Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:03   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: Umeå Kommun 
Svenskt Rekord Seniorer LASS (1900) 1:38.86 2003-03-13 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 1:41.38 2003-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:44.29   
  Sebastian Wikström  1988      26.68        26.68   
  Nils Schönberg  1989      30.09        56.77   
  Tomas Andersson  1988      25.47        1:22.24   
  Christoffer Wikström  1987      22.05        1:44.29   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            1:45.70   
  Rasmus Hellström  1988      27.02        27.02   
  Konstantin Sundin  1987      29.83        56.85   
  Martin Escobar  1987      25.64        1:22.49   
  Stefan Sandberg  1987      23.21        1:45.70   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            1:46.28   
  Tobias Törnström  1988      28.49        28.49   
  Kristofer Johansson  1987      28.73        57.22   
  Pelle Schöld  1987      25.83        1:23.05   
  Jacob Nordin  1988      23.23        1:46.28   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            1:46.36   
  Simon Frank  1990      28.04        28.04   
  Niklas Tour  1989      29.21        57.25   
  Pontus Flodqvist  1988      25.18        1:22.43   
  Christoffer Stolt  1987      23.93        1:46.36   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            1:47.54   
  Andreas Hulander  1988      27.64        27.64   
  Simon Andersson  1989      30.28        57.92   
  Johan Sjöström  1988      25.92        1:23.84   
  Peter Boman  1987      23.70        1:47.54   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            1:47.84   
  Kristian Mandel  1987      28.49        28.49   
  Tomas Johansson  1988      30.11        58.60   
  Daniel Lorentzon  1988      26.04        1:24.64   
  David Larsson  1989      23.20        1:47.84   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:48.95   
  Andreas Nilsson  1990      28.73        28.73   
  Alexander Halén  1988      30.37        59.10   
  Robert Drab  1988      26.37        1:25.47   
  Jesper Åkesson  1988      23.48        1:48.95   
                     
Ss04 Simsällskap  Solna Sundbybergs SS 04            DSQ   
  Kalle Fröberg  1989      29.30        29.30   
                     
                     
 
Resultat Gren 1 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:05   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer LASS (1900) 1:38.86 2003-03-13 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 1:41.38 2003-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            1:46.52   
  Rasmus Hellström  1988      26.98        26.98   
  Konstantin Sundin  1987      30.34        57.32   
  Martin Escobar  1987      25.65        1:22.97   
  Stefan Sandberg  1987      23.55        1:46.52   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:47.35   
  Fredrik Öberg  1987      27.80        27.80   
  Nils Schönberg  1989      29.97        57.77   
  Tomas Andersson  1988      25.76        1:23.53   
  Christoffer Wikström  1987      23.82        1:47.35   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            1:47.46   
  Simon Frank  1990      28.83        28.83   
  Niklas Tour  1989      29.52        58.35   
  Pontus Flodqvist  1988      24.69        1:23.04   
  Christoffer Stolt  1987      24.42        1:47.46   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            1:47.84   
  Andreas Hulander  1988      27.48        27.48   
  Simon Andersson  1989      30.08        57.56   
  Johan Sjöström  1988      26.25        1:23.81   
  Peter Boman  1987      24.03        1:47.84   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            1:47.94   
  Tobias Törnström  1988      29.04        29.04   
  Kristofer Johansson  1987      29.44        58.48   
  Pelle Schöld  1987      25.96        1:24.44   
  Jacob Nordin  1988      23.50        1:47.94   
                     
Skäret SS  Skäret Simsällskap            1:48.34   
  Kristian Mandel  1987      28.35        28.35   
  Tomas Johansson  1988      30.32        58.67   
  Daniel Lorentzon  1988      26.52        1:25.19   
  David Larsson  1989      23.15        1:48.34   
                     
Ss04 Simsällskap  Solna Sundbybergs SS 04            1:48.88   
  Kalle Fröberg  1989      29.18        29.18   
  Fredrik Dahlgren-Öhman  1987      30.21        59.39   
  Odd Spångberg  1988      25.86        1:25.25   
  Mark Åström-Karlsson  1987      23.63        1:48.88   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:48.94   
  Andreas Nilsson  1990      28.74        28.74   
  Alexander Halén  1988      30.29        59.03   
  Robert Drab  1988      26.43        1:25.46   
  Jesper Åkesson  1988      23.48        1:48.94   
                     
SK Poseidon  Simklubben Poseidon            1:49.35   
  Johan Schantz  1987      28.26        28.26   
  Simon Köster  1987      30.36        58.62   
  Niklas Johansson  1987      26.31        1:24.93   
  John Hintze  1988      24.42        1:49.35   
                     
10  Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:49.76   
  Nikola Stojmenovic  1988      27.59        27.59   
  Jimmy Hertzman  1991      31.72        59.31   
  Björn Gunnarsson  1989      26.05        1:25.36   
  Ponthus Sandell  1990      24.40        1:49.76   
                     
11  Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            1:49.82   
  Torbjörn Paulsson  1987      28.65        28.65   
  Martin Söderström  1989      30.03        58.68   
  Adam Olsson  1988      26.69        1:25.37   
  Pontus Ericsson  1988      24.45        1:49.82   
                     
12  Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:51.13   
  Christian Helgesson  1989      29.29        29.29   
  Robin Lindgren  1989      30.55        59.84   
  Henrik Sjöholm  1987      26.56        1:26.40   
  Michael Westerlund  1987      24.73        1:51.13   
                     
13  S 71  S71            1:51.92   
  Martin Johansson  1987      28.81        28.81   
  Johan Jedhammar  1987      29.47        58.28   
  Mathias Nilsson  1990      27.74        1:26.02   
  Viktor Månsson  1988      25.90        1:51.92   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            DSQ   
  Orestes Trigero  1988      29.20        29.20   
  Mikael Norberg  1987      29.93        59.13   
  Jonas Palmqvist  1990      26.87        1:26.00   
                     
                     
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:04   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Umeå Tidningstransport 
Svenskt Rekord Seniorer Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer Louise Karlsson (1974) 31.65 1991-03-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap            32.67   
Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap            32.69   
Stina Mittermaier  1988  Spårvägens Simförening            32.74   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            32.88   
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim            33.03   
Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap            33.35   
Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.59   
Josefine Jönsson  1989  Simklubben Lödde            33.66   
                     
 
Resultat Gren 2 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:06   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Umeå Tidningstransport 
Svenskt Rekord Seniorer Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer Louise Karlsson (1974) 31.65 1991-03-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap            32.74   
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim            32.88   
Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap            33.05   
Stina Mittermaier  1988  Spårvägens Simförening            33.19   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            33.25   
Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap            33.42   
Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.43   
Josefine Jönsson  1989  Simklubben Lödde            33.80   
Emma Ekman  1989  Ludvika Simsällskap            33.98   
10  Sara Sundberg  1989  Simklubben Poseidon            34.17   
11  Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap            34.23   
12  Sara Zandihn  1988  Malmö Kappsimningsklubb            34.39   
13  Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            34.43   
14  Anna Haraldsson  1988  Järfälla Simsällskap            34.63   
15  Amanda Boman  1988  Södertörns Simsällskap            34.70   
16  Justina Ignatowicz  1988  Trelleborgs Simsällskap            35.15   
                     
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:10   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 2, 50m Bröstsim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
Svenskt Rekord Juniorer Louise Karlsson (1974) 31.65 1991-03-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap            33.08   
Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap            33.47   
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim            33.64   
Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.68   
Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap            33.69   
Stina Mittermaier  1988  Spårvägens Simförening            33.70   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap            33.72   
Josefine Jönsson  1989  Simklubben Lödde            34.01   
Sara Sundberg  1989  Simklubben Poseidon            34.09   
10  Emma Ekman  1989  Ludvika Simsällskap            34.30   
11  Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap            34.57   
12  Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            34.58   
13  Amanda Boman  1988  Södertörns Simsällskap            34.66   
14  Sara Zandihn  1988  Malmö Kappsimningsklubb            34.67   
15  Justina Ignatowicz  1988  Trelleborgs Simsällskap            34.98   
16  Anna Haraldsson  1988  Järfälla Simsällskap            35.02   
17  Linda Fagermar  1989  Trelleborgs Simsällskap            35.08   
18  Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton            35.13   
19  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap            35.24   
20  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.27   
21  Erica Pettersson  1988  S71            35.52   
22  Liza Minnhagen  1989  Kristianstads SLS            35.60   
23  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            35.73   
24  Jenny Ask  1988  Kristianstads SLS            35.82   
                     
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:01   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: JO Bolaget 
Svenskt Rekord Seniorer Erik Samuelsson (1985) 2:00.25 2005-03-10 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    27.20  58.93  1:34.56    2:03.89   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening    27.28  58.76  1:35.40    2:05.73   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    28.56  1:00.33  1:36.37    2:06.21   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    27.54  1:00.66  1:37.12    2:06.83   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.64  1:00.09  1:37.69    2:07.94   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim    27.29  1:00.70  1:38.42    2:08.10   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    27.24  1:01.97  1:40.66    2:12.93   
Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun    27.25  1:02.00  1:40.20    2:13.27   
                     
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:20   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Erik Samuelsson (1985) 2:00.25 2005-03-10 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    28.16  1:00.11  1:36.33    2:08.30   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening    27.71  59.98  1:37.73    2:08.96   
Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    27.80  1:01.36  1:38.63    2:09.03   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    28.29  1:00.55  1:39.06    2:09.42   
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    27.52  1:00.21  1:38.38    2:09.80   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim    27.38  1:00.34  1:39.28    2:10.25   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    27.52  1:02.46  1:39.75    2:10.84   
Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun    27.01  1:01.04  1:39.44    2:11.47   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    28.12  1:01.01  1:41.14    2:12.49   
10  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    29.18  1:02.70  1:41.69    2:12.62   
11  Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    28.48  1:00.77  1:42.81    2:13.96   
12  Eufrat Temiz  1987  Södertälje Simsällskap    28.43  1:01.79  1:42.04    2:14.16   
13  Erik Bengtsson  1987  Helsingborgs Simsällskap    29.69  1:03.85  1:41.87    2:14.39   
14  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    28.77  1:03.57  1:42.18    2:14.59   
15  Andreas Andersson  1987  Sjöbo Simsällskap    29.12  1:03.37  1:44.04    2:14.76   
16  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS    28.23  1:03.75  1:43.34    2:15.10   
17  Adam Olsson  1988  Trelleborgs Simsällskap    28.95  1:04.93  1:44.41    2:15.87   
18  Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    30.19  1:03.24  1:43.59    2:15.96   
19  Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    28.80  1:04.22  1:45.31    2:20.16   
20  Daniel Callbo  1988  Turebergs Simklubb    29.08  1:05.29  1:46.32    2:20.17   
21  Emil Johnsson  1988  Ängelholms Simsällskap    29.68  1:04.40  1:46.69    2:20.25   
22  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    30.75  1:08.57  1:49.57    2:24.18   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim            DSQ   
                     
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:14   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 4, 200m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Office 
Svenskt Rekord Seniorer Josefin Lillhage (1980) 1:54.64 2005-02-11 
Svenskt Rekord Juniorer Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    28.71  59.75  1:30.88    2:01.25   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    28.72  59.73  1:31.24    2:01.55   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    28.71  59.51  1:30.96    2:02.06   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    29.32  1:00.23  1:31.54    2:02.26   
Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap    28.69  59.39  1:31.33    2:04.29   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    29.19  1:01.08  1:33.38    2:06.18   
Sofie Jansson  1988  Täby Sim    29.45  1:01.52  1:34.35    2:06.79   
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    29.25  1:01.18  1:34.38    2:07.55   
                     
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  14:53   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 4, 200m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Office 
Svenskt Rekord Seniorer Josefin Lillhage (1980) 1:54.64 2005-02-11 
Svenskt Rekord Juniorer Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    29.24  1:00.87  1:33.24    2:05.17   
Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap    29.80  1:01.44  1:33.53    2:05.25   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    30.12  1:01.65  1:33.55    2:05.27   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.12  1:01.04  1:33.68    2:05.64   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    29.16  1:01.17  1:33.98    2:06.16   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    30.31  1:02.19  1:34.22    2:06.73   
Sandra Jacobson  1989  Täby Sim    30.19  1:01.69  1:33.97    2:06.76  Deltar ej i final 
Sofie Jansson  1988  Täby Sim    30.39  1:02.28  1:35.13    2:07.07   
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    30.11  1:02.48  1:35.19    2:07.50   
10  Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.07  1:02.55  1:35.33    2:08.38   
11  Elin Kjos  1988  Simklubben Neptun    30.04  1:01.65  1:34.33    2:08.39   
12  Sanna Öhgren  1991  Motala Simsällskap    29.99  1:02.34  1:35.44    2:08.70   
13  Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    30.99  1:04.01  1:36.48    2:08.86   
14  Jenny Mattsson  1989  Simsällskapet Stimmet    30.00  1:02.14  1:35.42    2:09.12   
15  Sophie Williamsson  1989  Helsingborgs Simsällskap    30.59  1:02.95  1:35.70    2:09.15   
16  Therese Weylandt  1990  Simklubben Neptun    30.51  1:02.99  1:36.50    2:10.82   
17  Anna Polivanchuk  1990  Härnösands Simsällskap    30.57  1:03.86  1:37.49    2:10.90   
18  Madeleine Lindahl  1989  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.39  1:03.92  1:37.88    2:12.25   
19  Vanessa Ljungdahl  1991  Trelleborgs Simsällskap    30.13  1:03.11  1:37.73    2:12.75   
20  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    30.56  1:03.67  1:38.04    2:12.83   
21  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    30.30  1:03.79  1:39.17    2:13.01   
22  Katarina Faxe  1990  Malmö Kappsimningsklubb    31.01  1:05.14  1:39.13    2:13.69   
                     
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:01   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Gainomax 
Svenskt Rekord Seniorer Lars Frölander (1974) 46.75 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    24.06        49.64   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    24.21        50.56   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    24.66        51.22   
Henrik Sjöholm  1987  Helsingborgs Simsällskap    24.42        51.36   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.56        51.59   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap    24.63        51.65   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    25.00        52.28   
Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS    25.25        52.55   
                     
 
Resultat Gren 5 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:51   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: Gainomax 
Svenskt Rekord Seniorer Lars Frölander (1974) 46.75 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Sjöholm  1987  Helsingborgs Simsällskap    24.36        50.85   
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    25.27        51.84   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    25.20        51.95   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    25.03        52.25   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.44        52.34   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap    25.29        52.52   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    25.24        52.54   
Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS    25.37        52.58   
Martin Johansson  1987  S71    25.26        53.20   
10  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    25.23        53.27   
11  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    26.06        53.57   
12  Christoffer Stolt  1987  Simklubben Neptun    25.94        53.65   
13  Christian Helgesson  1989  Helsingborgs Simsällskap    25.88        53.75   
14  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    25.60        53.87   
15  Torbjörn Paulsson  1987  Trelleborgs Simsällskap    26.05        53.92   
16  Rasmus Brock  1988  Simklubben Lödde    25.60        54.14   
                     
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Lars Frölander (1974) 46.75 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    25.25        52.05   
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    25.17        52.21   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap    25.16        52.22   
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    25.56        52.71   
Henrik Sjöholm  1987  Helsingborgs Simsällskap    24.62        52.74   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.67        52.75   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    25.47        52.89   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    25.32        52.90   
Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS    25.64        53.31   
10  Martin Johansson  1987  S71    25.77        53.47   
11  Christoffer Stolt  1987  Simklubben Neptun    25.81        53.53   
11  Torbjörn Paulsson  1987  Trelleborgs Simsällskap    26.11        53.53   
13  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    25.73        53.62   
14  Rasmus Brock  1988  Simklubben Lödde    25.31        53.69   
15  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    26.54        53.75   
16  Christian Helgesson  1989  Helsingborgs Simsällskap    26.27        53.82   
17  Martin Escobar  1987  Spårvägens Simförening    25.78        53.92   
18  Stefan Sandberg  1987  Spårvägens Simförening    25.72        54.00   
19  Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap    25.24        54.39   
20  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap    25.96        54.44   
21  Robin Gillberg  1987  Trollhättans Simsällskap    25.98        54.58   
22  Oskar Melin  1987  Upsala Simsällskap    26.33        55.82   
23  Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim    26.63        56.14   
                     
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:47   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 6, 400m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Gainomax 
Svenskt Rekord Seniorer Sara Nordenstam (1983) 4:38.78 2002-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 4:38.96 2001-02-15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    1:05.67  2:17.96  3:38.86    4:44.05   
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    1:05.94  2:20.37  3:40.30    4:46.05   
Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS    1:09.96  2:29.51  3:53.71    5:01.19   
Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    1:10.41  2:25.99  3:51.85    5:02.81   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:08.63  2:26.35  3:56.16    5:04.95   
Sanna Kesselfors  1990  Simklubben Neptun    1:09.80  2:33.10  3:58.40    5:10.35   
Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene    1:12.20  2:29.61  4:00.68    5:12.25   
Anna Kjällberg  1990  Helsingborgs Simsällskap    1:09.00  2:29.67  4:00.82    5:12.57   
                     
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:47   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 6, 400m Medley Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Sara Nordenstam (1983) 4:38.78 2002-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 4:38.96 2001-02-15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    1:06.55  2:21.21  3:42.85    4:51.50   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    1:06.99  2:22.14  3:45.77    4:54.11   
Josefine Hallmén  1988  Linköpings Allmänna SS    1:09.89  2:30.90  3:57.80    5:08.16   
Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    1:10.53  2:25.93  3:55.24    5:09.91   
Sanna Kesselfors  1990  Simklubben Neptun    1:10.03  2:33.63  4:00.14    5:10.07   
Kamilla Johansson  1989  Simklubben Götene    1:11.38  2:29.25  3:59.70    5:10.10   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:10.03  2:30.47  4:01.64    5:12.46   
Anna Kjällberg  1990  Helsingborgs Simsällskap    1:07.73  2:27.60  3:58.90    5:13.03   
Johanna Gustafsson  1989  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:12.25  2:34.86  4:02.65    5:16.15   
10  Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.74  2:30.81  4:03.53    5:16.63   
11  Sandra Nord-Holmegard  1988  Sjöbo Simsällskap    1:11.34  2:33.82  4:03.72    5:18.95   
12  Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:11.07  2:33.39  4:08.23    5:21.04   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:14   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Markbyggarna 
Svenskt Rekord Seniorer Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap            26.60   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening            26.92   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.14   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening            27.24   
Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            27.48   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap            27.77   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            28.00   
Simon Köster  1987  Simklubben Poseidon            28.05   
                     
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: Markbyggarna 
Svenskt Rekord Seniorer Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap            27.00   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.24   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening            27.28   
Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            27.49   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            27.76   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap            27.82   
Simon Köster  1987  Simklubben Poseidon            27.88   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening            28.03   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians            28.24   
10  Henrik Sohlberg  1988  Tyresö Simsällskap            28.30   
11  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.35   
12  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap            28.40   
13  Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap            28.52   
14  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap            28.84   
15  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap            28.99   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde            DNS   
                     
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  14:53   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Försök 
Sponsor: Markbyggarna 
Svenskt Rekord Seniorer Daniel Carlsson (1976) 24.53 1998-12-13 
Svenskt Rekord Juniorer Pontus Renholm (1986) 25.08 2005-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap            27.30   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.48   
Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap            27.50   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening            27.58   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening            27.68   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap            27.83   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            27.84   
Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap            27.98   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.99   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians            27.99   
11  Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde            28.09   
12  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            28.23   
13  Henrik Sohlberg  1988  Tyresö Simsällskap            28.30   
14  Simon Köster  1987  Simklubben Poseidon            28.37   
15  Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            28.49  Deltar ej i final 
16  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap            28.57   
17  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap            28.76   
18  Bertil Gustavsson  1988  Södertälje Simsällskap            28.82   
19  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap            28.89   
20  Orestes Trigero  1988  Södertörns Simsällskap            29.08   
21  Jonathan Gustavsson  1991  Simklubben Neptun            29.21   
22  Niclas Svensson  1989  Simklubben Sydsim            29.32   
23  Martin Johansson  1987  S71            29.39   
24  Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon            29.50   
25  Tobias Andersson  1988  Karlskoga Simförening            29.56   
26  Kim Svensson  1989  Simklubben Triton            29.57   
27  Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            30.04   
28  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            30.92   
                     
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:35   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Elexperterna 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer Therese Svendsen (1989) 1:00.91 2004-10-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    30.02        1:01.68   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.49        1:02.61   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    30.56        1:03.38   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    30.54        1:03.71   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.20        1:04.23   
Viktoria Hyddmark  1988  Simklubben Poseidon    31.35        1:04.98   
Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    32.09        1:06.38   
Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.23        1:06.64   
                     
 
Resultat Gren 8 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:25   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Elexperterna 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer Therese Svendsen (1989) 1:00.91 2004-10-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    30.59        1:03.29   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    31.25        1:03.80   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    30.96        1:03.95   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    31.19        1:04.02   
Viktoria Hyddmark  1988  Simklubben Poseidon    31.44        1:04.07   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    31.46        1:04.21   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.04        1:05.71   
Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    31.90        1:05.89   
Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.19        1:06.11   
10  Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    32.25        1:06.17   
11  Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap    33.02        1:07.31   
12  Linda Eriksson  1991  Järfälla Simsällskap    33.18        1:07.39   
13  Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.89        1:07.40   
14  Malin Kersmark  1989  Simklubben Hajen    32.98        1:07.60   
15  Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg    33.92        1:08.60   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap            DNF   
                     
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:01   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 59.73 2000-03-19 
Svenskt Rekord Juniorer Therese Svendsen (1989) 1:00.91 2004-10-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    31.48        1:03.87   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    31.74        1:04.09   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    31.40        1:04.23   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    31.20        1:04.48   
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.92        1:05.85   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    32.38        1:05.86   
Viktoria Hyddmark  1988  Simklubben Poseidon    32.04        1:06.07   
Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    32.12        1:06.20   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.46        1:06.56   
10  Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    32.49        1:06.60   
11  Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.64        1:06.76   
12  Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap    32.82        1:06.95   
13  Malin Kersmark  1989  Simklubben Hajen    32.96        1:07.29   
14  Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg    32.77        1:07.33   
15  Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.02        1:07.48   
16  Linda Eriksson  1991  Järfälla Simsällskap    33.03        1:07.67   
17  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    32.32        1:07.88   
18  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    33.39        1:08.21   
19  Emelie Wetterling  1989  Helsingborgs Simsällskap    33.39        1:08.32   
20  Alexandra Wallbäck  1989  Malmö Kappsimningsklubb    33.11        1:08.73   
21  Joline Höglund  1988  Göteborg Sim    33.46        1:08.90   
22  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    33.64        1:09.05   
23  Jenny Landberg  1989  Växjö Simsällskap    33.26        1:09.14   
24  Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap    33.20        1:09.19   
25  Ulrika Karlsson  1989  Simklubben Ran    32.99        1:09.35   
26  Karin Mattsson  1990  Södertörns Simsällskap    33.71        1:09.75   
27  Matilda Larsson  1988  Skäret Simsällskap    33.58        1:10.33   
28  Linnea Gradin  1991  Sundsvalls Simsällskap    33.72        1:10.91   
                     
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: ICA Kvantum 
Svenskt Rekord Seniorer Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
Svenskt Rekord Juniorer Pär Arvidsson (1960) 2:00.32 1977-03-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    26.86  57.46  1:29.56    2:04.25   
Martin Birgersson  1987  Sjöbo Simsällskap    28.94  1:01.56  1:34.25    2:07.13   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.21  1:01.64  1:34.94    2:07.25   
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    28.90  1:01.08  1:33.93    2:07.44   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.22  1:02.11  1:35.07    2:07.81   
Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    28.43  1:00.35  1:33.66    2:07.85   
Andreas Edlund  1989  Örnsköldsviks Allmänna SS    29.09  1:01.87  1:35.28    2:09.29   
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    29.12  1:01.68  1:34.65    2:09.32   
                     
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:14   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
Svenskt Rekord Juniorer Pär Arvidsson (1960) 2:00.32 1977-03-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    27.29  58.20  1:30.77    2:05.43   
Martin Birgersson  1987  Sjöbo Simsällskap    29.23  1:02.08  1:35.24    2:08.39   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.24  1:01.55  1:34.93    2:08.40   
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    29.19  1:02.08  1:35.40    2:08.60   
Andreas Edlund  1989  Örnsköldsviks Allmänna SS    28.25  1:00.03  1:33.76    2:08.78   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.50  1:02.46  1:35.61    2:09.03   
Christian Konrad  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    28.95  1:01.39  1:34.87    2:09.19   
Johnny Tour  1989  Simklubben Neptun    29.39  1:01.44  1:35.18    2:09.69   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    29.60  1:02.53  1:36.84    2:10.49   
10  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    29.05  1:01.99  1:36.22    2:11.53   
11  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    29.72  1:03.78  1:37.70    2:12.74   
12  Samir Yosufi  1987  Simklubben Laxen    29.28  1:02.84  1:37.72    2:13.26   
13  Joakim Lidman  1987  Täby Sim    28.68  1:02.31  1:37.10    2:13.27   
14  Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    29.23  1:02.29  1:37.09    2:13.38   
15  Johan Sjöström  1988  Umeå Simsällskap    29.70  1:02.78  1:37.27    2:13.57   
16  Andreas Andersson  1987  Sjöbo Simsällskap    30.50  1:04.36  1:39.13    2:15.11   
17  Filip Falkenborn  1990  Täby Sim    29.35  1:03.13  1:38.31    2:16.15   
18  Peter Boman  1987  Umeå Simsällskap    29.90  1:04.03  1:39.93    2:16.36   
19  Mikael Karlsson  1987  Polisens IF    29.50  1:03.12  1:39.22    2:16.40   
20  Niklas Jonsson  1988  Polisens IF    29.86  1:03.51  1:39.27    2:16.53   
21  Jeton Aliu  1989  Västerås Simsällskap    30.34  1:04.02  1:39.85    2:17.47   
22  Jeffrey Luckhurst  1988  Simklubben Neptun    30.23  1:03.12  1:39.34    2:18.39   
23  Jonas Åström  1989  Värnamo Simsällskap    30.96  1:06.04  1:42.03    2:18.64   
24  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap    29.84  1:04.69  1:41.41    2:18.92   
25  Eufrat Temiz  1987  Södertälje Simsällskap    30.31  1:05.41  1:41.15    2:18.99   
                     
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:57   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Umeva 
Svenskt Rekord Seniorer Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    28.90        1:01.50   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.61        1:01.96   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    29.16        1:02.09   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    28.66        1:02.17   
Emma Ekman  1989  Ludvika Simsällskap    29.19        1:02.84   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    29.21        1:02.96   
Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap    29.86        1:04.21   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    29.66        1:04.38   
                     
 
Resultat Gren 10 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:56   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Umeva 
Svenskt Rekord Seniorer Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.71        1:02.60   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    29.49        1:03.40   
Emma Ekman  1989  Ludvika Simsällskap    29.47        1:03.42   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    29.90        1:03.52   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    29.93        1:03.63   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    29.67        1:04.00   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    29.34        1:04.14   
Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap    29.98        1:04.27   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.67        1:04.33   
10  Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    29.46        1:04.39   
11  Paulina Kuivalainen  1989  Södertörns Simsällskap    30.24        1:04.92   
12  Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening    29.86        1:05.23   
13  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Lödde    30.02        1:05.24   
14  Elin Törnbladh  1991  Väsby Simsällskap    30.25        1:05.73   
15  Ebba Rosenquist  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    30.81        1:05.86   
16  Cecilia Malmgren  1989  Spårvägens Simförening    30.39        1:06.36   
                     
 
Resultat Gren 10 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:22   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Johanna Sjöberg (1978) 57.66 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    30.08        1:03.21   
Emma Ekman  1989  Ludvika Simsällskap    29.41        1:03.37   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    29.69        1:03.80   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    29.41        1:03.96   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.76        1:04.04   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    30.16        1:04.16   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    29.37        1:04.56   
Anna-Maria Owén  1989  Karlskoga Simförening    30.46        1:04.62   
Josefina Lockner  1988  Sundsvalls Simsällskap    30.46        1:04.76   
10  Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    30.45        1:04.80   
11  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Lödde    30.59        1:04.97   
12  Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    30.16        1:05.06   
13  Paulina Kuivalainen  1989  Södertörns Simsällskap    29.91        1:05.24   
14  Cecilia Malmgren  1989  Spårvägens Simförening    30.19        1:05.49   
15  Ebba Rosenquist  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    31.11        1:05.63   
16  Elin Törnbladh  1991  Väsby Simsällskap    30.32        1:05.65   
17  Josefin Karlsson  1991  Simklubben Neptun    30.67        1:05.81   
18  Sofie Jansson  1988  Täby Sim    31.03        1:05.94   
19  Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap    31.05        1:06.17   
20  Ann-Louise Jakobsson  1988  Västerås Simsällskap    30.66        1:06.44   
21  Petra Gummeson  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    31.19        1:06.63   
22  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    30.61        1:07.46   
23  Astrid Svensson  1990  Simklubben Poseidon    31.38        1:07.79   
24  Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg    31.59        1:07.86   
25  Emelie Jansson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.51        1:08.17   
26  Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    31.58        1:08.42   
Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:20   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: SEB 
Svenskt Rekord Seniorer Martin Gustavsson (1980) 59.08 2003-12-12 
Svenskt Rekord Juniorer Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap    29.77        1:04.17   
Johan Jedhammar  1987  S71    30.49        1:04.55   
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    30.48        1:04.82   
Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    30.40        1:05.11   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    30.45        1:05.15   
Jonas Jeffsell  1987  Helsingborgs Simsällskap    31.32        1:06.34   
Nisse Anttila  1987  Borlänge Simsällskap    30.88        1:06.36   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.15        1:06.52   
                     
 
Resultat Gren 11 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:39   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: SEB 
Svenskt Rekord Seniorer Martin Gustavsson (1980) 59.08 2003-12-12 
Svenskt Rekord Juniorer Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    30.51        1:05.02   
Johan Jedhammar  1987  S71    30.50        1:05.15   
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap    30.52        1:05.84   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.28        1:05.90   
Jonas Jeffsell  1987  Helsingborgs Simsällskap    31.28        1:06.05   
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    31.09        1:06.16   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    30.77        1:06.18   
Nisse Anttila  1987  Borlänge Simsällskap    30.86        1:06.35   
Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    30.94        1:06.37   
10  Mikael Öhgren  1987  Älvsby Simsällskap    31.80        1:07.61   
11  Christian Dahlström  1987  Solna Sundbybergs SS 04    31.70        1:07.62   
12  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    32.13        1:07.80   
13  Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    32.29        1:08.02   
14  Simon Andersson  1989  Umeå Simsällskap    31.89        1:08.09   
15  Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg    31.57        1:08.54   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  14:53   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Försök 
Sponsor: SEB 
Svenskt Rekord Seniorer Martin Gustavsson (1980) 59.08 2003-12-12 
Svenskt Rekord Juniorer Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Jedhammar  1987  S71    31.18        1:05.69   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    31.46        1:06.24   
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap    30.95        1:06.60   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.39        1:06.68   
Sebastian Wikström  1988  Upsala Simsällskap    31.47        1:06.79   
Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    31.13        1:06.84   
Jonas Jeffsell  1987  Helsingborgs Simsällskap    31.70        1:06.92   
Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    31.46        1:06.93   
Mikael Öhgren  1987  Älvsby Simsällskap    31.52        1:06.95   
10  Christian Dahlström  1987  Solna Sundbybergs SS 04    31.58        1:06.98   
11  Nisse Anttila  1987  Borlänge Simsällskap    31.07        1:07.11   
12  Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg    31.01        1:07.14   
13  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    32.16        1:07.34   
14  Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    32.00        1:07.46   
15  Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    31.56        1:07.47   
16  Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.92        1:07.50  Deltar ej i final 
17  Simon Andersson  1989  Umeå Simsällskap    31.61        1:07.64   
18  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    31.86        1:07.81   
19  Alexander Halén  1988  Simklubben Ran    31.71        1:08.13   
20  Bill Ellboj  1988  Simklubben Neptun    31.83        1:08.27   
21  Mattias Lundberg  1988  Simklubben Lödde    31.63        1:08.30   
22  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    32.14        1:08.42   
23  Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran    31.80        1:08.50   
24  Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap    32.09        1:08.56   
25  Martin Brattmyr  1988  Härnösands Simsällskap    31.69        1:08.69   
26  Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    32.52        1:08.71   
27  Mikael Norberg  1987  Södertörns Simsällskap    31.47        1:09.42   
28  Erik Bengtsson  1987  Helsingborgs Simsällskap    32.98        1:10.05   
                     
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:21   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 12, 4X100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Uminova 
Svenskt Rekord Seniorer Väsby SS (1900) 3:40.22 2004-03-11 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:47.67 2003-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            3:51.74   
  Stina Gardell  1990      27.19  56.35      56.35   
  Natasha Sundin  1990      26.95  57.10      1:53.45   
  Malin Hellström  1992      27.73  58.87      2:52.32   
  Stina Mittermaier  1988      28.03  59.42      3:51.74   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:52.36   
  Mariel Cronström  1988      28.19  58.74      58.74   
  Liz Hansson  1988      27.16  58.15      1:56.89   
  Magdalena Kuras  1988      26.49  55.43      2:52.32   
  Alexandra Wallbäck  1989      28.57  1:00.04      3:52.36   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:52.66   
  Hanna Lundström  1989      27.23  57.79      57.79   
  Fanny D Lillieström  1989      28.12  58.44      1:56.23   
  Cecilia Sjöholm  1988      27.08  57.04      2:53.27   
  Paulina Kuivalainen  1989      28.27  59.39      3:52.66   
                     
Täby Sim  Täby Sim            3:56.49   
  Sofie Jansson  1988      28.83  59.27      59.27   
  Cecilia Rasmuson  1989      28.60  58.61      1:57.88   
  Sandra Jacobson  1989      27.87  57.39      2:55.27   
  Eriana Spahiu  1989      29.13  1:01.22      3:56.49   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            3:58.08   
  Emmy Larsson  1990      29.81  1:01.86      1:01.86   
  Hedvig Lestander  1988      26.54  56.92      1:58.78   
  Sara Sharp  1992      27.13  58.51      2:57.29   
  Elin Hardeland  1990      27.89  1:00.79      3:58.08   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            3:58.41   
  Elin Kjos  1988      28.77  59.68      59.68   
  Malin Wiberg  1988      28.46  1:00.34      2:00.02   
  Josefin Karlsson  1991      28.11  59.37      2:59.39   
  Therese Weylandt  1990      28.18  59.02      3:58.41   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            3:58.45   
  Therese Svendsen  1989      27.71  56.95      56.95   
  Louise Westergren  1989      27.70  58.09      1:55.04   
  Tanja Komljenovic  1992      29.09  1:02.17      2:57.21   
  Ulrika Karlsson  1989      28.62  1:01.24      3:58.45   
                     
Västerås SS  Västerås Simsällskap            4:00.51   
  Madeleine Eriksson  1989      29.16  1:00.38      1:00.38   
  Jonna Nybäck  1988      27.57  57.78      1:58.16   
  Ann-Louise Jakobsson  1988      28.80  1:01.32      2:59.48   
  Jennie Ibstedt  1989      28.57  1:01.03      4:00.51   
                     
                     
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:51   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 12, 4X100m Frisim Damer, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Väsby SS (1900) 3:40.22 2004-03-11 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:47.67 2003-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            3:53.29   
  Stina Gardell  1990      27.66  57.02      57.02   
  Malin Hellström  1992      27.51  58.73      1:55.75   
  Natasha Sundin  1990      27.45  57.43      2:53.18   
  Cecilia Malmgren  1989      28.65  1:00.11      3:53.29   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:56.75   
  Hanna Lundström  1989      27.30  58.09      58.09   
  Fanny D Lillieström  1989      28.17  58.89      1:56.98   
  Joanna Olsson  1990      29.20  1:00.77      2:57.75   
  Cecilia Sjöholm  1988      28.36  59.00      3:56.75   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            3:57.84   
  Elin Kjos  1988      28.45  59.04      59.04   
  Malin Wiberg  1988      28.70  59.74      1:58.78   
  Vicki Galiamoutsa  1988      28.39  59.74      2:58.52   
  Therese Weylandt  1990      28.11  59.32      3:57.84   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:57.98   
  Mariel Cronström  1988      28.76  59.20      59.20   
  Liz Hansson  1988      28.69  59.56      1:58.76   
  Magdalena Kuras  1988      27.23  57.40      2:56.16   
  Alexandra Wallbäck  1989      29.97  1:01.82      3:57.98   
                     
Täby Sim  Täby Sim            3:58.11   
  Sandra Jacobson  1989      28.74  59.10      59.10   
  Sofie Jansson  1988      28.57  59.29      1:58.39   
  Cecilia Rasmuson  1989      28.21  57.93      2:56.32   
  Eriana Spahiu  1989      29.62  1:01.79      3:58.11   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            3:59.29   
  Hedvig Lestander  1988      28.19  58.37      58.37   
  Elin Hardeland  1990      28.06  1:00.13      1:58.50   
  Sara Sharp  1992      27.38  59.18      2:57.68   
  Emmy Larsson  1990      29.37  1:01.61      3:59.29   
                     
Västerås SS  Västerås Simsällskap            3:59.49   
  Madeleine Eriksson  1989      28.55  59.61      59.61   
  Jonna Nybäck  1988      27.45  57.50      1:57.11   
  Ann-Louise Jakobsson  1988      29.05  1:01.10      2:58.21   
  Jennie Ibstedt  1989      29.01  1:01.28      3:59.49   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            3:59.67   
  Therese Svendsen  1989      27.82  57.21      57.21   
  Louise Westergren  1989      27.96  58.35      1:55.56   
  Tanja Komljenovic  1992      29.28  1:02.23      2:57.79   
  Ulrika Karlsson  1989      28.93  1:01.88      3:59.67   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            3:59.96   
  Emilia Nilsson  1988      29.02  1:00.39      1:00.39   
  Therese Petersson  1988      28.22  59.66      2:00.05   
  Astrid Armgarth  1988      28.10  59.15      2:59.20   
  Josefine Hallmén  1988      28.75  1:00.76      3:59.96   
                     
10  Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:00.00   
  Sara Crifält  1991      28.95  59.47      59.47   
  Evelina Karlsson  1990      28.68  1:00.13      1:59.60   
  Malin Andersson  1991      28.69  1:01.20      3:00.80   
  Linda Pettersson  1991      27.90  59.20      4:00.00   
                     
11  Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            4:00.03   
  Isabelle Höglund  1990      28.79  1:01.11      1:01.11   
  Linnea Wakéus  1988      27.93  58.53      1:59.64   
  Elin Harnebrandt  1988      29.06  1:00.28      2:59.92   
  Kristina Lundberg  1991      28.27  1:00.11      4:00.03   
                     
12  Trelleborg Kappsim  Föreningen Trelleborg Kappsim            4:00.36   
  Nathalie Lindborg  1991      28.34  58.79      58.79   
  Madeleine Lindahl  1989      28.73  1:00.02      1:58.81   
  Eleonor Lindborg  1992      28.39  59.54      2:58.35   
  Emma Sjöbeck  1990      29.16  1:02.01      4:00.36   
                     
13  SK Poseidon  Simklubben Poseidon            4:02.03   
  Daniela Wiking  1990      29.34  1:01.09      1:01.09   
  Viktoria Hyddmark  1988      28.25  59.19      2:00.28   
  Astrid Svensson  1990      28.70  1:00.38      3:00.66   
  Sara Sundberg  1989      29.20  1:01.37      4:02.03   
                     
14  Trollhättans SS  Trollhättans Simsällskap            4:02.14   
  Petronella Åsenblad  1990      28.54  59.37      59.37   
  Johanna Brodin  1991      28.84  59.69      1:59.06   
  Natalie Määttä  1988      30.50  1:04.51      3:03.57   
  Sara Wiklund  1991      28.07  58.57      4:02.14   
                     
15  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            4:02.18   
  Alexandra Johansson  1990      29.05  1:00.61      1:00.61   
  Josefina Lockner  1988      29.21  1:00.42      2:01.03   
  Hanna Westrin  1991      28.47  59.92      3:00.95   
  Stephanie Bolt  1991      28.91  1:01.23      4:02.18   
                     
16  Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            4:08.19   
  Vanessa Ljungdahl  1991      29.32  1:00.99      1:00.99   
  Cassandra Ljungdahl  1989      28.72  59.85      2:00.84   
  Sandra Kirstein  1989      28.90  1:01.45      3:02.29   
  Justina Ignatowicz  1988      30.16  1:05.90      4:08.19   
                     
17  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            4:09.10   
  Nathalie Stenquist  1991      29.81  1:02.45      1:02.45   
  Charlotte Nilsson  1989      29.40  1:02.09      2:04.54   
  Sara Zandihn  1988      29.46  1:02.12      3:06.66   
  Katarina Faxe  1990      29.79  1:02.44      4:09.10   
                     
18  Mass  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:10.25   
  Isabel Svensson  1989      30.19  1:02.38      1:02.38   
  Miranda Bånnsgård  1992      29.74  1:03.05      2:05.43   
  Viktoria Lundh  1989      29.69  1:02.39      3:07.82   
  Emelie Jansson  1989      30.15  1:02.43      4:10.25   
                     
Katrineholms SS  Katrineholms Simsällskap            DNS   
  Viktoria Smidare  1990                 
  Frida Olsson  1991                 
  Linnea Eriksson  1990                 
  Emma Claesson  1989              DNS   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
  Sophie Williamsson  1989      29.23  1:01.06      1:01.06   
  Kim Gutestam  1989      27.99        2:00.18   
  Rebecka Ekelund  1992              3:02.11   
                     
Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            DSQ   
  Lisa Blomgren  1988      29.00  1:01.35      1:01.35   
  Hanna Yttring  1988      28.67        2:01.22   
  Joline Höglund  1988              3:01.05   
                     
                     
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:33   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 13, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Umeå Kommun 
Svenskt Rekord Seniorer Sundsvalls SS (1900) 7:17.06 1997-03-28 
Svenskt Rekord Juniorer Malmö KK (1900) 7:24.50 2002-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Upsala S  Upsala Simsällskap            7:37.14   
  Sebastian Wikström  1988      55.19  1:54.03      1:54.03   
  Fredrik Öberg  1987      55.75  1:58.16      3:52.19   
  Christoffer Wikström  1987      52.93  1:50.12      5:42.31   
  Tomas Andersson  1988      55.28  1:54.83      7:37.14   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:42.37   
  Christoffer Wallin  1990      55.87  1:55.31      1:55.31   
  Henrik Sjöholm  1987      53.47  1:51.89      3:47.20   
  Christian Helgesson  1989      57.08  1:56.21      5:43.41   
  Jonas Jeffsell  1987      57.66  1:58.96      7:42.37   
                     
Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            7:43.44   
  Adam Olsson  1988      56.75  1:56.23      1:56.23   
  Torbjörn Paulsson  1987      57.00  1:57.61      3:53.84   
  Pontus Ericsson  1988      53.38  1:50.94      5:44.78   
  Markus Tilly  1989      56.00  1:58.66      7:43.44   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            7:43.80   
  Sebastian Fronczak  1988      56.54  1:59.13      1:59.13   
  Kristofer Johansson  1987      52.66  1:52.56      3:51.69   
  Jacob Nordin  1988      55.81  1:56.01      5:47.70   
  Tobias Törnström  1988      56.15  1:56.10      7:43.80   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            7:47.89   
  Simon Frank  1990      56.67  1:56.75      1:56.75   
  Pontus Flodqvist  1988      54.92  1:55.15      3:51.90   
  Kristoffer Brander  1989      57.52  1:57.93      5:49.83   
  Christoffer Stolt  1987      57.05  1:58.06      7:47.89   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            7:57.40   
  Johan Bengtsson  1991      57.40  2:01.56      2:01.56   
  Lennie Sahlström  1987      58.37  2:00.74      4:02.30   
  Martin Persson  1988      56.80  1:56.45      5:58.75   
  Daniel Hellberg  1990      57.27  1:58.65      7:57.40   
                     
Täby Sim  Täby Sim            7:57.84   
  Joakim Lidman  1987      55.69  1:58.32      1:58.32   
  Erik Håkansson  1988      55.53  1:55.51      3:53.83   
  Atle Alkelin  1990      58.62  2:01.97      5:55.80   
  Filip Falkenborn  1990      58.07  2:02.04      7:57.84   
                     
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
                     
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  02 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:10   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 13, 4X200m Frisim Herrar, Försök 
Svenskt Rekord Seniorer Sundsvalls SS (1900) 7:17.06 1997-03-28 
Svenskt Rekord Juniorer Malmö KK (1900) 7:24.50 2002-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            7:50.27   
  Björn Gunnarsson  1989      55.41  1:55.78      1:55.78   
  Ponthus Sandell  1990      56.29  1:56.44      3:52.22   
  John Gunnarsson  1990      58.12  2:00.99      5:53.21   
  Nikola Stojmenovic  1988      56.62  1:57.06      7:50.27   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:50.95   
  Christoffer Wallin  1990      56.56  1:56.81      1:56.81   
  Henrik Sjöholm  1987      54.12  1:56.45      3:53.26   
  Christian Helgesson  1989      56.26  1:57.38      5:50.64   
  Michael Westerlund  1987      56.72  2:00.31      7:50.95   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            7:50.95   
  Fredrik Öberg  1987      57.42  2:00.54      2:00.54   
  Tomas Andersson  1988      57.23  1:58.81      3:59.35   
  Christoffer Wikström  1987      55.68  1:53.52      5:52.87   
  Sebastian Wikström  1988      57.11  1:58.08      7:50.95   
                     
Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            7:51.41   
  Adam Olsson  1988      57.68  1:56.84      1:56.84   
  Torbjörn Paulsson  1987      57.90  1:57.86      3:54.70   
  Pontus Ericsson  1988      55.38  1:54.46      5:49.16   
  Victor Paulsson  1990      58.51  2:02.25      7:51.41   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            7:52.14   
  Sebastian Fronczak  1988      57.76  1:58.98      1:58.98   
  Tobias Törnström  1988      56.75  1:57.84      3:56.82   
  Pelle Schöld  1987      56.12  1:58.86      5:55.68   
  Jacob Nordin  1988      57.10  1:56.46      7:52.14   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            7:54.55   
  Johan Bengtsson  1991      58.32  2:00.67      2:00.67   
  Martin Persson  1988      57.68  1:56.70      3:57.37   
  Lennie Sahlström  1987      55.86  1:57.17      5:54.54   
  Daniel Hellberg  1990      58.75  2:00.01      7:54.55   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            7:57.22   
  Simon Frank  1990      57.58  1:58.42      1:58.42   
  Kristoffer Brander  1989      56.51  1:59.21      3:57.63   
  Alexander Nyström  1990      57.45  2:01.89      5:59.52   
  Christoffer Stolt  1987      55.69  1:57.70      7:57.22   
                     
Täby Sim  Täby Sim            7:59.14   
  Erik Håkansson  1988      56.97  1:55.77      1:55.77   
  Joakim Lidman  1987      55.34  1:57.16      3:52.93   
  Atle Alkelin  1990      58.74  2:02.67      5:55.60   
  Filip Falkenborn  1990      59.46  2:03.54      7:59.14   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            8:01.83   
  Linus Junefelt  1992      56.82  1:57.49      1:57.49   
  Axel Lindberg  1987      55.45  1:54.79      3:52.28   
  Denny Nelson  1989      59.11  2:08.03      6:00.31   
  Niclas Granström  1990      59.56  2:01.52      8:01.83   
                     
10  SK Ran  Simklubben Ran            8:04.88   
  Marcus Lomryd  1990      58.97  2:05.18      2:05.18   
  Fredrik Christensson  1988      57.65  2:01.10      4:06.28   
  Andreas Nilsson  1990      57.54  1:59.86      6:06.14   
  Jesper Åkesson  1988      56.04  1:58.74      8:04.88   
                     
11  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            8:05.03   
  Johan Ivarsson  1990      57.35  2:00.15      2:00.15   
  Carl Wikblom  1987      56.08  1:58.08      3:58.23   
  Niklas Hägglund  1990      59.78  2:06.08      6:04.31   
  Joel Bäckman  1987      57.36  2:00.72      8:05.03   
                     
12  Mass  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:05.89   
  Tim Arnesen  1987      56.83  2:00.26      2:00.26   
  Robin Andréasson  1988      54.13  1:53.79      3:54.05   
  Niklas Löfgren  1989      59.68  2:04.14      5:58.19   
  Markus Mattsson  1987      59.26  2:07.70      8:05.89   
                     
                     
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:05   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 14, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Umeå Kommun 
Svenskt Rekord Seniorer LASS (1900) 1:28.23 2003-03-13 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 1:30.93 2002-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:32.45   
  Christoffer Wikström  1987      22.84        22.84   
  Sebastian Wikström  1988      22.49        45.33   
  Fredrik Öberg  1987      23.75        1:09.08   
  Tomas Andersson  1988      23.37        1:32.45   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            1:32.83   
  Jacob Nordin  1988      23.89        23.89   
  Kristofer Johansson  1987      22.32        46.21   
  Sebastian Fronczak  1988      23.24        1:09.45   
  Pelle Schöld  1987      23.38        1:32.83   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            1:34.45   
  Rasmus Hellström  1988      24.13        24.13   
  Martin Escobar  1987      23.66        47.79   
  Konstantin Sundin  1987      23.84        1:11.63   
  Stefan Sandberg  1987      22.82        1:34.45   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            1:35.49   
  Pontus Flodqvist  1988      23.44        23.44   
  Christoffer Stolt  1987      24.39        47.83   
  Bill Ellboj  1988      24.24        1:12.07   
  Niklas Tour  1989      23.42        1:35.49   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:36.39   
  Martin Persson  1988      24.90        24.90   
  Daniel Nilsson  1989      23.32        48.22   
  Lennie Sahlström  1987      23.44        1:11.66   
  Daniel Hellberg  1990      24.73        1:36.39   
                     
SK Poseidon  Simklubben Poseidon            1:37.29   
  Johan Schantz  1987      24.36        24.36   
  Simon Köster  1987      23.46        47.82   
  John Hintze  1988      24.34        1:12.16   
  Niklas Johansson  1987      25.13        1:37.29   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            DSQ   
  Jesper Åkesson  1988      24.24        24.24   
  Robert Drab  1988      25.00        49.24   
                     
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
  Björn Gunnarsson  1989      23.74        23.74   
  Ponthus Sandell  1990      24.41        48.15   
                     
                     
 
Resultat Gren 14 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:05   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 14, 4X50m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: Umeå Kommun 
Svenskt Rekord Seniorer LASS (1900) 1:28.23 2003-03-13 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 1:30.93 2002-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass  Linköpings Allmänna SS            1:34.59   
  Sebastian Fronczak  1988      24.38        24.38   
  Jacob Nordin  1988      23.57        47.95   
  Pelle Schöld  1987      23.94        1:11.89   
  Kristofer Johansson  1987      22.70        1:34.59   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            1:35.93   
  Martin Escobar  1987      24.41        24.41   
  Stefan Sandberg  1987      23.94        48.35   
  Rasmus Hellström  1988      23.73        1:12.08   
  Konstantin Sundin  1987      23.85        1:35.93   
                     
Upsala S  Upsala Simsällskap            1:35.94   
  Sebastian Wikström  1988      23.64        23.64   
  Tomas Andersson  1988      24.16        47.80   
  Fredrik Öberg  1987      24.06        1:11.86   
  Oskar Melin  1987      24.08        1:35.94   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            1:36.38   
  Pontus Flodqvist  1988      23.74        23.74   
  Niklas Tour  1989      24.44        48.18   
  Christoffer Stolt  1987      23.93        1:12.11   
  Bill Ellboj  1988      24.27        1:36.38   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:36.94   
  Martin Persson  1988      25.09        25.09   
  Daniel Nilsson  1989      23.30        48.39   
  Lennie Sahlström  1987      23.79        1:12.18   
  Daniel Hellberg  1990      24.76        1:36.94   
                     
Nkk  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:36.95   
  Björn Gunnarsson  1989      23.93        23.93   
  Nikola Stojmenovic  1988      23.97        47.90   
  Christian Dimell  1989      24.99        1:12.89   
  Ponthus Sandell  1990      24.06        1:36.95   
                     
SK Ran  Simklubben Ran            1:37.04   
  Jesper Åkesson  1988      24.24        24.24   
  Fredrik Christensson  1988      24.37        48.61   
  Andreas Nilsson  1990      24.20        1:12.81   
  Robert Drab  1988      24.23        1:37.04   
                     
SK Poseidon  Simklubben Poseidon            1:37.22   
  Johan Schantz  1987      24.36        24.36   
  Simon Köster  1987      23.51        47.87   
  John Hintze  1988      24.42        1:12.29   
  Niklas Johansson  1987      24.93        1:37.22   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:37.35   
  Henrik Sjöholm  1987      23.36        23.36   
  Christian Helgesson  1989      24.39        47.75   
  Michael Westerlund  1987      24.56        1:12.31   
  Jonas Jeffsell  1987      25.04        1:37.35   
                     
10  Umeå SS  Umeå Simsällskap            1:38.05   
  Andreas Hulander  1988      24.67        24.67   
  Peter Boman  1987      24.39        49.06   
  Johan Sjöström  1988      24.61        1:13.67   
  Lauri Salonen  1987      24.38        1:38.05   
                     
11  Ss04 Simsällskap  Solna Sundbybergs SS 04            1:38.44   
  Redir Ajiul  1988      25.05        25.05   
  Mark Åström-Karlsson  1987      23.57        48.62   
  Fredrik Dahlgren-Öhman  1987      25.16        1:13.78   
  Odd Spångberg  1988      24.66        1:38.44   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            DSQ   
  Orestes Trigero  1988      24.92        24.92   
  Mikael Norberg  1987      24.24        49.16   
                     
                     
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:37   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Nordkontor 
Svenskt Rekord Seniorer Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1992-12-22 
Svenskt Rekord Juniorer Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    29.79        1:03.11   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.77        1:04.71   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    30.17        1:04.82   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    29.65        1:05.80   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    30.86        1:06.03   
Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb    31.07        1:06.32   
Emma Ekman  1989  Ludvika Simsällskap    31.11        1:06.58   
Astrid Svensson  1990  Simklubben Poseidon    31.00        1:08.62   
                     
 
Resultat Gren 15 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:15   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Nordkontor 
Svenskt Rekord Seniorer Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1992-12-22 
Svenskt Rekord Juniorer Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.96        1:05.30   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    29.21        1:05.35   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    29.64        1:05.52   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    29.95        1:05.81   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim    30.66        1:05.84   
Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb    30.90        1:05.98   
Astrid Svensson  1990  Simklubben Poseidon    30.48        1:07.30   
Emma Ekman  1989  Ludvika Simsällskap    31.49        1:07.31   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.59        1:07.37   
10  Viktoria Hyddmark  1988  Simklubben Poseidon    30.54        1:07.81   
11  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.86        1:08.15   
12  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    30.51        1:08.26   
13  Alexandra Wallbäck  1989  Malmö Kappsimningsklubb    31.26        1:08.86   
14  Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    32.83        1:10.31   
                     
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:32   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Pensab Sanering 
Svenskt Rekord Seniorer Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    29.47  1:00.10  1:31.74    2:03.27   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening    28.89  1:00.20  1:32.09    2:03.38   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    29.73  1:01.32  1:33.99    2:06.40   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    30.13  1:01.74  1:34.01    2:06.50   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    30.30  1:02.50  1:35.24    2:07.10   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    30.40  1:02.78  1:35.52    2:08.67   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    29.38  1:01.81  1:35.82    2:10.77   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    31.35  1:06.00  1:42.48    2:18.29   
                     
 
Resultat Gren 16 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:27   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Försök 
Sponsor: Pensab Sanering 
Svenskt Rekord Seniorer Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer Pontus Renholm (1986) 1:57.48 2004-03-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    29.90  1:01.73  1:33.78    2:05.32   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening    29.83  1:01.31  1:33.69    2:06.42   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    30.19  1:01.68  1:34.45    2:06.84   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    30.30  1:02.55  1:35.58    2:07.53  Deltar ej i final 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    30.13  1:01.98  1:34.60    2:07.55   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    30.35  1:02.30  1:34.79    2:07.57   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    29.62  1:01.75  1:34.89    2:08.14   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    30.01  1:02.25  1:35.13    2:08.37   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    31.19  1:04.05  1:36.97    2:09.25   
10  Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    31.33  1:04.27  1:37.21    2:09.39   
11  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    30.69  1:02.64  1:35.85    2:09.74   
12  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    30.97  1:03.61  1:36.70    2:10.20   
13  Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    30.41  1:02.99  1:37.09    2:11.89   
14  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    30.11  1:02.69  1:36.95    2:12.33   
15  Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon    31.31  1:04.18  1:37.95    2:12.52   
16  Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    31.87  1:05.29  1:38.98    2:12.79   
17  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap    30.57  1:04.36  1:39.58    2:13.82   
18  Andreas Andersson  1987  Sjöbo Simsällskap    31.74  1:05.64  1:40.43    2:15.51   
19  Sebastian Bertholdsson  1988  Örebro Simallians    31.47  1:05.01  1:39.59    2:15.65   
20  Niclas Svensson  1989  Simklubben Sydsim    30.33  1:04.26  1:40.11    2:16.19   
21  Robert Lundkvist  1987  Helsingborgs Simsällskap    31.28  1:05.38  1:40.39    2:16.53   
22  Mikael Karlsson  1987  Polisens IF    31.59  1:05.58  1:41.00    2:16.90   
23  Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.65  1:07.68  1:43.62    2:19.84   
24  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    31.70  1:06.65  1:43.74    2:21.07   
25  Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap    32.86  1:09.23  1:47.98    2:27.09   
                     
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:17   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Föreningssparbanken 
Svenskt Rekord Seniorer Emma Igelström (1980) 2:19.64 2003-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:25.04 2001-12-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sandra Jacobson  1989  Täby Sim    34.35  1:11.93  1:49.91    2:29.00   
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim    33.78  1:11.76  1:50.60    2:30.68   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    35.08  1:13.39  1:52.32    2:31.27   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    34.60  1:12.94  1:51.78    2:31.27   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    34.47  1:13.52  1:53.14    2:33.39   
Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap    34.51  1:13.60  1:54.98    2:34.82   
Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb    35.01  1:14.21  1:55.49    2:38.88   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    36.49  1:16.76  1:57.91    2:39.69   
                     
 
Resultat Gren 17 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:37   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Försök 
Sponsor: Föreningssparbanken 
Svenskt Rekord Seniorer Emma Igelström (1980) 2:19.64 2003-03-14 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:25.04 2001-12-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sandra Jacobson  1989  Täby Sim    35.23  1:13.89  1:52.94    2:32.57   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    34.88  1:13.87  1:53.49    2:33.66   
Sara Thydén  1989  Kalmar Simsällskap    36.04  1:15.30  1:54.85    2:35.30   
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim    34.64  1:13.84  1:54.23    2:35.35   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    35.05  1:14.32  1:54.88    2:36.34   
Jeanette Engzell  1989  Falu Simsällskap    35.45  1:15.22  1:55.56    2:36.52   
Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb    35.59  1:15.10  1:55.93    2:37.65   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    36.39  1:16.34  1:56.87    2:37.68   
Jennie Johansson  1988  Hedemora Simsällskap    35.77  1:16.73  1:58.85    2:40.56   
10  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    36.68  1:17.49  1:59.22    2:40.74   
11  Stina Mittermaier  1988  Spårvägens Simförening    34.93  1:15.36  1:57.78    2:41.65   
12  Caroline Andersson  1989  Kristianstads SLS    36.41  1:17.14  1:59.42    2:41.94   
13  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.66  1:17.06  1:59.03    2:42.03   
14  Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap    36.95  1:19.01  2:01.03    2:42.15   
15  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap    37.13  1:18.39  2:00.45    2:42.59   
16  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    35.96  1:17.20  2:00.36    2:43.88   
17  Malin Wiberg  1988  Simklubben Neptun    37.23  1:18.37  2:00.86    2:43.92   
18  Victoria Persson  1991  Fagersta Simklubb    36.47  1:17.77  2:01.42    2:44.05   
19  Ida Kjos  1988  Simklubben Neptun    37.33  1:18.85  2:01.09    2:44.07   
20  Kristin Boström  1991  Linköpings Allmänna SS    36.59  1:18.13  2:01.00    2:44.47   
21  Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap    36.51  1:17.72  2:00.33    2:44.56   
22  Rebecca Alexandersson  1989  Väsby Simsällskap    37.73  1:19.19  2:02.25    2:46.58   
23  Elin Nilsson  1990  Linköpings Allmänna SS    36.79  1:18.10  2:01.72    2:46.83   
24  Liza Minnhagen  1989  Kristianstads SLS    37.63  1:19.29  2:02.44    2:47.08   
25  Sandra Nord-Holmegard  1988  Sjöbo Simsällskap    36.86  1:18.34  2:01.69    2:47.40   
26  Cecilia Bruhn  1989  Stockholms Kappsimningsklubb    37.56  1:19.50  2:02.71    2:48.25   
27  Sanna Kesselfors  1990  Simklubben Neptun    37.88  1:20.25  2:04.18    2:48.40   
                     
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:27   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 18, 400m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Plakat 
Svenskt Rekord Seniorer Josefin Lillhage (1980) 4:05.40 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    1:01.66  2:06.92  3:11.56    4:15.75   
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    1:02.49  2:08.01  3:12.85    4:16.92   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    1:02.64  2:08.85  3:14.00    4:17.89   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    1:02.49  2:09.75  3:18.80    4:26.94   
Sofie Jansson  1988  Täby Sim    1:03.12  2:10.32  3:19.76    4:27.40   
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    1:03.29  2:10.99  3:20.23    4:27.78   
Sanna Öhgren  1991  Motala Simsällskap    1:03.86  2:11.41  3:19.92    4:28.45   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:05.50  2:14.54  3:22.95    4:31.19   
                     
 
Resultat Gren 18 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:54   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 18, 400m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Plakat 
Svenskt Rekord Seniorer Josefin Lillhage (1980) 4:05.40 2004-03-12 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    1:02.22  2:08.83  3:15.97    4:23.00   
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    1:04.20  2:11.47  3:18.65    4:25.88   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    1:03.54  2:10.96  3:18.06    4:26.34   
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    1:03.59  2:10.75  3:19.38    4:28.17   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    1:04.14  2:11.73  3:19.96    4:28.79   
Sofie Jansson  1988  Täby Sim    1:04.58  2:12.65  3:21.63    4:29.42   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:05.17  2:13.32  3:22.09    4:29.50   
Sanna Öhgren  1991  Motala Simsällskap    1:04.68  2:12.73  3:22.39    4:31.83   
Therese Weylandt  1990  Simklubben Neptun    1:05.01  2:13.76  3:23.70    4:33.82   
10  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.79  2:16.35  3:27.14    4:34.45   
11  Katarina Faxe  1990  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.45  2:15.48  3:25.79    4:35.66   
12  Isabell Nyström  1988  Simklubben Neptun    1:06.66  2:16.71  3:26.96    4:36.31   
13  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.83  2:15.40  3:26.74    4:36.67   
14  Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:05.64  2:15.01  3:26.45    4:37.49   
15  Anna Kjällberg  1990  Helsingborgs Simsällskap    1:06.07  2:16.11  3:26.88    4:38.25   
16  Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:06.69  2:16.60  3:28.42    4:38.36   
17  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    1:05.33  2:16.20  3:28.36    4:40.54   
18  Jenny Mattsson  1989  Simsällskapet Stimmet    1:04.33  2:14.47  3:27.17    4:41.96   
19  Elin Broberg  1988  Jönköpings Simsällskap    1:08.02  2:19.87  3:32.16    4:44.30   
20  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    1:07.37  2:21.63  3:34.95    4:48.10   
                     
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:34   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: Sanco 
Svenskt Rekord Seniorer Stefan Nystrand (1981) 54.68 2001-02-17 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    26.15        57.24   
Simon Köster  1987  Simklubben Poseidon    28.03        59.12   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    26.96        59.47   
Rasmus Brock  1988  Simklubben Lödde    28.02        59.87   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.53        1:00.00   
Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap    27.95        1:00.59   
Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    28.18        1:00.83   
Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    29.55        1:02.55   
                     
 
Resultat Gren 19 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:20   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 19, 100m Medley Herrar, Försök 
Sponsor: Sanco 
Svenskt Rekord Seniorer Stefan Nystrand (1981) 54.68 2001-02-17 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Brock  1988  Simklubben Lödde    27.91        59.79   
Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    27.69        59.81   
Simon Köster  1987  Simklubben Poseidon    27.46        1:00.19   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.67        1:00.23   
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap    27.95        1:00.63   
Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap    26.86        1:00.77   
Daniel Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    28.32        1:00.78   
Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    28.63        1:00.92   
Martin Johansson  1987  S71    27.42        1:00.98   
10  Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    28.03        1:01.03   
11  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.53        1:01.14   
12  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS    29.01        1:01.40   
13  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    27.46        1:01.46   
14  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.58        1:01.61   
                     
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:41   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Västerbottens Simförbund 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer Anna-Karin Kammerling (1980) 25.35 1998-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap            25.91   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            25.96   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            26.39   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            26.40   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim            26.51   
Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap            26.64   
Louise Westergren  1989  Simklubben Ran            26.68   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            27.46   
                     
 
Resultat Gren 20 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Semifinaler 
Sponsor: Västerbottens Simförbund 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer Anna-Karin Kammerling (1980) 25.35 1998-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap            26.25   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            26.33   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            26.51   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            26.54   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim            26.60   
Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap            26.93   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            27.00   
Louise Westergren  1989  Simklubben Ran            27.10   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim            27.14   
10  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb            27.31   
10  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim            27.31   
12  Emilia Öhr  1989  Simklubben Lödde            27.36   
13  Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim            27.69   
14  Cecilia Sjöholm  1988  Södertörns Simsällskap            27.77   
14  Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.77   
16  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            27.80   
                     
 
Resultat Gren 20 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:27   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: Västerbottens Simförbund 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 23.59 2000-03-18 
Svenskt Rekord Juniorer Anna-Karin Kammerling (1980) 25.35 1998-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            26.55   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb            26.60   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim            26.72   
Louise Westergren  1989  Simklubben Ran            26.82   
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap            26.91   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim            26.94   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap            26.96   
Cecilia Rasmuson  1989  Täby Sim            27.08   
Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap            27.17   
10  Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            27.27   
11  Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb            27.35   
12  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim            27.39   
13  Mariel Cronström  1988  Malmö Kappsimningsklubb            27.44  Deltar ej i final 
14  Emilia Öhr  1989  Simklubben Lödde            27.46   
15  Cecilia Sjöholm  1988  Södertörns Simsällskap            27.52   
16  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap            27.53   
17  Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.63   
18  Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim            27.66   
19  Cassandra Ljungdahl  1989  Trelleborgs Simsällskap            27.67   
20  Madeleine Eriksson  1989  Västerås Simsällskap            27.79   
21  Pernilla Kile  1988  Helsingborgs Simsällskap            27.82   
22  Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim            27.93   
23  Sofia Johansson  1989  Helsingborgs Simsällskap            28.10   
23  Ellinor Bencsik  1989  Kristianstads SLS            28.10   
25  Jennie Ibstedt  1989  Västerås Simsällskap            28.21   
Hanna Lundström  1989  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:44   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: ICA Supermarket, Ålidhem 
Svenskt Rekord Seniorer Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.83   
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap            25.22   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            25.50   
Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap            25.77   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim            25.90   
Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            26.19   
Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap            26.36   
Christoffer Stolt  1987  Simklubben Neptun            26.48   
                     
 
Resultat Gren 21 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:10   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: ICA Supermarket, Ålidhem 
Svenskt Rekord Seniorer Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap            25.53   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.58   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            25.62   
Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap            25.99   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim            26.02   
Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            26.09   
Christoffer Stolt  1987  Simklubben Neptun            26.21   
Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap            26.32   
Simon Wangel  1988  Turebergs Simklubb            26.42   
10  Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            26.52   
11  Simon Köster  1987  Simklubben Poseidon            26.57   
12  Joakim Lidman  1987  Täby Sim            26.63   
13  Robin Gillberg  1987  Trollhättans Simsällskap            26.69   
14  Martin Escobar  1987  Spårvägens Simförening            26.75   
15  Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS            26.78   
16  Stefan Sandberg  1987  Spårvägens Simförening            26.93   
                     
 
Resultat Gren 21 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:11   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 21, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 
Sponsor: ICA Supermarket, Ålidhem 
Svenskt Rekord Seniorer Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
Svenskt Rekord Juniorer Marcus Piehl (1985) 23.93 2004-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            25.47   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.47   
Tomas Andolfsson  1987  Hultsfreds Simsällskap            25.87   
Christoffer Wikström  1987  Upsala Simsällskap            26.01   
Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap            26.14   
Martin Escobar  1987  Spårvägens Simförening            26.21   
Erik Håkansson  1988  Täby Sim            26.23   
Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen            26.28   
Simon Köster  1987  Simklubben Poseidon            26.32   
10  Simon Wangel  1988  Turebergs Simklubb            26.33   
11  Christoffer Stolt  1987  Simklubben Neptun            26.38   
12  Robin Gillberg  1987  Trollhättans Simsällskap            26.39   
13  Stefan Sandberg  1987  Spårvägens Simförening            26.45   
13  Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap            26.45   
15  Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS            26.46   
16  Joakim Lidman  1987  Täby Sim            26.53   
17  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            26.62   
18  Andreas Edlund  1989  Örnsköldsviks Allmänna SS            26.63   
19  Tomas Andersson  1988  Upsala Simsällskap            26.71   
20  Marcus Mases  1989  Simklubben Neptun            26.75   
21  Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap            26.91   
22  Orestes Trigero  1988  Södertörns Simsällskap            26.95   
23  Odd Spångberg  1988  Solna Sundbybergs SS 04            26.96   
24  Denny Nelson  1989  Jönköpings Simsällskap            26.99   
25  Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon            27.24   
26  Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.32   
27  Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            27.61   
                     
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:52   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 22, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Tyréns 
Svenskt Rekord Seniorer Trelleborgs SS (1900) 4:07.36 2001-02-16 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 4:10.04 2003-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            4:13.83   
  Elin Harnebrandt  1988      31.23  1:03.15      1:03.15   
  Joline Höglund  1988      32.32  1:10.29      2:13.44   
  Hanna Yttring  1988      28.62  1:03.10      3:16.54   
  Linnea Wakéus  1988      27.12  57.29      4:13.83   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            4:15.34   
  Natasha Sundin  1990      30.70  1:03.44      1:03.44   
  Stina Mittermaier  1988      32.85  1:11.48      2:14.92   
  Cecilia Malmgren  1989      29.00  1:04.47      3:19.39   
  Stina Gardell  1990      26.97  55.95      4:15.34   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            4:16.57   
  Hanna Lundström  1989      30.68  1:05.08      1:05.08   
  Fanny D Lillieström  1989      32.38  1:09.79      2:14.87   
  Paulina Kuivalainen  1989      29.62  1:04.57      3:19.44   
  Cecilia Sjöholm  1988      27.43  57.13      4:16.57   
                     
Täby Sim  Täby Sim            4:19.73   
  Lovisa Ericsson  1993      33.41  1:08.75      1:08.75   
  Sandra Jacobson  1989      32.91  1:09.85      2:18.60   
  Cecilia Rasmuson  1989      29.38  1:03.23      3:21.83   
  Sofie Jansson  1988      27.78  57.90      4:19.73   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            4:21.37   
  Emilia Nilsson  1988      30.96  1:03.98      1:03.98   
  Astrid Armgarth  1988      34.20  1:13.31      2:17.29   
  Madeleine Stein  1990      30.02  1:04.77      3:22.06   
  Therese Petersson  1988      28.07  59.31      4:21.37   
                     
Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            4:21.46   
  Kristin Öberg  1988      33.11  1:09.57      1:09.57   
  Hanna Westrin  1991      33.54  1:10.82      2:20.39   
  Josefina Lockner  1988      29.23  1:03.53      3:23.92   
  Alexandra Johansson  1990      27.24  57.54      4:21.46   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            4:23.39   
  Sandra Hafström  1991      32.76  1:06.43      1:06.43   
  Sofia Johansson  1989      33.79  1:12.30      2:18.73   
  Amanda Eversholt  1990      30.61  1:05.48      3:24.21   
  Sophie Williamsson  1989      28.37  59.18      4:23.39   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:25.98   
  Liz Hansson  1988      32.58  1:07.02      1:07.02   
  Mariel Cronström  1988      33.66  1:13.03      2:20.05   
  Magdalena Kuras  1988      29.69  1:05.63      3:25.68   
  Charlotte Nilsson  1989      28.40  1:00.30      4:25.98   
                     
                     
 
Resultat Gren 22 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:29   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 22, 4X100m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Tyréns 
Svenskt Rekord Seniorer Trelleborgs SS (1900) 4:07.36 2001-02-16 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 4:10.04 2003-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            4:18.59   
  Elin Harnebrandt  1988      31.88  1:06.17      1:06.17   
  Joline Höglund  1988      32.92  1:11.30      2:17.47   
  Hanna Yttring  1988      28.85  1:03.79      3:21.26   
  Linnea Wakéus  1988      27.39  57.33      4:18.59   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            4:19.61   
  Hanna Lundström  1989      30.63  1:04.27      1:04.27   
  Fanny D Lillieström  1989      32.86  1:10.91      2:15.18   
  Paulina Kuivalainen  1989      29.82  1:05.20      3:20.38   
  Cecilia Sjöholm  1988      28.24  59.23      4:19.61   
                     
Täby Sim  Täby Sim            4:20.75   
  Lovisa Ericsson  1993      32.84  1:08.12      1:08.12   
  Sandra Jacobson  1989      33.27  1:10.55      2:18.67   
  Cecilia Rasmuson  1989      29.79  1:03.81      3:22.48   
  Sofie Jansson  1988      28.44  58.27      4:20.75   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            4:20.97   
  Anna Åhlin  1991      32.23  1:06.64      1:06.64   
  Stina Mittermaier  1988      33.62  1:12.53      2:19.17   
  Cecilia Malmgren  1989      29.50  1:04.66      3:23.83   
  Stina Gardell  1990      27.21  57.14      4:20.97   
                     
Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            4:21.08   
  Kristin Öberg  1988      32.80  1:08.99      1:08.99   
  Hanna Westrin  1991      33.24  1:10.29      2:19.28   
  Josefina Lockner  1988      29.22  1:03.60      3:22.88   
  Alexandra Johansson  1990      27.76  58.20      4:21.08   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:23.44   
  Liz Hansson  1988      33.07  1:07.06      1:07.06   
  Mariel Cronström  1988      33.74  1:12.48      2:19.54   
  Magdalena Kuras  1988      28.94  1:03.81      3:23.35   
  Charlotte Nilsson  1989      28.12  1:00.09      4:23.44   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            4:23.85   
  Sandra Hafström  1991      32.61  1:06.51      1:06.51   
  Sofia Johansson  1989      34.18  1:12.42      2:18.93   
  Amanda Eversholt  1990      30.32  1:04.99      3:23.92   
  Sophie Williamsson  1989      27.99  59.93      4:23.85   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            4:23.87   
  Emilia Nilsson  1988      30.45  1:02.97      1:02.97   
  Josefine Hallmén  1988      35.00  1:15.63      2:18.60   
  Astrid Armgarth  1988      29.77  1:05.18      3:23.78   
  Therese Petersson  1988      28.41  1:00.09      4:23.87   
                     
Västerås SS  Västerås Simsällskap            4:26.16   
  Jennie Ibstedt  1989      33.34  1:09.21      1:09.21   
  Elin Andersson  1988      33.58  1:13.62      2:22.83   
  Ann-Louise Jakobsson  1988      29.48  1:05.21      3:28.04   
  Jonna Nybäck  1988      27.75  58.12      4:26.16   
                     
10  SK Poseidon  Simklubben Poseidon            4:27.42   
  Viktoria Hyddmark  1988      31.18  1:04.00      1:04.00   
  Sara Sundberg  1989      35.41  1:16.60      2:20.60   
  Daniela Wiking  1990      30.76  1:06.36      3:26.96   
  Astrid Svensson  1990      28.49  1:00.46      4:27.42   
                     
11  SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            4:27.87   
  Paulina Sjöholm  1991      32.23  1:06.48      1:06.48   
  Ida Kjos  1988      36.07  1:18.17      2:24.65   
  Josefin Karlsson  1991      29.09  1:04.21      3:28.86   
  Elin Kjos  1988      28.06  59.01      4:27.87   
                     
12  Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            4:29.44   
  Isabelle Höglund  1990      32.41  1:07.91      1:07.91   
  Erla Andersson  1990      35.07  1:15.31      2:23.22   
  Kristina Lundberg  1991      29.83  1:06.24      3:29.46   
  Lisa Blomgren  1988      28.33  59.98      4:29.44   
                     
13  Skäret SS  Skäret Simsällskap            4:30.73   
  Matilda Larsson  1988      33.42  1:09.22      1:09.22   
  Sandra Olofsson  1990      34.47  1:16.27      2:25.49   
  Nathalie Andersson  1988      30.26  1:05.14      3:30.63   
  Veronica Brännfeldt  1990      28.23  1:00.10      4:30.73   
                     
14  Trelleborg Kappsim  Föreningen Trelleborg Kappsim            4:31.35   
  Eleonor Lindborg  1992      31.93  1:06.06      1:06.06   
  Emma Sjöbeck  1990      36.42  1:18.46      2:24.52   
  Madeleine Lindahl  1989      31.24  1:08.69      3:33.21   
  Nathalie Lindborg  1991      27.57  58.14      4:31.35   
                     
15  Sjöbo SS  Sjöbo Simsällskap            4:31.54   
  Sandra Nilsson  1988      31.78  1:04.68      1:04.68   
  Sandra Nord-Holmegard  1988      35.62  1:17.27      2:21.95   
  Matilda Larsson  1991      30.40  1:05.90      3:27.85   
  Emelie Christersson  1990      30.14  1:03.69      4:31.54   
                     
16  SK Ran  Simklubben Ran            4:32.09   
  Therese Svendsen  1989      30.61  1:02.36      1:02.36   
  Maria Sandström  1990      37.34  1:20.46      2:22.82   
  Louise Westergren  1989      29.74  1:04.90      3:27.72   
  Ulrika Karlsson  1989      28.67  1:04.37      4:32.09   
                     
17  Mass  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:34.18   
  Viktoria Lundh  1989      32.84  1:07.67      1:07.67   
  Miranda Bånnsgård  1992      34.53  1:16.04      2:23.71   
  Emelie Jansson  1989      31.05  1:08.81      3:32.52   
  Isabel Svensson  1989      29.64  1:01.66      4:34.18   
                     
18  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            4:41.90   
  Hanna Jörlund  1991      35.15  1:12.18      1:12.18   
  Sara Zandihn  1988      34.57  1:15.89      2:28.07   
  Nathalie Stenquist  1991      31.81  1:11.16      3:39.23   
  Katarina Faxe  1990      30.06  1:02.67      4:41.90   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            DSQ   
  Elin Hardeland  1990      32.66  1:09.70      1:09.70   
  Jessica Viklund  1989              2:25.15   
                     
                     
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  03 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:53   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 23, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Resesäljarna 
Svenskt Rekord Seniorer Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    58.86  1:59.93  3:02.23  4:04.89  15:35.79   
          5:07.64  6:10.73  7:14.05  8:16.70     
          9:19.74  10:22.79  11:25.81  12:28.98     
          13:32.42  14:35.69         
Emil Johnsson  1988  Ängelholms Simsällskap    1:00.67  2:03.74  3:07.26  4:10.80  15:56.78   
          5:14.63  6:18.56  7:22.49  8:26.91     
          9:31.14  10:35.26  11:39.69  12:44.30     
          13:48.91  14:53.13         
Adam Olsson  1988  Trelleborgs Simsällskap    1:00.32  2:03.66  3:07.20  4:11.05  15:57.92   
          5:14.99  6:19.78  7:24.39  8:29.26     
          9:34.26  10:38.91  11:43.73  12:48.73     
          13:52.53  14:57.12         
Martin Birgersson  1987  Sjöbo Simsällskap    1:00.65  2:04.18  3:07.66  4:11.53  16:03.71   
          5:15.48  6:19.70  7:24.17  8:29.02     
          9:33.89  10:38.93  11:43.99  12:48.71     
          13:53.80  14:58.92         
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap    1:01.22  2:04.96  3:09.50  4:14.78  16:10.52   
          5:19.77  6:25.53  7:30.99  8:36.63     
          9:42.09  10:46.97  11:51.48  12:56.23     
          14:01.23  15:06.72         
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    1:01.61  2:06.04  3:11.12  4:15.43  16:14.23   
          5:20.43  6:26.82  7:32.77  8:38.53     
          9:43.85  10:49.89  11:54.40  13:00.07     
          14:05.88  15:10.73         
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    1:00.13  2:04.59  3:09.35  4:14.57  16:14.48   
          5:19.82  6:24.71  7:29.47  8:34.51     
          9:39.67  10:45.11  11:50.36  12:55.89     
          14:01.64  15:08.14         
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    1:01.25  2:05.87  3:10.93  4:16.36  16:20.80   
          5:22.47  6:28.34  7:34.83  8:40.48     
          9:45.88  10:51.38  11:57.26  13:03.31     
          14:09.20  15:15.91         
Andreas Andersson  1987  Sjöbo Simsällskap    1:02.52  2:07.38  3:11.58  4:15.98  16:24.53   
          5:21.53  6:26.06  7:30.99  8:36.64     
          9:42.73  10:49.61  11:56.72  13:03.66     
          14:10.29  15:17.54         
10  Olle Nordqvist  1989  Kalmar Simsällskap    1:01.65  2:05.29  3:10.19  4:16.13  16:31.71   
          5:22.29  6:28.68  7:35.46  8:42.35     
          9:49.33  10:56.68  12:03.80  13:11.79     
          14:18.83  15:26.11         
11  Axel Lindberg  1987  Jönköpings Simsällskap    1:01.67  2:06.23  3:11.08  4:16.28  16:36.61   
          5:20.68  6:27.70  7:34.69  8:42.46     
          9:50.17  10:58.33  12:06.36  13:14.81     
          14:22.82  15:30.07         
12  Filip Vrgoc  1988  Simklubben Triton    1:04.60  2:11.95  3:17.97  4:23.79  16:40.23   
          5:29.62  6:35.79  7:42.30  8:49.31     
          9:56.25  11:03.12  12:10.43  13:17.99     
          14:25.55  15:33.02         
13  Simon Jisander  1989  Simklubben Hajen    1:05.06  2:13.54  3:22.05  4:29.81  16:47.35   
          5:37.76  6:45.85  7:52.75  8:59.73     
          10:06.81  11:14.30  12:21.78  13:28.96     
          14:35.83  15:42.67         
14  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap    1:03.47  2:10.11  3:17.22  4:25.21  16:49.78   
          5:33.80  6:42.35  7:51.22  8:59.77     
          10:08.11  11:16.07  12:24.27  13:30.87     
          14:37.39  15:43.96         
15  Tobias Svensson  1990  Västerås Simsällskap    1:03.28  2:09.81  3:17.19  4:25.20  16:59.76   
          5:33.80  6:42.35  7:51.26  8:59.67     
          10:08.30  11:16.03  12:24.67  13:33.30     
          14:42.35  15:52.38         
16  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.27  2:07.17  3:13.53  4:20.68  17:00.00   
          5:28.62  6:35.80  7:44.47  8:53.92     
          10:02.44  11:11.32  12:20.73  13:30.50     
          14:40.89  15:50.06         
17  Samir Yosufi  1987  Simklubben Laxen    1:03.28  2:11.02  3:18.81  4:28.01  17:22.73   
          5:37.99  6:47.71  7:58.28  9:09.16     
          10:20.86  11:32.05  12:42.93  13:53.45     
          15:04.22  16:14.45         
18  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    1:03.94  2:11.50  3:19.94  4:29.23  17:24.74   
          5:39.06  6:49.64  8:00.21  9:10.00     
          10:19.49  11:29.56  12:40.56  13:51.32     
          15:02.88  16:14.59         
19  Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.64  2:10.93  3:19.62  4:29.63  17:33.68   
          5:40.26  6:51.85  8:03.16  9:14.44     
          10:26.23  11:38.36  12:51.30  14:03.37     
          15:15.02  16:25.97         
Niklas Hägglund  1990  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:03   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 24, 4X50m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Bostaden 
Svenskt Rekord Seniorer Malmö KK (1900) 1:52.50 2004-03-13 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 1:53.34 2003-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            1:56.77   
  Elin Harnebrandt  1988      29.96        29.96   
  Joline Höglund  1988      32.44        1:02.40   
  Hanna Yttring  1988      27.95        1:30.35   
  Linnea Wakéus  1988      26.42        1:56.77   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            1:57.14   
  Natasha Sundin  1990      30.03        30.03   
  Stina Mittermaier  1988      32.58        1:02.61   
  Stina Gardell  1990      27.85        1:30.46   
  Malin Hellström  1992      26.68        1:57.14   
                     
Västerås SS  Västerås Simsällskap            1:57.70   
  Ann-Louise Jakobsson  1988      30.72        30.72   
  Elin Andersson  1988      32.33        1:03.05   
  Madeleine Eriksson  1989      29.00        1:32.05   
  Jonna Nybäck  1988      25.65        1:57.70   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:58.59   
  Hanna Lundström  1989      30.19        30.19   
  Fanny D Lillieström  1989      32.72        1:02.91   
  Paulina Kuivalainen  1989      29.12        1:32.03   
  Cecilia Sjöholm  1988      26.56        1:58.59   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:59.02   
  Magdalena Kuras  1988      29.82        29.82   
  Sara Zandihn  1988      33.10        1:02.92   
  Mariel Cronström  1988      29.69        1:32.61   
  Liz Hansson  1988      26.41        1:59.02   
                     
Täby Sim  Täby Sim            2:00.53   
  Sandra Jacobson  1989      31.51        31.51   
  Josephine Ewerbring  1991      34.45        1:05.96   
  Cecilia Rasmuson  1989      27.74        1:33.70   
  Sofie Jansson  1988      26.83        2:00.53   
                     
SK Poseidon  Simklubben Poseidon            2:01.32   
  Viktoria Hyddmark  1988      30.67        30.67   
  Sara Sundberg  1989      33.64        1:04.31   
  Astrid Svensson  1990      29.23        1:33.54   
  Daniela Wiking  1990      27.78        2:01.32   
                     
Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            DSQ   
  Caroline Bornius  1992      30.62        30.62   
                     
                     
 
Resultat Gren 24 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:08   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 24, 4X50m Medley Damer, Försök 
Sponsor: Bostaden 
Svenskt Rekord Seniorer Malmö KK (1900) 1:52.50 2004-03-13 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 1:53.34 2003-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Spårvägen Sim  Spårvägens Simförening            1:57.65   
  Natasha Sundin  1990      29.80        29.80   
  Stina Mittermaier  1988      32.68        1:02.48   
  Stina Gardell  1990      28.35        1:30.83   
  Malin Hellström  1992      26.82        1:57.65   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            1:58.65   
  Elin Harnebrandt  1988      30.70        30.70   
  Joline Höglund  1988      33.11        1:03.81   
  Hanna Yttring  1988      28.61        1:32.42   
  Linnea Wakéus  1988      26.23        1:58.65   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:59.54   
  Hanna Lundström  1989      30.15        30.15   
  Fanny D Lillieström  1989      33.30        1:03.45   
  Paulina Kuivalainen  1989      29.06        1:32.51   
  Cecilia Sjöholm  1988      27.03        1:59.54   
                     
Västerås SS  Västerås Simsällskap            1:59.76   
  Ann-Louise Jakobsson  1988      31.18        31.18   
  Elin Andersson  1988      33.28        1:04.46   
  Madeleine Eriksson  1989      29.03        1:33.49   
  Jonna Nybäck  1988      26.27        1:59.76   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            2:00.12   
  Alexandra Wallbäck  1989      31.68        31.68   
  Sara Zandihn  1988      33.39        1:05.07   
  Magdalena Kuras  1988      28.04        1:33.11   
  Liz Hansson  1988      27.01        2:00.12   
                     
Täby Sim  Täby Sim            2:00.24   
  Sandra Jacobson  1989      30.98        30.98   
  Josephine Ewerbring  1991      34.91        1:05.89   
  Cecilia Rasmuson  1989      27.88        1:33.77   
  Sofie Jansson  1988      26.47        2:00.24   
                     
SK Poseidon  Simklubben Poseidon            2:00.40   
  Viktoria Hyddmark  1988      30.52        30.52   
  Sara Sundberg  1989      33.42        1:03.94   
  Astrid Svensson  1990      29.35        1:33.29   
  Daniela Wiking  1990      27.11        2:00.40   
                     
Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            2:01.33   
  Caroline Bornius  1992      31.13        31.13   
  Erla Andersson  1990      34.64        1:05.77   
  Isabelle Höglund  1990      28.65        1:34.42   
  Lisa Blomgren  1988      26.91        2:01.33   
                     
Lass  Linköpings Allmänna SS            2:01.71   
  Emilia Nilsson  1988      30.80        30.80   
  Astrid Armgarth  1988      34.26        1:05.06   
  Madeleine Stein  1990      29.45        1:34.51   
  Therese Petersson  1988      27.20        2:01.71   
                     
10  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            2:01.93   
  Kristin Öberg  1988      32.70        32.70   
  Hanna Westrin  1991      32.72        1:05.42   
  Alexandra Johansson  1990      29.30        1:34.72   
  Josefina Lockner  1988      27.21        2:01.93   
                     
11  Skäret SS  Skäret Simsällskap            2:02.62   
  Matilda Larsson  1988      33.36        33.36   
  Sandra Olofsson  1990      34.08        1:07.44   
  Nathalie Andersson  1988      27.86        1:35.30   
  Veronica Brännfeldt  1990      27.32        2:02.62   
                     
12  SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            2:02.92   
  Paulina Sjöholm  1991      31.87        31.87   
  Ida Kjos  1988      34.61        1:06.48   
  Josefin Karlsson  1991      29.50        1:35.98   
  Vicki Galiamoutsa  1988      26.94        2:02.92   
                     
13  Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            2:03.30   
  Sandra Hafström  1991      31.24        31.24   
  Caroline Ohrlander  1990      34.21        1:05.45   
  Kim Gutestam  1989      29.63        1:35.08   
  Pernilla Kile  1988      28.22        2:03.30   
                     
14  Mass  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:03.47   
  Viktoria Lundh  1989      30.76        30.76   
  Miranda Bånnsgård  1992      34.25        1:05.01   
  Emelie Jansson  1989      30.36        1:35.37   
  Isabel Svensson  1989      28.10        2:03.47   
                     
15  SK Ran  Simklubben Ran            2:04.15   
  Therese Svendsen  1989      29.60        29.60   
  Maria Sandström  1990      37.34        1:06.94   
  Louise Westergren  1989      29.37        1:36.31   
  Tanja Komljenovic  1992      27.84        2:04.15   
                     
16  Trelleborgs SS  Trelleborgs Simsällskap            2:05.17   
  Vanessa Ljungdahl  1991      32.46        32.46   
  Justina Ignatowicz  1988      34.21        1:06.67   
  Sandra Kirstein  1989      31.12        1:37.79   
  Cassandra Ljungdahl  1989      27.38        2:05.17   
                     
17  Trelleborg Kappsim  Föreningen Trelleborg Kappsim            2:05.42   
  Eleonor Lindborg  1992      31.45        31.45   
  Emma Sjöbeck  1990      35.91        1:07.36   
  Madeleine Lindahl  1989      30.51        1:37.87   
  Nathalie Lindborg  1991      27.55        2:05.42   
                     
18  Sjöbo SS  Sjöbo Simsällskap            2:05.88   
  Sandra Nilsson  1988      30.79        30.79   
  Sandra Nord-Holmegard  1988      35.55        1:06.34   
  Matilda Larsson  1991      30.27        1:36.61   
  Emelie Christersson  1990      29.27        2:05.88   
                     
19  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            2:10.65   
  Hanna Jörlund  1991      34.70        34.70   
  Charlotte Nilsson  1989      35.61        1:10.31   
  Nathalie Stenquist  1991      31.57        1:41.88   
  Katarina Faxe  1990      28.77        2:10.65   
                     
Umeå SS  Umeå Simsällskap            DSQ   
  Elin Hardeland  1990      31.56        31.56   
                     
                     
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:15   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 25, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Nolia AB 
Svenskt Rekord Seniorer Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
Svenskt Rekord Juniorer Christian Clausen (1980) 2:13.18 1998-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap    31.44  1:06.99  1:42.64    2:19.71   
Johan Jedhammar  1987  S71    31.45  1:06.21  1:42.54    2:21.20   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.60  1:08.87  1:45.27    2:21.29   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    31.91  1:07.63  1:44.01    2:21.56   
Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    31.70  1:07.48  1:44.87    2:23.22   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    32.33  1:08.50  1:45.64    2:23.43   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    32.50  1:08.82  1:45.88    2:23.69   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    33.33  1:10.58  1:48.35    2:25.81   
                     
 
Resultat Gren 25 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 25, 200m Bröstsim Herrar, Försök 
Sponsor: Nolia AB 
Svenskt Rekord Seniorer Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
Svenskt Rekord Juniorer Christian Clausen (1980) 2:13.18 1998-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Jedhammar  1987  S71    32.71  1:09.30  1:46.17    2:23.03   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.79  1:08.94  1:45.73    2:23.05   
Mattias Kahlin  1987  Västerås Simsällskap    32.33  1:09.09  1:46.61    2:23.15   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    32.15  1:07.98  1:45.25    2:23.20   
Lauri Salonen  1987  Umeå Simsällskap    32.55  1:08.76  1:45.68    2:23.25   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    32.93  1:09.74  1:46.76    2:23.53   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    32.92  1:09.45  1:46.30    2:23.79   
Robin Lindgren  1989  Helsingborgs Simsällskap    32.31  1:08.93  1:46.28    2:23.91   
Jonas Jeffsell  1987  Helsingborgs Simsällskap    32.65  1:09.34  1:46.68    2:24.95   
10  Isak Ladeborn  1988  Varberg-Falkenberg Sim    31.85  1:08.08  1:45.84    2:25.11   
11  Christian Dahlström  1987  Solna Sundbybergs SS 04    32.27  1:09.06  1:47.24    2:26.26   
12  Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    32.09  1:09.15  1:47.74    2:26.99   
13  Bill Ellboj  1988  Simklubben Neptun    33.12  1:11.27  1:49.75    2:27.68   
14  Gustav Öhrling  1988  Linköpings Allmänna SS    33.63  1:11.66  1:49.50    2:28.07   
15  Martin Söderström  1989  Trelleborgs Simsällskap    31.93  1:08.56  1:47.29    2:28.33   
16  Nils Schönberg  1989  Upsala Simsällskap    33.13  1:10.75  1:49.43    2:28.50   
17  Emil Nilsson  1989  Simklubben Triton    33.13  1:10.81  1:49.47    2:29.02   
18  David Karlsson  1987  Piteå Sim    33.62  1:11.11  1:49.63    2:29.71   
19  Mattias Lundberg  1988  Simklubben Lödde    33.08  1:10.81  1:50.40    2:31.88   
20  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    34.02  1:12.67  1:52.94    2:34.06   
21  Fredrik Hellström  1990  Väsby Simsällskap    34.47  1:13.47  1:53.39    2:34.43   
22  Vincent Andersson  1988  Umeå Simsällskap    33.22  1:11.52  1:52.54    2:35.02   
                     
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  05 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  16:47   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: ICA Supermarket, Teg 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 52.17 2000-03-17 
Svenskt Rekord Juniorer Cathrin Carlzon (1983) 54.81 2001-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    27.65        56.30   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    27.61        56.57   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    27.78        56.86   
Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap    27.81        57.24   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim    28.16        57.89   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    27.91        57.92   
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap    27.56        58.10   
Hanna Lundström  1989  Södertörns Simsällskap    27.61        58.16   
                     
 
Resultat Gren 26 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:49   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Semifinaler 
Sponsor: ICA Supermarket, Teg 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 52.17 2000-03-17 
Svenskt Rekord Juniorer Cathrin Carlzon (1983) 54.81 2001-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap    27.82        57.29   
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    27.76        57.36   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    28.01        57.41   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    27.98        57.65   
Hanna Lundström  1989  Södertörns Simsällskap    27.44        57.74   
Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap    27.44        57.75   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    28.02        57.84   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim    28.25        58.07   
Sofie Jansson  1988  Täby Sim    28.54        58.31   
10  Elin Kjos  1988  Simklubben Neptun    28.22        58.42   
11  Louise Westergren  1989  Simklubben Ran    28.29        58.54   
12  Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.52        58.85   
13  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.65        59.97   
14  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Lödde    29.15        1:00.00   
15  Johanna Brodin  1991  Trollhättans Simsällskap    29.31        1:00.57   
16  Emilia Öhr  1989  Simklubben Lödde    28.74        1:00.65   
                     
 
Resultat Gren 26 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:36   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: ICA Supermarket, Teg 
Svenskt Rekord Seniorer Therese Alshammar (1977) 52.17 2000-03-17 
Svenskt Rekord Juniorer Cathrin Carlzon (1983) 54.81 2001-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap    27.46        57.29   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    28.15        57.87   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    28.43        58.09   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    28.20        58.39   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim    28.06        58.52   
Jonna Nybäck  1988  Västerås Simsällskap    28.42        58.61   
Hanna Lundström  1989  Södertörns Simsällskap    28.05        58.64   
Sofie Jansson  1988  Täby Sim    28.90        58.68   
Louise Westergren  1989  Simklubben Ran    28.75        58.77   
10  Elin Kjos  1988  Simklubben Neptun    28.58        58.97   
11  Hedvig Lestander  1988  Umeå Simsällskap    28.19        59.00   
12  Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.25        59.03   
13  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    28.32        59.21  Deltar ej i final 
14  Josefine Jönsson  1989  Simklubben Lödde    29.33        59.84   
15  Johanna Brodin  1991  Trollhättans Simsällskap    28.98        59.93   
16  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.75        1:00.02   
17  Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    28.65        1:00.27  Deltar ej i final 
18  Emilia Öhr  1989  Simklubben Lödde    29.12        1:00.28   
19  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    28.87        1:00.42   
19  Sophie Williamsson  1989  Helsingborgs Simsällskap    28.92        1:00.42   
21  Jenny Mattsson  1989  Simsällskapet Stimmet    28.71        1:00.66   
21  Sanna Öhgren  1991  Motala Simsällskap    29.18        1:00.66   
23  Madeleine Lindahl  1989  Föreningen Trelleborg Kappsim    29.38        1:00.73   
24  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    29.00        1:00.77   
25  Petra Gummeson  1989  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    29.27        1:01.52   
Liz Hansson  1988  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  05 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:15   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 27, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Falck Security 
Svenskt Rekord Seniorer Mattias Ohlin (1978) 53.37 2002-04-03 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening    27.39        56.41   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    27.87        57.54   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    28.81        59.08   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    29.10        59.19   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    29.61        59.25   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    29.38        59.86   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.43        59.95   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    28.34        1:00.22   
                     
 
Resultat Gren 27 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:13   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 27, 100m Ryggsim Herrar, Semifinaler 
Sponsor: Falck Security 
Svenskt Rekord Seniorer Mattias Ohlin (1978) 53.37 2002-04-03 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening    27.42        57.77   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    28.84        58.87   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    28.45        59.03   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    29.38        59.16   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    28.99        59.21   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    29.02        59.40   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    28.81        59.47   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.12        59.62   
Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon    29.09        59.82   
10  Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.51        1:00.51   
11  Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap    29.14        1:00.62   
12  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    29.84        1:01.06   
13  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    30.02        1:01.16   
14  Torbjörn Paulsson  1987  Trelleborgs Simsällskap    29.61        1:02.14   
15  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap    29.88        1:02.41   
16  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    30.41        1:02.52   
                     
 
Resultat Gren 27 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  JSM (25m)    Utskriftsdatum  04 februari 2006   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:36   
  Arrangör  SSF/Umeå SS         
 
 
Gren 27, 100m Ryggsim Herrar, Försök 
Sponsor: Falck Security 
Svenskt Rekord Seniorer Mattias Ohlin (1978) 53.37 2002-04-03 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    28.99        58.82   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening    28.96        59.38   
Fredrik Öberg  1987  Upsala Simsällskap    28.69        59.57  Deltar ej i final 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    29.26        59.62   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    29.18        59.71   
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    29.06        59.72   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    29.05        59.81   
Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.66        1:00.28   
Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon    29.13        1:00.34   
Rasmus Hellström  1988  Spårvägens Simförening    28.88        1:00.34   
11  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    29.41        1:00.38   
12  Torbjörn Paulsson  1987  Trelleborgs Simsällskap    29.34        1:00.47   
13  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    29.98        1:00.74   
14  Andreas Hulander  1988  Umeå Simsällskap    29.48        1:01.28   
15  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap    29.56        1:01.38   
16  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.01        1:01.47   
17  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    29.99        1:01.55   
18  Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    30.14        1:01.63   
19  Henrik Sohlberg  1988