Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2009   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  19:03   
  Arrangör  SSF/Södertälje SS         
 
 
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Täby Sim (1900) 1:39.14 2008-11-30 
SR Juniorer: LASS (1900) 1:43.22 2003-11-30 
Mästerskapsrekord: LASS 1.43,22 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            1:43.63   
  Frida Jakobsson  1992      26.36        26.36   
  Rebecka Palm  1990      25.41        51.77   
  Caroline Palm  1992      25.71        1:17.48   
  Sara Crifält  1991      26.15        1:43.63   
                     
Sundsvalls SS  1992  Sundsvalls Simsällskap            1:44.19   
  Cecilia Rasmuson  1989      25.35        25.35   
  Alexandra Johansson  1990      25.65        51.00   
  Stephanie Bolt  1991      27.08        1:18.08   
  Hanna Westrin  1991      26.11        1:44.19   
                     
Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            1:45.89   
  Sarah Sjöström  1993      25.72        25.72   
  Frida Truvé  1993      26.60        52.32   
  Jeanette Björklund  1991      26.70        1:19.02   
  Anna Lillieström  1992      26.87        1:45.89   
                     
Skövde SS  1992  Skövde Simsällskap            1:46.53   
  Erika Carlén  1994      26.82        26.82   
  Céline Bertrand  1995      26.47        53.29   
  Caroline Johansson  1992      26.99        1:20.28   
  Caroline Adolfsson  1993      26.25        1:46.53   
                     
Jönköpings SS  1989  Jönköpings Simsällskap            1:46.95   
  Lina Edlund  1989      26.07        26.07   
  Beatrice Andersson  1989      26.84        52.91   
  Martina Granström  1991      26.01        1:18.92   
  Karin Berg  1990      28.03        1:46.95   
                     
Spårvägens Sf  1994  Spårvägens Simförening            1:47.25   
  Stina Gardell  1990      26.67        26.67   
  Natasha Sundin  1990      26.29        52.96   
  Anna Åhlin  1991      27.18        1:20.14   
  Malin Hellström  1992      27.11        1:47.25   
                     
Täby Sim  1990  Täby Sim            1:47.78   
  Elin Lindström  1993      26.84        26.84   
  Michelle Coleman  1993      26.14        52.98   
  Antonia Lantz  1993      27.37        1:20.35   
  Fanny Varga  1990      27.43        1:47.78   
                     
Norrköpings KK  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:47.81   
  Linda Pettersson  1991      26.91        26.91   
  Malin Andersson  1991      26.23        53.14   
  Evelina Karlsson  1990      27.21        1:20.35   
  Anna Ringborg  1990      27.46        1:47.81   
                     
                     
 
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Täby Sim (1900) 1:39.14 2008-11-30 
SR Juniorer: LASS (1900) 1:43.22 2003-11-30 
Mästerskapsrekord: LASS 1.43,22 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            1:45.63   
  Frida Jakobsson  1992      26.60        26.60   
  Rebecka Palm  1990      25.74        52.34   
  Sara Crifält  1991      26.60        1:18.94   
  Caroline Palm  1992      26.69        1:45.63   
                     
Sundsvalls SS  1992  Sundsvalls Simsällskap            1:46.18   
  Stephanie Bolt  1991      28.01        28.01   
  Cecilia Rasmuson  1989      25.65        53.66   
  Alexandra Johansson  1990      25.99        1:19.65   
  Hanna Westrin  1991      26.53        1:46.18   
                     
Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            1:46.21   
  Sarah Sjöström  1993      26.08        26.08   
  Jeanette Björklund  1991      26.65        52.73   
  Anna Lillieström  1992      26.84        1:19.57   
  Frida Truvé  1993      26.64        1:46.21   
                     
Skövde SS  1992  Skövde Simsällskap            1:46.64   
  Erika Carlén  1994      27.16        27.16   
  Céline Bertrand  1995      26.46        53.62   
  Caroline Johansson  1992      26.88        1:20.50   
  Caroline Adolfsson  1993      26.14        1:46.64   
                     
Täby Sim  1990  Täby Sim            1:47.38   
  Elin Lindström  1993      26.77        26.77   
  Michelle Coleman  1993      26.46        53.23   
  Antonia Lantz  1993      26.96        1:20.19   
  Fanny Varga  1990      27.19        1:47.38   
                     
Jönköpings SS  1989  Jönköpings Simsällskap            1:47.38   
  Beatrice Andersson  1989      27.82        27.82   
  Lina Edlund  1989      25.60        53.42   
  Martina Granström  1991      26.12        1:19.54   
  Karin Berg  1990      27.84        1:47.38   
                     
Spårvägens Sf  1994  Spårvägens Simförening            1:47.85   
  Malin Hellström  1992      28.03        28.03   
  Stina Gardell  1990      26.54        54.57   
  Natasha Sundin  1990      26.41        1:20.98   
  Anna Åhlin  1991      26.87        1:47.85   
                     
Norrköpings KK  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:48.38   
  Malin Andersson  1991      27.43        27.43   
  Evelina Karlsson  1990      27.38        54.81   
  Anna Ringborg  1990      27.24        1:22.05   
  Linda Pettersson  1991      26.33        1:48.38   
                     
Helsingborgs S  1989  Helsingborgs Simsällskap            1:48.65   
  Sandra Hafström  1991      27.09        27.09   
  Rebecka Ekelund  1992      27.17        54.26   
  Jenny Mattsson  1989      27.29        1:21.55   
  Klara Andersson  1991      27.10        1:48.65   
                     
10  Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            1:49.52   
  Kristina Lundberg  1991      28.35        28.35   
  Isabelle Höstman  1990      26.29        54.64   
  Linnéa Bielicz  1994      27.01        1:21.65   
  Linn Nordberg  1991      27.87        1:49.52   
                     
11  Umeå SS  1990  Umeå Simsällskap            1:49.74   
  Elin Hardeland  1990      26.79        26.79   
  Stephanie Johansson  1994      27.53        54.32   
  Lovisa Nyman  1994      28.24        1:22.56   
  Emmy Larsson  1990      27.18        1:49.74   
                     
12  Bollnäs SS  1991  Bollnäs Simsällskap            1:50.21   
  Matilda Åhlström  1991      28.26        28.26   
  Maja Magnusson  1992      27.53        55.79   
  Lisa Svensson  1992      28.58        1:24.37   
  Sara Ghaffari  1992      25.84        1:50.21   
                     
13  Väsby SS  1989  Väsby Simsällskap            1:50.38   
  Sara Thydén  1989      26.84        26.84   
  Nadja Salomonsson  1992      26.82        53.66   
  Emma Arkenstrand  1994      28.05        1:21.71   
  Josefine Hippi  1994      28.67        1:50.38   
                     
14  Landskrona S  1992  Landskrona Simsällskap            1:50.57   
  Lovisa Klarén  1992      27.61        27.61   
  Jessica Anderberg  1992      27.88        55.49   
  Sophie Stoltenborg  1993      27.66        1:23.15   
  Lisa Rigby  1994      27.42        1:50.57   
                     
15  Upsala S  1994  Upsala Simsällskap            1:50.84   
  Emma Svensson  1992      25.40        25.40   
  Hanna Moberg  1990      27.70        53.10   
  Astrid Blomqvist  1996      28.63        1:21.73   
  Ylva Henriksson  1994      29.11        1:50.84   
                     
16  Vellinge Näsets SK  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            1:50.86   
  Linnéa Olsson  1994      27.72        27.72   
  Caroline Nilsson  1991      27.78        55.50   
  Ida Nord  1990      27.71        1:23.21   
  Emelie Horn  1994      27.65        1:50.86   
                     
17  SK Ägir  1989  Simklubben Ägir            1:51.02   
  Caroline Eriksson  1989      27.30        27.30   
  Lisa Johansson  1990      27.36        54.66   
  Matilda Angermund  1993      28.90        1:23.56   
  Catherina Bergman  1989      27.46        1:51.02   
                     
18  Katrineholms SS  1990  Katrineholms Simsällskap            1:51.17   
  Linnéa Eriksson  1990      28.19        28.19   
  Frida Olsson  1991      27.51        55.70   
  Agnes Sporrong  1993      28.24        1:23.94   
  Viktoria Smidare  1990      27.23        1:51.17   
                     
19  Mass  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:51.21   
  Anna Rosén  1994      27.58        27.58   
  Miranda Bånnsgård  1992      27.11        54.69   
  Sofia Lindholm  1993      28.03        1:22.72   
  Elise Löfgren  1991      28.49        1:51.21   
                     
20  SK Triton  1991  Simklubben Triton            1:51.28   
  Angelina Righult  1994      27.75        27.75   
  Rebecca Holst  1991      26.97        54.72   
  Marie Hallberg  1989      28.96        1:23.68   
  Emilia Nordström  1993      27.60        1:51.28   
                     
21  SK Poseidon  1989  Simklubben Poseidon            1:51.49   
  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992      27.99        27.99   
  Sara Sundberg  1989      27.30        55.29   
  Malin Mörk  1989      28.00        1:23.29   
  Mathilde Hyddmark  1991      28.20        1:51.49   
                     
22  Skk  1989  Stockholms Kappsimningsklubb            1:51.64   
  Irene Eriksson  1990      28.07        28.07   
  Renee Huuva  1990      27.51        55.58   
  Sara Finati  1992      27.94        1:23.52   
  Julia Norman  1989      28.12        1:51.64   
                     
23  SK Elfsborg  2008  Simklubben Elfsborg            1:51.90   
  Josefine Heintz  1994      27.93        27.93   
  Lovisa Linderholm  1994      27.82        55.75   
  Hanna Gustavsson  1994      28.36        1:24.11   
  Felicia Eriksson  1994      27.79        1:51.90   
                     
24  Järfälla S Lag 1  1989  Järfälla Simsällskap            1:52.18   
  Sandra Luiga  1991      27.59        27.59   
  Cecilia Baron  1992      28.05        55.64   
  Ebba Rosenquist  1989      27.92        1:23.56   
  Malin Lorge  1993      28.62        1:52.18   
                     
25  SK Hajen  1989  Simklubben Hajen            1:52.25   
  Beatrice Svensson  1992      28.25        28.25   
  Emma Johansson  1991      27.17        55.42   
  Felicia Caesar  1990      28.75        1:24.17   
  Anna Jonsson  1993      28.08        1:52.25   
                     
26  Motala SS  1991  Motala Simsällskap            1:52.33   
  Lovisa Liljeblad  1991      27.75        27.75   
  Gabriella Ivarsson  1992      26.95        54.70   
  Alice Ivarsson  1996      28.64        1:23.34   
  Linnéa Holmertz  1991      28.99        1:52.33   
                     
27  Mkk  1989  Malmö Kappsimningsklubb            1:52.37   
  Hanna Jörlund  1991      28.79        28.79   
  Vanessa Ljungdahl  1991      27.08        55.87   
  Charlotte Nilsson  1989      27.98        1:23.85   
  Katarina Faxe  1990      28.52        1:52.37   
                     
28  SK Lödde  1989  Simklubben Lödde            1:52.77   
  Emilia Öhr  1989      27.31        27.31   
  Filippa Sylvander  1992      28.59        55.90   
  Karin Ademar  1993      28.48        1:24.38   
  Jenny Tärnhuvud  1994      28.39        1:52.77   
                     
29  SK Ran  1995  Simklubben Ran            1:53.35   
  Louise Westergren  1989      27.23        27.23   
  Beatrice Brandt  1992      28.07        55.30   
  Emma Tran Ngan  1995      28.62        1:23.92   
  Josefine Johnsson  1996      29.43        1:53.35   
                     
30  SK Laxen  1992  Simklubben Laxen            1:53.45   
  Ida Pettersson  1993      28.53        28.53   
  Malin Ekstrand  1991      26.53        55.06   
  Nelly Henriksson  1995      29.68        1:24.74   
  Anna Kubicka  1989      28.71        1:53.45   
                     
31  Skelleftesim  1990  Skellefte Simsällskap 34            1:53.68   
  Linda Holmgren  1993      28.61        28.61   
  Stina Olofsson  1990      27.90        56.51   
  Malin Dahlqvist  1990      29.09        1:25.60   
  Marica Nilsson  1991      28.08        1:53.68   
                     
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Dialect 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SR Juniorer: Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
Mästerskapsrekord: Erik Andersson Trollhättans SS 53,55 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    24.97        53.99   
Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap    25.93        55.59   
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    25.41        55.78   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.77        55.95   
Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    26.45        56.13   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    26.37        56.69   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    26.57        56.86   
Andreas Edlund  1989  Sundsvalls Simsällskap    27.06        57.38   
Christian Konrad  1989  Helsingborgs Simsällskap    26.95        57.11   
10  Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun    26.60        57.55   
11  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    27.10        57.81   
12  Tim Andersson-Lind  1989  Polisens IF    27.00        58.14   
13  Sture Mittermaier  1992  Solna Sundbyberg SS 04    27.49        58.22   
14  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.39        58.38   
15  Tom Andersson-Lind  1990  Polisens IF    27.64        58.54   
16  Arvid Sandin  1992  Simklubben Ägir    27.44        58.85   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 
Sponsor: Dialect 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SR Juniorer: Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
Mästerskapsrekord: Erik Andersson Trollhättans SS 53,55 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    24.96        54.58   
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    25.60        55.21   
Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap    26.13        55.89   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.80        56.03   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    25.88        56.20   
Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    26.66        56.55   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    26.52        56.72   
Andreas Edlund  1989  Sundsvalls Simsällskap    27.03        57.03   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    26.58        57.29  Deltar ej i final 
10  Christian Konrad  1989  Helsingborgs Simsällskap    26.76        57.41   
11  David Ernstsson  1992  Polisens IF    26.85        57.45  Deltar ej i final 
12  Tim Andersson-Lind  1989  Polisens IF    27.00        57.63   
13  Tom Andersson-Lind  1990  Polisens IF    26.97        57.67   
14  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    27.03        57.89   
15  Arvid Sandin  1992  Simklubben Ägir    26.60        57.96   
16  Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun    27.17        58.07   
16  Sture Mittermaier  1992  Solna Sundbyberg SS 04    27.29        58.07   
18  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.22        58.38   
19  Teo Roslund  1993  Kristianstads SLS    26.69        58.48   
20  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    27.00        58.53   
21  Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    27.09        58.62   
22  Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap    26.93        58.77   
23  Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    27.59        58.81   
24  Daniel Lundahl  1991  S71    27.41        58.84   
25  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.56        59.18   
26  Viktor Sandin  1991  Simklubben Ägir    27.65        59.35   
27  Axel Aversund  1991  Alingsås SLS    27.42        59.44   
28  Niclas Svensson  1989  Simklubben Sydsim    27.95        59.52   
29  Amanch Rezaghi  1991  Västerås Simsällskap    27.54        59.72   
30  Michael Curacica  1991  Tunafors Sportklubb    27.56        59.92   
31  Jonas Jonson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.67        1:00.16   
32  Rokas Cepulis  1991  Simklubben Neptun    28.06        1:00.51   
                     
 
Gren 3, 400m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 3:47.68 1986-01-24 
Mästerskapsrekord: Fredrik Engdahl Malmö KK 3.51,32 1995 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    54.64  1:53.41  2:52.45    3:49.76   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    55.09  1:53.09  2:52.31    3:51.31   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    56.87  1:56.86  2:56.55    3:55.03   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    55.83  1:56.44  2:57.84    3:59.49   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    57.46  1:59.74  3:01.10    4:00.39   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    55.79  1:56.32  2:58.54    4:00.66   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap    56.85  1:57.68  2:59.65    4:00.92   
Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    57.40  1:58.19  3:00.16    4:02.15   
                     
 
Gren 3, 400m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 3:47.68 1986-01-24 
Mästerskapsrekord: Fredrik Engdahl Malmö KK 3.51,32 1995 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    56.50  1:57.49  2:57.28    3:58.75   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    57.88  1:57.28  2:58.01    3:59.89   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    56.82  1:58.11  3:00.59    4:01.06   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap    57.52  1:58.72  3:00.15    4:01.08   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    58.43  1:59.39  3:00.53    4:01.19   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    57.37  1:57.88  2:59.53    4:01.64   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    56.55  1:57.74  2:59.73    4:01.70   
Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    58.58  1:59.88  3:00.50    4:02.79   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    57.26  1:58.16  3:00.05    4:03.18   
10  Jesper Björk  1993  Järfälla Simsällskap    59.04  2:00.89  3:02.71    4:03.94   
11  Anton Nieminen  1992  Motala Simsällskap    58.80  2:00.80  3:03.02    4:04.31   
12  André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    58.39  2:00.26  3:02.37    4:04.83   
13  Kristian Kron  1992  Södertörns Simsällskap    57.79  1:59.45  3:02.15    4:05.48   
14  Mike Thorén  1991  Linköpings Allmänna SS    57.73  1:58.73  3:01.65    4:06.22   
15  Oskar Nordstrand  1991  Simklubben Neptun    59.21  2:03.05  3:04.65    4:07.18   
16  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap    59.20  2:02.22  3:04.80    4:07.85   
17  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    58.07  2:00.36  3:04.34    4:08.28   
18  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    59.76  2:03.68  3:07.16    4:10.19   
19  Simon Jisander  1989  Simklubben Hajen    59.55  2:03.33  3:07.21    4:10.63   
20  Rickard Wirsén  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:00.12  2:02.70  3:06.26    4:11.10   
21  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    59.34  2:02.46  3:06.74    4:11.64   
22  Kristoffer Brander  1989  Simklubben Neptun    59.89  2:04.28  3:07.73    4:11.76   
23  Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    58.94  2:02.63  3:08.04    4:12.84   
24  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    59.18  2:03.30  3:08.08    4:13.25   
25  Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:00.49  2:04.79  3:09.44    4:13.34   
26  Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    58.34  2:01.80  3:07.72    4:14.06   
27  Gustaf Gustafsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:00.76  2:05.21  3:10.00    4:14.57   
28  Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    58.94  2:02.59  3:08.24    4:14.73   
29  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:01.63  2:06.40  3:11.57    4:14.98   
30  Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    59.86  2:03.30  3:08.78    4:15.00   
31  Alexander Åberg  1991  Simklubben Neptun    59.78  2:04.28  3:10.03    4:15.82   
32  Albert Shpatollaj  1994  Simklubben Ran    1:01.24  2:06.01  3:12.38    4:16.38   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Ellpa 
SR: Emma Igelström (1980) 2:19.64 2003-03-14 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
Mästerskapsrekord: Joline Höstman Göteborgs Sim 2.25,84 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    33.97  1:11.09  1:48.19    2:25.38   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    34.14  1:10.93  1:48.72    2:27.53   
Elin Lindström  1993  Täby Sim    33.92  1:11.80  1:50.71    2:29.54   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    34.63  1:12.88  1:52.21    2:31.98   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.83  1:14.76  1:54.17    2:33.52   
Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.37  1:15.93  1:55.51    2:34.98   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    35.67  1:14.74  1:54.88    2:35.43   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.35  1:15.05  1:55.93    2:38.40   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Damer, Försök 
Sponsor: Ellpa 
SR: Emma Igelström (1980) 2:19.64 2003-03-14 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
Mästerskapsrekord: Joline Höstman Göteborgs Sim 2.25,84 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    34.38  1:11.91  1:49.73    2:28.95   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    35.34  1:13.61  1:52.54    2:31.78   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    35.27  1:14.00  1:53.54    2:33.41   
Elin Lindström  1993  Täby Sim    34.07  1:12.71  1:52.92    2:33.68   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    34.06  1:12.85  1:53.25    2:35.19  Deltar ej i final 
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    35.91  1:15.37  1:55.16    2:35.39   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.81  1:15.26  1:55.53    2:35.73   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap    34.58  1:13.91  1:54.14    2:35.75   
Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.67  1:15.86  1:56.14    2:35.97   
10  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.44  1:16.30  1:56.55    2:36.41   
11  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.31  1:15.36  1:56.50    2:37.36   
12  Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim    34.72  1:13.60  1:54.29    2:37.67   
13  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb    36.20  1:16.16  1:56.78    2:38.38   
14  Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    37.15  1:17.96  1:58.54    2:38.45   
15  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.26  1:15.07  1:56.04    2:38.52   
16  Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    36.29  1:16.35  1:56.68    2:38.62   
17  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.46  1:15.90  1:57.29    2:39.00   
18  Sandra Luiga  1991  Järfälla Simsällskap    36.97  1:17.22  1:58.49    2:40.00   
19  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.89  1:17.52  1:58.42    2:40.05   
20  Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim    36.61  1:18.30  1:59.58    2:40.32   
21  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    36.46  1:17.02  1:59.16    2:41.78   
22  Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    36.13  1:15.84  1:57.92    2:42.22   
23  Tove Björk  1994  Spårvägens Simförening    36.88  1:18.02  2:00.17    2:42.60   
24  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    36.07  1:17.68  2:00.67    2:42.64   
25  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    36.27  1:16.26  1:59.29    2:43.63   
26  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.35  1:17.70  2:00.70    2:43.97   
27  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    37.39  1:18.77  2:01.17    2:44.81   
28  Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde    37.57  1:19.19  2:02.24    2:45.45   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: LT Länstidningen 
SR: Petra Granlund (1987) 2:04.27 2008-12-11 
SR Juniorer: Petra Granlund (1987) 2:07.16 2007-11-14 
Mästerskapsrekord: Petra Granlund S 77 2.12,14 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.12  1:01.36  1:34.60    2:08.24   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.66  1:02.57  1:35.61    2:08.70   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    30.61  1:04.61  1:39.61    2:15.28   
Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap    31.18  1:05.72  1:41.12    2:17.44   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.48  1:07.39  1:43.99    2:20.99   
Ebba Rosenquist  1989  Järfälla Simsällskap    31.89  1:07.52  1:44.27    2:21.43   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.40  1:06.78  1:43.63    2:21.73   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    32.09  1:07.68  1:44.73    2:22.60   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Försök 
Sponsor: LT Länstidningen 
SR: Petra Granlund (1987) 2:04.27 2008-12-11 
SR Juniorer: Petra Granlund (1987) 2:07.16 2007-11-14 
Mästerskapsrekord: Petra Granlund S 77 2.12,14 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.52  1:02.66  1:36.58    2:10.73   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    30.14  1:03.50  1:37.81    2:12.09   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    30.61  1:05.12  1:40.77    2:17.02  Deltar ej i final 
Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap    30.95  1:05.17  1:41.05    2:17.41   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    31.07  1:06.12  1:42.36    2:19.26   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.60  1:06.95  1:43.88    2:21.54   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.70  1:07.96  1:45.05    2:21.70   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    31.87  1:07.25  1:44.00    2:21.85   
Ebba Rosenquist  1989  Järfälla Simsällskap    31.91  1:07.64  1:44.75    2:22.48   
10  Cecilia Malmgren  1989  Spårvägens Simförening    31.76  1:07.98  1:44.66    2:22.98   
11  Mathilde Hyddmark  1991  Simklubben Poseidon    32.37  1:08.90  1:45.82    2:24.59   
12  Emma Gustafsson  1990  Tyresö Simsällskap    31.24  1:07.80  1:46.02    2:24.69   
13  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.42  1:07.53  1:45.72    2:24.96   
14  Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    32.37  1:08.39  1:45.92    2:24.98   
15  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.89  1:07.76  1:45.34    2:25.04   
16  Josefin Karlsson  1991  Simklubben Neptun    32.14  1:08.35  1:46.22    2:25.39   
17  Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    32.03  1:08.96  1:47.83    2:26.52   
18  Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    31.62  1:07.85  1:46.18    2:26.89   
19  Maja Magnusson  1992  Bollnäs Simsällskap    32.99  1:10.50  1:48.50    2:27.52   
20  Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    32.71  1:09.70  1:48.34    2:28.16   
21  Josephine Wiberg  1990  S71    33.14  1:10.60  1:49.48    2:29.14   
22  Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    32.72  1:09.71  1:49.14    2:29.63   
23  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    34.05  1:12.35  1:51.21    2:30.81   
                     
 
Gren 6, 100m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: PML Svets & Rör 
SR: Stefan Nystrand (1981) 53.97 2006-04-09 
SR Juniorer: Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
Mästerskapsrekord: Erik Dorch LASS 55,34 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    26.06        56.84   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    27.24        57.87   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    26.89        58.24   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    26.96        58.38   
Danila Novikov  1992  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.87        58.39   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    26.94        58.45   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    27.32        58.54   
Resul Besim  1990  Malmö Kappsimningsklubb    28.21        1:00.49   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    28.08        59.53   
10  Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    28.23        59.54   
11  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    27.46        59.87   
12  Daniel Lundahl  1991  S71    27.56        59.90   
13  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    27.01        59.99   
14  Arvid Sandin  1992  Simklubben Ägir    28.65        1:00.37   
15  Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap    28.27        1:00.50   
16  Niclas Svensson  1989  Simklubben Sydsim    28.04        1:01.02   
                     
 
Gren 6, 100m Medley Herrar, Försök 
Sponsor: PML Svets & Rör 
SR: Stefan Nystrand (1981) 53.97 2006-04-09 
SR Juniorer: Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
Mästerskapsrekord: Erik Dorch LASS 55,34 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    27.15        58.35   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    27.09        58.63   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    27.59        58.87   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    26.70        58.92   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    27.53        59.16   
Danila Novikov  1992  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.67        59.26   
Resul Besim  1990  Malmö Kappsimningsklubb    28.06        59.54   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    28.11        59.54   
Daniel Lundahl  1991  S71    27.37        59.83   
10  Martin Söderström  1989  Malmö Kappsimningsklubb    27.54        59.84  Deltar ej i final 
11  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    28.35        59.94   
12  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    27.78        1:00.14   
13  Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap    26.90        1:00.21  Deltar ej i final 
14  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    27.21        1:00.22   
15  Arvid Sandin  1992  Simklubben Ägir    28.54        1:00.56   
16  Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    28.83        1:00.59   
17  Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap    28.49        1:00.68   
18  Niclas Svensson  1989  Simklubben Sydsim    28.13        1:00.77   
19  Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    27.16        1:01.05   
20  Christian Helgesson  1989  Helsingborgs Simsällskap    26.76        1:01.22   
21  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.23        1:01.26   
22  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    28.26        1:01.31   
22  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    28.63        1:01.31   
24  Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap    28.08        1:01.38   
25  Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    28.59        1:01.55   
26  Mathias Nilsson  1990  Simsällskapet Delfin    28.11        1:01.72   
27  Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.39        1:01.88   
28  Philip Burridge  1989  Tunafors Sportklubb    27.65        1:01.97   
29  Tom Andersson-Lind  1990  Polisens IF    28.95        1:02.06   
30  Robin Johansson  1990  Upsala Simsällskap    28.19        1:02.16   
Fredrik Holmström  1991  Karlskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Satab 
SR: Lovisa Ericsson (1993) 59.56 2008-11-28 
SR Juniorer: Lovisa Ericsson (1993) 59.56 2008-11-28 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen SK Ran 1.01,68 20026 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    29.90        1:01.52   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.00        1:01.66   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.28        1:02.02   
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.39        1:02.80   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    30.64        1:03.06   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    30.82        1:03.41   
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    30.73        1:03.72   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    30.99        1:03.94   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    30.98        1:04.39   
10  Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    31.79        1:05.10   
11  Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    31.47        1:05.23   
12  Carin Olsson  1991  Karlshamns Simklubb    31.58        1:05.70   
13  Viktoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap    32.13        1:05.82   
13  Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    31.83        1:05.82   
15  Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    32.04        1:05.84   
16  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    32.03        1:06.73   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Försök 
Sponsor: Satab 
SR: Lovisa Ericsson (1993) 59.56 2008-11-28 
SR Juniorer: Lovisa Ericsson (1993) 59.56 2008-11-28 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen SK Ran 1.01,68 20026 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.36        1:02.08   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.41        1:02.65   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    30.58        1:02.79   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    30.47        1:02.83   
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.98        1:03.58   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    30.88        1:03.86   
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    30.64        1:03.98   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    31.46        1:04.16   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    31.09        1:04.47   
10  Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    31.90        1:05.03   
11  Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    31.51        1:05.07   
12  Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    31.41        1:05.11   
13  Viktoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap    32.13        1:05.86   
14  Carin Olsson  1991  Karlshamns Simklubb    32.25        1:06.07   
15  Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    31.64        1:06.26   
16  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    31.92        1:06.42   
17  Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    31.87        1:06.59   
18  Micaela Ödling  1990  Skellefte Simsällskap 34    32.15        1:06.84   
19  Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    32.44        1:06.87   
20  Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    32.84        1:07.65   
21  Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    32.87        1:07.71   
22  Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    33.18        1:07.98   
23  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.38        1:08.05   
24  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    32.96        1:08.38   
25  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    32.93        1:08.97   
                     
 
Gren 8, 100m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Kontorab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    28.42        1:01.98   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    28.89        1:01.99   
Cecilia Rasmuson  1989  Sundsvalls Simsällskap    28.42        1:02.58   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.23        1:04.77   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.39        1:04.89   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    30.29        1:05.44   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    30.42        1:06.38   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    29.09        1:05.21   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    32.05        1:06.46   
10  Gabriella Ivarsson  1992  Motala Simsällskap    31.22        1:06.55   
11  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.96        1:06.58   
12  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.98        1:07.37   
13  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    31.24        1:07.62   
14  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    32.97        1:08.02   
15  Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap    32.04        1:08.51   
Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Kontorab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cecilia Rasmuson  1989  Sundsvalls Simsällskap    28.57        1:02.19   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    29.37        1:02.90   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    29.16        1:03.81   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.30        1:04.90   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.99        1:05.52   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    30.63        1:05.64   
Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap    29.42        1:05.71   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    30.62        1:06.31   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.35        1:06.52   
10  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.37        1:06.56   
11  Gabriella Ivarsson  1992  Motala Simsällskap    31.29        1:07.01   
12  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    31.75        1:07.46   
13  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.81        1:07.47   
14  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    32.56        1:07.93   
15  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    31.04        1:08.81   
16  Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap    32.08        1:09.12   
17  Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap    32.68        1:09.91   
18  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Lödde    32.65        1:10.12   
                     
 
Gren 9, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Vitamin Well 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:12.91 2008-11-29 
Mästerskapsrekord: Jakob Dorch LASS 2.13,61 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.38  1:03.60  1:37.21    2:11.15  SR Rekord - Junior 
Elias Lindskog  1989  Upsala Simsällskap    31.05  1:04.79  1:40.04    2:15.93   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.17  1:05.76  1:41.37    2:17.46   
Toni Galic  1989  Jönköpings Simsällskap    31.56  1:06.58  1:42.62    2:19.44   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.80  1:07.00  1:43.42    2:20.48   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    32.30  1:07.55  1:43.88    2:20.77   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    31.50  1:06.62  1:43.15    2:21.27   
Erik Löfgren-Bengtson  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.68  1:07.50  1:45.07    2:25.17   
                     
 
Gren 9, 200m Bröstsim Herrar, Försök 
Sponsor: Vitamin Well 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:12.91 2008-11-29 
Mästerskapsrekord: Jakob Dorch LASS 2.13,61 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.90  1:05.09  1:39.60    2:14.08   
Elias Lindskog  1989  Upsala Simsällskap    31.54  1:06.00  1:41.13    2:17.09   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.20  1:05.92  1:41.81    2:18.33   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    31.68  1:06.68  1:42.95    2:20.26   
Erik Löfgren-Bengtson  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.83  1:07.61  1:43.77    2:20.45   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    32.42  1:08.39  1:44.48    2:21.30   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    32.10  1:07.78  1:44.64    2:21.37   
Toni Galic  1989  Jönköpings Simsällskap    32.44  1:08.45  1:44.80    2:21.41   
Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    32.11  1:08.34  1:44.68    2:21.55   
10  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    31.98  1:07.44  1:43.93    2:21.99   
11  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    31.65  1:07.55  1:44.37    2:22.06   
12  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    32.77  1:09.33  1:46.39    2:23.76   
13  Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap    32.88  1:08.97  1:46.13    2:24.05   
14  Rokas Cepulis  1991  Simklubben Neptun    32.81  1:09.52  1:47.24    2:25.51   
15  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    33.07  1:08.97  1:46.46    2:25.52   
16  Mikael Larsson  1990  Simklubben Sydsim    33.71  1:10.53  1:48.41    2:25.67   
17  Yassin Arif  1989  Spårvägens Simförening    33.22  1:09.71  1:47.17    2:25.99   
18  Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.77  1:09.31  1:47.24    2:26.26   
19  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    34.03  1:11.13  1:48.79    2:26.63   
20  Ahmed Zakzouk  1992  Järfälla Simsällskap    33.03  1:09.43  1:47.25    2:26.79   
20  Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    33.42  1:10.51  1:48.47    2:26.79   
22  Erik Persson Snåre  1991  Simklubben Neptun    32.17  1:09.49  1:48.80    2:28.01   
23  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap    32.85  1:10.21  1:49.15    2:28.89   
24  Fredrik Hellström  1990  Väsby Simsällskap    33.73  1:11.44  1:50.02    2:29.10   
25  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.55  1:11.33  1:50.45    2:30.33   
26  Erik Åkesson  1990  Simklubben Lödde    33.23  1:11.66  1:51.06    2:30.60   
27  Emil Eliasson  1991  Ystads Simsällskap    33.11  1:11.56  1:52.43    2:34.43   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim            DNS   
                     
 
Gren 10, 200m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Freker Sport 
SR: Josefin Lillhage (1980) 1:53.55 2007-12-16 
SR Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:54.76 2007-11-13 
Mästerskapsrekord: Gabriella Fagundez Väsby SS 1.59,06 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    28.51  58.60  1:29.14    1:59.84   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    28.62  58.87  1:29.68    2:00.54   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    28.69  59.24  1:30.20    2:01.61   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    28.56  59.24  1:30.69    2:01.73   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.98  59.68  1:31.09    2:02.71   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    29.24  1:00.39  1:32.56    2:04.41   
Jeanette Björklund  1991  Södertörns Simsällskap    29.38  1:00.56  1:32.87    2:05.72   
Jenny Mattsson  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.61  1:02.37  1:34.88    2:06.76   
                     
 
Gren 10, 200m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Freker Sport 
SR: Josefin Lillhage (1980) 1:53.55 2007-12-16 
SR Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:54.76 2007-11-13 
Mästerskapsrekord: Gabriella Fagundez Väsby SS 1.59,06 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    29.06  59.64  1:30.55    2:01.76   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    28.86  59.39  1:31.45    2:03.04   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.42  1:00.36  1:31.90    2:03.14   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    29.74  1:00.98  1:32.59    2:03.99   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    29.12  1:00.22  1:31.60    2:04.45   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.47  1:00.59  1:32.69    2:04.54   
Jeanette Björklund  1991  Södertörns Simsällskap    29.30  1:00.82  1:33.02    2:04.89   
Jenny Mattsson  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.06  1:01.64  1:33.54    2:05.11   
Frida Nilsson  1992  Östra Sörmlands Bad o Simklubb    28.95  1:01.02  1:33.86    2:05.58   
10  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    29.64  1:01.53  1:33.97    2:06.04   
11  Elin Hardeland  1990  Umeå Simsällskap    29.42  1:01.18  1:33.30    2:06.16   
12  Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    29.71  1:01.70  1:34.54    2:07.39   
13  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    29.92  1:01.91  1:34.90    2:07.46   
14  Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap    30.04  1:02.23  1:35.00    2:07.59   
15  Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb    30.09  1:02.03  1:34.88    2:07.96   
16  Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    29.93  1:02.81  1:36.14    2:08.12   
17  Gabriella Ivarsson  1992  Motala Simsällskap    30.54  1:02.80  1:35.48    2:08.14   
18  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.88  1:02.48  1:35.79    2:08.18   
19  Veronika Fredholm  1993  Västerås Simsällskap    30.03  1:02.45  1:35.52    2:08.22   
20  Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    29.93  1:02.44  1:36.10    2:08.31   
21  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    30.40  1:02.64  1:35.49    2:08.41   
22  Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    30.87  1:03.93  1:36.56    2:08.52   
23  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    30.90  1:03.34  1:36.38    2:09.69   
24  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.95  1:02.99  1:36.25    2:09.81   
25  Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    30.48  1:03.51  1:37.37    2:11.45   
26  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    30.08  1:03.52  1:39.04    2:14.63   
                     
 
Gren 11, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Oleary´s, Södertälje 
SR: SK Neptun (1900) 3:12.64 2007-11-25 
SR Juniorer: Upsala S (1900) 3:20.01 2007-02-04 
Mästerskapsrekord: Upsala S 3.20,01 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim  1989  Uddevalla Sim            3:20.26   
  David Larsson  1989      23.29  49.03      49.03   
  Mattias Carlsson  1990      23.50  49.08      1:38.11   
  Jesper Svensson  1990      24.10  50.73      2:28.84   
  Emil Palmqvist  1990      24.24  51.42      3:20.26   
                     
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            3:21.90   
  Alexander Linge  1992      24.75  51.30      51.30   
  Jonas Riffer  1990      23.30  50.10      1:41.40   
  Joakim Tevell  1990      23.35  50.06      2:31.46   
  Oscar Ekström  1994      23.97  50.44      3:21.90   
                     
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            3:24.35   
  Kristoffer Brander  1989      25.12  52.17      52.17   
  Simon Frank  1990      24.02  50.82      1:42.99   
  Magnus Lundgren  1991      24.21  51.73      2:34.72   
  Alexander Nyström  1990      23.33  49.63      3:24.35   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1989  Helsingborgs Simsällskap            3:25.91   
  Marcus Sjöberg  1991      24.39  51.56      51.56   
  Christoffer Wallin  1990      24.32  50.69      1:42.25   
  André Frodlund  1992      24.92  52.56      2:34.81   
  Christian Helgesson  1989      24.15  51.10      3:25.91   
                     
Mkk  1989  Malmö Kappsimningsklubb            3:30.01   
  Jonas Holmström  1992      25.03  53.14      53.14   
  Johan Bengtsson  1991      24.15  51.82      1:44.96   
  Martin Söderström  1989      24.61  52.29      2:37.25   
  Resul Besim  1990      24.85  52.76      3:30.01   
                     
Norrköpings KK  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:31.01   
  Simon Skoglund  1991      25.35  52.66      52.66   
  Björn Gunnarsson  1989      24.04  51.50      1:44.16   
  Mikael Wåhlin  1989      25.59  52.98      2:37.14   
  Stefan Stojmenovic  1993      25.30  53.87      3:31.01   
                     
SK Ägir  1989  Simklubben Ägir            3:32.38   
  Arvid Sandin  1992      25.22  52.83      52.83   
  Emil Nilsson  1992      25.09  53.20      1:46.03   
  Oscar Silvergran  1992      25.19  53.69      2:39.72   
  Per Bergman  1992      25.10  52.66      3:32.38   
                     
Jönköpings SS  1989  Jönköpings Simsällskap            3:32.94   
  Niclas Granström  1990      25.36  52.88      52.88   
  Linus Junefelt  1992      24.84  52.07      1:44.95   
  Toni Galic  1989      25.43  52.74      2:37.69   
  Simon Wormeus  1993      26.74  55.25      3:32.94   
                     
                     
 
Gren 11, 4X100m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: Oleary´s, Södertälje 
SR: SK Neptun (1900) 3:12.64 2007-11-25 
SR Juniorer: Upsala S (1900) 3:20.01 2007-02-04 
Mästerskapsrekord: Upsala S 3.20,01 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            3:26.18   
  Alexander Linge  1992      24.93  51.51      51.51   
  Carl Holmertz  1990      24.82  51.92      1:43.43   
  Jonas Riffer  1990      23.71  50.12      2:33.55   
  Zacharias Sjöberg  1991      24.82  52.63      3:26.18   
                     
Uddevalla Sim  1989  Uddevalla Sim            3:26.89   
  Emil Palmqvist  1990      25.54  53.22      53.22   
  David Larsson  1989      23.08  49.14      1:42.36   
  Fredrich Risebrandt  1992      25.32  53.08      2:35.44   
  Mattias Carlsson  1990      23.99  51.45      3:26.89   
                     
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            3:27.89   
  Kristoffer Brander  1989      25.16  53.20      53.20   
  Simon Frank  1990      24.39  51.21      1:44.41   
  Magnus Lundgren  1991      24.88  52.43      2:36.84   
  Alexander Nyström  1990      24.05  51.05      3:27.89   
                     
Mkk  1989  Malmö Kappsimningsklubb            3:29.10   
  Jonas Holmström  1992      25.18  52.80      52.80   
  Resul Besim  1990      24.56  52.69      1:45.49   
  Martin Söderström  1989      24.79  52.14      2:37.63   
  Johan Bengtsson  1991      24.25  51.47      3:29.10   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1989  Helsingborgs Simsällskap            3:29.80   
  Marcus Sjöberg  1991      24.46  51.57      51.57   
  André Frodlund  1992      25.07  53.11      1:44.68   
  Christian Helgesson  1989      24.69  51.90      2:36.58   
  Christoffer Wallin  1990      25.69  53.22      3:29.80   
                     
Norrköpings KK  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:30.49   
  Björn Gunnarsson  1989      25.23  51.63      51.63   
  Simon Skoglund  1991      24.53  51.96      1:43.59   
  Stefan Stojmenovic  1993      25.28  54.08      2:37.67   
  Mikael Wåhlin  1989      25.20  52.82      3:30.49   
                     
SK Ägir  1989  Simklubben Ägir            3:31.35   
  Arvid Sandin  1992      25.38  53.46      53.46   
  Emil Nilsson  1992      24.65  52.24      1:45.70   
  Oscar Silvergran  1992      24.99  53.16      2:38.86   
  Per Bergman  1992      24.88  52.49      3:31.35   
                     
Jönköpings SS  1989  Jönköpings Simsällskap            3:31.36   
  Niclas Granström  1990      25.07  51.98      51.98   
  Simon Wormeus  1993      26.24  55.33      1:47.31   
  Linus Junefelt  1992      24.41  51.46      2:38.77   
  Toni Galic  1989      25.19  52.59      3:31.36   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1989  Helsingborgs Simsällskap            3:31.74   
  Tim Jarnvik  1992      26.06  54.47      54.47   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      24.67  52.05      1:46.52   
  Christian Konrad  1989      25.11  52.83      2:39.35   
  Rickard Vagerstam  1990      25.04  52.39      3:31.74   
                     
10  Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            3:32.19   
  Jonas Palmqvist  1990      25.86  54.44      54.44   
  Kristian Kron  1992      24.52  52.08      1:46.52   
  Joakim Hvalgren  1993      25.23  52.96      2:39.48   
  Marcus Hagström  1991      25.16  52.71      3:32.19   
                     
11  Tunafors SK  1989  Tunafors Sportklubb            3:32.49   
  Måns Stomvall  1990      25.47  52.97      52.97   
  Michael Curacica  1991      25.11  53.06      1:46.03   
  Gustav Eriksson  1991      25.59  54.38      2:40.41   
  Philip Burridge  1989      24.87  52.08      3:32.49   
                     
12  Polisen  1992  Polisens IF            3:34.37   
  Joakim Q Hammarlind  1993      26.26  54.71      54.71   
  David Ernstsson  1992      23.68  50.68      1:45.39   
  Anton Marcusson  1989      25.87  55.00      2:40.39   
  Tom Andersson-Lind  1990      25.89  53.98      3:34.37   
                     
13  Upsala S  1992  Upsala Simsällskap            3:34.58   
  Björn Sundin  1990      25.87  52.99      52.99   
  Robin Johansson  1990      25.19  52.90      1:45.89   
  Elias Lindskog  1989      25.47  53.90      2:39.79   
  Kristofer Dooley  1991      25.88  54.79      3:34.58   
                     
14  Skövde SS  1989  Skövde Simsällskap            3:35.71   
  Mattias Thorsell  1989      25.26  53.06      53.06   
  Gabriel Bertrand  1992      25.57  52.96      1:46.02   
  Anton Kjellqvist  1991      25.50  54.58      2:40.60   
  Martin Kastebo  1993      25.32  55.11      3:35.71   
                     
15  Sundsvalls SS  1992  Sundsvalls Simsällskap            3:36.54   
  Johan Ivarsson  1990      25.35  53.08      53.08   
  Andreas Edlund  1989      25.78  54.36      1:47.44   
  Magnus Edlund  1991      25.68  54.66      2:42.10   
  Timay Edholm  1993      25.16  54.44      3:36.54   
                     
16  SK Elfsborg  2008  Simklubben Elfsborg            3:36.60   
  Melker Selin  1993      25.71  53.52      53.52   
  Nicklas Åkerlund  1989      25.51  54.44      1:47.96   
  Tamas Katzer  1992      25.44  53.97      2:41.93   
  Jacob Larsson  1992      25.98  54.67      3:36.60   
                     
17  Malmö KK Lag 2  1989  Malmö Kappsimningsklubb            3:37.82   
  Rudi Dollmayer  1991      25.69  53.47      53.47   
  Patrik Wajnsztajn  1991      25.09  54.23      1:47.70   
  Adam Schön-Svensson  1991      26.31  54.76      2:42.46   
  Gustaf Gustafsson  1992      26.34  55.36      3:37.82   
                     
18  Mass  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:38.91   
  Carl Leander  1990      26.28  54.00      54.00   
  Johannes Lampela  1992      26.35  55.44      1:49.44   
  Karl Rundstedt  1990      25.39  53.56      2:43.00   
  Malcolm Granberg  1992      26.71  55.91      3:38.91   
                     
18  SS Delfin  1991  Simsällskapet Delfin            3:38.91   
  Mathias Nilsson  1990      26.48  56.05      56.05   
  Harald Johansson  1991      25.01  54.76      1:50.81   
  André Liljegren  1990      25.65  55.27      2:46.08   
  Anton Andersson  1993      25.32  52.83      3:38.91   
                     
20  SS Iden  1992  Simsällskapet Iden            3:39.05   
  Marcus Svensson  1992      26.52  55.26      55.26   
  Måns Hjelm  1992      23.73  50.27      1:45.53   
  Julius Hjelm  1994      27.42  58.41      2:43.94   
  Fredrik Hansen  1992      26.54  55.11      3:39.05   
                     
21  Ystads SS  1989  Ystads Simsällskap            3:39.63   
  Emil Eliasson  1991      25.92  55.23      55.23   
  Martin Glifberg  1992      26.70  55.21      1:50.44   
  Jens Gustavsson  1989      25.88  54.82      2:45.26   
  Anton Rosén  1991      25.85  54.37      3:39.63   
                     
22  SK Ran  1995  Simklubben Ran            3:40.99   
  Albert Shpatollaj  1994      26.67  55.29      55.29   
  Mats Westergren  1994      25.65  53.94      1:49.23   
  Glen Fransson  1992      25.70  55.26      2:44.49   
  Magnus Sigurdsson  1993      27.05  56.50      3:40.99   
                     
23  Karlstads SS  1989  Karlstads Simsällskap            3:42.70   
  Simon Vestin  1992      25.85  55.13      55.13   
  Erik Gissén  1992      25.25  55.88      1:51.01   
  Johan Rebner  1992      26.59  55.70      2:46.71   
  Viktor Andersson  1991      26.42  55.99      3:42.70   
                     
                     
 
Gren 12, 4X50m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: HSB, Södertälje 
SR: SK Neptun (1900) 1:36.58 2007-11-23 
SR Juniorer: LASS (1900) 1:41.38 2003-11-27 
Mästerskapsrekord: LASS 1.41,38 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            1:41.86   
  Alexander Nyström  1990      26.02        26.02   
  Niklas Tour  1989      27.18        53.20   
  Magnus Lundgren  1991      25.31        1:18.51   
  Kristoffer Brander  1989      23.35        1:41.86   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1989  Helsingborgs Simsällskap            1:42.69   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      26.86        26.86   
  Daniel Nilsson  1991      28.67        55.53   
  Christoffer Wallin  1990      24.55        1:20.08   
  Marcus Sjöberg  1991      22.61        1:42.69   
                     
Uddevalla Sim  1989  Uddevalla Sim            1:43.15   
  Mattias Carlsson  1990      26.42        26.42   
  Gulliver Koch  1992      29.43        55.85   
  David Larsson  1989      24.22        1:20.07   
  Jesper Svensson  1990      23.08        1:43.15   
                     
Täby Sim  1994  Täby Sim            1:43.19   
  Sebastian Holmberg  1991      26.74        26.74   
  Johan Johansson  1991      27.72        54.46   
  Filip Falkenborn  1990      25.50        1:19.96   
  Jacob Thulin  1991      23.23        1:43.19   
                     
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            1:43.44   
  Carl Holmertz  1990      26.81        26.81   
  Zacharias Sjöberg  1991      29.02        55.83   
  Alexander Linge  1992      24.93        1:20.76   
  Joakim Tevell  1990      22.68        1:43.44   
                     
Upsala S  1992  Upsala Simsällskap            1:46.61   
  Mårten Ericsson  1991      28.49        28.49   
  Elias Lindskog  1989      28.88        57.37   
  Björn Sundin  1990      25.09        1:22.46   
  Robin Johansson  1990      24.15        1:46.61   
                     
Alingsås SLS  1991  Alingsås SLS            1:46.73   
  Filip Rawecki  1990      27.98        27.98   
  Deniz Hekmati  1989      28.91        56.89   
  Axel Aversund  1991      25.88        1:22.77   
  Philip Carlsson  1990      23.96        1:46.73   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1989  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
Gren 12, 4X50m Medley Herrar, Försök 
Sponsor: HSB, Södertälje 
SR: SK Neptun (1900) 1:36.58 2007-11-23 
SR Juniorer: LASS (1900) 1:41.38 2003-11-27 
Mästerskapsrekord: LASS 1.41,38 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Uddevalla Sim  1989  Uddevalla Sim            1:43.56   
  Mattias Carlsson  1990      26.48        26.48   
  Gulliver Koch  1992      29.52        56.00   
  David Larsson  1989      24.14        1:20.14   
  Jesper Svensson  1990      23.42        1:43.56   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1989  Helsingborgs Simsällskap            1:43.81   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      26.60        26.60   
  Daniel Nilsson  1991      28.65        55.25   
  Christoffer Wallin  1990      25.16        1:20.41   
  Marcus Sjöberg  1991      23.40        1:43.81   
                     
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            1:44.40   
  Alexander Nyström  1990      26.74        26.74   
  Niklas Tour  1989      28.25        54.99   
  Magnus Lundgren  1991      25.60        1:20.59   
  Kristoffer Brander  1989      23.81        1:44.40   
                     
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            1:45.05   
  Carl Holmertz  1990      27.17        27.17   
  Zacharias Sjöberg  1991      29.53        56.70   
  Joakim Tevell  1990      25.49        1:22.19   
  Jonas Riffer  1990      22.86        1:45.05   
                     
Täby Sim  1994  Täby Sim            1:45.22   
  Sebastian Holmberg  1991      26.91        26.91   
  Johan Johansson  1991      28.34        55.25   
  Filip Falkenborn  1990      26.38        1:21.63   
  Jacob Thulin  1991      23.59        1:45.22   
                     
Upsala S  1992  Upsala Simsällskap            1:46.23   
  Mårten Ericsson  1991      28.41        28.41   
  Elias Lindskog  1989      29.08        57.49   
  Björn Sundin  1990      24.91        1:22.40   
  Robin Johansson  1990      23.83        1:46.23   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1989  Helsingborgs Simsällskap            1:46.68   
  Christian Helgesson  1989      27.69        27.69   
  Robin Lindgren  1989      29.63        57.32   
  Christian Konrad  1989      25.31        1:22.63   
  Tim Jarnvik  1992      24.05        1:46.68   
                     
Alingsås SLS  1991  Alingsås SLS            1:47.19   
  Filip Rawecki  1990      28.11        28.11   
  Deniz Hekmati  1989      29.30        57.41   
  Axel Aversund  1991      25.67        1:23.08   
  Philip Carlsson  1990      24.11        1:47.19   
                     
SK Neptun Lag 2  1989  Simklubben Neptun            1:47.32   
  Simon Frank  1990      27.57        27.57   
  Patric Ridell  1993      30.04        57.61   
  Marcus Mases  1989      25.54        1:23.15   
  Freddie Tour  1991      24.17        1:47.32   
                     
10  Karlskrona SS  1990  Karlskrona Simsällskap            1:47.33   
  Mattias Carlbrand  1994      29.94        29.94   
  Fredrik Holmström  1991      29.33        59.27   
  Henrik Lindau  1990      23.22        1:22.49   
  Emil Bornerheim  1993      24.84        1:47.33   
                     
11  Mkk  1989  Malmö Kappsimningsklubb            1:48.06   
  Martin Söderström  1989      28.32        28.32   
  Resul Besim  1990      29.70        58.02   
  Johan Bengtsson  1991      26.17        1:24.19   
  Jonas Holmström  1992      23.87        1:48.06   
                     
12  SS Delfin  1991  Simsällskapet Delfin            1:48.10   
  Mathias Nilsson  1990      28.57        28.57   
  Harald Johansson  1991      29.05        57.62   
  Anton Andersson  1993      26.52        1:24.14   
  André Liljegren  1990      23.96        1:48.10   
                     
13  SK Ägir  1989  Simklubben Ägir            1:48.14   
  Per Bergman  1992      29.09        29.09   
  Arvid Sandin  1992      29.90        58.99   
  Viktor Sandin  1991      25.53        1:24.52   
  Oscar Silvergran  1992      23.62        1:48.14   
                     
14  Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            1:48.76   
  Kristian Kron  1992      27.97        27.97   
  Marcus Hagström  1991      31.26        59.23   
  Jonas Palmqvist  1990      25.54        1:24.77   
  Joakim Hvalgren  1993      23.99        1:48.76   
                     
15  Sundsvalls SS  1992  Sundsvalls Simsällskap            1:49.02   
  Magnus Edlund  1991      28.31        28.31   
  Andreas Edlund  1989      30.79        59.10   
  Timay Edholm  1993      26.23        1:25.33   
  Johan Ivarsson  1990      23.69        1:49.02   
                     
16  SK Elfsborg  2008  Simklubben Elfsborg            1:49.08   
  Andreas Englund  1992      29.20        29.20   
  Nicklas Åkerlund  1989      30.29        59.49   
  Tamas Katzer  1992      26.22        1:25.71   
  Melker Selin  1993      23.37        1:49.08   
                     
17  SK Sydsim  1989  Simklubben Sydsim            1:49.32   
  Niclas Svensson  1989      27.19        27.19   
  Mikael Larsson  1990      30.74        57.93   
  Christoffer Björk  1989      26.37        1:24.30   
  Daniel Engström  1989      25.02        1:49.32   
                     
18  Kalmar S  1989  Kalmar Simsällskap            1:49.49   
  Nicklas Classon  1990      28.56        28.56   
  Albin Goodwin  1991      30.15        58.71   
  Olle Nordqvist  1989      25.92        1:24.63   
  Viktor Arnesson  1990      24.86        1:49.49   
                     
19  Polisen  1992  Polisens IF            1:49.92   
  David Ernstsson  1992      26.67        26.67   
  Tom Andersson-Lind  1990      32.21        58.88   
  Tim Andersson-Lind  1989      25.95        1:24.83   
  Robert Häggström  1993      25.09        1:49.92   
                     
20  Ystads SS  1989  Ystads Simsällskap            1:50.38   
  Anton Rosén  1991      28.40        28.40   
  Martin Glifberg  1992      30.39        58.79   
  Andreas Nicolaidis  1990      27.09        1:25.88   
  Emil Eliasson  1991      24.50        1:50.38   
                     
21  Skövde SS  1989  Skövde Simsällskap            1:50.40   
  Gabriel Bertrand  1992      29.56        29.56   
  Mattias Thorsell  1989      29.75        59.31   
  Anton Kjellqvist  1991      26.74        1:26.05   
  Martin Kastebo  1993      24.35        1:50.40   
                     
22  Mass  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:51.15   
  Patric Kartberg  1992      29.35        29.35   
  Johan Melin  1991      30.34        59.69   
  Karl Rundstedt  1990      26.72        1:26.41   
  Carl Leander  1990      24.74        1:51.15   
                     
23  Södertälje SS  1989  Södertälje Simsällskap            1:51.47   
  Eemil Heikkinen  1989      28.25        28.25   
  Björn Olars  1989      30.77        59.02   
  Erik Emanuelsson  1993      26.88        1:25.90   
  Simon Nilsson  1991      25.57        1:51.47   
                     
Varberg-Falkenbergs Sim  1989  Varberg-Falkenberg Sim            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
SK Lödde  1989  Simklubben Lödde            DSQ   
  Tobias Mähl  1991      29.90        29.90   
  Oskar Möller  1990      28.82        58.72   
  Albert Brock  1993      26.45        1:25.17   
                     
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Mollys 
SR: Therese Alshammar (1977) 25.31 2008-11-12 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.88 2008-11-29 
Mästerskapsrekord: Cecilia Rasmusson Täby Sim 26,92 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Cecilia Rasmuson  1989  Sundsvalls Simsällskap            26.44   
Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            27.27   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            27.45   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            27.45   
Emma Gustafsson  1990  Tyresö Simsällskap            27.60   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            27.77   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            28.24   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.35   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            28.37   
10  Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            28.41   
11  Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            28.44   
12  My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap            28.51   
13  Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim            28.59   
14  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.91   
15  Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim            29.18   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Försök 
Sponsor: Mollys 
SR: Therese Alshammar (1977) 25.31 2008-11-12 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.88 2008-11-29 
Mästerskapsrekord: Cecilia Rasmusson Täby Sim 26,92 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Cecilia Rasmuson  1989  Sundsvalls Simsällskap            27.22   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            27.76   
Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            28.01   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            28.04   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            28.11   
Emma Gustafsson  1990  Tyresö Simsällskap            28.36   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            28.37   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            28.40   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            28.43   
10  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.52   
11  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.59   
12  Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            28.61   
13  Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim            28.67   
14  My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap            28.68   
15  Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            29.02   
16  Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim            29.10   
17  Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap            29.19   
18  Alexandra Jerresand  1991  Täby Sim            29.42   
19  Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap            29.48   
20  Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening            29.52   
21  Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            29.55   
22  Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            29.62   
23  Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap            29.67   
24  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            29.68   
25  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.76   
26  Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb            29.80   
27  Cornelia Hanes  1989  Täby Sim            29.83   
28  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.93   
Elin Lindström  1993  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Scandic, Södertälje 
SR: Louise Karlsson (1974) 2:11.19 1997-04-20 
SR Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:11.23 2001-12-13 
Mästerskapsrekord: Sara Thydén Kalmar S 2.12,73 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    29.52  1:02.90  1:40.92    2:12.08   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.43  1:01.58  1:43.55    2:13.76   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    29.22  1:02.42  1:42.22    2:14.10   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    29.18  1:03.40  1:42.19    2:14.63   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.14  1:04.10  1:44.68    2:15.02   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    31.02  1:06.36  1:48.15    2:20.61   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.31  1:07.95  1:49.23    2:20.80   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    31.05  1:06.78  1:50.40    2:22.78   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Scandic, Södertälje 
SR: Louise Karlsson (1974) 2:11.19 1997-04-20 
SR Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:11.23 2001-12-13 
Mästerskapsrekord: Sara Thydén Kalmar S 2.12,73 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    29.49  1:03.55  1:43.91    2:16.75   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.44  1:04.33  1:45.76    2:16.89   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    29.94  1:04.63  1:44.63    2:17.80   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    29.60  1:04.58  1:44.20    2:18.11   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    30.72  1:07.05  1:45.35    2:19.30  Deltar ej i final 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.52  1:04.74  1:46.70    2:21.23   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.04  1:07.84  1:49.71    2:21.33   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    31.59  1:07.01  1:49.21    2:21.51   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    30.86  1:06.44  1:49.45    2:21.97   
10  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    31.63  1:09.15  1:49.38    2:22.68   
11  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.38  1:06.91  1:49.29    2:23.80   
12  Sandra Luiga  1991  Järfälla Simsällskap    31.30  1:09.00  1:50.48    2:24.03   
13  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.33  1:10.14  1:52.46    2:25.50   
14  Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    31.30  1:08.96  1:52.48    2:25.60   
15  Viktoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap    31.40  1:06.87  1:51.37    2:26.15   
16  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.36  1:12.68  1:52.72    2:26.21   
17  Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    31.70  1:09.28  1:52.09    2:26.59   
18  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    31.37  1:10.26  1:51.57    2:26.64   
19  Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    32.01  1:09.77  1:53.15    2:26.71   
20  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.41  1:10.09  1:52.64    2:26.77   
21  Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    31.80  1:09.13  1:52.98    2:26.92   
22  Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    32.15  1:08.71  1:53.90    2:27.04   
23  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    31.86  1:09.57  1:52.10    2:27.33   
24  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.59  1:08.94  1:53.24    2:27.83   
25  Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap    31.53  1:10.18  1:53.51    2:27.95   
26  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    32.20  1:09.64  1:53.62    2:28.04   
                     
 
Gren 15, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.23 2008-12-13 
SR Juniorer: Linus Junelfelt (1992) 1:57.88 2008-11-27 
Mästerskapsrekord: Simon Sjödin Södertörns SS 2.00,81 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    27.63  58.08  1:29.14    1:59.64   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.28  58.26  1:29.71    2:00.62   
Christian Konrad  1989  Helsingborgs Simsällskap    27.87  59.26  1:31.44    2:03.44   
Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    27.67  59.47  1:31.83    2:03.55   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    27.69  59.23  1:31.39    2:03.56   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    28.23  59.86  1:32.63    2:06.14   
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.17  1:00.12  1:32.79    2:06.93   
Tim Andersson-Lind  1989  Polisens IF    28.17  1:00.28  1:34.57    2:09.23   
                     
 
Gren 15, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.23 2008-12-13 
SR Juniorer: Linus Junelfelt (1992) 1:57.88 2008-11-27 
Mästerskapsrekord: Simon Sjödin Södertörns SS 2.00,81 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    27.93  59.03  1:30.19    2:02.27   
Christian Konrad  1989  Helsingborgs Simsällskap    28.39  59.98  1:32.46    2:05.37   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    28.38  1:00.32  1:32.79    2:05.44   
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.74  1:00.80  1:33.25    2:06.84   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    28.56  1:00.83  1:33.26    2:06.86   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    28.52  1:01.23  1:34.02    2:07.32   
Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    28.59  1:01.08  1:34.76    2:07.45   
Tim Andersson-Lind  1989  Polisens IF    28.90  1:02.43  1:35.75    2:08.44   
Jesper Björk  1993  Järfälla Simsällskap    29.15  1:02.24  1:35.53    2:08.51   
10  Jonas Åström  1989  Värnamo Simsällskap    29.17  1:01.95  1:35.26    2:09.00   
11  Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    29.29  1:01.68  1:35.27    2:09.24   
12  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.70  1:00.93  1:34.56    2:09.51   
13  Tom Andersson-Lind  1990  Polisens IF    29.78  1:03.15  1:36.43    2:09.94   
14  Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    29.51  1:02.24  1:35.47    2:10.38   
15  Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.53  1:01.90  1:36.09    2:10.91   
16  Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun    30.55  1:03.70  1:36.96    2:11.36   
17  Andreas Edlund  1989  Sundsvalls Simsällskap    29.02  1:02.05  1:36.20    2:11.44   
18  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    28.71  1:01.54  1:36.34    2:12.18   
19  Johan Magnusson  1991  Simklubben Ägir    29.05  1:01.48  1:36.19    2:12.24   
20  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    28.84  1:01.18  1:35.41    2:12.37   
21  Sture Mittermaier  1992  Solna Sundbyberg SS 04    29.43  1:02.55  1:38.17    2:14.38   
22  Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    30.10  1:04.32  1:39.92    2:15.10   
23  Teo Roslund  1993  Kristianstads SLS    29.29  1:02.22  1:38.11    2:16.22   
24  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    29.82  1:04.17  1:39.32    2:16.32   
25  Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    30.30  1:04.55  1:40.89    2:18.81   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Colly 
SR: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
SR Juniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Mästerskapsrekord: Pontus Renholm Polisens IF 1.59,32 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    28.22  57.55  1:27.90    1:57.88   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    29.11  59.67  1:30.11    2:00.75   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    28.60  59.28  1:30.34    2:01.71   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.02  59.71  1:31.21    2:02.08   
Kristian Kron  1992  Södertörns Simsällskap    28.88  1:00.17  1:32.00    2:03.76   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    29.64  1:01.03  1:32.83    2:03.97   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    29.76  1:01.02  1:33.56    2:06.19   
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    30.14  1:02.70  1:36.04    2:09.30   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Försök 
Sponsor: Colly 
SR: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
SR Juniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Mästerskapsrekord: Pontus Renholm Polisens IF 1.59,32 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    29.97  1:01.46  1:32.75    2:02.07   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    29.42  1:00.33  1:31.31    2:02.29   
Kristian Kron  1992  Södertörns Simsällskap    28.97  1:00.07  1:30.98    2:02.36   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.49  1:00.97  1:32.40    2:03.94   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    29.46  1:00.52  1:32.51    2:05.45   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    30.28  1:01.66  1:33.46    2:05.45   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    28.83  1:01.31  1:33.84    2:06.91   
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    29.62  1:01.54  1:34.54    2:07.40   
Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    30.71  1:03.48  1:36.20    2:08.03   
10  Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    29.49  1:01.45  1:34.70    2:08.43   
11  Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    30.22  1:02.14  1:35.63    2:08.51   
12  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.52  1:02.04  1:35.44    2:08.54   
13  Martin Nilsson  1993  Väsby Simsällskap    29.75  1:01.81  1:35.38    2:08.65   
14  Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    30.07  1:02.15  1:35.41    2:09.06   
15  Magnus Edlund  1991  Sundsvalls Simsällskap    30.26  1:03.02  1:36.21    2:09.19   
16  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.90  1:04.09  1:38.10    2:10.67   
17  Rickard Wirsén  1993  Oskarshamns Simsällskap    30.94  1:03.70  1:37.34    2:10.77   
18  Tobias Lundkvist  1990  Helsingborgs Simsällskap    30.76  1:04.19  1:37.76    2:11.21   
19  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.22  1:04.14  1:37.67    2:11.39   
20  Henric Selméus  1990  Föreningen Österlen Sim    30.63  1:03.89  1:37.65    2:12.21   
21  Niclas Svensson  1989  Simklubben Sydsim    30.21  1:03.59  1:38.03    2:12.25   
22  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    30.66  1:04.01  1:38.21    2:12.34   
                     
 
Gren 17, 50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Folkpool 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.93 2007-11-18 
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
Mästerskapsrekord: Marcus Pihl LASS 22,53 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim            22.54   
Joakim Tevell  1990  Linköpings Allmänna SS            23.51   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.59   
Jonas Riffer  1990  Linköpings Allmänna SS            23.68   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            23.70   
Marcus Sjöberg  1991  Helsingborgs Simsällskap            23.91   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            23.95   
David Ernstsson  1992  Polisens IF            23.61   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap            23.97   
10  Ludvig Altesjö  1991  Värnamo Simsällskap            24.17   
11  Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb            24.31   
12  Jacob Thulin  1991  Täby Sim            24.35   
13  Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.36   
14  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap            24.56   
15  Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.63   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 50m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: Folkpool 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.93 2007-11-18 
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
Mästerskapsrekord: Marcus Pihl LASS 22,53 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim            22.97   
Joakim Tevell  1990  Linköpings Allmänna SS            23.30   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            23.41   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.48   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            23.70   
Marcus Sjöberg  1991  Helsingborgs Simsällskap            23.78   
Jonas Riffer  1990  Linköpings Allmänna SS            23.87   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            23.88   
David Ernstsson  1992  Polisens IF            23.89   
10  Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.01  Deltar ej i final 
10  Johan Johansson  1991  Täby Sim            24.01  Deltar ej i final 
12  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap            24.02   
13  Ludvig Altesjö  1991  Värnamo Simsällskap            24.22   
13  Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb            24.22   
15  Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.29   
16  Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.36   
17  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap            24.41   
17  Jacob Thulin  1991  Täby Sim            24.41   
19  Christian Helgesson  1989  Helsingborgs Simsällskap            24.42   
20  Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb            24.43   
21  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap            24.54   
22  Philip Burridge  1989  Tunafors Sportklubb            24.59   
23  Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap            24.80   
24  Martin Wärn  1989  Motala Simsällskap            24.81   
25  Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            24.86   
26  Tim Jarnvik  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.96   
27  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen            24.97   
28  Daniel Lundahl  1991  S71            25.09   
Resul Besim  1990  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 18, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Inspiration Butiken 
SR: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 31.01 2008-12-11 
Mästerskapsrekord: Rebecca Ejdervik Täby Sim 31,40 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            31.46   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran            31.65   
Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            32.51   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            32.51   
Elin Lindström  1993  Täby Sim            32.60   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            33.06   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            33.17   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.43   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.77   
10  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            33.85   
10  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap            33.85   
12  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            34.01   
13  Sara Sundberg  1989  Simklubben Poseidon            34.08   
14  Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap            34.13   
15  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap            34.14   
16  Linda Fagermar  1989  Trelleborgs Simsällskap            34.72   
                     
 
Gren 18, 50m Bröstsim Damer, Försök 
Sponsor: Inspiration Butiken 
SR: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 31.01 2008-12-11 
Mästerskapsrekord: Rebecca Ejdervik Täby Sim 31,40 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            32.12   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran            32.18   
Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            32.83   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            32.97   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            33.20   
Elin Lindström  1993  Täby Sim            33.29   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.31   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            33.36   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening            33.71  Deltar ej i final 
10  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            34.01   
11  Sara Sundberg  1989  Simklubben Poseidon            34.07   
12  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap            34.11   
13  Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap            34.14   
14  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.17   
14  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap            34.17   
16  Linda Fagermar  1989  Trelleborgs Simsällskap            34.32   
17  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            34.41   
18  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            34.46   
19  Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim            34.53   
20  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            34.71   
21  Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            34.87   
22  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim            34.90   
23  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap            34.95   
24  Sofie Danhall  1991  Kalix Simsällskap            34.96   
25  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb            35.05   
26  Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap            35.06   
27  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            35.51   
28  Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap            36.01   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-24 
SR Juniorer: Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
Mästerskapsrekord: Jakob Dorch LASS 1.00,75 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    28.69        1:00.85   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.15        1:02.92   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    30.36        1:03.55   
Elias Lindskog  1989  Upsala Simsällskap    30.05        1:03.69   
Daniel Nilsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.00        1:03.88   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    30.77        1:04.35   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    30.07        1:04.67   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.66        1:04.93   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    30.96        1:04.96   
10  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.30        1:05.61   
11  Fredrik Holmström  1991  Karlskrona Simsällskap    30.76        1:05.62   
12  Erik Löfgren-Bengtson  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.19        1:05.84   
12  Rokas Cepulis  1991  Simklubben Neptun    31.27        1:05.84   
14  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    30.98        1:05.93   
15  Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    31.16        1:06.57   
16  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    30.76        1:06.58   
                     
 
Gren 19, 100m Bröstsim Herrar, Försök 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-24 
SR Juniorer: Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
Mästerskapsrekord: Jakob Dorch LASS 1.00,75 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.58        1:03.85   
Elias Lindskog  1989  Upsala Simsällskap    30.28        1:04.42   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    30.28        1:04.52   
Daniel Nilsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.57        1:04.57   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    30.30        1:04.60   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    30.84        1:04.68   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.56        1:05.10   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    30.82        1:05.18   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.06        1:05.28   
10  Fredrik Holmström  1991  Karlskrona Simsällskap    31.02        1:05.48   
11  Harald Johansson  1991  Simsällskapet Delfin    30.68        1:05.58  Deltar ej i final 
12  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.22        1:05.65   
13  Erik Löfgren-Bengtson  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.14        1:05.68   
14  Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    31.34        1:05.97   
15  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    30.97        1:06.00   
16  Rokas Cepulis  1991  Simklubben Neptun    31.17        1:06.03   
17  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    31.21        1:06.29   
18  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    31.50        1:06.32   
19  Resul Besim  1990  Malmö Kappsimningsklubb    31.35        1:06.33   
20  Viktor Sandin  1991  Simklubben Ägir    31.68        1:06.38   
21  Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    31.28        1:06.55   
21  Arvid Sandin  1992  Simklubben Ägir    31.11        1:06.55   
23  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.40        1:06.62   
24  Erik Persson Snåre  1991  Simklubben Neptun    31.37        1:06.90   
25  Fredrik Hellström  1990  Väsby Simsällskap    31.61        1:06.96   
25  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    31.69        1:06.96   
27  Jesper Kalldin  1990  Solna Sundbyberg SS 04    31.20        1:07.07   
28  Ahmed Zakzouk  1992  Järfälla Simsällskap    32.07        1:07.16   
29  Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap    31.57        1:07.31   
30  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    31.83        1:07.32   
31  Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.89        1:07.62   
32  Kristofer Dooley  1991  Upsala Simsällskap    32.08        1:08.02   
33  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    31.63        1:08.40   
34  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap    31.89        1:09.09   
                     
 
Gren 20, 4X100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Kringeltappen Blodgivarce 
SR: Väsby SS (1900) 3:36.92 2008-11-27 
SR Juniorer: LASS (1900) 3:46.77 2008-11-27 
Mästerskapsrekord: Södertörns SS 3.47,10 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            3:46.23   
  Jeanette Björklund  1991      27.60  57.32      57.32   
  Sarah Sjöström  1993      25.29  53.10      1:50.42   
  Joanna Olsson  1990      27.87  58.35      2:48.77   
  Anna Lillieström  1992      27.50  57.46      3:46.23   
                     
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            3:46.52   
  Caroline Palm  1992      27.59  58.18      58.18   
  Frida Jakobsson  1992      26.94  56.46      1:54.64   
  Sara Crifält  1991      26.88  57.04      2:51.68   
  Rebecka Palm  1990      26.38  54.84      3:46.52   
                     
Sundsvalls SS  1992  Sundsvalls Simsällskap            3:51.06   
  Alexandra Johansson  1990      27.66  58.28      58.28   
  Cecilia Rasmuson  1989      26.47  55.05      1:53.33   
  Hanna Westrin  1991      27.59  58.75      2:52.08   
  Stephanie Bolt  1991      27.63  58.98      3:51.06   
                     
Spårvägens Sf  1994  Spårvägens Simförening            3:51.36   
  Natasha Sundin  1990      28.07  57.97      57.97   
  Malin Hellström  1992      28.27  58.82      1:56.79   
  Stina Gardell  1990      26.88  56.02      2:52.81   
  Anna Åhlin  1991      27.97  58.55      3:51.36   
                     
Helsingborgs S  1989  Helsingborgs Simsällskap            3:52.48   
  Sandra Hafström  1991      27.85  57.64      57.64   
  Rebecka Ekelund  1992      28.38  58.54      1:56.18   
  Jenny Mattsson  1989      27.49  57.38      2:53.56   
  My Fridell  1992      28.36  58.92      3:52.48   
                     
Skövde SS  1992  Skövde Simsällskap            3:53.60   
  Erika Carlén  1994      28.18  58.59      58.59   
  Céline Bertrand  1995      27.48  57.72      1:56.31   
  Caroline Johansson  1992      28.24  1:00.08      2:56.39   
  Caroline Adolfsson  1993      26.71  57.21      3:53.60   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            3:55.02   
  Isabelle Höstman  1990      27.96  58.40      58.40   
  Linnéa Bielicz  1994      27.96  58.42      1:56.82   
  Caroline Bornius  1992      28.53  59.02      2:55.84   
  Kristina Lundberg  1991      27.79  59.18      3:55.02   
                     
Väsby SS  1989  Väsby Simsällskap            3:56.68   
  Sara Thydén  1989      27.62  57.10      57.10   
  Nadja Salomonsson  1992      27.92  59.00      1:56.10   
  Emma Arkenstrand  1994      28.90  1:00.33      2:56.43   
  Josefine Hippi  1994      28.76  1:00.25      3:56.68   
                     
                     
 
Gren 20, 4X100m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Kringeltappen Blodgivarce 
SR: Väsby SS (1900) 3:36.92 2008-11-27 
SR Juniorer: LASS (1900) 3:46.77 2008-11-27 
Mästerskapsrekord: Södertörns SS 3.47,10 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            3:45.38  SR Rekord - Junior 
  Caroline Palm  1992      27.39  57.62      57.62   
  Rebecka Palm  1990      26.16  54.85      1:52.47   
  Sara Crifält  1991      27.00  56.97      2:49.44   
  Frida Jakobsson  1992      26.54  55.94      3:45.38   
                     
Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            3:49.72   
  Anna Lillieström  1992      28.95  59.43      59.43   
  Sarah Sjöström  1993      25.63  53.97      1:53.40   
  Jeanette Björklund  1991      27.54  57.80      2:51.20   
  Joanna Olsson  1990      27.97  58.52      3:49.72   
                     
Sundsvalls SS  1992  Sundsvalls Simsällskap            3:52.36   
  Stephanie Bolt  1991      28.65  59.57      59.57   
  Cecilia Rasmuson  1989      27.44  55.96      1:55.53   
  Alexandra Johansson  1990      26.96  57.53      2:53.06   
  Hanna Westrin  1991      28.02  59.30      3:52.36   
                     
Helsingborgs S  1989  Helsingborgs Simsällskap            3:54.29   
  Sandra Hafström  1991      27.95  57.73      57.73   
  Rebecka Ekelund  1992      27.69  57.66      1:55.39   
  Jenny Mattsson  1989      28.06  59.05      2:54.44   
  My Fridell  1992      28.55  59.85      3:54.29   
                     
Skövde SS  1992  Skövde Simsällskap            3:55.03   
  Erika Carlén  1994      28.54  59.14      59.14   
  Céline Bertrand  1995      27.48  57.97      1:57.11   
  Caroline Johansson  1992      27.87  59.40      2:56.51   
  Caroline Adolfsson  1993      27.45  58.52      3:55.03   
                     
Spårvägens Sf  1994  Spårvägens Simförening            3:55.30   
  Anna Åhlin  1991      28.29  58.87      58.87   
  Malin Hellström  1992      27.90  58.98      1:57.85   
  Cecilia Malmgren  1989      28.69  59.57      2:57.42   
  Natasha Sundin  1990      27.42  57.88      3:55.30   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            3:57.29   
  Linnéa Bielicz  1994      29.05  59.90      59.90   
  Isabelle Höstman  1990      27.35  58.07      1:57.97   
  Amanda Rutqvist  1991      28.70  59.91      2:57.88   
  Kristina Lundberg  1991      28.23  59.41      3:57.29   
                     
Väsby SS  1989  Väsby Simsällskap            3:57.66   
  Josefine Hippi  1994      29.85  1:01.46      1:01.46   
  Sara Thydén  1989      27.15  56.70      1:58.16   
  Nadja Salomonsson  1992      27.72  58.47      2:56.63   
  Emma Arkenstrand  1994      29.37  1:01.03      3:57.66   
                     
Umeå SS  1990  Umeå Simsällskap            3:57.94   
  Stephanie Johansson  1994      28.86  1:00.04      1:00.04   
  Elin Hardeland  1990      26.98  57.22      1:57.26   
  Lovisa Nyman  1994      28.98  1:00.76      2:58.02   
  Emmy Larsson  1990      28.78  59.92      3:57.94   
                     
10  Norrköpings KK  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:58.09   
  Anna Ringborg  1990      29.65  1:01.85      1:01.85   
  Linda Pettersson  1991      27.55  58.07      1:59.92   
  Evelina Karlsson  1990      28.71  59.71      2:59.63   
  Malin Andersson  1991      27.37  58.46      3:58.09   
                     
11  Täby Sim  1990  Täby Sim            3:58.48   
  Michelle Coleman  1993      28.36  59.47      59.47   
  Cornelia Hanes  1989      28.82  1:00.79      2:00.26   
  Antonia Lantz  1993      27.96  58.82      2:59.08   
  Fanny Varga  1990      28.54  59.40      3:58.48   
                     
12  Mass  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:59.67   
  Anna Rosén  1994      28.86  1:00.05      1:00.05   
  Sofia Lindholm  1993      28.77  59.99      2:00.04   
  Elise Löfgren  1991      30.05  1:01.82      3:01.86   
  Miranda Bånnsgård  1992      27.23  57.81      3:59.67   
                     
12  Vellinge Näsets SK  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            3:59.67   
  Linnéa Olsson  1994      28.45  59.99      59.99   
  Caroline Nilsson  1991      28.40  1:00.31      2:00.30   
  Ida Nord  1990      28.63  59.88      3:00.18   
  Emelie Horn  1994      28.71  59.49      3:59.67   
                     
14  Ösb  1990  Östra Sörmlands Bad o Simklubb            4:00.12   
  Sofia Nordin  1990      28.92  1:00.00      1:00.00   
  Anna Jonsson  1994      28.12  59.76      1:59.76   
  Frida Nilsson  1992      27.45  57.49      2:57.25   
  Erika Nyström  1994      30.00  1:02.87      4:00.12   
                     
15  Bollnäs SS  1991  Bollnäs Simsällskap            4:00.26   
  Sara Ghaffari  1992      27.90  57.83      57.83   
  Lisa Svensson  1992      29.25  1:01.60      1:59.43   
  Maja Magnusson  1992      29.05  1:00.32      2:59.75   
  Matilda Åhlström  1991      28.33  1:00.51      4:00.26   
                     
16  Västerås SS  1991  Västerås Simsällskap            4:00.77   
  Veronika Fredholm  1993      29.18  59.70      59.70   
  Agnes Brandemark  1992      28.84  1:00.33      2:00.03   
  Frida Berggren  1994      28.92  59.26      2:59.29   
  Isabelle Lundin  1991      29.48  1:01.48      4:00.77   
                     
17  Järfälla S Lag 1  1989  Järfälla Simsällskap            4:01.02   
  Sandra Luiga  1991      28.80  1:00.06      1:00.06   
  Ebba Rosenquist  1989      28.54  59.72      1:59.78   
  Malin Lorge  1993      28.60  1:00.60      3:00.38   
  Cecilia Baron  1992      29.04  1:00.64      4:01.02   
                     
18  Katrineholms SS  1990  Katrineholms Simsällskap            4:01.57   
  Linnéa Eriksson  1990      29.15  1:00.54      1:00.54   
  Frida Olsson  1991      28.55  59.58      2:00.12   
  Agnes Sporrong  1993      29.14  1:01.84      3:01.96   
  Viktoria Smidare  1990      28.48  59.61      4:01.57   
                     
19  Landskrona S  1992  Landskrona Simsällskap            4:01.98   
  Lovisa Klarén  1992      28.73  59.47      59.47   
  Jessica Anderberg  1992      29.15  1:00.96      2:00.43   
  Sophie Stoltenborg  1993      28.52  1:00.89      3:01.32   
  Lisa Rigby  1994      28.76  1:00.66      4:01.98   
                     
20  Mkk  1989  Malmö Kappsimningsklubb            4:02.54   
  Vanessa Ljungdahl  1991      28.64  59.75      59.75   
  Charlotte Nilsson  1989      28.55  59.30      1:59.05   
  Hanna Jörlund  1991      29.57  1:01.81      3:00.86   
  Katarina Faxe  1990      29.61  1:01.68      4:02.54   
                     
21  Karlskoga Sf  1990  Karlskoga Simförening            4:03.49   
  Linnea Almqvist  1991      28.90  1:00.99      1:00.99   
  Patricia Hageräng  1992      28.32  59.96      2:00.95   
  Olivia Leung  1993      28.96  1:00.90      3:01.85   
  Jenny Falkeman-Brink  1993      29.19  1:01.64      4:03.49   
                     
22  SK Poseidon  1989  Simklubben Poseidon            4:03.71   
  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992      28.94  1:00.99      1:00.99   
  Sara Sundberg  1989      28.85  1:00.07      2:01.06   
  Malin Mörk  1989      29.55  1:01.08      3:02.14   
  Mathilde Hyddmark  1991      29.52  1:01.57      4:03.71   
                     
23  Motala SS  1991  Motala Simsällskap            4:03.77   
  Lovisa Liljeblad  1991      29.19  1:01.35      1:01.35   
  Gabriella Ivarsson  1992      27.83  58.00      1:59.35   
  Alice Ivarsson  1996      29.85  1:03.06      3:02.41   
  Emelie Karlsson  1993      29.78  1:01.36      4:03.77   
                     
24  Upsala S  1994  Upsala Simsällskap            4:03.87   
  Emma Svensson  1992      26.87  56.08      56.08   
  Hanna Moberg  1990      28.57  1:00.33      1:56.41   
  Astrid Blomqvist  1996      28.57  1:01.71      2:58.12   
  Ylva Henriksson  1994      30.87  1:05.75      4:03.87   
                     
25  SK Hajen  1989  Simklubben Hajen            4:04.06   
  Emma Johansson  1991      28.98  1:00.56      1:00.56   
  Anna Jonsson  1993      29.43  1:02.12      2:02.68   
  Felicia Caesar  1990      29.68  1:02.75      3:05.43   
  Beatrice Svensson  1992      27.89  58.63      4:04.06   
                     
26  SK Triton  1991  Simklubben Triton            4:04.31   
  Emilia Nordström  1993      29.42  1:01.60      1:01.60   
  Rebecca Holst  1991      28.29  59.34      2:00.94   
  Angelina Righult  1994      28.38  1:01.49      3:02.43   
  Amanda Widlund  1993      29.33  1:01.88      4:04.31   
                     
27  SK Ägir  1989  Simklubben Ägir            4:04.66   
  Lisa Johansson  1990      29.07  1:00.78      1:00.78   
  Caroline Eriksson  1989      27.77  58.77      1:59.55   
  Matilda Angermund  1993      30.13  1:04.00      3:03.55   
  Catherina Bergman  1989      29.14  1:01.11      4:04.66   
                     
28  Ängelholms SS  1991  Ängelholms Simsällskap            4:05.55   
  Kajsa Krämer  1993      29.19  1:00.45      1:00.45   
  Moa Mikaelsson  1991      30.52  1:02.25      2:02.70   
  Madelene Andersson  1991      28.75  1:00.82      3:03.52   
  Julia Nilsson  1992      29.76  1:02.03      4:05.55   
                     
29  Skk  1989  Stockholms Kappsimningsklubb            4:05.82   
  Irene Eriksson  1990      28.52  1:00.62      1:00.62   
  Renee Huuva  1990      28.65  1:00.32      2:00.94   
  Sara Finati  1992      28.51  1:01.95      3:02.89   
  Julia Norman  1989      28.96  1:02.93      4:05.82   
                     
30  Skelleftesim  1990  Skellefte Simsällskap 34            4:06.05   
  Stina Olofsson  1990      28.84  1:02.16      1:02.16   
  Linda Holmgren  1993      28.72  1:00.67      2:02.83   
  Micaela Ödling  1990      29.37  1:01.50      3:04.33   
  Marica Nilsson  1991      28.61  1:01.72      4:06.05   
                     
31  SK Sydsim  1993  Simklubben Sydsim            4:07.89   
  Frida Börnfors  1994      28.09  1:00.07      1:00.07   
  Petra Wennberg  1993      29.53  1:01.71      2:01.78   
  Amelia Berlin  1995      29.70  1:03.13      3:04.91   
  Michelle Hansen  1994      29.93  1:02.98      4:07.89   
                     
32  SK Ran  1995  Simklubben Ran            4:12.36   
  Louise Westergren  1989      28.79  1:00.41      1:00.41   
  Beatrice Brandt  1992      29.87  1:02.51      2:02.92   
  Emma Tran Ngan  1995      29.89  1:03.77      3:06.69   
  Josefine Johnsson  1996      30.40  1:05.67      4:12.36   
                     
Jönköpings SS  1989  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
SK Lödde  1989  Simklubben Lödde            DNS   
  Emilia Öhr  1989                 
  Elin Lindeberg  1993                 
  Filippa Sylvander  1992                 
  Josefine Jönsson  1989              DNS   
                     
                     
 
Gren 21, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Forever Living Products 
SR: SK Neptun (1900) 7:13.44 2007-11-23 
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:21.89 2008-11-27 
Mästerskapsrekord: Malmö KK 7.24,50 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim  1989  Uddevalla Sim            7:22.72   
  Mattias Carlsson  1990      51.62  1:46.12      1:46.12   
  David Larsson  1989      51.71  1:51.00      3:37.12   
  Jesper Svensson  1990      53.46  1:50.96      5:28.08   
  Emil Palmqvist  1990      54.42  1:54.64      7:22.72   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1989  Helsingborgs Simsällskap            7:28.35   
  Christoffer Wallin  1990      53.11  1:50.67      1:50.67   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      53.40  1:50.94      3:41.61   
  Rickard Vagerstam  1990      54.50  1:52.54      5:34.15   
  Christian Helgesson  1989      53.73  1:54.20      7:28.35   
                     
Jönköpings SS  1989  Jönköpings Simsällskap            7:34.36   
  Niclas Granström  1990      54.76  1:52.21      1:52.21   
  Linus Junefelt  1992      53.54  1:51.89      3:44.10   
  Toni Galic  1989      53.63  1:53.11      5:37.21   
  Simon Wormeus  1993      56.24  1:57.15      7:34.36   
                     
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            7:34.72   
  Kristoffer Brander  1989      55.32  1:55.32      1:55.32   
  Simon Frank  1990      52.82  1:49.98      3:45.30   
  Oskar Nordstrand  1991      55.47  1:54.59      5:39.89   
  Magnus Lundgren  1991      55.39  1:54.83      7:34.72   
                     
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            7:36.70   
  Alexander Linge  1992      55.55  1:54.61      1:54.61   
  Oscar Ekström  1994      53.28  1:52.66      3:47.27   
  Mike Thorén  1991      54.34  1:54.39      5:41.66   
  Jonas Riffer  1990      54.14  1:55.04      7:36.70   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1989  Helsingborgs Simsällskap            7:43.75   
  André Frodlund  1992      56.46  1:54.76      1:54.76   
  Christian Konrad  1989      56.16  1:55.61      3:50.37   
  Patrik Ujlaki  1992      56.82  1:57.22      5:47.59   
  Niklas Andersson  1992      55.79  1:56.16      7:43.75   
                     
Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            7:46.22   
  Anton Lagerqvist  1991      56.79  1:55.82      1:55.82   
  Anders Harnebrandt  1990      54.05  1:53.02      3:48.84   
  Victor Paulsson  1990      55.53  1:56.59      5:45.43   
  Daniel Åslund  1992      57.71  2:00.79      7:46.22   
                     
Mkk  1989  Malmö Kappsimningsklubb            7:58.49   
  Jonas Holmström  1992      57.04  1:58.78      1:58.78   
  Rudi Dollmayer  1991      55.85  1:58.86      3:57.64   
  Adam Schön-Svensson  1991      59.45  2:01.24      5:58.88   
  Johan Bengtsson  1991      56.15  1:59.61      7:58.49   
                     
                     
 
Gren 21, 4X200m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: Forever Living Products 
SR: SK Neptun (1900) 7:13.44 2007-11-23 
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:21.89 2008-11-27 
Mästerskapsrekord: Malmö KK 7.24,50 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim  1989  Uddevalla Sim            7:36.05   
  Emil Palmqvist  1990      56.23  1:57.41      1:57.41   
  Jesper Svensson  1990      54.69  1:55.64      3:53.05   
  Mattias Carlsson  1990      52.38  1:47.88      5:40.93   
  David Larsson  1989      53.74  1:55.12      7:36.05   
                     
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            7:39.91   
  Alexander Linge  1992      55.86  1:54.98      1:54.98   
  Oscar Ekström  1994      53.83  1:53.22      3:48.20   
  Mike Thorén  1991      55.20  1:55.07      5:43.27   
  Jonas Riffer  1990      55.52  1:56.64      7:39.91   
                     
Jönköpings SS  1989  Jönköpings Simsällskap            7:39.99   
  Toni Galic  1989      56.18  1:56.92      1:56.92   
  Simon Wormeus  1993      59.28  2:00.89      3:57.81   
  Linus Junefelt  1992      53.87  1:51.20      5:49.01   
  Niclas Granström  1990      53.52  1:50.98      7:39.99   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1989  Helsingborgs Simsällskap            7:40.17   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      55.86  1:55.14      1:55.14   
  Rickard Vagerstam  1990      54.91  1:54.01      3:49.15   
  Christian Helgesson  1989      57.00  1:54.94      5:44.09   
  Christoffer Wallin  1990      57.27  1:56.08      7:40.17   
                     
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            7:42.04   
  Kristoffer Brander  1989      56.77  1:56.29      1:56.29   
  Simon Frank  1990      54.42  1:51.87      3:48.16   
  Oskar Nordstrand  1991      55.95  1:55.82      5:43.98   
  Magnus Lundgren  1991      56.76  1:58.06      7:42.04   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1989  Helsingborgs Simsällskap            7:42.15   
  Christian Konrad  1989      56.10  1:56.54      1:56.54   
  André Frodlund  1992      55.31  1:53.44      3:49.98   
  Patrik Ujlaki  1992      56.21  1:55.89      5:45.87   
  Niklas Andersson  1992      56.01  1:56.28      7:42.15   
                     
Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            7:48.34   
  Anton Lagerqvist  1991      57.74  1:57.58      1:57.58   
  Anders Harnebrandt  1990      54.87  1:53.19      3:50.77   
  Victor Paulsson  1990      56.65  1:57.53      5:48.30   
  Daniel Åslund  1992      56.82  2:00.04      7:48.34   
                     
Mkk  1989  Malmö Kappsimningsklubb            7:49.75   
  Adam Schön-Svensson  1991      57.15  1:59.14      1:59.14   
  Jonas Holmström  1992      55.54  1:57.09      3:56.23   
  Johan Bengtsson  1991      54.30  1:54.98      5:51.21   
  Rudi Dollmayer  1991      55.27  1:58.54      7:49.75   
                     
Polisen  1992  Polisens IF            7:50.57   
  Joakim Q Hammarlind  1993      57.19  1:59.75      1:59.75   
  Tom Andersson-Lind  1990      57.31  1:58.43      3:58.18   
  Anton Marcusson  1989      59.09  2:01.55      5:59.73   
  David Ernstsson  1992      53.35  1:50.84      7:50.57   
                     
10  Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            7:51.16   
  Kristian Kron  1992      56.22  1:54.95      1:54.95   
  Jonas Palmqvist  1990      56.22  1:57.45      3:52.40   
  Joakim Hvalgren  1993      57.29  1:58.86      5:51.26   
  Marcus Hagström  1991      56.15  1:59.90      7:51.16   
                     
11  Skövde SS  1989  Skövde Simsällskap            7:52.30   
  Gabriel Bertrand  1992      56.28  1:55.20      1:55.20   
  Philip Käll  1990      56.73  1:58.77      3:53.97   
  Mattias Thorsell  1989      56.57  1:58.33      5:52.30   
  Anton Kjellqvist  1991      58.33  2:00.00      7:52.30   
                     
12  Spårvägens Sf  1994  Spårvägens Simförening            7:52.49   
  Michael Enzell  1992      56.90  1:57.31      1:57.31   
  Viktor Björk  1992      58.37  1:59.61      3:56.92   
  Yassin Arif  1989      56.35  1:57.72      5:54.64   
  André Magnusson  1990      57.00  1:57.85      7:52.49   
                     
13  SK Ägir  1989  Simklubben Ägir            7:54.60   
  Per Bergman  1992      55.99  1:56.20      1:56.20   
  Emil Nilsson  1992      57.15  1:57.82      3:54.02   
  Johan Magnusson  1991      56.95  2:02.72      5:56.74   
  Arvid Sandin  1992      54.67  1:57.86      7:54.60   
                     
14  Mass  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:54.62   
  Carl Leander  1990      55.83  1:53.96      1:53.96   
  Karl Rundstedt  1990      57.22  1:59.08      3:53.04   
  Johannes Lampela  1992      56.89  2:01.12      5:54.16   
  Malcolm Granberg  1992      57.77  2:00.46      7:54.62   
                     
15  Väsby SS  1989  Väsby Simsällskap            7:55.72   
  Martin Nilsson  1993      57.29  1:58.33      1:58.33   
  Andreas Fürst  1990      56.81  1:59.37      3:57.70   
  Robert Palosaari  1992      55.14  1:55.58      5:53.28   
  Johan Sandberg  1990      59.52  2:02.44      7:55.72   
                     
16  Norrköpings KK  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            7:56.37   
  Mikael Wåhlin  1989      57.99  1:58.70      1:58.70   
  Stefan Stojmenovic  1993      57.40  1:59.79      3:58.49   
  Simon Skoglund  1991      57.75  2:00.26      5:58.75   
  Björn Gunnarsson  1989      55.84  1:57.62      7:56.37   
                     
17  Ystads SS  1989  Ystads Simsällskap            7:57.11   
  Anton Rosén  1991      57.40  1:59.67      1:59.67   
  Martin Glifberg  1992      57.76  1:59.41      3:59.08   
  Jens Gustavsson  1989      56.47  1:59.32      5:58.40   
  Emil Eliasson  1991      57.43  1:58.71      7:57.11   
                     
18  SS Iden  1992  Simsällskapet Iden            7:57.66   
  Måns Hjelm  1992      53.35  1:52.10      1:52.10   
  Fredrik Hansen  1992      56.83  1:59.22      3:51.32   
  Marcus Svensson  1992      56.95  2:00.25      5:51.57   
  Julius Hjelm  1994      1:00.72  2:06.09      7:57.66   
                     
19  SK Ran  1995  Simklubben Ran            8:00.18   
  Mats Westergren  1994      56.89  1:56.71      1:56.71   
  Magnus Sigurdsson  1993      57.44  2:00.55      3:57.26   
  Albert Shpatollaj  1994      57.22  1:59.40      5:56.66   
  Glen Fransson  1992      58.23  2:03.52      8:00.18   
                     
20  SK Neptun Lag 2  1989  Simklubben Neptun            8:00.39   
  Freddie Tour  1991      57.95  1:59.05      1:59.05   
  Alexander Åberg  1991      57.81  1:58.96      3:58.01   
  Daniel Wiorek  1992      56.84  1:59.86      5:57.87   
  Robin Herteus  1990      58.12  2:02.52      8:00.39   
                     
21  Växjö SS  1992  Växjö Simsällskap            8:01.39   
  Adam Stumle  1990      59.92  2:04.54      2:04.54   
  Jesper Jonsson  1993      55.20  1:54.48      3:59.02   
  Nicodemus Stiller  1991      1:01.03  2:06.82      6:05.84   
  Martin Dahlberg  1992      55.63  1:55.55      8:01.39   
                     
22  Järfälla S Lag 1  1989  Järfälla Simsällskap            8:02.50   
  Jesper Björk  1993      57.67  1:57.96      1:57.96   
  Tom Thomasson  1990      55.22  1:54.23      3:52.19   
  Elias Kirilmaz  1994      59.96  2:04.88      5:57.07   
  Fabian Modin  1993      59.25  2:05.43      8:02.50   
                     
23  Värnamo SS  1989  Värnamo Simsällskap            8:03.49   
  Jonas Åström  1989      58.62  1:59.99      1:59.99   
  Jonathan Lidqvist  1991      58.92  2:03.94      4:03.93   
  Christoffer Arvidsson  1989      58.88  2:00.38      6:04.31   
  Ludvig Altesjö  1991      55.02  1:59.18      8:03.49   
                     
24  Tunafors SK  1989  Tunafors Sportklubb            8:06.97   
  Måns Stomvall  1990      58.30  2:00.08      2:00.08   
  Michael Curacica  1991      56.42  1:59.64      3:59.72   
  Gustav Eriksson  1991      1:01.22  2:07.67      6:07.39   
  Philip Burridge  1989      55.30  1:59.58      8:06.97   
                     
25  Karlstads SS  1989  Karlstads Simsällskap            8:11.15   
  Erik Gissén  1992      59.44  2:00.64      2:00.64   
  Johan Rebner  1992      59.10  2:03.43      4:04.07   
  Simon Vestin  1992      56.86  2:03.02      6:07.09   
  Viktor Andersson  1991      58.61  2:04.06      8:11.15   
                     
26  SK Hajen  1989  Simklubben Hajen            8:21.40   
  Simon Jisander  1989      56.71  1:57.67      1:57.67   
  Markus Olsson  1991      57.41  2:02.58      4:00.25   
  Adam Nylin  1992      1:03.14  2:10.26      6:10.51   
  Kalle Jonsson  1990      59.29  2:10.89      8:21.40   
                     
Varberg-Falkenbergs Sim  1989  Varberg-Falkenberg Sim            DSQ   
  Pontus Palmqvist  1991      56.85  1:57.47      1:57.47   
  Axel Gärdström  1991      57.50        3:57.95   
  Jesper Mattsson  1991              6:00.12   
                     
                     
 
Gren 22, 800m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: ICA, Nykvarn 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
Mästerskapsrekord: Ann Berglund Jönköpings SS 8.40,26 2000 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:04.66  2:11.55  3:17.08  4:22.46  8:39.94   
          5:27.79  6:32.32  7:36.78       
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    1:04.79  2:12.30  3:19.73  4:27.33  8:56.06   
          5:34.90  6:42.22  7:49.29       
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:04.39  2:11.83  3:19.24  4:27.15  8:56.62   
          5:35.00  6:42.98  7:51.11       
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:05.29  2:13.86  3:21.80  4:29.99  9:00.11   
          5:37.69  6:45.08  7:52.90       
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:04.65  2:12.91  3:20.85  4:29.17  9:04.78   
          5:37.55  6:46.21  7:55.97       
Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:06.65  2:16.00  3:25.29  4:34.95  9:05.80   
          5:43.06  6:51.29  7:58.63       
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    1:04.55  2:12.53  3:20.74  4:29.18  9:08.22   
          5:38.28  6:48.35  7:58.61       
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:05.53  2:14.21  3:23.52  4:32.34  9:10.38   
          5:41.68  6:51.00  7:59.68       
Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:07.20  2:16.27  3:24.85  4:33.60  9:12.63   
          5:42.53  6:52.08  8:02.81       
10  Ellen Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:06.45  2:16.08  3:25.63  4:35.97  9:13.31   
          5:45.57  6:55.36  8:04.99       
11  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    1:05.79  2:14.96  3:24.46  4:36.00  9:13.79   
          5:46.70  6:57.61  8:07.14       
12  Malin Lorge  1993  Järfälla Simsällskap    1:06.94  2:16.62  3:26.31  4:35.94  9:14.22   
          5:45.48  6:55.17  8:05.74       
13  Katarina Faxe  1990  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.51  2:13.21  3:22.74  4:32.99  9:17.08   
          5:43.94  6:54.96  8:06.79       
14  Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    1:05.66  2:14.92  3:24.82  4:35.11  9:18.12   
          5:45.48  6:56.58  8:08.27       
15  Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:07.35  2:17.97  3:28.07  4:38.29  9:18.53   
          5:48.55  6:59.17  8:09.32       
16  Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    1:04.96  2:13.88  3:23.89  4:34.57  9:20.00   
          5:45.96  6:57.62  8:09.48       
17  Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    1:06.84  2:16.91  3:26.43  4:36.49  9:20.08   
          5:47.06  6:58.72  8:09.96       
18  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:07.73  2:17.33  3:26.90  4:37.10  9:21.33   
          5:47.67  6:59.25  8:10.20       
19  Anna Ottosson-Bixo  1991  Västerås Simsällskap    1:07.01  2:17.23  3:27.97  4:39.25  9:22.27   
          5:49.06  7:00.48  8:11.69       
20  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.90  2:16.18  3:27.18  4:38.24  9:24.40   
          5:51.15  7:03.24  8:15.46       
21  Maria Larsson  1989  Karlstads Simsällskap    1:08.08  2:18.29  3:29.03  4:39.81  9:25.17   
          5:49.80  7:01.63  8:13.81       
22  Therese Weylandt  1990  Simklubben Neptun    1:08.03  2:19.21  3:30.45  4:42.02  9:26.06   
          5:53.03  7:04.24  8:15.69       
23  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.62  2:17.81  3:28.17  4:39.85  9:29.12   
          5:51.73  7:04.31  8:17.95       
24  Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:05.14  2:14.17  3:25.59  4:38.23  9:29.37   
          5:51.03  7:03.67  8:16.89       
25  Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    1:06.69  2:17.15  3:28.44  4:40.52  9:29.57   
          5:53.20  7:05.45  8:17.92       
26  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    1:07.12  2:18.04  3:29.65  4:41.40  9:32.78   
          5:54.24  7:07.22  8:20.39       
27  Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.62  2:19.79  3:31.46  4:43.81  9:33.20   
          5:55.40  7:07.92  8:20.78       
28  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:07.85  2:18.72  3:30.54  4:42.68  9:33.70   
          5:55.69  7:08.66  8:22.20       
29  Maja Magnusson  1992  Bollnäs Simsällskap    1:07.19  2:18.26  3:30.11  4:42.24  9:35.76   
          5:55.08  7:08.91  8:23.01       
30  Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.71  2:19.10  3:31.10  4:44.65  9:37.62   
          5:59.90  7:14.09  8:26.69       
31  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    1:08.20  2:20.08  3:32.87  4:46.29  9:44.20   
          6:00.48  7:15.60  8:31.01       
                     
 
Gren 23, 4X50m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Täby Sim (1900) 1:48.11 2008-11-29 
SR Juniorer: Täby Sim (1900) 1:52.84 2007-02-03 
Mästerskapsrekord: Täby Sim 1.52,84 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sundsvalls SS  1992  Sundsvalls Simsällskap            1:53.17   
  Alexandra Johansson  1990      29.14        29.14   
  Hanna Westrin  1991      30.98        1:00.12   
  Cecilia Rasmuson  1989      25.91        1:26.03   
  Stephanie Bolt  1991      27.14        1:53.17   
                     
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            1:55.83   
  Caroline Palm  1992      29.75        29.75   
  Vilma Ekström  1994      33.49        1:03.24   
  Rebecka Palm  1990      26.73        1:29.97   
  Frida Jakobsson  1992      25.86        1:55.83   
                     
Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            1:55.83   
  Anna Lillieström  1992      31.05        31.05   
  Frida Truvé  1993      32.51        1:03.56   
  Sarah Sjöström  1993      25.53        1:29.09   
  Jeanette Björklund  1991      26.74        1:55.83   
                     
Helsingborgs S  1989  Helsingborgs Simsällskap            1:56.13   
  Sandra Hafström  1991      29.30        29.30   
  Sofia Johansson  1989      32.21        1:01.51   
  My Fridell  1992      27.99        1:29.50   
  Rebecka Ekelund  1992      26.63        1:56.13   
                     
Spårvägens Sf  1994  Spårvägens Simförening            1:56.36   
  Natasha Sundin  1990      29.59        29.59   
  Stina Gardell  1990      31.53        1:01.12   
  Cecilia Malmgren  1989      28.45        1:29.57   
  Malin Hellström  1992      26.79        1:56.36   
                     
Uddevalla Sim  1989  Uddevalla Sim            1:57.10   
  Olivia Frank  1992      30.74        30.74   
  Sandra Olofsson  1990      32.25        1:02.99   
  Frida Andersson  1991      27.30        1:30.29   
  Josefina Holmén  1992      26.81        1:57.10   
                     
Täby Sim  1990  Täby Sim            1:57.40   
  Michelle Coleman  1993      30.13        30.13   
  Elin Lindström  1993      32.44        1:02.57   
  Cornelia Hanes  1989      28.46        1:31.03   
  Antonia Lantz  1993      26.37        1:57.40   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            1:58.56   
  Caroline Bornius  1992      30.89        30.89   
  Malvina Reinhold  1992      33.63        1:04.52   
  Isabelle Höstman  1990      27.00        1:31.52   
  Linnéa Bielicz  1994      27.04        1:58.56   
                     
                     
 
Gren 23, 4X50m Medley Damer, Försök 
Sponsor: SF - Svenska Bio 
SR: Täby Sim (1900) 1:48.11 2008-11-29 
SR Juniorer: Täby Sim (1900) 1:52.84 2007-02-03 
Mästerskapsrekord: Täby Sim 1.52,84 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sundsvalls SS  1992  Sundsvalls Simsällskap            1:55.14   
  Alexandra Johansson  1990      29.45        29.45   
  Hanna Westrin  1991      31.44        1:00.89   
  Cecilia Rasmuson  1989      26.98        1:27.87   
  Stephanie Bolt  1991      27.27        1:55.14   
                     
Södertörns SS Lag 1  1989  Södertörns Simsällskap            1:57.18   
  Anna Lillieström  1992      31.24        31.24   
  Frida Truvé  1993      32.54        1:03.78   
  Sarah Sjöström  1993      26.56        1:30.34   
  Jeanette Björklund  1991      26.84        1:57.18   
                     
Lass  1990  Linköpings Allmänna SS            1:57.38   
  Caroline Palm  1992      30.27        30.27   
  Vilma Ekström  1994      33.98        1:04.25   
  Rebecka Palm  1990      26.99        1:31.24   
  Frida Jakobsson  1992      26.14        1:57.38   
                     
Spårvägens Sf  1994  Spårvägens Simförening            1:57.74   
  Natasha Sundin  1990      29.93        29.93   
  Stina Gardell  1990      32.27        1:02.20   
  Cecilia Malmgren  1989      28.75        1:30.95   
  Malin Hellström  1992      26.79        1:57.74   
                     
Helsingborgs S  1989  Helsingborgs Simsällskap            1:57.98   
  Sandra Hafström  1991      29.72        29.72   
  Sofia Johansson  1989      32.80        1:02.52   
  My Fridell  1992      28.24        1:30.76   
  Jenny Mattsson  1989      27.22        1:57.98   
                     
Uddevalla Sim  1989  Uddevalla Sim            1:58.26   
  Olivia Frank  1992      30.93        30.93   
  Sandra Olofsson  1990      31.76        1:02.69   
  Frida Andersson  1991      27.81        1:30.50   
  Josefina Holmén  1992      27.76        1:58.26   
                     
Täby Sim  1990  Täby Sim            1:59.37   
  Michelle Coleman  1993      30.24        30.24   
  Josephine Ewerbring  1991      33.51        1:03.75   
  Alexandra Jerresand  1991      29.12        1:32.87   
  Antonia Lantz  1993      26.50        1:59.37   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            1:59.94   
  Caroline Bornius  1992      31.55        31.55   
  Malvina Reinhold  1992      33.83        1:05.38   
  Isabelle Höstman  1990      27.48        1:32.86   
  Linnéa Bielicz  1994      27.08        1:59.94   
                     
Upsala S  1994  Upsala Simsällskap            2:00.26   
  Emma Svensson  1992      28.83        28.83   
  Lina Westerlund  1995      33.44        1:02.27   
  Hanna Moberg  1990      29.80        1:32.07   
  Astrid Blomqvist  1996      28.19        2:00.26   
                     
10  Karlskoga Sf  1990  Karlskoga Simförening            2:01.41   
  Patricia Hageräng  1992      32.09        32.09   
  Jenny Falkeman-Brink  1993      33.00        1:05.09   
  Anna-Maria Owén  1989      28.70        1:33.79   
  Olivia Leung  1993      27.62        2:01.41   
                     
11  SK Laxen  1992  Simklubben Laxen            2:01.85   
  Nelly Henriksson  1995      32.57        32.57   
  Anna Kubicka  1989      33.30        1:05.87   
  Malin Ekstrand  1991      28.24        1:34.11   
  Ida Pettersson  1993      27.74        2:01.85   
                     
12  Sjöbo SS  1993  Sjöbo Simsällskap            2:01.94   
  Elinor Andersson  1994      32.63        32.63   
  Elin Mårtensson  1993      32.59        1:05.22   
  Matilda Larsson  1991      29.24        1:34.46   
  Johanna Larsson  1993      27.48        2:01.94   
                     
13  Väsby SS  1989  Väsby Simsällskap            2:01.95   
  Sara Thydén  1989      29.80        29.80   
  Nadja Salomonsson  1992      33.71        1:03.51   
  Emma Arkenstrand  1994      30.23        1:33.74   
  Josefine Hippi  1994      28.21        2:01.95   
                     
14  SK Ran  1995  Simklubben Ran            2:02.02   
  Emma Tran Ngan  1995      31.81        31.81   
  Una Finnman  1991      31.84        1:03.65   
  Josefine Johnsson  1996      31.29        1:34.94   
  Louise Westergren  1989      27.08        2:02.02   
                     
15  Norrköpings KK  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:02.10   
  Anna Ringborg  1990      32.36        32.36   
  Evelina Karlsson  1990      34.52        1:06.88   
  Malin Andersson  1991      28.36        1:35.24   
  Linda Pettersson  1991      26.86        2:02.10   
                     
16  Mass  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:02.41   
  Anna Rosén  1994      32.56        32.56   
  Elise Löfgren  1991      33.62        1:06.18   
  Miranda Bånnsgård  1992      28.22        1:34.40   
  Sofia Lindholm  1993      28.01        2:02.41   
                     
17  Skövde SS  1992  Skövde Simsällskap            2:02.67   
  Caroline Adolfsson  1993      31.77        31.77   
  Erika Carlén  1994      34.97        1:06.74   
  Céline Bertrand  1995      28.61        1:35.35   
  Caroline Johansson  1992      27.32        2:02.67   
                     
18  Umeå SS  1990  Umeå Simsällskap            2:03.22   
  Elin Hardeland  1990      30.94        30.94   
  Stephanie Johansson  1994      34.02        1:04.96   
  Lovisa Nyman  1994      31.29        1:36.25   
  Emmy Larsson  1990      26.97        2:03.22   
                     
19  Göteborg Sim Lag 2  1989  Göteborg Sim            2:03.25   
  Kristina Lundberg  1991      31.63        31.63   
  Erla Andersson  1990      34.38        1:06.01   
  Linn Nordberg  1991      29.57        1:35.58   
  Andrea Bengtsson  1991      27.67        2:03.25   
                     
20  SK Triton  1991  Simklubben Triton            2:03.58   
  Rebecca Holst  1991      31.69        31.69   
  Marie Hallberg  1989      34.18        1:05.87   
  Amanda Widlund  1993      30.47        1:36.34   
  Angelina Righult  1994      27.24        2:03.58   
                     
21  Tyresö SS  1990  Tyresö Simsällskap            2:03.68   
  Erika Engstrand  1990      33.26        33.26   
  Linnea Nyberg  1991      34.37        1:07.63   
  Emma Gustafsson  1990      27.81        1:35.44   
  Rebecka Larsson  1992      28.24        2:03.68   
                     
22  SK Hajen  1989  Simklubben Hajen            2:04.03   
  Hanna Nilsson  1995      33.25        33.25   
  Beatrice Svensson  1992      33.74        1:06.99   
  Emma Johansson  1991      28.69        1:35.68   
  Anna Jonsson  1993      28.35        2:04.03   
                     
23  Södertörns SS Lag 2  1989  Södertörns Simsällskap            2:04.13   
  Hanna Gustavsson  1992      31.28        31.28   
  Garbo Chan  1990      35.33        1:06.61   
  Ida Andersson  1989      29.79        1:36.40   
  Amanda Jernberg  1992      27.73        2:04.13   
                     
24  Ängelholms SS  1991  Ängelholms Simsällskap            2:04.28   
  Madelene Andersson  1991      31.68        31.68   
  Moa Mikaelsson  1991      34.27        1:05.95   
  Kajsa Krämer  1993      29.91        1:35.86   
  Julia Nilsson  1992      28.42