1991      27.91  59.17      2:53.18   
  Cecilia Sjöholm  1988      28.12  58.67      3:51.85   
                     
Täby Sim  Täby Sim            3:52.56   
  Sandra Jacobson  1989      28.38  58.66      58.66   
  Sofie Jansson  1988      27.91  58.29      1:56.95   
  Cecilia Rasmuson  1989      28.28  57.75      2:54.70   
  Lovisa Ericsson  1993      27.81  57.86      3:52.56   
                     
SK Ägir Lag 1  Simklubben Ägir            3:53.11   
  Lina Jansson  1987      27.65  57.72      57.72   
  Caroline Eriksson  1989      28.02  58.86      1:56.58   
  Ida Persson  1987      27.24  56.50      2:53.08   
  Catherina Bergman  1989      28.36  1:00.03      3:53.11   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:53.97   
  Sandra Hafström  1991      28.82  1:00.20      1:00.20   
  Lisa Andersson  1980      26.66  56.55      1:56.75   
  Ninni Arvidsson  1991      28.13  58.06      2:54.81   
  Kim Gutestam  1989      28.33  59.16      3:53.97   
                     
10  SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            3:57.64   
  Hanna Lundström  1989      27.25  57.92      57.92   
  Elin Kjos  1988      27.86  59.11      1:57.03   
  Malin Wiberg  1988      28.70  1:00.29      2:57.32   
  Vicki Galiamoutsa  1988      28.39  1:00.32      3:57.64   
                     
11  Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:59.09   
  Evelina Karlsson  1990      28.74  59.00      59.00   
  Malin Andersson  1991      27.04  59.10      1:58.10   
  Linda Pettersson  1991      27.88  58.37      2:56.47   
  Anna Ringborg  1990      29.31  1:02.62      3:59.09   
                     
12  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            4:00.62   
  Kajsa Brorsson  1992      28.66  59.78      59.78   
  Katarina Faxe  1990      29.15  1:00.86      2:00.64   
  Nathalie Stenquist  1991      28.29  1:00.06      3:00.70   
  Hanna Jörlund  1991      28.54  59.92      4:00.62   
                     
13  Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            4:01.58   
  Isabelle Höstman  1990      28.73  1:01.67      1:01.67   
  Elin Harnebrandt  1988      28.56  59.98      2:01.65   
  Kristina Lundberg  1991      28.38  59.48      3:01.13   
  Linn Nordberg  1991      28.36  1:00.45      4:01.58   
                     
14  Trelleborg Kappsim  Föreningen Trelleborg Kappsim            4:04.65   
  Nathalie Lindborg  1991      27.53  57.66      57.66   
  Eleonor Lindborg  1992      28.35  1:00.29      1:57.95   
  Ida Lindborg  1994      30.37  1:05.50      3:03.45   
  Rebecca Noring  1993      29.24  1:01.20      4:04.65   
                     
15  SK Hajen  Simklubben Hajen            4:05.22   
  Emma Johansson  1991      29.18  1:01.45      1:01.45   
  Malin Kersmark  1989      28.86  1:00.63      2:02.08   
  Anna Jonsson  1993      30.00  1:03.05      3:05.13   
  Beatrice Svensson  1992      28.79  1:00.09      4:05.22   
                     
16  SK Ägir Lag 2  Simklubben Ägir            4:07.72   
  Towa Svärd  1987      29.01  1:01.17      1:01.17   
  Hanna Nygårds  1988      29.43  1:01.70      2:02.87   
  Sara Jönsson  1982      29.07  1:01.54      3:04.41   
  Anneli Nord  1991      30.18  1:03.31      4:07.72   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            DSQ   
                     
                     
 
Gren 13, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: NRS tryckeri 
Svenskt Rekord Seniorer: Sundsvalls SS (1900) 7:17.06 1997-03-28 
Svenskt Rekord Juniorer: Malmö KK (1900) 7:24.50 2002-11-28 
Mästerskapsrekord: Sundsvall 7:17.06 1997-03-01 
Mästare 2006: LASS 7:17.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            7:13.44  Svenskt Rekord 
  Petter Stymne  1983      52.60  1:51.33      1:51.33   
  Stefan Nystrand  1981      50.23  1:44.35      3:35.68   
  Peter Edvardsson  1981      52.34  1:49.52      5:25.20   
  Simon Sjödin  1986      52.31  1:48.24      7:13.44   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            7:31.00   
  Marcus Piehl  1985      52.93  1:48.82      1:48.82   
  Kristofer Johansson  1987      55.03  1:56.48      3:45.30   
  Erik Andersson  1984      52.91  1:51.57      5:36.87   
  Hans Albrektsson  1985      54.43  1:54.13      7:31.00   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:33.42   
  Christoffer Wallin  1990      53.99  1:52.10      1:52.10   
  Henrik Sjöholm  1987      54.80  1:52.47      3:44.57   
  Rickard Vagerstam  1990      55.65  1:55.73      5:40.30   
  Christian Helgesson  1989      54.49  1:53.12      7:33.42   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            7:35.49   
  Johan Claar  1984      53.08  1:51.52      1:51.52   
  Axel Lindberg  1987      54.47  1:55.37      3:46.89   
  Linus Junefelt  1992      54.35  1:53.11      5:40.00   
  Kim Grimberg  1986      56.80  1:55.49      7:35.49   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            7:37.86   
  Kristoffer Brander  1989      55.34  1:55.01      1:55.01   
  Pontus Flodqvist  1988      55.53  1:55.11      3:50.12   
  Simon Frank  1990      54.65  1:52.86      5:42.98   
  Alexander Nyström  1990      54.26  1:54.88      7:37.86   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            7:41.55   
  Christoffer Wikström  1987      52.80  1:48.73      1:48.73   
  Jonas Ekman  1986      54.76  1:55.50      3:44.23   
  Björn Sundin  1990      55.45  1:56.77      5:41.00   
  Robin Johansson  1990      57.71  2:00.55      7:41.55   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            7:48.30   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      55.48  1:53.29      1:53.29   
  Tobias Lindbom  1979      54.84  1:57.31      3:50.60   
  Johan Bengtsson  1991      56.09  1:56.22      5:46.82   
  Patrik Wajnsztajn  1991      56.61  2:01.48      7:48.30   
                     
Göteborg Sim  Göteborg Sim            7:50.87   
  Rickard Berglund  1987      56.48  1:56.16      1:56.16   
  Victor Paulsson  1990      56.89  1:58.52      3:54.68   
  Marcus Tuomela  1988      55.09  1:56.81      5:51.49   
  Johan Widén  1986      55.97  1:59.38      7:50.87   
                     
                     
 
Gren 13, 4X200m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: NRS tryckeri 
Svenskt Rekord Seniorer: Sundsvalls SS (1900) 7:17.06 1997-03-28 
Svenskt Rekord Juniorer: Malmö KK (1900) 7:24.50 2002-11-28 
Mästerskapsrekord: Sundsvall 7:17.06 1997-03-01 
Mästare 2006: LASS 7:17.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            7:41.42   
  Kristoffer Brander  1989      55.77  1:55.03      1:55.03   
  Pontus Flodqvist  1988      54.49  1:53.77      3:48.80   
  Simon Frank  1990      56.77  1:55.08      5:43.88   
  Alexander Nyström  1990      55.72  1:57.54      7:41.42   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            7:42.23   
  Linus Junefelt  1992      55.98  1:55.08      1:55.08   
  Kim Grimberg  1986      57.82  1:57.95      3:53.03   
  Axel Lindberg  1987      55.72  1:57.41      5:50.44   
  Johan Claar  1984      52.60  1:51.79      7:42.23   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            7:43.74   
  Peter Edvardsson  1981      55.14  1:53.23      1:53.23   
  Simon Sjödin  1986      58.41  1:57.85      3:51.08   
  Axel Pettersson  1983      56.18  1:56.02      5:47.10   
  Petter Stymne  1983      55.26  1:56.64      7:43.74   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            7:44.64   
  Johan Bengtsson  1991      55.31  1:56.81      1:56.81   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      55.73  1:53.22      3:50.03   
  Niklas Persson  1985      56.88  1:57.36      5:47.39   
  Martin Persson  1988      57.01  1:57.25      7:44.64   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:44.73   
  Christian Helgesson  1989      56.34  1:56.17      1:56.17   
  Rickard Vagerstam  1990      56.48  1:57.45      3:53.62   
  Henrik Sjöholm  1987      54.99  1:55.38      5:49.00   
  Christoffer Wallin  1990      56.69  1:55.73      7:44.73   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            7:45.26   
  Christoffer Wikström  1987      52.44  1:51.03      1:51.03   
  Jonas Ekman  1986      55.44  1:56.35      3:47.38   
  Robin Johansson  1990      58.39  2:01.05      5:48.43   
  Björn Sundin  1990      55.72  1:56.83      7:45.26   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            7:48.47   
  Kristofer Johansson  1987      54.83  1:56.09      1:56.09   
  Sebastian Fronczak  1988      56.20  1:57.89      3:53.98   
  Hans Albrektsson  1985      54.25  1:55.01      5:48.99   
  Jacob Nordin  1988      56.40  1:59.48      7:48.47   
                     
Göteborg Sim  Göteborg Sim            7:50.30   
  Rickard Berglund  1987      56.42  1:55.60      1:55.60   
  Victor Paulsson  1990      56.56  1:57.49      3:53.09   
  Marcus Tuomela  1988      55.07  1:57.25      5:50.34   
  Johan Widén  1986      56.04  1:59.96      7:50.30   
                     
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            7:58.16   
  Mikael Wåhlin  1989      57.59  1:59.39      1:59.39   
  Christian Dimell  1989      57.23  1:59.01      3:58.40   
  John Gunnarsson  1990      55.57  1:58.43      5:56.83   
  Simon Skoglund  1991      59.42  2:01.33      7:58.16   
                     
10  Ystads SS  Ystads Simsällskap            8:00.84   
  Markus Guldstrand  1988      56.60  1:58.78      1:58.78   
  Robbin Steén  1987      54.77  1:54.20      3:52.98   
  Anton Rosén  1991      58.40  2:02.85      5:55.83   
  Emil Eliasson  1991      59.29  2:05.01      8:00.84   
                     
Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
  Johan Ivarsson  1990      56.58  1:56.16      1:56.16   
  Tobias Marklund  1975              3:51.49   
                     
                     
 
Gren 14, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: NRS Tryckeri 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Neptun (1900) 1:27.96 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: Upsala S (1900) 1:30.78 2007-02-02 
Mästerskapsrekord: SK Neptun 1:27.93 2006-11-23 
Mästare 2006: SK Neptun 1:27.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:27.54  Svenskt Rekord 
  Pontus Flodqvist  1988      23.25        23.25   
  Stefan Nystrand  1981      20.61        43.86   
  Petter Stymne  1983      21.20        1:05.06   
  Peter Edvardsson  1981      22.48        1:27.54   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:29.20   
  Kristofer Johansson  1987      22.90        22.90   
  Marcus Piehl  1985      21.37        44.27   
  Lars Frölander  1974      21.84        1:06.11   
  Jacob Nordin  1988      23.09        1:29.20   
                     
Lass Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:30.81   
  Rickard Piehl  1984      23.23        23.23   
  Erik Andersson  1984      22.30        45.53   
  Hans Albrektsson  1985      22.49        1:08.02   
  Klas Wiréhn  1985      22.79        1:30.81   
                     
Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            1:31.82   
  Sebastian Kammerling  1986      23.07        23.07   
  Tor Sundin  1984      22.64        45.71   
  Tobias Marklund  1975      23.08        1:08.79   
  Johan Ivarsson  1990      23.03        1:31.82   
                     
Polisens IF  Polisens IF            1:33.27   
  Lars Ljungberg  1986      23.21        23.21   
  Joakim Sjöholm  1963      23.27        46.48   
  Mikael Karlsson  1987      24.00        1:10.48   
  David Ernstsson  1992      22.79        1:33.27   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:33.89   
  Jesper Åkesson  1988      23.33        23.33   
  Sebastian Marko-Varga  1984      23.30        46.63   
  Johan Mattsson  1977      23.28        1:09.91   
  Andreas Nilsson  1990      23.98        1:33.89   
                     
Skk  Stockholms Kappsimningsklubb            1:34.24   
  Dennis Lundkvist  1976      23.92        23.92   
  Peter Segerlund  1982      23.12        47.04   
  Jens Petersson  1983      23.02        1:10.06   
  Daniel Halldén  1983      24.18        1:34.24   
                     
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
  Michael Kostesic  1986      23.56        23.56   
  Per Nylin  1982      21.53        45.09   
                     
                     
 
Gren 14, 4X50m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: NRS Tryckeri 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Neptun (1900) 1:27.96 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: Upsala S (1900) 1:30.78 2007-02-02 
Mästerskapsrekord: SK Neptun 1:27.93 2006-11-23 
Mästare 2006: SK Neptun 1:27.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:31.17   
  Kristofer Johansson  1987      22.90        22.90   
  Marcus Piehl  1985      22.20        45.10   
  Lars Frölander  1974      22.65        1:07.75   
  Jacob Nordin  1988      23.42        1:31.17   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:31.55   
  Pontus Flodqvist  1988      23.50        23.50   
  Peter Edvardsson  1981      22.96        46.46   
  Petter Stymne  1983      22.40        1:08.86   
  Stefan Nystrand  1981      22.69        1:31.55   
                     
Lass Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:32.07   
  Rickard Piehl  1984      23.20        23.20   
  Hans Albrektsson  1985      22.95        46.15   
  Erik Andersson  1984      22.64        1:08.79   
  Klas Wiréhn  1985      23.28        1:32.07   
                     
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:32.44   
  Michael Kostesic  1986      23.34        23.34   
  Per Nylin  1982      21.98        45.32   
  Björn Gunnarsson  1989      23.33        1:08.65   
  Nikola Stojmenovic  1988      23.79        1:32.44   
                     
Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            1:32.63   
  Sebastian Kammerling  1986      23.37        23.37   
  Tor Sundin  1984      22.84        46.21   
  Tobias Marklund  1975      23.11        1:09.32   
  Johan Ivarsson  1990      23.31        1:32.63   
                     
Polisens IF  Polisens IF            1:34.01   
  Lars Ljungberg  1986      23.35        23.35   
  Joakim Sjöholm  1963      23.17        46.52   
  Mikael Karlsson  1987      24.16        1:10.68   
  David Ernstsson  1992      23.33        1:34.01   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:34.19   
  Jesper Åkesson  1988      23.22        23.22   
  Sebastian Marko-Varga  1984      23.51        46.73   
  Johan Mattsson  1977      23.54        1:10.27   
  Andreas Nilsson  1990      23.92        1:34.19   
                     
Skk  Stockholms Kappsimningsklubb            1:34.21   
  Dennis Lundkvist  1976      23.99        23.99   
  Peter Segerlund  1982      22.95        46.94   
  Jens Petersson  1983      22.82        1:09.76   
  Daniel Halldén  1983      24.45        1:34.21   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:34.37   
  Christoffer Wikström  1987      23.14        23.14   
  Tomas Andersson  1988      23.73        46.87   
  Jonas Ekman  1986      23.67        1:10.54   
  Fredrik Öberg  1987      23.83        1:34.37   
                     
10  Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:34.38   
  Christian Helgesson  1989      24.17        24.17   
  Jonas Ulfskans  1986      23.24        47.41   
  Simon Köster  1987      23.62        1:11.03   
  Henrik Sjöholm  1987      23.35        1:34.38   
                     
11  Lass Lag 3  Linköpings Allmänna SS            1:34.60   
  Jakob Dorch  1985      23.69        23.69   
  Sebastian Attervall  1986      23.62        47.31   
  Sebastian Fronczak  1988      23.83        1:11.14   
  Joakim Tevell  1990      23.46        1:34.60   
                     
12  Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            1:35.51   
  Johan Widén  1986      24.41        24.41   
  Oscar Vilsmyr  1982      23.18        47.59   
  Marcus Tuomela  1988      23.70        1:11.29   
  Rickard Berglund  1987      24.22        1:35.51   
                     
13  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:35.95   
  Niklas Tour  1989      24.32        24.32   
  Alexander Nyström  1990      23.30        47.62   
  Simon Frank  1990      24.46        1:12.08   
  Kristoffer Brander  1989      23.87        1:35.95   
                     
14  SK Lödde  Simklubben Lödde            1:36.61   
  Rasmus Brock  1988      24.20        24.20   
  Kristian Ramkvist  1985      23.89        48.09   
  Andreas Holmskov  1984      24.38        1:12.47   
  Fredrik Sörensson  1985      24.14        1:36.61   
                     
15  Hudiksvalls SS  Hudiksvalls Simsällskap            1:38.51   
  Hannes Olsson  1990      26.16        26.16   
  Fredrik Olsson  1981      24.27        50.43   
  Joel Nygårds  1990      25.30        1:15.73   
  Björn C-G Eriksson  1981      22.78        1:38.51   
                     
Spårvägen Sim Lag 1  Spårvägens Simförening            DSQ   
  Christoffer Stolt  1987      24.19        24.19   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
  Resul Besim  1990      24.32        24.32   
  Lennie Sahlström  1987      23.83        48.15   
                     
Täby Sim  Täby Sim            DSQ   
  Johan Johansson  1991      24.01        24.01   
                     
                     
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1992-12-22 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
Mästerskapsrekord: Hanna Eriksson (1984) 1:01.16 2006-11-23 
Mästare 2006: Hanna Eriksson 1:01.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Svahnström  1980  Väsby Simsällskap    28.62        1:01.87   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    28.55        1:01.97   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    28.91        1:02.74   
Ida Sandin  1985  Väsby Simsällskap    30.00        1:03.41   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS    29.46        1:03.88   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    30.51        1:04.63   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.41        1:05.10   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    29.87        1:05.34   
                     
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Semifinaler 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1992-12-22 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
Mästerskapsrekord: Hanna Eriksson (1984) 1:01.16 2006-11-23 
Mästare 2006: Hanna Eriksson 1:01.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Svahnström  1980  Väsby Simsällskap    28.76        1:02.57   
Ida Sandin  1985  Väsby Simsällskap    30.13        1:03.88   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    29.16        1:03.93   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    29.29        1:04.19   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS    30.04        1:04.54   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.50        1:04.74   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    30.09        1:04.98   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    29.69        1:05.49   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    29.12        1:05.58   
10  Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir    31.26        1:05.78   
11  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.85        1:05.89   
12  Linnéa Tossavainen  1981  Södertälje Simsällskap    29.94        1:06.16   
13  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran    30.83        1:06.46   
13  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.76        1:06.46   
15  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.10        1:07.29   
16  Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.89        1:07.32   
                     
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1992-12-22 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
Mästerskapsrekord: Hanna Eriksson (1984) 1:01.16 2006-11-23 
Mästare 2006: Hanna Eriksson 1:01.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    29.40        1:04.05   
Malin Svahnström  1980  Väsby Simsällskap    29.54        1:04.15   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.80        1:04.55   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS    29.90        1:04.73   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    29.77        1:04.74   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    30.09        1:05.11   
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap    29.69        1:05.90  Deltar ej i final 
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    29.71        1:06.00   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.57        1:06.20   
10  Ida Sandin  1985  Väsby Simsällskap    30.94        1:06.53   
11  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.36        1:06.54   
12  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran    31.06        1:06.70   
13  Linnéa Tossavainen  1981  Södertälje Simsällskap    30.70        1:06.77   
14  Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir    31.94        1:07.01   
15  Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    29.35        1:07.30   
16  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.91        1:07.39   
17  Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    30.01        1:07.76   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: JSS-loppet 
Svenskt Rekord Seniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Mästerskapsrekord: Pontus Renholm 1:57.48 2004-03-01 
Mästare 2006: Konstantin Sundin 2:00.14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.73  57.90  1:28.39    1:58.52   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    28.86  1:00.05  1:31.85    2:02.96   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.56  1:01.17  1:32.94    2:03.43   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    29.62  1:00.92  1:32.73    2:03.45   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    29.44  1:00.80  1:32.80    2:03.86   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    29.52  1:00.74  1:32.22    2:03.86   
Sten-Olof Gustafsson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    29.57  1:00.84  1:32.49    2:04.02   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    29.59  1:01.33  1:32.79    2:04.24   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Försök 
Sponsor: JSS-loppet 
Svenskt Rekord Seniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Mästerskapsrekord: Pontus Renholm 1:57.48 2004-03-01 
Mästare 2006: Konstantin Sundin 2:00.14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.65  1:00.64  1:32.45    2:03.75   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    29.38  1:00.59  1:32.35    2:04.30   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    28.82  1:01.12  1:32.90    2:05.11   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    30.35  1:02.68  1:34.10    2:05.14   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    30.12  1:01.73  1:33.79    2:05.86   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    30.01  1:01.96  1:34.45    2:05.87   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    30.93  1:03.51  1:35.44    2:06.14   
Sten-Olof Gustafsson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    30.78  1:03.01  1:35.00    2:06.38   
Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS    30.10  1:02.07  1:34.48    2:06.57   
10  Tobias Marklund  1975  Sundsvalls Simsällskap    29.97  1:01.36  1:33.85    2:06.97   
11  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.93  1:03.94  1:36.52    2:08.03   
12  Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon    29.93  1:01.89  1:35.17    2:08.58   
13  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    30.23  1:02.89  1:35.75    2:08.61   
14  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    30.13  1:02.93  1:36.13    2:08.88   
15  David Ernstsson  1992  Polisens IF    31.28  1:04.84  1:38.25    2:09.44   
16  Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    30.00  1:03.20  1:37.24    2:10.47   
17  Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    31.29  1:04.37  1:38.32    2:11.82   
18  Tom Andersson-Lind  1990  Polisens IF    31.98  1:05.61  1:39.51    2:13.19   
19  Sebastian Bertholdsson  1988  Örebro Simallians    31.02  1:03.86  1:38.26    2:13.56   
20  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    31.59  1:05.54  1:40.21    2:15.78   
21  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    31.22  1:04.69  1:40.13    2:16.02   
22  Henric Selméus  1990  Föreningen Österlen Sim    31.32  1:04.99  1:41.14    2:17.74   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Elmia 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 2:19.64 2003-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:25.04 2001-12-14 
Mästerskapsrekord: Emma Igelström 2:19.64 2003-03-01 
Mästare 2006: Hanna Westrin 2:26.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    33.91  1:11.38  1:47.63    2:24.88  Svenskt JR 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    34.21  1:12.07  1:49.72    2:28.13   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    33.96  1:12.06  1:51.29    2:31.01   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.59  1:13.95  1:53.09    2:32.29   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    35.17  1:14.65  1:54.75    2:33.50   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.67  1:15.23  1:54.79    2:34.75   
Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.77  1:15.01  1:55.12    2:35.67   
Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap    34.88  1:14.54  1:55.09    2:35.97   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Försök 
Sponsor: Elmia 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 2:19.64 2003-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:25.04 2001-12-14 
Mästerskapsrekord: Emma Igelström 2:19.64 2003-03-01 
Mästare 2006: Hanna Westrin 2:26.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    34.30  1:12.18  1:51.10    2:30.15   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    34.63  1:12.63  1:51.30    2:30.28   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.71  1:14.27  1:53.87    2:32.95   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    35.48  1:15.24  1:54.74    2:33.65   
Sandra Jacobson  1989  Täby Sim    35.63  1:14.27  1:53.97    2:33.95  Deltar ej i final 
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    36.01  1:14.96  1:54.49    2:34.34   
Rebecca Ejdervik  1987  Täby Sim    34.72  1:13.14  1:53.96    2:36.26  Deltar ej i final 
Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.50  1:15.04  1:55.86    2:36.45   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.72  1:15.56  1:56.17    2:36.85   
10  Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap    35.10  1:14.66  1:55.45    2:37.22   
11  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.27  1:16.06  1:56.50    2:38.68   
12  Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    36.35  1:16.48  1:57.39    2:38.69   
13  Therese Ek  1990  Ystads Simsällskap    35.81  1:15.61  1:57.01    2:38.99   
14  Emma Knight  1987  Ystads Simsällskap    36.33  1:16.14  1:57.43    2:39.16   
15  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    35.49  1:16.13  1:57.69    2:39.30   
16  Anna Ottosson-Bixo  1991  Västerås Simsällskap    36.25  1:16.14  1:57.34    2:39.41   
17  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb    36.04  1:16.11  1:57.56    2:39.72   
18  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.89  1:16.21  1:58.15    2:39.91   
19  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    36.92  1:17.57  1:59.40    2:40.87   
20  Emelie Bolin  1988  Simklubben Nautilus    36.12  1:16.49  1:58.94    2:42.33   
                     
 
Gren 18, 400m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Anebyhus 
Svenskt Rekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:05.40 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
Mästerskapsrekord: Josefin Lillhage 4:05.40 2004-03-01 
Mästare 2006: Josefin Lillhage 4:05.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gabriella Fagundez  1985  Simklubben Ran    58.08  1:59.70  3:01.72    4:03.97  Svenskt Rekord 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    59.43  2:04.03  3:09.48    4:14.68   
Eva Berglund  1984  Jönköpings Simsällskap    1:02.57  2:07.38  3:11.98    4:16.27   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:02.83  2:08.99  3:16.06    4:21.87   
Nelly Nilsson  1987  Simklubben Ran    1:03.83  2:10.28  3:17.25    4:22.96   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    1:04.34  2:11.73  3:18.02    4:24.55   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:04.43  2:11.61  3:18.94    4:25.48   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:03.66  2:11.17  3:19.14    4:26.91   
                     
 
Gren 18, 400m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Anebyhus 
Svenskt Rekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:05.40 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
Mästerskapsrekord: Josefin Lillhage 4:05.40 2004-03-01 
Mästare 2006: Josefin Lillhage 4:05.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gabriella Fagundez  1985  Simklubben Ran    1:02.59  2:07.42  3:12.07    4:15.19   
Eva Berglund  1984  Jönköpings Simsällskap    1:02.37  2:07.25  3:12.61    4:18.18   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:03.49  2:10.46  3:17.51    4:23.16   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    1:03.74  2:11.56  3:19.02    4:24.91   
Nelly Nilsson  1987  Simklubben Ran    1:03.32  2:10.66  3:18.60    4:25.45   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:05.70  2:13.32  3:20.38    4:26.67   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    1:04.06  2:11.71  3:19.36    4:26.78   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:03.75  2:12.00  3:20.23    4:27.31   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    1:05.01  2:12.81  3:20.77    4:27.64   
10  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:03.02  2:10.10  3:19.01    4:27.76   
11  Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    1:04.63  2:12.77  3:20.50    4:28.26   
12  Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    1:04.58  2:13.24  3:21.46    4:28.92   
13  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:05.24  2:14.17  3:23.26    4:30.99   
14  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    1:04.82  2:13.61  3:22.56    4:31.20   
15  Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:05.51  2:14.50  3:23.58    4:31.38   
16  Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    1:04.29  2:13.33  3:22.90    4:31.40   
17  Frida Nilsson  1992  Östra Sörmlands Bad o Simklubb    1:05.03  2:14.73  3:23.64    4:31.61   
18  Angelica Risebrandt  1987  Skäret Simsällskap    1:04.62  2:13.68  3:23.05    4:32.74   
19  Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    1:06.09  2:18.81  3:33.62    4:46.69   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 53.97 2006-04-09 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
Mästerskapsrekord: Stefan Nystrand 54.68 2001-03-01 
Mästare 2006: Per Nylin 54.85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.82        55.11   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    25.70        55.81   
Erik Samuelsson  1985  Väsby Simsällskap    25.82        56.35   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    26.46        57.40   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim    25.72        57.42   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.44        57.91   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    26.72        58.39   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    28.29        58.70   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Försök 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 53.97 2006-04-09 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
Mästerskapsrekord: Stefan Nystrand 54.68 2001-03-01 
Mästare 2006: Per Nylin 54.85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Samuelsson  1985  Väsby Simsällskap    26.09        57.05   
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.96        57.55   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim    25.94        57.73   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.46        57.98   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    26.56        58.03   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    26.53        58.41   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    27.26        58.48   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    28.18        58.68   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    27.75        58.75   
10  Martin Söderström  1989  Vellinge-Näsets Simklubb    27.05        59.28   
11  Jonas Ulfskans  1986  Helsingborgs Simsällskap    26.61        59.42   
12  Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    27.21        59.88   
                     
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Hudoteket 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Magdalena Kuras (1988) 24.90 2006-12-10 
Mästerskapsrekord: Therese Alshammar (1977) 24.17 2006-11-23 
Mästare 2006: Therese Alshammar 24.17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Claire Hedenskog  1980  Göteborg Sim            24.94   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            25.25   
Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap            25.51   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim            25.77   
Emma Holmquist  1986  Malmö Kappsimningsklubb            25.94   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            25.95   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS            26.00   
Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            26.07   
                     
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Hudoteket 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Magdalena Kuras (1988) 24.90 2006-12-10 
Mästerskapsrekord: Therese Alshammar (1977) 24.17 2006-11-23 
Mästare 2006: Therese Alshammar 24.17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Claire Hedenskog  1980  Göteborg Sim            25.40   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            25.51   
Emma Holmquist  1986  Malmö Kappsimningsklubb            25.72   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS            25.82   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            25.82   
Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap            25.86   
Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            25.89   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim            25.99   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            26.18   
10  Ida Persson  1987  Simklubben Ägir            26.21   
11  Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun            26.26   
11  Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap            26.26   
13  Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir            26.36   
14  Sofie Jansson  1988  Täby Sim            26.55   
15  Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap            26.69   
Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Hudoteket 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Magdalena Kuras (1988) 24.90 2006-12-10 
Mästerskapsrekord: Therese Alshammar (1977) 24.17 2006-11-23 
Mästare 2006: Therese Alshammar 24.17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Claire Hedenskog  1980  Göteborg Sim            25.54   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            25.58   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim            25.71   
Emma Holmquist  1986  Malmö Kappsimningsklubb            25.98   
Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap            25.98   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            26.02   
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap            26.07   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            26.12   
Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun            26.17   
10  Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS            26.25   
11  Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            26.26  Deltar ej i final 
12  Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap            26.33   
13  Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir            26.38   
14  Ida Persson  1987  Simklubben Ägir            26.40   
15  Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            26.52  Deltar ej i final 
16  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            26.56   
17  Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap            26.59   
18  Sofie Jansson  1988  Täby Sim            26.64   
19  Marika Johansson  1966  Simklubben Nautilus            26.67   
20  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.69   
21  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            26.78   
22  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb            26.82   
23  Therese Mattsson  1985  Väsby Simsällskap            26.83   
24  Linnéa Tossavainen  1981  Södertälje Simsällskap            26.85   
25  Lisa Andersson  1980  Helsingborgs Simsällskap            26.87   
26  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            26.89   
27  Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap            26.96   
28  Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap            27.19   
28  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            27.19   
30  Louise Westergren  1989  Simklubben Ran            27.22   
30  Gabriella Ivarsson  1992  Motala Simsällskap            27.22   
32  Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            27.25   
33  Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap            27.29   
34  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS            27.49   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: JSS-loppet 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer: Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
Mästerskapsrekord: Lars Frölander (1974) 23.66 2006-11-23 
Mästare 2006: Lars Frölander 23.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            23.68   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            24.23   
Erik Andersson  1984  Linköpings Allmänna SS            24.35   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.79   
Sebastian Persson  1986  Karlstads Simsällskap            25.00   
Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            25.01   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            25.07   
Samba Sjödin  1985  Simklubben Neptun            25.33   
                     
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: JSS-loppet 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer: Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
Mästerskapsrekord: Lars Frölander (1974) 23.66 2006-11-23 
Mästare 2006: Lars Frölander 23.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.71   
Sebastian Persson  1986  Karlstads Simsällskap            24.90   
Erik Andersson  1984  Linköpings Allmänna SS            25.02   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            25.11   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            25.13   
Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            25.14   
Samba Sjödin  1985  Simklubben Neptun            25.28   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            25.37   
Daniel Hult  1983  Jönköpings Simsällskap            25.38   
10  Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim            25.51   
11  Tor Sundin  1984  Sundsvalls Simsällskap            25.59   
12  Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap            25.69   
13  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            25.73   
14  Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap            25.82   
15  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            26.09   
16  Dennis Lundkvist  1976  Stockholms Kappsimningsklubb            26.43   
                     
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 
Sponsor: JSS-loppet 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer: Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
Mästerskapsrekord: Lars Frölander (1974) 23.66 2006-11-23 
Mästare 2006: Lars Frölander 23.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Andersson  1984  Linköpings Allmänna SS            24.81   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            24.97   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.97   
Tor Sundin  1984  Sundsvalls Simsällskap            24.97   
Daniel Hult  1983  Jönköpings Simsällskap            25.04   
Sebastian Persson  1986  Karlstads Simsällskap            25.09   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            25.14   
Samba Sjödin  1985  Simklubben Neptun            25.47   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim            25.47   
10  Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            25.53   
10  Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap            25.53   
12  David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.64   
12  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            25.64   
14  Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.73  Deltar ej i final 
15  Dennis Lundkvist  1976  Stockholms Kappsimningsklubb            25.83   
16  Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap            25.89   
17  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            25.91   
18  Andreas Edlund  1989  Sundsvalls Simsällskap            25.95   
19  Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS            25.96   
20  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.98   
21  Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun            26.00   
22  Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap            26.03   
23  Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap            26.06   
24  Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            26.08   
25  Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde            26.22   
26  Andreas Holmskov  1984  Simklubben Lödde            26.23   
27  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap            26.26   
28  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            26.36   
29  Stefan Sandberg  1987  Spårvägens Simförening            26.68   
Ola Fagerstrand  1977  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 22, 4x100m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Koneo 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Ran (1900) 4:04.76 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS (1900) 4:10.04 2003-11-28 
Mästerskapsrekord: SK Ran 4:04.78 2006-11-23 
Mästare 2006: SK Ran 4:04.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Ran  Simklubben Ran            4:08.22   
  Therese Svendsen  1989      29.76  1:01.39      1:01.39   
  Caroline Drab  1985      33.09  1:12.59      2:13.98   
  Gabriella Fagundez  1985      28.13  59.68      3:13.66   
  Ida Marko-Varga  1985      25.98  54.56      4:08.22   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            4:09.95   
  Carin Möller  1983      30.55  1:02.14      1:02.14   
  Ida Nilsson  1986      33.04  1:12.17      2:14.31   
  Sofie Gardell  1986      27.80  59.87      3:14.18   
  Stina Gardell  1990      26.61  55.77      4:09.95   
                     
Täby Sim  Täby Sim            4:10.09   
  Lovisa Ericsson  1993      30.80  1:03.93      1:03.93   
  Rebecca Ejdervik  1987      31.62  1:09.48      2:13.41   
  Cecilia Rasmuson  1989      27.91  1:00.74      3:14.15   
  Sofie Jansson  1988      26.71  55.94      4:10.09   
                     
Väsby SS  Väsby Simsällskap            4:10.18   
  Malin Svahnström  1980      30.69  1:03.80      1:03.80   
  Ida Sandin  1985      33.25  1:10.75      2:14.55   
  Petra Granlund  1987      27.72  59.27      3:13.82   
  Therese Mattsson  1985      26.59  56.36      4:10.18   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            4:10.21   
  Elin Harnebrandt  1988      30.94  1:03.41      1:03.41   
  Joline Höstman  1988      31.62  1:08.20      2:11.61   
  Isabelle Höstman  1990      27.84  1:01.99      3:13.60   
  Claire Hedenskog  1980      26.26  56.61      4:10.21   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:15.77   
  Caroline Palm  1992      31.33  1:04.35      1:04.35   
  Therése Bergström  1987      33.07  1:10.37      2:14.72   
  Jennie Carlsson  1986      29.41  1:05.17      3:19.89   
  Rebecka Palm  1990      26.66  55.88      4:15.77   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            4:16.89   
  Erika Hegestig  1985      31.34  1:05.25      1:05.25   
  Eva Berglund  1984      34.75  1:13.46      2:18.71   
  Martina Granström  1991      29.47  1:02.96      3:21.67   
  Lina Edlund  1989      26.00  55.22      4:16.89   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            4:19.63   
  Sandra Hafström  1991      31.74  1:05.03      1:05.03   
  Sofia Johansson  1989      33.45  1:12.32      2:17.35   
  Jenny Mattsson  1989      30.18  1:05.04      3:22.39   
  Ninni Arvidsson  1991      27.38  57.24      4:19.63   
                     
                     
 
Gren 22, 4x100m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Koneo 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Ran (1900) 4:04.76 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS (1900) 4:10.04 2003-11-28 
Mästerskapsrekord: SK Ran 4:04.78 2006-11-23 
Mästare 2006: SK Ran 4:04.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Ran  Simklubben Ran            4:12.76   
  Therese Svendsen  1989      30.44  1:02.73      1:02.73   
  Caroline Drab  1985      34.29  1:14.07      2:16.80   
  Gabriella Fagundez  1985      28.47  1:00.65      3:17.45   
  Ida Marko-Varga  1985      26.28  55.31      4:12.76   
                     
Täby Sim  Täby Sim            4:13.35   
  Lovisa Ericsson  1993      31.64  1:04.96      1:04.96   
  Rebecca Ejdervik  1987      33.11  1:10.49      2:15.45   
  Cecilia Rasmuson  1989      28.13  1:00.80      3:16.25   
  Sofie Jansson  1988      27.33  57.10      4:13.35   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            4:13.81   
  Elin Harnebrandt  1988      31.52  1:04.39      1:04.39   
  Joline Höstman  1988      32.21  1:09.18      2:13.57   
  Isabelle Höstman  1990      28.86  1:03.71      3:17.28   
  Claire Hedenskog  1980      26.48  56.53      4:13.81   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            4:14.73   
  Carin Möller  1983      30.95  1:03.40      1:03.40   
  Ida Nilsson  1986      34.01  1:13.23      2:16.63   
  Sofie Gardell  1986      28.10  1:01.01      3:17.64   
  Stina Gardell  1990      27.23  57.09      4:14.73   
                     
Väsby SS  Väsby Simsällskap            4:15.73   
  Malin Svahnström  1980      31.37  1:04.65      1:04.65   
  Ida Sandin  1985      34.13  1:12.63      2:17.28   
  Petra Granlund  1987      28.27  1:00.90      3:18.18   
  Therese Mattsson  1985      27.42  57.55      4:15.73   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:18.09   
  Caroline Palm  1992      32.06  1:05.70      1:05.70   
  Therése Bergström  1987      32.88  1:10.59      2:16.29   
  Sanna Öhgren  1991      29.91  1:04.93      3:21.22   
  Jennie Carlsson  1986      27.16  56.87      4:18.09   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            4:18.63   
  Erika Hegestig  1985      31.48  1:04.94      1:04.94   
  Eva Berglund  1984      35.03  1:14.59      2:19.53   
  Martina Granström  1991      29.35  1:03.16      3:22.69   
  Lina Edlund  1989      26.49  55.94      4:18.63   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            4:18.82   
  Sandra Hafström  1991      31.64  1:04.78      1:04.78   
  Sofia Johansson  1989      33.34  1:11.28      2:16.06   
  Amanda Eversholt  1990      30.27  1:05.36      3:21.42   
  Ninni Arvidsson  1991      27.22  57.40      4:18.82   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            4:19.97   
  Sarah Sjöström  1993      31.72  1:04.27      1:04.27   
  Anna Lillieström  1992      33.53  1:11.81      2:16.08   
  Fanny D Lillieström  1989      30.10  1:04.59      3:20.67   
  Cecilia Sjöholm  1988      28.56  59.30      4:19.97   
                     
10  Skäret SS  Skäret Simsällskap            4:20.51   
  Olivia Frank  1992      32.23  1:06.37      1:06.37   
  Sandra Olofsson  1990      33.12  1:11.57      2:17.94   
  Nathalie Andersson  1988      29.11  1:03.41      3:21.35   
  Angelica Risebrandt  1987      27.82  59.16      4:20.51   
                     
11  Upsala S  Upsala Simsällskap            4:27.97   
  Emma Svensson  1992      32.33  1:07.61      1:07.61   
  Jennie Johansson  1988      33.68  1:12.57      2:20.18   
  Hanna Moberg  1990      30.61  1:06.63      3:26.81   
  Amanda Fischer  1989      29.16  1:01.16      4:27.97   
                     
12  Järfälla S  Järfälla Simsällskap            4:28.84   
  Therese Nord  1993      32.42  1:06.68      1:06.68   
  Irma Zervens  1992      36.27  1:17.64      2:24.32   
  Malin Hofstedt  1991      30.34  1:05.10      3:29.42   
  Sandra Luiga  1991      28.52  59.42      4:28.84   
                     
13  Mass  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:29.74   
  Viktoria Lundh  1989      33.43  1:09.30      1:09.30   
  Elise Löfgren  1991      33.84  1:12.87      2:22.17   
  Miranda Bånnsgård  1992      29.69  1:06.73      3:28.90   
  Andrea Bengtsson  1991      28.79  1:00.84      4:29.74   
                     
14  Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            4:30.22   
  Kristina Lundberg  1991      32.86  1:08.16      1:08.16   
  Malvina Reinhold  1992      34.85  1:14.06      2:22.22   
  Linn Nordberg  1991      31.12  1:06.86      3:29.08   
  Amanda Rutqvist  1991      28.97  1:01.14      4:30.22   
                     
15  SK Ägir Lag 2  Simklubben Ägir            4:32.36   
  Hanna Nygårds  1988      33.80  1:10.38      1:10.38   
  Towa Svärd  1987      34.64  1:14.95      2:25.33   
  Anneli Nord  1991      29.84  1:04.97      3:30.30   
  Sara Jönsson  1982      29.67  1:02.06      4:32.36   
                     
SK Ägir Lag 1  Simklubben Ägir            DSQ   
  Catherina Bergman  1989      32.50  1:07.18      1:07.18   
  Lina Jansson  1987              2:20.22   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
  Liz Hansson  1988      32.01        1:05.72   
                     
Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
  Alexandra Johansson  1990      31.78  1:06.67      1:06.67   
  Hanna Westrin  1991      31.75        2:15.02   
  Anna-Karin Kammerling  1980              3:15.12   
                     
                     
 
Gren 23, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Ultra Education 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 
Mästerskapsrekord: Stefan Persson 14:59.47 1987-03-01 
Mästare 2006: Johan Claar 15:28.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Johan Claar  1984  Jönköpings Simsällskap    58.21  1:59.50  3:01.45  4:03.27  15:27.83   
          5:05.51  6:07.80  7:09.86  8:11.82     
          9:14.04  10:16.26  11:18.42  12:21.24     
          13:23.67  14:26.27         
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    59.68  2:02.35  3:05.22  4:07.84  15:42.87   
          5:10.39  6:13.12  7:16.14  8:19.41     
          9:22.58  10:26.18  11:29.77  12:33.45     
          13:36.81  14:40.32         
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    59.88  2:02.82  3:05.90  4:08.78  15:50.24   
          5:12.12  6:15.33  7:18.96  8:22.96     
          9:26.44  10:30.02  11:34.29  12:38.62     
          13:42.89  14:47.25         
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    59.83  2:03.36  3:07.41  4:11.76  16:12.42   
          5:16.64  6:22.02  7:27.38  8:32.61     
          9:38.38  10:43.87  11:49.22  12:55.27     
          14:01.19  15:07.38         
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    1:00.45  2:03.45  3:06.77  4:10.44  16:16.84   
          5:14.66  6:19.30  7:24.53  8:30.36     
          9:36.24  10:42.23  11:49.42  12:56.46     
          14:03.88  15:11.20         
Martin Birgersson  1987  Sjöbo Simsällskap    1:00.15  2:03.83  3:08.73  4:13.78  16:21.35   
          5:19.85  6:25.60  7:31.69  8:37.85     
          9:44.25  10:50.58  11:57.19  13:02.99     
          14:09.94  15:16.07         
Alexander Weinhagen  1985  Vellinge-Näsets Simklubb    1:00.92  2:05.15  3:10.00  4:15.58  16:21.38   
          5:21.09  6:26.90  7:32.63  8:38.25     
          9:44.25  10:50.71  11:57.44  13:04.35     
          14:11.15  15:17.73         
Jesper Svensson  1990  Skäret Simsällskap    1:00.71  2:04.22  3:08.35  4:13.95  16:24.38   
          5:19.58  6:26.34  7:33.09  8:39.64     
          9:46.58  10:53.46  11:59.52  13:06.75     
          14:13.91  15:20.50         
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    1:00.59  2:05.56  3:11.80  4:19.56  16:34.55   
          5:25.97  6:33.16  7:39.92  8:46.86     
          9:53.16  10:59.96  12:06.95  13:14.73     
          14:22.63  15:29.98         
10  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.66  2:05.18  3:10.14  4:16.34  16:39.19   
          5:23.34  6:30.18  7:37.37  8:44.87     
          9:52.59  11:00.21  12:07.52  13:16.16     
          14:24.31  15:32.31         
11  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    1:00.82  2:06.69  3:13.65  4:20.76  16:43.91   
          5:28.72  6:36.26  7:44.69  8:53.05     
          10:00.87  11:07.57  12:15.21  13:22.90     
          14:30.75  15:38.09         
12  Mike Thorén  1991  Linköpings Allmänna SS    1:01.57  2:06.60  3:13.09  4:19.74  16:46.01   
          5:26.06  6:32.50  7:39.53  8:47.16     
          9:54.51  11:03.14  12:11.65  13:20.77     
          14:29.97  15:39.50         
13  Anton Nieminen  1992  Motala Simsällskap    1:02.58  2:08.33  3:15.09  4:21.80  16:47.34   
          5:28.73  6:36.18  7:44.55  8:52.94     
          10:00.76  11:09.61  12:17.82  13:25.51     
          14:33.28  15:41.55         
14  Tobias Svensson  1990  Västerås Simsällskap    1:02.45  2:07.66  3:14.17  4:21.00  16:51.42   
          5:27.51  6:34.40  7:42.69  8:51.44     
          10:00.39  11:09.40  12:17.96  13:26.95     
          14:36.13  15:44.60         
15  Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    1:03.98  2:11.02  3:18.98  4:26.73  16:58.73   
          5:34.83  6:42.25  7:50.40  8:59.01     
          10:07.37  11:16.46  12:25.14  13:34.16     
          14:42.81  15:51.63         
16  Adam Olsson  1988  Trelleborgs Simsällskap    1:02.68  2:09.48  3:17.19  4:25.84  17:25.12   
          5:35.51  6:46.08  7:56.96  9:07.78     
          10:19.05  11:30.23  12:40.98  13:52.75     
          15:04.28  16:15.20         
                     
 
Gren 24, 4X50m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Koneo 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Neptun (1900) 1:51.07 2006-11-25 
Svenskt Rekord Juniorer: Täby Sim (1900) 1:52.84 2007-02-03 
Mästerskapsrekord: SK Neptun 1:51.07 2006-11-23 
Mästare 2006: SK Neptun 1:51.07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            1:52.45   
  Alexandra Johansson  1990      29.63        29.63   
  Hanna Westrin  1991      30.89        1:00.52   
  Anna-Karin Kammerling  1980      25.53        1:26.05   
  Josefina Lockner  1988      26.40        1:52.45   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            1:52.49   
  Elin Harnebrandt  1988      29.39        29.39   
  Joline Höstman  1988      31.33        1:00.72   
  Isabelle Höstman  1990      27.29        1:28.01   
  Claire Hedenskog  1980      24.48        1:52.49   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:53.98   
  Magdalena Kuras  1988      28.37        28.37   
  Sanja Dizdarevic  1987      32.15        1:00.52   
  Emma Holmquist  1986      27.73        1:28.25   
  Liz Hansson  1988      25.73        1:53.98   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:54.13   
  Therese Svendsen  1989      29.31        29.31   
  Caroline Drab  1985      32.53        1:01.84   
  Gabriella Fagundez  1985      27.45        1:29.29   
  Ida Marko-Varga  1985      24.84        1:54.13   
                     
Täby Sim  Täby Sim            1:54.30   
  Lovisa Ericsson  1993      29.76        29.76   
  Rebecca Ejdervik  1987      31.36        1:01.12   
  Cecilia Rasmuson  1989      27.02        1:28.14   
  Sofie Jansson  1988      26.16        1:54.30   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:55.75   
  Susannah Moonan  1987      29.69        29.69   
  Anna Lillieström  1992      32.49        1:02.18   
  Sarah Sjöström  1993      27.40        1:29.58   
  Fanny D Lillieström  1989      26.17        1:55.75   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:56.03   
  Caroline Palm  1992      30.32        30.32   
  Therése Bergström  1987      32.08        1:02.40   
  Jennie Carlsson  1986      27.72        1:30.12   
  Rebecka Palm  1990      25.91        1:56.03   
                     
SK Ägir Lag 1  Simklubben Ägir            1:57.50   
  Ida Persson  1987      29.82        29.82   
  Hanna Nygårds  1988      33.38        1:03.20   
  Catherina Bergman  1989      28.59        1:31.79   
  Lina Jansson  1987      25.71        1:57.50   
                     
                     
 
Gren 24, 4X50m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Koneo 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Neptun (1900) 1:51.07 2006-11-25 
Svenskt Rekord Juniorer: Täby Sim (1900) 1:52.84 2007-02-03 
Mästerskapsrekord: SK Neptun 1:51.07 2006-11-23 
Mästare 2006: SK Neptun 1:51.07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            1:54.68   
  Alexandra Johansson  1990      29.56        29.56   
  Hanna Westrin  1991      31.96        1:01.52   
  Josefina Lockner  1988      27.87        1:29.39   
  Anna-Karin Kammerling  1980      25.29        1:54.68   
                     
Täby Sim  Täby Sim            1:55.53   
  Lovisa Ericsson  1993      29.71        29.71   
  Rebecca Ejdervik  1987      32.31        1:02.02   
  Cecilia Rasmuson  1989      27.60        1:29.62   
  Sofie Jansson  1988      25.91        1:55.53   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            1:55.62   
  Elin Harnebrandt  1988      30.23        30.23   
  Joline Höstman  1988      32.26        1:02.49   
  Isabelle Höstman  1990      27.28        1:29.77   
  Claire Hedenskog  1980      25.85        1:55.62   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:55.76   
  Therese Svendsen  1989      29.42        29.42   
  Caroline Drab  1985      33.39        1:02.81   
  Gabriella Fagundez  1985      27.47        1:30.28   
  Ida Marko-Varga  1985      25.48        1:55.76   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:56.06   
  Susannah Moonan  1987      29.52        29.52   
  Anna Lillieström  1992      33.09        1:02.61   
  Sarah Sjöström  1993      27.03        1:29.64   
  Fanny D Lillieström  1989      26.42        1:56.06   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:56.17   
  Liz Hansson  1988      30.65        30.65   
  Sanja Dizdarevic  1987      32.08        1:02.73   
  Emma Holmquist  1986      28.16        1:30.89   
  Magdalena Kuras  1988      25.28        1:56.17   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:56.67   
  Caroline Palm  1992      30.38        30.38   
  Therése Bergström  1987      31.95        1:02.33   
  Sanna Öhgren  1991      28.80        1:31.13   
  Jennie Carlsson  1986      25.54        1:56.67   
                     
SK Ägir Lag 1  Simklubben Ägir            1:57.58   
  Ida Persson  1987      30.08        30.08   
  Hanna Nygårds  1988      33.28        1:03.36   
  Catherina Bergman  1989      28.85        1:32.21   
  Lina Jansson  1987      25.37        1:57.58   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            1:57.66   
  Emelie Kierkegaard  1977      30.12        30.12   
  Ida Nilsson  1986      33.85        1:03.97   
  Sofie Gardell  1986      27.28        1:31.25   
  Natasha Sundin  1990      26.41        1:57.66   
                     
10  Skäret SS  Skäret Simsällskap            1:58.19   
  Olivia Frank  1992      31.17        31.17   
  Sandra Olofsson  1990      32.57        1:03.74   
  Nathalie Andersson  1988      27.67        1:31.41   
  Angelica Risebrandt  1987      26.78        1:58.19   
                     
11  Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            1:58.26   
  Erika Hegestig  1985      30.02        30.02   
  Karin Berg  1990      34.80        1:04.82   
  Martina Granström  1991      27.83        1:32.65   
  Lina Edlund  1989      25.61        1:58.26   
                     
12  Västerås SS  Västerås Simsällskap            1:59.30   
  Ann-Louise Jakobsson  1988      31.33        31.33   
  Elin Andersson  1988      32.21        1:03.54   
  Jonna Nybäck  1988      27.99        1:31.53   
  Anna Ottosson-Bixo  1991      27.77        1:59.30   
                     
13  Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            2:00.13   
  Sandra Hafström  1991      30.85        30.85   
  Caroline Ohrlander  1990      33.76        1:04.61   
  Sofia Johansson  1989      28.62        1:33.23   
  Ninni Arvidsson  1991      26.90        2:00.13   
                     
14  Upsala S  Upsala Simsällskap            2:00.68   
  Maja Framming  1989      32.18        32.18   
  Jennie Johansson  1988      33.03        1:05.21   
  Hanna Moberg  1990      29.72        1:34.93   
  Emma Svensson  1992      25.75        2:00.68   
                     
15  Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            2:02.71   
  Caroline Bornius  1992      31.69        31.69   
  Malvina Reinhold  1992      33.45        1:05.14   
  Kristina Lundberg  1991      29.73        1:34.87   
  Linn Nordberg  1991      27.84        2:02.71   
                     
16  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            2:05.00   
  Vanessa Ljungdahl  1991      31.70        31.70   
  Kajsa Brorsson  1992      35.02        1:06.72   
  Hanna Jörlund  1991      30.35        1:37.07   
  Nathalie Stenquist  1991      27.93        2:05.00   
                     
17  SK Ägir Lag 2  Simklubben Ägir            2:05.62   
  Sara Jönsson  1982      33.65        33.65   
  Towa Svärd  1987      34.25        1:07.90   
  Anneli Nord  1991      29.72        1:37.62   
  Caroline Eriksson  1989      28.00        2:05.62   
                     
SK Laxen  Simklubben Laxen            DSQ   
  Emy Ekholm  1988      32.54        32.54   
                     
                     
 
Gren 25, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
Svenskt Rekord Juniorer: Christian Clausen (1980) 2:13.18 1998-11-28 
Mästerskapsrekord: Martin Gustavsson 2:07.66 2003-03-01 
Mästare 2006: Martin Gustavsson 2:08.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1983  Simklubben Neptun    30.92  1:04.93  1:38.81    2:12.89   
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    30.42  1:04.21  1:39.26    2:14.67   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    31.48  1:06.19  1:41.74    2:17.66   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    29.28  1:03.11  1:38.97    2:17.68   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    31.24  1:06.09  1:41.81    2:18.00   
Joakim Tell  1986  Ystads Simsällskap    31.51  1:06.26  1:42.37    2:18.04   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.26  1:07.47  1:43.81    2:19.97   
Johan Johansson  1991  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 25, 200m Bröstsim Herrar, Försök 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
Svenskt Rekord Juniorer: Christian Clausen (1980) 2:13.18 1998-11-28 
Mästerskapsrekord: Martin Gustavsson 2:07.66 2003-03-01 
Mästare 2006: Martin Gustavsson 2:08.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1983  Simklubben Neptun    30.54  1:04.59  1:39.77    2:16.38   
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    31.06  1:05.53  1:40.34    2:16.52   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    30.49  1:05.66  1:42.04    2:17.06   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    31.52  1:06.71  1:41.78    2:17.30   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    31.58  1:06.79  1:42.44    2:17.90   
Joakim Tell  1986  Ystads Simsällskap    32.11  1:07.44  1:42.89    2:17.90   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    31.50  1:06.79  1:42.74    2:18.49   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    31.90  1:06.62  1:42.32    2:18.82   
Erik Trybom  1984  Spårvägens Simförening    31.66  1:07.13  1:43.52    2:20.07   
10  Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    31.14  1:06.13  1:42.46    2:20.22   
11  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    32.15  1:07.42  1:43.68    2:20.39   
12  Dag Jönsson  1981  Västerås Simsällskap    31.90  1:07.64  1:44.29    2:21.54   
13  Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.54  1:07.30  1:44.24    2:21.62   
14  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    32.10  1:07.72  1:44.62    2:22.38   
15  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    32.13  1:07.83  1:44.84    2:22.39   
16  Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    31.51  1:07.60  1:44.77    2:22.49   
17  David Palmqvist  1988  Skäret Simsällskap    32.47  1:08.64  1:45.68    2:23.35   
18  Erik Löfgren-Bengtson  1989  Helsingborgs Simsällskap    33.25  1:10.59  1:47.88    2:24.84   
19  Yassin Arif  1989  Spårvägens Simförening    32.54  1:08.95  1:46.48    2:25.00   
20  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    32.83  1:10.17  1:47.91    2:25.86   
21  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    32.66  1:09.08  1:47.19    2:26.05   
22  Mikael Larsson  1990  Simklubben Sydsim    33.27  1:10.96  1:48.96    2:26.22   
23  Felix Nilsson  1990  Helsingborgs Simsällskap    32.96  1:09.76  1:47.56    2:26.27   
24  Gustav Öhrling  1988  Linköpings Allmänna SS    33.25  1:10.13  1:48.25    2:26.60   
25  Christian Dahlström  1987  Solna Sundbyberg SS 04    32.44  1:09.79  1:47.83    2:27.43   
26  Mathias Isaksson  1980  Västerås Simsällskap    32.43  1:09.60  1:48.91    2:27.44   
27  Toni Galic  1989  Karlshamns Simklubb    33.16  1:10.88  1:49.76    2:27.64   
28  Robin Hultgren  1990  Täby Sim    32.81  1:09.56  1:48.12    2:27.80   
29  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    32.61  1:10.61  1:49.22    2:27.87   
30  Sebastian Zarebski  1987  Upsala Simsällskap    32.39  1:10.22  1:48.91    2:28.03   
31  Fredrik Hellström  1990  Väsby Simsällskap    34.15  1:12.19  1:51.10    2:30.55   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Sapa 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 52.17 2000-03-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 53.85 2007-11-14 
Mästerskapsrekord: Therese Alshammar 53.15 2002-01-03 
Mästare 2006: Josefin Lillhage 53.84 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    26.26        54.36   
Claire Hedenskog  1980  Göteborg Sim    26.35        54.49   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    26.70        54.85   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    26.63        55.12   
Malin Svahnström  1980  Väsby Simsällskap    26.73        55.38   
Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap    26.83        55.83   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    26.88        56.26   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    27.10        56.86   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Sapa 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 52.17 2000-03-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 53.85 2007-11-14 
Mästerskapsrekord: Therese Alshammar 53.15 2002-01-03 
Mästare 2006: Josefin Lillhage 53.84 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Claire Hedenskog  1980  Göteborg Sim    26.33        54.58   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    26.92        55.69   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    26.62        55.92   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    26.83        55.94   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    27.03        56.19   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    27.28        56.34   
Malin Svahnström  1980  Väsby Simsällskap    27.12        56.36   
Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap    27.00        56.39   
Ida Persson  1987  Simklubben Ägir    27.61        56.54   
10  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    27.40        57.07   
11  Sofie Jansson  1988  Täby Sim    27.43        57.11   
12  Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun    27.44        57.61   
13  Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap    27.79        57.92   
14  Therese Mattsson  1985  Väsby Simsällskap    27.76        58.13   
15  Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir    28.00        58.16   
16  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    28.26        58.42   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Sapa 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 52.17 2000-03-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 53.85 2007-11-14 
Mästerskapsrekord: Therese Alshammar 53.15 2002-01-03 
Mästare 2006: Josefin Lillhage 53.84 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    27.20        56.53   
Claire Hedenskog  1980  Göteborg Sim    27.13        56.70   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Ran    27.40        56.80   
Malin Svahnström  1980  Väsby Simsällskap    27.46        56.84   
Emma Holmquist  1986  Malmö Kappsimningsklubb    27.78        56.86  Deltar ej i final 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    27.56        56.93   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    27.32        57.13   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    27.45        57.23   
Sofie Jansson  1988  Täby Sim    27.38        57.27   
10  Ida Persson  1987  Simklubben Ägir    27.87        57.44   
11  Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    27.75        57.57   
12  Lina Jansson  1987  Simklubben Ägir    27.89        57.76   
13  Therese Mattsson  1985  Väsby Simsällskap    27.53        57.77   
14  Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap    27.49        58.06   
15  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    28.29        58.25   
16  Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap    28.21        58.35   
17  Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun    27.42        58.37   
18  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    28.13        58.51   
19  Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap    27.66        58.62   
20  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    28.65        58.93   
21  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.23        59.05   
22  Angelica Risebrandt  1987  Skäret Simsällskap    28.53        59.72   
23  Louise Westergren  1989  Simklubben Ran    28.83        59.81   
                     
 
Gren 27, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Elmia 
Svenskt Rekord Seniorer: Mattias Ohlin (1978) 53.37 2002-04-03 
Svenskt Rekord Juniorer: Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
Mästerskapsrekord: Daniel Lönnberg 53.78 2001-03-01 
Mästare 2006: Simon Sjödin 54.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jens Petersson  1983  Stockholms Kappsimningsklubb    26.42        55.26   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    27.65        56.54   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    27.83        57.10   
Sten-Olof Gustafsson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    28.12        57.27   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.92        57.60   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.41        57.65   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.22        57.82   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.74        57.86   
                     
 
Gren 27, 100m Ryggsim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: Elmia 
Svenskt Rekord Seniorer: Mattias Ohlin (1978) 53.37 2002-04-03 
Svenskt Rekord Juniorer: Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
Mästerskapsrekord: Daniel Lönnberg 53.78 2001-03-01 
Mästare 2006: Simon Sjödin 54.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    27.90        57.08   
Jens Petersson  1983  Stockholms Kappsimningsklubb    27.40        57.33   
Sten-Olof Gustafsson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    28.33        57.47   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    28.57        57.57   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.02        57.64   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.13        57.68   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.85        57.72   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.89        57.88   
Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS    28.29        57.90   
10  Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    28.37        57.92   
11  Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.35        58.39   
12  Peter Segerlund  1982  Stockholms Kappsimningsklubb    28.22        58.67   
13  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.03        58.69   
14  Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    28.38        58.74   
15  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    28.38        58.97   
16  Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon    28.73        59.57   
                     
 
Gren 27, 100m Ryggsim Herrar, Försök 
Sponsor: Elmia 
Svenskt Rekord Seniorer: Mattias Ohlin (1978) 53.37 2002-04-03 
Svenskt Rekord Juniorer: Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
Mästerskapsrekord: Daniel Lönnberg 53.78 2001-03-01 
Mästare 2006: Simon Sjödin 54.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jens Petersson  1983  Stockholms Kappsimningsklubb    27.71        56.48   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    27.82        57.70   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.56        57.70   
Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    28.01        57.72   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    28.48        58.12   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.05        58.21   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.54        58.24   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.22        58.34   
Sten-Olof Gustafsson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    28.88        58.50   
10  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    27.96        58.54   
11  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.37        58.62   
12  Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    28.55        58.64   
13  Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS    28.58        58.80   
14  Peter Segerlund  1982  Stockholms Kappsimningsklubb    28.22        59.01   
15  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.02        59.45   
16  Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon    28.93        59.71   
17  Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap    28.24        1:00.29   
18  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    29.21        1:00.31   
19  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    29.42        1:00.34   
20  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    29.14        1:00.35   
21  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap    29.05        1:00.38   
22  Tom Andersson-Lind  1990  Polisens IF    29.75        1:00.80   
23  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    29.65        1:00.87   
Daniel Hult  1983  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 28, 200m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Svendsen (1989) 2:08.92 2006-11-25 
Svenskt Rekord Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:08.92 2006-11-26 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen (1989) 2:08.92 2006-11-23 
Mästare 2006: Therese Svendsen 2:08.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    31.29  1:04.12  1:37.64    2:11.36   
Carin Möller  1983  Spårvägens Simförening    31.46  1:04.74  1:38.25    2:11.59   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    31.86  1:05.58  1:39.89    2:13.63   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    32.56  1:07.10  1:41.10    2:14.67   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    31.73  1:06.20  1:41.08    2:15.93   
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap    32.19  1:07.09  1:43.05    2:18.67   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    32.64  1:07.64  1:43.40    2:18.92   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    33.09  1:08.15  1:44.77    2:21.74   
                     
 
Gren 28, 200m Ryggsim Damer, Försök 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Svendsen (1989) 2:08.92 2006-11-25 
Svenskt Rekord Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:08.92 2006-11-26 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen (1989) 2:08.92 2006-11-23 
Mästare 2006: Therese Svendsen 2:08.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    32.14  1:06.05  1:40.75    2:15.62   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    32.67  1:06.80  1:41.84    2:16.56   
Carin Möller  1983  Spårvägens Simförening    32.98  1:07.93  1:43.41    2:17.65   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    32.50  1:07.68  1:43.05    2:17.77   
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap    32.43  1:07.09  1:42.86    2:18.04   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    33.03  1:07.81  1:43.34    2:18.91   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    33.04  1:07.85  1:43.27    2:19.07   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    33.58  1:09.83  1:45.64    2:21.06   
Kim Axeldal  1989  Ystads Simsällskap    33.75  1:09.14  1:46.32    2:21.74   
10  Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    32.86  1:08.50  1:45.49    2:22.08   
11  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    33.36  1:08.78  1:44.72    2:22.10   
12  Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    33.70  1:10.12  1:46.40    2:22.79   
13  Therese Nord  1993  Järfälla Simsällskap    33.18  1:09.30  1:46.62    2:22.94   
14  Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    33.76  1:09.77  1:46.21    2:23.00   
15  Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    33.74  1:09.84  1:47.01    2:23.91   
16  Malin Kersmark  1989  Simklubben Hajen    34.11  1:11.14  1:48.23    2:25.04   
17  Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    34.32  1:10.84  1:48.62    2:25.58   
18  Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap    34.15  1:10.07  1:48.03    2:25.77   
19  Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    33.83  1:10.73  1:49.21    2:27.66   
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim            DNS   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Svenska Spel 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 20.93 2007-11-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
Mästerskapsrekord: Stefan Nystrand (1981) 21.70 2006-11-23 
Mästare 2006: Stefan Nystrand 21.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            21.68   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            22.30   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap            22.51   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            22.66   
Jonas Tilly  1984  Trelleborgs Simsällskap            22.76   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS            23.04   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            23.07   
Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            23.42   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: Svenska Spel 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 20.93 2007-11-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
Mästerskapsrekord: Stefan Nystrand (1981) 21.70 2006-11-23 
Mästare 2006: Stefan Nystrand 21.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Stefan Nystrand  1981  Simklubben Neptun            21.49  Deltar ej i final 
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            21.82   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap            22.61   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            22.67   
Jonas Tilly  1984  Trelleborgs Simsällskap            22.67   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS            22.77   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            23.00   
Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            23.03   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            23.16   
10  Mathias Hageneier  1980  Simklubben Laxen            23.29   
11  Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.33   
12  Erik Samuelsson  1985  Väsby Simsällskap            23.45   
13  Adam Jakobsson  1988  Wisby Simsällskap            23.63   
14  Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap            23.71   
15  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap            23.94   
16  Jacob Thulin  1991  Täby Sim            24.35   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: Svenska Spel 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 20.93 2007-11-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
Mästerskapsrekord: Stefan Nystrand (1981) 21.70 2006-11-23 
Mästare 2006: Stefan Nystrand 21.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mathias Hageneier  1980  Simklubben Laxen            23.12   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            23.16   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            23.16   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.20   
Erik Samuelsson  1985  Väsby Simsällskap            23.21   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.27   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS            23.28   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            23.30   
Sebastian Kammerling  1986  Sundsvalls Simsällskap            23.31   
10  Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap            23.40   
11  Adam Jakobsson  1988  Wisby Simsällskap            23.43   
12  Stefan Nystrand  1981  Simklubben Neptun            23.65   
13  Jonas Tilly  1984  Trelleborgs Simsällskap            23.70   
14  Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            23.72   
15  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            23.75  Deltar ej i final 
16  Jacob Thulin  1991  Täby Sim            23.89   
17  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap            24.01   
18  Richard Walls  1977  Simklubben Neptun            24.14   
                     
 
Gren 30, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Anebyhus 
Svenskt Rekord Seniorer: Anna-Karin Kammerling (1980) 25.33 2005-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Anna-Karin Kammerling (1980) 26.30 1998-12-11 
Mästerskapsrekord: Anna-Karin Kammerling (1980) 25.33 2005-03-10 
Mästare 2006: Therese Alshammar 25.53 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap            26.02   
Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap            27.13   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            27.15   
Sofie Gardell  1986  Spårvägens Simförening            27.74   
Ida Persson  1987  Simklubben Ägir            27.95   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            27.98   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            28.02   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            28.12   
                     
 
Gren 30, 50m Fjärilsim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Anebyhus 
Svenskt Rekord Seniorer: Anna-Karin Kammerling (1980) 25.33 2005-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Anna-Karin Kammerling (1980) 26.30 1998-12-11 
Mästerskapsrekord: Anna-Karin Kammerling (1980) 25.33 2005-03-10 
Mästare 2006: Therese Alshammar 25.53 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap            27.51   
Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap            27.68   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            27.75   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            27.78   
Sofie Gardell  1986  Spårvägens Simförening            27.97   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            27.98   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            28.08   
Ida Persson  1987  Simklubben Ägir            28.17   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            28.20   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            28.20   
11  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.46   
12  Cornelia Hanes  1989  Täby Sim            28.68   
13  Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim            28.77   
14  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.85   
15  Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap            28.86   
16  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            29.08   
                     
 
Gren 30, 50m Fjärilsim Damer, Försök 
Sponsor: Anebyhus 
Svenskt Rekord Seniorer: Anna-Karin Kammerling (1980) 25.33 2005-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Anna-Karin Kammerling (1980) 26.30 1998-12-11 
Mästerskapsrekord: Anna-Karin Kammerling (1980) 25.33 2005-03-10 
Mästare 2006: Therese Alshammar 25.53 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap            27.71   
Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap            27.91   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            28.01   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            28.07   
Sofie Gardell  1986  Spårvägens Simförening            28.08   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            28.17   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            28.24   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            28.30   
Ida Persson  1987  Simklubben Ägir            28.41   
10  Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS            28.53  Deltar ej i final 
11  Cornelia Hanes  1989  Täby Sim            28.67   
12  Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            28.72   
13  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.80   
14  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.87   
15  Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim            28.88   
16  Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap            28.89   
17  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            28.92   
18  Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap            28.96   
19  Ann-Louise Jakobsson  1988  Västerås Simsällskap            29.07   
20  Alexandra Polivanchuk  1990  Örebro Simallians            29.18   
21  Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap            29.30   
22  Catherina Bergman  1989  Simklubben Ägir            29.60   
23  Emelie Kierkegaard  1977  Spårvägens Simförening            29.70   
24  Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            29.91   
25  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            29.96   
                     
 
Gren 31, 400m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
Svenskt Rekord Juniorer: Anders Holmertz (1968) 3:47.68 1986-01-24 
Mästerskapsrekord: Anders Holmertz 3:44.58 1989-03-01 
Mästare 2006: Johan Claar 3:54.45 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Claar  1984  Jönköpings Simsällskap    55.64  1:53.48  2:52.23    3:50.06   
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    54.65  1:53.81  2:53.45    3:52.72   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    56.20  1:55.56  2:55.15    3:53.65   
Pontus Ericsson  1988  Vellinge-Näsets Simklubb    55.29  1:54.68  2:54.92    3:54.02   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    56.80  1:57.87  3:00.00    4:01.11   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    57.21  1:58.05  3:00.15    4:01.47   
Göran Eriksson  1986  Kalmar Simsällskap    58.11  1:59.22  3:01.78    4:04.94   
Kim Grimberg  1986  Jönköpings Simsällskap    58.91  2:00.91  3:03.71    4:05.64   
                     
 
Gren 31, 400m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Seniorer: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
Svenskt Rekord Juniorer: Anders Holmertz (1968) 3:47.68 1986-01-24 
Mästerskapsrekord: Anders Holmertz 3:44.58 1989-03-01 
Mästare 2006: Johan Claar 3:54.45 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    56.13  1:57.37  2:57.28    3:57.76   
Pontus Ericsson  1988  Vellinge-Näsets Simklubb    56.17  1:55.48  2:56.40    3:58.06   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    57.38  1:57.39  2:58.17    3:58.77   
Johan Claar  1984  Jönköpings Simsällskap    57.40  1:58.18  2:57.80    3:59.09   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    56.87  1:57.82  2:58.94    3:59.55   
Göran Eriksson  1986  Kalmar Simsällskap    57.48  1:57.36  2:58.34    3:59.74   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    58.70  1:59.38  3:01.54    4:03.46   
Kim Grimberg  1986  Jönköpings Simsällskap    59.65  2:01.26  3:03.16    4:03.52   
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    57.72  1:58.70  3:00.70    4:03.60   
10  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    57.70  1:59.24  3:02.22    4:04.03   
11  Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    58.08  2:01.20  3:05.37    4:07.85   
12  Alexander Weinhagen  1985  Vellinge-Näsets Simklubb    59.23  2:02.76  3:07.19    4:09.19   
13  Martin Birgersson  1987  Sjöbo Simsällskap    59.84  2:03.23  3:07.18    4:10.40   
14  Mike Thorén  1991  Linköpings Allmänna SS    58.94  2:02.65  3:07.10    4:11.13   
15  Kristoffer Brander  1989  Simklubben Neptun    57.55  2:00.27  3:05.42    4:11.22   
16  Jesper Svensson  1990  Skäret Simsällskap    58.55  2:01.06  3:05.88    4:11.23   
17  Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    59.10  2:02.22  3:07.37    4:13.42   
18  Niklas Persson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    59.50  2:03.53  3:08.62    4:14.26   
19  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap    58.99  2:03.71  3:10.44    4:18.41   
20  Olle Nordqvist  1989  Kalmar Simsällskap    59.36  2:04.27  3:12.41    4:20.85   
Christian Helgesson  1989  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Fredrik Gustafsson  1985  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 32, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: JSS-loppet 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
Mästerskapsrekord: Lars Frölander 51.83 2000-03-01 
Mästare 2006: Lars Frölander 52.27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    24.68        52.71