=============================== FÖRSÖK GREN 1 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 10:23
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 1  100m FRISIM HERRAR        FÖRSÖK    SPONSOR: SONY MUSIC
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Fabien Gilot                 84 9999    23.74                      50.07
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  2. Petter Stymne                83 0297    24.03                      50.41
      Skövde Simsällskap
  3. Matti Rajakylä               84 9999    24.33                      50.67
      Helsingfors SS                 FIN
  4. Sébastien Bodet              85 9999    24.63                      50.73
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  5. Julien Sicot                 78 9999    24.63                      50.82
      Cs Clichy                      FRA
  6. Marcus Andersson             81 0914    24.89                      50.83
      Malmö Kappsimningsklubb
  7. Jonas Tilly                  84 3463    24.51                      50.84
      Trelleborgs Simsällskap
  8. Magnus Kjellberg             84 0452    24.37                      51.22
      Spårvägens Simförening
     David Andréasson             81 3285    24.94                      51.22
      Mölndals Allmänna Simsällskap
 10. Stefan Nystrand              81 0253    24.47                      51.46
      Södertörns Simsällskap
 11. Jonas Persson                83 2504    24.64                      51.49
      Malmö Kappsimningsklubb
 12. Fredrik Weng                 80 0496    25.09                      51.51
      Västerås Simsällskap
 13. Erik Andersson               84 3452    24.88                      51.60
      Trollhättans Simsällskap
 14. Marcus Piehl                 85 0173    24.64                      51.88
      Linköpings Allmänna SS
 15. Joakim Dahl                  76 1413    24.61                      52.04
      Landskrona Simsällskap
 16. Erik Dorch                   83 2784    24.99                      52.07
      Linköpings Allmänna SS
 17. Petri Tuovila                81 2487    24.98                      52.14
      Borlänge Simsällskap
 18. Matti Mäki                   82 9999    25.31                      52.25
      Simmis United                  FIN
 19. Jesper Levander              80 0249    25.38                      52.27
      Södertörns Simsällskap
 20. Jani Rusi                    84 9999    24.63                      52.28
      Ttu-Turku                      FIN
 21. Johan Levander               80 0260    24.84                      52.29
      Södertörns Simsällskap
 22. Johannes Herbert             84 0004    25.36                      52.30
      Malmö Kappsimningsklubb
 23. Tobias Lindbom               79 0139    25.16                      52.37
      Jönköpings Simsällskap
 24. Daniel Westman               82 0451    25.16                      52.56
      Spårvägens Simförening
 25. Miikka Karhu                 83 9999    25.19                      52.77
      Helsingfors SS                 FIN
 26. Per Bergström                83 1368    24.93                      53.00
      Fagersta Simklubb
 27. Anders Privér                77 0968    25.61                      53.05
      Simklubben Elfsborg
 28. Pelle Westergren             85 2589    25.55                      53.22
      Simklubben Neptun
 29. Victor Hörberg               84 0336    25.36                      53.30
      Helsingborgs Simsällskap
 30. Even Austevoll               81 9999    25.57                      53.35
      Team Stavanger                 NOR
 31. Peter Edvardsson             81 3500    25.69                      53.38
      Simklubben Neptun
 32. Erik Jörstad                 82 0482    25.68                      53.40
      Örebro Simallians
 33. Pär Helgesson                72 2484    25.32                      53.44
      Södertälje Simsällskap
 34. Wictor Comstedt              84 1691    25.35                      53.53
      Väsby Simsällskap
 35. Mikael Larsson               80 0257    25.95                      53.55
      Södertörns Simsällskap
 36. Christoffer Autio            84 1697    25.79                      53.57
      Väsby Simsällskap
 37. Simo Selin                   84 9999    25.94                      53.61
      Vetehiset - Helsingfors        FIN
 38. Jim Westman                  80 1632    25.54                      53.62
      Spårvägens Simförening
     Björn Göransson              79 0322    25.63                      53.62
      Helsingborgs Simsällskap
 40. Christian Clausen            80 3475    25.19                      53.63
      Trelleborgs Simsällskap
 41. Hans Albrektsson             85 0349    25.65                      53.68
      Karlskoga Simförening
 42. Gregor Brunmar               82 2770    25.86                      53.78
      Simklubben Lödde
 43. Linus Johannesson            83 0961    25.66                      53.89
      Simklubben Elfsborg
 44. Rickard Piehl                84 2378    25.19                      53.91
      Linköpings Allmänna SS
 45. Russel Page-Dove             79 9999    25.60                      53.96
      Kelly College                  GBR
 46. Johan Norling                82 2594    25.16                      53.97
      Simklubben Neptun
 47. Johannes Nordenstam          80 0617    25.41                      53.99
      Väsby Simsällskap
 48. Jakob Rasmussen              83 1527    25.79                      54.07
      Ängelholms Simsällskap
 49. Mikael Rosén                 74 1366    25.90                      54.17
      Södertörns Simsällskap
 50. Anders Palm                  82 0036    26.41                      54.18
      Malmö Kappsimningsklubb
 51. Agust Wadström               84 1576    26.22                      54.46
      Saltsjöbadens Idrottsförening
 52. Johan Gustavsson             83 2505    26.23                      54.64
      Malmö Kappsimningsklubb
 53. Jörgen Martinsson            84 1289    26.06                      54.69
      Hudiksvalls Simsällskap
 54. Tor Sundin                   84 1277    25.61                      54.71
      Upsala Simsällskap
 55. Hans Brickner                82 9999    25.94                      55.13
      Simklubben Neptun
 56. Fredrik Hermansson           79 0283    25.69                      55.52
      Falu Simsällskap
 57. Henrik Åkerberg              83 1877    25.95                      55.59
      Kungsbacka Simsällskap
 58. Gustaf Wahlberg              81 0263    26.53                      56.11
      Södertörns Simsällskap

=============================== FINAL GREN 1 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:08
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 1  100m FRISIM HERRAR        FÖRSÖK    SPONSOR: SONY MUSIC
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Julien Sicot                 78 9999    23.54                      49.31
      Cs Clichy                      FRA
  2. Fabien Gilot                 84 9999    23.83                      49.55
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  3. Petter Stymne                83 0297    24.19                      50.03
      Skövde Simsällskap
  4. Jonas Tilly                  84 3463    24.30                      50.17
      Trelleborgs Simsällskap
  5. Matti Rajakylä               84 9999    24.07                      50.25
      Helsingfors SS                 FIN
  6. Marcus Andersson             81 0914    24.66                      50.69
      Malmö Kappsimningsklubb
  7. David Andréasson             81 3285    24.72                      50.96
      Mölndals Allmänna Simsällskap
  8. Sébastien Bodet              85 9999    24.71                      51.09
      Club Des Vikings De Rouen      FRA


=============================== FÖRSÖK GREN 2 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 10:40
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 2  200m FRISIM DAMER         FÖRSÖK    SPONSOR: SCC Projektledning AB
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Cathrin Carlzon              83 5228    29.08  1:00.33  1:31.82  2:03.74
      Södertörns Simsällskap
  2. Minna Ahonpää                82 9999    29.37  1:00.73  1:31.93  2:03.76
      Simklubben Neptun
  3. Ann Berglund                 84 5117    29.77  1:01.15  1:32.69  2:04.09
      Jönköpings Simsällskap
  4. Mia Ydfors                   84 7066    29.53  1:01.07  1:32.86  2:04.45
      Simklubben Neptun
  5. Sandra Steffensen            82 7074    29.54  1:01.05  1:32.87  2:04.95
      Trelleborgs Simsällskap
  6. Line Jensen                  81 9999    29.64  1:01.42  1:33.33  2:05.31
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  7. Marina Sandback              84 5066    29.23  1:01.00  1:34.00  2:06.57
      Västerås Simsällskap
  8. Emma Wallin                  85 6246    29.61  1:01.52  1:34.34  2:06.61
      Sundsvalls Simsällskap
  9. Denise Helgesson             84 7954    29.63  1:01.24  1:33.69  2:06.67
      Väsby Simsällskap
 10. Eva Berglund                 84 5116    30.46  1:02.60  1:34.85  2:06.80
      Jönköpings Simsällskap
 11. Sirkku Seppänen              83 9999    29.36  1:01.43  1:33.99  2:06.92
      Raison Uimaseura               FIN
 12. Hanna Eriksson               84 5481    29.23  1:01.21  1:33.85  2:07.00
      Södertälje Simsällskap
 13. Anna Folkesson               80 6070    30.09  1:02.58  1:34.79  2:07.36
      Umeå Simsällskap
 14. Hanna-Kaisa Savolainen       86 9999    30.21  1:02.72  1:35.43  2:07.45
      Helsingfors SS                 FIN
 15. Linda Erlandsson             83 5121    30.41  1:02.59  1:35.13  2:07.61
      Malmö Kappsimningsklubb
 16. Kati Pesonen                 82 9999    30.41  1:02.51  1:35.07  2:07.82
      Helsingfors SS                 FIN
 17. Emma Holmquist               86 5097    29.97  1:03.25  1:36.69  2:08.58
      Malmö Kappsimningsklubb
 18. Anna Mäkinen                 82 9999    29.98  1:02.90  1:35.93  2:08.71
      Turku                          FIN
 19. Annie Billborg               85 5208    30.10  1:02.69  1:36.15  2:09.04
      Göteborgs Sim
 20. Sophia Gustafsson            86 5031    31.03  1:03.33  1:36.34  2:09.34
      Danderyds Simklubb
 21. Helen Svensson               78 5039    30.80  1:03.23  1:36.42  2:09.53
      Malmö Kappsimningsklubb
 22. Anna Fälth                   84 6811    30.84  1:03.66  1:37.00  2:09.92
      S 77 Stenungsund
 23. Petra Allestad               85 7083    30.22  1:03.13  1:36.72  2:09.99
      Wisby Simsällskap
 24. Astrid Armgarth              88 5223    30.51  1:03.98  1:37.28  2:10.07
      Linköpings Allmänna SS
 25. Riia-Rosa Koskelainen        87 9999    29.61  1:02.51  1:36.58  2:10.09
      Laus-Lahti                     FIN
 26. Linn Akkad                   82 7145    30.62  1:02.94  1:36.13  2:10.27
      Malmö Kappsimningsklubb
 27. Anna Johansson               84 5628    31.91  1:05.25  1:37.74  2:10.57
      Karlstads Simsällskap
 28. Elsi Haverinen               85 9999    30.64  1:03.78  1:37.20  2:10.63
      Helsingfors SS                 FIN
 29. Ida Börjesson                85 6581    30.57  1:03.77  1:37.54  2:10.80
      Simklubben Laxen
 30. Jenny Lewis                  82 6946    30.35  1:03.41  1:37.28  2:11.08
      Mölndals Allmänna Simsällskap
 31. Sandra Seijsing              83 5182    31.97  1:04.88  1:38.84  2:12.86
      Kalmar Simsällskap
 32. Sandra Johansson             85 5527    30.70  1:04.48  1:39.16  2:14.26
      Linköpings Allmänna SS
 33. Anni Jansson                 85 7617    31.00  1:05.45  1:40.04  2:14.65
      Väsby Simsällskap
 34. Alexandra Flodman            85 5351    30.57  1:04.68  1:40.04  2:17.31
      Växjö Simsällskap

=============================== FINAL GREN 2 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:12
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 2  200m FRISIM DAMER         FÖRSÖK    SPONSOR: SCC Projektledning AB
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Cathrin Carlzon              83 5228    28.83    59.39  1:30.23  2:01.24
      Södertörns Simsällskap
  2. Ann Berglund                 84 5117    29.40  1:00.49  1:31.85  2:02.80
      Jönköpings Simsällskap
  3. Mia Ydfors                   84 7066    29.28  1:00.58  1:31.96  2:03.02
      Simklubben Neptun
  4. Minna Ahonpää                82 9999    29.69  1:01.06  1:32.35  2:03.12
      Simklubben Neptun
  5. Line Jensen                  81 9999    29.19  1:00.43  1:32.43  2:04.54
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  6. Sandra Steffensen            82 7074    29.35  1:00.58  1:32.70  2:04.81
      Trelleborgs Simsällskap
  7. Marina Sandback              84 5066    29.36  1:01.04  1:33.40  2:05.28
      Västerås Simsällskap
  8. Emma Wallin                  85 6246    30.03  1:01.96  1:34.86  2:07.57
      Sundsvalls Simsällskap

=============================== FÖRSÖK GREN 3 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 10:52
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 3  50m BRÖSTSIM HERRAR       FÖRSÖK    SPONSOR: TQI Consult VVS AB
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Filip Lundeholm              82 0133                               28.84
      Jönköpings Simsällskap
  2. Erlend Vetnes                78 9999                               29.41
      Team Stavanger                 NOR
  3. Joakim Nielsen               84 0137                               29.48
      Anderstorps Simsällskap
  4. Daniel Lundberg              82 1875                               29.71
      Kungsbacka Simsällskap
  5. Björn Terje Bratt            79 9999                               29.87
      Team Stavanger                 NOR
  6. Jakob Dorch                  85 4617                               29.89
      Linköpings Allmänna SS
  7. Jonas Andersson              84 0521                               30.01
      Simklubben Neptun
  8. Martin Bank                  82 2914                               30.40
      Malmö Kappsimningsklubb
  9. Mikko Mäkinen                81 0804                               30.46
      Simklubben Elfsborg
 10. Per Ångqvist                 81 0505                               30.49
      Umeå Simsällskap
 11. Per Bergström                83 1368                               30.58
      Fagersta Simklubb
 12. Per Friberg                  80 5724                               30.66
      Simklubben Elfsborg
 13. Christer Tour                85 2599                               30.91
      Simklubben Neptun
 14. Philip Jepson                83 1523                               30.97
      Ängelholms Simsällskap
 15. Markus Huupponen             83 0241                               30.98
      Södertörns Simsällskap
 16. Henrik Tanskanen             84 1381                               31.16
      Simsällskapet Kanalen
 17. Patrik Drakes                84 4720                               31.21
      Turebergs Simklubb
 18. Samuel Skybrand                                                    31.30
      Simklubben Neptun
 19. Mitchell Hägglund            86 0519                               31.31
      Polisens IF
 20. Richard Ohlsson              84 1876                               31.40
      Kungsbacka Simsällskap
 21. Mattias Lundberg             83 0441                               31.43
      Helsingborgs Simsällskap
 22. Christian Johansson          85 3650                               31.57
      Anderstorps Simsällskap
 23. Russel Page-Dove             79 9999                               31.81
      Kelly College                  GBR
 24. Fredrik Henlöv               86 2383                               31.85
      Södertälje Simsällskap
 25. Dag Jönsson                  81 1916                               31.88
      Västerås Simsällskap
 26. Mattias von Erenheim         82 9999                               32.03
      Södertälje Simsällskap
 27. Niclas Höckerfelt            84 0888                               32.06
      Kalmar Simsällskap
 28. Calle Brodén                 84 0487                               32.31
      Örebro Simallians
 29. William Larsson              86 0350                               32.43
      Karlskoga Simförening
 30. Tony Marjakangas             85 9999                               33.45
      Södertälje Simsällskap
     Jens Johansson               75 3061                                 DSQ
      Sundsvalls Simsällskap
     Johan Brehmer                75 1273                                 DSQ
      Tyresö Simsällskap

=============================== FINAL GREN 3 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:16
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 3  50m BRÖSTSIM HERRAR       FÖRSÖK    SPONSOR: TQI Consult VVS AB
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Filip Lundeholm              82 0133                               28.32
      Jönköpings Simsällskap
  2. Joakim Nielsen               84 0137                               28.95
      Anderstorps Simsällskap
  3. Jakob Dorch                  85 4617                               29.45
      Linköpings Allmänna SS
  4. Erlend Vetnes                78 9999                               29.47
      Team Stavanger                 NOR
  5. Daniel Lundberg              82 1875                               29.50
      Kungsbacka Simsällskap
  6. Björn Terje Bratt            79 9999                               29.82
      Team Stavanger                 NOR
  7. Jonas Andersson              84 0521                               29.85
      Simklubben Neptun
  8. Martin Bank                  82 2914                               29.90
      Malmö Kappsimningsklubb

=============================== FÖRSÖK GREN 4 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 10:59
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 4  100m BRÖSTSIM DAMER       FÖRSÖK    SPONSOR: Diana
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081    32.20                    1:08.05
      Spårvägens Simförening
  2. Josefin Wede                 87 7814    34.21                    1:11.54
      Simklubben Sydsim
  3. Sara Larsson                 83 6839    33.97                    1:12.15
      Ludvika Simsällskap
  4. Jennie Carlsson              86 7790    33.96                    1:13.06
      Linköpings Allmänna SS
  5. Malin Fredriksson            86 8050    34.61                    1:13.61
      Kalmar Simsällskap
  6. Matilda Wik                  83 5422    34.74                    1:13.75
      Spårvägens Simförening
  7. Stine Haferkamp              83 9999    34.35                    1:13.85
      Team Stavanger                 NOR
  8. Michaela Lind                81 6092    35.74                    1:14.71
      Täby Sim
  9. Marianne Lionell             83 5480    34.62                    1:14.91
      Södertälje Simsällskap
 10. Anna Ström                   87 5661    35.05                    1:14.99
      Falu Simsällskap
 11. Ida Sandin                   85 6509    36.02                    1:15.01
      Wisby Simsällskap
     Angelica Risebrandt          87 5748    35.38                    1:15.01
      Trollhättans Simsällskap
 13. Johanna Nyysti               84 8391    34.67                    1:15.09
      Stockholms Kappsimningsklubb
 14. Sanna Multanen               87 9999    35.88                    1:15.26
      Simmis Hyvinge                 FIN
 15. Annica Forsberg              83 7611    35.94                    1:16.45
      Täby Sim
 16. Hanna Wengrud                84 5080    35.72                    1:16.56
      Västerås Simsällskap
 17. Ebba Nyberg                  82 6744    34.97                    1:16.77
      Stockholms Kappsimningsklubb
 18. Anna Lindberg                84 5739    36.32                    1:16.87
      Simklubben Elfsborg
 19. Janina Gårdensjö             84 5499    36.09                    1:16.91
      Västerås Simsällskap
 20. Kia Karelmo                  85 6065    35.86                    1:17.14
      Umeå Simsällskap
 21. Desiree Sverin Österberg     87 5168    36.15                    1:17.31
      Polisens IF
 22. Malin Norberg                84 5428    36.92                    1:17.44
      Spårvägens Simförening
 23. Sofi Appelberg               83 7106    36.99                    1:17.57
      Tyresö Simsällskap
 24. Ida Nilsson                  86 6242    35.72                    1:17.65
      Spårvägens Simförening
 25. Mari Ask                     86 9999    36.90                    1:17.69
      Team Stavanger                 NOR
 26. Hanne Chr. Seyffart          85 9999    36.89                    1:18.76
      Mandal Svömmeklub              NOR
 27. Charlotte Andersson          86 5232    36.90                    1:19.60
      Polisens IF
 28. Hannah Mcpheat               86 9999    37.24                    1:20.12
      Göteborgs Sim

=============================== FINAL GREN 4 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:19
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 4  100m BRÖSTSIM DAMER       FÖRSÖK    SPONSOR: Diana
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081    31.63                    1:06.79
      Spårvägens Simförening
  2. Josefin Wede                 87 7814    34.29                    1:11.85
      Simklubben Sydsim
  3. Sara Larsson                 83 6839    34.17                    1:11.97
      Ludvika Simsällskap
  4. Jennie Carlsson              86 7790    34.52                    1:12.77
      Linköpings Allmänna SS
  5. Michaela Lind                81 6092    34.79                    1:13.07
      Täby Sim
  6. Marianne Lionell             83 5480    34.09                    1:13.10
      Södertälje Simsällskap
  7. Matilda Wik                  83 5422    34.61                    1:13.51
      Spårvägens Simförening
  8. Stine Haferkamp              83 9999    34.37                    1:14.07
      Team Stavanger                 NOR

=============================== FINAL GREN 5 (Direktfinal)======================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:44
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 5  400m MEDLEY HERRAR        FINAL     SPONSOR: Sigge Sport Vällingby
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Dan Hellström                84 0109  1:01.81  2:10.18  3:24.63  4:25.61
      Malmö Kappsimningsklubb
  2. Tomas Bosnyak                85 0300  1:01.77  2:12.18  3:28.35  4:30.13
      Skövde Simsällskap
  3. Axel Pettersson              83 3334  1:02.32  2:12.92  3:32.79  4:35.80
      Simklubben Neptun
  4. Fredrik Olsson               81 1292  1:03.35  2:14.10  3:34.98  4:38.08
      Hudiksvalls Simsällskap
  5. Rasmus Regnstrand            85 2217  1:04.13  2:16.72  3:38.64  4:44.90
      Simklubben Neptun
  6. Gustaf Toll                  85 1662  1:05.37  2:20.76  3:44.19  4:46.62
      Danderyds Simklubb
  7. Henrik Lindkvist             85 1337  1:05.90  2:19.81  3:43.02  4:46.99
      Fagersta Simklubb
  8. Axel Hellström               81 1155  1:04.99  2:19.22  3:42.34  4:47.67
      Jönköpings Simsällskap
  9. Per Rantzén                  85 0031  1:04.35  2:18.17  3:43.32  4:47.73
      Malmö Kappsimningsklubb
 10. Björn Schantz                83 1639  1:05.55  2:19.22  3:46.55  4:48.19
      Simklubben Lödde
 11. Niclas Clausen               84 1648  1:08.28  2:23.64  3:44.15  4:49.65
      Trelleborgs Simsällskap
 12. Kristofer Esbjörnsson        84 1524  1:06.26  2:17.57  3:44.95  4:50.81
      Ängelholms Simsällskap
 13. Simon Börjeson               86 2399  1:07.21  2:21.98  3:47.30  4:51.41
      Polisens IF
 14. Markus Andersson             84 0640  1:07.20  2:24.55  3:46.86  4:52.54
      Norrköpings Kappsimningsklubb
 15. Patrik Karlsson              85 9999  1:03.59  2:23.10  3:49.56  5:03.53
      Malmö Kappsimningsklubb

=============================== FÖRSÖK GREN 6 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:15
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 6  100m FJÄRILSIM DAMER      FÖRSÖK    SPONSOR: Vega Måleri AB
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johanna Sjöberg              78 6618    28.54                    1:00.84
      Södertälje Simsällskap
  2. Gabriella Fagundez           85 6310    29.05                    1:02.11
      Väsby Simsällskap
     Lena Hallander               82 5678    28.88                    1:02.11
      Malmö Kappsimningsklubb
  4. Emilia Nilsson               88 5272    29.66                    1:03.06
      Linköpings Allmänna SS
  5. Maj Hillesund                80 9999    29.51                    1:03.37
      Mandal Svömmeklub              NOR
  6. Mia Brodén                   83 5665    30.00                    1:03.48
      Falu Simsällskap
  7. Linda Knutsson               85 5550    29.64                    1:03.65
      Linköpings Allmänna SS
  8. Annica Löfstedt              82 5457    29.23                    1:03.91
      Örebro Simallians
  9. Nathalie Larsson             85 5857    30.21                    1:04.31
      Malmö Kappsimningsklubb
 10. Helena Brandelius            81 6488    29.94                    1:04.42
      Saltsjöbadens Idrottsförening
 11. Jenny Lindström              84 6141    29.75                    1:04.47
      Sundsvalls Simsällskap
 12. Anette Fidjeland             80 9999    30.14                    1:04.64
      Kristiansand                   NOR
 13. Annika Selmkvist             82 7125    30.39                    1:04.91
      Jönköpings Simsällskap
 14. Jennie Lindh                 84 8047    30.24                    1:05.06
      Kalmar Simsällskap
     Annika Hult                  86 5525    29.83                    1:05.06
      Linköpings Allmänna SS
 16. Marianne Fuglestveit         76 9999    30.69                    1:05.22
      Kristiansand                   NOR
 17. Tilly Österholm              84 7255    30.57                    1:06.45
      Simklubben Neptun
 18. Maria Tegård                 81 6793    30.50                    1:06.58
      S 71
 19. Linda Jönsson                85 6150    31.72                    1:06.79
      Ystads Simsällskap
     Nicolin Lillhage             85 5136    30.97                    1:06.79
      Göteborgs Sim
 21. Anna Gunnarsson              84 8735    31.04                    1:07.17
      Kungsbacka Simsällskap
 22. Josefina Lockner             88 5642    31.26                    1:07.19
      Sundsvalls Simsällskap
 23. Linda Erlandsson             83 5121    31.82                    1:07.38
      Malmö Kappsimningsklubb
     Cecilia Andersson            83 7242    30.51                    1:07.38
      Sundsvalls Simsällskap
 25. Emmy Gellerstedt             86 5469    31.42                    1:07.43
      Örebro Simallians
 26. Elin Jansson                 84 6812    31.79                    1:08.19
      S 77 Stenungsund
 27. Henni Hellman                86 9999    32.00                    1:08.96
      Helsingfors SS                 FIN
 28. Vladimira Belik              85 9999    31.58                    1:09.13
      Helsingfors SS                 FIN
 29. Karin Sunnanbo               82 5263    31.91                    1:09.25
      Simklubben Neptun
 30. Siri Hamre                   84 9999    32.26                    1:09.48
      Team Stavanger                 NOR
 31. Sara Englund                 88 7099    32.44                    1:10.28
      Polisens IF
 32. Annalena Hanson              84 6745    32.48                    1:10.31
      Stockholms Kappsimningsklubb
 33. Linn Akkad                   82 7145    32.74                    1:10.32
      Malmö Kappsimningsklubb

=============================== FINAL GREN 6 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:35
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 6  100m FJÄRILSIM DAMER      FINAL     SPONSOR: Vega Måleri AB
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johanna Sjöberg              78 6618    27.47                      58.81
      Södertälje Simsällskap
  2. Lena Hallander               82 5678    28.31                    1:00.01
      Malmö Kappsimningsklubb
  3. Gabriella Fagundez           85 6310    28.29                    1:01.12
      Väsby Simsällskap
  4. Mia Brodén                   83 5665    28.74                    1:02.11
      Falu Simsällskap
  5. Linda Knutsson               85 5550    29.17                    1:02.33
      Linköpings Allmänna SS
  6. Maj Hillesund                80 9999    29.15                    1:03.29
      Mandal Svömmeklub              NOR
  7. Annica Löfstedt              82 5457    29.04                    1:03.49
      Örebro Simallians
  8. Emilia Nilsson               88 5272    29.48                    1:04.05
      Linköpings Allmänna SS

=============================== FÖRSÖK GREN 7 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:23
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 7  100m RYGGSIM HERRAR       FÖRSÖK    SPONSOR: Teleplan AB
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sébastien Bodet              85 9999    28.22                      57.90
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  2. Jens Petersson               83 1837    27.84                      58.02
      Stockholms Kappsimningsklubb
  3. Teemu Saviola                81 9999    27.55                      58.09
      Helsingfors SS                 FIN
  4. Olof Gustafsson              85 0749    28.62                      58.37
      Malmö Kappsimningsklubb
  5. Erik Samuelsson              85 2948    28.17                      58.62
      Väsby Simsällskap
  6. Gregor Brunmar               82 2770    28.75                      58.99
      Simklubben Lödde
  7. Martin Jensen                83 9999    28.49                      59.04
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  8. Erik Andersson               84 3452    28.68                      59.38
      Trollhättans Simsällskap
  9. Pontus Renholm               86 0518    28.67                      59.83
      Polisens IF
 10. Gustaf Bergström             82 1194    28.73                      59.85
      Jönköpings Simsällskap
 11. Mattias Rantzén              82 2503    29.22                      59.93
      Malmö Kappsimningsklubb
 12. Michael Berndtsson           85 0836    29.31                    1:00.11
      Simklubben Elfsborg
 13. Stefano Prestinoni           77 2590    28.87                    1:00.20
      Simklubben Neptun
 14. Peter Segerlund              82 1847    29.15                    1:00.44
      Simklubben Neptun
 15. Jonathan Wik                 81 2312    29.35                    1:00.53
      Spårvägens Simförening
 16. Jonas Persson                83 2504    28.51                    1:00.72
      Malmö Kappsimningsklubb
 17. Stefan Di Grado              82 2303    29.25                    1:00.74
      Spårvägens Simförening
 18. Anders Svensson              83 0573    29.29                    1:00.96
      Turebergs Simklubb
 19. Tomas Bosnyak                85 0300    29.45                    1:01.28
      Skövde Simsällskap
 20. Calle Brodén                 84 0487    29.94                    1:02.29
      Örebro Simallians
 21. Johan Gustavsson             83 2505    30.29                    1:02.72
      Malmö Kappsimningsklubb
 22. Johan Lundberg               85 1068    29.91                    1:03.02
      Kungsbacka Simsällskap
 23. Karl-Johan Gårdström         86 3747    31.39                    1:04.34
      Kungsbacka Simsällskap
 24. Christer Olofsson            79 0305    44.24                    1:32.28
      Simklubben Neptun

=============================== FINAL GREN 7 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:39
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 7  100m RYGGSIM HERRAR       FINAL     SPONSOR: Teleplan AB
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jens Petersson               83 1837    26.34                      55.54
      Stockholms Kappsimningsklubb
  2. S‚bastien Bodet              85 9999    27.75                      57.02
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  3. Teemu Saviola                81 9999    27.63                      57.23
      Helsingfors SS                 FIN
  4. Erik Samuelsson              85 2948    27.85                      57.80
      Väsby Simsällskap
  5. Erik Andersson               84 3452    27.84                      57.83
      Trollhättans Simsällskap
  6. Martin Jensen                83 9999    28.39                      58.17
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  7. Olof Gustafsson              85 0749    29.01                      59.56
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Gregor Brunmar               82 2770    29.69                    1:03.08
      Simklubben Lödde

=============================== FÖRSÖK GREN 8 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:30
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 8  50m RYGGSIM DAMER         FÖRSÖK    SPONSOR: Hedström & Taube Proj.
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Hanna-Maria Seppälä          84 9999                               29.40
      Keravan Uimarit                FIN
  2. Elisa Lilja                  84 9999                               29.70
      Helsingfors SS                 FIN
  3. Susannah Moonan              87 7333                               29.78
      Södertörns Simsällskap
  4. Jane Kaljonen                88 9999                               29.94
      Åsk Turku                      FIN
     Emelie Kierkegaard           77 7622                               29.94
      Spårvägens Simförening
  6. Jennie Lindh                 84 8047                               30.25
      Kalmar Simsällskap
  7. Martina Svensson             81 5140                               30.56
      Göteborgs Sim
  8. Erika Hegestig               85 5107                               30.67
      Jönköpings Simsällskap
  9. Karin Aspengren              82 7887                               30.82
      Umeå Simsällskap
 10. Nina Peippo                  84 9999                               30.91
      Ttu-Turku                      FIN
 11. Nathalie Larsson             85 5857                               30.98
      Malmö Kappsimningsklubb
 12. Carin Möller                 83 8039                               31.06
      Kalmar Simsällskap
 13. Minna Ahonpää                82 9999                               31.30
      Simklubben Neptun
 14. Kristin Ivarsson             85 7291                               31.33
      Umeå Simsällskap
 15. Denise Helgesson             84 7954                               31.34
      Väsby Simsällskap
 16. Jennie Johansson             85 5946                               31.42
      Kungsbacka Simsällskap
 17. Jessica Ivarsson             87 5643                               31.67
      Sundsvalls Simsällskap
 18. Kim Ödin                     85 7078                               31.71
      Trelleborgs Simsällskap
 19. Emma Nilsson                 86 7812                               31.88
      Simklubben Sydsim
 20. Grethe Vestrheim             81 9999                               32.00
      Team Stavanger                 NOR
 21. Tilly Österholm              84 7255                               32.13
      Simklubben Neptun
 22. Nora Peippo                  85 9999                               32.16
      Ttu-Turku                      FIN
 23. Emelie Olsson                85 7077                               32.77
      Trelleborgs Simsällskap
 24. Charlotta Nordström          85 5173                               32.81
      Fagersta Simklubb
 25. Anna Gunnarsson              84 8735                               33.28
      Kungsbacka Simsällskap

=============================== FINAL GREN 8 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:41
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 8  50m RYGGSIM DAMER         FINAL     SPONSOR: Hedström & Taube Proj.
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Hanna-Maria Seppälä          84 9999                               29.22
      Keravan Uimarit                FIN
  2. Elisa Lilja                  84 9999                               29.30
      Helsingfors SS                 FIN
  3. Emelie Kierkegaard           77 7622                               29.47
      Spårvägens Simförening
  4. Susannah Moonan              87 7333                               29.49
      Södertörns Simsällskap
  5. Jennie Lindh                 84 8047                               29.71
      Kalmar Simsällskap
  6. Jane Kaljonen                88 9999                               30.10
      Åsk Turku                      FIN
  7. Martina Svensson             81 5140                               30.16
      Göteborgs Sim
  8. Erika Hegestig               85 5107                               30.69
      Jönköpings Simsällskap

=============================== FÖRSÖK GREN 9 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:41
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 9  200m FJÄRILSIM HERRA      FÖRSÖK    SPONSOR: ÅF Funktionspartner
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Tero Välimaa                 78 3347    27.54    59.60  1:30.99  2:02.33
      Simklubben Neptun
  2. Ville Korpi                  83 9999    27.22    58.88  1:31.54  2:05.22
      Ttu-Turku                      FIN
  3. Johannes Nordenstam          80 0617    27.98  1:00.20  1:33.26  2:07.13
      Väsby Simsällskap
  4. Jonatan Dahlberg             80 1074    28.94  1:02.69  1:36.27  2:09.36
      Simklubben Neptun
  5. Daniel Hult                  83 0128    28.16  1:00.47  1:34.42  2:09.57
      Jönköpings Simsällskap
  6. Johan Wilén                  83 2949    28.74  1:01.82  1:36.07  2:10.80
      Väsby Simsällskap
  7. Samba Sjödin                 85 1284    29.21  1:02.15  1:36.30  2:11.06
      Södertörns Simsällskap
  8. Per Rantzén                  85 0031    29.83  1:02.90  1:36.81  2:11.10
      Malmö Kappsimningsklubb
  9. Axel Hellström               81 1155    29.95  1:03.62  1:38.09  2:13.10
      Jönköpings Simsällskap
 10. Gustaf Toll                  85 1662    29.09  1:02.40  1:37.60  2:13.77
      Danderyds Simklubb
 11. Johan Sundqvist              82 0134    30.37  1:03.79  1:38.48  2:14.52
      Jönköpings Simsällskap
 12. Alexander Persson            85 1173    29.07  1:03.03  1:38.34  2:14.98
      Ystads Simsällskap
 13. Tobias Lindström             79 0861    30.05  1:03.65  1:38.77  2:16.18
      Karlstads Simsällskap
 14. Jacob Strömberg              85 1539    30.59  1:05.13  1:41.44  2:17.82
      Kalmar Simsällskap
 15. Jonatan Andersson            79 9999    29.29  1:03.91  1:40.80  2:19.42
      Göteborgs Sim
 16. Mikael Karlsson              87 3946    31.00  1:07.04  1:44.40  2:21.65
      Polisens IF
 17. Erik Fogelberg               84 2565    30.91  1:07.34  1:45.61  2:23.81
      Danderyds Simklubb

=============================== FINAL GREN 9 ===================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:51
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 9  200m FJÄRILSIM HERRA      FINAL     SPONSOR: ÅF Funktionspartner
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Tero Välimaa                 78 3347    25.99    56.29  1:26.70  1:57.83
      Simklubben Neptun
  2. Jonatan Dahlberg             80 1074    27.60    59.12  1:30.83  2:02.12
      Simklubben Neptun
  3. Ville Korpi                  83 9999    27.01    58.11  1:30.66  2:03.41
      Ttu-Turku                      FIN
  4. Johannes Nordenstam          80 0617    27.07    58.43  1:31.08  2:04.28
      Väsby Simsällskap
  5. Daniel Hult                  83 0128    28.23  1:00.28  1:33.57  2:08.50
      Jönköpings Simsällskap
  6. Johan Wilén                  83 2949    28.32  1:00.65  1:34.36  2:08.93
      Väsby Simsällskap
  7. Per Rantzén                  85 0031    29.53  1:02.63  1:36.07  2:09.26
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Samba Sjödin                 85 1284    29.08  1:01.56  1:34.64  2:10.49
      Södertörns Simsällskap

=============================== FÖRSÖK GREN 10 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:51
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 10 200m MEDLEY DAMER         FÖRSÖK    SPONSOR: Fazer Bröd AB
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081    29.63  1:07.23  1:45.02  2:18.31
      Spårvägens Simförening
  2. Teresia Gimholt              83 6302    31.41  1:07.38  1:48.37  2:20.48
      S 77 Stenungsund
  3. Emilia Nilsson               88 5272    30.08  1:05.08  1:47.04  2:20.58
      Linköpings Allmänna SS
  4. Malin Fredriksson            86 8050    31.24  1:08.23  1:48.14  2:21.33
      Kalmar Simsällskap
  5. Ida Sandin                   85 6509    31.09  1:07.76  1:48.10  2:21.37
      Wisby Simsällskap
  6. Line Jensen                  81 9999    30.66  1:06.63  1:48.39  2:21.61
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  7. Emma Wallin                  85 6246    31.99  1:07.32  1:50.13  2:22.79
      Sundsvalls Simsällskap
  8. Astrid Armgarth              88 5223    32.22  1:08.92  1:50.28  2:22.96
      Linköpings Allmänna SS
  9. Susannah Moonan              87 7333    31.84  1:06.21  1:50.05  2:22.97
      Södertörns Simsällskap
 10. Eva Berglund                 84 5116    32.28  1:09.25  1:50.83  2:23.53
      Jönköpings Simsällskap
 11. Hannah Gustafsson            83 8554    31.85  1:07.41  1:50.03  2:24.06
      Malmö Kappsimningsklubb
 12. Josefin Wede                 87 7814    31.92  1:10.27  1:50.85  2:24.51
      Simklubben Sydsim
 13. Louise Mikiasson             82 6417    31.50  1:09.83  1:52.12  2:26.14
      Södertörns Simsällskap
 14. Ida Börjesson                85 6581    32.22  1:08.89  1:52.03  2:26.79
      Simklubben Laxen
 15. Sanna Multanen               87 9999    31.78  1:10.44  1:51.76  2:26.96
      Simmis Hyvinge                 FIN
 16. Sophia Gustafsson            86 5031    32.62  1:10.35  1:53.22  2:27.32
      Danderyds Simklubb
 17. Sandra Johansson             85 5746    32.49  1:10.26  1:54.93  2:30.24
      Jönköpings Simsällskap
 18. Sofi Appelberg               83 7106    33.65  1:13.40  1:57.12  2:31.48
      Tyresö Simsällskap
 19. Marie Wilhelmsson            85 5100    32.68  1:11.27  1:56.39  2:32.12
      Malmö Kappsimningsklubb
 20. Charlotte Larsson            83 5006    33.11  1:12.53  1:56.89  2:32.17
      Malmö Kappsimningsklubb
 21. Angelica Risebrandt          87 5748    32.49  1:13.01  1:56.29  2:32.54
      Trollhättans Simsällskap
 22. Malin Norberg                84 5428    34.11  1:14.72  1:57.58  2:34.34
      Spårvägens Simförening
 23. Ida Nilsson                  86 6242    33.83  1:15.87  1:59.07  2:37.20
      Spårvägens Simförening

=============================== FINAL GREN 10 =================================


      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:57
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 10 200m MEDLEY DAMER         FINAL     SPONSOR: Fazer Bröd AB
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081    29.26  1:05.94  1:42.91  2:15.17
      Spårvägens Simförening
  2. Malin Fredriksson            86 8050    30.42  1:06.26  1:45.51  2:18.24
      Kalmar Simsällskap
  3. Line Jensen                  81 9999    30.03  1:05.19  1:46.56  2:18.92
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  4. Teresia Gimholt              83 6302    30.89  1:06.49  1:46.59  2:18.98
      S 77 Stenungsund
  5. Emilia Nilsson               88 5272    29.88  1:04.81  1:47.09  2:19.52
      Linköpings Allmänna SS
  6. Ida Sandin                   85 6509    30.87  1:06.74  1:47.98  2:21.57
      Wisby Simsällskap
  7. Astrid Armgarth              88 5223    32.46  1:08.47  1:51.87  2:23.76
      Linköpings Allmänna SS
  8. Emma Wallin                  85 6246    32.38  1:08.37  1:51.78  2:24.43
      Sundsvalls Simsällskap

=============================== FÖRSÖK GREN 11 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 12:12
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 11 400m FRISIM HERRAR        FÖRSÖK    SPONSOR: PQM
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Juha Lindfors                78 9999    56.81  1:56.32  2:56.24  3:54.90
      Simmis United                  FIN
  2. Sébastien Bodet              85 9999    55.78  1:56.18  2:57.13  3:56.86
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  3. Fredrik Gustafsson           85 0028    56.13  1:56.03  2:56.98  3:57.23
      Malmö Kappsimningsklubb
  4. Mika Varis                   80 9999    57.97  1:58.37  2:58.43  3:58.29
      Helsingfors SS                 FIN
  5. Jesper Levander              80 0249    59.01  2:00.30  3:00.69  4:00.81
      Södertörns Simsällskap
  6. Jani Kulju                   84 9999    58.29  1:59.28  3:00.95  4:01.94
      Laus-Lahti
  7. Johan Claar                  84 2231    58.56  1:59.91  3:01.16  4:02.31
      Jönköpings Simsällskap
  8. Niklas Persson               85 0024    57.56  1:57.52  2:59.79  4:02.59
      Malmö Kappsimningsklubb
  9. Magnus Egmar                 83 0453    58.42  2:00.31  3:02.36  4:02.70
      Spårvägens Simförening
 10. Fabien Gilot                 84 9999    58.81  2:00.70  3:02.08  4:03.64
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
 11. Mikael Rosén                 74 1366    57.31  1:58.33  3:00.58  4:03.79
      Södertörns Simsällskap
 12. Tony Lennartsson             65 2994    58.09  1:59.68  3:02.46  4:04.96
      Helsingborgs Simsällskap
 13. Daniel Westman               82 0451    57.82  1:59.66  3:03.20  4:06.89
      Spårvägens Simförening
 14. Björn Schantz                83 1639    58.90  2:00.22  3:02.39  4:07.45
      Simklubben Lödde
 15. Axel Pettersson              83 3334    58.79  2:01.48  3:04.37  4:07.58
      Simklubben Neptun
 16. Peter Edvardsson             81 3500    58.06  2:01.57  3:05.54  4:08.34
      Simklubben Neptun
 17. Fredrik Olsson               81 1292    59.10  2:01.60  3:05.17  4:09.33
      Hudiksvalls Simsällskap
 18. Magnus Fredriksson           79 0651    59.03  2:02.25  3:06.01  4:09.35
      Norrköpings Kappsimningsklubb
 19. Tobias Lindbom               79 0139    58.46  2:00.73  3:04.78  4:10.13
      Jönköpings Simsällskap
 20. Kristofer Esbjörnsson        84 1524  1:00.29  2:03.94  3:08.20  4:11.55
      Ängelholms Simsällskap
 21. Simon Börjeson               86 2399    59.10  2:03.34  3:07.42  4:11.99
      Polisens IF
 22. Mikael Engstrand             84 1344    58.40  2:01.96  3:08.22  4:14.36
      Fagersta Simklubb
 23. Gustaf Toll                  85 1662  1:01.40  2:06.97  3:13.10  4:17.60
      Danderyds Simklubb
 24. Mikael Gerlach               84 1078  1:01.41  2:07.04  3:13.29  4:19.01
      Sundsvalls Simsällskap
 25. Mikael Larsson               80 0257  1:02.10  2:07.74  3:14.54  4:21.08
      Södertörns Simsällskap

=============================== FINAL GREN 11 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 19:03
      ARRANGÖR : SSF/SPRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 11 400m FRISIM HERRAR        FINAL     SPONSOR: PQM
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Juha Lindfors                78 9999    57.60  1:57.99  2:58.08  3:55.84
      Simmis United                  FIN
  2. Jesper Levander              80 0249    58.17  1:59.15  2:59.31  3:57.82
      Södertörns Simsällskap
  3. Mika Varis                   80 9999    58.74  1:59.19  2:59.37  3:58.12
      Helsingfors SS                 FIN
  4. Fredrik Gustafsson           85 0028    57.43  1:57.96  2:58.93  3:58.48
      Malmö Kappsimningsklubb
  5. Johan Claar                  84 2231    58.52  1:59.85  3:00.10  3:58.60
      Jönköpings Simsällskap
  6. Sébastien Bodet              85 9999    57.37  1:58.41  3:00.13  4:00.57
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  7. Niklas Persson               85 0024    58.35  1:59.19  2:59.84  4:01.53
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Jani Kulju                   84 9999    58.76  2:00.10  3:01.85  4:03.59
      Laus-Lahti

=============================== FÖRSÖK GREN 12 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 12:22
      ARRANGÖR : SSF/SPäRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 12 50m FRISIM DAMER          FÖRSÖK    SPONSOR: Spårvägens Simförening
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johanna Sjöberg              78 6618                               25.79
      Södertälje Simsällskap
  2. Hanna-Maria Seppälä          84 9999                               25.85
      Keravan Uimarit                FIN
  3. Emma Holmquist               86 5097                               26.11
      Malmö Kappsimningsklubb
  4. Hanna Eriksson               84 5481                               26.43
      Södertälje Simsällskap
  5. Lorraine Flores              80 6717                               26.54
      Sundsvalls Simsällskap
  6. Annica Löfstedt              82 5457                               26.63
      Örebro Simallians
  7. Annika Hult                  86 5525                               26.71
      Linköpings Allmänna SS
  8. Marie Klackenstam            81 8647                               26.78
      Ängelholms Simsällskap
  9. Cathrin Carlzon              83 5228                               26.83
      Södertörns Simsällskap
 10. Kati Pesonen                 82 9999                               26.94
      Helsingfors SS                 FIN
 11. Riia-Rosa Koskelainen        87 9999                               27.04
      Laus-Lahti                     FIN
 12. Marina Sandback              84 5066                               27.05
      Västerås Simsällskap
 13. Erika Gustavsson             84 5354                               27.06
      Växjö Simsällskap
 14. Jane Kaljonen                88 9999                               27.12
      äsk Turku                      FIN
     Linda Knutsson               85 5550                               27.12
      Linköpings Allmänna SS
 16. Minna Ahonpää                82 9999                               27.15
      Simklubben Neptun
 17. Helena Brandelius            81 6488                               27.27
      Saltsjöbadens Idrottsförening
 18. Denise Helgesson             84 7954                               27.29
      Väsby Simsällskap
 19. Maj Hillesund                80 9999                               27.31
      Mandal Svömmeklub              NOR
 20. Jenny Lindström              84 6141                               27.32
      Sundsvalls Simsällskap
 21. Martina Lodin                84 6466                               27.38
      Sundsvalls Simsällskap
 22. Anna Folkesson               80 6070                               27.46
      Umeå Simsällskap
 23. Jennie Carlsson              86 7790                               27.55
      Linköpings Allmänna SS
 24. Annalena Hanson              84 6745                               27.56
      Stockholms Kappsimningsklubb
 25. Camilla Runnquist            84 6099                               27.64
      Stockholms Kappsimningsklubb
 26. Marianne Lionell             83 5480                               27.67
      Södertälje Simsällskap
 27. Lena Hallander               82 5678                               27.68
      Malmö Kappsimningsklubb
 28. Sandra Steffensen            82 7074                               27.71
      Trelleborgs Simsällskap
 29. Anna Nilsson                 74 6590                               27.74
      Simklubben Laxen
 30. Johanna Nyysti               84 8391                               27.78
      Stockholms Kappsimningsklubb
 31. Josefine Walker              85 5901                               27.80
      Simklubben Götene
 32. Therese Mattsson             85 9999                               27.92
      Väsby Simsällskap
 33. Cecilia Andersson            83 7242                               28.00
      Sundsvalls Simsällskap
 34. Emmy Gellerstedt             86 5469                               28.02
      Örebro Simallians
 35. Maria Tegård                 81 6793                               28.03
      S 71
 36. Hanna Jansson                86 5640                               28.06
      Sundsvalls Simsällskap
 37. Sofia Hjalmarsson            86 7120                               28.11
      Kungsbacka Simsällskap
 38. Tilly Österholm              84 7255                               28.13
      Simklubben Neptun
 39. Vladimira Belik              85 9999                               28.23
      Helsingfors SS                 FIN
 40. Linda Erlandsson             83 5121                               28.47
      Malmö Kappsimningsklubb
 41. Caroline Steffensen          84 7076                               28.61
      Trelleborgs Simsällskap
 42. Moa Brantemark               85 7192                               28.99
      Södertörns Simsällskap

=============================== FINAL GREN 12 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 19:05
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 12 50m FRISIM DAMER          FINAL     SPONSOR: Spårvägens Simförening
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johanna Sjöberg              78 6618                               25.35
      Södertälje Simsällskap
  2. Hanna-Maria Seppälä          84 9999                               25.54
      Keravan Uimarit                FIN
  3. Hanna Eriksson               84 5481                               25.96
      Södertälje Simsällskap
  4. Emma Holmquist               86 5097                               26.05
      Malmö Kappsimningsklubb
  5. Annica Löfstedt              82 5457                               26.42
      Örebro Simallians
  6. Annika Hult                  86 5525                               26.43
      Linköpings Allmänna SS
  7. Lorraine Flores              80 6717                               26.47
      Sundsvalls Simsällskap
  8. Marie Klackenstam            81 8647                               26.88
      Ängelholms Simsällskap

=============================== FÖRSÖK GREN 13 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 12:37
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 13 200m BRÖSTSIM HERRAR      FÖRSÖK    SPONSOR: OC
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jakob Dorch                  85 4617    31.57  1:07.82  1:45.33  2:23.13
      Linköpings Allmänna SS
  2. Joakim Nielsen               84 0137    31.90  1:08.06  1:45.52  2:23.98
      Anderstorps Simsällskap
  3. Dan Hellström                84 0109    33.32  1:09.79  1:46.44  2:24.25
      Malmö Kappsimningsklubb
  4. Jonas Andersson              84 0521    33.01  1:09.79  1:47.40  2:24.39
      Simklubben Neptun
  5. Niclas Höckerfelt            84 0888    33.39  1:10.37  1:47.82  2:25.58
      Kalmar Simsällskap
  6. Richard Ohlsson              84 1876    32.55  1:09.46  1:47.45  2:26.15
      Kungsbacka Simsällskap
  7. Christer Tour                85 2599    33.55  1:10.94  1:48.64  2:26.35
      Simklubben Neptun
  8. Mitchell Hägglund            86 0519    33.32  1:10.78  1:48.98  2:27.27
      Polisens IF
  9. Per Friberg                  80 5724    34.37  1:11.75  1:49.23  2:28.43
      Simklubben Elfsborg
 10. Magnus Nilsson               84 3800    34.33  1:12.00  1:50.07  2:28.80
      Malmö Kappsimningsklubb
 11. Dag Jönsson                  81 1916    33.81  1:11.52  1:50.33  2:28.83
      Västerås Simsällskap
 12. Henrik Tanskanen             84 1381    34.16  1:13.18  1:52.16  2:29.67
      Simsällskapet Kanalen
 13. Johan Johansson              83 1382    32.92  1:10.07  1:49.53  2:30.58
      Simsällskapet Kanalen
 14. Niclas Clausen               84 1648    34.73  1:13.20  1:51.98  2:31.13
      Trelleborgs Simsällskap
 15. Martin Bank                  82 2914    34.49  1:13.45  1:53.17  2:31.36
      Malmö Kappsimningsklubb
 16. Tomas Bosnyak                85 0300    33.95  1:12.45  1:52.08  2:32.44
      Skövde Simsällskap
 17. Christian Johansson          85 3650    34.38  1:13.92  1:53.79  2:32.67
      Anderstorps Simsällskap
 18. William Larsson              86 0350    35.57  1:14.75  1:53.97  2:33.02
      Karlskoga Simförening
 19. Rasmus Regnstrand            85 2217    34.55  1:13.25  1:53.27  2:33.21
      Simklubben Neptun
 20. Samuel Skybrand                         33.37  1:12.08  1:52.47  2:33.45
      Simklubben Neptun
     Erik Trybom                  84 0459    35.27  1:14.01  1:53.37  2:33.45
      Spårvägens Simförening
 22. Stefan Jonsson               86 0252    33.39  1:11.83  1:52.84  2:34.22
      Södertörns Simsällskap
 23. Rikard Eklöf                 85 3092    33.75  1:13.65  1:55.30  2:37.49
      Spårvägens Simförening
 24. Patrik Drakes                84 4720    34.95  1:14.88  1:56.21  2:38.83
      Turebergs Simklubb
 25. Tony Marjakangas             85 9999    35.34  1:16.44  1:59.79  2:44.05
      Södertälje Simsällskap
 26. Mattias von Erenheim         82 9999    36.59  1:17.60  2:00.45  2:45.83
      Södertälje Simsällskap

=============================== FINAL GREN 13 ==================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 19:16
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 13 200m BRÖSTSIM HERRAR      FINAL     SPONSOR: OC
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jonas Andersson              84 0521    32.02  1:07.24  1:42.51  2:17.96
      Simklubben Neptun
  2. Dan Hellström                84 0109    32.48  1:07.73  1:43.05  2:18.30
      Malmö Kappsimningsklubb
  3. Jakob Dorch                  85 4617    30.75  1:05.96  1:42.04  2:19.87
      Linköpings Allmänna SS
  4. Niclas Höckerfelt            84 0888    32.03  1:07.57  1:44.03  2:20.82
      Kalmar Simsällskap
  5. Christer Tour                85 2599    33.25  1:09.94  1:47.60  2:24.90
      Simklubben Neptun
  6. Mitchell Hägglund            86 0519    33.16  1:10.66  1:49.08  2:27.67
      Polisens IF
  7. Richard Ohlsson              84 1876    32.45  1:09.99  1:48.74  2:27.68
      Kungsbacka Simsällskap
     Per Friberg                  80 5724                                 DSQ
      Simklubben Elfsborg

=============================== FINAL GREN 14 (Direktfinal)======================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 19:27
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 14 800m FRISIM DAMER         FINAL     SPONSOR: Ebab Projektledning
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND    500 m    600 m    700 m    800 m

  1. Ann Berglund                 84 5117  1:03.18  2:08.48  3:14.00  4:19.61
      Jönköpings Simsällskap               5:25.22  6:31.19  7:38.05  8:45.51

  2. Mia Ydfors                   84 7066  1:03.65  2:08.87  3:14.35  4:20.82
      Simklubben Neptun                    5:28.08  6:36.04  7:44.25  8:52.26

  3. Eva Berglund                 84 5116  1:05.34  2:12.66  3:19.79  4:27.18
      Jönköpings Simsällskap               5:34.29  6:41.45  7:48.99  8:56.45

  4. Malin Fredriksson            86 8050  1:06.19  2:14.61  3:22.90  4:31.24
      Kalmar Simsällskap                   5:39.58  6:47.40  7:55.26  9:03.15

  5. Linn Akkad                   82 7145  1:04.99  2:12.29  3:20.35  4:28.26
      Malmö Kappsimningsklubb              5:37.40  6:47.50  7:55.88  9:04.33

  6. Gabriella Fagundez           85 6310  1:04.89  2:12.53  3:20.50  4:28.82
      Väsby Simsällskap                    5:38.36  6:47.23  7:56.58  9:04.75

  7. Anna Johansson               84 5628  1:04.66  2:14.11  3:23.36  4:34.03
      Karlstads Simsällskap                5:43.85  6:51.97  8:00.67  9:09.48

  8. Anna Mäkinen                 82 9999  1:05.45  2:13.86  3:23.22  4:32.83
      Turku                          FIN   5:42.23  6:52.39  8:02.76  9:10.22

  9. Sophia Gustafsson            86 5031  1:05.89  2:14.32  3:23.38  4:33.07
      Danderyds Simklubb                   5:42.59  6:52.77  8:02.92  9:10.26

 10. Helen Svensson               78 5039  1:04.74  2:12.75  3:22.10  4:31.66
      Malmö Kappsimningsklubb              5:41.74  6:52.43  8:03.37  9:13.37

 11. Linda Jönsson                85 6150  1:05.68  2:13.67  3:22.99  4:32.03
      Ystads Simsällskap                   5:42.79  6:53.34  8:04.24  9:14.28

 12. Marianne Fuglestveit         76 9999  1:05.06  2:14.53  3:25.00  4:35.96
      Kristiansand                   NOR   5:46.30  6:56.75  8:06.90  9:16.32

 13. Helena Lidén                 83 5429  1:08.07  2:19.64  3:30.29  4:41.79
      Spårvägens Simförening               5:52.16  7:02.72  8:12.58  9:20.38

 14. Therese Bäckström            85 5468  1:06.60  2:16.60  3:27.45  4:38.77
      Örebro Simallians                    5:50.27  7:01.13  8:12.58  9:20.85

 15. Anni Jansson                 85 7617  1:05.84  2:15.72  3:26.67  4:38.58
      Väsby Simsällskap                    5:49.92  7:01.98  8:14.14  9:25.57

 16. Elin Ericson                 86 7616  1:06.86  2:16.13  3:26.20  4:37.30
      Väsby Simsällskap                    5:48.53  7:00.62  8:14.18  9:26.20

 17. Sissela Bruksås              86 5024  1:07.20  2:17.33  3:28.30  4:39.56
      Göteborgs Sim                        5:51.33  7:03.61  8:15.89  9:26.28

 18. Anna Fälth                   84 6811  1:08.69  2:20.96  3:33.33  4:45.23
      S 77 Stenungsund                     5:57.05  7:09.43  8:21.24  9:30.90

 19. Annie Billborg               85 5208  1:07.99  2:19.41  3:31.76  4:44.85
      Göteborgs Sim                        5:57.06  7:10.35  8:23.46  9:36.69

 20. Sandra Johansson             85 5527  1:08.24  2:20.18  3:32.24  4:44.63
      Linköpings Allmänna SS               5:57.37  7:10.57  8:24.62  9:38.16

 21. Sandra Johansson             85 5746  1:07.82  2:19.63  3:31.71  4:44.75
      Jönköpings Simsällskap               5:57.64  7:11.35  8:25.62  9:39.39

 22. Emma Nilsson                 87 7213  1:07.33  2:18.77  3:31.46  4:45.07
      Simklubben Sydsim                    5:58.62  7:13.26  8:27.43  9:40.65

 23. Katarina Höije               82 5679  1:08.56  2:21.10  3:33.49  4:46.19
      Malmö Kappsimningsklubb              5:59.46  7:13.29  8:27.64  9:41.23

 24. Katarina Nordin              84 5073  1:08.67  2:21.36  3:35.12  4:49.77
      Västerås Simsällskap                 6:04.94  7:20.17  8:35.64  9:50.30

=============================== FÖRSÖK GREN 15 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 13:20
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 15 100m MEDLEY HERRAR        FÖRSÖK    SPONSOR: Gammafon Barnmedia
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Erik Dorch                   83 2784    26.94                      57.75
      Linköpings Allmänna SS
  2. Filip Lundeholm              82 0133    27.18                      58.47
      Jönköpings Simsällskap
  3. Jonathan Wik                 81 2312    27.05                      58.84
      Spårvägens Simförening
  4. Erlend Vetnes                78 9999    28.16                    1:00.03
      Team Stavanger                 NOR
  5. Martin Jensen                83 9999    27.77                    1:00.16
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  6. Björn Terje Bratt            79 9999    29.11                    1:00.54
      Team Stavanger                 NOR
  7. Gustaf Bergström             82 1194    27.54                    1:00.67
      Jönköpings Simsällskap
  8. Matti Mäki                   82 9999    27.14                    1:00.72
      Simmis United                  FIN
  9. Fabien Gilot                 84 9999    27.63                    1:00.79
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
 10. Johan Lundberg               85 1068    28.12                    1:01.09
      Kungsbacka Simsällskap
 11. Linus Johannesson            83 0961    28.95                    1:01.28
      Simklubben Elfsborg
 12. Tomas Bosnyak                85 0300    28.08                    1:01.48
      Skövde Simsällskap
     Erik Jörstad                 82 0482    28.35                    1:01.48
      Örebro Simallians
 14. Daniel Lundberg              82 1875    28.80                    1:01.50
      Kungsbacka Simsällskap
 15. Stefano Prestinoni           77 2590    27.74                    1:01.53
      Simklubben Neptun
 16. Mattias Lundberg             83 0441    28.96                    1:01.76
      Helsingborgs Simsällskap
 17. Michael Berndtsson           85 0836    27.91                    1:02.00
      Simklubben Elfsborg
 18. Samba Sjödin                 85 1284    28.05                    1:02.55
      Södertörns Simsällskap
 19. Markus Huupponen             83 0241    29.87                    1:03.32
      Södertörns Simsällskap
 20. Jörgen Martinsson            84 1289    29.42                    1:04.21
      Hudiksvalls Simsällskap
 21. Pontus Renholm               86 0518    29.05                    1:05.28
      Polisens IF
     Per Ångqvist                 81 0505                                 DSQ
      Umeå Simsällskap

=============================== FINAL GREN 15 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 19:31
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 15 100m MEDLEY HERRAR        FINAL     SPONSOR: Gammafon Barnmedia
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Filip Lundeholm              82 0133    26.94                      56.93
      Jönköpings Simsällskap
     Matti Mäki                   82 9999    25.56                      56.93
      Simmis United                  FIN
  3. Jonathan Wik                 81 2312    26.58                      57.59
      Spårvägens Simförening
  4. Björn Terje Bratt            79 9999    27.99                      58.45
      Team Stavanger                 NOR
  5. Erik Dorch                   83 2784    26.81                      58.77
      Linköpings Allmänna SS
  6. Gustaf Bergström             82 1194    26.94                      59.21
      Jönköpings Simsällskap
  7. Erlend Vetnes                78 9999    27.84                      59.47
      Team Stavanger                 NOR
  8. Martin Jensen                83 9999    27.41                      59.48
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN

=============================== FÖRSÖK GREN 16 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 13:35
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 16 200m RYGGSIM DAMER        FÖRSÖK    SPONSOR: Vega Finans
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Martina Svensson             81 5140    32.37  1:06.55  1:42.29  2:17.29
      Göteborgs Sim
  2. Emilia Nilsson               88 5272    32.40  1:06.94  1:42.42  2:18.05
      Linköpings Allmänna SS
  3. Erika Hegestig               85 5107    32.31  1:06.80  1:42.50  2:18.12
      Jönköpings Simsällskap
  4. Carin Möller                 83 8039    33.41  1:08.14  1:43.89  2:18.43
      Kalmar Simsällskap
  5. Emma Wallin                  85 6246    32.83  1:07.70  1:43.55  2:18.71
      Sundsvalls Simsällskap
  6. Nora Peippo                  85 9999    32.71  1:08.60  1:45.16  2:21.03
      Ttu-Turku                      FIN
  7. Eva Berglund                 84 5116    33.63  1:09.35  1:45.85  2:22.48
      Jönköpings Simsällskap
  8. Hannah Gustafsson            83 8554    33.86  1:10.26  1:46.88  2:23.29
      Malmö Kappsimningsklubb
  9. Jane Kaljonen                88 9999    33.31  1:09.36  1:46.93  2:23.97
      Åsk Turku                      FIN
 10. Petra Allestad               85 7083    33.75  1:09.58  1:46.94  2:24.23
      Wisby Simsällskap
 11. Linnea Sundberg              86 6010    34.63  1:11.04  1:47.83  2:24.38
      Täby Sim
 12. Sissela Bruksås              86 5024    33.97  1:10.50  1:47.99  2:24.47
      Göteborgs Sim
 13. Kim Ödin                     85 7078    33.62  1:10.05  1:47.44  2:24.59
      Trelleborgs Simsällskap
 14. Elsi Haverinen               85 9999    34.83  1:11.30  1:48.44  2:24.77
      Helsingfors SS                 FIN
 15. Nathalie Larsson             85 5857    34.61  1:11.36  1:48.72  2:26.20
      Malmö Kappsimningsklubb
 16. Josefin Jonsson              85 8397    34.11  1:10.99  1:49.23  2:26.87
      Simsällskapet Delfin
 17. Emma Nilsson                 86 7812    34.95  1:12.77  1:50.91  2:27.10
      Simklubben Sydsim
 18. Grethe Vestrheim             81 9999    35.03  1:12.19  1:49.75  2:27.29
      Team Stavanger                 NOR
 19. Jessica Ivarsson             87 5643    34.73  1:12.62  1:50.60  2:28.61
      Sundsvalls Simsällskap
 20. Kristin Ivarsson             85 7291    34.74  1:12.73  1:50.74  2:28.85
      Umeå Simsällskap
 21. Charlotte Larsson            83 5006    35.40  1:13.77  1:52.16  2:29.10
      Malmö Kappsimningsklubb
 22. Kristina Johansson           88 5631    34.11  1:10.98  1:50.25  2:29.54
      Karlstads Simsällskap
 23. Anna Gunnarsson              84 8735    34.48  1:11.49  1:50.70  2:29.56
      Kungsbacka Simsällskap
 24. Jennie Johansson             85 5946    34.44  1:11.92  1:50.91  2:29.62
      Kungsbacka Simsällskap
 25. Claire Luckhurst             85 7380    35.43  1:13.61  1:52.79  2:31.17
      Simklubben Neptun
 26. Emelie Olsson                85 7077    35.84  1:13.91  1:52.99  2:31.41
      Trelleborgs Simsällskap
 27. Elin Qvale                   83 6100    35.78  1:13.83  1:53.37  2:31.99
      Stockholms Kappsimningsklubb
 28. Sofie Fröbom                 89 5712    35.50  1:14.00  1:53.63  2:32.01
      Danderyds Simklubb

=============================== FINAL GREN 16 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 19:35
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 16 200m RYGGSIM DAMER        FINAL     SPONSOR: Vega Finans
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Carin Möller                 83 8039    31.56  1:05.27  1:39.95  2:14.74
      Kalmar Simsällskap
  2. Emilia Nilsson               88 5272    32.54  1:06.96  1:41.81  2:16.78
      Linköpings Allmänna SS
  3. Martina Svensson             81 5140    32.26  1:06.78  1:42.64  2:17.99
      Göteborgs Sim
  4. Emma Wallin                  85 6246    33.06  1:08.05  1:43.60  2:18.78
      Sundsvalls Simsällskap
  5. Erika Hegestig               85 5107    32.88  1:08.12  1:44.25  2:20.52
      Jönköpings Simsällskap
  6. Nora Peippo                  85 9999    32.85  1:08.08  1:44.50  2:20.95
      Ttu-Turku                      FIN
  7. Hannah Gustafsson            83 8554    33.14  1:08.69  1:45.35  2:22.47
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Eva Berglund                 84 5116    34.10  1:10.55  1:48.86  2:27.67
      Jönköpings Simsällskap

=============================== FÖRSÖK GREN 17 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 13:41
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 17 50m FJÄRILSIM HERRAR      FÖRSÖK    SPONSOR: Svenska Canit
            PASS 1 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Tero Välimaa                 78 3347                               24.29
      Simklubben Neptun
  2. Joakim Dahl                  76 1413                               24.61
      Landskrona Simsällskap
  3. Erik Andersson               84 3452                               25.23
      Trollhättans Simsällskap
  4. Tor Sundin                   84 1277                               25.28
      Upsala Simsällskap
  5. Hans Brickner                82 9999                               25.31
      Simklubben Neptun
  6. Jonas Tilly                  84 3463                               25.33
      Trelleborgs Simsällskap
  7. David Andréasson             81 3285                               25.34
      Mölndals Allmänna Simsällskap
  8. Ville Korpi                  83 9999                               25.43
      Ttu-Turku                      FIN
  9. Marcus Piehl                 85 0173                               25.45
      Linköpings Allmänna SS
 10. Marcus Andersson             81 0914                               25.59
      Malmö Kappsimningsklubb
 11. Fredrik Weng                 80 0496                               25.81
      Västerås Simsällskap
     Dennis Lundkvist             76 3074                               25.81
      Stockholms Kappsimningsklubb
 13. Johannes Nordenstam          80 0617                               25.87
      Väsby Simsällskap
 14. Daniel Hult                  83 0128                               26.01
      Jönköpings Simsällskap
 15. Julien Sicot                 78 9999                               26.05
      Cs Clichy                      FRA
 16. Anders Privér                77 0968                               26.17
      Simklubben Elfsborg
 17. Johan Norling                82 2594                               26.18
      Simklubben Neptun
 18. Jim Westman                  80 1632                               26.31
      Spårvägens Simförening
 19. Simo Selin                   84 9999                               26.38
      Vetehiset - Helsingfors        FIN
 20. Magnus Kjellberg             84 0452                               26.56
      Spårvägens Simförening
 21. Russel Page-Dove             79 9999                               26.58
      Kelly College                  GBR
 22. Erlend Vetnes                78 9999                               26.67
      Team Stavanger                 NOR
 23. Rickard Piehl                84 2378                               26.70
      Linköpings Allmänna SS
 24. Johan Gustavsson             83 2505                               26.72
      Malmö Kappsimningsklubb
 25. Mattias Rantzén              82 2503                               26.79
      Malmö Kappsimningsklubb
 26. Henrik Åkerberg              83 1877                               26.82
      Kungsbacka Simsällskap
 27. Samuel Skybrand                                                    26.94
      Simklubben Neptun
 28. Agust Wadström               84 1576                               27.10
      Saltsjöbadens Idrottsförening
 29. Jonatan Dahlberg             80 1074                               27.21
      Simklubben Neptun
 30. Björn Göransson              79 0322                               27.24
      Helsingborgs Simsällskap
 31. Jonatan Andersson            79 9999                               27.28
      Göteborgs Sim
     Johan Wilén                  83 2949                               27.28
      Väsby Simsällskap
 33. Mikko Mäkinen                81 0804                               27.29
      Simklubben Elfsborg
 34. Gustaf Wahlberg              81 0263                               27.49
      Södertörns Simsällskap
 35. Jakob Rasmussen              83 1527                               27.82
      Ängelholms Simsällskap

=============================== FINAL GREN 17 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-19
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 19:38
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 17 50m FJÄRILSIM HERRAR      FINAL     SPONSOR: Svenska Canit
            PASS 2 18.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Tero Välimaa                 78 3347                               24.06
      Simklubben Neptun
  2. Joakim Dahl                  76 1413                               24.34
      Landskrona Simsällskap
  3. David Andréasson             81 3285                               24.56
      Mölndals Allmänna Simsällskap
  4. Erik Andersson               84 3452                               24.82
      Trollhättans Simsällskap
  5. Tor Sundin                   84 1277                               24.87
      Upsala Simsällskap
  6. Jonas Tilly                  84 3463                               25.01
      Trelleborgs Simsällskap
  7. Hans Brickner                82 9999                               25.44
      Simklubben Neptun
  8. Ville Korpi                  83 9999                               25.55
      Ttu-Turku                      FIN

=============================== FÖRSÖK GREN 18 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 10:07
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 18 100m FRISIM DAMER         FÖRSÖK    SPONSOR: TQI Consult VVS AB
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johanna Sjöberg              78 6618    27.18                      56.47
      Södertälje Simsällskap
  2. Hanna-Maria Seppälä          84 9999    27.41                      56.57
      Keravan Uimarit                FIN
  3. Cathrin Carlzon              83 5228    27.09                      56.83
      Södertörns Simsällskap
  4. Hanna Eriksson               84 5481    27.43                      56.93
      Södertälje Simsällskap
  5. Marina Sandback              84 5066    27.56                      57.78
      Västerås Simsällskap
  6. Lorraine Flores              80 6717    28.05                      58.00
      Sundsvalls Simsällskap
  7. Minna Ahonpää                82 9999    28.09                      58.02
      Simklubben Neptun
  8. Emma Holmquist               86 5097    28.27                      58.28
      Malmö Kappsimningsklubb
  9. Annica Löfstedt              82 5457    27.64                      58.30
      Örebro Simallians
 10. Riia-Rosa Koskelainen        87 9999    28.25                      58.47
      Laus-Lahti                     FIN
 11. Line Jensen                  81 9999    28.25                      58.52
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
 12. Anna Folkesson               80 6070    27.92                      58.54
      Umeå Simsällskap
 13. Susannah Moonan              87 7333    28.32                      58.56
      Södertörns Simsällskap
 14. Marie Klackenstam            81 8647    28.23                      58.68
      Ängelholms Simsällskap
     Kati Pesonen                 82 9999    28.39                      58.68
      Helsingfors SS                 FIN
 16. Annika Hult                  86 5525    28.23                      59.20
      Linköpings Allmänna SS
 17. Linda Knutsson               85 5550    28.53                      59.30
      Linköpings Allmänna SS
 18. Helena Brandelius            81 6488    28.65                      59.78
      Saltsjöbadens Idrottsförening
 19. Sirkku Seppänen              83 9999    29.00                      59.80
      Raison Uimaseura               FIN
 20. Sandra Steffensen            82 7074    28.73                      59.85
      Trelleborgs Simsällskap
 21. Linda Erlandsson             83 5121    29.14                      59.99
      Malmö Kappsimningsklubb
 22. Mia Ydfors                   84 7066    28.98                    1:00.01
      Simklubben Neptun
 23. Annalena Hanson              84 6745    29.05                    1:00.04
      Stockholms Kappsimningsklubb
 24. Ida Börjesson                85 6581    29.18                    1:00.10
      Simklubben Laxen
 25. Jenny Lindström              84 6141    29.13                    1:00.50
      Sundsvalls Simsällskap
 26. Erika Gustavsson             84 5354    29.40                    1:00.53
      Växjö Simsällskap
 27. Martina Lodin                84 6466    28.44                    1:00.58
      Sundsvalls Simsällskap
 28. Vladimira Belik              85 9999    29.10                    1:00.74
      Helsingfors SS                 FIN
 29. Cecilia Andersson            83 7242    29.16                    1:00.78
      Sundsvalls Simsällskap
 30. Sofia Hjalmarsson            86 7120    29.47                    1:00.90
      Kungsbacka Simsällskap
 31. Anna Fälth                   84 6811    29.53                    1:01.00
      S 77 Stenungsund
 32. Josefine Walker              85 5901    29.37                    1:01.05
      Simklubben Götene
 33. Hanna Jansson                86 5640    29.50                    1:01.31
      Sundsvalls Simsällskap
 34. Jenny Lewis                  82 6946    29.22                    1:01.50
      Mölndals Allmänna Simsällskap
 35. Therese Mattsson             85 9999    29.27                    1:01.61
      Väsby Simsällskap
 36. Emmy Gellerstedt             86 5469    29.43                    1:01.76
      Örebro Simallians
 37. Tilly Österholm              84 7255    29.66                    1:02.48
      Simklubben Neptun

=============================== FINAL GREN 18 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:08
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 18 100m FRISIM DAMER         FINAL     SPONSOR: TQI Consult VVS AB
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johanna Sjöberg              78 6618    26.11                      54.32
      Södertälje Simsällskap
  2. Hanna-Maria Seppälä          84 9999    26.42                      55.02
      Keravan Uimarit                FIN
  3. Cathrin Carlzon              83 5228    27.14                      56.23
      Södertörns Simsällskap
  4. Hanna Eriksson               84 5481    27.29                      57.29
      Södertälje Simsällskap
  5. Emma Holmquist               86 5097    27.80                      57.32
      Malmö Kappsimningsklubb
  6. Marina Sandback              84 5066    27.60                      57.51
      Västerås Simsällskap
  7. Lorraine Flores              80 6717    27.64                      57.58
      Sundsvalls Simsällskap
  8. Minna Ahonpää                82 9999    28.08                      58.07
      Simklubben Neptun

=============================== FÖRSÖK GREN 19 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 10:27
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 19 200m FRISIM HERRAR        FÖRSÖK    SPONSOR: SCC Projektledning AB
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sébastien Bodet              85 9999    25.20    52.93  1:21.67  1:50.57
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  2. Juha Lindfors                78 9999    26.44    54.72  1:23.08  1:51.20
      Simmis United                  FIN
  3. Mika Varis                   80 9999    26.62    55.16  1:23.24  1:51.48
      Helsingfors SS                 FIN
  4. Jesper Levander              80 0249    26.65    54.59  1:23.38  1:51.58
      Södertörns Simsällskap
  5. Peter Edvardsson             81 3500    26.42    54.89  1:23.63  1:51.59
      Simklubben Neptun
  6. Jonas Persson                83 2504    26.04    54.23  1:23.13  1:51.69
      Malmö Kappsimningsklubb
  7. Fabien Gilot                 84 9999    26.11    54.89  1:24.20  1:51.91
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  8. Petri Tuovila                81 2487    26.49    55.10  1:23.62  1:52.08
      Borlänge Simsällskap
  9. Matti Rajakylä               84 9999    26.55    55.33  1:23.89  1:52.62
      Helsingfors SS                 FIN
 10. Daniel Westman               82 0451    26.33    55.17  1:24.62  1:52.74
      Spårvägens Simförening
 11. Marcus Andersson             81 0914    26.62    55.34  1:24.85  1:53.55
      Malmö Kappsimningsklubb
 12. Stefan Nystrand              81 0253    25.75    54.14  1:23.67  1:53.60
      Södertörns Simsällskap
 13. Magnus Egmar                 83 0453    26.70    55.74  1:24.73  1:53.64
      Spårvägens Simförening
 14. Niklas Persson               85 0024    27.55    56.84  1:25.77  1:54.31
      Malmö Kappsimningsklubb
 15. Even Austevoll               81 9999    26.61    55.83  1:25.56  1:54.56
      Team Stavanger                 NOR
 16. Tobias Lindbom               79 0139    26.22    54.32  1:23.79  1:54.95
      Jönköpings Simsällskap
 17. Tony Lennartsson             65 2994    27.02    55.92  1:25.83  1:55.82
      Helsingborgs Simsällskap
 18. Marcus Piehl                 85 0173    26.71    55.95  1:25.68  1:55.86
      Linköpings Allmänna SS
 19. Björn Göransson              79 0322    27.27    56.04  1:25.60  1:55.88
      Helsingborgs Simsällskap
 20. Johannes Herbert             84 0004    26.65    55.95  1:25.85  1:55.99
      Malmö Kappsimningsklubb
 21. Miikka Karhu                 83 9999    27.19    56.92  1:27.05  1:56.22
      Helsingfors SS                 FIN
 22. Johan Claar                  84 2231    27.51    57.06  1:26.72  1:56.40
      Jönköpings Simsällskap
 23. Fredrik Weng                 80 0496    26.95    55.95  1:25.88  1:56.43
      Västerås Simsällskap
 24. Axel Pettersson              83 3334    27.05    56.56  1:26.85  1:56.90
      Simklubben Neptun
 25. Anders Privér                77 0968    26.96    56.09  1:26.33  1:56.92
      Simklubben Elfsborg
 26. Johan Levander               80 0260    27.33    56.86  1:26.59  1:57.65
      Södertörns Simsällskap
 27. Mikael Larsson               80 0257    27.43    57.00  1:27.10  1:57.81
      Södertörns Simsällskap
 28. Gregor Brunmar               82 2770    27.32    57.05  1:27.05  1:57.91
      Simklubben Lödde
 29. Fredrik Olsson               81 1292    27.28    56.82  1:27.48  1:58.59
      Hudiksvalls Simsällskap
 30. Per Bergström                83 1368    26.78    56.18  1:26.76  1:59.00
      Fagersta Simklubb
 31. Björn Schantz                83 1639    28.79    57.89  1:28.12  1:59.09
      Simklubben Lödde
 32. Simon Börjeson               86 2399    28.23    58.49  1:28.84  1:59.10
      Polisens IF
 33. Victor Hörberg               84 0336    27.28    57.51  1:28.52  1:59.87
      Helsingborgs Simsällskap
 34. Johan Gustavsson             83 2505    28.62    58.65  1:29.40  1:59.94
      Malmö Kappsimningsklubb
 35. Linus Johannesson            83 0961    27.60    57.84  1:28.34  2:00.11
      Simklubben Elfsborg
 36. Mikael Gerlach               84 1078    28.09    58.54  1:29.68  2:00.19
      Sundsvalls Simsällskap
 37. Mikael Engstrand             84 1344    27.28    57.51  1:28.46  2:00.34
      Fagersta Simklubb
 38. Fredrik Gustafsson           85 0028    26.81    56.86  1:28.90  2:00.49
      Malmö Kappsimningsklubb
 39. Pelle Westergren             85 2589    26.92    56.61  1:28.04  2:00.57
      Simklubben Neptun
 40. Tomas Bosnyak                85 0300    27.95    57.96  1:29.43  2:00.99
      Skövde Simsällskap
 41. Hans Albrektsson             85 0349    28.21    59.17  1:30.51  2:01.88
      Karlskoga Simförening
 42. Fredrik Seijsing             85 1541    28.34    59.29  1:30.30  2:01.90
      Kalmar Simsällskap
 43. Mattias Lundberg             83 0441    27.75    59.42  1:32.80  2:06.06
      Helsingborgs Simsällskap
 44. Thomas Jönsson               85 0327    28.95  1:00.55  1:33.90  2:07.00
      Helsingborgs Simsällskap

=============================== FINAL GREN 19 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:08
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 19 200m FRISIM HERRAR        FINAL     SPONSOR: SCC Projektledning AB
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                    FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m
  1. Sébastien Bodet           85 9999 Club Des Vikings De Rouen      FRA     25.44    53.11  1:21.46  1:49.49
  2. Jonas Persson             83 2504 Malmö Kappsimningsklubb                25.78    54.11  1:22.47  1:49.83
  3. Peter Edvardsson          81 3500 Simklubben Neptun                      25.97    53.91  1:22.29  1:50.17
  4. Jesper Levander           80 0249 Södertörns Simsällskap                 26.17    54.71  1:22.94  1:50.60
  5. Mika Varis                80 9999 Helsingfors SS                 FIN     26.16    54.37  1:22.98  1:51.07
  6. Juha Lindfors             78 9999 Simmis United                  FIN     26.90    55.68  1:24.41  1:52.06
  7. Petri Tuovila             81 2487 Borlänge Simsällskap                   26.24    54.75  1:23.83  1:52.93
     Fabien Gilot              84 9999 Club Des Vikings De Rouen      FRA                                  DSQ

=============================== FÖRSÖK GREN 20 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 10:33
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 20 50m BRÖSTSIM DAMER        FÖRSÖK    SPONSOR: Pronesto AB
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081                               31.54
      Spårvägens Simförening
  2. Jennie Carlsson              86 7790                               33.51
      Linköpings Allmänna SS
  3. Josefin Wede                 87 7814                               33.71
      Simklubben Sydsim
  4. Marianne Lionell             83 5480                               33.79
      Södertälje Simsällskap
  5. Stine Haferkamp              83 9999                               33.87
      Team Stavanger                 NOR
  6. Ebba Nyberg                  82 6744                               34.08
      Stockholms Kappsimningsklubb
  7. Matilda Wik                  83 5422                               34.37
      Spårvägens Simförening
  8. Michaela Lind                81 6092                               34.38
      Täby Sim
  9. Sara Larsson                 83 6839                               34.42
      Ludvika Simsällskap
 10. Johanna Nyysti               84 8391                               34.53
      Stockholms Kappsimningsklubb
 11. Emma Holmquist               86 5097                               34.63
      Malmö Kappsimningsklubb
 12. Anna Ström                   87 5661                               34.96
      Falu Simsällskap
 13. Hanne Chr. Seyffart          85 9999                               35.16
      Mandal Svömmeklub              NOR
 14. Hanna Wengrud                84 5080                               35.24
      Västerås Simsällskap
 15. Anna Nilsson                 74 6590                               35.42
      Simklubben Laxen
 16. Mari Ask                     86 9999                               35.52
      Team Stavanger                 NOR
     Anna Lindberg                84 5739                               35.52
      Simklubben Elfsborg
 18. Annica Forsberg              83 7611                               35.57
      Täby Sim
 19. Desiree Sverin Österberg     87 5168                               35.64
      Polisens IF
 20. Kia Karelmo                  85 6065                               35.79
      Umeå Simsällskap
 21. Stina Mittermaier            88 7745                               36.02
      Spårvägens Simförening
     Johanna Kjellser             86 7090                               36.02
      Spårvägens Simförening
 23. Sanna Multanen               87 9999                               36.08
      Simmis Hyvinge                 FIN
 24. Angelica Risebrandt          87 5748                               36.09
      Trollhättans Simsällskap
 25. Sofi Appelberg               83 7106                               36.24
      Tyresö Simsällskap
 26. Janina Gårdensjö             84 5499                               36.39
      Västerås Simsällskap
 27. Charlotte Andersson          86 5232                               36.52
      Polisens IF
 28. Ida Nilsson                  86 6242                               36.53
      Spårvägens Simförening

=============================== FINAL GREN 20 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:11
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 20 50m BRÖSTSIM DAMER        FINAL     SPONSOR: Pronesto AB
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081                               31.11
      Spårvägens Simförening
  2. Marianne Lionell             83 5480                               33.09
      Södertälje Simsällskap
  3. Jennie Carlsson              86 7790                               33.30
      Linköpings Allmänna SS
  4. Josefin Wede                 87 7814                               33.85
      Simklubben Sydsim
  5. Ebba Nyberg                  82 6744                               33.93
      Stockholms Kappsimningsklubb
  6. Stine Haferkamp              83 9999                               34.04
      Team Stavanger                 NOR
  7. Matilda Wik                  83 5422                               34.28
      Spårvägens Simförening
  8. Michaela Lind                81 6092                               34.31
      Täby Sim

=============================== FÖRSÖK GREN 21 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 10:51
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 21 100m BRÖSTSIM HERRAR      FÖRSÖK    SPONSOR: Diana
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Joakim Nielsen               84 0137    29.98                    1:04.14
      Anderstorps Simsällskap
  2. Erlend Vetnes                78 9999    30.19                    1:04.77
      Team Stavanger                 NOR
  3. Jens Johansson               75 3061    29.90                    1:04.89
      Sundsvalls Simsällskap
  4. Erik Dorch                   83 2784    30.35                    1:04.97
      Linköpings Allmänna SS
  5. Jakob Dorch                  85 4617    30.40                    1:05.00
      Linköpings Allmänna SS
  6. Jonas Andersson              84 0521    30.75                    1:05.12
      Simklubben Neptun
  7. Daniel Lundberg              82 1875    30.34                    1:05.67
      Kungsbacka Simsällskap
  8. Björn Terje Bratt            79 9999    31.07                    1:05.98
      Team Stavanger                 NOR
  9. Martin Bank                  82 2914    30.93                    1:06.44
      Malmö Kappsimningsklubb
 10. Christer Tour                85 2599    31.75                    1:07.19
      Simklubben Neptun
 11. Richard Ohlsson              84 1876    31.46                    1:07.31
      Kungsbacka Simsällskap
 12. Per Ångqvist                 81 0505    31.76                    1:07.60
      Umeå Simsällskap
 13. Jonas Magnusson              85 1540    31.82                    1:07.85
      Kalmar Simsällskap
 14. Mitchell Hägglund            86 0519    31.90                    1:07.87
      Polisens IF
 15. Markus Huupponen             83 0241    31.27                    1:08.31
      Södertörns Simsällskap
 16. Dan Hellström                84 0109    32.49                    1:08.33
      Malmö Kappsimningsklubb
 17. Stefan Jonsson               86 0252    31.98                    1:08.45
      Södertörns Simsällskap
 18. Anders Malmberg              86 0461    32.49                    1:08.97
      Spårvägens Simförening
 19. Nicko Axelsson               76 1018    32.18                    1:09.04
      Borlänge Simsällskap
 20. Magnus Nilsson               84 3800    33.09                    1:09.10
      Malmö Kappsimningsklubb
 21. Per Friberg                  80 5724    31.81                    1:09.12
      Simklubben Elfsborg
 22. Patrik Drakes                84 4720    32.28                    1:09.20
      Turebergs Simklubb
 23. Mattias von Erenheim         82 9999    32.41                    1:09.36
      Södertälje Simsällskap
     Christian Johansson          85 3650    32.88                    1:09.36
      Anderstorps Simsällskap
 25. William Larsson              86 0350    32.99                    1:09.47
      Karlskoga Simförening
 26. Erik Trybom                  84 0459    32.91                    1:09.74
      Spårvägens Simförening
 27. Dag Jönsson                  81 1916    32.53                    1:09.82
      Västerås Simsällskap
 28. Mikko Mäkinen                81 0804    32.78                    1:10.55
      Simklubben Elfsborg
 29. Jörgen Martinsson            84 1289    32.83                    1:10.63
      Hudiksvalls Simsällskap
 30. Niclas Clausen               84 1648    34.05                    1:12.68
      Trelleborgs Simsällskap
 31. Tony Marjakangas             85 9999    34.65                    1:15.98
      Södertälje Simsällskap
     Filip Lundeholm              82 0133                                 DSQ
      Jönköpings Simsällskap
     Niclas Höckerfelt            84 0888                                 DSQ
      Kalmar Simsällskap

=============================== FINAL GREN 21 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:17
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 21 100m BRÖSTSIM HERRAR      FINAL     SPONSOR: Diana
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jakob Dorch                  85 4617    29.51                    1:03.18
      Linköpings Allmänna SS
  2. Joakim Nielsen               84 0137    29.53                    1:03.36
      Anderstorps Simsällskap
  3. Jens Johansson               75 3061    30.12                    1:03.76
      Sundsvalls Simsällskap
  4. Erlend Vetnes                78 9999    29.90                    1:03.92
      Team Stavanger                 NOR
  5. Erik Dorch                   83 2784    30.15                    1:04.87
      Linköpings Allmänna SS
  6. Björn Terje Bratt            79 9999    30.89                    1:05.75
      Team Stavanger                 NOR
  7. Daniel Lundberg              82 1875    30.26                    1:06.36
      Kungsbacka Simsällskap
     Jonas Andersson              84 0521                                 DSQ
      Simklubben Neptun

=============================== FINAL GREN 22 (Direktfinal)====================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:28
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 22 400m MEDLEY DAMER         FINAL     SPONSOR: Sigge Sport Vällingby
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ann Berglund                 84 5117  1:05.65  2:20.77  3:42.43  4:49.85
      Jönköpings Simsällskap
  2. Teresia Gimholt              83 6302  1:08.62  2:23.34  3:46.12  4:52.49
      S 77 Stenungsund
  3. Malin Fredriksson            86 8050  1:08.26  2:25.79  3:47.64  4:53.75
      Kalmar Simsällskap
  4. Emilia Nilsson               88 5272  1:08.19  2:21.25  3:48.47  4:54.96
      Linköpings Allmänna SS
  5. Eva Berglund                 84 5116  1:10.31  2:26.03  3:49.93  4:55.33
      Jönköpings Simsällskap
  6. Astrid Armgarth              88 5223  1:10.93  2:27.33  3:52.80  5:00.06
      Linköpings Allmänna SS
  7. Hannah Gustafsson            83 8554  1:10.06  2:25.95  3:52.53  5:00.91
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Linda Jönsson                85 6150  1:09.10  2:27.86  3:54.03  5:04.23
      Ystads Simsällskap
  9. Linnea Sundberg              86 6010  1:10.84  2:27.47  3:55.03  5:04.61
      Täby Sim
 10. Ida Börjesson                85 6581  1:10.02  2:27.89  3:55.70  5:04.68
      Simklubben Laxen
 11. Sissela Bruksås              86 5024  1:09.90  2:26.86  3:58.51  5:09.15
      Göteborgs Sim
 12. Sophia Gustafsson            86 5031  1:11.34  2:30.31  3:59.37  5:09.35
      Danderyds Simklubb
 13. Sanna Multanen               87 9999  1:12.21  2:33.17  3:58.00  5:09.79
      Simmis Hyvinge                 FIN
 14. Therese Bäckström            85 5468  1:10.43  2:30.46  4:04.95  5:14.81
      Örebro Simallians
 15. Sandra Johansson             85 5746  1:14.52  2:35.08  4:06.10  5:17.31
      Jönköpings Simsällskap
 16. Helena Norling               84 5142  1:11.94  2:32.87  4:03.74  5:17.45
      Göteborgs Sim
 17. Elin Ericson                 86 7616  1:14.83  2:36.60  4:12.84  5:22.89
      Väsby Simsällskap
 18. Katarina Nordin              84 5073  1:13.45  2:39.49  4:13.07  5:24.97
      Västerås Simsällskap
 19. Malin Norberg                84 5428  1:15.07  2:39.56  4:08.81  5:25.19
      Spårvägens Simförening
 20. Marie Wilhelmsson            85 5100  1:15.17  2:37.76  4:12.46  5:26.42
      Malmö Kappsimningsklubb
     Charlotte Larsson            83 5006                                 DSQ
      Malmö Kappsimningsklubb

=============================== FÖRSÖK GREN 23 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:03
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 23 100m FJÄRILSIM HERRA      FÖRSÖK    SPONSOR: Vega Fastigheter AB
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Tero Välimaa                 78 3347    26.21                      54.80
      Simklubben Neptun
  2. Joakim Dahl                  76 1413    25.44                      54.88
      Landskrona Simsällskap
  3. Erik Andersson               84 3452    25.77                      55.51
      Trollhättans Simsällskap
  4. Ville Korpi                  83 9999    25.99                      55.89
      Ttu-Turku                      FIN
  5. David Andréasson             81 3285    26.14                      56.08
      Mölndals Allmänna Simsällskap
  6. Matti Mäki                   82 9999    26.26                      56.62
      Simmis United                  FIN
  7. Tor Sundin                   84 1277    26.24                      56.72
      Upsala Simsällskap
  8. Hans Brickner                82 9999    26.61                      57.10
      Simklubben Neptun
  9. Magnus Kjellberg             84 0452    26.07                      57.32
      Spårvägens Simförening
 10. Jonatan Dahlberg             80 1074    27.12                      57.37
      Simklubben Neptun
 11. Daniel Hult                  83 0128    26.71                      57.48
      Jönköpings Simsällskap
 12. Mattias Rantzén              82 2503    27.17                      58.41
      Malmö Kappsimningsklubb
 13. Marcus Piehl                 85 0173    26.77                      58.72
      Linköpings Allmänna SS
 14. Jim Westman                  80 1632    27.20                      59.13
      Spårvägens Simförening
 15. Samba Sjödin                 85 1284    27.43                      59.15
      Södertörns Simsällskap
 16. Russel Page-Dove             79 9999    27.26                      59.16
      Kelly College                  GBR
 17. Anders Privér                77 0968    27.49                      59.17
      Simklubben Elfsborg
 18. Agust Wadström               84 1576    27.46                      59.61
      Saltsjöbadens Idrottsförening
 19. Patrik Karlsson              85 9999    27.76                      59.70
      Malmö Kappsimningsklubb
 20. Tobias Lindström             79 0861    27.96                      59.83
      Karlstads Simsällskap
 21. Johan Lundberg               85 1068    27.39                    1:00.11
      Kungsbacka Simsällskap
 22. Johan Norling                82 2594    26.58                    1:00.30
      Simklubben Neptun
 23. Jonatan Andersson            79 9999    28.26                    1:00.39
      Göteborgs Sim
 24. Henrik Åkerberg              83 1877    27.93                    1:01.56
      Kungsbacka Simsällskap
 25. Martin Escobar               87 0460    28.09                    1:02.19
      Spårvägens Simförening
     Stefan Jadestig              84 1369                                 DSQ
      Fagersta Simklubb

=============================== FINAL GREN 23 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:32
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 23 100m FJÄRILSIM HERRA      FINAL     SPONSOR: Vega Fastigheter AB
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Tero Välimaa                 78 3347    24.84                      53.55
      Simklubben Neptun
  2. Erik Andersson               84 3452    25.17                      54.14
      Trollhättans Simsällskap
  3. Joakim Dahl                  76 1413    25.10                      54.42
      Landskrona Simsällskap
  4. Ville Korpi                  83 9999    25.86                      55.12
      Ttu-Turku                      FIN
  5. Tor Sundin                   84 1277    25.69                      55.97
      Upsala Simsällskap
  6. Magnus Kjellberg             84 0452    25.96                      56.12
      Spårvägens Simförening
  7. David Andréasson             81 3285    25.80                      56.33
      Mölndals Allmänna Simsällskap
  8. Hans Brickner                82 9999    26.21                      57.25
      Simklubben Neptun

=============================== FÖRSÖK GREN 24 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:12
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 24 100m RYGGSIM DAMER        FÖRSÖK    SPONSOR: Schering-Plough
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Hanna-Maria Seppälä          84 9999    31.06                    1:03.49
      Keravan Uimarit                FIN
  2. Susannah Moonan              87 7333    31.18                    1:03.72
      Södertörns Simsällskap
  3. Jennie Lindh                 84 8047    30.80                    1:03.83
      Kalmar Simsällskap
  4. Elisa Lilja                  84 9999    31.22                    1:04.37
      Helsingfors SS                 FIN
  5. Carin Möller                 83 8039    31.56                    1:04.49
      Kalmar Simsällskap
  6. Karin Aspengren              82 7887    31.65                    1:04.88
      Umeå Simsällskap
  7. Martina Svensson             81 5140    31.53                    1:05.02
      Göteborgs Sim
  8. Erika Hegestig               85 5107    31.80                    1:05.48
      Jönköpings Simsällskap
  9. Jane Kaljonen                88 9999    31.41                    1:05.50
      Åsk Turku                      FIN
 10. Minna Ahonpää                82 9999    31.85                    1:05.82
      Simklubben Neptun
 11. Nora Peippo                  85 9999    32.41                    1:05.96
      Ttu-Turku                      FIN
 12. Emma Wallin                  85 6246    32.25                    1:06.02
      Sundsvalls Simsällskap
 13. Hannah Gustafsson            83 8554    32.34                    1:06.51
      Malmö Kappsimningsklubb
 14. Nina Peippo                  84 9999    32.67                    1:07.06
      Ttu-Turku                      FIN
 15. Kim Ödin                     85 7078    32.73                    1:07.12
      Trelleborgs Simsällskap
 16. Jessica Ivarsson             87 5643    32.60                    1:07.18
      Sundsvalls Simsällskap
 17. Kristin Ivarsson             85 7291    32.60                    1:07.41
      Umeå Simsällskap
 18. Petra Allestad               85 7083    33.22                    1:08.05
      Wisby Simsällskap
 19. Anna Gunnarsson              84 8735    33.07                    1:08.16
      Kungsbacka Simsällskap
 20. Jennie Johansson             85 5946    33.09                    1:08.40
      Kungsbacka Simsällskap
 21. Nathalie Larsson             85 5857    32.83                    1:08.61
      Malmö Kappsimningsklubb
 22. Josefin Jonsson              85 8397    33.20                    1:08.62
      Simsällskapet Delfin
 23. Emma Nilsson                 86 7812    33.59                    1:08.64
      Simklubben Sydsim
 24. Emma Holmquist               86 5097    33.14                    1:08.70
      Malmö Kappsimningsklubb
 25. Sissela Bruksås              86 5024    33.18                    1:08.87
      Göteborgs Sim
 26. Kristina Johansson           88 5631    33.57                    1:09.11
      Karlstads Simsällskap
 27. Emelie Olsson                85 7077    33.66                    1:09.37
      Trelleborgs Simsällskap
 28. Claire Luckhurst             85 7380    33.79                    1:09.38
      Simklubben Neptun
 29. Sofie Fröbom                 89 5712    33.97                    1:09.69
      Danderyds Simklubb
 30. Grethe Vestrheim             81 9999    33.88                    1:09.97
      Team Stavanger                 NOR
 31. Charlotta Nordström          85 5173    34.09                    1:11.41
      Fagersta Simklubb

=============================== FINAL GREN 24 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:35
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 24 100m RYGGSIM DAMER        FINAL     SPONSOR: Schering-Plough
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Hanna-Maria Seppälä          84 9999    30.03                    1:02.20
      Keravan Uimarit                FIN
  2. Susannah Moonan              87 7333    30.40                    1:02.52
      Södertörns Simsällskap
  3. Elisa Lilja                  84 9999    30.56                    1:03.13
      Helsingfors SS                 FIN
  4. Carin Möller                 83 8039    31.00                    1:03.28
      Kalmar Simsällskap
  5. Martina Svensson             81 5140    30.95                    1:03.36
      Göteborgs Sim
  6. Jennie Lindh                 84 8047    31.30                    1:04.63
      Kalmar Simsällskap
  7. Karin Aspengren              82 7887    31.23                    1:04.78
      Umeå Simsällskap
  8. Erika Hegestig               85 5107    32.05                    1:05.58
      Jönköpings Simsällskap

=============================== FÖRSÖK GREN 25 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:16
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 25 50m RYGGSIM HERRAR        FÖRSÖK    SPONSOR: Spårvägen Simförening
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Teemu Saviola                81 9999                               26.91
      Helsingfors SS                 FIN
  2. Sébastien Bodet              85 9999                               27.16
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  3. Gustaf Bergström             82 1194                               27.24
      Jönköpings Simsällskap
  4. Jens Petersson               83 1837                               27.27
      Stockholms Kappsimningsklubb
  5. Erik Andersson               84 3452                               27.37
      Trollhättans Simsällskap
  6. Peter Segerlund              82 1847                               27.38
      Simklubben Neptun
  7. Jonas Persson                83 2504                               27.40
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Pontus Renholm               86 0518                               27.61
      Polisens IF
  9. Stefan Di Grado              82 2303                               27.62
      Spårvägens Simförening
 10. Michael Berndtsson           85 0836                               27.64
      Simklubben Elfsborg
 11. Gregor Brunmar               82 2770                               27.66
      Simklubben Lödde
 12. Petter Stymne                83 0297                               27.74
      Skövde Simsällskap
 13. Stefano Prestinoni           77 2590                               27.89
      Simklubben Neptun
 14. Anders Svensson              83 0573                               27.91
      Turebergs Simklubb
 15. Rickard Piehl                84 2378                               28.04
      Linköpings Allmänna SS
 16. Olof Gustafsson              85 0749                               28.39
      Malmö Kappsimningsklubb
 17. Calle Brodén                 84 0487                               28.82
      Örebro Simallians
 18. Johan Gustavsson             83 2505                               29.20
      Malmö Kappsimningsklubb

=============================== FINAL GREN 25 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:38
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 25 50m RYGGSIM HERRAR        FINAL     SPONSOR: Spårvägen Simförening
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jens Petersson               83 1837                               25.76
      Stockholms Kappsimningsklubb
  2. S‚bastien Bodet              85 9999                               26.38
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  3. Peter Segerlund              82 1847                               26.54
      Simklubben Neptun
  4. Teemu Saviola                81 9999                               26.59
      Helsingfors SS                 FIN
  5. Gustaf Bergström             82 1194                               26.69
      Jönköpings Simsällskap
  6. Jonas Persson                83 2504                               27.11
      Malmö Kappsimningsklubb
  7. Pontus Renholm               86 0518                               27.59
      Polisens IF
  8. Stefan Di Grado              82 2303                               27.76
      Spårvägens Simförening

=============================== FÖRSÖK GREN 26 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:23
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 26 200m FJÄRILSIM DAMER      FÖRSÖK    SPONSOR: Aberdeen Property Inv.
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Mia Brodén                   83 5665    30.42  1:05.04  1:41.17  2:17.35
      Falu Simsällskap
  2. Emilia Nilsson               88 5272    31.21  1:06.79  1:42.38  2:19.01
      Linköpings Allmänna SS
  3. Linda Knutsson               85 5550    31.13  1:06.84  1:42.33  2:19.81
      Linköpings Allmänna SS
  4. Marianne Fuglestveit         76 9999    31.62  1:06.99  1:43.80  2:22.15
      Kristiansand                   NOR
  5. Malin Fredriksson            86 8050    32.62  1:09.14  1:46.42  2:23.53
      Kalmar Simsällskap
  6. Josefina Lockner             88 5642    32.89  1:09.31  1:46.35  2:25.23
      Sundsvalls Simsällskap
  7. Annika Selmkvist             82 7125    32.02  1:08.96  1:47.37  2:26.15
      Jönköpings Simsällskap
  8. Nicolin Lillhage             85 5136    31.83  1:07.82  1:46.63  2:27.13
      Göteborgs Sim
  9. Astrid Armgarth              88 5223    32.82  1:10.24  1:48.41  2:27.50
      Linköpings Allmänna SS
 10. Linda Jönsson                85 6150    33.39  1:10.65  1:48.85  2:27.55
      Ystads Simsällskap
 11. Henni Hellman                86 9999    33.32  1:11.22  1:49.98  2:29.31
      Helsingfors SS                 FIN
 12. Emmy Gellerstedt             86 5469    33.10  1:10.22  1:48.69  2:29.57
      Örebro Simallians
 13. Elin Jansson                 84 6812    33.38  1:11.28  1:51.21  2:32.00
      S 77 Stenungsund
 14. Siri Hamre                   84 9999    33.87  1:12.78  1:53.78  2:35.95
      Team Stavanger                 NOR
 15. Pernilla Hageräng            86 5318    34.04  1:13.93  1:54.89  2:37.10
      Karlskoga Simförening
 16. Katarina Nordin              84 5073    34.29  1:13.46  1:55.42  2:38.50
      Västerås Simsällskap

=============================== FINAL GREN 26 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:48
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 26 200m FJÄRILSIM DAMER      FINAL     SPONSOR: Aberdeen Property Inv.
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Mia Brodén                   83 5665    29.49  1:03.56  1:38.85  2:15.25
      Falu Simsällskap
  2. Linda Knutsson               85 5550    30.21  1:05.23  1:41.68  2:19.35
      Linköpings Allmänna SS
  3. Emilia Nilsson               88 5272    31.46  1:07.10  1:44.24  2:20.54
      Linköpings Allmänna SS
  4. Marianne Fuglestveit         76 9999    31.83  1:07.76  1:44.20  2:21.19
      Kristiansand                   NOR
  5. Annika Selmkvist             82 7125    31.90  1:07.70  1:44.54  2:21.77
      Jönköpings Simsällskap
  6. Josefina Lockner             88 5642    31.91  1:07.92  1:45.36  2:24.15
      Sundsvalls Simsällskap
  7. Nicolin Lillhage             85 5136    32.93  1:09.89  1:47.67  2:26.06
      Göteborgs Sim
  8. Astrid Armgarth              88 5223    33.46  1:11.60  1:50.29  2:29.34
      Linköpings Allmänna SS

=============================== FÖRSÖK GREN 27 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:35
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 27 200m MEDLEY HERRAR        FÖRSÖK    SPONSOR: ÅF Funktionspartner
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jonathan Wik                 81 2312    27.03    59.51  1:36.98  2:08.52
      Spårvägens Simförening
  2. Matti Mäki                   82 9999    28.18    59.72  1:37.78  2:08.79
      Simmis United                  FIN
  3. Ville Korpi                  83 9999    27.29  1:00.19  1:38.48  2:09.45
      Ttu-Turku                      FIN
  4. Mattias Rantz‚n              82 2503    28.42  1:01.36  1:40.21  2:10.36
      Malmö Kappsimningsklubb
  5. Tomas Bosnyak                85 0300    27.53  1:01.25  1:39.88  2:10.97
      Skövde Simsällskap
  6. Martin Jensen                83 9999    27.94  1:00.84  1:39.98  2:11.11
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  7. Dan Hellström                84 0109    28.98  1:02.85  1:40.28  2:11.41
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Jakob Dorch                  85 4617    27.82  1:02.93  1:40.54  2:11.51
      Linköpings Allmänna SS
  9. Rasmus Regnstrand            85 2217    28.54  1:01.75  1:40.39  2:11.58
      Simklubben Neptun
 10. Björn Göransson              79 0322    28.20  1:04.64  1:42.91  2:12.44
      Helsingborgs Simsällskap
 11. Fredrik Olsson               81 1292    29.21  1:03.21  1:43.22  2:13.73
      Hudiksvalls Simsällskap
 12. Henrik Lindkvist             85 1337    29.62  1:03.97  1:42.49  2:13.85
      Fagersta Simklubb
 13. Niclas Höckerfelt            84 0888    28.71  1:04.05  1:43.32  2:15.10
      Kalmar Simsällskap
 14. Erik Jörstad                 82 0482    28.73  1:03.28  1:44.66  2:15.19
      Örebro Simallians
 15. Jonas Persson                84 1608    29.02  1:04.28  1:43.83  2:16.05
      Wisby Simsällskap
 16. Johan Lundberg               85 1068    28.70  1:03.24  1:45.20  2:16.59
      Kungsbacka Simsällskap
 17. Mattias Lundberg             83 0441    28.95  1:05.48  1:44.24  2:16.70
      Helsingborgs Simsällskap
 18. Niclas Clausen               84 1648    30.11  1:06.07  1:44.90  2:17.35
      Trelleborgs Simsällskap
 19. Axel Hellström               81 1155    29.48  1:04.38  1:45.87  2:18.20
      Jönköpings Simsällskap
 20. Gustaf Toll                  85 1662    29.82  1:06.49  1:47.88  2:18.85
      Danderyds Simklubb
 21. Atle Sundberg                84 1179    29.77  1:06.46  1:46.49  2:19.04
      Simklubben Neptun
 22. Mikael Engstrand             84 1344    29.95  1:05.91  1:49.09  2:21.30
      Fagersta Simklubb
 23. Martin Escobar               87 0460    28.83  1:04.95  1:48.63  2:22.69
      Spårvägens Simförening
 24. Mattias von Erenheim         82 9999    29.20  1:07.62  1:47.55  2:25.57
      Södertälje Simsällskap
 25. Patrik Karlsson              85 9999    31.26  1:12.39  1:54.20  2:28.98
      Malmö Kappsimningsklubb

=============================== FINAL GREN 27 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:52
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 27 200m MEDLEY HERRAR        FINAL     SPONSOR: ÅF Funktionspartner
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Dan Hellström                84 0109    28.08    59.75  1:35.41  2:04.24
      Malmö Kappsimningsklubb
  2. Matti Mäki                   82 9999    27.44    57.77  1:35.94  2:06.17
      Simmis United                  FIN
  3. Jonathan Wik                 81 2312    26.87    58.97  1:35.73  2:06.25
      Spårvägens Simförening
  4. Tomas Bosnyak                85 0300    27.34  1:00.28  1:37.34  2:06.50
      Skövde Simsällskap
  5. Jakob Dorch                  85 4617    27.79  1:02.43  1:39.23  2:09.33
      Linköpings Allmänna SS
  6. Ville Korpi                  83 9999    26.99    59.85  1:37.82  2:09.42
      Ttu-Turku                      FIN
  7. Mattias Rantzén              82 2503    27.88  1:01.07  1:39.66  2:09.63
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Martin Jensen                83 9999    29.47  1:04.30  1:44.79  2:19.82
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN

=============================== FÖRSÖK GREN 28 ================================

     R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:51
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 28 400m FRISIM DAMER         FÖRSÖK    SPONSOR: PQM
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ann Berglund                 84 5117  1:03.67  2:10.39  3:15.95  4:21.81
      Jönköpings Simsällskap
  2. Mia Ydfors                   84 7066  1:03.49  2:10.10  3:16.25  4:22.28
      Simklubben Neptun
  3. Emma Wallin                  85 6246  1:03.06  2:09.55  3:17.17  4:23.28
      Sundsvalls Simsällskap
  4. Sandra Steffensen            82 7074  1:03.86  2:10.28  3:17.26  4:24.33
      Trelleborgs Simsällskap
     Sirkku Seppänen              83 9999  1:03.88  2:10.65  3:17.46  4:24.33
      Raison Uimaseura               FIN
  6. Cathrin Carlzon              83 5228  1:03.41  2:10.57  3:18.05  4:25.64
      Södertörns Simsällskap
  7. Anna Johansson               84 5628  1:02.17  2:08.94  3:17.25  4:26.09
      Karlstads Simsällskap
  8. Eva Berglund                 84 5116  1:05.11  2:12.03  3:19.28  4:26.53
      Jönköpings Simsällskap
  9. Linn Akkad                   82 7145  1:04.12  2:10.86  3:19.20  4:27.27
      Malmö Kappsimningsklubb
 10. Anna Mäkinen                 82 9999  1:04.50  2:12.02  3:20.10  4:27.28
      Turku                          FIN
 11. Linda Erlandsson             83 5121  1:04.57  2:13.23  3:21.72  4:29.14
      Malmö Kappsimningsklubb
 12. Hanna-Kaisa Savolainen       86 9999  1:04.26  2:12.23  3:21.25  4:29.34
      Helsingfors SS                 FIN
 13. Helen Svensson               78 5039  1:04.41  2:13.18  3:23.57  4:33.23
      Malmö Kappsimningsklubb
 14. Sophia Gustafsson            86 5031  1:05.52  2:14.71  3:24.60  4:33.34
      Danderyds Simklubb
 15. Anna Fälth                   84 6811  1:06.32  2:15.66  3:26.14  4:34.44
      S 77 Stenungsund
 16. Sandra Johansson             85 5746  1:06.86  2:16.02  3:25.59  4:34.52
      Jönköpings Simsällskap
 17. Louise Mikiasson             82 6417  1:05.20  2:14.65  3:25.49  4:35.10
      Södertörns Simsällskap
 18. Elsi Haverinen               85 9999  1:06.02  2:15.46  3:26.29  4:36.48
      Helsingfors SS                 FIN
 19. Anni Jansson                 85 7617  1:06.38  2:16.12  3:26.40  4:36.70
      Väsby Simsällskap
 20. Jenny Lewis                  82 6946  1:07.22  2:18.23  3:28.63  4:37.21
      Mölndals Allmänna Simsällskap
 21. Helena Lidén                 83 5429  1:06.64  2:17.54  3:29.01  4:40.19
      Spårvägens Simförening
     Emma Nilsson                 87 7213  1:06.31  2:16.46  3:28.07  4:40.19
      Simklubben Sydsim

=============================== FINAL GREN 28 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 17:59
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 28 400m FRISIM DAMER         FINAL     SPONSOR: PQM
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ann Berglund                 84 5117  1:01.60  2:05.48  3:10.44  4:15.14
      Jönköpings Simsällskap
  2. Mia Ydfors                   84 7066  1:01.84  2:06.58  3:12.33  4:17.59
      Simklubben Neptun
  3. Emma Wallin                  85 6246  1:02.59  2:09.28  3:16.39  4:22.21
      Sundsvalls Simsällskap
  4. Sirkku Seppänen              83 9999  1:03.16  2:09.97  3:17.68  4:24.72
      Raison Uimaseura               FIN
  5. Linn Akkad                   82 7145  1:04.47  2:11.09  3:18.85  4:25.76
      Malmö Kappsimningsklubb
  6. Eva Berglund                 84 5116  1:05.98  2:13.22  3:19.98  4:26.47
      Jönköpings Simsällskap
  7. Cathrin Carlzon              83 5228  1:04.69  2:12.59  3:21.00  4:29.53
      Södertörns Simsällskap
  8. Anna Johansson               84 5628  1:04.66  2:13.88  3:23.72  4:33.28
      Karlstads Simsällskap

=============================== FÖRSÖK GREN 29 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 11:58
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 29 50m FRISIM HERRAR         FÖRSÖK    SPONSOR: Fazer Bröd AB
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Stefan Nystrand              81 0253                               22.57
      Södertörns Simsällskap
  2. Julien Sicot                 78 9999                               22.81
      Cs Clichy                      FRA
  3. David Andréasson             81 3285                               23.00
      Mölndals Allmänna Simsällskap
  4. Fabien Gilot                 84 9999                               23.15
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  5. Petter Stymne                83 0297                               23.18
      Skövde Simsällskap
  6. Matti Rajakylä               84 9999                               23.20
      Helsingfors SS                 FIN
  7. Jonas Tilly                  84 3463                               23.35
      Trelleborgs Simsällskap
  8. Jani Rusi                    84 9999                               23.36
      Ttu-Turku                      FIN
  9. Daniel Westman               82 0451                               23.40
      Spårvägens Simförening
 10. Marcus Piehl                 85 0173                               23.43
      Linköpings Allmänna SS
 11. Marcus Andersson             81 0914                               23.44
      Malmö Kappsimningsklubb
 12. Magnus Kjellberg             84 0452                               23.60
      Spårvägens Simförening
 13. Christian Clausen            80 3475                               23.78
      Trelleborgs Simsällskap
 14. Erik Dorch                   83 2784                               23.81
      Linköpings Allmänna SS
 15. Fredrik Weng                 80 0496                               23.82
      Västerås Simsällskap
 16. Johan Norling                82 2594                               23.88
      Simklubben Neptun
     Tero Välimaa                 78 3347                               23.88
      Simklubben Neptun
 18. Rickard Piehl                84 2378                               23.89
      Linköpings Allmänna SS
     Filip Lundeholm              82 0133                               23.89
      Jönköpings Simsällskap
 20. Erik Andersson               84 3452                               23.90
      Trollhättans Simsällskap
 21. Miikka Karhu                 83 9999                               23.94
      Helsingfors SS                 FIN
 22. Johan Levander               80 0260                               24.05
      Södertörns Simsällskap
 23. Dennis Lundkvist             76 3074                               24.10
      Stockholms Kappsimningsklubb
 24. Hans Brickner                82 9999                               24.17
      Simklubben Neptun
 25. Simo Selin                   84 9999                               24.22
      Vetehiset - Helsingfors        FIN
 26. Victor Hörberg               84 0336                               24.26
      Helsingborgs Simsällskap
 27. Sébastien Bodet              85 9999                               24.36
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
 28. Jakob Rasmussen              83 1527                               24.38
      Ängelholms Simsällskap
 29. Hans Albrektsson             85 0349                               24.47
      Karlskoga Simförening
 30. Pär Helgesson                72 2484                               24.48
      Södertälje Simsällskap
     Jörgen Martinsson            84 1289                               24.48
      Hudiksvalls Simsällskap
 32. Tobias Lindbom               79 0139                               24.50
      Jönköpings Simsällskap
 33. Henrik Åkerberg              83 1877                               24.52
      Kungsbacka Simsällskap
 34. Peter Edvardsson             81 3500                               24.60
      Simklubben Neptun
 35. Linus Johannesson            83 0961                               24.63
      Simklubben Elfsborg
 36. Anders Palm                  82 0036                               24.64
      Malmö Kappsimningsklubb
 37. Russel Page-Dove             79 9999                               24.73
      Kelly College                  GBR
 38. Jim Westman                  80 1632                               24.74
      Spårvägens Simförening
 39. Agust Wadström               84 1576                               24.78
      Saltsjöbadens Idrottsförening
 40. Mikko Mäkinen                81 0804                               24.79
      Simklubben Elfsborg
 41. Erik Jörstad                 82 0482                               24.81
      Örebro Simallians
 42. Fredrik Hermansson           79 0283                               25.00
      Falu Simsällskap
 43. Per Bergström                83 1368                               25.04
      Fagersta Simklubb
 44. Erlend Vetnes                78 9999                               25.50
      Team Stavanger                 NOR

=============================== FINAL GREN 29 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:01
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 29 50m FRISIM HERRAR         FINAL     SPONSOR: Fazer Bröd AB
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Julien Sicot                 78 9999                               22.06
      Cs Clichy                      FRA
  2. Stefan Nystrand              81 0253                               22.46
      Södertörns Simsällskap
  3. Jonas Tilly                  84 3463                               22.87
      Trelleborgs Simsällskap
  4. David Andr‚asson             81 3285                               22.99
      Mölndals Allmänna Simsällskap
     Matti Rajakylä               84 9999                               22.99
      Helsingfors SS                 FIN
  6. Petter Stymne                83 0297                               23.00
      Skövde Simsällskap
  7. Jani Rusi                    84 9999                               23.02
      Ttu-Turku                      FIN
  8. Fabien Gilot                 84 9999                               23.24
      Club Des Vikings De Rouen      FRA

=============================== FÖRSÖK GREN 30 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 12:08
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 30 200m BRÖSTSIM DAMER       FÖRSÖK    SPONSOR: KPMG
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081    33.64  1:10.73  1:48.61  2:27.14
      Spårvägens Simförening
  2. Sara Larsson                 83 6839    35.10  1:12.87  1:51.33  2:30.92
      Ludvika Simsällskap
  3. Josefin Wede                 87 7814    35.80  1:15.18  1:54.41  2:33.34
      Simklubben Sydsim
  4. Michaela Lind                81 6092    36.47  1:15.76  1:55.99  2:36.75
      Täby Sim
  5. Angelica Risebrandt          87 5748    35.90  1:15.84  1:56.94  2:38.41
      Trollhättans Simsällskap
  6. Sanna Multanen               87 9999    37.01  1:17.18  1:57.95  2:38.81
      Simmis Hyvinge                 FIN
  7. Hanna Wengrud                84 5080    36.71  1:17.02  1:58.05  2:39.42
      Västerås Simsällskap
  8. Kia Karelmo                  85 6065    36.15  1:16.30  1:57.45  2:39.47
      Umeå Simsällskap
  9. Stine Haferkamp              83 9999    36.04  1:16.89  1:58.81  2:41.86
      Team Stavanger                 NOR
 10. Malin Norberg                84 5428    37.28  1:17.88  2:00.05  2:42.77
      Spårvägens Simförening
 11. Astrid Armgarth              88 5223    37.65  1:18.97  2:00.83  2:43.53
      Linköpings Allmänna SS
 12. Anna Lindberg                84 5739    37.21  1:18.82  2:00.86  2:44.08
      Simklubben Elfsborg
 13. Janina Gårdensjö             84 5499    37.04  1:18.87  2:01.43  2:44.30
      Västerås Simsällskap
 14. Desiree Sverin Österberg     87 5168    37.90  1:19.97  2:03.12  2:45.83
      Polisens IF
 15. Annica Forsberg              83 7611    38.07  1:20.21  2:03.27  2:46.44
      Täby Sim
 16. Sofi Appelberg               83 7106    38.36  1:20.64  2:03.67  2:46.73
      Tyresö Simsällskap
 17. Anna Ström                   87 5661    37.20  1:18.60  2:02.29  2:47.48
      Falu Simsällskap
 18. Ida Nilsson                  86 6242    38.31  1:21.07  2:04.83  2:48.77
      Spårvägens Simförening
 19. Charlotte Andersson          86 5232    37.49  1:20.15  2:04.63  2:49.54
      Polisens IF

=============================== FINAL GREN 30 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:11
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 30 200m BRÖSTSIM DAMER       FINAL     SPONSOR: KPMG
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081    32.58  1:09.52  1:47.04  2:25.15
      Spårvägens Simförening
  2. Sara Larsson                 83 6839    34.85  1:12.63  1:50.97  2:30.26
      Ludvika Simsällskap
  3. Josefin Wede                 87 7814    35.24  1:13.53  1:52.08  2:30.33
      Simklubben Sydsim
  4. Sanna Multanen               87 9999    36.24  1:15.89  1:55.94  2:36.13
      Simmis Hyvinge                 FIN
  5. Michaela Lind                81 6092    35.87  1:15.08  1:55.52  2:36.25
      Täby Sim
  6. Angelica Risebrandt          87 5748    36.05  1:15.86  1:56.73  2:38.80
      Trollhättans Simsällskap
  7. Kia Karelmo                  85 6065    35.84  1:16.50  1:58.20  2:40.93
      Umeå Simsällskap
  8. Hanna Wengrud                84 5080    36.38  1:16.61  1:58.11  2:41.41
      Västerås Simsällskap

=============================== FINAL GREN 31 (Direktfinal)====================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:30
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 31 1500m FRISIM HERRAR       FINAL     SPONSOR: Ebab Projektledning
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND    500 m    600 m    700 m    800 m
                                             900 m   1000 m   1100 m   1200 m
                                            1300 m   1400 m            1500 m

  1. Fredrik Gustafsson           85 0028    59.29  2:00.54  3:02.52  4:04.77
      Malmö Kappsimningsklubb              5:07.50  6:10.41  7:13.51  8:16.80
                                           9:20.44 10:23.55 11:26.73 12:30.01
                                          13:33.18 14:36.91          15:40.00

  2. Niklas Persson               85 0024    59.79  2:01.92  3:04.32  4:07.59
      Malmö Kappsimningsklubb              5:11.12  6:14.13  7:17.91  8:21.20
                                           9:24.97 10:28.91 11:32.46 12:35.84
                                          13:39.08 14:42.47          15:42.86

  3. Johan Claar                  84 2231  1:00.61  2:03.41  3:06.18  4:09.10
      Jönköpings Simsällskap               5:12.10  6:14.24  7:16.89  8:20.72
                                           9:24.75 10:28.26 11:32.73 12:36.80
                                          13:40.66 14:42.65          15:43.51

  4. Jani Kulju                   84 9999  1:00.18  2:03.17  3:05.87  4:09.01
      Laus-Lahti                           5:12.50  6:16.21  7:21.07  8:25.15
                                           9:30.04 10:34.94 11:40.01 12:45.23
                                          13:49.85 14:54.70          15:58.64

  5. Johan Sundqvist              82 0134  1:00.99  2:04.84  3:08.86  4:12.80
      Jönköpings Simsällskap               5:16.74  6:20.86  7:25.15  8:29.70
                                           9:34.17 10:39.29 11:44.25 12:49.57
                                          13:54.85 15:00.24          16:04.17

  6. Simon Börjeson               86 2399  1:00.16  2:04.72  3:10.07  4:15.15
      Polisens IF                          5:19.06  6:23.96  7:29.22  8:34.61
                                           9:40.10 10:45.66 11:51.44 12:56.80
                                          14:02.36 15:07.17          16:10.84

  7. Björn Schantz                83 1639  1:01.18  2:05.91  3:11.13  4:16.48
      Simklubben Lödde                     5:22.10  6:28.44  7:35.22  8:41.65
                                           9:48.44 10:54.77 12:00.18 13:07.23
                                          14:13.29 15:21.51          16:26.59

  8. Magnus Fredriksson           79 0651  1:00.76  2:04.96  3:09.70  4:15.20
      Norrköpings Kappsimningsklubb        5:21.09  6:27.33  7:33.88  8:40.28
                                           9:47.28 10:54.13 12:00.95 13:07.82
                                          14:14.95 15:22.46          16:28.31

  9. Axel Pettersson              83 3334  1:01.12  2:06.80  3:13.04  4:19.41
      Simklubben Neptun                    5:26.30  6:33.20  7:39.55  8:45.93
                                           9:52.47 10:58.53 12:04.89 13:12.19
                                          14:18.61 15:24.07          16:28.77

 10. Magnus Egmar                 83 0453  1:01.19  2:05.57  3:10.47  4:15.76
      Spårvägens Simförening               5:22.21  6:30.18  7:39.18  8:48.18
                                           9:56.84 11:05.44 12:11.43 13:16.89
                                          14:22.71 15:28.62          16:32.15

 11. Kristofer Esbjörnsson        84 1524  1:01.94  2:06.39  3:11.75  4:17.61
      Ängelholms Simsällskap               5:23.73  6:30.09  7:36.48  8:43.66
                                           9:50.69 10:57.95 12:05.40 13:12.76
                                          14:20.32 15:26.83          16:32.97

 12. Gustaf Toll                  85 1662  1:04.07  2:12.33  3:20.10  4:28.29
      Danderyds Simklubb                   5:37.00  6:45.62  7:53.63  9:01.77
                                          10:09.55 11:17.64 12:25.58 13:33.93
                                          14:42.27 15:50.28          16:56.51

 13. Alexander Persson            85 1173  1:04.37  2:12.04  3:19.21  4:26.46
      Ystads Simsällskap                   5:34.15  6:42.24  7:50.35  8:58.33
                                          10:06.81 11:15.27 12:24.26 13:33.84
                                          14:43.93 15:53.86          17:02.53

 14. Jonas Persson                84 1608  1:04.91  2:14.24  3:24.26  4:34.83
      Wisby Simsällskap                    5:45.47  6:55.41  8:06.02  9:15.54
                                          10:25.59 11:32.61 12:41.29 13:48.75
                                          14:57.43 16:05.36          17:10.38

 15. Mikael Gerlach               84 1078  1:04.61  2:13.55  3:22.45  4:31.60
      Sundsvalls Simsällskap               5:41.28  6:50.93  8:00.47  9:10.32
                                          10:20.22 11:30.40 12:40.44 13:50.53
                                          15:00.65 16:10.20          17:17.52

 16. Victor Olsson                85 2766  1:02.60  2:10.50  3:19.42  4:29.51
      Mölndals Allmänna Simsällskap        5:39.06  6:49.20  7:59.80  9:09.49
                                          10:19.51 11:29.41 12:39.43 13:49.46
                                          14:59.73 16:10.62          17:18.19

 17. Jonathan Good                86 3093  1:04.40  2:12.71  3:20.64  4:29.39
      Spårvägens Simförening               5:39.62  6:50.59  8:01.40  9:12.65
                                          10:23.39 11:34.19 12:45.29 13:57.13
                                          15:08.99 16:20.42          17:30.32

 18. Fredrik Persson              86 2563  1:06.43  2:16.98  3:28.75  4:41.24
      Göteborgs Sim                        5:54.11  7:06.69  8:18.54  9:30.51
                                          10:42.22 11:55.45 13:08.59 14:22.41
                                          15:34.78 16:46.57          17:56.38

=============================== FÖRSÖK GREN 32 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 12:50
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 32 100m MEDLEY DAMER         FÖRSÖK    SPONSOR: SONY MUSIC
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Hanna Eriksson               84 5481    29.46                    1:04.40
      Södertälje Simsällskap
  2. Malin Fredriksson            86 8050    31.10                    1:05.53
      Kalmar Simsällskap
  3. Line Jensen                  81 9999    30.39                    1:05.67
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  4. Emma Holmquist               86 5097    30.80                    1:05.91
      Malmö Kappsimningsklubb
  5. Jennie Carlsson              86 7790    30.79                    1:06.31
      Linköpings Allmänna SS
  6. Ann Berglund                 84 5117    31.24                    1:06.36
      Jönköpings Simsällskap
  7. Jane Kaljonen                88 9999    30.03                    1:06.38
      Åsk Turku                      FIN
  8. Marina Sandback              84 5066    30.91                    1:07.18
      Västerås Simsällskap
  9. Josefin Wede                 87 7814    32.02                    1:07.55
      Simklubben Sydsim
 10. Marianne Lionell             83 5480    31.29                    1:08.10
      Södertälje Simsällskap
 11. Ida Börjesson                85 6581    31.41                    1:08.33
      Simklubben Laxen
 12. Hannah Gustafsson            83 8554    31.81                    1:09.42
      Malmö Kappsimningsklubb
 13. Teresia Gimholt              83 6302    32.01                    1:09.55
      S 77 Stenungsund
 14. Alexandra Flodman            85 5351    32.70                    1:11.09
      Växjö Simsällskap
 15. Moa Brantemark               85 7192    32.59                    1:11.27
      Södertörns Simsällskap
     Karin Aspengren              82 7887                                 DSQ
      Umeå Simsällskap

=============================== FINAL GREN 32 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:33
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 32 100m MEDLEY DAMER         FINAL     SPONSOR: SONY MUSIC
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Hanna Eriksson               84 5481    29.04                    1:03.20
      Södertälje Simsällskap
  2. Emma Holmquist               86 5097    29.83                    1:04.37
      Malmö Kappsimningsklubb
  3. Line Jensen                  81 9999    29.81                    1:04.55
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  4. Jennie Carlsson              86 7790    30.44                    1:05.27
      Linköpings Allmänna SS
  5. Malin Fredriksson            86 8050    31.22                    1:05.58
      Kalmar Simsällskap
  6. Marina Sandback              84 5066    30.70                    1:06.40
      Västerås Simsällskap
  7. Jane Kaljonen                88 9999    30.01                    1:06.61
      Åsk Turku                      FIN
  8. Ida Börjesson                85 6581    31.08                    1:07.74
      Simklubben Laxen

=============================== FÖRSÖK GREN 33 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 13:00
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 33 200m RYGGSIM HERRAR       FÖRSÖK    SPONSOR: Svenska Bostäder
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Martin Jensen                83 9999    30.08  1:02.66  1:35.72  2:07.61
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  2. Olof Gustafsson              85 0749    29.69  1:01.48  1:34.62  2:07.79
      Malmö Kappsimningsklubb
  3. Jens Petersson               83 1837    30.14  1:02.75  1:35.96  2:08.31
      Stockholms Kappsimningsklubb
  4. Sébastien Bodet              85 9999    29.82  1:02.45  1:35.71  2:08.56
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  5. Teemu Saviola                81 9999    29.54  1:01.80  1:35.20  2:09.18
      Helsingfors SS                 FIN
  6. Stefano Prestinoni           77 2590    30.29  1:03.23  1:36.39  2:09.64
      Simklubben Neptun
  7. Gregor Brunmar               82 2770    30.72  1:02.96  1:36.05  2:09.67
      Simklubben Lödde
  8. Gustaf Bergström             82 1194    30.97  1:04.22  1:37.14  2:10.65
      Jönköpings Simsällskap
  9. Mattias Rantzén              82 2503    30.96  1:04.10  1:37.74  2:11.60
      Malmö Kappsimningsklubb
 10. Stefan Di Grado              82 2303    30.77  1:04.45  1:38.34  2:12.24
      Spårvägens Simförening
 11. Peter Segerlund              82 1847    30.99  1:04.23  1:38.36  2:12.57
      Simklubben Neptun
 12. Anders Svensson              83 0573    32.04  1:06.49  1:40.55  2:13.45
      Turebergs Simklubb
 13. Pontus Renholm               86 0518    30.43  1:04.86  1:40.02  2:14.49
      Polisens IF
 14. Calle Brodén                 84 0487    31.62  1:05.10  1:39.64  2:14.57
      Örebro Simallians
 15. Björn Schantz                83 1639    32.78  1:06.83  1:40.93  2:14.91
      Simklubben Lödde
 16. Henrik Lindkvist             85 1337    31.97  1:06.45  1:41.45  2:15.72
      Fagersta Simklubb
 17. Sebastian Wallin             85 0032    31.81  1:06.53  1:42.48  2:18.37
      Malmö Kappsimningsklubb
 18. Michael Berndtsson           85 0836    31.42  1:06.50  1:42.80  2:18.80
      Simklubben Elfsborg
 19. Patrik Drakes                84 4720    31.56  1:06.72  1:44.04  2:22.06
      Turebergs Simklubb

=============================== FINAL GREN 33 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:38
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 33 200m RYGGSIM HERRAR       FINAL     SPONSOR: Svenska Bostäder
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jens Petersson               83 1837    29.19  1:00.32  1:32.02  2:03.17
      Stockholms Kappsimningsklubb
  2. S‚bastien Bodet              85 9999    28.94  1:00.20  1:32.20  2:03.91
      Club Des Vikings De Rouen      FRA
  3. Martin Jensen                83 9999    29.30  1:00.70  1:32.78  2:04.59
      Silkeborgs Swommeklubb         DEN
  4. Olof Gustafsson              85 0749    29.33  1:00.57  1:32.56  2:05.20
      Malmö Kappsimningsklubb
  5. Teemu Saviola                81 9999    29.82  1:01.44  1:34.22  2:07.23
      Helsingfors SS                 FIN
  6. Gustaf Bergström             82 1194    29.74  1:01.96  1:34.80  2:07.99
      Jönköpings Simsällskap
  7. Gregor Brunmar               82 2770    29.70  1:01.80  1:35.34  2:09.55
      Simklubben Lödde
  8. Stefano Prestinoni           77 2590    30.10  1:02.83  1:36.50  2:11.06
      Simklubben Neptun

=============================== FÖRSÖK GREN 34 ================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 13:06
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 34 50m FJÄRILSIM DAMER       FÖRSÖK    SPONSOR: Spårvägen Simförening
            PASS 3 10.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johanna Sjöberg              78 6618                               27.84
      Södertälje Simsällskap
  2. Jennie Lindh                 84 8047                               28.13
      Kalmar Simsällskap
  3. Helena Brandelius            81 6488                               28.27
      Saltsjöbadens Idrottsförening
  4. Jenny Lindström              84 6141                               28.42
      Sundsvalls Simsällskap
  5. Lena Hallander               82 5678                               28.48
      Malmö Kappsimningsklubb
  6. Maj Hillesund                80 9999                               28.55
      Mandal Svömmeklub              NOR
  7. Linda Knutsson               85 5550                               28.56
      Linköpings Allmänna SS
  8. Jennie Carlsson              86 7790                               28.81
      Linköpings Allmänna SS
  9. Mia Brodén                   83 5665                               28.96
      Falu Simsällskap
 10. Emelie Kierkegaard           77 7622                               28.98
      Spårvägens Simförening
 11. Annika Hult                  86 5525                               29.01
      Linköpings Allmänna SS
 12. Anette Fidjeland             80 9999                               29.11
      Kristiansand                   NOR
 13. Annica Löfstedt              82 5457                               29.14
      Örebro Simallians
 14. Nathalie Larsson             85 5857                               29.23
      Malmö Kappsimningsklubb
 15. Cecilia Andersson            83 7242                               29.34
      Sundsvalls Simsällskap
 16. Lorraine Flores              80 6717                               29.45
      Sundsvalls Simsällskap
 17. Marie Klackenstam            81 8647                               29.56
      Ängelholms Simsällskap
 18. Maria Tegård                 81 6793                               29.61
      S 71
 19. Emmy Gellerstedt             86 5469                               29.65
      Örebro Simallians
 20. Erika Hegestig               85 5107                               29.86
      Jönköpings Simsällskap
 21. Marina Sandback              84 5066                               29.90
      Västerås Simsällskap
 22. Tilly Österholm              84 7255                               30.04
      Simklubben Neptun
 23. Johanna Nyysti               84 8391                               30.07
      Stockholms Kappsimningsklubb
 24. Anna Gunnarsson              84 8735                               30.11
      Kungsbacka Simsällskap
 25. Annika Selmkvist             82 7125                               30.13
      Jönköpings Simsällskap
 26. Nicolin Lillhage             85 5136                               30.15
      Göteborgs Sim
 27. Sara Englund                 88 7099                               30.19
      Polisens IF
 28. Karin Sunnanbo               82 5263                               30.21
      Simklubben Neptun
 29. Vladimira Belik              85 9999                               30.30
      Helsingfors SS                 FIN
 30. Lena Karlsson                84 5427                               30.56
      Spårvägens Simförening
 31. Hanna Jansson                86 5640                               30.58
      Sundsvalls Simsällskap
 32. Josefina Lockner             88 5642                               30.64
      Sundsvalls Simsällskap
 33. Erika Gustavsson             84 5354                               30.68
      Växjö Simsällskap
 34. Josefine Walker              85 5901                               30.71
      Simklubben Götene
 35. Elin Jansson                 84 6812                               30.77
      S 77 Stenungsund
     Annalena Hanson              84 6745                               30.77
      Stockholms Kappsimningsklubb
 37. Alexandra Flodman            85 5351                               31.10
      Växjö Simsällskap
 38. Moa Brantemark               85 7192                               31.27
      Södertörns Simsällskap
 39. Siri Hamre                   84 9999                               31.40
      Team Stavanger                 NOR

=============================== FINAL GREN 34 =================================

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : GRAND PRIX 3 (25m)                          DATUM: 2002-10-20
      PLATS    : ERIKSDALSBADET, 19-20/10 2002                 TID: 18:40
      ARRANGÖR : SSF/SPÅRVÄGENS SF
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 34 50m FJÄRILSIM DAMER       FINAL     SPONSOR: Spårvägen Simförening
            PASS 4 17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johanna Sjöberg              78 6618                               26.95
      Södertälje Simsällskap
  2. Lena Hallander               82 5678                               27.44
      Malmö Kappsimningsklubb
  3. Jenny Lindström              84 6141                               28.30
      Sundsvalls Simsällskap
  4. Helena Brandelius            81 6488                               28.41
      Saltsjöbadens Idrottsförening
  5. Jennie Carlsson              86 7790                               28.46
      Linköpings Allmänna SS
  6. Jennie Lindh                 84 8047                               28.47
      Kalmar Simsällskap
  7. Maj Hillesund                80 9999                               28.51
      Mandal Svömmeklub              NOR
  8. Linda Knutsson               85 5550                               28.72
      Linköpings Allmänna SS

      * * TILLHÖR Spårvägens Simförening      GRODAN SIMPROGRAM 4.4 * *