Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:47   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: LASS 1:38.51 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS 1:41.38 2003-11-27 
Mästerskapsrekord: LASS 1.41,38 2003 
Fjolårsmästare: Upsala S 1.44,29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:42.39   
  Sebastian Wikström  1988      25.98        25.98   
  Nils Schönberg  1989      29.31        55.29   
  Fredrik Öberg  1987      25.30        1:20.59   
  Christoffer Wikström  1987      21.80        1:42.39   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:42.77   
  Jonathan Gustavsson  1991      27.62        27.62   
  Niklas Tour  1989      27.75        55.37   
  Pontus Flodqvist  1988      24.40        1:19.77   
  Alexander Nyström  1990      23.00        1:42.77   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            1:43.34   
  Tobias Törnström  1988      27.76        27.76   
  Kristofer Johansson  1987      28.08        55.84   
  Pelle Schöld  1987      24.47        1:20.31   
  Jacob Nordin  1988      23.03        1:43.34   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            1:43.49   
  Mattias Carlsson  1990      26.67        26.67   
  Tomas Johansson  1988      28.99        55.66   
  David Larsson  1989      24.30        1:19.96   
  Kristian Mandel  1987      23.53        1:43.49   
                     
Täby Sim Lag 1  Täby Sim            1:44.13   
  Joakim Lidman  1987      28.08        28.08   
  Johan Johansson  1991      28.07        56.15   
  Erik Håkansson  1988      24.51        1:20.66   
  Jacob Thulin  1991      23.47        1:44.13   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            1:46.41   
  Andreas Hulander  1988      26.92        26.92   
  Lauri Salonen  1987      29.67        56.59   
  Johan Sjöström  1988      25.58        1:22.17   
  Peter Boman  1987      24.24        1:46.41   
                     
Ystads SS  Ystads Simsällskap            1:46.43   
  Anton Rosén  1991      28.43        28.43   
  Elias Lindskog  1989      28.95        57.38   
  Markus Guldstrand  1988      25.77        1:23.15   
  Robbin Steén  1987      23.28        1:46.43   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:47.48   
  Christoffer Wallin  1990      27.14        27.14   
  Robin Lindgren  1989      30.51        57.65   
  Christian Helgesson  1989      26.25        1:23.90   
  Henrik Sjöholm  1987      23.58        1:47.48   
                     
                     
 
Resultat Gren 1 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  15:49   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: LASS 1:38.51 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS 1:41.38 2003-11-27 
Mästerskapsrekord: LASS 1.41,38 2003 
Fjolårsmästare: Upsala S 1.44,29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:43.94   
  Jonathan Gustavsson  1991      27.57        27.57   
  Niklas Tour  1989      28.49        56.06   
  Pontus Flodqvist  1988      24.49        1:20.55   
  Alexander Nyström  1990      23.39        1:43.94   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            1:44.25   
  Mattias Carlsson  1990      27.08        27.08   
  Tomas Johansson  1988      29.31        56.39   
  David Larsson  1989      24.24        1:20.63   
  Kristian Mandel  1987      23.62        1:44.25   
                     
Täby Sim Lag 1  Täby Sim            1:44.80   
  Joakim Lidman  1987      27.91        27.91   
  Johan Johansson  1991      28.03        55.94   
  Erik Håkansson  1988      24.83        1:20.77   
  Jacob Thulin  1991      24.03        1:44.80   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:45.22   
  Christoffer Wikström  1987      26.34        26.34   
  Nils Schönberg  1989      29.93        56.27   
  Björn Sundin  1990      25.57        1:21.84   
  Tomas Andersson  1988      23.38        1:45.22   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            1:45.40   
  Tobias Törnström  1988      28.05        28.05   
  Kristofer Johansson  1987      28.94        56.99   
  Pelle Schöld  1987      24.87        1:21.86   
  Jacob Nordin  1988      23.54        1:45.40   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:46.35   
  Christoffer Wallin  1990      27.57        27.57   
  Robin Lindgren  1989      30.01        57.58   
  Christian Helgesson  1989      25.81        1:23.39   
  Henrik Sjöholm  1987      22.96        1:46.35   
                     
Ystads SS  Ystads Simsällskap            1:46.39   
  Anton Rosén  1991      28.41        28.41   
  Elias Lindskog  1989      28.48        56.89   
  Markus Guldstrand  1988      25.99        1:22.88   
  Robbin Steén  1987      23.51        1:46.39   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            1:46.87   
  Andreas Hulander  1988      27.08        27.08   
  Lauri Salonen  1987      29.72        56.80   
  Johan Sjöström  1988      25.75        1:22.55   
  Peter Boman  1987      24.32        1:46.87   
                     
SK Lödde  Simklubben Lödde            1:47.01   
  Mikael Ramkvist  1988      27.36        27.36   
  Mattias Lundberg  1988      29.57        56.93   
  Martin Lager  1991      26.52        1:23.45   
  Rasmus Brock  1988      23.56        1:47.01   
                     
10  SK Ran  Simklubben Ran            1:47.11   
  Andreas Nilsson  1990      28.74        28.74   
  Alexander Halén  1988      29.80        58.54   
  Tobias Hedberg  1990      26.01        1:24.55   
  Jesper Åkesson  1988      22.56        1:47.11   
                     
11  Spårvägen S F  Spårvägen Simförening            1:47.29   
  Rasmus Hellström  1988      26.78        26.78   
  Yassin Arif  1989      30.82        57.60   
  Martin Escobar  1987      26.25        1:23.85   
  Stefan Sandberg  1987      23.44        1:47.29   
                     
12  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:47.64   
  Simon Frank  1990      27.73        27.73   
  Bill Ellboj  1988      30.14        57.87   
  Marcus Mases  1989      25.61        1:23.48   
  Kristoffer Brander  1989      24.16        1:47.64   
                     
13  Täby Sim Lag 2  Täby Sim            1:47.88   
  Sebastian Holmberg  1991      28.42        28.42   
  Robin Hultgren  1990      29.77        58.19   
  Filip Falkenborn  1990      25.96        1:24.15   
  Simon Pellfolk  1990      23.73        1:47.88   
                     
13  Södertörns SS Lag 1  Södertörns Simsällskap            1:47.88   
  Orestes Trigero  1988      28.57        28.57   
  Mikael Norberg  1987      29.48        58.05   
  Jonas Palmqvist  1990      26.37        1:24.42   
  Mikael Axenbo  1987      23.46        1:47.88   
                     
15  Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:47.98   
  Nikola Stojmenovic  1988      26.89        26.89   
  Jimmy Hertzman  1991      31.35        58.24   
  Björn Gunnarsson  1989      25.50        1:23.74   
  Ponthus Sandell  1990      24.24        1:47.98   
                     
16  Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            1:48.52   
  Martin Persson  1988      27.88        27.88   
  Daniel Nilsson  1989      29.77        57.65   
  Lennie Sahlström  1987      26.31        1:23.96   
  Johan Bengtsson  1991      24.56        1:48.52   
                     
17  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            1:48.62   
  Johan Ivarsson  1990      27.94        27.94   
  Niklas Hägglund  1990      31.24        59.18   
  Carl Wikblom  1987      24.97        1:24.15   
  Steven Liu  1987      24.47        1:48.62   
                     
18  Göteborg Sim  Göteborg Sim            1:48.67   
  Marcus Tuomela  1988      27.68        27.68   
  Anton Lagerqvist  1991      30.20        57.88   
  Rickard Berglund  1987      26.59        1:24.47   
  Dennis Gnutek  1989      24.20        1:48.67   
                     
19  Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:48.84   
  Robin Andréasson  1988      27.40        27.40   
  Johan Melin  1991      30.35        57.75   
  Markus Mattsson  1987      26.57        1:24.32   
  Tim Arnesen  1987      24.52        1:48.84   
                     
20  Turebergs SK  Turebergs Simklubb            1:49.62   
  Niklas Borin  1989      27.66        27.66   
  Daniel Callbo  1988      30.65        58.31   
  Simon Wangel  1988      25.71        1:24.02   
  Tobias Karlsson  1991      25.60        1:49.62   
                     
21  SK Laxen  Simklubben Laxen            1:49.91   
  Joel Henriksson  1989      28.44        28.44   
  David Holmberg  1988      32.32        1:00.76   
  Robin Henriksson  1987      24.76        1:25.52   
  Samir Yosufi  1987      24.39        1:49.91   
                     
22  Södertörns SS Lag 2  Södertörns Simsällskap            1:50.66   
  Markus Hagström  1991      29.65        29.65   
  Fredrik Hjelmberg  1990      30.56        1:00.21   
  Simon Lund  1989      26.36        1:26.57   
  Jonathan Parsman  1988      24.09        1:50.66   
                     
23  Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            1:50.84   
  Markus Tilly  1989      29.17        29.17   
  Martin Söderström  1989      29.98        59.15   
  Adam Olsson  1988      26.97        1:26.12   
  Pontus Ericsson  1988      24.72        1:50.84   
                     
24  Polisens IF  Polisens IF            1:51.97   
  David Ernstsson  1992      29.25        29.25   
  Alexander Ahlström  1987      31.27        1:00.52   
  Mikael Karlsson  1987      26.30        1:26.82   
  Anton Marcusson  1989      25.15        1:51.97   
                     
                     
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:11   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 31.65 1991-03-20 
Mästerskapsrekord: Sanja Dizdarevic Malmö KK 31,74 2003 
Fjolårsmästare: Fanny D Lillieström Södertörns SS 32,67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Ejdervik  1987  Täby Sim            31.40   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            31.86   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            32.19   
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap            32.25   
Katarina Tour  1987  Simklubben Neptun            32.51   
Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            32.68   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap            32.71   
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim            32.91   
                     
 
Resultat Gren 2 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:47   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 31.65 1991-03-20 
Mästerskapsrekord: Sanja Dizdarevic Malmö KK 31,74 2003 
Fjolårsmästare: Fanny D Lillieström Södertörns SS 32,67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Ejdervik  1987  Täby Sim            31.38  Nytt SJR 
Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            32.42   
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim            32.49   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap            32.52   
Katarina Tour  1987  Simklubben Neptun            32.54   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            32.64   
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap            32.66   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            32.88   
Emilie Roslund  1987  Umeå Simsällskap            33.28   
10  Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.44   
11  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.45   
12  Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap            33.58   
13  Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap            33.70   
14  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap            33.75   
15  Sanja Dizdarevic  1987  Malmö Kappsimningsklubb            33.93   
16  Lina Jansson  1987  SK Ägir            34.11   
                     
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:16   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 31.65 1991-03-20 
Mästerskapsrekord: Sanja Dizdarevic Malmö KK 31,74 2003 
Fjolårsmästare: Fanny D Lillieström Södertörns SS 32,67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Ejdervik  1987  Täby Sim            31.52  SJR 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            32.43   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap            32.70   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            32.86   
Katarina Tour  1987  Simklubben Neptun            32.87   
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap            33.32   
Lina Jansson  1987  SK Ägir            33.36   
Emilie Roslund  1987  Umeå Simsällskap            33.36   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.49   
10  Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            33.54   
11  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap            33.58   
11  Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.58   
13  Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap            33.59   
14  Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap            33.74   
15  Joline Höglund  1988  Göteborg Sim            33.76   
16  Sanja Dizdarevic  1987  Malmö Kappsimningsklubb            33.79   
17  Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening            33.96   
18  Stina Mittermaier  1988  Solna Sundbybergs SS 04            33.99   
19  Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus            34.08   
20  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap            34.13   
21  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            34.14   
22  Linda Isaksson  1988  Älvsby Simsällskap            34.18   
22  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            34.18   
24  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran            34.20   
25  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            34.24   
26  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap            34.27   
27  Jenny Ask  1988  Kristianstads SLS            34.33   
28  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.36   
29  Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim            34.38   
30  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.41   
31  Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton            34.42   
32  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            34.43   
33  Emelie Bolin  1988  Simklubben Nautilus            34.56   
34  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb            34.58   
35  Emma Svanbäck  1987  Sundsvalls Simsällskap            34.75   
36  Emma Knight  1987  Ystads Simsällskap            34.79   
37  Frida Hållberg  1990  Örnsköldsviks Allmänna SS            34.87   
38  Sofie Claesson  1990  Linköpings Allmänna SS            35.19   
39  Sara Zandihn  1988  Malmö Kappsimningsklubb            35.21   
40  Erica Pettersson  1988  S71            35.23   
41  Linda Fagermar  1989  Trelleborgs Simsällskap            35.40   
                     
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:08   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Axel Pettersson (1983) 2:00.18 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
Mästerskapsrekord: Erik Samuelsson Väsby SS 2.01,20 2004 
Fjolårsmästare: Sebastian Wikström Upsala S 2.03,89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    27.03  57.63  1:33.49    2:03.02   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening    26.67  57.24  1:33.70    2:03.63   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    26.60  59.40  1:34.94    2:05.05   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim    26.89  59.32  1:36.71    2:06.09   
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    27.46  1:01.22  1:36.42    2:06.11   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    27.79  1:00.14  1:36.28    2:07.64   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    27.56  1:00.77  1:37.13    2:08.40   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    28.38  1:01.09  1:38.18    2:08.63   
                     
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:29   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Axel Pettersson (1983) 2:00.18 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
Mästerskapsrekord: Erik Samuelsson Väsby SS 2.01,20 2004 
Fjolårsmästare: Sebastian Wikström Upsala S 2.03,89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    27.12  1:00.79  1:35.68    2:05.72   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    27.45  1:00.91  1:36.97    2:06.75   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim    27.01  59.70  1:36.77    2:06.80   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening    26.97  58.14  1:34.52    2:06.96   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    28.24  1:00.80  1:36.23    2:07.71   
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    27.55  1:00.19  1:37.45    2:07.95   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    27.94  59.93  1:37.33    2:08.02   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.77  59.53  1:38.40    2:09.04   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    28.05  1:00.78  1:37.83    2:09.09   
10  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    28.29  1:01.85  1:39.39    2:09.79   
11  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    28.71  1:01.22  1:39.88    2:10.79   
12  Eufrat Temiz  1987  Södertälje Simsällskap    28.30  1:00.50  1:39.97    2:11.40   
13  Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    28.95  1:00.97  1:41.48    2:12.10   
14  Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    29.38  1:02.00  1:41.50    2:12.27   
15  Mathias Nilsson  1990  S71    27.66  1:01.79  1:40.10    2:12.81   
16  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    29.17  1:04.01  1:41.53    2:13.25   
17  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    29.26  1:02.15  1:41.87    2:13.40   
18  Toni Galic  1989  Karlshamns Simklubb    29.04  1:04.34  1:42.65    2:13.55   
19  Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.32  1:02.96  1:43.20    2:14.32   
20  Bill Ellboj  1988  Simklubben Neptun    29.27  1:07.22  1:44.25    2:14.36   
21  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    29.95  1:03.46  1:42.85    2:14.40   
22  Daniel Callbo  1988  Turebergs Simklubb    28.35  1:02.38  1:41.70    2:14.48   
23  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap    28.82  1:02.95  1:42.71    2:14.62   
24  Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    28.54  1:02.03  1:42.57    2:14.68   
25  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    27.98  1:01.73  1:42.68    2:14.81   
26  Emil Johnsson  1988  Ängelholms Simsällskap    29.85  1:04.41  1:44.69    2:15.67   
27  Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    28.54  1:04.03  1:44.13    2:15.86   
28  Erik Persson Snåre  1991  Simklubben Neptun    29.41  1:04.68  1:44.14    2:16.27   
29  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    29.79  1:06.03  1:44.46    2:16.53   
30  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap    28.59  1:03.06  1:45.51    2:17.33   
31  Daniel Hellberg  1990  Malmö Kappsimningsklubb    29.14  1:02.85  1:45.36    2:18.60   
32  Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    29.00  1:03.77  1:46.56    2:20.26   
                     
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 4, 200m Frisim Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:54.64 2005-02-11 
Svenskt Rekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
Mästerskapsrekord: Gabriella Fagundez Väsby SS 1.59,06 2003 
Fjolårsmästare: Stina Gardell Spårvägen SF 2.01,25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    28.33  59.19  1:30.83    2:02.13   
Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    28.23  58.86  1:30.56    2:02.59   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    28.83  59.76  1:30.97    2:02.67   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    29.23  1:00.41  1:31.96    2:03.59   
Angelica Risebrandt  1987  Skäret Simsällskap    28.75  1:00.27  1:32.47    2:04.98   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    29.35  1:00.67  1:32.95    2:05.45   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.12  1:00.77  1:33.26    2:05.53   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    28.89  1:00.25  1:32.80    2:06.48   
                     
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 4, 200m Frisim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:54.64 2005-02-11 
Svenskt Rekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
Mästerskapsrekord: Gabriella Fagundez Väsby SS 1.59,06 2003 
Fjolårsmästare: Stina Gardell Spårvägen SF 2.01,25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.12  1:00.00  1:31.81    2:04.11   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    28.83  1:00.50  1:32.56    2:04.21   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    29.41  1:00.98  1:32.80    2:04.36   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    29.14  1:00.90  1:32.85    2:04.59   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    29.88  1:01.33  1:33.30    2:05.48   
Angelica Risebrandt  1987  Skäret Simsällskap    29.14  1:00.91  1:33.23    2:05.93   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    29.14  1:00.62  1:33.04    2:06.39   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.74  1:02.06  1:34.60    2:06.75   
Jenny Mattsson  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.44  1:02.29  1:34.30    2:06.83   
10  Nelly Nilsson  1987  Kristianstads SLS    29.68  1:01.61  1:34.40    2:07.34   
11  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.24  1:02.83  1:35.46    2:07.43   
12  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    29.45  1:01.80  1:34.83    2:07.57   
13  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    30.46  1:03.13  1:35.78    2:07.84   
14  Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    30.92  1:02.82  1:35.30    2:08.33   
15  Malin Wiberg  1988  Simklubben Neptun    30.08  1:02.18  1:34.95    2:08.36   
16  Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    30.35  1:02.75  1:35.82    2:08.53   
17  Sofie Jansson  1988  Täby Sim    29.39  1:01.68  1:35.64    2:08.95   
18  Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    29.57  1:02.05  1:35.62    2:09.37   
19  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.11  1:02.80  1:35.79    2:09.39   
20  Viktoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap    29.03  1:00.93  1:34.56    2:09.66   
21  Jeanette Björklund  1991  Södertörns Simsällskap    30.48  1:03.70  1:37.04    2:09.72   
22  Therese Weylandt  1990  Simklubben Neptun    30.42  1:02.99  1:36.17    2:09.75   
23  Matilda Larsson  1988  Skäret Simsällskap    30.67  1:03.29  1:36.34    2:09.88   
24  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    29.74  1:02.65  1:36.82    2:09.89   
25  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    29.51  1:01.95  1:35.29    2:10.16   
26  Vanessa Ljungdahl  1991  Trelleborgs Simsällskap    30.57  1:03.45  1:36.87    2:10.46   
27  Katarina Faxe  1990  Malmö Kappsimningsklubb    30.48  1:03.54  1:37.66    2:11.89   
28  Sandra Luiga  1991  Järfälla Simsällskap    30.99  1:04.31  1:38.50    2:12.69   
29  Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap    30.42  1:03.78  1:38.13    2:12.95   
30  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    30.75  1:04.74  1:39.84    2:16.62   
                     
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:03   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 46.75 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
Mästerskapsrekord: Marcus Piehl LASS 48,91 2003 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 49,64 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    23.49        49.47   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap    24.05        50.09   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    24.12        50.29   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    24.33        50.51   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.20        50.93   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.80        51.42   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    25.01        51.68   
Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap    24.66        51.76   
                     
 
Resultat Gren 5 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:56   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 46.75 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
Mästerskapsrekord: Marcus Piehl LASS 48,91 2003 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 49,64 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    24.20        50.00   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    24.06        50.56   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap    24.46        50.59   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    24.17        50.70   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.70        50.81   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.43        51.52   
Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap    24.74        51.71   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    24.89        51.96   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    24.81        52.17   
10  Adam Jakobsson  1988  Wisby Simsällskap    24.99        52.22   
11  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    24.78        52.27   
12  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    24.65        52.33   
13  Christoffer Stolt  1987  Simklubben Neptun    25.50        52.98   
14  Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap    25.25        53.13   
15  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap    25.65        53.91   
Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS    25.06        DSQ   
                     
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:53   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 46.75 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
Mästerskapsrekord: Marcus Piehl LASS 48,91 2003 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 49,64 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    24.29        50.62   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap    25.03        51.13   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    24.54        51.25   
Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap    24.88        51.88   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.99        52.05   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    25.27        52.10   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.67        52.23   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    24.59        52.29   
Adam Jakobsson  1988  Wisby Simsällskap    25.00        52.50   
10  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap    25.06        52.56   
11  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    25.62        52.61   
12  Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS    25.05        52.63   
13  Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap    25.31        52.64   
14  Christoffer Stolt  1987  Simklubben Neptun    24.93        52.69   
15  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    24.95        52.76   
16  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    25.03        52.88   
17  Markus Guldstrand  1988  Ystads Simsällskap    25.65        53.50   
18  Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS    25.75        53.59   
19  Martin Escobar  1987  Spårvägen Simförening    25.53        53.69   
20  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap    25.71        53.80   
21  Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.12        53.99   
21  Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    26.05        53.99   
23  Jacob Thulin  1991  Täby Sim    25.87        54.16   
24  Markus Tilly  1989  Trelleborgs Simsällskap    26.18        54.18   
25  Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    25.93        54.22   
25  Torbjörn Paulsson  1987  Trelleborgs Simsällskap    26.32        54.22   
27  Michael Westerlund  1987  Helsingborgs Simsällskap    25.78        54.64   
28  Simon Wangel  1988  Turebergs Simklubb    26.17        54.90   
29  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap    26.51        54.99   
                     
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:51   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 6, 400m Medley Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:38.78 2002-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:38.96 2001-02-15 
Mästerskapsrekord: Sara Thydén Kalmar S 4.42,26 2005 
Fjolårsmästare: Sara Thydén Kalmar S 4.44,05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    1:05.11  2:15.29  3:34.86    4:38.36  Svenska Rekord - Senior 
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    1:06.34  2:19.75  3:39.27    4:44.06   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    1:07.93  2:29.58  3:48.43    4:58.05   
Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.27  2:32.62  3:55.37    5:01.05   
Kim Axeldal  1989  Ystads Simsällskap    1:11.81  2:27.94  3:55.32    5:02.67   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:08.00  2:26.47  3:55.72    5:04.58   
Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    1:09.26  2:27.18  3:57.31    5:08.30   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:09.58  2:29.95  4:01.51    5:12.70   
                     
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:05   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 6, 400m Medley Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:38.78 2002-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:38.96 2001-02-15 
Mästerskapsrekord: Sara Thydén Kalmar S 4.42,26 2005 
Fjolårsmästare: Sara Thydén Kalmar S 4.44,05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    1:06.15  2:21.08  3:41.59    4:50.31   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    1:06.58  2:19.79  3:43.41    4:50.39   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    1:07.70  2:29.69  3:50.39    5:01.46   
Kim Axeldal  1989  Ystads Simsällskap    1:12.33  2:29.57  3:56.48    5:04.10   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:08.62  2:27.96  3:57.67    5:05.62   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:08.24  2:25.87  3:55.01    5:05.68   
Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    1:08.69  2:25.26  3:55.15    5:07.30   
Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.55  2:36.91  4:02.10    5:08.15   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:11.69  2:27.31  3:59.06    5:09.81   
10  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:11.75  2:30.80  4:00.38    5:10.12   
11  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:09.68  2:32.26  3:57.87    5:10.53   
12  Josefine Hansson  1992  Eslövs Simsällskap    1:10.48  2:29.36  3:58.54    5:11.33   
13  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran    1:10.26  2:33.23  4:01.11    5:11.65   
14  Mikaela Persson  1987  Simklubben Poseidon    1:10.27  2:32.35  4:02.51    5:12.32   
15  Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    1:12.77  2:32.82  4:03.82    5:13.72   
16  Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.13  2:31.02  4:03.51    5:14.66   
17  Johanna Gustafsson  1989  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:11.94  2:36.46  4:05.36    5:19.56   
18  Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.27  2:31.84  4:04.17    5:20.71   
19  Therese Ek  1990  Ystads Simsällskap    1:11.79  2:38.16  4:09.56    5:25.86   
                     
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:23   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
Mästerskapsrekord: Jens Petersson SKK 25,11 2002 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 26,60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening            26.09   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.55   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians            26.64   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägen Simförening            26.74   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            27.11   
Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap            27.17   
Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            27.24   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            27.25   
                     
 
Resultat Gren 7 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
Mästerskapsrekord: Jens Petersson SKK 25,11 2002 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 26,60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening            25.79   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.62   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians            26.76   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägen Simförening            27.04   
Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            27.05   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            27.14   
Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap            27.15   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            27.33   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.37   
10  Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            27.46   
11  Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde            27.57   
12  Stefan Sandberg  1987  Spårvägen Simförening            27.69   
13  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap            27.72   
14  Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap            27.77   
15  Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden            28.12   
16  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap            28.20   
                     
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:13   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
Mästerskapsrekord: Jens Petersson SKK 25,11 2002 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 26,60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening            26.11   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.64   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians            26.69   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägen Simförening            27.14   
Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            27.20   
Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap            27.25   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            27.33   
Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap            27.46   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            27.75   
10  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap            27.78   
11  Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden            27.79   
12  Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            27.86   
12  Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde            27.86   
14  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.88   
15  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap            27.96   
16  Stefan Sandberg  1987  Spårvägen Simförening            28.00   
17  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap            28.10   
18  Jonathan Gustavsson  1991  Simklubben Neptun            28.13   
19  Nicklas Lindroth  1990  Kungälvs Simsällskap            28.35   
20  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen            28.43   
21  Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb            28.45   
22  Joel Henriksson  1989  Simklubben Laxen            28.53   
23  Orestes Trigero  1988  Södertörns Simsällskap            28.54   
24  Eufrat Temiz  1987  Södertälje Simsällskap            28.60   
25  Joakim Lidman  1987  Täby Sim            28.69   
26  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim            28.74   
27  Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim            28.83   
28  Henrik Sohlberg  1988  Tyresö Simsällskap            28.95   
29  Torbjörn Paulsson  1987  Trelleborgs Simsällskap            29.19   
30  Martin Brattmyr  1988  Härnösands Simsällskap            29.29   
31  David Ernstsson  1992  Polisens IF            29.34   
32  Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            29.66   
33  Markus Tilly  1989  Trelleborgs Simsällskap            29.90   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap            DNS   
                     
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:04   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer: Therese Svendsen (1989) 1:00.41 2006-11-24 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen SK Ran 1.01,68 2006 
Fjolårsmästare: Therese Svendsen SK Ran 1.01,68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening    30.26        1:02.49   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    30.63        1:02.96   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    30.60        1:03.03   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.92        1:03.21   
Viktoria Hyddmark  1988  Simklubben Poseidon    30.87        1:03.65   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    31.08        1:03.96   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.54        1:04.16   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.27        1:04.52   
                     
 
Resultat Gren 8 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer: Therese Svendsen (1989) 1:00.41 2006-11-24 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen SK Ran 1.01,68 2006 
Fjolårsmästare: Therese Svendsen SK Ran 1.01,68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening    30.22        1:02.69   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    30.44        1:03.42   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.05        1:03.71   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.94        1:04.02   
Viktoria Hyddmark  1988  Simklubben Poseidon    31.16        1:04.04   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.48        1:04.13   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.08        1:04.16   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    31.11        1:04.34   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    31.53        1:04.52   
10  Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    31.43        1:05.06   
11  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    31.11        1:05.19   
12  Petra Sandberg  1987  Älvsby Simsällskap    31.95        1:05.55   
13  Jeanette Tour  1987  Simklubben Neptun    31.25        1:06.04   
14  Malin Kersmark  1989  Simklubben Hajen    32.25        1:06.29   
15  Emma Svanbäck  1987  Sundsvalls Simsällskap    31.88        1:06.45   
16  Johanna Söderholm  1990  Linköpings Allmänna SS    32.37        1:07.17   
                     
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:52   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer: Therese Svendsen (1989) 1:00.41 2006-11-24 
Mästerskapsrekord: Therese Svendsen SK Ran 1.01,68 2006 
Fjolårsmästare: Therese Svendsen SK Ran 1.01,68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    30.11        1:01.32  Nytt MR 
Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening    31.02        1:03.88   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    31.16        1:04.10   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    30.80        1:04.15   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.25        1:04.27   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    30.96        1:04.73   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.75        1:04.91   
Jeanette Tour  1987  Simklubben Neptun    30.85        1:05.01   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    31.52        1:05.19   
10  Viktoria Hyddmark  1988  Simklubben Poseidon    31.72        1:05.36   
11  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.92        1:05.49   
12  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    31.52        1:05.65   
13  Petra Sandberg  1987  Älvsby Simsällskap    31.66        1:05.94   
14  Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    31.99        1:06.12   
15  Malin Kersmark  1989  Simklubben Hajen    32.52        1:06.24   
16  Johanna Söderholm  1990  Linköpings Allmänna SS    32.72        1:06.60   
17  Emma Svanbäck  1987  Sundsvalls Simsällskap    32.05        1:06.80   
18  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    32.55        1:06.81   
19  Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    31.99        1:06.92   
20  Viktoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap    33.10        1:07.08   
21  Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    31.91        1:07.09   
22  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.76        1:07.11   
23  Ulrika Karlsson  1989  Simklubben Ran    32.64        1:07.27   
24  Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap    32.52        1:07.29   
25  Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    32.65        1:07.35   
26  Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening    32.65        1:07.43   
27  Micaela Ödling  1990  Skellefte Simsällskap 34    32.01        1:07.44   
28  Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg    33.06        1:07.64   
29  Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    32.99        1:07.87   
30  Carin Olsson  1991  Karlshamns Simklubb    32.43        1:07.89   
31  Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.51        1:08.40   
32  Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap    32.48        1:08.43   
33  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    32.79        1:08.58   
34  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon    33.55        1:08.59   
35  Fanny Varga  1990  Täby Sim    33.11        1:08.69   
36  Malin Jacobson  1990  Täby Sim    33.15        1:08.74   
37  Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    33.15        1:08.88   
38  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.29        1:09.13   
39  Alexandra Wallbäck  1989  Malmö Kappsimningsklubb    32.90        1:09.23   
40  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.58        1:09.57   
41  Karin Mattsson  1990  Södertörns Simsällskap    34.65        1:11.33   
                     
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
Svenskt Rekord Juniorer: Pär Arvidsson (1960) 2:00.32 1977-03-27 
Mästerskapsrekord: Simon Sjödin Södertörns SS 2.00,81 2005 
Fjolårsmästare: Robbin Steén Ystads SS 2.04,25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    27.46  59.07  1:30.71    2:02.75   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    27.99  59.03  1:30.75    2:02.93   
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    27.93  59.40  1:31.55    2:03.76   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    27.96  59.33  1:31.54    2:04.10   
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    28.25  59.94  1:32.53    2:05.13   
Martin Birgersson  1987  Sjöbo Simsällskap    28.17  1:00.07  1:32.75    2:05.32   
Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    28.54  1:00.30  1:32.26    2:06.24   
Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun    28.85  1:00.79  1:33.30    2:08.00   
                     
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:38   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
Svenskt Rekord Juniorer: Pär Arvidsson (1960) 2:00.32 1977-03-27 
Mästerskapsrekord: Simon Sjödin Södertörns SS 2.00,81 2005 
Fjolårsmästare: Robbin Steén Ystads SS 2.04,25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    28.54  1:00.13  1:32.22    2:05.01   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    28.13  1:00.11  1:33.00    2:05.79   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    28.78  1:00.31  1:32.80    2:05.94   
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    28.32  1:00.67  1:33.23    2:06.04   
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    28.47  1:00.85  1:33.72    2:06.91   
Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    28.75  1:00.86  1:34.03    2:07.92   
Martin Birgersson  1987  Sjöbo Simsällskap    29.05  1:01.67  1:34.84    2:07.99   
Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun    27.49  59.67  1:33.08    2:08.45   
Andreas Edlund  1989  Örnsköldsviks Allmänna SS    28.79  1:01.69  1:35.45    2:09.42   
10  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    29.80  1:03.02  1:37.13    2:11.46   
11  Filip Falkenborn  1990  Täby Sim    28.32  1:00.86  1:34.84    2:11.48   
12  Jeton Aliu  1989  Västerås Simsällskap    29.33  1:02.41  1:36.07    2:11.78   
13  Johan Sjöström  1988  Umeå Simsällskap    28.54  1:01.01  1:35.62    2:11.79   
14  Niklas Johansson  1987  Simklubben Poseidon    28.83  1:03.17  1:37.79    2:12.28   
15  Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    29.49  1:02.69  1:36.81    2:13.19   
16  Jonas Åström  1989  Värnamo Simsällskap    30.21  1:03.75  1:39.12    2:13.69   
17  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    29.11  1:02.95  1:37.75    2:13.77   
18  Samir Yosufi  1987  Simklubben Laxen    29.65  1:03.46  1:38.31    2:14.00   
19  Niklas Jonsson  1988  Polisens IF    29.95  1:03.88  1:38.79    2:14.06   
20  Tim Andersson-Lind  1989  Sim o Idrottsklubben Hellas    29.53  1:04.04  1:39.17    2:14.31   
21  Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    28.42  1:02.25  1:37.71    2:14.39   
22  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    30.09  1:03.68  1:38.82    2:14.55   
23  Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    28.00  1:01.83  1:37.99    2:14.61   
24  Mikael Karlsson  1987  Polisens IF    29.05  1:03.42  1:38.72    2:14.92   
25  Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    29.77  1:04.05  1:38.65    2:15.01   
26  Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    29.77  1:04.86  1:39.43    2:15.07   
27  Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    29.19  1:03.17  1:38.59    2:15.47   
28  Mathias Nilsson  1990  S71    28.89  1:02.77  1:38.85    2:16.96   
29  Jesper Hjertstrand  1992  Kristianstads SLS    30.47  1:04.48  1:40.70    2:18.13   
30  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap    29.00  1:02.69  1:39.32    2:20.02   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap            DNS   
                     
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:59   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
Mästerskapsrekord: Gabriella Fagundez Väsby SS 59,95 2002 
Fjolårsmästare: Sandra Nilsson Sjöbo SS 1.01,50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.98        1:00.07   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    28.37        1:00.37   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    28.87        1:01.33   
Ida Persson  1987  SK Ägir    29.10        1:02.23   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    28.52        1:02.76   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.33        1:02.87   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    29.15        1:03.53   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Resultat Gren 10 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:02   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
Mästerskapsrekord: Gabriella Fagundez Väsby SS 59,95 2002 
Fjolårsmästare: Sandra Nilsson Sjöbo SS 1.01,50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    28.65        1:01.54   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.14        1:01.55   
Ida Persson  1987  SK Ägir    28.39        1:01.63   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    28.36        1:02.34   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    28.81        1:02.51   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.93        1:02.52   
Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun    28.76        1:03.15   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.46        1:03.41   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    28.50        1:03.59   
10  Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    29.39        1:03.84   
11  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.37        1:04.11   
12  Petra Gummeson  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    30.30        1:04.59   
13  Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap    30.28        1:04.63   
14  Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap    29.41        1:04.81   
15  Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    29.85        1:04.99   
16  Sofi Mathsson  1987  Simklubben Neptun    29.87        1:05.26   
                     
 
Resultat Gren 10 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:46   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
Mästerskapsrekord: Gabriella Fagundez Väsby SS 59,95 2002 
Fjolårsmästare: Sandra Nilsson Sjöbo SS 1.01,50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.42        1:02.12   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.14        1:02.16   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    29.14        1:02.55   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    28.76        1:02.87   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.46        1:02.88   
Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun    29.04        1:03.07   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    29.44        1:03.26   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    28.83        1:03.28   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    29.16        1:03.35   
10  Ida Persson  1987  SK Ägir    29.22        1:03.39   
11  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.10        1:03.52   
12  Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    29.56        1:04.24   
13  Sofi Mathsson  1987  Simklubben Neptun    29.77        1:04.25   
14  Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap    29.58        1:04.30   
15  Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    29.46        1:04.45   
16  Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap    29.95        1:04.57   
17  Petra Gummeson  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    30.54        1:04.89   
18  Josefin Karlsson  1991  Simklubben Neptun    30.33        1:04.95   
19  Sara Widgren  1991  Saltsjöbadens Idrottsförening    30.15        1:05.13   
20  Cecilia Malmgren  1989  Spårvägen Simförening    30.02        1:05.18   
21  Emma Gustafsson  1990  Tyresö Simsällskap    29.84        1:05.33   
22  Jenny Mattsson  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.67        1:05.34   
23  Alexandra Polivanchuk  1990  Härnösands Simsällskap    30.32        1:05.46   
24  Ann-Louise Jakobsson  1988  Västerås Simsällskap    29.85        1:05.69   
25  Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening    30.54        1:05.76   
26  Ebba Rosenqvist  1989  Polisens IF    31.09        1:05.82   
27  Mari Sorvari  1988  Sundsvalls Simsällskap    30.72        1:05.85   
28  Paulina Kuivalainen  1989  Södertörns Simsällskap    30.30        1:05.90   
29  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran    30.81        1:05.98   
30  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.31        1:05.99   
31  Ida Andersson  1989  Simsällskapet Delfin    30.86        1:06.12   
32  Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    31.00        1:06.87   
33  Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap    30.57        1:07.84   
                     
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:21   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
Mästerskapsrekord: Jakob Dorch LASS 1.00,75 2004 
Fjolårsmästare: Mathias Kahlin Västerås SS 1.04,17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap    29.20        1:02.30   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    29.28        1:02.57   
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    29.56        1:02.71   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    29.26        1:02.78   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    29.40        1:03.24   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    29.99        1:03.73   
David Palmqvist  1988  Skäret Simsällskap    30.06        1:04.56   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.15        1:04.58   
                     
 
Resultat Gren 11 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
Mästerskapsrekord: Jakob Dorch LASS 1.00,75 2004 
Fjolårsmästare: Mathias Kahlin Västerås SS 1.04,17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap    29.66        1:03.26   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    30.03        1:03.57   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    29.72        1:03.70   
Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    30.06        1:04.12   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    29.69        1:04.32   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.32        1:04.36   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    30.24        1:04.37   
David Palmqvist  1988  Skäret Simsällskap    30.45        1:04.45   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.78        1:04.63   
10  Johan Jedhammar  1987  S71    30.31        1:04.72   
11  Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    30.74        1:04.73   
12  Kim Bergström  1987  Västerås Simsällskap    30.47        1:05.15   
13  Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    31.03        1:05.51   
14  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    31.16        1:05.81   
15  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    30.45        1:06.18   
Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    30.94        DSQ   
                     
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:56   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Martin Gustavsson (1980) 59.02 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
Mästerskapsrekord: Jakob Dorch LASS 1.00,75 2004 
Fjolårsmästare: Mathias Kahlin Västerås SS 1.04,17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    29.84        1:04.17   
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap    30.26        1:04.62   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    30.63        1:04.73   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.56        1:04.95   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    30.30        1:04.96   
David Palmqvist  1988  Skäret Simsällskap    30.35        1:05.02   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    31.06        1:05.29   
Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    30.78        1:05.30   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    30.59        1:05.34   
10  Johan Jedhammar  1987  S71    30.82        1:05.39   
11  Kim Bergström  1987  Västerås Simsällskap    30.52        1:05.56   
12  Elias Lindskog  1989  Ystads Simsällskap    31.29        1:05.63   
13  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    30.73        1:05.73   
14  Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    31.48        1:05.75   
15  Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    30.72        1:05.78   
16  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    31.11        1:05.79   
17  Viktor Sandin  1991  SK Ägir    31.34        1:05.96   
18  Simon Andersson  1989  Umeå Simsällskap    30.75        1:06.11   
19  Toni Galic  1989  Karlshamns Simklubb    31.30        1:06.33   
20  Christian Dahlström  1987  Solna Sundbybergs SS 04    31.15        1:06.45   
21  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.55        1:06.61   
22  Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.30        1:06.75   
23  Erik Löfgren-Bengtson  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.49        1:06.80   
24  Fredrik Hjelmberg  1990  Södertörns Simsällskap    31.72        1:06.95   
25  Bill Ellboj  1988  Simklubben Neptun    32.20        1:07.34   
26  Emil Nilsson  1989  Simklubben Triton    31.50        1:07.53   
27  Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    31.76        1:07.54   
28  Martin Brattmyr  1988  Härnösands Simsällskap    30.96        1:07.55   
29  Robin Hultgren  1990  Täby Sim    31.94        1:07.80   
30  Christoffer Arvidsson  1989  Värnamo Simsällskap    31.10        1:07.86   
31  Yassin Arif  1989  Spårvägen Simförening    32.04        1:08.01   
32  Alexander Halén  1988  Simklubben Ran    30.74        1:08.06   
33  Fredrik Hellström  1990  Väsby Simsällskap    32.51        1:08.18   
34  Daniel Nilsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    32.75        1:08.60   
35  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    32.29        1:09.27   
36  Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg    31.95        1:09.58   
Nisse Anttila  1987  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  20:49   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 12, 4X100m Frisim Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Väsby SS 3:39.88 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS 3:47.67 2003-11-27 
Mästerskapsrekord: LASS 3.47,67 2003 
Fjolårsmästare: Spårvägen SF 3.51,74 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Södertörns SS Lag 1  Södertörns Simsällskap            3:47.10  Nytt SJR 
  Fanny D Lillieström  1989      27.54  57.96      57.96   
  Sarah Sjöström  1993      27.13  56.90      1:54.86   
  Susannah Moonan  1987      26.37  56.47      2:51.33   
  Cecilia Sjöholm  1988      26.58  55.77      3:47.10   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:49.09   
  Sara Crifält  1991      27.77  57.56      57.56   
  Rebecka Palm  1990      27.38  57.25      1:54.81   
  Therése Bergström  1987      27.06  57.00      2:51.81   
  Sanna Öhgren  1991      27.57  57.28      3:49.09   
                     
Spårvägen S F  Spårvägen Simförening            3:49.12  TLB 
  Malin Hellström  1992      27.70  58.48      58.48   
  Stina Gardell  1990      26.48  55.46      1:53.94   
  Natasha Sundin  1990      26.98  57.13      2:51.07   
  Anna Åhlin  1991      27.75  58.05      3:49.12   
                     
Täby Sim Lag 1  Täby Sim            3:49.28   
  Sofie Jansson  1988      27.61  57.87      57.87   
  Sandra Jacobson  1989      26.84  55.81      1:53.68   
  Lovisa Ericsson  1993      27.87  58.67      2:52.35   
  Cecilia Rasmuson  1989      27.44  56.93      3:49.28   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            3:50.40   
  Hedvig Lestander  1988      27.30  57.66      57.66   
  Emilie Roslund  1987      26.86  57.16      1:54.82   
  Sara Sharp  1992      26.93  57.17      2:51.99   
  Elin Hardeland  1990      27.00  58.41      3:50.40   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:52.51   
  Sandra Hafström  1991      28.34  58.66      58.66   
  Ninni Arvidsson  1991      26.91  56.03      1:54.69   
  Jenny Mattsson  1989      27.95  59.10      2:53.79   
  Kim Gutestam  1989      28.35  58.72      3:52.51   
                     
SK Ägir Lag 1  SK Ägir            3:53.72   
  Ida Persson  1987      27.67  57.82      57.82   
  Lina Jansson  1987      27.18  57.56      1:55.38   
  Hanna Nygårds  1988      28.11  59.60      2:54.98   
  Catherina Bergman  1989      27.69  58.74      3:53.72   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            3:54.47   
  Paulina Sjöholm  1991      28.52  59.45      59.45   
  Hanna Lundström  1989      26.31  56.49      1:55.94   
  Malin Wiberg  1988      28.03  59.41      2:55.35   
  Elin Kjos  1988      27.68  59.12      3:54.47   
                     
                     
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  15:49   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 12, 4X100m Frisim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Väsby SS 3:39.88 2006-11-23 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS 3:47.67 2003-11-27 
Mästerskapsrekord: LASS 3.47,67 2003 
Fjolårsmästare: Spårvägen SF 3.51,74 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Södertörns SS Lag 1  Södertörns Simsällskap            3:49.17   
  Susannah Moonan  1987      27.05  56.75      56.75   
  Cecilia Sjöholm  1988      27.26  57.07      1:53.82   
  Sarah Sjöström  1993      27.49  57.83      2:51.65   
  Fanny D Lillieström  1989      27.32  57.52      3:49.17   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            3:50.88   
  Hedvig Lestander  1988      27.43  57.46      57.46   
  Emilie Roslund  1987      26.85  56.74      1:54.20   
  Elin Hardeland  1990      26.94  57.91      2:52.11   
  Emmy Larsson  1990      28.14  58.77      3:50.88   
                     
Täby Sim Lag 1  Täby Sim            3:52.56   
  Sofie Jansson  1988      28.21  58.33      58.33   
  Sandra Jacobson  1989      27.11  56.43      1:54.76   
  Lovisa Ericsson  1993      28.48  59.33      2:54.09   
  Cecilia Rasmuson  1989      28.23  58.47      3:52.56   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:52.59   
  Sanna Öhgren  1991      28.29  58.27      58.27   
  Sara Crifält  1991      27.29  57.09      1:55.36   
  Therése Bergström  1987      27.36  57.16      2:52.52   
  Sara Kinell  1992      28.74  1:00.07      3:52.59   
                     
SK Ägir Lag 1  SK Ägir            3:54.04   
  Catherina Bergman  1989      28.77  1:00.00      1:00.00   
  Ida Persson  1987      27.54  57.69      1:57.69   
  Hanna Nygårds  1988      28.16  59.44      2:57.13   
  Lina Jansson  1987      26.88  56.91      3:54.04   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            3:54.39   
  Hanna Lundström  1989      27.53  56.94      56.94   
  Elin Kjos  1988      28.15  59.75      1:56.69   
  Malin Wiberg  1988      28.21  59.10      2:55.79   
  Paulina Sjöholm  1991      27.78  58.60      3:54.39   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:54.41   
  Sandra Hafström  1991      28.64  59.29      59.29   
  Rebecka Ekelund  1992      29.35  1:00.55      1:59.84   
  Ninni Arvidsson  1991      26.62  55.65      2:55.49   
  Kim Gutestam  1989      28.32  58.92      3:54.41   
                     
Spårvägen S F  Spårvägen Simförening            3:54.80   
  Malin Hellström  1992      27.93  59.02      59.02   
  Stina Gardell  1990      26.62  56.05      1:55.07   
  Anna Åhlin  1991      28.25  58.96      2:54.03   
  Cecilia Malmgren  1989      29.24  1:00.77      3:54.80   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            3:55.77   
  Angelica Risebrandt  1987      27.53  58.28      58.28   
  Matilda Larsson  1988      28.21  59.78      1:58.06   
  Nathalie Abrahamsson  1990      27.64  57.40      2:55.46   
  Veronica Brännfeldt  1990      28.32  1:00.31      3:55.77   
                     
10  Linköpings ASS Lag 2  Linköpings Allmänna SS            3:56.37   
  Caroline Palm  1992      28.71  59.54      59.54   
  Johanna Söderholm  1990      28.68  59.36      1:58.90   
  Astrid Armgarth  1988      27.86  58.48      2:57.38   
  Frida Jakobsson  1992      28.12  58.99      3:56.37   
                     
11  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            3:58.17   
  Hanna Westrin  1991      28.17  59.54      59.54   
  Alexandra Johansson  1990      27.39  57.63      1:57.17   
  Josefina Lockner  1988      28.66  59.93      2:57.10   
  Emma Svanbäck  1987      28.86  1:01.07      3:58.17   
                     
12  Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            3:59.13   
  Isabelle Höglund  1990      28.32  59.80      59.80   
  Elin Harnebrandt  1988      28.62  59.13      1:58.93   
  Caroline Bornius  1992      29.40  1:00.69      2:59.62   
  Kristina Lundberg  1991      28.37  59.51      3:59.13   
                     
13  Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:59.87   
  Linda Pettersson  1991      28.25  59.11      59.11   
  Evelina Karlsson  1990      27.55  58.53      1:57.64   
  Malin Andersson  1991      27.51  59.57      2:57.21   
  Sara Niklasson  1990      29.87  1:02.66      3:59.87   
                     
14  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            4:00.81   
  Sofia Lärfars  1990      29.65  1:00.86      1:00.86   
  Vicki Galiamoutsa  1988      28.54  59.54      2:00.40   
  Josefin Karlsson  1991      28.97  1:00.47      3:00.87   
  Therese Weylandt  1990      28.48  59.94      4:00.81   
                     
15  Kristianstads SLS  Kristianstads SLS            4:02.00   
  Ellinor Bencsik  1989      28.98  1:01.37      1:01.37   
  Johanna Knutsson  1988      28.52  1:00.81      2:02.18   
  Nelly Nilsson  1987      28.29  58.39      3:00.57   
  Jenny Ask  1988      29.20  1:01.43      4:02.00   
                     
16  Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:02.05   
  Charlotte Nilsson  1989      29.45  1:00.99      1:00.99   
  Liz Hansson  1988      28.60  59.69      2:00.68   
  Mariel Cronström  1988      28.23  58.79      2:59.47   
  Alexandra Wallbäck  1989      29.56  1:02.58      4:02.05   
                     
17  SK Poseidon  Simklubben Poseidon            4:02.07   
  Astrid Svensson  1990      28.80  1:00.48      1:00.48   
  Viktoria Hyddmark  1988      28.31  59.24      1:59.72   
  Hanna Landgren  1988      29.06  1:00.46      3:00.18   
  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992      28.73  1:01.89      4:02.07   
                     
18  Södertörns SS Lag 2  Södertörns Simsällskap            4:02.98   
  Joanna Olsson  1990      30.02  1:01.62      1:01.62   
  Paulina Kuivalainen  1989      29.23  1:00.62      2:02.24   
  Rebecca Cripps  1991      28.84  1:00.04      3:02.28   
  Jeanette Björklund  1991      28.48  1:00.70      4:02.98   
                     
19  Sjöbo SS  Sjöbo Simsällskap            4:03.02   
  Sandra Nilsson  1988      28.64  59.68      59.68   
  Sandra Pettersson  1987      28.37  1:00.87      2:00.55   
  Johanna Larsson  1993      28.82  1:00.84      3:01.39   
  Matilda Larsson  1991      29.42  1:01.63      4:03.02   
                     
20  SK Ägir Lag 2  SK Ägir            4:03.23   
  Caroline Eriksson  1989      28.77  1:00.10      1:00.10   
  Towa Svärd  1987      28.75  1:00.65      2:00.75   
  Emma Angermund  1987      28.69  1:01.48      3:02.23   
  Lisa Johansson  1990      29.21  1:01.00      4:03.23   
                     
21  SK Hajen  Simklubben Hajen            4:04.45   
  Beatrice Svensson  1992      29.10  59.64      59.64   
  Malin Kersmark  1989      29.33  1:00.94      2:00.58   
  Emma Johansson  1991      28.94  1:01.18      3:01.76   
  Lovisa Mårtensson  1991      29.89  1:02.69      4:04.45   
                     
22  SK Triton  Simklubben Triton            4:05.41   
  Rebecca Holst  1991      28.94  1:00.67      1:00.67   
  Jessica Olsson  1991      30.02  1:01.97      2:02.64   
  Emilia Nordström  1993      29.27  1:02.02      3:04.66   
  Rebecca Noring  1993      28.96  1:00.75      4:05.41   
                     
23  SK Ran  Simklubben Ran            4:05.97   
  Maria Sandström  1990      30.37  1:02.68      1:02.68   
  Josefine Jönsson  1989      28.98  59.98      2:02.66   
  Petronella Edwardzon  1990      28.82  1:01.43      3:04.09   
  Ulrika Karlsson  1989      29.33  1:01.88      4:05.97   
                     
24  SK Laxen  Simklubben Laxen            4:07.35   
  Malin Ekstrand  1991      28.57  59.01      59.01   
  Sandra Franzén  1989      28.97  1:01.30      2:00.31   
  Nathalie Johansson  1988      29.89  1:02.78      3:03.09   
  Sofie Carlsson  1990      29.69  1:04.26      4:07.35   
                     
25  Täby Sim Lag 2  Täby Sim            4:08.01   
  Josephine Ewerbring  1991      29.29  1:02.43      1:02.43   
  Elin Lindström  1993      28.50  1:01.46      2:03.89   
  Fanny Varga  1990      29.68  1:01.85      3:05.74   
  Sara Jacobson  1993      30.17  1:02.27      4:08.01   
                     
26  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            4:09.03   
  Nathalie Stenquist  1991      29.34  1:01.38      1:01.38   
  Katarina Faxe  1990      29.64  1:02.01      2:03.39   
  Sara Zandihn  1988      29.40  1:03.19      3:06.58   
  Caroline Larsson  1987      29.99  1:02.45      4:09.03   
                     
27  Polisens IF  Polisens IF            4:10.61   
  Sara Trägårdh  1990      29.01  1:01.95      1:01.95   
  Ebba Rosenqvist  1989      29.94  1:01.96      2:03.91   
  Amanda Bouveng  1992      30.26  1:03.40      3:07.31   
  Emelie Ernstsson  1990      29.98  1:03.30      4:10.61   
                     
Stockholms KK  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
  Irene Eriksson  1990      29.23        1:02.38   
                     
                     
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:50   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 13, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Sundsvalls SS 7:17.06 1997-03-28 
Svenskt Rekord Juniorer: Malmö KK 7:24.50 2002-11-28 
Mästerskapsrekord: Malmö KK 7.24,50 2002 
Fjolårsmästare: Upsala S 7.37,14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Upsala S  Upsala Simsällskap            7:31.90   
  Christoffer Wikström  1987      52.86  1:49.51      1:49.51   
  Fredrik Öberg  1987      54.53  1:55.34      3:44.85   
  Sebastian Wikström  1988      53.63  1:52.59      5:37.44   
  Tomas Andersson  1988      55.32  1:54.46      7:31.90   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:32.54   
  Christoffer Wallin  1990      54.25  1:53.07      1:53.07   
  Henrik Sjöholm  1987      53.00  1:50.19      3:43.26   
  Christian Helgesson  1989      55.20  1:53.89      5:37.15   
  Marcus Sjöberg  1991      55.20  1:55.39      7:32.54   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            7:35.16   
  Kristoffer Brander  1989      56.02  1:55.15      1:55.15   
  Simon Frank  1990      53.97  1:53.28      3:48.43   
  Christoffer Stolt  1987      54.74  1:54.69      5:43.12   
  Pontus Flodqvist  1988      53.00  1:52.04      7:35.16   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            7:43.88   
  David Larsson  1989      55.70  1:53.76      1:53.76   
  David Palmqvist  1988      55.33  1:57.70      3:51.46   
  Mattias Carlsson  1990      54.09  1:52.76      5:44.22   
  Jesper Svensson  1990      57.41  1:59.66      7:43.88   
                     
Täby Sim  Täby Sim            7:46.07   
  Erik Håkansson  1988      54.94  1:55.33      1:55.33   
  Johan Johansson  1991      55.04  1:55.05      3:50.38   
  Joakim Lidman  1987      55.38  1:57.89      5:48.27   
  Atle Alkelin  1990      56.71  1:57.80      7:46.07   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            7:46.13   
  Johan Bengtsson  1991      55.87  1:56.74      1:56.74   
  Martin Persson  1988      54.66  1:54.46      3:51.20   
  Lennie Sahlström  1987      57.14  1:58.40      5:49.60   
  Patrik Wajnsztajn  1991      56.21  1:56.53      7:46.13   
                     
Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            7:46.85   
  Torbjörn Paulsson  1987      57.93  2:00.52      2:00.52   
  Adam Olsson  1988      56.10  1:57.27      3:57.79   
  Pontus Ericsson  1988      53.20  1:51.28      5:49.07   
  Markus Tilly  1989      55.83  1:57.78      7:46.85   
                     
Göteborg Sim  Göteborg Sim            7:49.01   
  Rickard Berglund  1987      55.96  1:55.52      1:55.52   
  Marcus Tuomela  1988      55.44  1:57.00      3:52.52   
  Anders Harnebrandt  1990      56.87  1:57.36      5:49.88   
  Dennis Gnutek  1989      57.07  1:59.13      7:49.01   
                     
                     
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  15:49   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 13, 4X200m Frisim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Sundsvalls SS 7:17.06 1997-03-28 
Svenskt Rekord Juniorer: Malmö KK 7:24.50 2002-11-28 
Mästerskapsrekord: Malmö KK 7.24,50 2002 
Fjolårsmästare: Upsala S 7.37,14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:43.77   
  Christian Helgesson  1989      56.28  1:54.62      1:54.62   
  Marcus Sjöberg  1991      56.00  1:56.98      3:51.60   
  Henrik Sjöholm  1987      53.42  1:52.34      5:43.94   
  Rickard Vagerstam  1990      56.87  1:59.83      7:43.77   
                     
Täby Sim  Täby Sim            7:45.15   
  Erik Håkansson  1988      55.59  1:53.47      1:53.47   
  Johan Johansson  1991      55.27  1:53.37      3:46.84   
  Joakim Lidman  1987      55.84  1:58.75      5:45.59   
  Atle Alkelin  1990      58.50  1:59.56      7:45.15   
                     
Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            7:45.55   
  Markus Tilly  1989      57.85  2:00.08      2:00.08   
  Adam Olsson  1988      56.00  1:54.77      3:54.85   
  Pontus Ericsson  1988      54.47  1:52.42      5:47.27   
  Torbjörn Paulsson  1987      59.04  1:58.28      7:45.55   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            7:45.63   
  Robin Johansson  1990      56.86  1:58.97      1:58.97   
  Fredrik Öberg  1987      55.36  1:56.25      3:55.22   
  Sebastian Wikström  1988      54.61  1:54.19      5:49.41   
  Tomas Andersson  1988      55.30  1:56.22      7:45.63   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            7:45.71   
  Kristoffer Brander  1989      57.98  1:56.18      1:56.18   
  Simon Frank  1990      55.24  1:54.05      3:50.23   
  Christoffer Stolt  1987      55.70  1:56.36      5:46.59   
  Johnny Tour  1989      57.05  1:59.12      7:45.71   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            7:49.01   
  Johan Bengtsson  1991      56.34  1:55.91      1:55.91   
  Lennie Sahlström  1987      56.50  1:58.71      3:54.62   
  Patrik Wajnsztajn  1991      56.61  1:57.76      5:52.38   
  Martin Persson  1988      57.60  1:56.63      7:49.01   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            7:49.13   
  David Larsson  1989      55.29  1:53.01      1:53.01   
  Jesper Svensson  1990      57.92  1:59.70      3:52.71   
  Mattias Carlsson  1990      54.47  1:54.24      5:46.95   
  Kristian Mandel  1987      57.72  2:02.18      7:49.13   
                     
Göteborg Sim  Göteborg Sim            7:49.53   
  Rickard Berglund  1987      57.27  1:56.68      1:56.68   
  Marcus Tuomela  1988      56.46  1:56.62      3:53.30   
  Anders Harnebrandt  1990      56.55  1:57.29      5:50.59   
  Dennis Gnutek  1989      56.34  1:58.94      7:49.53   
                     
Norrköpings KK Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            7:51.53   
  Björn Gunnarsson  1989      55.18  1:57.06      1:57.06   
  Christian Dimell  1989      57.05  1:57.62      3:54.68   
  Ponthus Sandell  1990      56.03  1:56.56      5:51.24   
  John Gunnarsson  1990      56.34  2:00.29      7:51.53   
                     
10  Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            7:52.81   
  Sebastian Fronczak  1988      56.73  1:57.09      1:57.09   
  Pelle Schöld  1987      54.33  1:57.61      3:54.70   
  Tobias Törnström  1988      57.08  1:57.58      5:52.28   
  Zacharias Sjöberg  1991      57.57  2:00.53      7:52.81   
                     
11  Ystads SS  Ystads Simsällskap            7:53.18   
  Robbin Steén  1987      55.44  1:55.40      1:55.40   
  Markus Guldstrand  1988      55.44  1:54.88      3:50.28   
  Anton Rosén  1991      57.33  2:00.14      5:50.42   
  David Christoffersson  1988      58.19  2:02.76      7:53.18   
                     
12  Örebro S A  Örebro Simallians            7:54.07   
  Joachim Wiking  1987      56.53  1:56.97      1:56.97   
  Lukas Gamerov  1989      58.01  1:58.90      3:55.87   
  Anders Hagström  1988      57.98  2:00.03      5:55.90   
  Joakim Kling  1991      56.18  1:58.17      7:54.07   
                     
13  SK Ran  Simklubben Ran            7:56.44   
  Tobias Hedberg  1990      58.34  2:03.07      2:03.07   
  Jesper Åkesson  1988      54.81  1:54.53      3:57.60   
  Fredrik Christensson  1988      59.04  2:01.28      5:58.88   
  Andreas Nilsson  1990      56.64  1:57.56      7:56.44   
                     
14  Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:58.33   
  Tim Arnesen  1987      57.85  1:59.03      1:59.03   
  Robin Andréasson  1988      53.81  1:51.66      3:50.69   
  Niklas Löfgren  1989      58.88  2:02.44      5:53.13   
  Petter Lindahl  1990      59.08  2:05.20      7:58.33   
                     
15  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            8:00.35   
  Jonathan Gustavsson  1991      57.25  1:57.82      1:57.82   
  Oskar Nordstrand  1991      56.98  1:59.73      3:57.55   
  Alexander Åberg  1991      59.57  2:02.26      5:59.81   
  Magnus Lundgren  1991      58.93  2:00.54      8:00.35   
                     
16  Skövde SS  Skövde Simsällskap            8:03.25   
  Kristofer Hägg  1987      57.44  1:58.49      1:58.49   
  Mattias Thorsell  1989      56.29  2:00.55      3:59.04   
  Karl Åhs  1988      57.44  2:01.34      6:00.38   
  Gabriel Bertrand  1992      59.14  2:02.87      8:03.25   
                     
17  Karlstads SS  Karlstads Simsällskap            8:04.50   
  Fredrik Ingmarsson  1988      57.35  2:01.31      2:01.31   
  Anders Melin  1988      55.56  1:58.39      3:59.70   
  Marcus Åberg  1988      58.72  2:02.89      6:02.59   
  Viktor Andersson  1991      56.65  2:01.91      8:04.50   
                     
18  Polisens IF  Polisens IF            8:05.07   
  Mikael Karlsson  1987      56.20  1:59.32      1:59.32   
  David Ernstsson  1992      57.37  1:58.76      3:58.08   
  Niklas Jonsson  1988      57.72  2:01.46      5:59.54   
  Anton Marcusson  1989      59.87  2:05.53      8:05.07   
                     
19  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            8:13.45   
  Johan Ivarsson  1990      56.78  1:58.01      1:58.01   
  Carl Wikblom  1987      56.11  1:59.31      3:57.32   
  Steven Liu  1987      57.07  2:04.36      6:01.68   
  Niklas Hägglund  1990      1:04.09  2:11.77      8:13.45   
                     
20  Norrköpings KK Lag 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            8:18.58   
  Marcus Lindström  1989      57.77  2:01.81      2:01.81   
  Simon Skoglund  1991      1:01.14  2:06.64      4:08.45   
  Mikael Wåhlin  1989      58.53  2:02.90      6:11.35   
  Jimmy Hertzman  1991      59.81  2:07.23      8:18.58   
                     
                     
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:03   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 14, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Neptun 1:27.96 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS 1:30.93 2002-11-29 
Mästerskapsrekord: LASS 1.30,93 2002 
Fjolårsmästare: Upsala S 1.32,45 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:30.78  Nytt SJR 
  Tomas Andersson  1988      23.62        23.62   
  Christoffer Wikström  1987      21.80        45.42   
  Sebastian Wikström  1988      22.07        1:07.49   
  Fredrik Öberg  1987      23.29        1:30.78   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:31.76   
  Pontus Flodqvist  1988      22.86        22.86   
  Niklas Tour  1989      22.91        45.77   
  Christoffer Stolt  1987      23.19        1:08.96   
  Alexander Nyström  1990      22.80        1:31.76   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            1:32.80   
  Kristofer Johansson  1987      23.12        23.12   
  Pelle Schöld  1987      23.28        46.40   
  Jacob Nordin  1988      22.86        1:09.26   
  Sebastian Fronczak  1988      23.54        1:32.80   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            1:33.43   
  Daniel Lorentzon  1988      24.17        24.17   
  David Larsson  1989      22.42        46.59   
  Mattias Carlsson  1990      23.49        1:10.08   
  Kristian Mandel  1987      23.35        1:33.43   
                     
Täby Sim Lag 1  Täby Sim            1:33.87   
  Erik Håkansson  1988      24.06        24.06   
  Johan Johansson  1991      22.95        47.01   
  Joakim Lidman  1987      23.52        1:10.53   
  Simon Pellfolk  1990      23.34        1:33.87   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:35.15   
  Jonathan Parsman  1988      24.36        24.36   
  Mikael Norberg  1987      23.48        47.84   
  Mikael Axenbo  1987      23.35        1:11.19   
  Orestes Trigero  1988      23.96        1:35.15   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:35.67   
  Henrik Sjöholm  1987      23.66        23.66   
  Christian Helgesson  1989      23.61        47.27   
  Christoffer Wallin  1990      24.24        1:11.51   
  Michael Westerlund  1987      24.16        1:35.67   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            1:35.97   
  Daniel Nilsson  1989      23.74        23.74   
  Lennie Sahlström  1987      23.53        47.27   
  Martin Persson  1988      24.37        1:11.64   
  Daniel Hellberg  1990      24.33        1:35.97   
                     
                     
 
Resultat Gren 14 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:08   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 14, 4X50m Frisim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Neptun 1:27.96 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS 1:30.93 2002-11-29 
Mästerskapsrekord: LASS 1.30,93 2002 
Fjolårsmästare: Upsala S 1.32,45 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:33.16   
  Pontus Flodqvist  1988      23.12        23.12   
  Niklas Tour  1989      23.19        46.31   
  Christoffer Stolt  1987      23.42        1:09.73   
  Alexander Nyström  1990      23.43        1:33.16   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            1:34.38   
  Kristofer Johansson  1987      23.59        23.59   
  Pelle Schöld  1987      23.76        47.35   
  Sebastian Fronczak  1988      23.73        1:11.08   
  Jacob Nordin  1988      23.30        1:34.38   
                     
Täby Sim Lag 1  Täby Sim            1:34.38   
  Simon Pellfolk  1990      24.50        24.50   
  Erik Håkansson  1988      23.60        48.10   
  Johan Johansson  1991      23.10        1:11.20   
  Joakim Lidman  1987      23.18        1:34.38   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            1:34.68   
  Kristian Mandel  1987      24.40        24.40   
  David Larsson  1989      22.76        47.16   
  Daniel Lorentzon  1988      23.67        1:10.83   
  Mattias Carlsson  1990      23.85        1:34.68   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:34.71   
  Tomas Andersson  1988      23.89        23.89   
  Sebastian Wikström  1988      23.02        46.91   
  Fredrik Öberg  1987      23.40        1:10.31   
  Christoffer Wikström  1987      24.40        1:34.71   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:35.40   
  Mikael Axenbo  1987      23.97        23.97   
  Mikael Norberg  1987      23.93        47.90   
  Jonathan Parsman  1988      23.84        1:11.74   
  Orestes Trigero  1988      23.66        1:35.40   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:35.81   
  Christian Helgesson  1989      24.52        24.52   
  Henrik Sjöholm  1987      23.11        47.63   
  Christoffer Wallin  1990      24.05        1:11.68   
  Michael Westerlund  1987      24.13        1:35.81   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            1:35.82   
  Martin Persson  1988      24.81        24.81   
  Daniel Nilsson  1989      23.07        47.88   
  Lennie Sahlström  1987      23.65        1:11.53   
  Daniel Hellberg  1990      24.29        1:35.82   
                     
Spårvägen S F  Spårvägen Simförening            1:36.04   
  Stefan Sandberg  1987      24.25        24.25   
  Rasmus Hellström  1988      23.71        47.96   
  Konstantin Sundin  1987      23.95        1:11.91   
  Martin Escobar  1987      24.13        1:36.04   
                     
10  SK Ran  Simklubben Ran            1:36.50   
  Jesper Åkesson  1988      23.42        23.42   
  Andreas Nilsson  1990      24.33        47.75   
  Marcus Lomryd  1990      24.26        1:12.01   
  Fredrik Christensson  1988      24.49        1:36.50   
                     
11  Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:36.66   
  Björn Gunnarsson  1989      23.90        23.90   
  Ponthus Sandell  1990      24.52        48.42   
  Nikola Stojmenovic  1988      23.83        1:12.25   
  Christian Dimell  1989      24.41        1:36.66   
                     
12  Umeå SS  Umeå Simsällskap            1:37.27   
  Johan Sjöström  1988      24.41        24.41   
  Lauri Salonen  1987      24.65        49.06   
  Andreas Hulander  1988      23.62        1:12.68   
  Peter Boman  1987      24.59        1:37.27   
                     
13  SK Lödde  Simklubben Lödde            1:37.48   
  Mikael Ramkvist  1988      24.48        24.48   
  Rasmus Brock  1988      23.76        48.24   
  Mattias Lundberg  1988      24.24        1:12.48   
  Erik Åkesson  1990      25.00        1:37.48   
                     
14  Göteborg Sim  Göteborg Sim            1:37.79   
  Marcus Tuomela  1988      24.59        24.59   
  Dennis Gnutek  1989      23.70        48.29   
  Anders Harnebrandt  1990      24.97        1:13.26   
  Rickard Berglund  1987      24.53        1:37.79   
                     
15  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:37.83   
  Bill Ellboj  1988      24.96        24.96   
  Kristoffer Brander  1989      24.11        49.07   
  Simon Frank  1990      24.56        1:13.63   
  Magnus Lundgren  1991      24.20        1:37.83   
                     
16  Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            1:37.97   
  Markus Tilly  1989      24.57        24.57   
  Pontus Ericsson  1988      24.14        48.71   
  Martin Söderström  1989      24.72        1:13.43   
  Torbjörn Paulsson  1987      24.54        1:37.97   
                     
17  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            1:38.07   
  Johan Ivarsson  1990      24.30        24.30   
  Carl Wikblom  1987      23.60        47.90   
  Steven Liu  1987      24.73        1:12.63   
  Niklas Hägglund  1990      25.44        1:38.07   
                     
18  Täby Sim Lag 2  Täby Sim            1:38.08   
  Jacob Molin  1990      25.43        25.43   
  Filip Falkenborn  1990      24.11        49.54   
  Robin Hultgren  1990      23.92        1:13.46   
  Sebastian Holmberg  1991      24.62        1:38.08   
                     
19  Skövde SS  Skövde Simsällskap            1:38.55   
  Mattias Thorsell  1989      23.96        23.96   
  Kristofer Hägg  1987      24.45        48.41   
  Karl Åhs  1988      24.64        1:13.05   
  Christian Johansson  1988      25.50        1:38.55   
                     
20  SK Laxen  Simklubben Laxen            1:39.67   
  Robin Henriksson  1987      23.74        23.74   
  Samir Yosufi  1987      24.58        48.32   
  Patrik Olsson  1990      25.61        1:13.93   
  David Holmberg  1988      25.74        1:39.67   
                     
                     
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:43   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1992-12-22 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
Mästerskapsrekord: Hanna Eriksson Södertälje SS 1.01,82 2001 
Fjolårsmästare: Sara Thydén Kalmar S 1.03,11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    28.64        1:02.38   
Katarina Tour  1987  Simklubben Neptun    29.21        1:02.92   
Emilie Roslund  1987  Umeå Simsällskap    29.89        1:03.78   
Josefin Wede  1987  Linköpings Allmänna SS    30.24        1:04.95   
Susannah Moonan  1987  Södertörns Simsällskap    29.30        1:05.08   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    30.30        1:05.13   
Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb    30.20        1:05.38   
Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran    31.15        1:06.17   
                     
 
Resultat Gren 15 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:14   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1992-12-22 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
Mästerskapsrekord: Hanna Eriksson Södertälje SS 1.01,82 2001 
Fjolårsmästare: Sara Thydén Kalmar S 1.03,11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    29.28        1:04.20   
Katarina Tour  1987  Simklubben Neptun    29.47        1:04.22   
Emilie Roslund  1987  Umeå Simsällskap    29.75        1:04.32   
Susannah Moonan  1987  Södertörns Simsällskap    29.00        1:04.49   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    30.38        1:04.81   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    29.72        1:05.21   
Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb    30.30        1:05.57   
Josefin Wede  1987  Linköpings Allmänna SS    30.52        1:06.00   
Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran    31.30        1:06.06   
10  Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening    29.35        1:06.64   
11  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    29.88        1:06.79   
12  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.41        1:07.56   
13  Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    30.10        1:07.74   
14  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.82        1:07.79   
15  Astrid Svensson  1990  Simklubben Poseidon    30.37        1:08.58   
16  Ida Andersson  1989  Simsällskapet Delfin    31.37        1:08.76   
                     
 
Resultat Gren 15 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:14   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1992-12-22 
Svenskt Rekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
Mästerskapsrekord: Hanna Eriksson Södertälje SS 1.01,82 2001 
Fjolårsmästare: Sara Thydén Kalmar S 1.03,11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emilie Roslund  1987  Umeå Simsällskap    30.24        1:04.67   
Susannah Moonan  1987  Södertörns Simsällskap    28.93        1:05.16   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    30.02        1:06.07   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    30.84        1:06.12   
Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb    31.04        1:06.13   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    30.22        1:06.28   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    29.91        1:06.48   
Josefine Jönsson  1989  Simklubben Ran    31.20        1:06.50   
Katarina Tour  1987  Simklubben Neptun    30.41        1:07.02   
10  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.64        1:07.18   
11  Josefin Wede  1987  Linköpings Allmänna SS    30.53        1:07.54   
12  Lina Jansson  1987  SK Ägir    31.35        1:07.70   
13  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.27        1:07.71   
14  Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    30.68        1:07.92   
15  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    30.86        1:08.00   
16  Viktoria Hyddmark  1988  Simklubben Poseidon    30.19        1:08.11   
17  Astrid Svensson  1990  Simklubben Poseidon    30.13        1:08.12   
18  Emma Svanbäck  1987  Sundsvalls Simsällskap    31.34        1:08.74   
19  Ida Andersson  1989  Simsällskapet Delfin    31.57        1:09.06   
20  Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap    32.25        1:09.09   
21  Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening    29.87        1:09.11   
                     
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:32   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Mästerskapsrekord: Pontus Renholm Polisens IF 1.59,32 2004 
Fjolårsmästare: Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 2.03,27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening    27.73  57.58  1:28.51    2:00.62   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    28.94  59.81  1:31.50    2:03.03   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    28.80  59.92  1:31.77    2:03.43   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    29.75  1:01.07  1:32.34    2:03.69   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.34  1:00.52  1:32.85    2:04.47   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    29.90  1:01.69  1:33.70    2:05.32   
Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    29.66  1:01.28  1:33.21    2:06.04   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    29.53  1:01.31  1:33.92    2:06.81   
                     
 
Resultat Gren 16 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:27   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Mästerskapsrekord: Pontus Renholm Polisens IF 1.59,32 2004 
Fjolårsmästare: Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 2.03,27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening    28.76  59.29  1:31.14    2:03.49   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.61  1:00.95  1:32.46    2:03.82   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    30.36  1:01.53  1:33.18    2:04.32   
Mattias Carlsson  1990  Skäret Simsällskap    30.23  1:02.39  1:35.20    2:05.15   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    29.59  1:01.52  1:34.08    2:05.47   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    30.56  1:02.53  1:33.64    2:05.63   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    29.43  1:01.00  1:33.09    2:05.83   
Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    29.83  1:01.25  1:33.29    2:06.59   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    29.71  1:01.93  1:34.77    2:07.08   
10  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    29.83  1:02.56  1:35.67    2:07.41   
11  Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    30.10  1:01.95  1:34.53    2:07.64   
12  Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.82  1:01.41  1:33.83    2:08.05   
13  Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    30.92  1:03.15  1:35.98    2:08.38   
14  Jonathan Gustavsson  1991  Simklubben Neptun    30.25  1:02.99  1:36.34    2:09.24   
15  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.92  1:02.13  1:35.70    2:09.46   
16  Sebastian Bertholdsson  1988  Örebro Simallians    31.05  1:03.61  1:37.25    2:10.95   
17  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    30.33  1:03.03  1:36.63    2:11.02   
18  David Ernstsson  1992  Polisens IF    31.75  1:05.23  1:39.17    2:11.74   
19  Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    30.45  1:04.30  1:38.68    2:12.39   
20  Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    30.94  1:04.39  1:38.32    2:12.63   
21  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap    31.13  1:04.28  1:38.60    2:12.93   
22  Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    33.04  1:08.62  1:40.63    2:12.96   
23  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    30.69  1:03.93  1:38.72    2:13.20   
24  Henric Selméus  1990  Föreningen Österlen Sim    31.25  1:04.50  1:38.96    2:14.12   
25  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    30.89  1:04.56  1:39.41    2:14.58   
26  Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.95  1:05.91  1:40.50    2:14.69   
27  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    30.41  1:04.41  1:39.83    2:14.95   
28  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap    31.15  1:05.80  1:40.76    2:15.44   
29  Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    32.14  1:06.45  1:41.55    2:16.03   
30  Jonas Eklund  1988  Norrtälje Simklubb    31.11  1:05.18  1:40.37    2:16.14   
31  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    31.54  1:05.77  1:40.82    2:17.44   
32  Daniel Hellberg  1990  Malmö Kappsimningsklubb    31.82  1:06.08  1:42.09    2:18.78   
                     
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:17   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 2:19.64 2003-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:25.04 2001-12-14 
Mästerskapsrekord: Josefin Wede SK Sydsim 2.27,31 2005 
Fjolårsmästare: Sandra Jacobson Täby Sim 2.29,00 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    33.31  1:10.37  1:48.75    2:26.80  Nytt MR 
Sandra Jacobson  1989  Täby Sim    34.48  1:11.31  1:48.82    2:27.20   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    33.94  1:12.11  1:51.88    2:31.71   
Emilie Roslund  1987  Umeå Simsällskap    34.63  1:13.30  1:52.25    2:31.90   
Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap    34.68  1:12.97  1:52.18    2:32.52   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.68  1:14.59  1:54.35    2:34.83   
Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim    35.37  1:15.06  1:56.45    2:38.16   
Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    35.89  1:15.64  1:57.22    2:38.57   
                     
 
Resultat Gren 17 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:44   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Emma Igelström (1980) 2:19.64 2003-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:25.04 2001-12-14 
Mästerskapsrekord: Josefin Wede SK Sydsim 2.27,31 2005 
Fjolårsmästare: Sandra Jacobson Täby Sim 2.29,00 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sandra Jacobson  1989  Täby Sim    34.84  1:12.57  1:51.10    2:29.77   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    34.90  1:14.07  1:54.19    2:32.65   
Emilie Roslund  1987  Umeå Simsällskap    35.25  1:13.79  1:53.21    2:33.03   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    34.38  1:13.30  1:53.29    2:34.45   
Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap    35.39  1:14.91  1:55.24    2:35.59   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.98  1:15.07  1:55.18    2:36.05   
Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    35.93  1:15.60  1:55.91    2:36.28   
Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim    34.92  1:14.27  1:54.71    2:36.98   
Therese Ek  1990  Ystads Simsällskap    35.57  1:15.27  1:56.04    2:37.49   
10  Joline Höglund  1988  Göteborg Sim    35.40  1:15.00  1:56.13    2:37.85   
11  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.52  1:16.45  1:56.74    2:38.07   
12  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.25  1:16.46  1:57.21    2:38.34   
13  Emelie Bolin  1988  Simklubben Nautilus    36.28  1:15.76  1:56.71    2:39.06   
14  Emma Knight  1987  Ystads Simsällskap    36.22  1:16.66  1:58.11    2:39.75   
15  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.63  1:17.57  1:59.15    2:40.82   
16  Caroline Andersson  1989  Kristianstads SLS    36.42  1:16.77  1:58.43    2:40.83   
17  Nathalie Abrahamsson  1990  Skäret Simsällskap    36.20  1:16.65  1:58.25    2:41.00   
18  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb    36.16  1:16.18  1:58.04    2:41.07   
19  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    36.84  1:17.67  1:59.07    2:41.08   
20  Josefin Wede  1987  Linköpings Allmänna SS    37.33  1:18.18  1:59.95    2:41.76   
21  Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    37.04  1:18.23  1:59.62    2:42.04   
22  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap    36.89  1:18.02  2:00.27    2:42.35   
23  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    36.40  1:17.47  2:00.05    2:42.83   
24  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    36.62  1:18.39  2:00.56    2:42.98   
25  Sofie Claesson  1990  Linköpings Allmänna SS    35.75  1:16.39  1:59.16    2:43.17   
26  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.84  1:17.22  1:59.73    2:43.19   
27  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    36.09  1:16.71  1:59.37    2:43.43   
28  Ida Kjos  1988  Simklubben Neptun    36.96  1:18.28  2:00.71    2:43.71   
29  Anna Ottosson-Bixo  1991  Västerås Simsällskap    37.21  1:18.76  2:01.36    2:44.03   
30  Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    35.53  1:16.29  1:59.48    2:44.06   
31  Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus    36.85  1:17.61  2:00.24    2:44.23   
32  Liza Minnhagen  1989  Kristianstads SLS    37.51  1:19.24  2:02.30    2:46.51   
33  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    38.18  1:21.38  2:05.03    2:48.63   
34  Erica Pettersson  1988  S71    37.68  1:20.12  2:03.97    2:49.07   
                     
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:27   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 18, 400m Frisim Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:05.40 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
Mästerskapsrekord: Ann Berglund Jönköpings SS 4.12,72 2000 
Fjolårsmästare: Stina Gardell Spårvägen SF 4.15,71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    1:02.35  2:07.44  3:10.87    4:14.95   
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    1:01.77  2:06.12  3:11.00    4:16.54   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    1:00.04  2:05.33  3:11.92    4:18.56   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:02.42  2:08.09  3:14.01    4:20.03   
Angelica Risebrandt  1987  Skäret Simsällskap    1:01.63  2:07.77  3:15.26    4:23.59   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:03.57  2:10.38  3:18.05    4:26.05   
Kim Axeldal  1989  Ystads Simsällskap    1:03.89  2:11.53  3:20.63    4:29.34   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    1:03.01  2:11.25  3:21.63    4:31.88   
                     
 
Resultat Gren 18 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 18, 400m Frisim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:05.40 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
Mästerskapsrekord: Ann Berglund Jönköpings SS 4.12,72 2000 
Fjolårsmästare: Stina Gardell Spårvägen SF 4.15,71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:02.86  2:08.38  3:14.25    4:20.14   
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    1:03.16  2:08.86  3:15.20    4:21.53   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    1:03.12  2:09.48  3:16.31    4:24.28   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    1:03.47  2:10.60  3:17.29    4:24.56   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:03.47  2:09.95  3:17.39    4:25.35   
Angelica Risebrandt  1987  Skäret Simsällskap    1:03.39  2:10.14  3:17.96    4:26.22   
Kim Axeldal  1989  Ystads Simsällskap    1:03.34  2:10.23  3:18.40    4:26.71   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    1:03.84  2:11.75  3:20.45    4:28.71   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    1:03.26  2:10.64  3:19.51    4:28.91   
10  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.88  2:13.27  3:21.69    4:29.10   
11  Nelly Nilsson  1987  Kristianstads SLS    1:04.42  2:12.78  3:21.84    4:29.22   
12  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    1:04.22  2:12.44  3:20.97    4:29.63   
13  Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:04.12  2:12.74  3:22.10    4:30.78   
14  Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:05.27  2:13.75  3:23.17    4:31.65   
15  Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:05.32  2:14.00  3:23.72    4:32.33   
16  Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    1:05.20  2:15.21  3:25.15    4:32.37   
17  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:05.00  2:13.97  3:24.62    4:33.19   
18  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    1:03.76  2:12.94  3:23.33    4:33.48   
19  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.82  2:14.98  3:25.33    4:34.18   
20  Therese Weylandt  1990  Simklubben Neptun    1:05.00  2:15.13  3:25.08    4:34.46   
21  Nathalie Stenquist  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.58  2:15.25  3:25.73    4:35.74   
22  Jenny Mattsson  1989  Helsingborgs Simsällskap    1:05.64  2:15.86  3:26.71    4:35.85   
23  Vanessa Ljungdahl  1991  Trelleborgs Simsällskap    1:05.29  2:14.29  3:24.90    4:36.11   
24  Isabell Nyström  1988  Simklubben Neptun    1:04.47  2:14.32  3:25.65    4:36.12   
25  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    1:06.55  2:15.69  3:26.52    4:37.06   
26  Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    1:05.61  2:14.75  3:25.87    4:37.81   
27  Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:05.21  2:15.06  3:26.35    4:38.01   
28  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    1:03.63  2:14.21  3:26.68    4:40.32   
29  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:06.50  2:17.62  3:28.79    4:40.64   
30  Amanda Fischer  1989  Upsala Simsällskap    1:05.08  2:15.68  3:28.61    4:43.72   
Katarina Faxe  1990  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:39   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 53.97 2006-04-09 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
Mästerskapsrekord: Erik Dorch LASS 55,34 2002 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 57,24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    25.64        55.64   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    26.99        58.33   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    27.43        58.44   
Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    27.19        59.21   
Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    27.65        59.28   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    27.60        59.31   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    28.20        59.60   
Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    27.75        59.63   
                     
 
Resultat Gren 19 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:19   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 53.97 2006-04-09 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
Mästerskapsrekord: Erik Dorch LASS 55,34 2002 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 57,24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    26.15        58.81   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    27.45        58.89   
Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    27.58        59.13   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    27.54        59.17   
Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    27.37        59.31   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    28.21        59.40   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    27.19        59.42   
Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    27.10        59.85   
Rasmus Brock  1988  Simklubben Lödde    27.95        1:00.01   
10  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    28.28        1:00.03   
11  Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.53        1:00.30   
12  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    28.16        1:00.40   
13  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS    28.90        1:00.83   
14  Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    28.45        1:01.18   
15  Martin Brattmyr  1988  Härnösands Simsällskap    28.43        1:01.32   
16  Daniel Lundahl  1991  Sösdala Simsällskap    28.45        1:02.59   
                     
 
Resultat Gren 19 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:12   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Stefan Nystrand (1981) 53.97 2006-04-09 
Svenskt Rekord Juniorer: Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
Mästerskapsrekord: Erik Dorch LASS 55,34 2002 
Fjolårsmästare: Christoffer Wikström Upsala S 57,24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    27.32        59.58   
Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    28.28        59.72   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    28.67        59.90   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    28.79        59.97   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    27.65        1:00.04   
Rasmus Brock  1988  Simklubben Lödde    27.99        1:00.05   
Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    28.04        1:00.09   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    27.73        1:00.21   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    28.14        1:00.23   
10  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    28.32        1:00.30   
11  Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    28.55        1:00.87   
12  Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.28        1:01.01   
13  Martin Brattmyr  1988  Härnösands Simsällskap    28.78        1:01.16   
14  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS    28.83        1:01.31   
15  Daniel Lundahl  1991  Sösdala Simsällskap    28.31        1:01.49   
16  Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    29.29        1:01.51   
17  Erik Håkansson  1988  Täby Sim    28.21        1:01.53   
18  Daniel Callbo  1988  Turebergs Simklubb    28.51        1:01.61   
19  Simon Pellfolk  1990  Täby Sim    28.27        1:01.67   
20  Kristoffer Brander  1989  Simklubben Neptun    29.00        1:03.26   
21  Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    31.38        1:08.49   
Nisse Anttila  1987  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:41   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Magdalena Kuras (1988) 24.90 2006-12-10 
Mästerskapsrekord: Helena Åberg Helsingborgs S 25,68 1988 
Fjolårsmästare: Hedvig Lestander Umeå SS 25,91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            25.25  Nytt MR 
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            25.72   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            25.79   
Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun            25.85   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            26.00   
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap            26.12   
Lina Jansson  1987  SK Ägir            26.22   
Ida Persson  1987  SK Ägir            26.59   
                     
 
Resultat Gren 20 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:06   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Magdalena Kuras (1988) 24.90 2006-12-10 
Mästerskapsrekord: Helena Åberg Helsingborgs S 25,68 1988 
Fjolårsmästare: Hedvig Lestander Umeå SS 25,91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            25.40   
Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun            25.96   
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap            26.09   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            26.09   
Lina Jansson  1987  SK Ägir            26.10   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            26.14   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            26.18   
Ida Persson  1987  SK Ägir            26.30   
Susannah Moonan  1987  Södertörns Simsällskap            26.39   
10  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim            26.55   
11  Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            26.64   
12  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            26.65   
13  Cecilia Sjöholm  1988  Södertörns Simsällskap            26.68   
14  Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap            26.70   
15  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            26.85   
16  Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap            26.92   
                     
 
Resultat Gren 20 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:17   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer: Magdalena Kuras (1988) 24.90 2006-12-10 
Mästerskapsrekord: Helena Åberg Helsingborgs S 25,68 1988 
Fjolårsmästare: Hedvig Lestander Umeå SS 25,91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            25.53  Nytt MR 
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            26.17   
Hanna Lundström  1989  Simklubben Neptun            26.33   
Lina Jansson  1987  SK Ägir            26.41   
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap            26.48   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            26.51   
Ida Persson  1987  SK Ägir            26.52   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim            26.58   
Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap            26.59   
10  Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            26.63   
11  Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            26.68   
12  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            26.70   
12  Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap            26.70   
14  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            26.71   
15  Cecilia Sjöholm  1988  Södertörns Simsällskap            26.79   
16  Susannah Moonan  1987  Södertörns Simsällskap            26.81   
17  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            26.85   
18  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.90   
19  Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim            26.94   
20  Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap            27.04   
21  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb            27.12   
22  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            27.15   
23  Malin Hellström  1992  Spårvägen Simförening            27.25   
24  Elin Hardeland  1990  Umeå Simsällskap            27.29   
24  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS            27.29   
26  Astrid Svensson  1990  Simklubben Poseidon            27.31   
27  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.34   
28  Carin Olsson  1991  Karlshamns Simklubb            27.42   
29  Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim            27.43   
30  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.45   
31  Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb            27.48   
32  Vicki Galiamoutsa  1988  Simklubben Neptun            27.49   
33  Sara Widgren  1991  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.58   
34  Madeleine Eriksson  1989  Västerås Simsällskap            27.68   
35  Hanna Nygårds  1988  SK Ägir            27.69   
36  Catherina Bergman  1989  SK Ägir            27.73   
37  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap            27.79   
38  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap            27.92   
39  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim            28.32   
40  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.50   
                     
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:45   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer: Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
Mästerskapsrekord: Marcus Piehl LASS 23,93 2004 
Fjolårsmästare: Pontus Flodqvist SK Neptun 24,83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            24.54   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.68   
Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS            25.02   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            25.30   
Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            25.36   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.38   
Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap            25.38   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            25.66   
                     
 
Resultat Gren 21 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:10   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Semifinaler 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer: Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
Mästerskapsrekord: Marcus Piehl LASS 23,93 2004 
Fjolårsmästare: Pontus Flodqvist SK Neptun 24,83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.18   
Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            25.30   
Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS            25.43   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            25.57   
Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap            25.57   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.59   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            25.66   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            25.80   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim            25.83   
10  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            25.92   
10  Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap            25.92   
12  Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap            26.11   
13  Orestes Trigero  1988  Södertörns Simsällskap            26.12   
14  Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS            26.19   
15  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap            26.29   
16  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            26.61   
                     
 
Resultat Gren 21 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:24   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer: Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
Mästerskapsrekord: Marcus Piehl LASS 23,93 2004 
Fjolårsmästare: Pontus Flodqvist SK Neptun 24,83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.10   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            25.40   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            25.41   
Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS            25.43   
Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap            25.48   
Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            25.55   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.74   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim            25.74   
Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap            25.77   
10  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            25.78   
11  Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap            25.94   
12  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap            26.00   
13  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            26.04   
14  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            26.05   
15  Orestes Trigero  1988  Södertörns Simsällskap            26.06   
16  Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS            26.10   
17  Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS            26.13   
18  Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            26.18   
19  Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            26.19   
19  Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun            26.19   
21  Stefan Sandberg  1987  Spårvägen Simförening            26.23   
22  Andreas Edlund  1989  Örnsköldsviks Allmänna SS            26.29   
23  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap            26.35   
24  Filip Falkenborn  1990  Täby Sim            26.39   
25  Christoffer Stolt  1987  Simklubben Neptun            26.40   
26  Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            26.47   
27  Adam Jakobsson  1988  Wisby Simsällskap            26.53   
28  Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap            26.56   
29  Simon Wangel  1988  Turebergs Simklubb            26.59   
29  Markus Guldstrand  1988  Ystads Simsällskap            26.59   
31  Martin Escobar  1987  Spårvägen Simförening            26.62   
32  Johan Sjöström  1988  Umeå Simsällskap            26.64   
33  Robin Johansson  1990  Upsala Simsällskap            26.69   
34  Joakim Lidman  1987  Täby Sim            26.71   
35  Niklas Johansson  1987  Simklubben Poseidon            26.82   
36  Markus Mattsson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.86   
37  Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap            26.92   
38  Rasmus Brock  1988  Simklubben Lödde            26.96   
39  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            27.39   
Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:58   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 22, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Ran 4:04.76 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS 4:10.04 2003-11-28 
Mästerskapsrekord: LASS 4.10,04 2003 
Fjolårsmästare: Göteborgs Sim 4.13,83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Södertörns SS Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:10.98   
  Susannah Moonan  1987      30.27  1:02.80      1:02.80   
  Fanny D Lillieström  1989      32.80  1:10.51      2:13.31   
  Sarah Sjöström  1993      28.03  1:01.43      3:14.74   
  Cecilia Sjöholm  1988      26.70  56.24      4:10.98   
                     
Täby Sim Lag 1  Täby Sim            4:11.53   
  Lovisa Ericsson  1993      31.35  1:05.21      1:05.21   
  Sandra Jacobson  1989      32.67  1:09.14      2:14.35   
  Cecilia Rasmuson  1989      28.43  1:01.07      3:15.42   
  Sofie Jansson  1988      26.80  56.11      4:11.53   
                     
Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            4:11.88   
  Emma Svanbäck  1987      31.38  1:05.54      1:05.54   
  Hanna Westrin  1991      31.82  1:07.56      2:13.10   
  Josefina Lockner  1988      28.66  1:02.66      3:15.76   
  Alexandra Johansson  1990      26.46  56.12      4:11.88   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:12.17   
  Emilia Nilsson  1988      30.38  1:03.20      1:03.20   
  Therése Bergström  1987      32.04  1:09.18      2:12.38   
  Rebecka Palm  1990      28.33  1:02.66      3:15.04   
  Sara Crifält  1991      26.75  57.13      4:12.17   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            4:12.89   
  Sandra Hafström  1991      31.47  1:04.15      1:04.15   
  Sofia Johansson  1989      32.54  1:09.82      2:13.97   
  Amanda Eversholt  1990      29.24  1:03.47      3:17.44   
  Ninni Arvidsson  1991      26.28  55.45      4:12.89   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            4:13.43   
  Elin Harnebrandt  1988      30.77  1:03.53      1:03.53   
  Joline Höglund  1988      32.04  1:08.91      2:12.44   
  Hanna Yttring  1988      28.59  1:02.58      3:15.02   
  Isabelle Höglund  1990      27.24  58.41      4:13.43   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            4:15.53   
  Jeanette Tour  1987      30.95  1:03.98      1:03.98   
  Katarina Tour  1987      32.96  1:10.65      2:14.63   
  Sofi Mathsson  1987      29.12  1:04.14      3:18.77   
  Hanna Lundström  1989      26.67  56.76      4:15.53   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            4:17.43   
  Elin Hardeland  1990      31.78  1:06.55      1:06.55   
  Emilie Roslund  1987      32.61  1:10.63      2:17.18   
  Sara Sharp  1992      27.92  1:02.73      3:19.91   
  Hedvig Lestander  1988      26.87  57.52      4:17.43   
                     
                     
 
Resultat Gren 22 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2007   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:46   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
 
 
Gren 22, 4X100m Medley Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer: SK Ran 4:04.76 2006-11-24 
Svenskt Rekord Juniorer: LASS 4:10.04 2003-11-28 
Mästerskapsrekord: LASS 4.10,04 2003 
Fjolårsmästare: Göteborgs Sim 4.13,83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            4:14.52   
  Sandra Hafström  1991      31.98  1:05.06      1:05.06   
  Sofia Johansson  1989      32.90  1:10.48      2:15.54   
  Amanda Eversholt  1990      29.47  1:03.33      3:18.87   
  Ninni Arvidsson  1991      26.54  55.65      4:14.52   
                     
Södertörns SS Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:14.90   
  Susannah Moonan  1987      31.25  1:04.05      1:04.05   
  Fanny D Lillieström  1989      32.89  1:10.60      2:14.65   
  Sarah Sjöström  1993      29.01  1:02.42      3:17.07   
  Cecilia Sjöholm  1988      27.54  57.83      4:14.90   
                     
Täby Sim Lag 1  Täby Sim            4:15.54   
  Lovisa Ericsson  1993      31.44  1:05.04      1:05.04   
  Sandra Jacobson  1989      33.09  1:10.17      2:15.21   
  Cecilia Rasmuson  1989      29.04  1:02.86      3:18.07   
  Sofie Jansson  1988      27.45  57.47      4:15.54   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:15.98   
  Emilia Nilsson  1988      30.32  1:03.31      1:03.31   
  Therése Bergström  1987      32.37  1:10.20      2:13.51   
  Rebecka Palm  1990      28.85  1:04.24      3:17.75   
  Frida Jakobsson  1992      27.51  58.23      4:15.98   
                     
Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            4:16.03   
  Emma Svanbäck  1987      31.86  1:07.26      1:07.26   
  Hanna Westrin  1991      32.14  1:08.28      2:15.54   
  Josefina Lockner  1988      29.10  1:03.48      3:19.02   
  Alexandra Johansson  1990      26.87  57.01      4:16.03   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            4:16.83   
  Elin Harnebrandt  1988      30.58  1:03.10      1:03.10   
  Joline Höglund  1988      33.55  1:12.70      2:15.80   
  Hanna Yttring  1988      28.15  1:02.56      3:18.36   
  Kristina Lundberg  1991      27.52  58.47      4:16.83   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            4:18.23   
  Elin Hardeland  1990      32.06  1:07.26      1:07.26   
  Emilie Roslund  1987      32.67  1:10.46      2:17.72   
  Sara Sharp  1992      27.92  1:03.59      3:21.31   
  Hedvig Lestander  1988      26.66  56.92      4:18.23   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            4:19.59   
  Jeanette Tour  1987      32.04  1:06.85      1:06.85   
  Katarina Tour  1987      33.09  1:11.43      2:18.28   
  Sofi Mathsson  1987      29.42  1:04.22      3:22.50   
  Hanna Lundström  1989      26.50  57.09      4:19.59   
                     
Spårvägen S F  Spårvägen Simförening            4:21.05   
  Natasha Sundin  1990      31.27  1:04.80      1:04.80   
  Stina Gardell  1990      34.46  1:12.80      2:17.60   
  Cecilia Malmgren  1989      29.43  1:05.15      3:22.75   
  Malin Hellström  1992      27.68  58.30      4:21.05   
                     
10  Linköpings ASS Lag 2  Linköpings Allmänna SS            4:21.07   
  Caroline Palm  1992      31.77  1:05.21      1:05.21   
  Josefin Wede  1987      35.09  1:13.94      2:19.15   
  Astrid Armgarth  1988      29.61  1:03.98      3:23.13   
  Sanna Öhgren  1991      27.84  57.94      4:21.07   
                     
11  Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:21.67   
  Liz Hansson  1988      32.84  1:06.84      1:06.84   
  Sanja Dizdarevic  1987      34.04  1:13.32      2:20.16   
  Magdalena Kuras  1988      28.29  1:02.02      3:22.18   
  Mariel Cronström  1988      28.80  59.49      4:21.67   
                     
12  Skäret SS  Skäret Simsällskap            4:22.41   
  Matilda Larsson  1988      33.21  1:08.79      1:08.79   
  Sandra Olofsson  1990      32.68  1:12.50      2:21.29   
  Nathalie Andersson  1988      28.59  1:02.52      3:23.81   
  Angelica Risebrandt  1987      27.51  58.60      4:22.41   
                     
13  SK Ägir  SK Ägir            4:22.83   
  Catherina Bergman  1989      32.58  1:06.64      1:06.64   
  Emma Angermund  1987      34.56  1:15.32      2:21.96   
  Ida Persson  1987      28.31  1:02.44      3:24.40   
  Lina Jansson  1987      27.46  58.43      4:22.83   
                     
14  Västerås SS  Västerås Simsällskap            4:24.20   
  Jennie Ibstedt  1989      32.89  1:08.15      1:08.15   
  Elin Andersson  1988      33.35  1:12.12      2:20.27   
  Ann-Louise Jakobsson  1988      29.39  1:04.75      3:25.02   
  Jonna Nybäck  1988      27.97  59.18      4:24.20   
                     
15  Upsala S  Upsala Simsällskap            4:25.75   
  Maja Framming  1989      34.28  1:11.08      1:11.08   
  Jennie Johansson  1988      32.20  1:09.55      2:20.63   
  Hanna Moberg  1990      29.93  1:06.24      3:26.87   
  Emma Svensson  1992      28.02  58.88      4:25.75   
                     
16  Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            4:26.35   
  Caroline Bornius  1992      32.05  1:06.25      1:06.25   
  Erla Andersson  1990      34.87  1:14.22      2:20.47   
  Linn Nordberg  1991      30.62  1:05.96      3:26.43   
  Lisa Blomgren  1988      27.90  59.92      4:26.35   
                     
17  Kristianstads SLS  Kristianstads SLS            4:27.11   
  Johanna Knutsson  1988      33.14  1:08.41      1:08.41   
  Caroline Andersson  1989      34.46  1:13.50      2:21.91   
  Ellinor Bencsik  1989      30.70  1:06.49      3:28.40   
  Nelly Nilsson  1987      28.37  58.71      4:27.11   
                     
18  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            4:27.64   
  Paulina Sjöholm  1991      32.99  1:07.45      1:07.45   
  Malin Wiberg  1988      35.94  1:16.31      2:23.76   
  Josefin Karlsson  1991      29.49  1:04.03      3:27.79   
  Elin Kjos  1988      28.27  59.85      4:27.64   
                     
19  Järfälla S  Järfälla Simsällskap            4:28.58   
  Therese Nord  1993      33.12  1:07.93      1:07.93   
  Irma Zervens  1992      34.24  1:13.69      2:21.62   
  Malin Hofstedt  1991      30.99  1:07.36      3:28.98   
  Sandra Luiga  1991      27.84  59.60      4:28.58   
                     
20  Södertörns SS Lag 3  Södertörns Simsällskap            4:29.11   
  Nathalie Kettunen  1993      33.48  1:09.73      1:09.73   
  Frida Truvé  1993      34.45  1:14.49      2:24.22   
  Sara Bergelv  1989      29.54  1:05.74      3:29.96   
  Jeanette Björklund  1991      28.02  59.15      4:29.11   
                     
21  Södertörns SS Lag 2  Södertörns Simsällskap            4:29.56   
  Hanna Jartén  1992      32.94  1:07.95      1:07.95   
  Anna Lillieström  1992      34.53  1:14.43      2:22.38   
  Paulina Kuivalainen  1989      29.99  1:06.10      3:28.48   
  Rebecca Cripps  1991      29.18  1:01.08      4:29.56   
                     
22  SK Triton  Simklubben Triton            4:30.40   
  Rebecca Holst  1991      32.83  1:07.42      1:07.42   
  Marie Hallberg